Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μήκος τραχήλου και περίδεση


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα και λόγω προηγούμενης επέμβασης loop τραχήλου, έχω κοντό τράχηλο οπότε θα παρακολουθούμε πιο συχνά την πορεία του. Στην αυχενική ήταν 31χιλιοστα, παίρνω ήδη προγεστερόνη και ο γιατρός μου μού είπε να πάω την επόμενη εβδομάδα για μέτρηση τραχήλου. Μου είπε ότι λόγω του loop μπορώ να κάνω περίδεση αν θέλω, αλλά η γνώμη του είναι αρχικά να το παρακολουθούμε πιο συστηματικά. Ωστόσο με αγχωνει όλο αυτό μιας και μετά τις 27 εβδομάδες δεν θα μπορώ να κάνω περίδεση ο,τι κι αν γίνει. Από την άλλη μου είπε ότι και η περίδεση έχει επιπλοκές... Είχε κάποια μανούλα παρόμοια εμπειρία; Λίγη εμψύχωση θέλω γιατί όλη μέρα το μυαλό μου είναι εκεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Melina7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα και λόγω προηγούμενης επέμβασης loop τραχήλου, έχω κοντό τράχηλο οπότε θα παρακολουθούμε πιο συχνά την πορεία του. Στην αυχενική ήταν 31χιλιοστα, παίρνω ήδη προγεστερόνη και ο γιατρός μου μού είπε να πάω την επόμενη εβδομάδα για μέτρηση τραχήλου. Μου είπε ότι λόγω του loop μπορώ να κάνω περίδεση αν θέλω, αλλά η γνώμη του είναι αρχικά να το παρακολουθούμε πιο συστηματικά. Ωστόσο με αγχωνει όλο αυτό μιας και μετά τις 27 εβδομάδες δεν θα μπορώ να κάνω περίδεση ο,τι κι αν γίνει. Από την άλλη μου είπε ότι και η περίδεση έχει επιπλοκές... Είχε κάποια μανούλα παρόμοια εμπειρία; Λίγη εμψύχωση θέλω γιατί όλη μέρα το μυαλό μου είναι εκεί!

Καλησπέρα κορίτσι μου και με το καλό! Δεν γνωρίζω τι είναι η επέμβαση που έκανες, αλλά θα σου πω ότι και εγώ στην αυχενική είχα 31χιλ. Και ούτε η εμβρυολογος ούτε και ο γιατρός μου το ανέφεραν σαν θέμα. Δεν μου έδωσαν προγεστερονη, παρά μόνο 3 βδομαδες πριν την β επιπέδου λόγω πρόωρων συσπάσεων και παρόλα αυτά ο τράχηλος παρέμεινε ακριβώς στο ίδιο μήκος. Ακόμη και τώρα που είμαι 31 εβδομάδων και έχω πάλι πονάκια και συσπάσεις και με μετράει κάθε φορά ο γιατρός μου, δεν έχει μειωθεί και όλα βαίνουν καλώς! Βέβαια έχω σταματήσει από την δουλειά, δεν περπατάω ιδιαίτερα και γενικά κάνω πολύ ελαφριά πράγματα μέσα στο σπίτι. Άκου τον γιατρό σου και αν θέλεις να νιώσεις πιο σίγουρη, πάρε και μια δεύτερη γνώμη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτός ο τράχηλος, πονεμένη ιστορία. Κι εμένα στην αυχενική ήταν μια χαρά (36χιλ.), αλλά στη β' επιπέδου μετρήθηκε στα 22 χιλ. Ξεκίνησα προγεστερόνη, για περίδεση ο γιατρός δε μίλησε ποτέ και αρχικά μου είπε απλά ξεκούραση και βλέπαμε τον τράχηλο κάθε 10μερο περίπου. Είχα τη δυνατότητα και δεν δούλευα, επίσης "μετακόμισα" και στο πατρικό μου οπότε δεν είχα ούτε και μαγείρεμα, δουλειές σπιτιού. Στις αρχές του 7ου μήνα ξεκίνησαν και συσπάσεις, που μείωναν κι άλλο τον τράχηλο, οπότε η ξεκούραση έγινε ακινησία και στις αρχές του 8ου ο τράχηλος έφτασε γύρω στα 8-9 χιλ. Τώρα διανύω την 35η εβδομάδα, ο τράχηλος παραμένει ευτυχώς στα ίδια και το πάμε βήμα βήμα για να φτάσω όσο πιο πέρα γίνεται. Βοήθησε η προγεστερόνη, οι προσευχές μου στην Παναγία, η τύχη;; ιδέα δεν έχω τι απ' όλα, πάντως εδώ που έφτασα μια ανακούφιση τη νιώθω. Όπως φαίνεται δεν υπάρχει ένας γενικός κανόνας για το ποια θα είναι η εξέλιξη με το θέμα της ανεπάρκειας του τραχήλου, εδώ και οι ίδιοι οι γιατροί δεν έχουν πάντα απάντηση. Όμως όσο το παρακολουθείς και είναι στα ίδια επίπεδα, τόσο θα παίρνεις θάρρος και κουράγιο ότι όλα στο τέλος θα πάνε καλά!! Να έχεις μια τελειόμηνη κύηση!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/10/2023 at 11:13 ΠΜ, ο/η Melina7 είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Είμαι έγκυος στην 15η εβδομάδα και λόγω προηγούμενης επέμβασης loop τραχήλου, έχω κοντό τράχηλο οπότε θα παρακολουθούμε πιο συχνά την πορεία του. Στην αυχενική ήταν 31χιλιοστα, παίρνω ήδη προγεστερόνη και ο γιατρός μου μού είπε να πάω την επόμενη εβδομάδα για μέτρηση τραχήλου. Μου είπε ότι λόγω του loop μπορώ να κάνω περίδεση αν θέλω, αλλά η γνώμη του είναι αρχικά να το παρακολουθούμε πιο συστηματικά. Ωστόσο με αγχωνει όλο αυτό μιας και μετά τις 27 εβδομάδες δεν θα μπορώ να κάνω περίδεση ο,τι κι αν γίνει. Από την άλλη μου είπε ότι και η περίδεση έχει επιπλοκές... Είχε κάποια μανούλα παρόμοια εμπειρία; Λίγη εμψύχωση θέλω γιατί όλη μέρα το μυαλό μου είναι εκεί!

Καλημέρα κοπέλα μου και με το καλό!!! Εγώ έκανα περίδεση 26η βδομάδα καθως ο τράχηλος μου τότε ήταν 11 χιλιοστά με χοάνη. Και ήμουν έγκυος σε δίδυμα... Που κ ο εμβρυμητρικός και ο γυναικολόγος μου μου είχαν πει πως στη δίδυμη κύηση μπορεί να μην κρατήσει η περίδεση. Παρόλα αυτά γέννησα κανονικότατα με ραντεβού όταν ήρθε η ώρα μου. Πριν λίγο καιρό έκανα κ γω loop και μου είπε πως απλά σε επόμεη κύηση θα κάνουμε πάλι περίδεση. Δεν είναι κάτι δύσκολο σαν επέμβαση, ειδίκα τώρα που είναι νωρίς κ αρκετά μακρύς ο τράχηλος σου. Εμένα μ έσωσε καθώς διαφορετικά τα μωρά θα είχαν γεννηθεί εντός 20 ημερω΄ν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...