Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ψυχολογία και εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα αυτές τις μέρες είμαι  κακα ψυχολογικά  με έχει πάρει λίγο από κάτω νιωθω καπως πιεσμένη με θέματα του σπιτιού και υπάρχει και μια ένταση με τον αντρα μου με αποτέλεσμα με το παραμικρό να κλαίω και να συγχύζομαι…φοβάμαι παρά πολύ για το μικρό μου μην το επηρεάζει όλο αυτό και γίνει κάτι προσπαθώ να ηρεμώ όσο πιο γρήγορα μπορώ .. ..σε 2 μέρες έχουμε την αυχενική και ανυπομονώ να το δω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η maraki20 είπε:

Κορίτσια καλημέρα αυτές τις μέρες είμαι  κακα ψυχολογικά  με έχει πάρει λίγο από κάτω νιωθω καπως πιεσμένη με θέματα του σπιτιού και υπάρχει και μια ένταση με τον αντρα μου με αποτέλεσμα με το παραμικρό να κλαίω και να συγχύζομαι…φοβάμαι παρά πολύ για το μικρό μου μην το επηρεάζει όλο αυτό και γίνει κάτι προσπαθώ να ηρεμώ όσο πιο γρήγορα μπορώ .. ..σε 2 μέρες έχουμε την αυχενική και ανυπομονώ να το δω!!

Καλημέρα!

Σα να διαβάζω εμένα! Έτσι ήμουν καθόλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης... λένε πως όταν αγχώνεται η μητέρα επηρεάζεται και το έμβρυο, αυξάνονται τα επίπεδα κορτιζόλης στο αίμα του. Δεν ξέρω βέβαια τι επίδραση μπορεί να έχει αυτό στη μετέπειτα ζωή του μωρού να σου πω την αλήθεια...πάντως εμένα παρά το άγχος μου και τις τσίτες που βαρούσα το μωράκι μου ήταν μια χαρά και γεννήθηκε στην ώρα του, υγειέστατο, όπως τώρα 8 σχεδόν μήνες μετά. Βέβαια να τονίσω ότι δεν είχα ακραία συναισθήματα. Ναι μεν άρπαζα εύκολα φωτιά και έκλαιγα με το παραμικρό, αλλά δεν ήμουν όλη μέρα έτσι, ούτε κάθε μέρα.

Προσπαθησε να κάνεις όμορφες σκέψεις με το μωρό σου, να το οραματίζεσαι. Εμένα αυτό με βοηθούσε. Εάν όμως νοιώθεις ότι βαράς κόκκινο συνεχώς, ίσως καλό θα ήταν να μιλήσεις με κάποιον ειδικό, εάν δεν μπορεί να σε ηρεμήσει ο καλός σου...

Με το καλό να κρατήσετε το μωράκι σας αγκαλιά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά γιατί αγχωνόμουν για άλλου είδους βλάβες ..όχι δεν είμαι κάθε μέρα ούτε όλη μερα έτσι απλά μόλις πάτησα την 12η εβδομάδα έχω και κάποια πονάκια από κάτω με τα λεγόμενα γιατρού επειδή μεγαλώνει η μήτρα και σαν να τα νιώθω πιο έντονα όταν συγχύζομαι και με επηρεάζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή σου μέρα @maraki20.Και ε΄γώ διανύω την 24η εβδομάδα αισίως και αγχώνομαι αρκετά συχνά με διάφορα.Επίσης η ψυχολογία μου έχει τα κα΄τω της αλλά όχι συνεχόμενα.Πότε πάνω πότε κάτω.Είναι μέχρις ένα βαθμό φυσιολογικό όμως γιατί είναι οι ορμόνες μας αλλά και γιατί βιώνουμε κάτι μεγάλο και πρωτόγνωρο.Πολλά μικρά θεματάκια που ίσως έχεις με τον άντρα σου πχ μπορεί να διογκώνονται λόγω κατάστασης.Προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς, το στρες όντως επηρρεάζει τα μωράκια μας από όσο διαβάζω και εγώ.Αυτό για ον οραματισμό που λέει και η @Bestrong νομίζω βοηθάει! Κάνε ότι σε κάνει χαρούμενη και σε χαλαρώνει,μίλα στο μωράκι σου ώστε να έρθετε κοντά σιγά σιγά,κάνε έναν περίπατο εφόσον μπορείς(χαλαρώνει αρκετά!)... Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια στην αυχενική σου! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η maraki20 είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ με βοήθησες αρκετά γιατί αγχωνόμουν για άλλου είδους βλάβες ..όχι δεν είμαι κάθε μέρα ούτε όλη μερα έτσι απλά μόλις πάτησα την 12η εβδομάδα έχω και κάποια πονάκια από κάτω με τα λεγόμενα γιατρού επειδή μεγαλώνει η μήτρα και σαν να τα νιώθω πιο έντονα όταν συγχύζομαι και με επηρεάζει!

Ε εντάξει τότε. Απλά γι αυτά τα πονάκια εχε το νου σου μη τυχόν είναι συσπασούλες της μήτρας. Συζήτα το μαζί του και περιέγραψέ του ακριβώς τι νοιώθεις. Στο λέω γιατί είχα πολλές συσπάσεις, οι οποίες με τα νεύρα εντείνονταν μπορώ να πω. Βέβαια όλα καλά στο τέλος. Απλά να έχεις το νου σου κ εσύ κ γιατρός σου...

Να χαρείς την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς! Ειδικά τώρα που θα αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιτσα. Γιατί θα σου λείπει μετά...Καλή και εύκολη εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Bestrong είπε:

Ε εντάξει τότε. Απλά γι αυτά τα πονάκια εχε το νου σου μη τυχόν είναι συσπασούλες της μήτρας. Συζήτα το μαζί του και περιέγραψέ του ακριβώς τι νοιώθεις. Στο λέω γιατί είχα πολλές συσπάσεις, οι οποίες με τα νεύρα εντείνονταν μπορώ να πω. Βέβαια όλα καλά στο τέλος. Απλά να έχεις το νου σου κ εσύ κ γιατρός σου...

Να χαρείς την εγκυμοσύνη σου όσο μπορείς! Ειδικά τώρα που θα αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλιτσα. Γιατί θα σου λείπει μετά...Καλή και εύκολη εγκυμοσύνη σου εύχομαι κοπέλα μου!

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κάτι έντονο πάλι καλά από πονους και ούτε θέλω αλλά καταφέρνω να ξεπερνάω την ένταση γρήγορα έστω και με κλάμα και ελπίζω να συνεχίζω έτσι … μίλησα με τον γιατρό μου είπε ότι η ψυχολογία επηρεάζει αλλά είναι και αμφίβολο όσο αφορά παραπάνω επιπλοκές λέμε τώρα .. ανυπομονώ να ακούσω το μωρό μου .. σε ευχαριστώ παρά πολύ και σε εσένα τα καλύτερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Lilaki87 είπε:

Καλή σου μέρα @maraki20.Και ε΄γώ διανύω την 24η εβδομάδα αισίως και αγχώνομαι αρκετά συχνά με διάφορα.Επίσης η ψυχολογία μου έχει τα κα΄τω της αλλά όχι συνεχόμενα.Πότε πάνω πότε κάτω.Είναι μέχρις ένα βαθμό φυσιολογικό όμως γιατί είναι οι ορμόνες μας αλλά και γιατί βιώνουμε κάτι μεγάλο και πρωτόγνωρο.Πολλά μικρά θεματάκια που ίσως έχεις με τον άντρα σου πχ μπορεί να διογκώνονται λόγω κατάστασης.Προσπάθησε να είσαι όσο πιο ήρεμη μπορείς, το στρες όντως επηρρεάζει τα μωράκια μας από όσο διαβάζω και εγώ.Αυτό για ον οραματισμό που λέει και η @Bestrong νομίζω βοηθάει! Κάνε ότι σε κάνει χαρούμενη και σε χαλαρώνει,μίλα στο μωράκι σου ώστε να έρθετε κοντά σιγά σιγά,κάνε έναν περίπατο εφόσον μπορείς(χαλαρώνει αρκετά!)... Εύχομαι να πάνε όλα τέλεια στην αυχενική σου! ❤️

Σε ευχαριστώ πολύ ..αυτό θα κάνω είναι το καλύτερο και πραγματικά το θέλω!! Και σε εσένα τα καλύτερα!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 7/4/2023 at 9:56 ΜΜ, ο/η maraki20 είπε:

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κάτι έντονο πάλι καλά από πονους και ούτε θέλω αλλά καταφέρνω να ξεπερνάω την ένταση γρήγορα έστω και με κλάμα και ελπίζω να συνεχίζω έτσι … μίλησα με τον γιατρό μου είπε ότι η ψυχολογία επηρεάζει αλλά είναι και αμφίβολο όσο αφορά παραπάνω επιπλοκές λέμε τώρα .. ανυπομονώ να ακούσω το μωρό μου .. σε ευχαριστώ παρά πολύ και σε εσένα τα καλύτερα!!

Maraki20 ίσως σε βοηθήσει αν θα σου πω ότι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα πάρα πολύ στεναχώρια και στρες με οικογενειακά ζητήματα. Τώρα έχω έναν υγιέστατο τρίχρονο μπόμπιρα που μας κάνει ανω κατω. Γεννήθηκε στην ώρα του κι υγιέστατος.

Λένε ότι επηρεάζει το μωρό η ψυχολογία μας αλλά όντως νομίζω ότι είναι αμφίβολο για παραπάνω επιπλοκες. 

Αυτό με τα πονακια, το αναγνωρίζω, μετά απο τσακωμό με τον καλό μου μ έπιανε η κοιλιά μου χαμηλά, είχα ρωτήσει τότε τη μαία αν αυτό είναι κακό για το μωρό και μου είχε πει ξεκάθαρα οχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...