Μετάβαση σε περιεχόμενο

Clomiphene και Cyclacur


wannabemama

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες..

Πρώτη φορά στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. Μπορεί το θέμα να έχει ξανά συζητηθεί, ζητώ συγγνώμη εάν έχει γίνει. Με το σύζυγό μου προσπαθούμε από τον Αύγουστο για μπεμπάκι. Πριν δύο μήνες άλλαξα γυναικολόγο και θεωρώ ότι καλώς έπραξα. Το προηγούμενο μήνα ξεκίνησα τα clomiphene τη 2η μέρα περιόδου για πέντε μέρες. Κάναμε υπέρηχο την 13η ημέρα και ήταν αρκετά ικανοποιημένος ο γιατρός. Δυστυχως δε προέκυψε εγκυμοσύνη. Αυτό το μήνα μου ενίσχυσε τη δόση του clomiphene και όταν πήγα για υπέρηχο παρατήρησε ότι το ενδομήτριο μου ήταν λεπτό και μου χορήγησε μαζί και το cyclacur. 

Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και να είχε θετικό αποτέλεσμα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η wannabemama είπε:

Καλημέρα σε όλες..

Πρώτη φορά στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. Μπορεί το θέμα να έχει ξανά συζητηθεί, ζητώ συγγνώμη εάν έχει γίνει. Με το σύζυγό μου προσπαθούμε από τον Αύγουστο για μπεμπάκι. Πριν δύο μήνες άλλαξα γυναικολόγο και θεωρώ ότι καλώς έπραξα. Το προηγούμενο μήνα ξεκίνησα τα clomiphene τη 2η μέρα περιόδου για πέντε μέρες. Κάναμε υπέρηχο την 13η ημέρα και ήταν αρκετά ικανοποιημένος ο γιατρός. Δυστυχως δε προέκυψε εγκυμοσύνη. Αυτό το μήνα μου ενίσχυσε τη δόση του clomiphene και όταν πήγα για υπέρηχο παρατήρησε ότι το ενδομήτριο μου ήταν λεπτό και μου χορήγησε μαζί και το cyclacur. 

Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και να είχε θετικό αποτέλεσμα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Δεν εχω εμπειρια από κλομιφαινη αλλα διαβάσα οτι δε κανει πολλες φορες να παρεις δηλ εγω στη θεση σου πανω απο 4 φορες δε θα επαιρνα και επισης θα τσεκαρα κ με υπερηχο το στηθος μου ή μαστογραφια (αναλογα ηλικία) γιατι αν καποια εχει προδιαθεση δημιουργει κυστες ,το επαθε μια φιλη που εχει πυκνό μαστο..δηλ (η κλομιφαινη της το δημιουργησε πιο πριν δεν ειχε θεμα. )επισης τα σικλακουρ στα εδωσε γιατι η κλομιφαινη λεπταινει το ενδομητριο ..συνεχισε να παρακολουθείς το κυκλο σου κ μπορεις και με φυσικο τροπο να το κανεις βεβαια αναλογα παντα την ηλικια σου κ το ορμονικο προφιλ σου.. καλη επιτυχια . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Εγώ είχα πάρει κλομιφαίνη σε μια αποτυχημένη σπερματέγχυση που είχα κάνει κάποτε και cyclacur. Συνήθως αυτά δίνονται μαζί. Η κλομιφαίνη ενισχύει τα ωάρια, το cyclacur ενδυναμώνει το ενδομήτριο και βοηθάει στην εμφύτευση. 

Εγώ τελικά κατέφυγα στην εξωσωματική, λόγω ηλικίας κυρίως και για να μη χάνω χρόνο. Εύχομαι εσείς να πετύχετε και σύντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/4/2023 at 12:46 ΠΜ, ο/η Nefeliap είπε:

Δεν εχω εμπειρια από κλομιφαινη αλλα διαβάσα οτι δε κανει πολλες φορες να παρεις δηλ εγω στη θεση σου πανω απο 4 φορες δε θα επαιρνα και επισης θα τσεκαρα κ με υπερηχο το στηθος μου ή μαστογραφια (αναλογα ηλικία) γιατι αν καποια εχει προδιαθεση δημιουργει κυστες ,το επαθε μια φιλη που εχει πυκνό μαστο..δηλ (η κλομιφαινη της το δημιουργησε πιο πριν δεν ειχε θεμα. )επισης τα σικλακουρ στα εδωσε γιατι η κλομιφαινη λεπταινει το ενδομητριο ..συνεχισε να παρακολουθείς το κυκλο σου κ μπορεις και με φυσικο τροπο να το κανεις βεβαια αναλογα παντα την ηλικια σου κ το ορμονικο προφιλ σου.. καλη επιτυχια . 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Ναι ο γιατρός μου είπε θα προσπαθήσουμε για άλλους 2 μήνες και μετά θα επισκεφτούμε κάποιο κέντρο υπογονιμότητας εάν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. ο γιατρός μου είπε θα προσπαθήσουμε για άλλους 2 μήνες και μετά θα επισκεφτούμε κάποιο κέντρο υπογονιμότητας εάν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Μέχρι στιγμής ό,τι εξετάσεις έχω κάνει εγώ και ο σύζυγος είναι όλα φυσιολογικά.  Η ηλικία μου είναι 37.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η wannabemama είπε:

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας. ο γιατρός μου είπε θα προσπαθήσουμε για άλλους 2 μήνες και μετά θα επισκεφτούμε κάποιο κέντρο υπογονιμότητας εάν δεν επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Μέχρι στιγμής ό,τι εξετάσεις έχω κάνει εγώ και ο σύζυγος είναι όλα φυσιολογικά.  Η ηλικία μου είναι 37.

Μια χαρα ! Ευχομαι να πανε ολα καλά κ να μη χρειαστεις !  αλλα και να χρειασρεις να απευθυνθεις σε κεντρο ..εφόσον ειστε καλα δε θα εχεις θεμα , θα κανεις τη διαδικασια κ ολα καλα θα πανε ! Δε ειναι κατι φοβερο..μη σα τρομάζει δηλαδη.θα πας τελεια !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/4/2023 at 11:55 ΠΜ, ο/η wannabemama είπε:

Καλημέρα σε όλες..

Πρώτη φορά στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ τις ανησυχίες μου. Μπορεί το θέμα να έχει ξανά συζητηθεί, ζητώ συγγνώμη εάν έχει γίνει. Με το σύζυγό μου προσπαθούμε από τον Αύγουστο για μπεμπάκι. Πριν δύο μήνες άλλαξα γυναικολόγο και θεωρώ ότι καλώς έπραξα. Το προηγούμενο μήνα ξεκίνησα τα clomiphene τη 2η μέρα περιόδου για πέντε μέρες. Κάναμε υπέρηχο την 13η ημέρα και ήταν αρκετά ικανοποιημένος ο γιατρός. Δυστυχως δε προέκυψε εγκυμοσύνη. Αυτό το μήνα μου ενίσχυσε τη δόση του clomiphene και όταν πήγα για υπέρηχο παρατήρησε ότι το ενδομήτριο μου ήταν λεπτό και μου χορήγησε μαζί και το cyclacur. 

Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία και να είχε θετικό αποτέλεσμα;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Καλημέρα, δεν έχω παρόμοια εμπειρία αλλά θα σου πω τι ξέρω. Πέρσυ είχα πάρει για ένα διάστημα τα cyclacur γιατί είχα ακατάπαυστες αιμορραγίες. Η αλήθεια είναι πως όσο τα έπαιρνα με βοήθησαν και δεν υπήρχε κάποια παρενέργεια. Όταν το είπα στον τωρινό μου γιατρό, μου είπε πως είναι βαριά χάπια και πως δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται για μεγάλο χρονικό διάστημα. Εγώ τα έπαιρνα για 7 μήνες. Τώρα, έπειτα από χειρουργείο για αποκατάσταση του προβλήματος μου, παίρνω από εχθές και εγώ τα clomiphene. Θ παίρνω 2 χάπια από την 3η έως και την 9η μέρα του κύκλου μου. Προσπάθειες, σύμφωνα με τον γιατρό πρέπει να κάνουμε την 12,13,14,15 και 16η μέρα και όχι πιο πριν και πιο μετά. Συνδυαστικά μου έχει δώσει και κάποιες βιταμίνες, τις fertilovit. Εύχομαι να πάνε όλα καλά και όλες μας σύντομα να κρατήσουμε στα χέρια μας τα μωράκια μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...