Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Βούλα1991 είπε:

Ειλικρινά εύχομαι να πάνε όλα καλά!! Σίγουρα το γεγονός ότι υπάρχει ακόμα ένα παιδί ίσως δυσκολεύει την ξεκούραση... Θα μπορούσε ίσως αν έχεις κοντά γονείς -πεθερικά να αναλάβουν κάπως και το παιδάκι για να μπορείς να ξεκουράζεσαι περισσότερο ?? 

Ναι σίγουρα  έχω βοήθεια  αλλιώς δε θα έβγαινε. Αλλά είμαι και αρκετές ώρες μόνη και είμαστε  σε μικρή  ηλικία.  Ευτυχώς  το πρώτο δύσκολο τρίμηνο  το ξεπέρασα.  Τώρα είμαι  στις 16 εβδομάδες  σίγουρα  θέλει ακόμη προσοχή.. 

Πόσο είσαι εσύ; ποτέ έχεις πητ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα,

αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θεωρώ μιας και έχουμε καιρό... έχω την εξής ερώτηση... Έχετε ρωτήσει τον/την γιατρό που σας παρακολουθεί σχετικά με την αμοιβή του ή το μαιευτήριο πόσο μπορεί να στοιχίσει? Επίσης σκέφτεστε για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική ? 

Εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα αλλά σκέφτομαι κοντά στα τέλη Σεπτέμβρη που εκτιμώ θα γίνει η Β' επιπέδου να ρωτήσω την αμοιβή της... Το μαιευτήριο που πιθανολογώ θα είναι το Ιασώ γιατί συνεργάζεται με αυτό έριξα μια ματιά στις τιμές... Απλησίαστες οι τιμές όμως βρε κορίτσια.. και δεν θα έπρεπε να είναι τόσα πολλά τα λεφτά... Ακόμα και τα 2000 που δίνει το κράτος δεν φτάνουν για το μαιευτήριο...

Εγώ υποπτεύομαι ότι θα πάω με καισαρική όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά και υγιές το σποράκι μου... Εκτός ότι είμαι φοβητσιάρα για φυσιολογικό τοκετό έχω και τα κιλάκια μου και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ναι σίγουρα  έχω βοήθεια  αλλιώς δε θα έβγαινε. Αλλά είμαι και αρκετές ώρες μόνη και είμαστε  σε μικρή  ηλικία.  Ευτυχώς  το πρώτο δύσκολο τρίμηνο  το ξεπέρασα.  Τώρα είμαι  στις 16 εβδομάδες  σίγουρα  θέλει ακόμη προσοχή.. 

Πόσο είσαι εσύ; ποτέ έχεις πητ; 

Είμαστε ίδιες μέρες λογικά ... Είμαι 15+5 , βάση τελευταίας περιόδου αλλά στην αυχενική και στους τελευταίους 2 υπερήχους που έκανα φαίνεται από τις μετρήσεις για 2 ημερών παραπάνω... Αν θυμάμαι καλά με είχε βγάλει στις 07/02... Όμως νομίζω ότι και στην αυχενική και στον τελευταίο υπέρηχο  στο χαρτί της εξέτασης πρέπει να μου έγραψε για 5/2... Ίσως λόγω του ότι φαίνεται και 2 ημερών μεγαλύτερο... 

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι, είχα περάσει και μια παλίνδρομη τον Δεκέμβρη και κάθε φορά τρέμει η ψυχή μου... Φοβάμαι ακόμα και τώρα που πέρασε το δύσκολο πρώτο τρίμηνο μήπως κάτι πάει στραβά... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Βούλα1991 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θεωρώ μιας και έχουμε καιρό... έχω την εξής ερώτηση... Έχετε ρωτήσει τον/την γιατρό που σας παρακολουθεί σχετικά με την αμοιβή του ή το μαιευτήριο πόσο μπορεί να στοιχίσει? Επίσης σκέφτεστε για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική ? 

Εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα αλλά σκέφτομαι κοντά στα τέλη Σεπτέμβρη που εκτιμώ θα γίνει η Β' επιπέδου να ρωτήσω την αμοιβή της... Το μαιευτήριο που πιθανολογώ θα είναι το Ιασώ γιατί συνεργάζεται με αυτό έριξα μια ματιά στις τιμές... Απλησίαστες οι τιμές όμως βρε κορίτσια.. και δεν θα έπρεπε να είναι τόσα πολλά τα λεφτά... Ακόμα και τα 2000 που δίνει το κράτος δεν φτάνουν για το μαιευτήριο...

Εγώ υποπτεύομαι ότι θα πάω με καισαρική όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά και υγιές το σποράκι μου... Εκτός ότι είμαι φοβητσιάρα για φυσιολογικό τοκετό έχω και τα κιλάκια μου και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά.... 

Καλησπέρα κοπέλα μου!!

Εγώ θα γεννησω σίγουρα με Καίσαρικη λόγω του ότι γέννησα και το πρώτο έτσι.. πήγαινα για φυσιολογικό αλλά έπεφταν πολύ οι παλμοί του και κάναμε αναγκαστική καισαρικη στο τέλος!Εγω πρώτα ο Θεός με το καλό θα γεννησω στο μητέρα δεν έχω ρωτήσει για τις τιμές του μαιευτήριου σίγουρα θα τα έχουν ανεβάσει όλα πριν 2 χρόνια νομίζω είχα δώσει 1300 στο μητέρα!Ναι είναι αρκετά λεφτά η αλήθεια είναι.. 

Όσο αναφορά αυτό που λες κορίτσι μου για τα κιλά δεν νομίζω ότι ισχύει μπορείς να γεννησεις με όποιον τρόπο θέλεις εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι όπου σε βάζουν αναγκαστικά για Καίσαρικη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα,

αν και είναι λίγο νωρίς ακόμα θεωρώ μιας και έχουμε καιρό... έχω την εξής ερώτηση... Έχετε ρωτήσει τον/την γιατρό που σας παρακολουθεί σχετικά με την αμοιβή του ή το μαιευτήριο πόσο μπορεί να στοιχίσει? Επίσης σκέφτεστε για φυσιολογικό τοκετό ή καισαρική ? 

Εγώ δεν έχω ρωτήσει ακόμα αλλά σκέφτομαι κοντά στα τέλη Σεπτέμβρη που εκτιμώ θα γίνει η Β' επιπέδου να ρωτήσω την αμοιβή της... Το μαιευτήριο που πιθανολογώ θα είναι το Ιασώ γιατί συνεργάζεται με αυτό έριξα μια ματιά στις τιμές... Απλησίαστες οι τιμές όμως βρε κορίτσια.. και δεν θα έπρεπε να είναι τόσα πολλά τα λεφτά... Ακόμα και τα 2000 που δίνει το κράτος δεν φτάνουν για το μαιευτήριο...

Εγώ υποπτεύομαι ότι θα πάω με καισαρική όταν έρθει εκείνη η ώρα με το καλό πρώτα ο Θεός να είναι όλα καλά και υγιές το σποράκι μου... Εκτός ότι είμαι φοβητσιάρα για φυσιολογικό τοκετό έχω και τα κιλάκια μου και δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να γεννήσω φυσιολογικά.... 

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Λητω  με αυτό συνεργάζεται  ο γιατρός  μου και με το Ρέα. Στοίχισε  1500 το τρίκλινο  (έτυχε όμως να είμαστε  και τις 3 μέρες μόνο 2 κοπέλες) και 1500 μα πήρε ο γιατρός.  Θεωρώ  ήταν οκ . Πήγα με φ. Τ την πρώτη φορά αλλά με.προκληση επιθυμώ  και θέλω να πιστεύω  πως θα γίνει και τώρα.  

Δε Θεωρώ  πως τα κιλά παίζουν κάποιο ρόλο ώστε να σε εμποδίσουν  να γεννήσεις φυσιολογικά  αλλά βέβαια  αυτό θα το κρίνει και ο γιατρός  σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Είμαστε ίδιες μέρες λογικά ... Είμαι 15+5 , βάση τελευταίας περιόδου αλλά στην αυχενική και στους τελευταίους 2 υπερήχους που έκανα φαίνεται από τις μετρήσεις για 2 ημερών παραπάνω... Αν θυμάμαι καλά με είχε βγάλει στις 07/02... Όμως νομίζω ότι και στην αυχενική και στον τελευταίο υπέρηχο  στο χαρτί της εξέτασης πρέπει να μου έγραψε για 5/2... Ίσως λόγω του ότι φαίνεται και 2 ημερών μεγαλύτερο... 

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι, είχα περάσει και μια παλίνδρομη τον Δεκέμβρη και κάθε φορά τρέμει η ψυχή μου... Φοβάμαι ακόμα και τώρα που πέρασε το δύσκολο πρώτο τρίμηνο μήπως κάτι πάει στραβά... 

Όσο περνάει η κυση λιγοστεύουν  οι πιθανότητες  πιστεύω.  Όλα καλά θα πάνε. Λογικό όμως να υπάρχει αυτή η φοβία.  Είδατε φύλο; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Όσο περνάει η κυση λιγοστεύουν  οι πιθανότητες  πιστεύω.  Όλα καλά θα πάνε. Λογικό όμως να υπάρχει αυτή η φοβία.  Είδατε φύλο; 

Μας είχε στην αυχενική κατά 70 % κοριτσάκι... Την Παρασκευή που έκανα ξανά υπέρηχο γιατί είχαν περάσει 3 εβδομάδες δεν μπόρεσε να δει η γιατρός μου γιατί είχε τα ποδαράκια μαζεμένα κοντά στο σώμα... Κάποια στιγμή που το πίεσε ελαφρώς γύρισε και το κεφαλάκια.... απίθανο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου!!

Εγώ θα γεννησω σίγουρα με Καίσαρικη λόγω του ότι γέννησα και το πρώτο έτσι.. πήγαινα για φυσιολογικό αλλά έπεφταν πολύ οι παλμοί του και κάναμε αναγκαστική καισαρικη στο τέλος!Εγω πρώτα ο Θεός με το καλό θα γεννησω στο μητέρα δεν έχω ρωτήσει για τις τιμές του μαιευτήριου σίγουρα θα τα έχουν ανεβάσει όλα πριν 2 χρόνια νομίζω είχα δώσει 1300 στο μητέρα!Ναι είναι αρκετά λεφτά η αλήθεια είναι.. 

Όσο αναφορά αυτό που λες κορίτσι μου για τα κιλά δεν νομίζω ότι ισχύει μπορείς να γεννησεις με όποιον τρόπο θέλεις εκτός αν συντρέχουν σοβαροί λόγοι όπου σε βάζουν αναγκαστικά για Καίσαρικη..

Δεν ξέρω.. είμαι και λίγο φοβιτσιάρα.... το μόνο σίγουρο είναι πως ότι και να γίνει σίγουρα πρέπει να αρχίσουν να μαζεύονται λεφτά με το καλό!!

Εμένα η γιατρός που συνεργάζεται με το Ιασώ ... στο ίντερνετ είχα δει συνεργασία και με άλλα δύο αλλά δεν ξέρω αν ισχύουν ακόμα.. 

Αχχ όταν θα κοντεύει εκείνη η ώρα με το καλό πρέπει να δω τι θα επιλέξω... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Το πρώτο μου παιδάκι το γέννησα στο Λητω  με αυτό συνεργάζεται  ο γιατρός  μου και με το Ρέα. Στοίχισε  1500 το τρίκλινο  (έτυχε όμως να είμαστε  και τις 3 μέρες μόνο 2 κοπέλες) και 1500 μα πήρε ο γιατρός.  Θεωρώ  ήταν οκ . Πήγα με φ. Τ την πρώτη φορά αλλά με.προκληση επιθυμώ  και θέλω να πιστεύω  πως θα γίνει και τώρα.  

Δε Θεωρώ  πως τα κιλά παίζουν κάποιο ρόλο ώστε να σε εμποδίσουν  να γεννήσεις φυσιολογικά  αλλά βέβαια  αυτό θα το κρίνει και ο γιατρός  σου. 

Τώρα έχουν ακριβύνει και τα πάντα... Οπότε ίσως σιγά σιγά χρειάζεται να μαζευτούν μερικά χρήματα... Πάντως επειδή φοβάμαι κι όλας δεν ξέρω τι θα επιλέξω εκείνη την ώρα... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Είμαστε ίδιες μέρες λογικά ... Είμαι 15+5 , βάση τελευταίας περιόδου αλλά στην αυχενική και στους τελευταίους 2 υπερήχους που έκανα φαίνεται από τις μετρήσεις για 2 ημερών παραπάνω... Αν θυμάμαι καλά με είχε βγάλει στις 07/02... Όμως νομίζω ότι και στην αυχενική και στον τελευταίο υπέρηχο  στο χαρτί της εξέτασης πρέπει να μου έγραψε για 5/2... Ίσως λόγω του ότι φαίνεται και 2 ημερών μεγαλύτερο... 

Εγώ δεν έχω άλλο παιδάκι, είχα περάσει και μια παλίνδρομη τον Δεκέμβρη και κάθε φορά τρέμει η ψυχή μου... Φοβάμαι ακόμα και τώρα που πέρασε το δύσκολο πρώτο τρίμηνο μήπως κάτι πάει στραβά... 

Εγώ είμαι 16 και 4 . Ο υπέρηχος  συμβαδίζει  ακριβώς.  Έχεις αρχίσει να το νιώθεις  το ζουζούνι;; αν και ως πτώση λίγο δύσκολο.   Λογικά από την 20η εβδομάδα  και μετά. Κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη  άργησα τώρα πολύ πιο σύντομα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Τώρα έχουν ακριβύνει και τα πάντα... Οπότε ίσως σιγά σιγά χρειάζεται να μαζευτούν μερικά χρήματα... Πάντως επειδή φοβάμαι κι όλας δεν ξέρω τι θα επιλέξω εκείνη την ώρα... 

Κοίτα πιστεύω  ότι αν πας σε ιδιωτικό  τις 3000 δε θα τις γλιτώσεις.  Έχε τουλάχιστον  αυτό σα στάνταρ  στο μυαλό σου. Εχω ακούσει καλά λόγια γοα το Ιασω

 Ακριβό  βέβαια  ναι.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Μας είχε στην αυχενική κατά 70 % κοριτσάκι... Την Παρασκευή που έκανα ξανά υπέρηχο γιατί είχαν περάσει 3 εβδομάδες δεν μπόρεσε να δει η γιατρός μου γιατί είχε τα ποδαράκια μαζεμένα κοντά στο σώμα... Κάποια στιγμή που το πίεσε ελαφρώς γύρισε και το κεφαλάκια.... απίθανο...

Κ εμένα λίγο πριν την αυχενική  μ είχαν πει 70% κορίτσι.   Λέω είναι δυνατον  φαίνεται τόσο νωρίς;  κ όντως έπεσε μέσα  ο γιατρός  κάπου στον 4ο το επιβεβαίωσε.  Κ χαίρομαι τοσοο  που θα έχω 2 κοριτσάκια.   Είχα βέβαια και το ενστικτο.  Το πίστευα πως θα έκανα πάλι κορίτσι 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Κοίτα πιστεύω  ότι αν πας σε ιδιωτικό  τις 3000 δε θα τις γλιτώσεις.  Έχε τουλάχιστον  αυτό σα στάνταρ  στο μυαλό σου. Εχω ακούσει καλά λόγια γοα το Ιασω

 Ακριβό  βέβαια  ναι.  

Το πιο ακριβό είναι το μητερα από όσο ξέρω μιας και πρόσφατα γέννησε γνωστή μου στο ιασω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θέλω να μοιραστώ την εμπειρία μου σε περίπτωση που βοηθήσει κάποια.

Εγώ γέννησα πριν από 11 μήνες, με φυσιολογικό τοκετό χωρίς επισκληρίδειο.
Γενικά φοβόμουν παρά πολύ τη γέννα, έβλεπα εφιάλτες κ νομιζα ότι θα είναι μια πολύ άσχημη εμπειρία. 
Με τη βοήθεια της μαίας μου (με την οποία συζητούσα το φόβο μου σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης) και του άντρα μου, κάναμε αναπνοές σε κάθε σύσπαση και έτσι κατάφερα να περάσουν οι ωδίνες. Το στάδιο των ωθήσεων ήταν πιο γρήγορο και δεν είναι τόσο επώδυνο (όσο οι ωδίνες) και χωρίς επισκληρίδειο οι γυναίκες έχουν περισσότερη δύναμη για το στάδιο της εξώθησης. Επίσης, περπατούσα καθόλη την διάρκεια της γεννας και δοκίμασα αρκετες στασεις για να βρω ποια με βολευει καλύτερα. Γέννησα με στάση στα πλάγια κ δεν χρειάστηκε να κάνω ούτε ένα ράμμα. 

Πρόκληση τοκετου ειχα αποφασίσει να μην κάνω αν δεν έφτανα 42 εβδομάδες και δεν υπήρχε ιατρικός λόγος. Από ότι ξέρω με προκληση τοκετου τα στάδια των ωδινων κ της εξώθησης κρατάνε πιο πολύ. Επισης, ούτε καισαρική ήθελα να κάνω γιατι είναι μια εγχείρηση πολύ σοβαρή, ειδικά μετεγχειρητικά είναι πιο δύσκολο για μια εβδομάδα να σηκωθείς από το κρεβάτι. Οι γυναίκες εχουμε φτιαχτεί για να γεννάμε φυσιολογικά 😍

Λογω του φόβου μου λοιπόν το έψαξα παρά πολυ το θέμα και δεν είναι όλα οπως μας τα παρουσιάζουν, χρειάζεται η κάθε μια να ενημερωθεί, να κάνει το πλάνο τοκετου της και να μιλήσει στο γιατρό της κ τη μαία της για να έχει μια υπέροχη εμπειρία τοκετου. Το ξέρω ότι ακούγονται πολύ ρομαντικά όλα αυτά, και εγώ έτσι νομιζα, αλλά πραγματικά γίνεται να είναι η πιο όμορφη εμπειρία της ζωής σας 💞
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ για μητέρα ξέρω

 Λητώ και Ρέα είναι πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα και τι δωμάτιο  θα επιλέξεις  κ ανάλογα το γιατρό.  Πιστεύω εκεί στις 3000 παίζει σε τρίκλινο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Κοίτα πιστεύω  ότι αν πας σε ιδιωτικό  τις 3000 δε θα τις γλιτώσεις.  Έχε τουλάχιστον  αυτό σα στάνταρ  στο μυαλό σου. Εχω ακούσει καλά λόγια γοα το Ιασω

 Ακριβό  βέβαια  ναι.  

Στο Ιασώ που κοίταξα επειδή σίγουρα συνεργάζεται με αυτό η γιατρός μου ήταν περίπου 2000 για την κλινική... Συν ότι πάρει η ίδια.. Δεν έχω ρωτήσει ακόμα.. Να πάει 3000 πάλι καλά θα πω... μην φτάσει 4000 φοβάμαι ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Κ εγώ για μητέρα ξέρω

 Λητώ και Ρέα είναι πάνω κάτω στα ίδια ανάλογα και τι δωμάτιο  θα επιλέξεις  κ ανάλογα το γιατρό.  Πιστεύω εκεί στις 3000 παίζει σε τρίκλινο 

Είναι το Λητώ και το Ρέα τόσο ακριβά?  3000 μόνο η κλινική? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Εγώ είμαι 16 και 4 . Ο υπέρηχος  συμβαδίζει  ακριβώς.  Έχεις αρχίσει να το νιώθεις  το ζουζούνι;; αν και ως πτώση λίγο δύσκολο.   Λογικά από την 20η εβδομάδα  και μετά. Κ εγώ στην πρώτη μου εγκυμοσύνη  άργησα τώρα πολύ πιο σύντομα. 

Θα σου πω κανά δυο φορές ένοιωσα ενα δυο φτερουγίσματα... αλλά τώρα δεν νοιώθω τίποτα και αυτό με αγχώνει ... ξέρω ότι είναι νωρίς ειδικά για πρώτη εγκυμοσύνη αλλά φοβάμαι πολύ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Είναι το Λητώ και το Ρέα τόσο ακριβά?  3000 μόνο η κλινική? 

Όχι δε μιλάω μόνο για την κλινική σα σύνολο πάνω κάτω με το γιατρό.  Αλλά ο καθε γιατρός έχει και το δικό του κοστολογιο.  Σαν κλινική είναι από τις οικονομικές θεωρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Βούλα1991 είπε:

Θα σου πω κανά δυο φορές ένοιωσα ενα δυο φτερουγίσματα... αλλά τώρα δεν νοιώθω τίποτα και αυτό με αγχώνει ... ξέρω ότι είναι νωρίς ειδικά για πρώτη εγκυμοσύνη αλλά φοβάμαι πολύ... 

Όλα καλά. Πρώτη εγκυμοσύνη  να περιμένεις  πιο έντονα να νιώσεις από 20η κ μετά. Εδώ εγώ ως δεύτερη  ένιωσα νωρίς αλλά και πάλι όχι κάτι έντονο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια  καλημέρα  , να ρωτήσω.  Είναι κάποια εδώ που βρίσκεται στη 2η εγκυμοσύνη  και έχει αρχίσει  και νιώθει  έντονα τις κινήσεις του μωρού;; εγώ μπαίνω στην 17η εβδομάδα  .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Όλα καλά. Πρώτη εγκυμοσύνη  να περιμένεις  πιο έντονα να νιώσεις από 20η κ μετά. Εδώ εγώ ως δεύτερη  ένιωσα νωρίς αλλά και πάλι όχι κάτι έντονο 

Καλημέρα κορίτσι μου, απλά πως ξεπερνάς τον φόβο ότι είναι όλα καλά χωρίς να νοιώθεις τίποτα? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Όχι δε μιλάω μόνο για την κλινική σα σύνολο πάνω κάτω με το γιατρό.  Αλλά ο καθε γιατρός έχει και το δικό του κοστολογιο.  Σαν κλινική είναι από τις οικονομικές θεωρώ 

Σίγουρα, πάντως εγώ στην επόμενη επίσκεψη θα αρχίσω να ρωτάω για το κόστος με το καλό όλα να είναι καλά βέβαια για να προετοιμαστώ... Δεν μαζεύονται τόσα λεφτά έτσι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!
εγώ είμαι 14 εβδομάδων με ΠΗΤ 19/2/2024.
Είναι το πρώτο μου μωράκι. Φύλο δεν γνωρίζουμε ακόμα καθώς στην αυχενική δεν κατάφερε ο γιατρός να δει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Κορίτσια  καλημέρα  , να ρωτήσω.  Είναι κάποια εδώ που βρίσκεται στη 2η εγκυμοσύνη  και έχει αρχίσει  και νιώθει  έντονα τις κινήσεις του μωρού;; εγώ μπαίνω στην 17η εβδομάδα  .

Καλημερα!!εμένα είναι η δεύτερη εγκυμοσύνη,είμαι 14η βέβαια ακομα αλλά δεν νομίζω ότι πριν την 18η εβδομάδα μπορείς να νιώσεις κάτι..τουλάχιστον αυτό μ είχε πει η μαια μου που την ειχα ρωτησει..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα κι από μένα κορίτσια μου! Δε γράφω τακτικά αυτές τις μέρες γιατί βρισκόμαστε στον πυρετό των προετοιμασιών για τη βάπτιση όπου γίνομαι νονά ❤️ διαβάζοντας όμως τα μνμτα θέλω κι εγώ να στείλω ένα μήνυμα συμπαράστασης στα κορίτσια μου που έχουν πέσει: @anna30 πέρυσι ακριβώς 2 μήνες αφότου είχα αποβάλλει το 11εβ μωράκι μας, πήγα στη βάπτιση της κόρης μιας ξαδέρφης μου. Μια γειτόνισσα της που με ήξερε φατσικα μόνο, είχε το θάρρος τότε να μου πει "εσύ δε ζηλεύεις τώρα την ξαδέρφη σου που έχει δύο κορίτσακια; Δε θα θέλες ένα κι εσύ;". Νομίζω ήταν απ' τις χειρότερες ατάκες που είπε κανείς εκείνη την περίοδο του πένθους για μένα και το σύντροφό μου. Προφανώς αυτή η κυρία δε γνωρίζε τι μου συνέβαινε, αλλά αυτό δε δικαιολογεί το τι σκέφτηκε να μου πει. Όπως σου είπε η @Diwni εγώ εκείνη τη στιγμή αυτόματα βουρκωσα ενώ την κοίταζα στα μάτια. Κι απλά απομακρύνθηκα. Ίσως καταλάβε κι ένιωσε ασχημα, ίσως και θεώρησε ότι ήμουν απλώς αγενής. Δε με ενδιαφέρει καθόλου. Τι θέλω να σου πω Μ αυτό; Ο κόσμος θα λέει ο,τι βλακεία του κατέβει γιατί δε σκέφτεται πριν μιλήσει. Εσύ δε χρειάζεται ούτε να τους δικαιολογήσεις αλλά ούτε και να είσαι κάπως απέναντι τους. Ο,τι σου βγει. Αν έχεις το σθένος να τους βάλεις στη θέση τους, κάντο. Αν πάλι θέλεις να τους αγνοήσεις, κάντο. Να κάνεις ο,τι περνάει απ' το χέρι σου να ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΙΣ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ. Οποιαδήποτε απώλεια είναι απώλεια και ο θρήνος είναι απόλυτα σεβαστός.  Σου κάνω μια τεράστια αγκαλιά ❤️❤️❤️ @Mpourmpoulo μου γλυκό, έχεις περάσει πολύ δύσκολες εβδομάδες και οι πληγές της απώλειας είναι νωπές. Το κοριτσάκι σας θα σας βλέπει από ψηλά και είμαι σίγουρη πως είναι πολύ περιφανή που είστε οι γονείς της - οι πιο δυνατοι, επίμονοι, με πάρα πολλή αγάπη. Θα σας στείλει το ουράνιο τόξο σας και θα είναι ακόμα καλύτερα απ' ότι είχατε ονειρευτεί 🌈❤️ απ' την άλλη, λυτρωτικά τα αποτελέσματα μιας και ήταν όντως τυχαίο γεγονός - εμας δε μας άφησαν να κάνουμε καρυότυπο πέρυσι μιας και ήταν η "πρώτη" φορά, κάτι που δε το καταλάβα ποτέ, λες κι αυτή η ψυχούλα δε μετρούσε γι αυτούς. Τέλος πάντων, κρατά τα θετικά, σφιξε τα δόντια και τα καλύτερα έρχονται! Έχεις παααααρα πολύ δύναμη μέσα σου αγάπη κι η ζωή σίγουρα θα σ ανταμείψει ❤️❤️
    • Καλησπέρα κορίτσι μου εγω δεν γνωρίζω καθόλου να σου πω την αλήθεια οι γιατροι τι σου είπαν ;
    • Έχεις απόλυτο δίκιο, δεν είσαι μόνη σου όμως! Όλες ε΄δω είμαστε με τα ίδια όνειρα, τις ίδιες αγωνίες και τους ίδιους φόβους. Θα το δεις στο τέλος όλα θα είναι μια κακή ανάμνηση. 🌈 Όχι δεν στενεύουν τα περιθώρια. Είσαι ακόμα 38! Το ποτήρι είναι μισογεμάτο❤️
    • Λογικό φίλη μου να λυγίσεις! Έχεις τη δύναμη όμως και θα τα καταφέρεις!!! Όλα θα γίνουν, τώρα το ξέρω ότι έχουμε τελικά δύναμη εσωτερική που δεν τηνξέρουμε! Απορώ και εγώ πως μετά από όλα αυτά στάθηκα όρθια, είδα εικόνες άσχημες αλλά ευτυχω΄ς δεν με έχασα! Γιατί το σώμα οκ θερεπευεται αλλά η ψυχή θυμάται! Την επόμενη φορά εύχομαι να μας πεις τις χαρές σου!!!
    • @Mpourmpoulo Κορίτσια επειδή τυγχάνει να γνωρίζω κοπέλα με σύνδρομο turner να σας πω ότι όντως δεν μπορεί να κάνει παιδιά και έχει θέματα στην ανάπτυξη του σώματος, έχει δηλαδή δυσανάλογα μέλη, αυτά είναι τα εμφανή. Τώρα δεν ξέρω τι άλλα προβλήματα ακριβώς έχει παθολογικά, όμως έχει. Ο Θεός αποφάσισε να πάρει τα δικά σας μωρά για μην ταλαιπωρηθούν, αυτό να σας δίνει κουράγιο και παρηγοριά! Και όλα θα γίνουν 🙂🙂
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...