Μετάβαση σε περιεχόμενο

Serpafar-cyclacur-ovitrelle-iofolen preconception


Fairytale2003

Recommended Posts

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Μετά από μια 5μηνη προσπάθεια χωρίς επίτευξη εγκυμοσύνης (θέμα με την ωορρηξία) είναι ο πρώτος μήνας που ακολουθώ την συγκεκριμένη αγωγή. 
10η μέρα του κύκλου το μεγαλύτερο ωοθυλάκιο ήταν 10 χιλιοστά.

Επόμενο ραντεβού έχω την 16η μέρα του κύκλου για να δούμε αν θα κάνουμε τελικά την ένεση.
Εχει δοκιμάσει κάποια αυτή την αγωγή;

Επίσης ,θεωρείτε ότι είναι καλό το μέγεθος του ωοθυλάκιου για 10η μέρα;

Έχω ελπίδες να μεγαλώσει; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Fairytale2003 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Μετά από μια 5μηνη προσπάθεια χωρίς επίτευξη εγκυμοσύνης (θέμα με την ωορρηξία) είναι ο πρώτος μήνας που ακολουθώ την συγκεκριμένη αγωγή. 
10η μέρα του κύκλου το μεγαλύτερο ωοθυλάκιο ήταν 10 χιλιοστά.

Επόμενο ραντεβού έχω την 16η μέρα του κύκλου για να δούμε αν θα κάνουμε τελικά την ένεση.
Εχει δοκιμάσει κάποια αυτή την αγωγή;

Επίσης ,θεωρείτε ότι είναι καλό το μέγεθος του ωοθυλάκιου για 10η μέρα;

Έχω ελπίδες να μεγαλώσει; 

Κορίτσι μου εγω δεν έχω κάνει πρόκληση αλλά ξέρω ότι το ωοθυλάκιο σκάει όταν είναι 20-22 χιλιοστά! Νομίζω ότι μια χαρά θα πάει αφού την 10 μέρα είχες 10 χιλιοστά! Εύχομαι τα καλύτερα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η tooth.fairy είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. Είμαι κι εγώ στην ίδια φάση με εσένα. Έχω ΣΠΩ με πρόβλημα στην ωορρηξία (δεν κάνω). Ξεκίνησα τον Σεπτέμβρη σχήμα Serpafar - Cyclacur - Ovitrelle. Δυστυχώς δεν είχα αποτέλεσμα. Είναι ο 2ος μήνας που τα παίρνω πάλι. Θα κάνω συνολικά 4 κύκλους. Έχετε κάνει εξετάσεις;; Εμείς κάναμε ορμονολογικες, σπερματοδιαγραμμα και παρακολούθηση ωορρηξίας (εκεί είδαμε ανωορρηκτικους κύκλους). Μόνο η σαλπιγγογραφια μένει (θέλω να την αποφύγω πραγματικά, αλλά δεν το βλέπω 🥲).

Εμένα την 11η μέρα που με είδε ο γιατρός το ωοθυλακιο ήταν έτοιμο (πάνω από 10 χιλ) και μου είπε την επόμενη μέρα να κάνω την ένεση. Είναι αναλόγως τον οργανισμό, την ηλικία, το ορμονικό προφίλ, πως θα αντιδράσει κάθε γυναίκα στη θεραπεία. Μπορεί να δει ο γιατρός σου την 16η μέρα ότι το ωοθυλακιο είναι έτοιμο. Γενικά ακόλουθα πιστά τις οδηγίες του γιατρού σου σε αυτές τις θεραπείες. 

Σου εύχομαι καλή επιτυχία και μακάρι να μην χρειαστεί να κάνεις κι άλλο κύκλο με κλομιφαινη. Ότι άλλο θες ρωτησε με. ❤️🙏

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! 
Εύχομαι αυτός ο μήνας να είναι ο τυχερός σας! Πάντως από όσο έχω διαβάσει πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει με αυτή την θεραπεία και αν όχι τον πρώτο μήνα μέχρι τον τρίτο! 
Βρίσκομαι σε παρόμοια φάση, δεν έχω ακριβώς ΣΠΩ, αλλά πολυκυστική μορφολογία. Έχω κανει ορμονολογικές που ήταν καλές και διαπίστωσαμε από υπερήχους ότι δεν κάνω ωορρηξία κι έτσι ξεκίνησα αυτή την αγωγή. Δεν ελέγξαμε το σπέρμα, καθώς από όσο φαίνεται το πρόβλημα είναι οι ανωορρηκτικοί κύκλοι μου! 
Δεν συζητήσαμε για πόσους κύκλους θα κάνω την θεραπεία, το μόνο που μου είπε ότι ακόμα κι αν δεν τα καταφέρουμε με αυτή την θεραπεία τουλάχιστον θα φτιάξει ο κύκλος μου και θα αρχίσω να κάνω κανονικά ωορρηξίες. Γενικά δεν θέλει να το συζητάμε πάρα πολύ γιατί βλέπει ότι είμαι αγχωμένη και μου είπε να χαλαρώσω και ότι θες σε 1 μήνα θες σε 2-3 θα τα καταφέρουμε. 
Αυτή τη στιγμή εμπιστεύομαι απόλυτα τον γιατρό μου, καθώς ο προηγούμενος από την αρχή των προσπαθειών μου είπε να κάνω σπερματέγχυση και μου απέκλεισε να τα καταφέρω φυσιολογικά  λέγοντας μου ότι εχω ΣΠΩ χωρίς καν να μου έχει κάνει ορμονολογικές εξετάσεις! Απλά εν καιρώ κατάλαβα ότι απλά ήθελε να τα τσεπωσει! 
Θα δούμε πως θα πάει, έχω την Δευτέρα ραντεβού και μακάρι σύντομα και οι δυο μας και όσες κοπέλες προσπαθούν να κρατάμε τα μωράκια μας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου εγω δεν έχω κάνει πρόκληση αλλά ξέρω ότι το ωοθυλάκιο σκάει όταν είναι 20-22 χιλιοστά! Νομίζω ότι μια χαρά θα πάει αφού την 10 μέρα είχες 10 χιλιοστά! Εύχομαι τα καλύτερα 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου και για το κουράγιο που μου δίνεις!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα @Fairytale2003! Δε μας έχεις κάνει update της ιστορίας σου, οπότε αν μας διαβάζεις ακόμα θα ήθελα να μας πεις πώς πήγε διότι κι εγώ από τον επόμενο κύκλο πρόκειται να κάνω πρόκληση ωορρηξίας και θα με ενδιέφερε να μάθω γι αυτήν την αγωγή. Βέβαια στη δική μου περίπτωση το πρωτόκολλο φαίνεται να είναι διαφορετικό με το δικό σου, απλά θα ήθελα να καταλάβω λίγο το ποσοστό επιτυχίας.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/10/2023 at 5:47 ΜΜ, ο/η Fairytale2003 είπε:

Κορίτσια μου καλησπέρα! 
Μετά από μια 5μηνη προσπάθεια χωρίς επίτευξη εγκυμοσύνης (θέμα με την ωορρηξία) είναι ο πρώτος μήνας που ακολουθώ την συγκεκριμένη αγωγή. 
10η μέρα του κύκλου το μεγαλύτερο ωοθυλάκιο ήταν 10 χιλιοστά.

Επόμενο ραντεβού έχω την 16η μέρα του κύκλου για να δούμε αν θα κάνουμε τελικά την ένεση.
Εχει δοκιμάσει κάποια αυτή την αγωγή;

Επίσης ,θεωρείτε ότι είναι καλό το μέγεθος του ωοθυλάκιου για 10η μέρα;

Έχω ελπίδες να μεγαλώσει; 

Καλησπέρα έκανα αυτή την αγωγή απλά με κλομιφαινη και ολα τα αλλα ίδια και ήμουν έγκυος, με μια μόνο επαφή και ειχα και γρίπη Β. Ολα θα πάνε τέλεια! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...