Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κατακερματισμος dna


Eirini90

Recommended Posts

Καλησπέρα, έμεινα έγκυος με την πρωτη προσπάθεια αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν παλινδρομη.Δεν καταφέραμε να ακούσουμε καρδιά.Θελησα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις σα ζευγάρι μετά από αυτό και βρέθηκε στο συζυγο dfi 51% και αυξημένο οξειδωτικο στρες.Να σημειώσω ότι έχει μία κιρσοκηλη αλλά είναι μικρή είπε ο ουρολογος. Επίσης το τελευταίο 3μηνο εργαζόταν στα διυλιστήρια και μας είπαν ότι όντως η έκθεση σε χημικα και περιβάλλοντολογικους ρύπους επηρεάζουν το σπερμα.Ο γυναικολόγος που ειχαμε πάει για να μας πει πως να διευρευνησουμε την παλινδρομη του είπε να πάρει αντιοξειδωτικα sermatrop και μετά απο 45 μέρες χρήσης να προσπαθήσουμε ξανά. Ο ουρολογος είπε οτι μπορούμε να προσπαθήσουμε παράλληλα.Στον επόμενο κύκλο μου θα έχουμε λίγο λιγότερο απο 45 μέρες, σκέφτομαι μήπως το αφήσουμε παραπάνω.Το ερώτημα είναι οσοι είχατε αντίστοιχο πρόβλημα προσπαθουσατε παράλληλα ή περιμένατε μήπως αλλάξουν οι τιμές;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/8/2023 at 7:07 ΜΜ, ο/η Eirini90 είπε:

Καλησπέρα, έμεινα έγκυος με την πρωτη προσπάθεια αλλά δυστυχώς η κύηση ήταν παλινδρομη.Δεν καταφέραμε να ακούσουμε καρδιά.Θελησα να κάνουμε κάποιες εξετάσεις σα ζευγάρι μετά από αυτό και βρέθηκε στο συζυγο dfi 51% και αυξημένο οξειδωτικο στρες.Να σημειώσω ότι έχει μία κιρσοκηλη αλλά είναι μικρή είπε ο ουρολογος. Επίσης το τελευταίο 3μηνο εργαζόταν στα διυλιστήρια και μας είπαν ότι όντως η έκθεση σε χημικα και περιβάλλοντολογικους ρύπους επηρεάζουν το σπερμα.Ο γυναικολόγος που ειχαμε πάει για να μας πει πως να διευρευνησουμε την παλινδρομη του είπε να πάρει αντιοξειδωτικα sermatrop και μετά απο 45 μέρες χρήσης να προσπαθήσουμε ξανά. Ο ουρολογος είπε οτι μπορούμε να προσπαθήσουμε παράλληλα.Στον επόμενο κύκλο μου θα έχουμε λίγο λιγότερο απο 45 μέρες, σκέφτομαι μήπως το αφήσουμε παραπάνω.Το ερώτημα είναι οσοι είχατε αντίστοιχο πρόβλημα προσπαθουσατε παράλληλα ή περιμένατε μήπως αλλάξουν οι τιμές;

Εμένα ο σύζυγος έχει οριακή μορφολογία και χαμηλή κινητικότητα και εργάζεται από 17 ετών σε συνθήκες που μπορεί να επηρεάσουν αρνητικά το σπέρμα. Ο ουρολόγος του έδωσε αντίστοιχο σκεύασμα σαν το Sermatrop και οι οδηγίες του είναι πως δεν σταματάμε τις προσπάθειες. Επίσης έχω μία σάλπιγγα και οι οδηγίες του γυναικολόγου είναι οι ίδιες ακριβώς, δεν σταματάμε την προσπάθεια. Κάθε μήνα έχουμε πιθανότητες σύλληψης ειδικά εφόσον συνέβη μία φορά (είχαμε μία αποτυχημένη εγκυμοσύνη ήταν εξωμήτριο). Μέχρι και ο γιατρός που πήγαμε για να μας ενημερώσει για εξωσωματική μας είπε το ίδιο. Οι επαφές συνεχίζονται κανονικά. Η άποψη μου είναι να ακούσετε τον ουρολόγο και να συνεχίσετε κανονικά τις επαφές χωρίς να το σκέφτεστε τόσο πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...