Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Φεβρουαρίου 2024


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
στις On 9/6/2023 at 10:37 ΜΜ, ο/η gallidoula είπε:

Υπάρχει καμιά άλλη εδώ εγκυούλα να πούμε τα νέα μας?

στις On 9/6/2023 at 10:37 ΜΜ, ο/η gallidoula είπε:

Υπάρχει καμιά άλλη εδώ εγκυούλα να πούμε τα νέα μας?

στις On 9/6/2023 at 10:37 ΜΜ, ο/η gallidoula είπε:

Υπάρχει καμιά άλλη εδώ εγκυούλα να πούμε τα νέα μας?

Καλησπερα...νομιζω πως ειμαστε στις ιδιες βδομαδες.....σε ποια βδομδα εισαι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς την!Εγώ θεωρητικά είμαι 6+1 αλλά ακόμα δεν μου το φιξάρισε η γιατρός, πηγαίνω με βάση την ημερομηνία τελευταίας περιόδου. Εσύ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 19/6/2023 at 10:51 ΜΜ, ο/η gallidoula είπε:

Καλώς την!Εγώ θεωρητικά είμαι 6+1 αλλά ακόμα δεν μου το φιξάρισε η γιατρός, πηγαίνω με βάση την ημερομηνία τελευταίας περιόδου. Εσύ?

Σημερα 22/6 ειμαι 6 αλλα εγω δν εχω παει ακομα γιατρο...την αλλη βδομαδα εχω ραντεβού 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Εγώ το ανακάλυψα πριν 2 μέρες ότι είμαι έγκυος. (Πριν ένα χρόνο είχα ξανά εγκυμοσύνη και απέβαλα όταν το έμαθα, γι' αυτό φοβόμουν να κάνω την εξέταση.) Πήρα βέβαια μια χοριακή γύρω στις 20.000 που πιστεύω ότι είναι καλή για τώρα, αλλά ανησυχώ αν είναι καλά το σποράκι. Αύριο πάω στο γιατρό και ίσως δούμε σάκο ή ακούσουμε καρδούλα ή πρέπει να περιμένω κι άλλο; Εμένα το πρόγραμμα μου βγάζει ΠΗΤ 24/2, οπότε πρέπει να είμαστε πολύ κοντά στις μέρες, ε; Λένε ότι την 6η βδομάδα το έμβρυο έχει το μέγεθος ενός σπόρου φακής και η καρδιά του το μέγεθος παπαρουνόσπορου 🙂😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Elleelef είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια!! Εγώ το ανακάλυψα πριν 2 μέρες ότι είμαι έγκυος. (Πριν ένα χρόνο είχα ξανά εγκυμοσύνη και απέβαλα όταν το έμαθα, γι' αυτό φοβόμουν να κάνω την εξέταση.) Πήρα βέβαια μια χοριακή γύρω στις 20.000 που πιστεύω ότι είναι καλή για τώρα, αλλά ανησυχώ αν είναι καλά το σποράκι. Αύριο πάω στο γιατρό και ίσως δούμε σάκο ή ακούσουμε καρδούλα ή πρέπει να περιμένω κι άλλο; Εμένα το πρόγραμμα μου βγάζει ΠΗΤ 24/2, οπότε πρέπει να είμαστε πολύ κοντά στις μέρες, ε; Λένε ότι την 6η βδομάδα το έμβρυο έχει το μέγεθος ενός σπόρου φακής και η καρδιά του το μέγεθος παπαρουνόσπορου 🙂😊

Καλως ηρθες.με το καλο το μωρακι σ...ευχομαι ολα να πανε καλα με το γιατρο...πες τααποτελεσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας 😊 

Είμαι 7 + 1 σήμερα, αν έχω υπολογίσει καλά, θήλαζα μέχρι τον προηγούμενο μήνα και δεν είχα περίοδο. Την Πέμπτη έχω τον πρωτο υπέρηχο και ανυπομονώ να δω αν είναι όλα καλά 🫣 Έχετε κάποιο σύμπτωμα ήδη; πως νιώθετε; 
Σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω διαφορετικά συμπτώματα, δεν έχω κάποια ενόχληση στο στήθος ούτε ναυτία.. μόνο μια μόνιμη κούραση. 
 

@Elleelef άκουσες καρδούλα ή ήταν νωρίς; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 26/6/2023 at 9:28 ΜΜ, ο/η Celest είπε:

Γεια σας κορίτσια! Συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σας 😊 

Είμαι 7 + 1 σήμερα, αν έχω υπολογίσει καλά, θήλαζα μέχρι τον προηγούμενο μήνα και δεν είχα περίοδο. Την Πέμπτη έχω τον πρωτο υπέρηχο και ανυπομονώ να δω αν είναι όλα καλά 🫣 Έχετε κάποιο σύμπτωμα ήδη; πως νιώθετε; 
Σε αυτήν την εγκυμοσύνη έχω διαφορετικά συμπτώματα, δεν έχω κάποια ενόχληση στο στήθος ούτε ναυτία.. μόνο μια μόνιμη κούραση. 
 

@Elleelef άκουσες καρδούλα ή ήταν νωρίς; 

Καλως την...δευτερη εγκυμοσυνη;;κ εγω...σ αυτην μονιμα κουραση κ νυστα...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια εύχομαι μια καλή εγκυμοσύνη... εγώ είμαι στην 6+1 με πιθανή ημερομηνία 20/2.. 

Τα συμπτώματα που έχω ειναι έντονος πόνος στο στήθος και μερικές φορές πονάκια στη κοιλιά, αϋπνίες όχι πάντα και τα πρωινά δεν έχω όρεξη για φαγητό... 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια!! @CelestΟι γιατροί άκουσαν καρδούλα παρά το ότι δεν μπορούσα να ουρήσω (από την αγωνία) και η ουροδόχος κύστη ήταν γεμάτη και παρά το ότι ήμασταν σχετικά νωρίς, μόλις ξεκινούσε η 6η βδομάδα 🤗 Αλλά δόξα σοι ο Θεός είναι μια χαρά το σποράκι! Θα ξαναπάω βέβαια την Πέμπτη να μου γράψει αναλυτικές εξετάσεις.

Φήμες λένε ότι όταν νιώθεις πολύ κουρασμένη και νυστάζεις πολύ, είναι αγοράκι! Λες να σου βγει μπέμπης; Το πρώτο σου είναι κοριτσάκι;

@stellampoumpou Εσύ πότε έχεις ραντεβού για να δείτε το ζουζούνι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@stellampoumpou Ναι ο μεγάλος μου ειναι 9 μηνών, εσένα ποσό ειναι το πρώτο; 
 

@Elleelef Τέλεια! Πολύ χαίρομαι 🤩 Άκουσα και εγώ καρδούλα σήμερα! Το πρώτο είναι αγοράκι και η αλήθεια είναι ότι είχα άλλα συμπτώματα. Η μαία βέβαια μου είπε ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Βρίσκομαι στην Ολλανδία κ εδώ σε παρακολουθεί μαία 😅

 

@Ioanna E. Καλώς την! 
 

@gallidoula πως είσαι; 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/6/2023 at 4:59 ΜΜ, ο/η Celest είπε:

@stellampoumpou Ναι ο μεγάλος μου ειναι 9 μηνών, εσένα ποσό ειναι το πρώτο; 
 

@Elleelef Τέλεια! Πολύ χαίρομαι 🤩 Άκουσα και εγώ καρδούλα σήμερα! Το πρώτο είναι αγοράκι και η αλήθεια είναι ότι είχα άλλα συμπτώματα. Η μαία βέβαια μου είπε ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Βρίσκομαι στην Ολλανδία κ εδώ σε παρακολουθεί μαία 😅

 

@Ioanna E. Καλώς την! 
 

@gallidoula πως είσαι; 
 

 

Κοριτσια ακουσα κ εγω καρδουλα..ολα καλα..ο μεγαλος μ ειναι 3.5 ....εγω ραντεβου παλι σε δυο βδομαδες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Ήρθα κι εγώ στην παρέα σας είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου έχω άλλο ένα παιδάκι 2 χρόνων, τον περασμένο Φεβρουάριο ήμουν εγκυος αλλά παλλινδρομησε στην 8η εβδομάδα..τωρα σνακαλυψα οτι ειμαι παλι εγκυος..έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 27/2 και την πεμπτη θα πάω επιτέλους στο γιατρο🥰🥰🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 4/7/2023 at 4:19 ΜΜ, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου!

Ήρθα κι εγώ στην παρέα σας είναι η δεύτερη εγκυμοσυνη μου έχω άλλο ένα παιδάκι 2 χρόνων, τον περασμένο Φεβρουάριο ήμουν εγκυος αλλά παλλινδρομησε στην 8η εβδομάδα..τωρα σνακαλυψα οτι ειμαι παλι εγκυος..έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού 27/2 και την πεμπτη θα πάω επιτέλους στο γιατρο🥰🥰🥰

Καλως μας ηρθες.ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη..πες μας οτανπας στο γιατρο κ ακουσεις καρδουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/7/2023 at 8:15 ΜΜ, ο/η stellampoumpou είπε:

Καλως μας ηρθες.ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη..πες μας οτανπας στο γιατρο κ ακουσεις καρδουλα

Καλησπέρα!!πήγα στον γιατρο όλα καλά προς στιγμή αλλά καρδούλα δεν ακουσαμε,μας είπε ότι σε 3 με 4 μέρες θα αρχίσει να ακούγεται.. είμαι λίγο σε αναμενα κάρβουνα..!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Καλησπέρα!!πήγα στον γιατρο όλα καλά προς στιγμή αλλά καρδούλα δεν ακουσαμε,μας είπε ότι σε 3 με 4 μέρες θα αρχίσει να ακούγεται.. είμαι λίγο σε αναμενα κάρβουνα..!!

Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε...θα ακουσεις ....απλα ειναι λιγο νωρις....ποτε εχεις ξανα ραντεβου;;εγω εδω κ δυο μερες βλεπω λιγα ροζ υγρα οποτε εχω αγχωθει αρκετα..ελπιζω ολα να πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η stellampoumpou είπε:

Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε...θα ακουσεις ....απλα ειναι λιγο νωρις....ποτε εχεις ξανα ραντεβου;;εγω εδω κ δυο μερες βλεπω λιγα ροζ υγρα οποτε εχω αγχωθει αρκετα..ελπιζω ολα να πανε καλα

Μίλησες με τον γιατρό?από τι μπορεί να είναι?Εγώ θα ξανά πάω σε εβδομάδες όπου και θα την ακούσουμε σίγουρα ειπε.Στο 1ο μου παιδι την είχαμε ακούσει..ποσών εβδομαδων είσαι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/7/2023 at 2:17 ΜΜ, ο/η stellampoumpou είπε:

Μην αγχωνεσαι ολα καλα θα πανε...θα ακουσεις ....απλα ειναι λιγο νωρις....ποτε εχεις ξανα ραντεβου;;εγω εδω κ δυο μερες βλεπω λιγα ροζ υγρα οποτε εχω αγχωθει αρκετα..ελπιζω ολα να πανε καλα

Γεια σας!! Εγώ για μια βδομάδα περίπου είχα σχεδόν κάθε μέρα και αρκετές φορές μέσα στη μέρα καφέ αίμα. Αλλά τώρα έχει περάσει τελείως αυτό. Ελπίζω κι εσένα να είναι κάτι παροδικό και να μην σημαίνει κάτι. Πες μας αν μιλήσεις με τον γιατρό 

Εγώ σήμερα έκανα και τον πρώτο μου εμετό. Δεν είχα πολλή όρεξη για φαγητό, έφαγα ελάχιστα όλη μέρα και λένε ότι μπορεί να το έχεις αυτό από χαμηλά επίπεδα σακχάρου. Οπότε πρέπει να το πάρω αλλιώς. 

Αλήθεια κορίτσια συνολικά πώς τη ζείτε την εγκυμοσύνη σας; Έχετε ενοχλήσεις ή είστε μια χαρά και δεν το πολυνιώθετε; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Μίλησες με τον γιατρό?από τι μπορεί να είναι?Εγώ θα ξανά πάω σε εβδομάδες όπου και θα την ακούσουμε σίγουρα ειπε.Στο 1ο μου παιδι την είχαμε ακούσει..ποσών εβδομαδων είσαι?

Ειμαι 8+2 τα ειχα δει κ στην αρχη κ ξεκινησα utrogestan...εχω ραντεβου την Δευτέρα να με δει..εκανα κ χοριακη κ ειναι καλη...προσπαθω να μην κανω κ πολλα αλλα με ενα 3χρονο στο σπίτι δν ειναι κ τοσο ευκολο.τι να πω ελπιζω να μην ειναι τπτ.με.εχεκ φαει το αγχος βέβαια...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η stellampoumpou είπε:

Ειμαι 8+2 τα ειχα δει κ στην αρχη κ ξεκινησα utrogestan...εχω ραντεβου την Δευτέρα να με δει..εκανα κ χοριακη κ ειναι καλη...προσπαθω να μην κανω κ πολλα αλλα με ενα 3χρονο στο σπίτι δν ειναι κ τοσο ευκολο.τι να πω ελπιζω να μην ειναι τπτ.με.εχεκ φαει το αγχος βέβαια...

 

Μην φοβάσαι όλα καλά θα ειναι ❤️προσπάθησε να μην πολύ σηκώνεις πράγματα και να ξεκουράζεται όσο περισσότερο μπορείς,σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ έχω το 2χρονο και δεν παλεύεται 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Μην φοβάσαι όλα καλά θα ειναι ❤️προσπάθησε να μην πολύ σηκώνεις πράγματα και να ξεκουράζεται όσο περισσότερο μπορείς,σε καταλαβαίνω γιατί και εγώ έχω το 2χρονο και δεν παλεύεται 😂😂

Αυριο εχω ραντεβου να δουμε απο τι προήλθε...αν κ ο γιατρός μ μ ειπε οτι αν δν έπινα utrogestan ισως θα εβλεπα πιο πολυ αιμα..αγχωνομαι λιγο γιατι δν μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη μ . επίσης μενουμε σε νησι κ το αλλο μ παιδακι θέλει ολο θαλασσα...προς το παρων μονο μαγειρευω...αλλα εξαρταται κ ενα ακομα π;αιδακι απο μενα...θα σας πω αυριο τα νεα..παρΚαλατε να ειναι καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες,

Διανύω κι εγώ την 7η εβδομάδα (6 εβδομάδες + 2 ημέρες). Δυστυχώς κατά τον πρώτο υπέρηχο είχα λίγο καφέ αίμα κι έτσι η γιατρός συνέστησε ξεκούραση και utrogestan. Έχω μεγάλο άγχος να πάνε όλα καλά. Εννοείται ότι αναβάλαμε διακοπές κτλ.

Κατά τα λοιπά, ξεκινήσαμε με χοριακή 98 (τρεις μέρες πριν την καθυστέρηση), που εκτοξεύτηκε στις 16500 τη δέκατη μέρα της καθυστέρησης. Δυο μέρες μετά ήταν στο 26700, ωστόσο, δηλαδή δεν διπλασιάστηκε. Σε συνδυασμό με το λίγο καφέ αίμα έχω θορυβηθεί. Καμία άλλη με παρόμοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η stellampoumpou είπε:

Αυριο εχω ραντεβου να δουμε απο τι προήλθε...αν κ ο γιατρός μ μ ειπε οτι αν δν έπινα utrogestan ισως θα εβλεπα πιο πολυ αιμα..αγχωνομαι λιγο γιατι δν μπορω να απολαυσω την εγκυμοσυνη μ . επίσης μενουμε σε νησι κ το αλλο μ παιδακι θέλει ολο θαλασσα...προς το παρων μονο μαγειρευω...αλλα εξαρταται κ ενα ακομα π;αιδακι απο μενα...θα σας πω αυριο τα νεα..παρΚαλατε να ειναι 

Εύχομαι να πάνε όλα καλά 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Natasha24 είπε:

Εύχομαι να πάνε όλα καλά 🙏🙏🙏❤️❤️❤️

Κοριτσι τελικα φάνηκε μια μικρη αποκολληση...ξαπλα utrogestan κ υπομονη...ελπιζω μεχρι τον αλλο μηνα που εχω ραντεβού να εχει απορροφηθει κ να πανε ολα καλα...εχω αγχωθει λιγο αλλα ελπιζω να πανε ολα καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η AvocadoMama είπε:

Καλησπέρα σε όλες,

Διανύω κι εγώ την 7η εβδομάδα (6 εβδομάδες + 2 ημέρες). Δυστυχώς κατά τον πρώτο υπέρηχο είχα λίγο καφέ αίμα κι έτσι η γιατρός συνέστησε ξεκούραση και utrogestan. Έχω μεγάλο άγχος να πάνε όλα καλά. Εννοείται ότι αναβάλαμε διακοπές κτλ.

Κατά τα λοιπά, ξεκινήσαμε με χοριακή 98 (τρεις μέρες πριν την καθυστέρηση), που εκτοξεύτηκε στις 16500 τη δέκατη μέρα της καθυστέρησης. Δυο μέρες μετά ήταν στο 26700, ωστόσο, δηλαδή δεν διπλασιάστηκε. Σε συνδυασμό με το λίγο καφέ αίμα έχω θορυβηθεί. Καμία άλλη με παρόμοια εμπειρία;

Συγχαρητήρια!! Εύχομαι να πάνε όλα πολύ καλά!! Κι εγώ είχα αίμα στην εβδομάδα σου, μου έδωσε βέβαια κι ο γιατρός ενέσιμη προγεστερόνη. Συνέχισε το αίμα για 2-3 μέρες κι έκτοτε σταμάτησε μαχαίρι. Διάβαζα κιόλας online ότι πολλές φορές είναι φυσιολογικό το καφέ αίμα λόγω της εμφύτευσης. Επίσης δεν νομίζω ότι διπλασιάζεται η χοριακή καθαρά μαθηματικά. Δηλαδή μπορεί 1-2 μέρες να μην αυξηθεί πολύ και μετά να αυξηθεί απότομα. Δεν ξέρω, ο γιατρός μου δεν ασχολήθηκε καθόλου με αυτό το θέμα. Ήθελε μόνο να ακούμε καθαρά την καρδούλα του και μου έγραψε κάποιες εξετάσεις που θέλει να δούμε την Παρασκευή, καθώς και το αν μεγαλώνει φυσιολογικά το μωράκι. Θα σου έλεγα relax and enjoy! Κι ό,τι χρειάζεται να κάνεις, θα σου πει ο γιατρός. 

Εγώ ανησυχώ μόνο γιατί δεν μου φάνηκαν και τέλειες οι εξετάσεις μου, αλλά ελπίζω ότι όλα είναι διαχειρίσιμα.. Θα δείξει 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...