Μετάβαση σε περιεχόμενο

Σύνθεση ονομάτων


Ionmak

Recommended Posts

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας! Θελουμε να δώσουμε στο κοριτσάκι μας τα ονόματα Μαρια και Ίριδα! Υπάρχει κάποιος ωραίος συνδυασμός για αυτά τα 2 ονόματα;;
Ευχαριστω πολύ 🥰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ionmak είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας! Θελουμε να δώσουμε στο κοριτσάκι μας τα ονόματα Μαρια και Ίριδα! Υπάρχει κάποιος ωραίος συνδυασμός για αυτά τα 2 ονόματα;;
Ευχαριστω πολύ 🥰

Μαρίδα! 😂😂😂

Καταλαβαίνω ότι θέλετε κ τα δυο αλλά να πω την αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Η αδερφή μου είχε το ίδιο θέμα καθώς έβγαλε κ αυτή Μαρία συν ένα ακόμα όνομα. Οπότε τελικά απλά διάλεξε το ένα από τα δύο γιατί δεν έβγαινε τπτ εύηχο. Προσωπικά επειδή με λένε Μαρία εμένα κ είχα μπουχτισει να είναι εγώ κ άλλες 10 παντού, θα επέλεγα να φωνάζω το Ίριδα. Φυσικά μπορείς να τη φωνάζεις κ με τα δύο άλλα αργά ή γρήγορα νομίζω το ένα θα χαθεί χάριν ευκολίας. 

Να χαίρεστε το παιδάκι σας κ ελπίζω κάποιος να σκεφτεί ένα καλύτερο συνδυασμό από το δικό μου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Ionmak είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας! Θελουμε να δώσουμε στο κοριτσάκι μας τα ονόματα Μαρια και Ίριδα! Υπάρχει κάποιος ωραίος συνδυασμός για αυτά τα 2 ονόματα;;
Ευχαριστω πολύ 🥰

Να σου ζήσει το κοριτσάκι σου. Να το χαίρεστε. Δύσκολος ο συνδυασμός αυτών των δύο ονομάτων. Μάιρα σκέφτηκα εγώ σαν επιλογή. Πραγματικά δεν ξέρω αν υπάρχει ιδανικός συνδυασμός αυτών των δύο ονομάτων.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Μαρίδα! 😂😂😂

Καταλαβαίνω ότι θέλετε κ τα δυο αλλά να πω την αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Η αδερφή μου είχε το ίδιο θέμα καθώς έβγαλε κ αυτή Μαρία συν ένα ακόμα όνομα. Οπότε τελικά απλά διάλεξε το ένα από τα δύο γιατί δεν έβγαινε τπτ εύηχο. Προσωπικά επειδή με λένε Μαρία εμένα κ είχα μπουχτισει να είναι εγώ κ άλλες 10 παντού, θα επέλεγα να φωνάζω το Ίριδα. Φυσικά μπορείς να τη φωνάζεις κ με τα δύο άλλα αργά ή γρήγορα νομίζω το ένα θα χαθεί χάριν ευκολίας. 

Να χαίρεστε το παιδάκι σας κ ελπίζω κάποιος να σκεφτεί ένα καλύτερο συνδυασμό από το δικό μου! 

Μα αυτο σκε΄φτηκα κι εγω!! 

Εγω προσωπικα πιστευω πως δεν ταιριαζουν @Ionmak αυτα τα 2 ονοματα. Και πάλι, σκεφτειτε το 2 φορες πριν κανετε εναν συνδυασμο που το παιδάκι σας αυριο θα "μισεί". 

Επίσης, γνωμη μου παντα, αν το ενα ονομα ειναι Αγίου, είναι "αγένεια" να το βάλεις για να ακουστεί στην εκκλησία κι έπειτα το παιδί να το φωνάζεις με κάτι άλλο. Υποτίθεται πως το "ταζεις" για να ευχαριστήσεις τον Αγιο μετά τη βοήθεια που ζητάς. Αρα το να το κόψεις, ειναι για εμενα πάντα, το ξαναλέω κοροϊδία. 

Τελος, δεν εχει νοημα να κάνεις ενα συνδυασμο για να ευχαριστησεις γιαγια. Το παιδί θα παρει το ονομα που οι γονεις επιθυμούν. Το παιδάκι θα το μάθεις να σεβεται και να αγαπά την γιαγιά του ανεξάρτητα απο το πως το λένε. Και το ιδιο πρεπει να παρουν χαμπάρι και οι γιαγιάδες και να σταματήσουν τα μούτρα. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/5/2023 at 4:28 ΜΜ, ο/η Tokyo είπε:

Μαρίδα! 😂😂😂

Καταλαβαίνω ότι θέλετε κ τα δυο αλλά να πω την αλήθεια δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι. Η αδερφή μου είχε το ίδιο θέμα καθώς έβγαλε κ αυτή Μαρία συν ένα ακόμα όνομα. Οπότε τελικά απλά διάλεξε το ένα από τα δύο γιατί δεν έβγαινε τπτ εύηχο. Προσωπικά επειδή με λένε Μαρία εμένα κ είχα μπουχτισει να είναι εγώ κ άλλες 10 παντού, θα επέλεγα να φωνάζω το Ίριδα. Φυσικά μπορείς να τη φωνάζεις κ με τα δύο άλλα αργά ή γρήγορα νομίζω το ένα θα χαθεί χάριν ευκολίας. 

Να χαίρεστε το παιδάκι σας κ ελπίζω κάποιος να σκεφτεί ένα καλύτερο συνδυασμό από το δικό μου! 

Χαχα 😂 όντως βγαίνει αυτός ο συνδυασμός! 
Σ’ ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου και την απάντηση 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μα αυτο σκε΄φτηκα κι εγω!! 

Εγω προσωπικα πιστευω πως δεν ταιριαζουν @Ionmak αυτα τα 2 ονοματα. Και πάλι, σκεφτειτε το 2 φορες πριν κανετε εναν συνδυασμο που το παιδάκι σας αυριο θα "μισεί". 

Επίσης, γνωμη μου παντα, αν το ενα ονομα ειναι Αγίου, είναι "αγένεια" να το βάλεις για να ακουστεί στην εκκλησία κι έπειτα το παιδί να το φωνάζεις με κάτι άλλο. Υποτίθεται πως το "ταζεις" για να ευχαριστήσεις τον Αγιο μετά τη βοήθεια που ζητάς. Αρα το να το κόψεις, ειναι για εμενα πάντα, το ξαναλέω κοροϊδία. 

Τελος, δεν εχει νοημα να κάνεις ενα συνδυασμο για να ευχαριστησεις γιαγια. Το παιδί θα παρει το ονομα που οι γονεις επιθυμούν. Το παιδάκι θα το μάθεις να σεβεται και να αγαπά την γιαγιά του ανεξάρτητα απο το πως το λένε. Και το ιδιο πρεπει να παρουν χαμπάρι και οι γιαγιάδες και να σταματήσουν τα μούτρα. 

 

Πωπω ολόκληρο σενάριο 🤔

Λοιπον πρωτον έτσι ενημερωτικά το όνομα Ίριδα είναι θρησκευτικό, προέρχεται από την Αγία Ραΐς και γιορτάζει στις 23/9. 
Και δεύτερον δόξα τω Θεω έχουμε εξαιρετικούς γονείς που δεν έχουν απαιτησει τίποτα! Οι επιλογές των ονομάτων είναι δικές μας και για διαφορετικούς λόγους το καθένα! Απλά ζήτησα κάποια ιδέα για ένα συνδυασμό προκειμένου να φωνάζουμε τη μικρή εν συντομία… προφανώς αν δε βγαίνει κάτι θα τη φωνάζουμε και με τα 2

Σ’ ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ionmak είπε:

Πωπω ολόκληρο σενάριο 🤔

Λοιπον πρωτον έτσι ενημερωτικά το όνομα Ίριδα είναι θρησκευτικό, προέρχεται από την Αγία Ραΐς και γιορτάζει στις 23/9. 
Και δεύτερον δόξα τω Θεω έχουμε εξαιρετικούς γονείς που δεν έχουν απαιτησει τίποτα! Οι επιλογές των ονομάτων είναι δικές μας και για διαφορετικούς λόγους το καθένα! Απλά ζήτησα κάποια ιδέα για ένα συνδυασμό προκειμένου να φωνάζουμε τη μικρή εν συντομία… προφανώς αν δε βγαίνει κάτι θα τη φωνάζουμε και με τα 2

Σ’ ευχαριστώ πάντως για το χρόνο σου!

Καλημερα!

Με καλή διάθεση θα σου πω πως το φορουμ εδώ δεν είναι χώρος για να "αρπαζόμαστε" ή να ειρωνευόμαστε τις α΄λλες γυναικες που γράφουν απαντήσεις στα ερωτήματα μας. Ζήτησες μια γνώμη, σου έγραψα την δικιά μου θέση στο συνδυασμό ονομάτων. That's it. Τα σχόλια δεν τα διαβαζει μονο αυτός που ρωτά κάτι, αλλά κι άλλοι άνθρωποι που γράφουν εδώ. 

Το "πωπω ολοκληρο σενάριο" είναι ειρωνικό και δεν ταιριάζει καθόλου στο κλίμα του φορουμ. 

Θα σου πρότεινα λοιπόν, αν θέλεις να συνεχίσεις να είσαι μέλος αυτης της παρέας να δέχεσαι και απαντήσεις που δεν περιμένεις ή δεν σου αρέσουν γενικότερα ή τέλος πάντων να αλλάξεις οπτική στο πως βλέπεις αυτα που διαβάζεις, γιατί αυτό ακριβώς είναι ένα φόρουμ. Θέτεις ερωτήματα, παίρνεις απαντήσεις με βαση τα πιστευω του καθενός. 

Τέλος, να τους χαίρεστε τους γονείς σας. Όμως, όπως καταλαβαινεις εδώ με΄σα έχουμε διαβάσει για ομηρικούς καυγάδες με τις πεθερές και τους πεθερούς, το μυαλό μου, εμενα προσωπικά πήγε εκεί. Λάθος μου, δεν έπρεπε.

Να σας ζήσει το μωράκι σας, να ειναι γερό και τυχερό όπως κι αν αποφασίσετε να το βαφτίσετε. Το σημαντικό είναι που θα βαφτιστεί χριστιανή και θα παρει όλες τις ευλογίες. 

Καλη σου μέρα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...
στις On 7/5/2023 at 12:34 ΠΜ, ο/η Ionmak είπε:

Καλησπέρα! Θα ήθελα τη βοήθεια σας και τις ιδέες σας! Θελουμε να δώσουμε στο κοριτσάκι μας τα ονόματα Μαρια και Ίριδα! Υπάρχει κάποιος ωραίος συνδυασμός για αυτά τα 2 ονόματα;;
Ευχαριστω πολύ 🥰

ΜαριαΊρις (όλο μαζί) είναι το ένα και Ίρια το άλλο! 

Και να σας ζήσει το κοριτσάκι σας! ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...