Μετάβαση σε περιεχόμενο

Επιλογη γιατρού στην εξωσωματική


irisa

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, ετοιμαζόμαστε πρώτη φορά για εξωσωματική λόγω κακής ποιότητας σπέρματος. Όταν ενημερωσα την γυναικολόγο μου πως έχουμε ήδη επισκεφτεί κλινική για εξωσωματική για να μάθουμε για την διαδικασία με "μάλωσε" που δεν την ενημερώσαμε εκ των προτέρων και μου είπε πως όταν είναι να ξεκινήσουμε να την ενημερώσουμε ώστε να είναι παρούσα σε κάθε ωοληψια και εμβρυομεταφορά. Δεν μου άρεσε πολύ ο τρόπος της, διότι ενώ εγώ ρώτησα τη γνώμη της για τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα εκείνη δεν μου εξήγησε τίποτα και επέμενε μόνο στο να την ενημερώσω ώστε να πάμε μαζι,με την δικαιολογία πως αυτοί δεν αναλαμβάνουν έπειτα την κύηση. Αναρωτιόμαστε λοιπόν μήπως όλη αυτή η επιμονή έχει απλά κερδοσκοπικο χαρακτήρα ή όχι. Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια κοπέλα; Πήγατε και εσείς με δικό σας γυναικολόγο για να είναι παρών στη διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irisa είπε:

Καλησπέρα σας, ετοιμαζόμαστε πρώτη φορά για εξωσωματική λόγω κακής ποιότητας σπέρματος. Όταν ενημερωσα την γυναικολόγο μου πως έχουμε ήδη επισκεφτεί κλινική για εξωσωματική για να μάθουμε για την διαδικασία με "μάλωσε" που δεν την ενημερώσαμε εκ των προτέρων και μου είπε πως όταν είναι να ξεκινήσουμε να την ενημερώσουμε ώστε να είναι παρούσα σε κάθε ωοληψια και εμβρυομεταφορά. Δεν μου άρεσε πολύ ο τρόπος της, διότι ενώ εγώ ρώτησα τη γνώμη της για τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα εκείνη δεν μου εξήγησε τίποτα και επέμενε μόνο στο να την ενημερώσω ώστε να πάμε μαζι,με την δικαιολογία πως αυτοί δεν αναλαμβάνουν έπειτα την κύηση. Αναρωτιόμαστε λοιπόν μήπως όλη αυτή η επιμονή έχει απλά κερδοσκοπικο χαρακτήρα ή όχι. Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια κοπέλα; Πήγατε και εσείς με δικό σας γυναικολόγο για να είναι παρών στη διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ! 

Καλησπέρα! Ξέρω πολλά κορίτσια που οι απλοί γυναικολόγοι τις στέλνουν σε συνεργαζόμενους για εξωσωματική κ δεν είναι εκεί στις διαδικασίες...να κάνουν τι;;; αφού δεν μπορούν να συμμετέχουν. Κ από που κ ως που θα τους αφήσουν; άντε είδα φώς κ μπήκα;

Εμένα ο γιατρός μου είναι κ μαιευτήρας κανονικά κ με ανέλαβε τόσο στην εξωσωματική όσο κ στην κύηση. Οπότε δεν ισχύει αυτό που σου λέει. Απλά δε θέλει να χάσει μια εγκυμοσύνη κ γέννα... 

Θα σου έλεγα πάντως να κάνεις μια γύρα σε γιατρούς κ κέντρα πριν επιλέξεις! Να είσαι σίγουρη για την επιλογή σου! Εύχομαι με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η irisa είπε:

Καλησπέρα σας, ετοιμαζόμαστε πρώτη φορά για εξωσωματική λόγω κακής ποιότητας σπέρματος. Όταν ενημερωσα την γυναικολόγο μου πως έχουμε ήδη επισκεφτεί κλινική για εξωσωματική για να μάθουμε για την διαδικασία με "μάλωσε" που δεν την ενημερώσαμε εκ των προτέρων και μου είπε πως όταν είναι να ξεκινήσουμε να την ενημερώσουμε ώστε να είναι παρούσα σε κάθε ωοληψια και εμβρυομεταφορά. Δεν μου άρεσε πολύ ο τρόπος της, διότι ενώ εγώ ρώτησα τη γνώμη της για τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα εκείνη δεν μου εξήγησε τίποτα και επέμενε μόνο στο να την ενημερώσω ώστε να πάμε μαζι,με την δικαιολογία πως αυτοί δεν αναλαμβάνουν έπειτα την κύηση. Αναρωτιόμαστε λοιπόν μήπως όλη αυτή η επιμονή έχει απλά κερδοσκοπικο χαρακτήρα ή όχι. Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια κοπέλα; Πήγατε και εσείς με δικό σας γυναικολόγο για να είναι παρών στη διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ! 

Γεια σου @irisa. Δηλαδή με ποια έννοια να είναι παρούσα στην διαδικασία που θα κάνεις με άλλον γιατρό; Επιτρέπεται; Εφόσον επισκεφθήκατε κλινική για εξωσωματική λογικά θα σε αναλάβει ΄΄αλλος-η γυναικολόγος εξειδικευμένος στη διαδικασία. Έχετε κάνει ραντεβού, γνωρίζετε ποιος είναι; Με αυτόν θα μιλάς στο εξής. Και όταν με το καλό επιτύχεις εγκυμοσύνη, αποφασίζεις ποιος θα σε παρακολουθεί. 

Δεν έχει δίκιο ότι δεν αναλαμβάνουν και κύηση οι συγκεκριμένοι γιατροί. Αρκετοί αναλαμβάνουν την διαδικασία από την εξωσωματική ως τον τοκετό. Προφανώς η γιατρός σου βιάζεται να σε δεσμεύσει σε περίπτωση εγκυμοσύνης, να πας σε αυτήν. Αν δεν σε πείθει όμως, δεν χρειάζεται να πιέζεσαι ούτε να δεσμευτείς από τώρα μαζί της.

Κι επειδή ρωτάς, εγώ προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει αυτό που σου λέει (μπορεί να συμβαίνει, τι να πω...). Απ' όταν μπήκα στον χορό της εξωσωματικής, με ανέλαβε εξ ολοκλήρου ο νέος μου γυναικολόγος- εξωσωματικός, ο οποίος έκανε και τον τοκετό και με παρακολουθεί από τότε. Νωρίτερα είχα έναν απλό γυναικολόγο, με τον οποίο δεν συνέχισα, ούτε φυσικά του είπα ποτέ ότι ξεκίνησα σε κέντρο εξωσωματικής.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα @irisa. Υπάρχουν όντως γιατροί που αναλαμβάνουν μόνο την εξωσωματική και σου προτείνουν κάποιο δικό τους εάν θες που του έχουν εμπιστοσύνη για να συνεχίσεις την εγκυμοσύνη σου. Είναι κάτι που στο εξηγούν εξαρχής. Υπάρχουν κοπέλες πχ που έρχονται Αθήνα για την εξωσωματική σε μεγάλα κέντρα κ συνεχίζουν μετά την κύηση με το δικό τους γυναικολόγο. 
Πιστεύω πως η γυναικολόγος σου ήθελε να είναι σίγουρη ότι θα συνεχίσεις. Δεν πιστεύω ότι θα της επέτρεπαν εάν δε συνεργάζεται με το κέντρο να είναι μέσα. Πρώτη φορά το ακούω. Όπως και να έχει όμως όταν εσύ είσαι σε μια τέτοια διαδικασία και ψάξιμο χρειάζεσαι στήριξη κ ωραίους τρόπους, όχι να σε μαλώνουν. 
Βρες τον εξωσωματικό που εμπιστεύεσαι και συζήτησε τα όλα μαζί του. Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/10/2023 at 12:30 ΠΜ, ο/η irisa είπε:

Καλησπέρα σας, ετοιμαζόμαστε πρώτη φορά για εξωσωματική λόγω κακής ποιότητας σπέρματος. Όταν ενημερωσα την γυναικολόγο μου πως έχουμε ήδη επισκεφτεί κλινική για εξωσωματική για να μάθουμε για την διαδικασία με "μάλωσε" που δεν την ενημερώσαμε εκ των προτέρων και μου είπε πως όταν είναι να ξεκινήσουμε να την ενημερώσουμε ώστε να είναι παρούσα σε κάθε ωοληψια και εμβρυομεταφορά. Δεν μου άρεσε πολύ ο τρόπος της, διότι ενώ εγώ ρώτησα τη γνώμη της για τα φάρμακα και τα πρωτόκολλα εκείνη δεν μου εξήγησε τίποτα και επέμενε μόνο στο να την ενημερώσω ώστε να πάμε μαζι,με την δικαιολογία πως αυτοί δεν αναλαμβάνουν έπειτα την κύηση. Αναρωτιόμαστε λοιπόν μήπως όλη αυτή η επιμονή έχει απλά κερδοσκοπικο χαρακτήρα ή όχι. Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποια κοπέλα; Πήγατε και εσείς με δικό σας γυναικολόγο για να είναι παρών στη διαδικασία; Ευχαριστώ πολύ! 

Από που και ως που να είναι παρούσα σε μια διαδικασία στην οποία δεν έχει εξειδικευτεί και προφανώς δεν μπορεί να συμμετάσχει. Το ποιος θα σε παρακολουθήσει μετέπειτα στην εγκυμοσύνη είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο. Εγώ συνέχισα με τον γιατρό που μου έκανε την εξωσωματική γιατί τον εμπιστεύτηκα, ήμουν απογοητευμενη απο τον προηγουμενο γυναικολογο μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...