Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ένας γλυκός Σεπτέμβρης έρχεται ξανά και εύχομαι μέσα στις κοιλίτσες μας μωράκια τσουπωτά 🍼🤰💕 🧿


Elk

Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η flowerv είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου, πιστεύετε ένα τεστ πρώιμης ανίχνευσης μπορεί να δείξει λάθος??? Περιμένω αύριο λογικά, και το έκανα την Κυριακή το πρωί!

Ναι θα μπορούσε να μην δείξει το τεστ 

γενικα δεν τα πολύ εμπιστεύομαι τα πρώιμης και για αυτό δεν τα χρησιμοποιώ.. νομίζω πως είναι μικρό το ποσοστό των γυναικών που τους δείχνουν σωστά αυτά τα τεστ.. πρέπει να έχουν συλλάβει νωρίς για να δείξουν τώρα αν εκανες σύλληψη 20 μέρα του κύκλου δεν  μπορούν να δείξουν αυτά τεστ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! 

Εμείς τελειώσαμε με τον 1ο κύκλο προσπαθειών!
Με θετικό τεστ 13η μέρα, είχαμε επαφές: 5η, 7η, 8η, 10η, 12η, 13η, 14η, 15η. 
Εντάξει δε μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο, δουλεύει και διπλοβάρδιες, θα τον πεθάνω! 
Τώρα, ώρα για την άθλια αναμονή!

Θα ασχοληθώ με τις ετοιμασίες του γάμου μου. Ο οποίος θα είναι πολιτικός σε στενό κύκλο (λέμε εμείς) αλλά οι μανάδες μας που αυτές τις μέρες είναι μαζί διακοπές έχουν άλλη άποψη. Όπως και η φίλη που θα κάνω κουμπαρομάρτυρα, που δεν ξέρω ποιος θα της πει ότι δεν πάνε με άμαξα στο δημαρχείο κι άλλα τέτοια...

Μιας και οι περισσότερες υποθέτω θα είστε παντρεμένες, να ρωτήσω αν ξέρει καμία πριν πάω στο δήμο.
Εμείς μένουμε εδώ και 5 χρόνια στο νησί, έχουμε φέρει την εφορία μας εδώ, και φαίνεται στη φορολογική ότι είμαστε μόνιμοι κάτοικοι του νησιού. Είμαστε ακόμη δημότες των πόλεων καταγωγής μας. 
Σύμφωνα με το ίντερνετ κάνεις αίτηση στο δήμο κατοικίας σου, και βγάζεις άδεια γάμου σ'αυτόν.
Άρα εννοεί εδώ που είμαστε προφανώς, και όταν κάνουμε την αίτηση δηλώνουμε την ημερομηνία και την πόλη τέλεσης του γάμου, αφού έχουμε ενημερωθεί για διαθέσιμες ημερομηνίες εκεί;;
Γιατί θα ΄ήταν παντελώς κουλό να πρέπει να διασχίσουμε όλη τη χώρα για να πάμε για άδεια γάμου, να γυρίσουμε στο νησί και μετά να ξαναματατρέχουμε πάνω για το γάμο! Και εφόσον μαζί με την αίτηση στο δημαρχείο πρέπει και να καταθέσεις λογαριασμό δεκο ή φορολογική, θα το θέλουν για να φαίνεται ότι είσαι κάτοικος στο δήμο που κάνεις αίτηση. Ειδάλλως, αν πας για αίτηση στον τόπο καταγωγής, τι τους κόφτει να δουν μια φορολογική που λέει Σύρος; 

Δεύτερον! Αυτές (μάνα πεθερά κουμπάρα) κάτι λένε για ανθοδέσμη, στολισμένα αυτοκίνητα, στολισμό δημαρχείου, μπομπονιέρες !?!?!?! Γίνονται τέτοια στον πολιτικό ή θα γελάει ο κόσμος;;; Εγώ δεν ξέρω, οι φίλοι μου είναι χίπηδες, στον τελευταίο πολιτικό που πήγα φορούσαν σταράκια, σκισμένα τζιν, και έντυσαν παρανυφάκι το λαμπραντόρ τους...

Τρίτον! Αν έχεις κάνει πολιτικό, απαγορεύεται να βαφτίσεις το παιδί σου κ πρέπει να κάνεις και θρησκευτικό; Από Αθήνα όσες ξέρω λένε ότι έτσι είναι και κάνουν υποχρεωτικά γαμοβάφτιση.
Στα μέρη μου έχω φίλες που βάφτισαν τα παιδιά τους ενώ έκαναν μόνο πολιτικό απλά λένε σε στραβοκοιτάνε οι παπάδες ή μπορεί να χρειαστεί να δώσεις φακελάκι, ανάλογα τον παπά. Εσείς τι λέτε;;;

 

 

Γειά σου Κοκκινοσκουφιτσα! Κι εμείς κάναμε πολιτικό γάμο, με σκοπό να μην κάνουμε θρησκευτικό και γι αυτό καλέσαμε κανονικά κοσμο. Επειδή ήταν εργάσιμη μέρα και ώρα αναγκαστικά δεν είχαμε όσους θέλαμε και επίσης δεν καλέσαμε σε πολύ ανοιχτό κύκλο αλλά ήρθαν 70-80 άτομα. Εγώ έβαλα λευκό μακρύ φόρεμα σα λιτό νυφικό και είχα μια μικρή ανθοδέσμη (αρχικά ήθελα να έχω ένα λουδουδι μόνο αλλά είχε ψηθεί πολύ η κουμπάρα-μάρτυρας να φτιάξει κάτι) και μια γλάστρα με ορχιδέες στο τραπέζι που υπογράφουμε για στολισμό. Επίσης είχαμε μπομπονιέρες που είχα φτιάξει εγώ με τις φίλες μου με κάτι τέλεια κουφέτα. Όλα ήταν λίγο λιτά γιατί αυτό είναι το στυλ μας αλλά κάναμε αυτο που μας άρεσε. Μετά κάναμε τραπέζι σε μια ταβέρνα που μας αρέσει να τρώμε συχνά, κοντά στο σπίτι μας και είχαμε και τούρτα για κέρασμα (δεν κάναμε όλα τα τελετουργικα εννοείται). Όταν γέννησα κάναμε ένα πάρτι για τους φίλους μας για να το γάμο, το μωρό και την ονοματοδοσια του μωρού (που δε σκοπεύαμε να το βαφτίσουμε).

Πολιτικό γάμο είχαν κάνει και οι γονείς του άντρα μου και οι δικοί μου πριν 35 χρόνια. Εμείς είμαστε κανονικα βαφτισμενοι και οι δύο και οι νονοί μας, επίσης, παντρεμένοι με πολιτικό. Ακόμα, η ξαδελφη μου βάφτισε το γιο της φέτος, ενώ η ίδια είχε κάνει μόνο πολιτικό γάμο. Αυτό για τους νονούς που πρέπει να είναι παντρεμένοι θρησκευτικά είναι πιο αυστηρό (με τη λογική ότι πνευματικός γονιός θα γίνει κάποιος που πιστεύει) αλλά και πάλι δεν το τηρούν όλοι και συχνά λύνεται με φακελάκι όπως είπες. Αυτό με τους γονείς είναι ίσα για να παίξει εκβιασμός και να βγάλουν περισσότερα οι παπάδες. Σίγουρα θα μπορείτε να βαφτισετε το παιδί σας. Μπορεί η μία εκκλησία να πει όχι, ή να προτείνει και άλλο γάμο κλπ αλλά σίγουρα θα βρείτε να δεχτεί. Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν πει σε έναν παπά που τους εκβίαζε με το θα τη βαφτίσω αν σας παντρεψω κιόλας, "εντάξει δεν πειράζει. Δε θα τη βαφτίσουμε καθόλου τότε" (έτσι κι αλλιώς το σκέφτονταν) και αυτός υποχώρησε να με βαφτίσει έτσι. 

Τώρα για τις άδειες κλπ δεν ξέρω να πω γιατί εμείς κάναμε το γάμο εδω που μένουμε, οπότε βγάλαμε άδειες και κλείσαμε και ημερομηνία κατευθείαν. Ήταν και δημότης ο άντρας μου από πριν κι εγώ έκανα μεταδημοτευση μετά το γάμο. Πάντως και τη δική μου άδεια την έβγαλα εδώ και μόνοι τους μιλήσανε με το δήμο μου για τα χαρτιά μου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Ναι αυτό είναι το επόμενο βήμα μας, ένα σπερμοδιαγραμμα τέλος του μήνα, να δούμε τι καταφέραμε και μετά πράττουμε αναλόγως! Ευτυχώς  η γυναικολόγος μου μου ταιριάζει πολύ, με ακούει και  με στηρίζει! Μου δίνετε πολύ κουράγιο κορίτσια μου ! Συγχαρητήρια σε όλες σας που έχετε τόσο θετική ενέργεια! 

Πολύ σημαντικό κομμάτι ο γυναικολόγος! Μπράβο της δεν είναι ολοι έτσι πίστεψε με έχω γυρίσει παρά πολλούς! Όλα θα πάνε καλά θα σε καθοδηγήσει αυτή όπως πρέπει αλλά και εσύ οτι σε ανησυχεί να το ρωτάς και να επιμείνεις, καμία φορά και αυτοί θέλουν και λίγη πίεση 😊 

Όλες θα τα καταφέρουμε κορίτσια μου όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η MyNa είπε:

Γειά σου Κοκκινοσκουφιτσα! Κι εμείς κάναμε πολιτικό γάμο, με σκοπό να μην κάνουμε θρησκευτικό και γι αυτό καλέσαμε κανονικά κοσμο. Επειδή ήταν εργάσιμη μέρα και ώρα αναγκαστικά δεν είχαμε όσους θέλαμε και επίσης δεν καλέσαμε σε πολύ ανοιχτό κύκλο αλλά ήρθαν 70-80 άτομα. Εγώ έβαλα λευκό μακρύ φόρεμα σα λιτό νυφικό και είχα μια μικρή ανθοδέσμη (αρχικά ήθελα να έχω ένα λουδουδι μόνο αλλά είχε ψηθεί πολύ η κουμπάρα-μάρτυρας να φτιάξει κάτι) και μια γλάστρα με ορχιδέες στο τραπέζι που υπογράφουμε για στολισμό. Επίσης είχαμε μπομπονιέρες που είχα φτιάξει εγώ με τις φίλες μου με κάτι τέλεια κουφέτα. Όλα ήταν λίγο λιτά γιατί αυτό είναι το στυλ μας αλλά κάναμε αυτο που μας άρεσε. Μετά κάναμε τραπέζι σε μια ταβέρνα που μας αρέσει να τρώμε συχνά, κοντά στο σπίτι μας και είχαμε και τούρτα για κέρασμα (δεν κάναμε όλα τα τελετουργικα εννοείται). Όταν γέννησα κάναμε ένα πάρτι για τους φίλους μας για να το γάμο, το μωρό και την ονοματοδοσια του μωρού (που δε σκοπεύαμε να το βαφτίσουμε).

Πολιτικό γάμο είχαν κάνει και οι γονείς του άντρα μου και οι δικοί μου πριν 35 χρόνια. Εμείς είμαστε κανονικα βαφτισμενοι και οι δύο και οι νονοί μας, επίσης, παντρεμένοι με πολιτικό. Ακόμα, η ξαδελφη μου βάφτισε το γιο της φέτος, ενώ η ίδια είχε κάνει μόνο πολιτικό γάμο. Αυτό για τους νονούς που πρέπει να είναι παντρεμένοι θρησκευτικά είναι πιο αυστηρό (με τη λογική ότι πνευματικός γονιός θα γίνει κάποιος που πιστεύει) αλλά και πάλι δεν το τηρούν όλοι και συχνά λύνεται με φακελάκι όπως είπες. Αυτό με τους γονείς είναι ίσα για να παίξει εκβιασμός και να βγάλουν περισσότερα οι παπάδες. Σίγουρα θα μπορείτε να βαφτισετε το παιδί σας. Μπορεί η μία εκκλησία να πει όχι, ή να προτείνει και άλλο γάμο κλπ αλλά σίγουρα θα βρείτε να δεχτεί. Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν πει σε έναν παπά που τους εκβίαζε με το θα τη βαφτίσω αν σας παντρεψω κιόλας, "εντάξει δεν πειράζει. Δε θα τη βαφτίσουμε καθόλου τότε" (έτσι κι αλλιώς το σκέφτονταν) και αυτός υποχώρησε να με βαφτίσει έτσι. 

Τώρα για τις άδειες κλπ δεν ξέρω να πω γιατί εμείς κάναμε το γάμο εδω που μένουμε, οπότε βγάλαμε άδειες και κλείσαμε και ημερομηνία κατευθείαν. Ήταν και δημότης ο άντρας μου από πριν κι εγώ έκανα μεταδημοτευση μετά το γάμο. Πάντως και τη δική μου άδεια την έβγαλα εδώ και μόνοι τους μιλήσανε με το δήμο μου για τα χαρτιά μου. 

Τέλεια! Με κατατόπισες πλήρως! Ήθελα να τα μάθω αυτά από πριν, γιατί εφόσον μπορεί στην πορεία να γίνει κανονικά βάφτιση, θα κάνω κ γω πολιτικό κανονικό με εκεί γύρω στα 80 άτομα που λες. Αν έπρεπε σώνει και καλα θρησκευτιλό, θα έκανα πολιτικό μόνο με γονείς κ στο θρησκευτικό τους άλλους. Θενκιου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η marinaP είπε:

Πολύ σημαντικό κομμάτι ο γυναικολόγος! Μπράβο της δεν είναι ολοι έτσι πίστεψε με έχω γυρίσει παρά πολλούς! Όλα θα πάνε καλά θα σε καθοδηγήσει αυτή όπως πρέπει αλλά και εσύ οτι σε ανησυχεί να το ρωτάς και να επιμείνεις, καμία φορά και αυτοί θέλουν και λίγη πίεση 😊 

Όλες θα τα καταφέρουμε κορίτσια μου όλες!!!

Ααααχ ναι'σαι καλά Μαρινάκι με έκανες να δω λίγο διαφορετικά αυτή τη μέρα που ολα είναι μαύρα! Ευτυχώς συμφωνώ για το κομμάτι γυναικολόγου πως είναι σημαντικό! Είμαι 27 και όταν πήγα να τις ζητήσω ορμονολογικες σπερμοδιαγραμμα στο 6μηνο μου λέει κάτσε περίμενε έχουμε ακόμα δρόμο! Και της λέω όχι δε θέλω να περνάει ο καιρός και να φτάσουμε στο χρόνο και να μου πεις ααα είχαμε αυτό  τελικα και να προσπαθώ και να απελπιζομαι άδικα ! Και συμφώνησε και μου λέει αν αυτό θα σε κάνει να εισαι ήρεμη πάμε να τις κάνουμε! Και έτσι σε κάθε τι μετά από επικοινωνία βρίσκουμε κοινή πορεία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι φάση με τα τεστ? Ήταν πιο σκούρο στην αρχή κ τώρα πιο αχνό??? Τώρα μπερδεύτηκα... Θα συνεχίσω εννοείται να κάνω τέστ. 

IMG_20230905_131154.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 λεπτά, ο/η flowerv είπε:

Ααααχ ναι'σαι καλά Μαρινάκι με έκανες να δω λίγο διαφορετικά αυτή τη μέρα που ολα είναι μαύρα! Ευτυχώς συμφωνώ για το κομμάτι γυναικολόγου πως είναι σημαντικό! Είμαι 27 και όταν πήγα να τις ζητήσω ορμονολογικες σπερμοδιαγραμμα στο 6μηνο μου λέει κάτσε περίμενε έχουμε ακόμα δρόμο! Και της λέω όχι δε θέλω να περνάει ο καιρός και να φτάσουμε στο χρόνο και να μου πεις ααα είχαμε αυτό  τελικα και να προσπαθώ και να απελπιζομαι άδικα ! Και συμφώνησε και μου λέει αν αυτό θα σε κάνει να εισαι ήρεμη πάμε να τις κάνουμε! Και έτσι σε κάθε τι μετά από επικοινωνία βρίσκουμε κοινή πορεία! 

Να σαι καλά κορίτσι μου,η μία εμψυχώνει την άλλη. Και εμένα μετά την αποβολή δεν ήθελε να κάνω εξετάσεις αλλα του είπα ότι δεν θα περιμένω και δεύτερη αποβολή για να το ψάξω οπότε και θα πάω αύριο να τις.κανω να είμαι πλήρως ενημερωμένη για το τι γίνεται. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Να σαι καλά κορίτσι μου,η μία εμψυχώνει την άλλη. Και εμένα μετά την αποβολή δεν ήθελε να κάνω εξετάσεις αλλα του είπα ότι δεν θα περιμένω και δεύτερη αποβολή για να το ψάξω οπότε και θα πάω αύριο να τις.κανω να είμαι πλήρως ενημερωμένη για το τι γίνεται. 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Καλύτερα να προλαμβάνουμε πάρα να τρέχουμε ! Καλά θα κάνεις να είσαι εσύ σίγουρη ότι από μεριάς σου ότι έπρεπε να κάνεις το έκανες και να μην  έχεις καμιά αμφιβολία για τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 32 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου τι φάση με τα τεστ? Ήταν πιο σκούρο στην αρχή κ τώρα πιο αχνό??? Τώρα μπερδεύτηκα... Θα συνεχίσω εννοείται να κάνω τέστ. 

IMG_20230905_131154.jpg

Κορίτσι Μ τα έκανες ολα τις ίδιες ώρες;

Όντως το πρώτο φαίνεται να σκουραίνει και μετά πέφτει σιγά σιγά. Αν τα έκανες όλα την ίδια ώρα τοτε υποθέτω ήταν το θετικό στις 02/9;; Ναι συνέχισε παρόλα αυτά να δούμε πως θα ανεβαίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου τι φάση με τα τεστ? Ήταν πιο σκούρο στην αρχή κ τώρα πιο αχνό??? Τώρα μπερδεύτηκα... Θα συνεχίσω εννοείται να κάνω τέστ. 

IMG_20230905_131154.jpg

Συνέχισε τα τεστ κορίτσι μου έχεις θέμα με Πολυκυστηκες ; Σε πια μέρα του κύκλου σου είσαι ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η MyNa είπε:

Γειά σου Κοκκινοσκουφιτσα! Κι εμείς κάναμε πολιτικό γάμο, με σκοπό να μην κάνουμε θρησκευτικό και γι αυτό καλέσαμε κανονικά κοσμο. Επειδή ήταν εργάσιμη μέρα και ώρα αναγκαστικά δεν είχαμε όσους θέλαμε και επίσης δεν καλέσαμε σε πολύ ανοιχτό κύκλο αλλά ήρθαν 70-80 άτομα. Εγώ έβαλα λευκό μακρύ φόρεμα σα λιτό νυφικό και είχα μια μικρή ανθοδέσμη (αρχικά ήθελα να έχω ένα λουδουδι μόνο αλλά είχε ψηθεί πολύ η κουμπάρα-μάρτυρας να φτιάξει κάτι) και μια γλάστρα με ορχιδέες στο τραπέζι που υπογράφουμε για στολισμό. Επίσης είχαμε μπομπονιέρες που είχα φτιάξει εγώ με τις φίλες μου με κάτι τέλεια κουφέτα. Όλα ήταν λίγο λιτά γιατί αυτό είναι το στυλ μας αλλά κάναμε αυτο που μας άρεσε. Μετά κάναμε τραπέζι σε μια ταβέρνα που μας αρέσει να τρώμε συχνά, κοντά στο σπίτι μας και είχαμε και τούρτα για κέρασμα (δεν κάναμε όλα τα τελετουργικα εννοείται). Όταν γέννησα κάναμε ένα πάρτι για τους φίλους μας για να το γάμο, το μωρό και την ονοματοδοσια του μωρού (που δε σκοπεύαμε να το βαφτίσουμε).

Πολιτικό γάμο είχαν κάνει και οι γονείς του άντρα μου και οι δικοί μου πριν 35 χρόνια. Εμείς είμαστε κανονικα βαφτισμενοι και οι δύο και οι νονοί μας, επίσης, παντρεμένοι με πολιτικό. Ακόμα, η ξαδελφη μου βάφτισε το γιο της φέτος, ενώ η ίδια είχε κάνει μόνο πολιτικό γάμο. Αυτό για τους νονούς που πρέπει να είναι παντρεμένοι θρησκευτικά είναι πιο αυστηρό (με τη λογική ότι πνευματικός γονιός θα γίνει κάποιος που πιστεύει) αλλά και πάλι δεν το τηρούν όλοι και συχνά λύνεται με φακελάκι όπως είπες. Αυτό με τους γονείς είναι ίσα για να παίξει εκβιασμός και να βγάλουν περισσότερα οι παπάδες. Σίγουρα θα μπορείτε να βαφτισετε το παιδί σας. Μπορεί η μία εκκλησία να πει όχι, ή να προτείνει και άλλο γάμο κλπ αλλά σίγουρα θα βρείτε να δεχτεί. Εμένα οι γονείς μου τότε είχαν πει σε έναν παπά που τους εκβίαζε με το θα τη βαφτίσω αν σας παντρεψω κιόλας, "εντάξει δεν πειράζει. Δε θα τη βαφτίσουμε καθόλου τότε" (έτσι κι αλλιώς το σκέφτονταν) και αυτός υποχώρησε να με βαφτίσει έτσι. 

Τώρα για τις άδειες κλπ δεν ξέρω να πω γιατί εμείς κάναμε το γάμο εδω που μένουμε, οπότε βγάλαμε άδειες και κλείσαμε και ημερομηνία κατευθείαν. Ήταν και δημότης ο άντρας μου από πριν κι εγώ έκανα μεταδημοτευση μετά το γάμο. Πάντως και τη δική μου άδεια την έβγαλα εδώ και μόνοι τους μιλήσανε με το δήμο μου για τα χαρτιά μου. 

Μήπως είσαι η αδελφή ψυχή μου;;;; Είναι σαν να το έγραψα εγώ! Με τη διαφορά ότι πήρα μπομπονιέρες από το χαμόγελο του παιδιού (πριν ακουστούν τα εξ αμάξης για όλους)! 

@kokkinoskoufitsaδεν ισχύει αυτό για το γάμο των γονιών. Σκέψου δλδ αν κάποιος δεν παντρευτεί δεν βαφτίζει το παιδί του; Δεν το κοιτάνε καν. Αυτό που όντως ισχύει είναι ο γάμος των νονων. Παρόλο που ούτε εμείς βαφτίσαμε την κόρη μας, ήθελε πολύ μια παιδική μου φίλη να βαφτίσω το παιδί της. Κ έγινα νονά κανονικότατα με το πολύ ωραίο φακελάκι στον παπά... Αν ρωτάς εμένα δεν καταλαβαίνω πως δέχονται. Εγώ μπορεί να μην είμαι της εκκλησίας αλλά μόνοι τους δεν απαξιώνουν το θεσμό όταν είναι διατεθειμένοι να δεχτούν τα πάντα για τα λεφτά; Τελοσπαντων μην ανησυχείτε, δεν τίθεται κανένα θέμα!

Επίσης επειδή εγώ παντρεύτηκα Αθήνα ενώ ήμουν τότε δημότης στο νησί μου, έβγαλα άδεια από τον τόπο κατοικίας. Το που είσαι δημότης δεν παίζει ρόλο. Όταν κάναμε παιδί αποφασίσαμε να έρθουμε όλοι πλέον ως δημότες εκεί που ζούμε. 

Με το καλό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Κορίτσια μου τι φάση με τα τεστ? Ήταν πιο σκούρο στην αρχή κ τώρα πιο αχνό??? Τώρα μπερδεύτηκα... Θα συνεχίσω εννοείται να κάνω τέστ. 

IMG_20230905_131154.jpg

Κορίτσι μου μήπως έκανες ωορρηξία την στις 1? Γιατί το τέστ στις 2 φαίνεται αρκετά έντονο και μετά πέφτει η ορμόνη! Θυμάσαι να είχες τίποτα υγρά η πόνους στις 1 η 2?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mary_piggy είπε:

Κι εγώ παίρνω πολύ κουράγιο από τα κορίτσια, ειδικά όταν βλέπω θετικά τεστ, είναι σαν να βλέπω μπροστά μου την απόδειξη ότι κι εγώ μπορώ! 

Αχ ναι και εγώ το ίδιο! Ειδικά όταν είχε μείνει έγκυος η @Rena92  μας ήταν σαν βάλσαμο στην ψυχή μου! Ήμουν και χάλια εκείνη την περίοδο! Και ήταν και ένα μικρό θαύμα η εγκυμοσύνη της! Σαν χθες το θυμάμαι!! @Rena92 κορίτσι μου πες μας τα νέα σου? Πώς είσαι? Φουσκώνει η κοιλίτσα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Κορίτσι Μ τα έκανες ολα τις ίδιες ώρες;

Όντως το πρώτο φαίνεται να σκουραίνει και μετά πέφτει σιγά σιγά. Αν τα έκανες όλα την ίδια ώρα τοτε υποθέτω ήταν το θετικό στις 02/9;; Ναι συνέχισε παρόλα αυτά να δούμε πως θα ανεβαίνει 

Συνήθως προσπαθώ να κάνω ένα γύρω στις 5 αλλά αυτές τις μέρες έκανα όποτε έβρισκα χρόνο... Δλδ 8η μέρα από την περίοδο να είχα ωορηξια?  Μακάρι να ανέβει κ να μην την έχασα όντως.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Συνέχισε τα τεστ κορίτσι μου έχεις θέμα με Πολυκυστηκες ; Σε πια μέρα του κύκλου σου είσαι ; 

Όχι από όσο ξέρω... Λογικά αυτό θα το έβλεπε ο γιατρός από την αρχή? Έχω κύκλο από 25 μέχρι 33 μέρες περίπου... Σήμερα είμαι στην 12ημερα... Να έκανα τόσο νωρίς ωορηξια? Μου φαίνεται περίεργο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Κορίτσι μου μήπως έκανες ωορρηξία την στις 1? Γιατί το τέστ στις 2 φαίνεται αρκετά έντονο και μετά πέφτει η ορμόνη! Θυμάσαι να είχες τίποτα υγρά η πόνους στις 1 η 2?

Αυτό μου έκανε εντύπωση... Τόσο νωρίς ωορηξια? Όχι δεν είχα τίποτα... Χθες κ σήμερα έχω κάτι λίγα υγρά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η cat12 είπε:

Συνήθως προσπαθώ να κάνω ένα γύρω στις 5 αλλά αυτές τις μέρες έκανα όποτε έβρισκα χρόνο... Δλδ 8η μέρα από την περίοδο να είχα ωορηξια?  Μακάρι να ανέβει κ να μην την έχασα όντως.... 

Δεν μπορώ να σ πω με σιγουριά αλλά νομίζω θα πρέπει να γίνεται την ίδια ώρα ώστε να έχεις μια σωστή ιδέα της ωορρηξία σου, τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και με κύκλο 35-40 μέρες έβγαιναν σωστά γιατί από τη μέρα του θετικού πάντα στις 14-15 μέρες ερχόταν η περίοδος. Αλλά τόσο νωρίς η αλήθεια ναι είναι λίγο περίεργο. Κάνε από δω και πέρα περίπου την ίδια ώρα να δεις πως θα εξελιχθεί 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Μήπως είσαι η αδελφή ψυχή μου;;;; Είναι σαν να το έγραψα εγώ! Με τη διαφορά ότι πήρα μπομπονιέρες από το χαμόγελο του παιδιού (πριν ακουστούν τα εξ αμάξης για όλους)! 

@kokkinoskoufitsaδεν ισχύει αυτό για το γάμο των γονιών. Σκέψου δλδ αν κάποιος δεν παντρευτεί δεν βαφτίζει το παιδί του; Δεν το κοιτάνε καν. Αυτό που όντως ισχύει είναι ο γάμος των νονων. Παρόλο που ούτε εμείς βαφτίσαμε την κόρη μας, ήθελε πολύ μια παιδική μου φίλη να βαφτίσω το παιδί της. Κ έγινα νονά κανονικότατα με το πολύ ωραίο φακελάκι στον παπά... Αν ρωτάς εμένα δεν καταλαβαίνω πως δέχονται. Εγώ μπορεί να μην είμαι της εκκλησίας αλλά μόνοι τους δεν απαξιώνουν το θεσμό όταν είναι διατεθειμένοι να δεχτούν τα πάντα για τα λεφτά; Τελοσπαντων μην ανησυχείτε, δεν τίθεται κανένα θέμα!

Επίσης επειδή εγώ παντρεύτηκα Αθήνα ενώ ήμουν τότε δημότης στο νησί μου, έβγαλα άδεια από τον τόπο κατοικίας. Το που είσαι δημότης δεν παίζει ρόλο. Όταν κάναμε παιδί αποφασίσαμε να έρθουμε όλοι πλέον ως δημότες εκεί που ζούμε. 

Με το καλό!

Μα το έχω καταλάβει και από τις άλλες απαντήσεις σε όλα τα θέματα. Έχουμε παρόμοια λογική και κουλτούρα. 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Αχ ναι και εγώ το ίδιο! Ειδικά όταν είχε μείνει έγκυος η @Rena92  μας ήταν σαν βάλσαμο στην ψυχή μου! Ήμουν και χάλια εκείνη την περίοδο! Και ήταν και ένα μικρό θαύμα η εγκυμοσύνη της! Σαν χθες το θυμάμαι!! @Rena92 κορίτσι μου πες μας τα νέα σου? Πώς είσαι? Φουσκώνει η κοιλίτσα?

Σ ευχαριστώ κορίτσι μου για την σκέψη! Εγώ είμαι καλά, κλείνω αύριο την 27η εβδομάδα και ακόμη μου φαίνεται σαν ψέμα! Η κοιλιτσα φουσκώνει αλλά όχι ιδιαίτερα, με δυσκολία φαίνομαι για έγκυος και ένα παράπονο το έχω 😂 Σε γενικές γραμμές όλα βαίνουν καλώς, ευτυχώς! Είμαι σπίτι και ξεκουράζομαι, και σας διαβάζω! Είστε η καλύτερη παρέα! Αγωνιώ μαζί σας και ελπίζω να γεμίσουμε θετικά τεστακια! ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η marinaP είπε:

Δεν μπορώ να σ πω με σιγουριά αλλά νομίζω θα πρέπει να γίνεται την ίδια ώρα ώστε να έχεις μια σωστή ιδέα της ωορρηξία σου, τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και με κύκλο 35-40 μέρες έβγαιναν σωστά γιατί από τη μέρα του θετικού πάντα στις 14-15 μέρες ερχόταν η περίοδος. Αλλά τόσο νωρίς η αλήθεια ναι είναι λίγο περίεργο. Κάνε από δω και πέρα περίπου την ίδια ώρα να δεις πως θα εξελιχθεί 

Ναι θα το κάνω την ίδια ώρα τώρα για να είμαι σίγουρη... Γιατι με μπέρδεψε αυτη την φορά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιουχουυυυυυυυυ

Γεια σας κορίτσια μου!

@flowerv  αχ τα διαβάζω και σκέφτομαι πόσο ανυπόμονη ήμουν κάποτε (και τώρα βέβαια αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό) . Όταν παντρεύτηκα περίμενα ότι άμεσα θα μείνω έγκυος...τελικά μετά από ακριβώς 2 χρόνια είδα θετικό τεστ...σου εύχομαι να δεις πολύ πολύ σύντομα το θετικό σου τεστ αλλά αν δεν το δεις τόσο άμεσα όσο έχεις κατά νου ,μην πανικοβληθείς! Για το δικό μου τότε επίπεδο ανυπομονησίας τα δύο χρόνια( αν τα γνώριζα νωρίτερα) θα ήταν μια κόλαση. Και όμως, με καλή παρέα εδώ πέρασαν και το αγόρι μου ήρθε στην αγκαλιά μου..μη βιάζεσαι και μη βάζεις deadlines  σε αυτά τα θέματα..δες της αλλιώς βρε αδερφέ! Κάθε μήνας που δεν συμβαίνει είναι ένας ακόμη μήνας για ευχάριστο και ποιοτικό σεξ, για ύπνο όταν και όποτε σου καπνίσει,για χρόνο δικό σου και μόνο δικό σου και για έξοδα για ότι σας κάνει κέφι! Δες το θετικά! Φυσικά και ένα παιδί είναι ότι πιο υπέροχο υπάρχει σε αυτήν την πλάση , αλλά μην απογοητεύσαι! Θα σου πω πως και εμείς είχαμε ένα θέμα με κιρσοκήλη με τον σύζυγό και το σπέρμα και έπαιρνε αγωγή για 3 μήνες. Μετά αφού τελείωσε η αγωγή και τα αποτελέσματα ήταν ουσιαστικά τα ίδια (δεν ήταν άσχημα απλά επιβάρυνε η κιρσοκήλη) μπήκε σε διαδικασία χειρουργείου για αφαίρεση κιρσοκηλων...εεε τώρα τι να σου πω? Ότι ήμουν ήδη έγκυος και δε το ξέραμε???ότι χειρουργημενος και πρώτη μέρα σπίτι έμαθα τυχαία ότι είμαι έγκυος??? Και μάλιστα πολύ έγκυος??! Ήταν η ώρα για να γίνει και μάλιστα ήταν και η καταλληλότερη ώρα να γίνει τότε,αφού είχε κάνει ο άντρας μου την επέμβαση! Γιατί αν το μάθαινε μια μέρα νωρίτερα δε θα έμπαινε σε διαδικασία και αν δεν το έκανε τότε δε θα μπορούσε να το κάνει ποτέ άλλοτε (μέχρι τα 30 γίνεται αυτή η επέμβαση) . Ήταν όλα κομμένα και ραμμένα στα μέτρα μας και έτσι γίνεται σε όλους! Μη σκας και μην απελπίζεσαι! Θα έρθει να στο πω ωμά, οπότε γουστάρει το ιδιο να έρθει!! Χαχαχαχα έχουμε παιδιά με προσωπικότητα σου λέω! 

Όσο για τις εξετάσεις πολύ σοφά έκανες και τις διεκδικησες..και εγώ είχα χάσει πολύ χρόνο άσκοπα..μέχρι να έρθει όμως κάτσε άνετα ,πιες τα ποτακια σου βγες τις βολτιτσες σου γιατί μετά ,να το πω κομψά,όλα αυτά θα είναι για λίγο καιρό όνειρο θερινής νυκτός.. με αλλά όμορφα βέβαια αλλά όπως και να το κάνουμε,έτσι είναι..

Πωωωω πάλι ένα κατεβατο έγραψα ...🥴

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η cat12 είπε:

Όχι από όσο ξέρω... Λογικά αυτό θα το έβλεπε ο γιατρός από την αρχή? Έχω κύκλο από 25 μέχρι 33 μέρες περίπου... Σήμερα είμαι στην 12ημερα... Να έκανα τόσο νωρίς ωορηξια? Μου φαίνεται περίεργο...

Ναι πιστεύω αν είχες θα το ήξερες το βλέπουν από τον υπέρηχο οι γιατροί αν έχεις Πολυκυστηκες.. λένε οι Πολυκυστηκες έχουν τέτοια σκαμπανεβάσματα στα τεστ ωορρηξιας για αυτό σε ρώτησα 

δεν πιστεύω ότι έγινε,  όποτε συνέχισε κανονικά τα τεστ και προσπάθησε να τα να κανείς την ίδια ωρα άντε μια ωρα πάνω μια ωρα κάτω 😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η kokkinoskoufitsa είπε:

Σχετικά με το γάμο, μην κάνω παράθεση σε όλες σας, εννοείται θα κάνω αυτό που αρέσει σ' εμένα. Εγώ προσωπικά εντάξει δεν είναι ότι με πειράζει να δω λουλούδια κτλ, απλώς δε θα το επιδίωκα κιόλας. 
Να το πω αλλιώς. Εγώ ξεκαθάρισα ότι τα κάποια χρήματα που έχουμε στην άκρη προτιμώ να τα έχω για τα έξοδα της εγκυμοσύνης κ τα πρώτα χρόνια που δε θα δουλεύω, για να πάμε κανένα ταξίδι που αξίζει πχ μια Ιαπωνία, μια Κούβα, μια Φιλανδία ρε αδερφέ, παρά να πετάμε χιλιάρικα σε στολισμούς, ανθοπωλεία, πολυελαιους σε εκκλησιες κτλ και μετά να μην έχουμε να βάλουμε κάρτα στο κινητό! Τώρα απο κει και πέρα, εννοείται μετά από την άδειά μας, οι γονείς αν θέλουν να κάνουν κάτι ας το κάνουν, και πάλι με λογική όμως. Πχ κατι πράγματα σαν αυτά που έκαναν οι θειές μου στα ξαδέρφια μου εγώ δεν τα δέχομαι. Πήραν δάνεια και πούλησαν χωράφια για να κάνουν το γάμο παραδοσιακά που στα μέρη μου σημαίνει 30 μέρες πριν το γάμο καθημερινό γλέντι με αρνί στη σούβλα συν γλυκά πίτες κλπ, ανοιχτό σπίτι όλο το 24ωρο για να τρώει όποιος περνάει, κλαρίνα 24ωρο και ύπνος με βάρδιες, η μια θεία έφερνε και ορχήστρα στον κήπο στο χωριό 😅😅😅. Δε με νοιάζει αν έχουν λεφτά, αν σκόπευαν να κάνουν κάτι τέτοιο θα τους έλεγα δώστε μας τα 50 χιλιάρικα που θέλετε να πετάξετε, να φάμε εμείς σωστά... 

Για το άλλο που λέτε, εγώ πιστεύω ότι αν δε θω θετικό στο πρώτο 2μηνο, μετά θα με πάρει από κάτω. Δεν έχω υπομονή, θέλω ότι κάνω να έχει αποτέλεσμα άμεσα αλλιώς τρελαίνομαι!  

Κορίτσι μου το ξέρω κι εγώ, έτσι κάνουν κι εμένα στα μέρη μου, ακριβώς όπως τα περιγράφεις όμως!! Αλλά θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σου.. Μακάρι να μπορέσουμε κι εμείς να έχουμε τη δυνατότητα στα πρώτα χρόνια του μωρού να μη δουλεύω!! Κι από την άλλη και λόγω χαρακτήρα θέλω κάτι πιο ήρεμο για γάμο ή καλύτερα γαμοβαφτιση.. σε κάποιο ξωκλήσι με παπουλη που θα έχουμε κάποια επαφή με εξομολογήσεις κτλ και λίγους και καλούς φίλους!! Θέλω να βάλω ένα νυφικό σίγουρα όπως το ονειρεύομαι 😁😁 και από εκεί και έπειτα μπορεί να έχει ήδη λουλούδια στον διπλανό αγρό! Η λίγα αγριολούλουδα που θα μαζέψουμε..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοκκινοσκουφίτσα μου! 

Σαν θέλει η νύφη και ο γαμπρός τύφλα να χει ο πεθερός λένε και το εννοούν για όλες τις περιπτώσεις! Δε πάνε να κάνουν σχέδια για να φτάσεις με αερόστατο στο δημαρχείο και οι ίδιοι κρεμασμένοι από τίποτα σκοινιά σαν άλλοι Ρουβάδες? Ότι θέλετε εσείς θα γίνει στο τέλος. Κάνε όπως έχεις φανταστεί τον γάμο σου είτε αυτός είναι να πας με ένα τζινακι είτε με νυφικό. Για τα διαδικαστικά δεν γνωρίζω γιατί παντρεύτηκα με θρησκευτικό. Όσο για αυτό με το παιδί εννοείται ότι θα σου το βαφτίσουν. Και για μένα δε χρειάζεται καν να δώσεις φακελάκι. Σιγά μην δίνουμε και φακελάκια για να κάνουν μια βάφτιση. Υπάρχουν πολλοί παπάδες που θα το κάνουν με χαρά και χωρίς καθόλου χρήματα,απλά πρέπει να ψάξεις. 

Σε κάθε περίπτωση να ευχαριστηθεις την διαδικασία των ετοιμασιων και μην αγχώνεσαι για τους άλλους. Εν ανάγκη οποίος έχει άλλη γνώμη για το γάμο ας ξαναπαντρευτεί ο ίδιος να κάνει ότι φαντάζεται να του φύγει και η κάψα! Από μας να του πεις η ώρα η καλή 😛

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elk μου ,τι όμορφο νούμερο μας έγραψες! Πολλά συγχαρητήρια κορίτσι μου! Μας δίνεις χαρά και κουράγιο! Καλή και τελειομηνη εγκυμοσύνη εύχομαι ολόψυχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...