Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προσπάθεια και πολυκυστικες ωοθήκες :/


Elenh15

Recommended Posts

Καλησπέρα Κορίτσια,

Πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά διαβάζω πολλά από τα ποστ και είπα να γράψω και εγώ το θέμα μου.

Έχω πολυκυστικες και το ξέρω από τα 15, τώρα λοιπόν στα 28 είπαμε να προσπαθήσουμε για παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ωορρηξία κάθε μήνα, οπότε ούτε σταθερό κύκλο. Παίρνω συμπληρώματα διατροφής (που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος).

Περνάει καμία το ίδιο με μένα; Τα κατάφερε εν τέλει; 

Μπας και πάρουμε καμία ελπίδα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elenh15 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια,

Πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά διαβάζω πολλά από τα ποστ και είπα να γράψω και εγώ το θέμα μου.

Έχω πολυκυστικες και το ξέρω από τα 15, τώρα λοιπόν στα 28 είπαμε να προσπαθήσουμε για παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ωορρηξία κάθε μήνα, οπότε ούτε σταθερό κύκλο. Παίρνω συμπληρώματα διατροφής (που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος).

Περνάει καμία το ίδιο με μένα; Τα κατάφερε εν τέλει; 

Μπας και πάρουμε καμία ελπίδα..

Καλησπέρα κορίτσι μου

Έχω Πολυκυστηκες και εγω το ξέρω από την εφηβεία μου δεν σταθερό κύκλο 

Ξεκίνησα τις προσπάθειες για μωρο σε ηλικία 31,5 

προσπαθούσα 1 χρόνο μόνη χωρίς αποτέλεσμα ο κύκλος μου χάλασε ακόμα πιο πολύ έφτασα σε σημείο να κάνω κυκλο 52 μερες 

αποφάσισα να πάω σε γιατρό κάνω ορμονικές εξετάσεις είχα ανεβασμένη προλακτινη 32 πάω σε ενδοκρινολόγο μου δίνει χάπι και βιταμίνες και σε 1,5 μήνα έμεινα εγκυος 

τωρα έχω ένα κοριτσάκι 10 μηνών  μου πήρε 1,5 χρόνο συνολικά να μεινω εγκυος 

Εύχομαι γρήγορα να έρθει το μωρακι σας 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Elenh15 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια,

Πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά διαβάζω πολλά από τα ποστ και είπα να γράψω και εγώ το θέμα μου.

Έχω πολυκυστικες και το ξέρω από τα 15, τώρα λοιπόν στα 28 είπαμε να προσπαθήσουμε για παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ωορρηξία κάθε μήνα, οπότε ούτε σταθερό κύκλο. Παίρνω συμπληρώματα διατροφής (που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος).

Περνάει καμία το ίδιο με μένα; Τα κατάφερε εν τέλει; 

Μπας και πάρουμε καμία ελπίδα..

Εμένα ο κύκλος μου είχε πάντα δική του προσωπικότητα, άλλες φορές 27,άλλες 30,άλλες 40 μέρες... Όταν ξεκίνησα προσπάθεια για παιδί προμηθεύτηκα τεστ ωορρηξιας τα οποία δεν ήξερα ότι υπήρχαν μέχρι που τα διάβασα εδώ στο forum. Μετά από 7 μήνες έμεινα έγκυος. Τώρα μετά τη γέννα έκανα 6 μήνες να αδιαθετησω, έχω δύο ινομυωματα μικρά και πάλι ο κύκλος έχει τη δική του προσωπικότητα. Καλή επιτυχία ☺️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου,

Σας ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας και την ελπίδα ότι κάποια στιγμή θα γίνει!

Να χαίρεστε τα πλασματακια σας 🌷

Έμενα είναι μεγάλο το θέμα είχα μια με τρεις περιόδους το χρόνο. Τώρα με τις βιταμίνες έχει φτιάξει ο κύκλος στις 40-50 ημέρες (ελπίζω να μειωθούν κι άλλο ή να μείνω εγκυος).

Έμενα η προλακτίνη είναι μια χαρά, τα ανδρογόνα είναι υψηλά🤣 (νταξει με τις βιταμίνες έχουν αρχίσει και πέφτουν)

 Όσο για τεστ ωορρηξίας έκανα 1,5 μήνα κάθε μέρα και τσιφος (άντε πιάστην αχχαχα).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 24/6/2023 at 4:15 ΜΜ, ο/η Elenh15 είπε:

Καλησπέρα Κορίτσια,

Πρώτη φορά γράφω εδώ αλλά διαβάζω πολλά από τα ποστ και είπα να γράψω και εγώ το θέμα μου.

Έχω πολυκυστικες και το ξέρω από τα 15, τώρα λοιπόν στα 28 είπαμε να προσπαθήσουμε για παιδί.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω ωορρηξία κάθε μήνα, οπότε ούτε σταθερό κύκλο. Παίρνω συμπληρώματα διατροφής (που μου έχει συστήσει ο γυναικολόγος).

Περνάει καμία το ίδιο με μένα; Τα κατάφερε εν τέλει; 

Μπας και πάρουμε καμία ελπίδα..

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ έχω ΣΠΩ και άστατο κύκλο όλη μου την ζωή μέχρι που ξεκίνησα τα inofert plus  και έγινε επιτέλους σταθερός! Αλλά εγώ έκανα ωορρηξία πάντα τουλάχιστον τους πρώτους μήνες κάναμε παρακολούθηση με την γιατρό μου και πάντα είχα αυγό! Ο λόγος που δεν έχω μείνει έγκυος είναι άλλος! Στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι γυναίκες με ΣΠΩ μένουν κανονικότητα έγκυες απλά ίσως πάρει περισσότερο χρόνο λόγο το ότι δυσκολευόμαστε να βρούμε τις γόνιμες! Εσύ πως ξέρεις ότι δεν κάνεις κάθε μήνα ωορρηξία? Έκανες ορμονικές εξετάσεις να δεις ότι είναι όλα οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η annitakianna είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Εγώ έχω ΣΠΩ και άστατο κύκλο όλη μου την ζωή μέχρι που ξεκίνησα τα inofert plus  και έγινε επιτέλους σταθερός! Αλλά εγώ έκανα ωορρηξία πάντα τουλάχιστον τους πρώτους μήνες κάναμε παρακολούθηση με την γιατρό μου και πάντα είχα αυγό! Ο λόγος που δεν έχω μείνει έγκυος είναι άλλος! Στο λέω αυτό για να καταλάβεις ότι γυναίκες με ΣΠΩ μένουν κανονικότητα έγκυες απλά ίσως πάρει περισσότερο χρόνο λόγο το ότι δυσκολευόμαστε να βρούμε τις γόνιμες! Εσύ πως ξέρεις ότι δεν κάνεις κάθε μήνα ωορρηξία? Έκανες ορμονικές εξετάσεις να δεις ότι είναι όλα οκ?

Καλημέρα κορίτσια μου,

Και εγώ μέχρι να ξεκινήσω τα inofert, είχα περίοδο μια φορά με δύο το χρόνο, οπότε όχι και ωορρηξία. 

Οι ορμονικές μου κάπως βελτιώνονται (τελευταίες εξετάσεις τον Μάρτιο). 

Κάνω κάθε χρόνο σκέψου για να παρακολουθώ πως πάει.

Όταν έχω ωορρηξία το καταλαβαίνω πλέον, γιατί έχω συμπτώματα. Απλά, και που το καταλαβαίνω δεν γίνεται κάτι. Μπορεί να φταίει και η ποιότητα των ωαρίων από ότι έχω ακούσει. 

Το γνωρίζω ότι μένουν έγκυες οι γυναίκες με ΣΠΩ αλλά όσο και να το κάνεις είναι απογοητευτικό 😕

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε παιδιά απλά να σας πω ότι η κολλητή μου είχε να δει περίοδο 60 μέρες και έμεινε έγκυος σε αυτό ακριβώς το διάστημα! Πήγε στον γυναικολόγο για να της δώσει κάτι για να της έρθει περίοδος και τελικά της ξανάρθε μετά από 9 μήνες 😆 Βασικά ούτε τότε... άργησε πάλι και μετά την γέννα, παίζει να είχε να δει περίοδο πάνω από χρόνο! 😆 

Και για να σας λύσω την απορία πως το έκανε --> πολύ σεχ! Πάρα πολύ όμως! Α και ήταν τυχαίο, δεν το επεδίωξαν, τους ήρθε κεραμίδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/6/2023 at 8:30 ΠΜ, ο/η Elenh15 είπε:

Καλημέρα κορίτσια μου,

Και εγώ μέχρι να ξεκινήσω τα inofert, είχα περίοδο μια φορά με δύο το χρόνο, οπότε όχι και ωορρηξία. 

Οι ορμονικές μου κάπως βελτιώνονται (τελευταίες εξετάσεις τον Μάρτιο). 

Κάνω κάθε χρόνο σκέψου για να παρακολουθώ πως πάει.

Όταν έχω ωορρηξία το καταλαβαίνω πλέον, γιατί έχω συμπτώματα. Απλά, και που το καταλαβαίνω δεν γίνεται κάτι. Μπορεί να φταίει και η ποιότητα των ωαρίων από ότι έχω ακούσει. 

Το γνωρίζω ότι μένουν έγκυες οι γυναίκες με ΣΠΩ αλλά όσο και να το κάνεις είναι απογοητευτικό 😕

 

Ξέρω πόσο απογοητευτικό είναι 2 χρόνια τώρα ζω την απογοήτευση κάθε μήνα! Αλλά παίρνεις μια ανάσα και ξανά από την αρχή για νέες προσπάθειες! Η ποιότητα των ωαρίων με το inofert plus θα βελτιωθεί σιγά σιγά απλά χρειάζεται κανένα 4 μηνο σίγουρα για να κάνουν δουλειά αυτά τα συμπληρώματα.. το απλό inofert δεν κάνει δουλειά όσο το plus η αλήθεια είναι αλλά όπως και να έχει και τα 2 θέλουν τον χρόνο τους!! Πάντως με παρακολούθηση ωορρηξίας από τον γιατρό σου θα ήταν μια πολύ καλή αρχή για να ηρεμήσεις και να σιγουρευτείς ότι κάνεις καλής ποιότητας ωορρηξία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 😊

Ξεκίνησα τα inofert plus τον Φεβρουάριο που λέτε και αρχές Μαρτίου είχα ωορρηξία (με διαβεβαίωση γιατρού), αλλά μου είπε η γιατρός να παίρνω καλύτερα τα απλά τα φακελάκια δύο φορές την ημέρα. Αλλά προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω, για το αν τα plus είναι καλύτερα (και τα plus τα παίρνεις μια φορά την ημέρα μόνο).

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα και τα pregnacare conception. Έχω δει διάφορα (νύχια, μαλλιά και πρόσωπο-ακμη). 

Καμία γνώμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 😊

 

Ξεκίνησα τα inofert plus τον Φεβρουάριο που λέτε και αρχές Μαρτίου είχα ωορρηξία (με διαβεβαίωση γιατρού), αλλά μου είπε η γιατρός να παίρνω καλύτερα τα απλά τα φακελάκια δύο φορές την ημέρα. Αλλά προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω, για το αν τα plus είναι καλύτερα (και τα plus τα παίρνεις μια φορά την ημέρα μόνο).

 

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα και τα pregnacare conception. Έχω δει διάφορα (νύχια, μαλλιά και πρόσωπο-ακμη). 

 

Καμία γνώμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 1/7/2023 at 10:02 ΜΜ, ο/η Elenh15 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 😊

Ξεκίνησα τα inofert plus τον Φεβρουάριο που λέτε και αρχές Μαρτίου είχα ωορρηξία (με διαβεβαίωση γιατρού), αλλά μου είπε η γιατρός να παίρνω καλύτερα τα απλά τα φακελάκια δύο φορές την ημέρα. Αλλά προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω, για το αν τα plus είναι καλύτερα (και τα plus τα παίρνεις μια φορά την ημέρα μόνο).

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα και τα pregnacare conception. Έχω δει διάφορα (νύχια, μαλλιά και πρόσωπο-ακμη). 

Καμία γνώμη;

Καλησπέρα εμένα ο γυναικολογος μου έδωσε τα φακελάκια.. όταν πήγα σε ενδοκρινολόγο που έδωσε το plus

εγω πιστεύω ότι το plus είναι καλύτερο

Επίσης έπαιρνα και pregnacare και βιταμίνη d3… γενικά πήρα πολλά 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Elenh15 είπε:

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 😊

 

Ξεκίνησα τα inofert plus τον Φεβρουάριο που λέτε και αρχές Μαρτίου είχα ωορρηξία (με διαβεβαίωση γιατρού), αλλά μου είπε η γιατρός να παίρνω καλύτερα τα απλά τα φακελάκια δύο φορές την ημέρα. Αλλά προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω, για το αν τα plus είναι καλύτερα (και τα plus τα παίρνεις μια φορά την ημέρα μόνο).

 

Παρεμπιπτόντως ξεκίνησα και τα pregnacare conception. Έχω δει διάφορα (νύχια, μαλλιά και πρόσωπο-ακμη). 

 

Καμία γνώμη;

Κορίτσι μου και εγώ με απλά ξεκίνησα 1 χρόνο τα έπαιρνα και τα άλλαξα σε plus και είδα τεράστια διαφορά και στον κύκλο και στην ποιότητα της ωορρηξίας!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με προβληματίζεται, δεν ξέρω τι να κάνω εν τέλει 🤣 Να πάρω ενα φακελάκι το πρωί και το χαπακι για καληνύχτα;

Πολύ μπέρδεμα 

Τι σου κάνει αυτό το υπέροχο σύνδρομο, δεν ξέρεις από πού να το πιάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Elenh15 είπε:

Με προβληματίζεται, δεν ξέρω τι να κάνω εν τέλει 🤣 Να πάρω ενα φακελάκι το πρωί και το χαπακι για καληνύχτα;

Πολύ μπέρδεμα 

Τι σου κάνει αυτό το υπέροχο σύνδρομο, δεν ξέρεις από πού να το πιάσεις 

Να πάρεις και τα δυο ; Μμμ τι να σου πω δεν ξέρω εγω θα διάλεγα ένα από τα δυο πάντως 

τα φακελάκια τα πήρα 3 μήνες 

το plus το πήρα ένα μήνα 

μπορείς να δοκιμάσεις μερικούς μήνες το ένα και μετά το κόβεις και παρε το άλλο ( ελπίζω να μην χρειαστεί 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα κορίτσια,

Πήγα στον γυναικολόγο πάλι και μου πρότεινε δύο εναλλακτικές μιας και ο κύκλος μου δεν φτιάχνει (είναι πάνω από 50 ημέρες). Η πρώτη είναι να παίρνω προγεστερόνη μετά την 14η μέρα κύκλου και για τις επόμενες 10 ημέρες και να σταματάω, αν δεν.. θα πάμε με πρόκληση ωορρηξίας.

Το έχει δοκιμάσει καμία (με την προγεστερόνη); Τα κατάφερε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η tooth.fairy είπε:

Γεια σου. Εμένα δεν μου είπε κάτι ο γιατρός μου για προγεστερόνη, αν και έχω μεγάλους κύκλους 40 ημερών +. Εσένα είναι πάντα πάνω από 50 μέρες;; Οσον αφορά την πρόσκληση, θα πάω πιθανόν για Σεπτεμβρη.

Καλησπέρα,

Ναι είναι πάντα πάνω από 50.

Ούτε οι άλλοι δύο που είχα πάει μου είχαν πει για προγεστερόνη, αλλά ούτε και για πρόκληση.

Οπότε δεν ξέρω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, κορίτσια.

Και εγώ είμαι με ΣΠΩ απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δηλαδή ο κύκλος μου ήταν μεταξύ 35-40 ημερών. Πιο νέα πάθαινα επίσης και αιμορραγίες συχνά, είχα πολύ μεγάλη διάρκεια στην περίοδο, πολύ πόνο κ.λπ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έτρεξα το θέμα όταν έπρεπε για να πάρει μια σειρά. Ο κύκλος όμως άρχισε να μεγαλώνει, έφτασα στις 50-60 μέρες κάποια στιγμή. Πολύ σημαντικό ρόλο όμως έπαιζαν και τα παραπανίσια κιλά. Ξεκίνησα glucophage, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Αλλά και πάλι η φυσική σύλληψη ήταν ανέφικτη. Τα καταφέραμε με εξωσωματική. Απ' όταν ξεκινήσαμε αυτόν τον αγώνα (που ευτυχώς οι ωοθήκες ανταποκρίνονταν και με το παραπάνω) ξεκίνησα να παίρνω επίσης Inogest και Impryl. Ειδικά το τελευταίο πιστεύω πως βοήθησε αρκετά στην ποιότητα των ωαρίων μου. Και τώρα βρίσκομαι κοντά στη 10η βδομάδα και προχωράμε βήμα βήμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2023 at 5:57 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια.

Και εγώ είμαι με ΣΠΩ απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δηλαδή ο κύκλος μου ήταν μεταξύ 35-40 ημερών. Πιο νέα πάθαινα επίσης και αιμορραγίες συχνά, είχα πολύ μεγάλη διάρκεια στην περίοδο, πολύ πόνο κ.λπ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έτρεξα το θέμα όταν έπρεπε για να πάρει μια σειρά. Ο κύκλος όμως άρχισε να μεγαλώνει, έφτασα στις 50-60 μέρες κάποια στιγμή. Πολύ σημαντικό ρόλο όμως έπαιζαν και τα παραπανίσια κιλά. Ξεκίνησα glucophage, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Αλλά και πάλι η φυσική σύλληψη ήταν ανέφικτη. Τα καταφέραμε με εξωσωματική. Απ' όταν ξεκινήσαμε αυτόν τον αγώνα (που ευτυχώς οι ωοθήκες ανταποκρίνονταν και με το παραπάνω) ξεκίνησα να παίρνω επίσης Inogest και Impryl. Ειδικά το τελευταίο πιστεύω πως βοήθησε αρκετά στην ποιότητα των ωαρίων μου. Και τώρα βρίσκομαι κοντά στη 10η βδομάδα και προχωράμε βήμα βήμα!

Με το καλό κορίτσι μου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 😊🍼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/8/2023 at 1:55 ΜΜ, ο/η Elk είπε:

Με το καλό κορίτσι μου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη 😊🍼

Να 'σαι καλά, @Elk!! Κάθε καλό και σε σένα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 13/8/2023 at 5:57 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Καλησπέρα, κορίτσια.

Και εγώ είμαι με ΣΠΩ απ' όσο θυμάμαι τον εαυτό μου δηλαδή ο κύκλος μου ήταν μεταξύ 35-40 ημερών. Πιο νέα πάθαινα επίσης και αιμορραγίες συχνά, είχα πολύ μεγάλη διάρκεια στην περίοδο, πολύ πόνο κ.λπ. Η αλήθεια είναι ότι δεν το έτρεξα το θέμα όταν έπρεπε για να πάρει μια σειρά. Ο κύκλος όμως άρχισε να μεγαλώνει, έφτασα στις 50-60 μέρες κάποια στιγμή. Πολύ σημαντικό ρόλο όμως έπαιζαν και τα παραπανίσια κιλά. Ξεκίνησα glucophage, κάπως βελτιώθηκε η κατάσταση. Αλλά και πάλι η φυσική σύλληψη ήταν ανέφικτη. Τα καταφέραμε με εξωσωματική. Απ' όταν ξεκινήσαμε αυτόν τον αγώνα (που ευτυχώς οι ωοθήκες ανταποκρίνονταν και με το παραπάνω) ξεκίνησα να παίρνω επίσης Inogest και Impryl. Ειδικά το τελευταίο πιστεύω πως βοήθησε αρκετά στην ποιότητα των ωαρίων μου. Και τώρα βρίσκομαι κοντά στη 10η βδομάδα και προχωράμε βήμα βήμα!

Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🌷 με το καλό 😊 

Η αλήθεια για εξωσωματική δεν έχω σκεφτεί ακόμα και ελπίζω να το αποφύγω. Παραπανισια κιλά δεν έχω, αλλά μου είπε ο γυναικολόγος ότι έτσι και αλλιώς η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην περίπτωση μας 😕

Προς το παρόν θα δοκιμάσω με την προγεστερόνη και inofert και αν δεν..θα πάω με πρόκληση. 

Δεν μου έχουν προτείνει κάτι άλλο να πάρω  πάντως. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 7:39 ΜΜ, ο/η Elenh15 είπε:

Συγχαρητήρια κορίτσι μου 🌷 με το καλό 😊 

Η αλήθεια για εξωσωματική δεν έχω σκεφτεί ακόμα και ελπίζω να το αποφύγω. Παραπανισια κιλά δεν έχω, αλλά μου είπε ο γυναικολόγος ότι έτσι και αλλιώς η διατροφή παίζει σημαντικό ρόλο στην περίπτωση μας 😕

Προς το παρόν θα δοκιμάσω με την προγεστερόνη και inofert και αν δεν..θα πάω με πρόκληση. 

Δεν μου έχουν προτείνει κάτι άλλο να πάρω  πάντως. 

 

Να είσαι καλά, @Elenh15!

Εύχομαι και σε σένα να πάνε όλα κατ' ευχήν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσι και εγώ με ΣΠΩ  ο κύκλος μου έφτανε καποιες φορές και 60 ημέρες συνήθως ήταν 30 με 50 μερες, έκανα εξωσωματική ανταποκρίθηκαν οι ωοθήκες μου πολύ καλα,  αυτό συμβαίνει συνήθως όταν υπάρχουν ΣΠΩ, είχα μια βιοχημηκη και έπειτα απογοήτευση, προσπάθησα να κρατήσω το θετικό της εμφύτευσης! Έπειτα μετά απο 8 μηνες την 28η μέρα κύκλου έγινε φυσιολογική σύλληψη, και όμως Ναι! Την 28η μερα κύκλου,  τώρα έχει 15 μερες που έχω αγκαλιά τον μπομπιρα μου! Από βιταμίνες έπαιρνα τις ova-max ακριβουτσικες λίγο!

Εύχομαι τα καλύτερα σε ολες!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η Κατεριναπαπ είπε:

Καλησπέρα κορίτσι και εγώ με ΣΠΩ  ο κύκλος μου έφτανε καποιες φορές και 60 ημέρες συνήθως ήταν 30 με 50 μερες, έκανα εξωσωματική ανταποκρίθηκαν οι ωοθήκες μου πολύ καλα,  αυτό συμβαίνει συνήθως όταν υπάρχουν ΣΠΩ, είχα μια βιοχημηκη και έπειτα απογοήτευση, προσπάθησα να κρατήσω το θετικό της εμφύτευσης! Έπειτα μετά απο 8 μηνες την 28η μέρα κύκλου έγινε φυσιολογική σύλληψη, και όμως Ναι! Την 28η μερα κύκλου,  τώρα έχει 15 μερες που έχω αγκαλιά τον μπομπιρα μου! Από βιταμίνες έπαιρνα τις ova-max ακριβουτσικες λίγο!

Εύχομαι τα καλύτερα σε ολες!!! 

Μπράβο βρε @Κατεριναπαπ! Να σου ΄ζήσει!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/8/2023 at 6:31 ΜΜ, ο/η το χοντρό μπιζέλι είπε:

Μπράβο βρε @Κατεριναπαπ! Να σου ΄ζήσει!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου,  εύχομαι τα καλύτερα σε όλα τα κορίτσια με υγεία,  γιατί τα μωράκια μας όσες έχουν είτε οσα έρθουν θέλουν υγείης μανούλες για να είναι και αυτά καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια,

Που λέτε την Τετάρτη κάνω ένα τεστ αργά το βράδυ και βγήκε πολύ πολύ αχνό θετικό. Αλλά βέβαια εγώ δεν το πίστεψα, οπότε κάνω άλλο ένα την Πέμπτη το πρωί και πάλι πολύ αχνό θετικό. Από τότε δεν έχω ξανά κάνει (φυσικά λόγω τον πολυκυστικων δεν έχω σταθερό κύκλο άρα δεν ξέρω και σε τι μέρα του κύκλου βρίσκομαι). Είπα να περιμένω λίγες μέρες και μετά να ξανά κάνω.

Να σημειώσω ότι την έχω ξανα πατήσει με άχνα θετικά, οπότε δεν τα πολύ εμπιστεύομαι 

Αυτό που με προβληματίζει ότι το στήθος μου δεν είναι πρησμένο (όπως όταν περιμένω περίοδο) και το μόνο σύμπτωμα που μπορώ να πω ότι έχω είναι τραβήγματα και τσίμπημα κάτω (όχι σαν αυτά της περιόδου).

Καμία γνώμη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...