Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δε χρειάζεται μοριακο. Χρειάζεται όμως ραπίντ σίγουρα γιατί ρώτησα την προηγούμενη βδοαμδα το νοσοκομείο. Αύριο έχω καρδιοτοκογραφημα θα ρωτήσω κ για αυτό. 

Εγώ προς το παρόν έχω το αυγό. Αυτό θα χρησιμοποιώ. Θέλω κάποια στιγμή να πάρω και ένα καλό κάθισα, αλλά μέχρι τότε το αυγό! Εσύ ;

Ραπίντ μας κάνουν στην εισαγωγή ή πρέπει να κάνουμε εμείς πριν πάμε; Και εγώ έχω αύριο καρδιοτοκογραφημα το πρώτο μου! Θα κάνω και εγώ μια ερώτηση!

Το σκέφτομαι να πάρω ένα καλό κάθισμα ναι, γιατί για κάποιο λόγο το αυγό μου φαίνεται λίγο ψεύτικο να το πω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ραπίντ μας κάνουν στην εισαγωγή ή πρέπει να κάνουμε εμείς πριν πάμε; Και εγώ έχω αύριο καρδιοτοκογραφημα το πρώτο μου! Θα κάνω και εγώ μια ερώτηση!

Το σκέφτομαι να πάρω ένα καλό κάθισμα ναι, γιατί για κάποιο λόγο το αυγό μου φαίνεται λίγο ψεύτικο να το πω;

Στην κλινική που είμαι εγώ λένε είτε το κάνεις σ αυτούς στην εισαγωγή,είτε το φέρνεις εσύ από φαρμακείο!  

Να σου πω την αλήθεια κ μενα έτσι μου φαίνεται. Οκ για αρχή αυτό θα έχω , τόσοι το χρησιμοποιούν έχει κ όλες τις άδειες κτλπ. Οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα ασφάλειας... αλλά στη πορεία θα πάρω ένα κάθισμα! 

Εσένα είναι isofix ή μόνο με τη ζωνη δένει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Στην κλινική που είμαι εγώ λένε είτε το κάνεις σ αυτούς στην εισαγωγή,είτε το φέρνεις εσύ από φαρμακείο!  

Να σου πω την αλήθεια κ μενα έτσι μου φαίνεται. Οκ για αρχή αυτό θα έχω , τόσοι το χρησιμοποιούν έχει κ όλες τις άδειες κτλπ. Οπότε δε νομίζω να υπάρχει θέμα ασφάλειας... αλλά στη πορεία θα πάρω ένα κάθισμα! 

Εσένα είναι isofix ή μόνο με τη ζωνη δένει ;

Είναι isofix αλλά και πάλι μάλλον θα πάρω και κανονικό κάθισμα και αυτό θα το κρατήσω για μετακινήσεις στο καρότσι ή στο χέρι.

Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή αύριο θα κάνω τον πρώτο καρδιοτοκογραφο, και έχω ακούσει που λέτε για συσπάσεις 60αρες 40αρες κτλ, τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Είναι isofix αλλά και πάλι μάλλον θα πάρω και κανονικό κάθισμα και αυτό θα το κρατήσω για μετακινήσεις στο καρότσι ή στο χέρι.

Να σε ρωτήσω κάτι; Επειδή αύριο θα κάνω τον πρώτο καρδιοτοκογραφο, και έχω ακούσει που λέτε για συσπάσεις 60αρες 40αρες κτλ, τι σημαίνουν αυτά τα νούμερα; 

Οι μετρήσεις είναι από 0 έως 100. 

Μέχρι τον 8ο περίπου οι φυσιολογικές φτάνουν μέχρι 25.. σκέψου εγώ τότε που νοσηλεύτηκα 24η εβδ έκανα 40αρες. 

Τώρα είναι φυσιολογικό να έχουμε και 40αρες και 60αρες. Αλλά είναι αναλόγως τη διάρκεια ,συχνότητα κ την περιοδικότητα. Ας πούμε το προηγούμενο Σάββατο εγώ έκανα μια 40 και μια 100!! Αλλά δεν είχαν ούτε διάρκεια και ήταν μόνο 2 μέσα σε 40 λεπτά εξέτασης.  Για να πεις ότι γεννάω ή ότι φτάνω κοντά πρέπει να κάνεις ανά 10 λεπτά πχ μεγάλες συσπασεις και να αυξάνονται και σε ένταση και σε συχνότητα. Επίσης μπορεί να κλωτσήσει το μωρό πάνω στο μηχάνημα και να πάει απότομα στο 80 αλλά αυτό δεν είναι σύσπαση γι αυτο σου δίνουν κ ένα κουμπί να πατάς κάθε φορά που νιώθεις κίνηση.  

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.. αυτά έμαθα τόσο καιρό που κάνω καρδιοτοκογραφηματα.  

 να σε ρωτήσω κάτι άλλο... γενικά νιώθεις κράμπες τσιμπήματα στην κοιλιά ; γιατί είναι η 3η μέρα που νιώθω αρκετά τσιμπήματα μπροστά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Οι μετρήσεις είναι από 0 έως 100. 

Μέχρι τον 8ο περίπου οι φυσιολογικές φτάνουν μέχρι 25.. σκέψου εγώ τότε που νοσηλεύτηκα 24η εβδ έκανα 40αρες. 

Τώρα είναι φυσιολογικό να έχουμε και 40αρες και 60αρες. Αλλά είναι αναλόγως τη διάρκεια ,συχνότητα κ την περιοδικότητα. Ας πούμε το προηγούμενο Σάββατο εγώ έκανα μια 40 και μια 100!! Αλλά δεν είχαν ούτε διάρκεια και ήταν μόνο 2 μέσα σε 40 λεπτά εξέτασης.  Για να πεις ότι γεννάω ή ότι φτάνω κοντά πρέπει να κάνεις ανά 10 λεπτά πχ μεγάλες συσπασεις και να αυξάνονται και σε ένταση και σε συχνότητα. Επίσης μπορεί να κλωτσήσει το μωρό πάνω στο μηχάνημα και να πάει απότομα στο 80 αλλά αυτό δεν είναι σύσπαση γι αυτο σου δίνουν κ ένα κουμπί να πατάς κάθε φορά που νιώθεις κίνηση.  

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.. αυτά έμαθα τόσο καιρό που κάνω καρδιοτοκογραφηματα.  

 να σε ρωτήσω κάτι άλλο... γενικά νιώθεις κράμπες τσιμπήματα στην κοιλιά ; γιατί είναι η 3η μέρα που νιώθω αρκετά τσιμπήματα μπροστά 

Ναι με βοήθησες αρκετά! Δε νοιωθω τσιμπήματα όχι, νοιωθω κάποιες φορές σαν πονακια περιόδου αλλά πολύ ελαφριά. Αυτό που έχω συχνά είναι ότι έχω έντονη ενόχληση χαμηλά σχεδόν στον κολπο. Πχ σηκώνομαι από τον καναπέ και σχεδόν σέρνω τα πόδια μέχρι να πάω στο μπάνιο. Η γιατρός λέει είναι φυσιολογικό, εμένα μου φαίνεται περίεργο. Το έχετε και εσείς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Ναι με βοήθησες αρκετά! Δε νοιωθω τσιμπήματα όχι, νοιωθω κάποιες φορές σαν πονακια περιόδου αλλά πολύ ελαφριά. Αυτό που έχω συχνά είναι ότι έχω έντονη ενόχληση χαμηλά σχεδόν στον κολπο. Πχ σηκώνομαι από τον καναπέ και σχεδόν σέρνω τα πόδια μέχρι να πάω στο μπάνιο. Η γιατρός λέει είναι φυσιολογικό, εμένα μου φαίνεται περίεργο. Το έχετε και εσείς;

Δεν το έχω όχι αλλά το έχει η κουνιάδα μου που είναι έγκυος στον ίδιο μήνα με εμάς! 

Είναι πυελικος πόνος λογικά αυτό εννοείς. Είναι φυσιολογικό όντως !! 

Γνωρίζεις μήπως για τον θηλασμό, πρέπει να προσέχουμε ότι και στην εγκυμοσύνη; εννοώ για τοξόπλασμα ας πούμε ; πάλι να πλένουμε φρούτα λαχανικά να τα ψήνουμε όλα καλά ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Οι μετρήσεις είναι από 0 έως 100. 

Μέχρι τον 8ο περίπου οι φυσιολογικές φτάνουν μέχρι 25.. σκέψου εγώ τότε που νοσηλεύτηκα 24η εβδ έκανα 40αρες. 

Τώρα είναι φυσιολογικό να έχουμε και 40αρες και 60αρες. Αλλά είναι αναλόγως τη διάρκεια ,συχνότητα κ την περιοδικότητα. Ας πούμε το προηγούμενο Σάββατο εγώ έκανα μια 40 και μια 100!! Αλλά δεν είχαν ούτε διάρκεια και ήταν μόνο 2 μέσα σε 40 λεπτά εξέτασης.  Για να πεις ότι γεννάω ή ότι φτάνω κοντά πρέπει να κάνεις ανά 10 λεπτά πχ μεγάλες συσπασεις και να αυξάνονται και σε ένταση και σε συχνότητα. Επίσης μπορεί να κλωτσήσει το μωρό πάνω στο μηχάνημα και να πάει απότομα στο 80 αλλά αυτό δεν είναι σύσπαση γι αυτο σου δίνουν κ ένα κουμπί να πατάς κάθε φορά που νιώθεις κίνηση.  

Ελπίζω να σε βοήθησα κάπως.. αυτά έμαθα τόσο καιρό που κάνω καρδιοτοκογραφηματα.  

 να σε ρωτήσω κάτι άλλο... γενικά νιώθεις κράμπες τσιμπήματα στην κοιλιά ; γιατί είναι η 3η μέρα που νιώθω αρκετά τσιμπήματα μπροστά 

Τα τσιμπήματα σε ποιο σημείο τα νιώθεις ακριβώς;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Δεν το έχω όχι αλλά το έχει η κουνιάδα μου που είναι έγκυος στον ίδιο μήνα με εμάς! 

Είναι πυελικος πόνος λογικά αυτό εννοείς. Είναι φυσιολογικό όντως !! 

Γνωρίζεις μήπως για τον θηλασμό, πρέπει να προσέχουμε ότι και στην εγκυμοσύνη; εννοώ για τοξόπλασμα ας πούμε ; πάλι να πλένουμε φρούτα λαχανικά να τα ψήνουμε όλα καλά ; 

Από όσο γνωρίζω η τοξοπλάσμωση δεν μεταδίδεται μέσω του θηλασμού. Παρόλα αυτά καλό είναι να πλένεις καλά τα φρούτα και τα λαχανικά όπως και να έχει, απλά θεωρώ ότι δεν χρειάζεται να είμαστε τοοοοσο σχολαστικές! Ρώτα βέβαια και τον παιδίατρο σου για σιγουριά!

Επίσης κορίτσια έχετε πάρει θηλαστρο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Τα τσιμπήματα σε ποιο σημείο τα νιώθεις ακριβώς;

Πολύ Χαμηλά στην κοιλιά στο κέντρο. Με πιάνει που κάπου για 5 λεπτά τσίμπημα και στοπ ,τσίμπημα και στοπ. Και μετά σταματάει τελείως. Χωρίς συσπάσεις όμως! 

Θηλαστρο εγώ δεν πήρα. Πρώτα ο Θεός να γεννησουμε, αν καταφέρω να θηλασω μπορεί να πάρω μετά. Εξάλλου δεν θα δουλέψω συντομα οπότε θα είμαι συνέχεια με το μωρό. Και δε ξέρω κ για πόσο θα θηλάσω. Οπότε βλέποντας και κάνοντας! Εσύ πήρες ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Πολύ Χαμηλά στην κοιλιά στο κέντρο. Με πιάνει που κάπου για 5 λεπτά τσίμπημα και στοπ ,τσίμπημα και στοπ. Και μετά σταματάει τελείως. Χωρίς συσπάσεις όμως! 

Θηλαστρο εγώ δεν πήρα. Πρώτα ο Θεός να γεννησουμε, αν καταφέρω να θηλασω μπορεί να πάρω μετά. Εξάλλου δεν θα δουλέψω συντομα οπότε θα είμαι συνέχεια με το μωρό. Και δε ξέρω κ για πόσο θα θηλάσω. Οπότε βλέποντας και κάνοντας! Εσύ πήρες ;

Μήπως εννοείς σαν μικρούς παλμούς αυτό το τσίμπημα; Γιατί αυτό το έχω και εγώ εδώ και πολύ καιρό! 

Όχι δεν πήρα τώρα κάνω έρευνα αγοράς να δω αν θα πάρω..κι εγώ για έναν χρόνο σίγουρα δε θα ξεκινήσω δουλειά οπότε θα είμαι συνέχεια με τη μπέμπα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μήπως εννοείς σαν μικρούς παλμούς αυτό το τσίμπημα; Γιατί αυτό το έχω και εγώ εδώ και πολύ καιρό! 

Όχι δεν πήρα τώρα κάνω έρευνα αγοράς να δω αν θα πάρω..κι εγώ για έναν χρόνο σίγουρα δε θα ξεκινήσω δουλειά οπότε θα είμαι συνέχεια με τη μπέμπα!

Ναι σαν παλμούς αλλά τσίμπημα . Όχι σαν τον λόξυγκα του μωρού. Δε ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ ... 

Κάποιες παίρνουν από πριν. Εγώ προτιμώ να δω αρχικά αν θα καταφέρω να θηλασω και μετά βλέπουμε! Εξάλλου δεν είναι κάτι που επείγει . 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η anna1122 είπε:

Μήπως εννοείς σαν μικρούς παλμούς αυτό το τσίμπημα; Γιατί αυτό το έχω και εγώ εδώ και πολύ καιρό! 

Όχι δεν πήρα τώρα κάνω έρευνα αγοράς να δω αν θα πάρω..κι εγώ για έναν χρόνο σίγουρα δε θα ξεκινήσω δουλειά οπότε θα είμαι συνέχεια με τη μπέμπα!

Επίσης , βούρτσα για τα μαλλιά ποια πήρες ;

Γιατί μου έφεραν δώρο μια με φυσική τρίχα άρα μυρίζει παρά πολύ άσχημα. Και δε ξέρω αν πρέπει ή μήπως πρέπει να πάρω άλλη... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ναι σαν παλμούς αλλά τσίμπημα . Όχι σαν τον λόξυγκα του μωρού. Δε ξέρω αν κατάλαβες τι εννοώ ... 

Κάποιες παίρνουν από πριν. Εγώ προτιμώ να δω αρχικά αν θα καταφέρω να θηλασω και μετά βλέπουμε! Εξάλλου δεν είναι κάτι που επείγει . 

Μάλλον εγώ εννοώ τον λόξυγκα..γιατί δεν συνοδεύεται με τσίμπημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Επίσης , βούρτσα για τα μαλλιά ποια πήρες ;

Γιατί μου έφεραν δώρο μια με φυσική τρίχα άρα μυρίζει παρά πολύ άσχημα. Και δε ξέρω αν πρέπει ή μήπως πρέπει να πάρω άλλη... 

Πήρα μια της chicco που έχει την μεγάλη βούρτσα με τις τρίχες μαζί με μια χτενουλα. Δεν ξέρω αν μυρίζει περίεργα γατί είναι ακόμα σφραγισμένα στη συσκευασία, δεν τα άνοιξα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εγώ στις 5:30 έχω γιατρό…αν έχετε καμία απορία πείτε να ρωτήσω…εγώ π είχα ρωτήσει τι γντ σε περίπτωση νοσησης κόβιντ,μου είχε πει ότι αν δεν έχω συμπτώματα δεν με στέλνουν σε δημόσιο..το άφησε λίγο φλου..θα ρωτήσω τι ισχύει…όσο για το αυγό εγώ έχω ένα π μ έχουν δώσει,το αμάξι είναι isofix αλλά η βάση του είμαι πανάκριβη…όσο ένα αυγό δλδ..άρα μάλλον με τις ζώνες και εκεί τριών μηνών λέω να πάρω ένα καλό κάθισμα που είναι για μέχρι αρκετά κιλά…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Κορίτσια εγώ στις 5:30 έχω γιατρό…αν έχετε καμία απορία πείτε να ρωτήσω…εγώ π είχα ρωτήσει τι γντ σε περίπτωση νοσησης κόβιντ,μου είχε πει ότι αν δεν έχω συμπτώματα δεν με στέλνουν σε δημόσιο..το άφησε λίγο φλου..θα ρωτήσω τι ισχύει…όσο για το αυγό εγώ έχω ένα π μ έχουν δώσει,το αμάξι είναι isofix αλλά η βάση του είμαι πανάκριβη…όσο ένα αυγό δλδ..άρα μάλλον με τις ζώνες και εκεί τριών μηνών λέω να πάρω ένα καλό κάθισμα που είναι για μέχρι αρκετά κιλά…

Άντε με το καλό !!! 

Αλήθεια;;; πάλι καλά!! Το έχω ένα φόβο μη με στείλουν...και όχι τίποτα άλλο με τέτοιο ιστορικό μέχρι να τους το πω θα έχω γεννήσει 😂😂😂

Κ εμάς το αμάξι είναι isofix αλλά το αυγό με τις ζώνες...οπότε προς το παρόν έτσι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι ίσως υπάρχουν βάσεις universal που να μην είναι isofix αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα χρήματα…καλύτερα να επενδύσουμε σε ένα καλό κάθισμα…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι ότι ίσως υπάρχουν βάσεις universal που να μην είναι isofix αλλά δεν ξέρω αν αξίζουν τα χρήματα…καλύτερα να επενδύσουμε σε ένα καλό κάθισμα…

Ναι εγω σκέφτομαι μήπως έπρεπε εξαρχής να μη πάρω καρότσι 3 σε 1 και να πάρω καθισμα αντί για αυγό. Αλλά τώρα έγινε οπότε θα πάρουμε αργότερα ένα καλό κάθισμα! 

Δε πειράζει, πρωτη γέννα θα κάνουμε πολλά λάθη 😂😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Ναι εγω σκέφτομαι μήπως έπρεπε εξαρχής να μη πάρω καρότσι 3 σε 1 και να πάρω καθισμα αντί για αυγό. Αλλά τώρα έγινε οπότε θα πάρουμε αργότερα ένα καλό κάθισμα! 

Δε πειράζει, πρωτη γέννα θα κάνουμε πολλά λάθη 😂😂

Εγώ πάλι το αντίθετο..λέω δεν έπαιρνα τρια σε ένα…για ένα αυγό έχουμε χάσει το μυαλό μας…πώς θα το βάλουμε,πώς είναι το σωστό…επειδή μας έδωσαν…😂..τώρα όμως όπως είπες πάει..θα πάρουμε κάθισμα..εσυ σκεψου ότι μπορείς να το βγάζεις κ βόλτα στο αυγό στο καρότσι,βλέπω αρκετούς να το χρησιμοποιούν…ενώ εμένα είναι μόνο για το αυτοκίνητο…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εγώ πάλι το αντίθετο..λέω δεν έπαιρνα τρια σε ένα…για ένα αυγό έχουμε χάσει το μυαλό μας…πώς θα το βάλουμε,πώς είναι το σωστό…επειδή μας έδωσαν…😂..τώρα όμως όπως είπες πάει..θα πάρουμε κάθισμα..εσυ σκεψου ότι μπορείς να το βγάζεις κ βόλτα στο αυγό στο καρότσι,βλέπω αρκετούς να το χρησιμοποιούν…ενώ εμένα είναι μόνο για το αυτοκίνητο…

Δεν κουμπώνει στο καρότσι σου; τι μάρκα είναι ; έχει κάτι ειδικά κουμπώματα νομίζω δε ξέρω πως λέγονται. 

Πόσων εβδομάδων είσαι σήμερα;;; έτοιμη για γιατρό ; 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Emily2 είπε:

Δεν κουμπώνει στο καρότσι σου; τι μάρκα είναι ; έχει κάτι ειδικά κουμπώματα νομίζω δε ξέρω πως λέγονται. 

Πόσων εβδομάδων είσαι σήμερα;;; έτοιμη για γιατρό ; 😄

Όχι είναι άλλης μάρκας…36+3..έτοιμη παραδόξως…πάω με καλη διάθεση αν κ υποψιάζομαι ότι θα μ τη χαλάσει…κάτι η ζυγαριά,κάτι η εξέταση κάτι η συζήτηση για την Αθήνα,κάτι π το μωρό δεν ξέρω αν θα κουνιέται…τα γνωστά..🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Όχι είναι άλλης μάρκας…36+3..έτοιμη παραδόξως…πάω με καλη διάθεση αν κ υποψιάζομαι ότι θα μ τη χαλάσει…κάτι η ζυγαριά,κάτι η εξέταση κάτι η συζήτηση για την Αθήνα,κάτι π το μωρό δεν ξέρω αν θα κουνιέται…τα γνωστά..🤣

Χαχα έλα όλα καλά θα είναι!! Θα περιμένουμε νέα σου!! Ποια συζήτηση για την Αθήνα ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Με καισαρική. 38 ακριβώς βασικά είπε θα το πάρουμε...

Τώρα είμαι 36+3 . Με καισαρική προγραμματισμένα 

 

Βασικά 38 ακριβώς είπε. Αλήθεια 38+3 και όλα καλά Ε;;; 

Δε ξέρω μου ήρθε ξαφνικό μάλλον...

Τουλάχιστον ας φτάσουμε ως εκεί... μη γίνει κάτι νωρίτερα...

Σας ευχαριστώ όλες για την ενθάρρυνση ❤️

Όλα πολύ καλά όχι απλά καλά! Και μεγάλωνε και τρομερά γρήγορα! Αν και το έχω αναφέρει ξανά η διπλανή μου γέννησε επειγόντως 36+ γιατί κάτι δεν τους άρεζε στα καρδιοτοκογραφηματα και η μπέμπα βγήκε σε κιλα περίπου όσο ο δικός μου και δεν χρειάστηκε ούτε υποστήριξη ούτε τίποτα! Όλα καλά θα πάνε!

στις πριν 16 ώρες, ο/η strawberry92 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 37+3 εδώ περιμενω να βγει η μπέμπα και φοβάμαι τόσο πολύ όλη την διαδικασία..επίσης ότι λέγε έχω τα ίδια συμπτώματα η μπέμπα δεν πολύ κουνιέται τελευταία ίσως δεν χωράει έχουν αρχίσει πονάκια περιόδου...κ η ψυχολογία όχι κ τόσο καλή 🥹

Με το καλό! Όλες λίγο πολύ τα ίδια έχουμε! Είναι φυσιολογικες και οι λιγότερες κινήσεις και τα πονακια στις εβδομάδες που είμαστε. 

Ένα τιπ που μου έδωσε ο γιατρός μου γιατί και γω ανησυχώ για τις κινήσεις είναι μετά το φαγητό να ξαπλώσω στα αριστερά και στη μία ώρα να μετρήσω 6-8 κινήσεις 

στις πριν 16 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Σε ευχαριστώ που ρώτησες! Μόνο το  υπόθετο δεν είναι αρκετό  να  ξεκινήσει ο τοκετός? 

Με το καλό να πάνε όλα καλά εύχομαι!!

Δεν κάνει τίποτα!

Ναι ακριβώς, το υπόθετο δεν αρκεί. Στην ουσία θα μπει για να ετοιμάσει την κατάσταση από κάτω να μαλακώσει ο τράχηλος ίσως να εξαλειφθεί κιόλας αλλά ο ορός είναι αυτός που θα ξεκινήσει τις συσπάσεις και θα βοηθήσει τη διαστολή και το μωρό να κατέβει

Να σας καλά! Με το καλό σε όλες μας!

στις πριν 6 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Ηθελα να ρωτήσω, μέχρι τώρα ήξερα ότι σε περίπτωση που έχεις κοβιντ στο τεστ που σου κάνουν όταν μπεις μαιευτήριο σε στέλνουν σε δημόσιο να γεννήσεις. Ισχύει ακόμα αυτό ; 

 

Τον Ιούνιο που επικοινώνησα με την κλινική μου είχαν πει ότι δεν σε στέλνουν πλέον στο δημόσιο αλλά σε βάζουν υποχρεωτικά σε μονοκλινο με την αντίστοιχη χρέωση βέβαια και το μωρό μόνο rooming in. Από τεστ εγώ μοριακό και ο συνοδός αν είναι τριπλά εμβολιασμενος ή έχει νοσήσει πρόσφατα κάνει rapid αλλιώς pcr και αυτός.

Χθες πάντως ο γιατρός μου μου είπε ότι πλέον δεν κάνουν τεστ, οπότε μάλλον άλλαξε και αυτό

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Emily2 είπε:

Μακάρι να έχει πάρει και είναι κάπου στα 3 κιλά... γιατί με αγχωσε που δε το έβγαλε σωστά και ήταν πάλι 2700.. αλλά αυτή δεν την είδα να αγχώνεται καθόλου δηλαδή είπε ότι δε μπορεί να κάνει μετρήσεις αλλά όλα καλά! 

Κορίτσια χθες το βράδυ το σκεφτόμουν, όντως είναι καλύτερα να γίνει έτσι . Γιατί ακομη και μέχρι τότε εγώ θα είμαι μέσα στο άγχος μη συμβεί κάτι πιο νωρίς. Πόσο μάλλον αν το πάμε μέχρι 39+ . 

Ήθελα να ρωτήσω, μέχρι τώρα ήξερα ότι σε περίπτωση που έχεις κοβιντ στο τεστ που σου κάνουν όταν μπεις μαιευτήριο σε στέλνουν σε δημόσιο να γεννήσεις. Ισχύει ακόμα αυτό ; 

 

Εγώ θα γεννήσω σε ιδιωτικό στην Αθήνα. Ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα κ μου είπε ότι ο συνοδός κ η μαμά κάνουν μοριακό με την είσοδο στο μαιευτήριο. Αν είναι θετικό δεν πας σε δημόσιο αλλά κάτι μου είπε για μονάδα για το μωρό. 

Επίσης σε εμάς είπαν ότι όσοι περιμένουν στην αναμονή πρέπει να έχουν κάνει Ράπιντ. Βέβαια τα πρωτόκολλα μπορεί να διαφέρουν σε κάθε μαιευτήριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
    • Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα..  Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 
    • Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 
    • Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!
    • Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...