Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούλιος με μπανάκια, κοκτέιλ, βουτιές στα βαθιά,ηλιοθεραπεία ,μπρατσακια , κουβαδάκια και στις κοιλίτσες μας καταφθάνουν γλυκά μωράκια 🩷


Recommended Posts

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mary_piggy είπε:

Καλημέρα! Το αίμα εμφύτευσης γιατί το έχω ψάξει ΚΑΙ αυτό 😂 ξέρω ότι κρατάει περίπου 3 ημέρες. Μπορεί να είναι και αυτό δηλαδή στην περίπτωσή σου. Πόσες ημέρες το βλέπεις; 

Το βλέπω μόνο τις δύο τελευταίες μέρες και αποκλειστικά σχεδόν βράδυ . Δε μπορώ να πω ότι είναι αίμα σε ποσότητα. Είναι απλά στάμπα στο εσώρουχο και στο σκούπισμα ανακατεμένη βλέννη καφέ με υγρά . Αυτό. 

Εδώ να σημειώσουμε το εξής. Την Δευτέρα που μας πέρασε είχα πάει στον γυναικολόγο και κου είχε πάρει δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού. Με ενόχλησε αρκετά και είχα αιματακι όταν επέστρεψα σπίτι. Επίσης είχα σκρετα καφέ για τις επόμενες 2-3  μέρες. Αυτό σταμάτησε την Πέμπτη αν θυμάμαι καλά που καθάρισε εντελώς και έπειτα το Σάββατο βράδυ και την Κυριακή βράδυ είχα ελάχιστα καφέ σε εσώρουχο και σκούπισμα. Να είναι από την εξέταση υπόλειμμα?? Νομίζω πως πέρασε αρκετός καιρός όμως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Το βλέπω μόνο τις δύο τελευταίες μέρες και αποκλειστικά σχεδόν βράδυ . Δε μπορώ να πω ότι είναι αίμα σε ποσότητα. Είναι απλά στάμπα στο εσώρουχο και στο σκούπισμα ανακατεμένη βλέννη καφέ με υγρά . Αυτό. 

Εδώ να σημειώσουμε το εξής. Την Δευτέρα που μας πέρασε είχα πάει στον γυναικολόγο και κου είχε πάρει δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού. Με ενόχλησε αρκετά και είχα αιματακι όταν επέστρεψα σπίτι. Επίσης είχα σκρετα καφέ για τις επόμενες 2-3  μέρες. Αυτό σταμάτησε την Πέμπτη αν θυμάμαι καλά που καθάρισε εντελώς και έπειτα το Σάββατο βράδυ και την Κυριακή βράδυ είχα ελάχιστα καφέ σε εσώρουχο και σκούπισμα. Να είναι από την εξέταση υπόλειμμα?? Νομίζω πως πέρασε αρκετός καιρός όμως. 

Τα πρώτα καφέ μετά την εξέταση λογικά από αυτό ήταν. Μερικές φορές μετά το τεστ ΠΑΠ που κάνω κι εγώ έχω για λίγες ώρες ή και την επόμενη ημέρα αλλά ποτέ δεν είχαν σταματήσει και να μου ξαναέρθουν. Εάν βρίσκεσαι λίγες ημέρες πριν την περίοδο θα μπορούσε να είναι εμφύτευση. 😁 Σε πόσες ημέρες περιμένεις περίοδο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 39 λεπτά, ο/η Mary_piggy είπε:

Τα πρώτα καφέ μετά την εξέταση λογικά από αυτό ήταν. Μερικές φορές μετά το τεστ ΠΑΠ που κάνω κι εγώ έχω για λίγες ώρες ή και την επόμενη ημέρα αλλά ποτέ δεν είχαν σταματήσει και να μου ξαναέρθουν. Εάν βρίσκεσαι λίγες ημέρες πριν την περίοδο θα μπορούσε να είναι εμφύτευση. 😁 Σε πόσες ημέρες περιμένεις περίοδο; 

Φοβάμαι να το πιστέψω γιατί είχα μόνο μια επαφή αυτόν τον μήνα . Περιμένω βάσει ημερολογίου περιόδου ( γιατί δεν έκανα ούτε τεστ ούτε τίποτα αυτόν τον μήνα) την ερχόμενη Δευτέρα στις 17 του μήνα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mary_piggy είπε:

Για τις δουλειές του σπιτιού το έχω κι εγώ απορία, αν κάνει και τις γόνιμες ημέρες ή θα πρέπει να είμαστε ξεκούραστες και να κάνουμε πράγματα που μας χαλαρώνουν αλλά και τις ημέρες της εμφύτευσης. Όποια ξέρει ας μας πει.

Για τη στάση οι δύο που βοηθάνε ξέρω πως είναι η γυναίκα ανάσκελα αλλά στα 4 γιατί λένε ότι επειδή η διείσδυση είναι πιο βαθιά χρειάζεται να διανύσουν λιγότερο δρόμο (σόρρυ κι από εμένα για την περιγραφή 😅). Αυτό που κάνουμε εμείς είναι να κάνουμε ότι μας αρέσει και όταν πλησιάζει το τέλος να ξαπλώνω και μετά περιμένω κανένα τεταρτάκι πριν σηκωθώ. Βέβαια όλα αυτά δεν με έχουν οδηγήσει ακόμα πουθενά 😛

Και εμένα αυτό μου εχει πει η γιατρός, να ξαπλώνω 10 λεπτά, μου είπε ότι ο,τι είναι να γίνει γίνεται στα 4 με 7 λεπτά, άρα να ξαπλώνω κάνα 10λεπτο, μετά μου λέει και κωλοτούμπες να κάνεις δεν πειράζει! 😅😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι μπορεί να είναι από την εξέταση υπολείμματα. Μπορεί να είναι και ωορηξια ! Για εγκυμοσύνη δεν ανέφερε τίποτα οπότε το διαγράφω και συνεχίζω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Φοβάμαι να το πιστέψω γιατί είχα μόνο μια επαφή αυτόν τον μήνα . Περιμένω βάσει ημερολογίου περιόδου ( γιατί δεν έκανα ούτε τεστ ούτε τίποτα αυτόν τον μήνα) την ερχόμενη Δευτέρα στις 17 του μήνα. 

Εγώ πριν την περίοδο έχω κάθε μήνα καφέ αλλά όχι τόσο νωρίς, περίπου 4 ημέρες πριν μου έρθει (και από αυτό καταλαβαίνω ότι δεν τα καταφέραμε). Άρα έχεις ελπίδες! Επίσης αυτό που αναφέρεις για την μία μόνο επαφή, μα μία μόνο αρκεί για να γίνει! Εμείς κάνουμε πολλές για να αυξήσουμε τις πιθανότητες. Θα πρέπει να κάνεις υπομονή (όσο γίνεται) γιατί δεν υπάρχει τρόπος να μάθεις από τώρα τι έχει γίνει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Μίλησα με τον γιατρό και μου είπε ότι μπορεί να είναι από την εξέταση υπολείμματα. Μπορεί να είναι και ωορηξια ! Για εγκυμοσύνη δεν ανέφερε τίποτα οπότε το διαγράφω και συνεχίζω! 

Εγω κορίτσι μου δεν είχα τέτοια υγρά στην ωορρηξία αλλά ουτε όταν έμεινα εγκυος! Δεν ξέρω πολλά αλλά είχα διαβάσει ότι αν είναι εμφύτευσης κρατάνε 2-3 μερες το πολύ 

Από την επαφή πέρασαν καμία 10 -12 μερες (περίπου) που χρειάζεται για την εμφύτευση ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εγω κορίτσι μου δεν είχα τέτοια υγρά στην ωορρηξία αλλά ουτε όταν έμεινα εγκυος! Δεν ξέρω πολλά αλλά είχα διαβάσει ότι αν είναι εμφύτευσης κρατάνε 2-3 μερες το πολύ 

Από την επαφή πέρασαν καμία 10 -12 μερες (περίπου) που χρειάζεται για την εμφύτευση ; 

Ούτε εγώ είχα ποτέ,ούτε σε ωορηξια ούτε στην εγκυμοσύνη μου..η εμφύτευση έχω διαβάσει πραγματοποιείται 6-12 μέρες μετά τη σύλληψη. Εγώ ήμουν 7+8μερα. 

Θα κρατήσω πως μου είπε ο γιατρός μου ότι ίσως είναι από την εξέταση κ θα ησυχάσω με αυτό. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Lou418 είπε:

Γεια σε όλα τα κορίτσια! Σας διαβάζω καθημερινά εδώ και μερικούς μήνες, και ανυπομονώ να μάθω την εξέλιξη της προσπάθειάς σας! Νομίζω έχω κάποιες απορίες που ίσως φαίνονται χαζές αλλά θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας. 1) Γόνιμες μέρες και δουλειές σπιτιού: Τις ημέρες που ελπίζουμε να γίνει η εμφύτευση, "πειράζει " να κάνουμε δουλειές στο σπίτι; Δεν μιλάω για τίποτα τρελό, σκούπισμα σφουγγάρισμα πχ

2) Στάση κατά την επαφή: συγγνώμη για το ωμό του πράγματος, αλλά πρέπει ντε και καλά η σταση να είναι με την γυναίκα ανάσκελα? Γιατί εμείς με τον σύντροφό μου συνήθως προτιμούμε στο "όρθιο " (και πάλι συγγνώμη για την ευθύτητα!!) Θα λέγατε ότι υπάρχει πρόβλημα? 

Θα μου έρθουν και άλλα τέτοια χαζά που αναρωτιέμαι κατά καιρούς. Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα και άμεσα!!

Καλημέρα κορίτσι μου, με τις δουλειές του σπιτιού δεν έχεις θέμα πιστεύω... προσωπικά είχα κάνει ΄ενα σωρό δουλειές όταν είχα μείνει έγκυος.. δεν το ήξερα ακόμα ως γνωστόν πριν το τεστ την αναμενόμενη ημέρα περιόδου... δεν θα έχεις θέμα με ένα σκούπισμα -σφουγγάρισμα...  ( γνώμη μου έτσι, και σύμφωνα με την δική μου περίπτωση) 

Όσον αφορά την στάση εγώ θα πω κάντε το όπως σας αρέσει.... αλλά μετά αν είναι μείνε ξάπλα κάνα μισάωρο να το βοηθήσεις να βρει το δρόμο του πιο εύκολα :P 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Το βλέπω μόνο τις δύο τελευταίες μέρες και αποκλειστικά σχεδόν βράδυ . Δε μπορώ να πω ότι είναι αίμα σε ποσότητα. Είναι απλά στάμπα στο εσώρουχο και στο σκούπισμα ανακατεμένη βλέννη καφέ με υγρά . Αυτό. 

Εδώ να σημειώσουμε το εξής. Την Δευτέρα που μας πέρασε είχα πάει στον γυναικολόγο και κου είχε πάρει δείγμα για καλλιέργεια κολπικού υγρού. Με ενόχλησε αρκετά και είχα αιματακι όταν επέστρεψα σπίτι. Επίσης είχα σκρετα καφέ για τις επόμενες 2-3  μέρες. Αυτό σταμάτησε την Πέμπτη αν θυμάμαι καλά που καθάρισε εντελώς και έπειτα το Σάββατο βράδυ και την Κυριακή βράδυ είχα ελάχιστα καφέ σε εσώρουχο και σκούπισμα. Να είναι από την εξέταση υπόλειμμα?? Νομίζω πως πέρασε αρκετός καιρός όμως. 

Μου φαίνεται περίεργο μετά από τόσες μέρες να βγάζεις καφέ υγρά από την εξέταση... Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην δική μου περίπτωση όταν έμεινα έγκυος ότι εμφάνισα υγρά  πχ μια Τετάρτη (ήταν πιο κόκκινα που να φανταστείς ότι θεώρησα ότι κόπηκα στο ξύρισμα.. δεν είχα κοπεί τελικά ) ,  μετά τίποτα,  και μετά είχα εμφανίσει καφέ υγρά Παρασκευή βράδυ... Σάββατο περίμενα περίοδο... είχα αρκετή υπνηλία και τίποτα άλλο και τελικά έκανα τεστ.. και ήταν θετικό .. .

Αν είχατε κάποιες επαφές γιατί να μην είναι εγκυμοσύνη ? Πότε περιμένεις περίοδο ?  

Εγώ θα σου έλεγα αν ισχύει κάτι από αυτά κάνε ένα τεστάκι με τα πρωινά... αν περιμένεις πχ αύριο .. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλό μήνα κορίτσια μου! Βλέπω τεστ θετικά αλλά και αρνητικά και σας νιώθω τόσο πολύ. Η δική μου κυρία περίοδος ήρθε στις διακοπές, ρολόι φυσικά μην ξεχαστεί μία μέρα στις 30 ημέρες ακριβώς. Να και ο ρυθμισμένος κύκλος μου, να και η τέλεια TSH, να και οι τέλειες εξετάσεις μου και όλα άψογα...να και το σπερματογράφημα του συζύγου που ήρθε 2 ημέρες πριν την κυρία περίοδο. Δυστυχώς δεν έχουμε καλά αποτελέσματα ούτε από θέμα κινητικότητας (όσο τεμπέλης δεν είναι ο άντρας μου άλλο τόσο βαριούνται που ζουν τα σπερματοζωάρια του, μόνο αργή πρόσθια κίνηση) ούτε από θέμα μορφολογίας (στο όριο ακριβώς). Έχουμε ραντεβού με τον ουρολόγο την Τετάρτη το απόγευμα να το συζητήσουμε να μας πει κι αυτός τα δικά του αλλά ξέρω ήδη πως με τέτοιο σπέρμα και μία σάλπιγγα από εμένα η εξωσωματική είναι μονόδρομος. 
Ο γιατρός μου απαράδεκτος και του βάζω Χ, δεν θέλω ούτε να τον ξαναδώ για όλο αυτό το ψυχολογικό roller coaster που έχω τραβήξει 14 μήνες τώρα, που δεν μας παρέπεμψε σε περεταίρω εξετάσεις τόσο καιρό. Είμαι και σε αναζήτηση γυναικολόγου μέσα σε όλα τα άλλα.

Είμαι κακιά σύζυγος; Μπορεί! Να σας πω την αλήθεια μου, το είπα και στον άντρα μου, ένιωσα ανακούφιση που εκτός από την μία σάλπιγγα υπάρχει κι άλλο πρόβλημα γιατί από πέρσι τον Μάιο κατηγορώ μόνο τον εαυτό μου για όλα, για την εξωμήτριο, για το ότι δεν έρχεται εγκυμοσύνη...για όλα! Και τελικά ίσως να μην έφταιγα καν εγώ για την εξωμήτριο όπως μας είπε ο ουρολόγος! Έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου. 

Τουλάχιστον περάσαμε υπέροχα στις διακοπές μας και γυρίσαμε ανανεωμένοι και έτοιμοι να προχωρήσουμε μπροστά! Ότι και να μας επιφυλάσσει το μέλλον είμαστε μαζί σε όλο αυτό και νιώθω πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό πως είμαστε πραγματικά τόσο κοντά και όχι απέναντι. Για εμάς τέλος τα τεστ, τέλος το άγχος να πετύχουμε γόνιμες ημέρες, τέλος όλα. Θα απολαύσουμε το καλοκαιράκι μας σε αναμονή του δεύτερου σπερματογραφήματος γιατί μόνο αυτό μας λείπει για να περάσουμε επιτροπή και με το καλό από τέλος Σεπτέμβρη αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσουμε τις διαδικασίες της εξωσωματικής μας. Φυσικά σας διαβάζω, σας παρακολουθώ, σας ευχαριστώ γιατί το έχω ξαναπεί είστε ψυχοθεραπεία και εύχομαι σε όλες σύντομα φουσκωμένες κοιλίτσες!!! 

Συγγνώμη για τον μονόλογο!!! ❤️ 

@Girly το αίμα εμφύτευσης μπορεί να κρατήσει μέχρι και 5 ημέρες. Κάνε λίγο υπομονή μερικές ακόμα ημέρες και κάνε τεστάκι. Όλα είναι πιθανά δεν αποκλείεται τίποτα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Girly είπε:

Φοβάμαι να το πιστέψω γιατί είχα μόνο μια επαφή αυτόν τον μήνα . Περιμένω βάσει ημερολογίου περιόδου ( γιατί δεν έκανα ούτε τεστ ούτε τίποτα αυτόν τον μήνα) την ερχόμενη Δευτέρα στις 17 του μήνα. 

Δε λέει τίποτα αν ήταν μόνο μία η επαφή! Μπορεί να ήταν η μια και καλή! Πολλές εδώ μέσα έτσι πέτυχαν απ'ότι έχω διαβάσει!!! Απλώς αν γίνεται εκσπερμάτιση κάθε δυο τρεις μέρες βοηθάει να διατηρείται καλό το σπέρμα!! Φαντάσου εγώ ρωτάω να μαθαίνω και αν το κάνει μόνος του και πότε χεχεχε πού φτάσαμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Δε λέει τίποτα αν ήταν μόνο μία η επαφή! Μπορεί να ήταν η μια και καλή! Πολλές εδώ μέσα έτσι πέτυχαν απ'ότι έχω διαβάσει!!! Απλώς αν γίνεται εκσπερμάτιση κάθε δυο τρεις μέρες βοηθάει να διατηρείται καλό το σπέρμα!! Φαντάσου εγώ ρωτάω να μαθαίνω και αν το κάνει μόνος του και πότε χεχεχε πού φτάσαμε!!

Χαχαχαχαα!! Πόσο γέλασα! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 45 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Μου φαίνεται περίεργο μετά από τόσες μέρες να βγάζεις καφέ υγρά από την εξέταση... Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην δική μου περίπτωση όταν έμεινα έγκυος ότι εμφάνισα υγρά  πχ μια Τετάρτη (ήταν πιο κόκκινα που να φανταστείς ότι θεώρησα ότι κόπηκα στο ξύρισμα.. δεν είχα κοπεί τελικά ) ,  μετά τίποτα,  και μετά είχα εμφανίσει καφέ υγρά Παρασκευή βράδυ... Σάββατο περίμενα περίοδο... είχα αρκετή υπνηλία και τίποτα άλλο και τελικά έκανα τεστ.. και ήταν θετικό .. .

Αν είχατε κάποιες επαφές γιατί να μην είναι εγκυμοσύνη ? Πότε περιμένεις περίοδο ?  

Εγώ θα σου έλεγα αν ισχύει κάτι από αυτά κάνε ένα τεστάκι με τα πρωινά... αν περιμένεις πχ αύριο .. 

Όχι κορίτσι μου περιμένω την επόμενη Δευτέρα περίοδο! Έχω ακόμη μέρες...τα υγρά αυτά τα έχω ουσιαστικά τις δύο τελευταίες βραδιές δλδ 19η και 20η μέρα του κύκλου ( με κύκλο 26-28 ημερών συνήθως). Υγρά ωορηξιας είχα την 10η μέρα του κύκλου και την 11η και την 12η είχα επαφή. Η αλήθεια είναι πως είχα προχθές κάποια ψιλοενοχληματα χαμηλά στη μήτρα αλλά και σήμερα σαν πολύ πολύ ελαφρύ μούδιασμα περιόδου που δεν ξέρω αν είναι της φαντασίας μου η αν όντως το νιώθω! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου! Βλέπω τεστ θετικά αλλά και αρνητικά και σας νιώθω τόσο πολύ. Η δική μου κυρία περίοδος ήρθε στις διακοπές, ρολόι φυσικά μην ξεχαστεί μία μέρα στις 30 ημέρες ακριβώς. Να και ο ρυθμισμένος κύκλος μου, να και η τέλεια TSH, να και οι τέλειες εξετάσεις μου και όλα άψογα...να και το σπερματογράφημα του συζύγου που ήρθε 2 ημέρες πριν την κυρία περίοδο. Δυστυχώς δεν έχουμε καλά αποτελέσματα ούτε από θέμα κινητικότητας (όσο τεμπέλης δεν είναι ο άντρας μου άλλο τόσο βαριούνται που ζουν τα σπερματοζωάρια του, μόνο αργή πρόσθια κίνηση) ούτε από θέμα μορφολογίας (στο όριο ακριβώς). Έχουμε ραντεβού με τον ουρολόγο την Τετάρτη το απόγευμα να το συζητήσουμε να μας πει κι αυτός τα δικά του αλλά ξέρω ήδη πως με τέτοιο σπέρμα και μία σάλπιγγα από εμένα η εξωσωματική είναι μονόδρομος. 
Ο γιατρός μου απαράδεκτος και του βάζω Χ, δεν θέλω ούτε να τον ξαναδώ για όλο αυτό το ψυχολογικό roller coaster που έχω τραβήξει 14 μήνες τώρα, που δεν μας παρέπεμψε σε περεταίρω εξετάσεις τόσο καιρό. Είμαι και σε αναζήτηση γυναικολόγου μέσα σε όλα τα άλλα.

Είμαι κακιά σύζυγος; Μπορεί! Να σας πω την αλήθεια μου, το είπα και στον άντρα μου, ένιωσα ανακούφιση που εκτός από την μία σάλπιγγα υπάρχει κι άλλο πρόβλημα γιατί από πέρσι τον Μάιο κατηγορώ μόνο τον εαυτό μου για όλα, για την εξωμήτριο, για το ότι δεν έρχεται εγκυμοσύνη...για όλα! Και τελικά ίσως να μην έφταιγα καν εγώ για την εξωμήτριο όπως μας είπε ο ουρολόγος! Έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου. 

Τουλάχιστον περάσαμε υπέροχα στις διακοπές μας και γυρίσαμε ανανεωμένοι και έτοιμοι να προχωρήσουμε μπροστά! Ότι και να μας επιφυλάσσει το μέλλον είμαστε μαζί σε όλο αυτό και νιώθω πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό πως είμαστε πραγματικά τόσο κοντά και όχι απέναντι. Για εμάς τέλος τα τεστ, τέλος το άγχος να πετύχουμε γόνιμες ημέρες, τέλος όλα. Θα απολαύσουμε το καλοκαιράκι μας σε αναμονή του δεύτερου σπερματογραφήματος γιατί μόνο αυτό μας λείπει για να περάσουμε επιτροπή και με το καλό από τέλος Σεπτέμβρη αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσουμε τις διαδικασίες της εξωσωματικής μας. Φυσικά σας διαβάζω, σας παρακολουθώ, σας ευχαριστώ γιατί το έχω ξαναπεί είστε ψυχοθεραπεία και εύχομαι σε όλες σύντομα φουσκωμένες κοιλίτσες!!! 

Συγγνώμη για τον μονόλογο!!! ❤️ 

@Girly το αίμα εμφύτευσης μπορεί να κρατήσει μέχρι και 5 ημέρες. Κάνε λίγο υπομονή μερικές ακόμα ημέρες και κάνε τεστάκι. Όλα είναι πιθανά δεν αποκλείεται τίποτα. 

Κορίτσι μου γλυκό χαίρομαι που τα κατέθεσες όλα εδώ και αλαφρυνε η ψυχή σου. Δυστυχώς το κομμάτι των γιατρών είναι ένα πονεμένο θέμα, να παρακαλάμε για εξετάσεις και να μη δίνουν το έχω ζήσει πριν την πρώτη εγκυμοσύνη μου και ξέρω πώς νιώθεις... Άλλαξε γιατρό και είμαι σίγουρη ότι θα ησυχάσεις από αυτό το κομμάτι. Τώρα όσο αφορά την εξωσωματική είναι σίγουρο το αποτέλεσμα και λαμβάνω υπόψη ότι είχες και μια κύηση ασχέτως αποτελέσματος και από μόνη σου! Οπότε όλα είναι πιθανά. Εγώ θα σύστηνα χαλάρωση στον καλοκαιρινό ήλιο, μπανάκια και γενικά βάλε τους τους στόχους σου για τον Σεπτέμβρη. Αν μπεις σε διαδικασία εξωσωματικής σου εύχομαι πολύ πολύ καλή επιτυχία. Με ήρεμο μυαλό οοολα θα επιτευχθούν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η singing in the rain είπε:

Δε λέει τίποτα αν ήταν μόνο μία η επαφή! Μπορεί να ήταν η μια και καλή! Πολλές εδώ μέσα έτσι πέτυχαν απ'ότι έχω διαβάσει!!! Απλώς αν γίνεται εκσπερμάτιση κάθε δυο τρεις μέρες βοηθάει να διατηρείται καλό το σπέρμα!! Φαντάσου εγώ ρωτάω να μαθαίνω και αν το κάνει μόνος του και πότε χεχεχε πού φτάσαμε!!

Ας ελπίσουμε ότι έτσι είναι!!

Καλά πεθαινω με τις ερωτήσεις σου στον άντρα σου!! Χαχαχαχαχαχα είσαι τέλεια 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Όχι κορίτσι μου περιμένω την επόμενη Δευτέρα περίοδο! Έχω ακόμη μέρες...τα υγρά αυτά τα έχω ουσιαστικά τις δύο τελευταίες βραδιές δλδ 19η και 20η μέρα του κύκλου ( με κύκλο 26-28 ημερών συνήθως). Υγρά ωορηξιας είχα την 10η μέρα του κύκλου και την 11η και την 12η είχα επαφή. Η αλήθεια είναι πως είχα προχθές κάποια ψιλοενοχληματα χαμηλά στη μήτρα αλλά και σήμερα σαν πολύ πολύ ελαφρύ μούδιασμα περιόδου που δεν ξέρω αν είναι της φαντασίας μου η αν όντως το νιώθω! 

Κατάλαβα, έχεις όμως σταθερό κύκλο ? Καταλαβαίνεις μου κάνει τρομερή εντύπωση μετά από τόσες μέρες από την εξέταση να βγάζεις ακόμα καφέ υγρά.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Κατάλαβα, έχεις όμως σταθερό κύκλο ? Καταλαβαίνεις μου κάνει τρομερή εντύπωση μετά από τόσες μέρες από την εξέταση να βγάζεις ακόμα καφέ υγρά.. 

Ναι ναι πάντα σταθερό κύκλο έχω. Έχει μίκρυνει λίγο τα τελευταία χρόνια και από στάνταρ 28 παιζει 26-27-28 μέρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Κατάλαβα, έχεις όμως σταθερό κύκλο ? Καταλαβαίνεις μου κάνει τρομερή εντύπωση μετά από τόσες μέρες από την εξέταση να βγάζεις ακόμα καφέ υγρά.. 

Πάντως κύστες κλπ δεν έχω γιατί στην εξέταση κάναμε και κολπικο υπέρηχο και δεν φάνηκε κάτι. Η αλήθεια είναι και μένα μου φαίνεται πολύ να είναι από την εξέταση..τόσες μέρες πέρασαν αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Πάντως κύστες κλπ δεν έχω γιατί στην εξέταση κάναμε και κολπικο υπέρηχο και δεν φάνηκε κάτι. Η αλήθεια είναι και μένα μου φαίνεται πολύ να είναι από την εξέταση..τόσες μέρες πέρασαν αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη 

Τι να πω βρε κορίτσι,  μου φαίνεται απίθανο.. από την άλλη αν περιμένεις περίοδο την άλλη Δευτέρα πάει πολύ για να είναι εμφύτευση... 

(SHY) ερώτηση λίγο αδιάκριτη... αλλά τι να πω... μήπως να το πω ερεθίστηκες και είχε μείνει αίμα το οποίο κατέβηκε ή κατεβαίνει τμηματικά... 

πχ εγώ κάποιες φορές αν είχα περίοδο και κοβόταν ελαφρώς από μπάνιο κλπ αν τύχαινε κάποια επαφή με τα υγρά κλπ τύχαινε να ερχόταν λίγα καφέ υγρά ... αν και πάλι σαν μέρες μου φαίνονται πολλές... απλά μήπως βγάλεις και εσύ μια άκρη.. για αυτό το λεω :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Girly είπε:

Πάντως κύστες κλπ δεν έχω γιατί στην εξέταση κάναμε και κολπικο υπέρηχο και δεν φάνηκε κάτι. Η αλήθεια είναι και μένα μου φαίνεται πολύ να είναι από την εξέταση..τόσες μέρες πέρασαν αλλά δεν μπορώ να είμαι και σίγουρη 

ααα ξέχασα... για τις κύστες που λες.. εγώ πχ που είχα μια κύστη , μεγάλωσε κάποια στιγμή και μετά μίκρυνε με utrogestan (μου είχε πει η γυναικολόγος μου 5 μέρες πριν την αναμενόμενη περίοδο κάθε βράδυ ένα χάπι για να δημιουργήσουμε μεγάλη ροή και να την παρασύρει ή να την σπάσει και να μειώνεται) δεν είχε τύχει όμως ποτέ να έχω υγρά από την κύστη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η singing in the rain είπε:

Δε λέει τίποτα αν ήταν μόνο μία η επαφή! Μπορεί να ήταν η μια και καλή! Πολλές εδώ μέσα έτσι πέτυχαν απ'ότι έχω διαβάσει!!! Απλώς αν γίνεται εκσπερμάτιση κάθε δυο τρεις μέρες βοηθάει να διατηρείται καλό το σπέρμα!! Φαντάσου εγώ ρωτάω να μαθαίνω και αν το κάνει μόνος του και πότε χεχεχε πού φτάσαμε!!

Τι;;;;; Αλήθεια τώρα;;;; Χαχαχαχαχαχ δεν αντέχω...πάει το έχουμε χάσει χαχχαχαα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Τι να πω βρε κορίτσι,  μου φαίνεται απίθανο.. από την άλλη αν περιμένεις περίοδο την άλλη Δευτέρα πάει πολύ για να είναι εμφύτευση... 

(SHY) ερώτηση λίγο αδιάκριτη... αλλά τι να πω... μήπως να το πω ερεθίστηκες και είχε μείνει αίμα το οποίο κατέβηκε ή κατεβαίνει τμηματικά... 

πχ εγώ κάποιες φορές αν είχα περίοδο και κοβόταν ελαφρώς από μπάνιο κλπ αν τύχαινε κάποια επαφή με τα υγρά κλπ τύχαινε να ερχόταν λίγα καφέ υγρά ... αν και πάλι σαν μέρες μου φαίνονται πολλές... απλά μήπως βγάλεις και εσύ μια άκρη.. για αυτό το λεω :) 

Το συζήτησα με την κολλητή μου σήμερα. Επειδή είχα κάνει τις εξετάσεις δεν είχα επίτηδες επαφές μην τυχόν και κολλήσω τίποτα τον σύζυγό. Οπότε ούτε αυτό το σενάριο μετράει!!

Μεγάλο ερωτηματικό έχω και εγώ από το είναι. Αν δεν είχα κάνει την εξέταση θα ήμουν 100% ότι είμαι έγκυος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Dimitrapth είπε:

Καλό μήνα κορίτσια μου! Βλέπω τεστ θετικά αλλά και αρνητικά και σας νιώθω τόσο πολύ. Η δική μου κυρία περίοδος ήρθε στις διακοπές, ρολόι φυσικά μην ξεχαστεί μία μέρα στις 30 ημέρες ακριβώς. Να και ο ρυθμισμένος κύκλος μου, να και η τέλεια TSH, να και οι τέλειες εξετάσεις μου και όλα άψογα...να και το σπερματογράφημα του συζύγου που ήρθε 2 ημέρες πριν την κυρία περίοδο. Δυστυχώς δεν έχουμε καλά αποτελέσματα ούτε από θέμα κινητικότητας (όσο τεμπέλης δεν είναι ο άντρας μου άλλο τόσο βαριούνται που ζουν τα σπερματοζωάρια του, μόνο αργή πρόσθια κίνηση) ούτε από θέμα μορφολογίας (στο όριο ακριβώς). Έχουμε ραντεβού με τον ουρολόγο την Τετάρτη το απόγευμα να το συζητήσουμε να μας πει κι αυτός τα δικά του αλλά ξέρω ήδη πως με τέτοιο σπέρμα και μία σάλπιγγα από εμένα η εξωσωματική είναι μονόδρομος. 
Ο γιατρός μου απαράδεκτος και του βάζω Χ, δεν θέλω ούτε να τον ξαναδώ για όλο αυτό το ψυχολογικό roller coaster που έχω τραβήξει 14 μήνες τώρα, που δεν μας παρέπεμψε σε περεταίρω εξετάσεις τόσο καιρό. Είμαι και σε αναζήτηση γυναικολόγου μέσα σε όλα τα άλλα.

Είμαι κακιά σύζυγος; Μπορεί! Να σας πω την αλήθεια μου, το είπα και στον άντρα μου, ένιωσα ανακούφιση που εκτός από την μία σάλπιγγα υπάρχει κι άλλο πρόβλημα γιατί από πέρσι τον Μάιο κατηγορώ μόνο τον εαυτό μου για όλα, για την εξωμήτριο, για το ότι δεν έρχεται εγκυμοσύνη...για όλα! Και τελικά ίσως να μην έφταιγα καν εγώ για την εξωμήτριο όπως μας είπε ο ουρολόγος! Έφυγε ένα τεράστιο βάρος από πάνω μου. 

Τουλάχιστον περάσαμε υπέροχα στις διακοπές μας και γυρίσαμε ανανεωμένοι και έτοιμοι να προχωρήσουμε μπροστά! Ότι και να μας επιφυλάσσει το μέλλον είμαστε μαζί σε όλο αυτό και νιώθω πρώτη φορά μετά από τόσο καιρό πως είμαστε πραγματικά τόσο κοντά και όχι απέναντι. Για εμάς τέλος τα τεστ, τέλος το άγχος να πετύχουμε γόνιμες ημέρες, τέλος όλα. Θα απολαύσουμε το καλοκαιράκι μας σε αναμονή του δεύτερου σπερματογραφήματος γιατί μόνο αυτό μας λείπει για να περάσουμε επιτροπή και με το καλό από τέλος Σεπτέμβρη αν όλα πάνε καλά θα ξεκινήσουμε τις διαδικασίες της εξωσωματικής μας. Φυσικά σας διαβάζω, σας παρακολουθώ, σας ευχαριστώ γιατί το έχω ξαναπεί είστε ψυχοθεραπεία και εύχομαι σε όλες σύντομα φουσκωμένες κοιλίτσες!!! 

Συγγνώμη για τον μονόλογο!!! ❤️ 

@Girly το αίμα εμφύτευσης μπορεί να κρατήσει μέχρι και 5 ημέρες. Κάνε λίγο υπομονή μερικές ακόμα ημέρες και κάνε τεστάκι. Όλα είναι πιθανά δεν αποκλείεται τίποτα. 

Κορίτσι μου όπως πολύ σωστά μου είχες πει σε προηγούμενο μήνυμα εσύ κι ο σύντροφός σου είστε μια ομάδα και πορεύεστε μαζί! Εννοείται δεν ευθύνεσαι εσύ που έχασες τη μία σάλπιγγα ούτε κι εκείνος για το σπέρμα. Εγώ θα κατηγορήσω, σε εισαγωγικά πάντα, αυτόν που αδιαφορεί και που δεν ενδιαφέρεται να βελτιώσει την υγεία του και τη σχέση του φυσικά και περιμένει απλώς να γίνει το θαύμα! Όλα θα πάρουν τον δρόμο τους από εδώ και πέρα αφού ξέρετε πού βαδίζετε!! Και από τα λεγόμενά σου πιστεύω ότι εχεις στόχο και προσήλωση οπότε θέμα χρόνου είναι να τα καταφέρεις! Εύχομαι πολύ σύντομα να μας ανακοινώσεις τα ευχάριστα!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Θέλω να σας ρωτήσω κι εγώ κάτι. Τον προηγούμενο μήνα μου πρότεινε ο γιατρός μου να πάω να δει το ωάριό μου 9κοντά στις γόνιμες) και να μου πει πότε να κάνουμε προσπάθειες. Πήγα λοιπόν την 12η ημέρα και μετά την 14η όπου μας είπε τις επόμενες 3 ημέρες να έχουμε επαφές. Τελικά τζίφος μιας και μου ήρθε και αυτό τον μήνα η περίοδος. 

Τον πήρα σήμερα και του είπα να ξανακάνουμε την ίδια διαδικασία και μου είπε να πάω την 7η ημέρα. Δεν είναι υπερβολικά νωρίς για να δει ωάριο; Γιατί να με καλέσει τόσο νωρίς; Έχει κάνει κάποια από εσάς αυτή τη διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Μπράβο ειλικρινά που τα καταφέρνεις μόνη σου τόσες πολλές ώρες σερί. Είσαι μάχιμη και αγωνίστρια. Δεν είναι εύκολο ούτε ψυχολογικά, ούτε σωματικά, ειδικά τώρα που έχουν μειωθεί οι ημερήσιοι ύπνοι - εμένα πχ κοιμάται το πολύ 2-3 ώρες κατά τη διάρκεια της ημέρας, που σημαίνει ότι είναι δύσκολο να προλάβω να κάνω τα πάντα σε αυτό το μικρό χρονικό παράθυρο.  Ο δικός μου άντρας λείπει από τις 9.00 και επιστρέφει στις 17.30. Δεν είναι το καλύτερό μου να μένω σπίτι τόσο πολύ και έτσι κάνω τουλάχιστον 2 βόλτες με το καρότσι στη γειτονιά και μάλιστα τη μία επιλέγω να πηγαίνω σε φούρνο ή καφετέρια, γιατί εκεί συνήθως ξοδεύουμε λίγο περισσότερο χρόνο~ @Eliza Kats @peacock Ρε παιδιά, σήμερα ξεμύτισε και το έβδομο (7ο) δοντάκι.... Επειδή με δαγκώνει αρκετά πλέον (έχει βαρεθεί όλα τα μασητικά του), σε σημείο τέτοιο που πονάω ΠΟΛΥ, θα ξεκινήσω άμεσα τα πατημένα, μήπως πάμε και σε κομματάκια πριν κλείσουμε το έτος.. Το έτος.. πόσο απίστευτο, πόσο ονειρεμένο.  Ακόμα συνέρχομαι ψυχικά, νοητικά, σωματικά από την κύηση, τον τοκετό, το νεογέννητο. Πόσο πανδύσκολο ήταν και είναι, μα και π΄όσο ανταμειφτικό. Ένας παραμυθένιος, συγκλονιστικός χρόνος... ❤️❤️❤️❤️❤️               
    • Με το καλό κορίτσι μου!! Η γλυκουλα πλέον συνήθισε ❤️❤️ ο ύπνος γιατί; Ο βραδινός; Εμείς καλά! Αρχίσαμε εδώ κ μια βδομάδα λαχανικά κ σιγά σιγά κάτι τρώει η μπουμπου μου. Είχε κ παλινδρόμηση με το γάλα κ ελπίζουμε τώρα με τις τροφές να στρώσει. Γενικά το θέμα γάλα, δεν μας πάει καλά απ την αρχή 😂 κατα τα αλλά καλά…εγώ αρχίσει κ κουράζομαι λίγο παραπάνω πλέον, γιατί βαριέται εύκολα κ θέλει συνέχεια ενασχόληση, ενώ ήταν αρκετά ανεξάρτητη. Την μέρα κάνει 3 μισαωρους ύπνους κ δεν προλαβαίνω καθόλου να ξεκουραστώ…
    • Νομίζω ότι αυξάνονται και οι ανάγκες τώρα όσο προχωράει η εγκυμοσύνη οπότε αν είχες χαμηλό κι από πριν λογικό τώρα να κατεβαίνει κι άλλο  Εμένα ο γιατρός μου είχε πει ότι λογικά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να αυξήσουμε τον σίδηρο, οπότε ίσως και σένα να παίρνεις παραπάνω. Τώρα που θα πάω κι εγώ θα μου γράψει εξετάσεις να δούμε πού είμαστε 
    • Μπορεί! Τι να πω ..πάντα είχα χαμηλή αιμοσφαιρίνη.. για να δούμε και την τιμή..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...