Μετάβαση σε περιεχόμενο

​☘️​💖​ Μωράκια Σεπτεμβρίου 2023 ​💖​☘️ ​


Recommended Posts

στις πριν 9 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@silvy22 στα κανονικά είναι ο μικρούλης σας! Εγώ ανησυχώ ότι είναι λίγο πιο μεγάλη από όσο πρέπει.  Να προσέχεις να ξεκουράζεσαι κ όλα καλά θα πάνε!

ο γιατρός μας, μας λέει οτι είναι στην καμπύλη το βγάζει στον υπέρηχο όταν πάμε σύμφωνα με τις μετρήσεις που κάνει, εσένα σου ειπε ειναι λίγο παραπάνω? αλλάζουν συνέχεια αυτά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η marinaki23 είπε:

Καλημέρα κορίτσια! 

Χτες πήγαμε στο γιατρό κ η μικρή είναι πάνω κάτω 1160 γραμμάρια! Είμαι 26+2, εσάς πόσο είναι τα μωράκια σας? Είπε ο γιατρός ότι το αμνιακό υγρό μειώθηκε λίγο σε σχέση με πιο πρίν που ήταν λίγο παραπάνω άρα το περπάτημα βοηθάει! 

Ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε πόσο εύκολη είναι η αναγνώριση τέκνου γιατί με τον σύντροφό μου δεν είμαστε παντρεμένοι. Μια φίλη μου είπε πως είναι καλύτερα να το κάνουμε τώρα πριν γεννήσω. 

Α. Μεγάλο μωρακι έχεις. Φτου φτου. 

Περπάτημα κάνεις λόγω διαβήτη κύησης εξού και τα αυξημένα αμνιακο?

Εμένα ο μπέμπης στην 26 εβδομάδα ήταν 889 γρ. Την 27 περίπου κιλό και σήμερα έχω πάλι γιατρό. Λογικά θα είμαστε 1 κιλό και κάτι. 

Μην απορησετε με την εβδομαδιαίες μετρήσεις. Πάω στον γιατρό ανά 2 εβδομάδες αλλά την προηγούμενη εβδομάδα ήταν έκτακτο γιατί είχα νιώσει κάτι πόνους στα πλαϊνά - λογικά πόνοι στρογγυλών συνδέσμων μου είπε, οπότε επί της ευκαιρίας  μετρήσαμε και τον μπέμπη. 

στις πριν 20 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

πολυ καλη ειναι μπραβο! εγω 24+2 πηγαμε στο μαιευτηριο στα επείγοντα ειχα καφε-ροζ ήταν 630γρ ειναι μικρουλης ακομη, ο πλακουντας μου ειναι χαμηλα μας κανει νουμερακια καποιο αγγείο εσπασε ....σε μια εβδομάδα έχουμε προγραμματισμένο ραντεβού θα τον ξαναδουμε!

Σου σύστησε ξεκούραση? Όλα καλά θα πάνε. Περαστικά! Είχες από την αρχή χαμηλό πλακούντα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Α. Μεγάλο μωρακι έχεις. Φτου φτου. 

Περπάτημα κάνεις λόγω διαβήτη κύησης εξού και τα αυξημένα αμνιακο?

Εμένα ο μπέμπης στην 26 εβδομάδα ήταν 889 γρ. Την 27 περίπου κιλό και σήμερα έχω πάλι γιατρό. Λογικά θα είμαστε 1 κιλό και κάτι. 

Μην απορησετε με την εβδομαδιαίες μετρήσεις. Πάω στον γιατρό ανά 2 εβδομάδες αλλά την προηγούμενη εβδομάδα ήταν έκτακτο γιατί είχα νιώσει κάτι πόνους στα πλαϊνά - λογικά πόνοι στρογγυλών συνδέσμων μου είπε, οπότε επί της ευκαιρίας  μετρήσαμε και τον μπέμπη. 

Σου σύστησε ξεκούραση? Όλα καλά θα πάνε. Περαστικά! Είχες από την αρχή χαμηλό πλακούντα?

Μια χαρά είναι, ωραίο ακούγετε το 1 κιλό! εγω πονάκια εχω μετά το πάσχα μυικά στους απολλώνιους κοιλιακούς ( δεν έχω δει ποτέ τους δικούς μου βέβαια χαχα) άλλα ναι οι στρογγυλοί σύνδεσμοι είναι παίρνω και μαγνήσιο... στην αυχιενικη ειχαμε οπίσθιο πλακούντα...2-3 εβδομάδες μετά άρχισε να μου λέει οτι είναι χαμηλά και θέλει ξεκούραση, ΟΧΙ επαφές, να μη σηκώσω βάρος, οτι μπορεί να δω αίμα και τα σχετικά ... στη Β τον χαρακτηρίσαμε επιχείλιο και οτι δύσκολα θα ανέβει, επίσης extra bonus εχω και παραπλακούντα εμπρόσθιο 11 εκατοστά ... εκεί που τελειώνει ο πλακούντας υπάρχει μια προέκταση.... φυσικά πάμε με καισαρική...δεν θέλουμε κάποια μεγάλη αιμορραγία γιατί εκεί υπα΄ρχει πρόβλημα ίσως χρειαστεί να βγει το μωρό... εχω στόχο τις 35 εβδομάδες🤞...ΠΗΤ 29/9

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Α. Μεγάλο μωρακι έχεις. Φτου φτου. 

Περπάτημα κάνεις λόγω διαβήτη κύησης εξού και τα αυξημένα αμνιακο?

Εμένα ο μπέμπης στην 26 εβδομάδα ήταν 889 γρ. Την 27 περίπου κιλό και σήμερα έχω πάλι γιατρό. Λογικά θα είμαστε 1 κιλό και κάτι. 

Μην απορησετε με την εβδομαδιαίες μετρήσεις. Πάω στον γιατρό ανά 2 εβδομάδες αλλά την προηγούμενη εβδομάδα ήταν έκτακτο γιατί είχα νιώσει κάτι πόνους στα πλαϊνά - λογικά πόνοι στρογγυλών συνδέσμων μου είπε, οπότε επί της ευκαιρίας  μετρήσαμε και τον μπέμπη. 

Σου σύστησε ξεκούραση? Όλα καλά θα πάνε. Περαστικά! Είχες από την αρχή χαμηλό πλακούντα?

@Watermelon δεν έχω διαβήτη κύησης. Ο γιατρός από τον τρίτο μήνα μου λέει να περπατάω για άσκηση.  Τον ρώτησα χτες αν είναι μεγάλο κ μου είπε ότι είναι κανονικό. Δεν ξέρω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 9/6/2023 at 6:53 ΜΜ, ο/η Sat888 είπε:

Γεια σας κορίτσια … έχω κ εγώ πητ τέλος σεπτεμβρη… υπάρχει κάποια κοπέλα που να είχε τράχηλο στην 23 εβδ κοντά στο 28 με 30; Ο γιατρός σας ανησύχησε; Σας είπε να προσέξετε κάτι;

Καλησπέρα και από μένα! Δεν γνωρίζω από βάρος εμβρύου, πάντως εμενα στις 23+5 ήταν 599γρ..  Τώρα ο επόμενος υπέρηχος είναι 26/06! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η silvy22 είπε:

Μια χαρά είναι, ωραίο ακούγετε το 1 κιλό! εγω πονάκια εχω μετά το πάσχα μυικά στους απολλώνιους κοιλιακούς ( δεν έχω δει ποτέ τους δικούς μου βέβαια χαχα) άλλα ναι οι στρογγυλοί σύνδεσμοι είναι παίρνω και μαγνήσιο... στην αυχιενικη ειχαμε οπίσθιο πλακούντα...2-3 εβδομάδες μετά άρχισε να μου λέει οτι είναι χαμηλά και θέλει ξεκούραση, ΟΧΙ επαφές, να μη σηκώσω βάρος, οτι μπορεί να δω αίμα και τα σχετικά ... στη Β τον χαρακτηρίσαμε επιχείλιο και οτι δύσκολα θα ανέβει, επίσης extra bonus εχω και παραπλακούντα εμπρόσθιο 11 εκατοστά ... εκεί που τελειώνει ο πλακούντας υπάρχει μια προέκταση.... φυσικά πάμε με καισαρική...δεν θέλουμε κάποια μεγάλη αιμορραγία γιατί εκεί υπα΄ρχει πρόβλημα ίσως χρειαστεί να βγει το μωρό... εχω στόχο τις 35 εβδομάδες🤞...ΠΗΤ 29/9

Πρώτη φορά ακούω αυτούς τους κοιλιακούς. Μάλλον επειδή δεν είχα ποτέ. Αχαχαχα. 

Κάπου είχα ξανά διαβάσει για παραπλανούντα. Δεν το είχα ξανά ακούσει. Ξέρω όμως ότι όλα κυλάνε ομαλά με αυτή την περίπτωση. Σημασία έχει ο επιχείλιος πλακούντας που πράγματι θέλει ξεκούραση.  Σου είπε ακινησία 'η απλά να ξεκουράζεσαι?

στις πριν 23 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@Watermelon δεν έχω διαβήτη κύησης. Ο γιατρός από τον τρίτο μήνα μου λέει να περπατάω για άσκηση.  Τον ρώτησα χτες αν είναι μεγάλο κ μου είπε ότι είναι κανονικό. Δεν ξέρω!

Αφού ο γιατρός σου είπε ότι είναι μια χαρά τότε όλα καλά! Εκείνος ξέρει το ιστορικό σου, σε παρακολουθεί οπότε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έκανα την καμπύλη ζαχάρου σήμερα ...πολύ χάλιααα!! Πως το ήπιατε αυτό εσείς ;;; Εγώ μετά ζαλίστηκα και  ήθελα να κάνω εμετό. Κρατιομουν γιατί θα πήγαινε τζάμπα όλο και θα έπρεπε να την ξανά κάνω. Δε ξέρω ίσως επειδή δεν είμαι καθόλου του γλυκού ίσως μου φάνηκε που κακό 😝

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Πρώτη φορά ακούω αυτούς τους κοιλιακούς. Μάλλον επειδή δεν είχα ποτέ. Αχαχαχα. 

Κάπου είχα ξανά διαβάσει για παραπλανούντα. Δεν το είχα ξανά ακούσει. Ξέρω όμως ότι όλα κυλάνε ομαλά με αυτή την περίπτωση. Σημασία έχει ο επιχείλιος πλακούντας που πράγματι θέλει ξεκούραση.  Σου είπε ακινησία 'η απλά να ξεκουράζεσαι?

Αφού ο γιατρός σου είπε ότι είναι μια χαρά τότε όλα καλά! Εκείνος ξέρει το ιστορικό σου, σε παρακολουθεί οπότε όλα καλά! 

Ξεκούραση για την ώρα, ελπίζω να μη χρειαστεί ακινησία, το λένε συνήθως στον επιπωματικο που καλύπτει πλήρως τον τράχηλο... οδηγώ μικρές αποστάσεις, πάω στη δουλειά(γραφείου)  κάποιες ώρες κανα φαγητό κ αυτά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια έκανα την καμπύλη ζαχάρου σήμερα ...πολύ χάλιααα!! Πως το ήπιατε αυτό εσείς ;;; Εγώ μετά ζαλίστηκα και  ήθελα να κάνω εμετό. Κρατιομουν γιατί θα πήγαινε τζάμπα όλο και θα έπρεπε να την ξανά κάνω. Δε ξέρω ίσως επειδή δεν είμαι καθόλου του γλυκού ίσως μου φάνηκε που κακό 😝

Εμένα μου είχαν βάλει από το μικροβιολογικό λίγο χυμό λεμόνι μέσα και ήταν σαν μια γλυκιά λεμονάδα. Το ήπια πολύ ευχάριστα. Μόνο υπνηλία με έπιασε. Τίποτα άλλο. 

Καλά αποτελέσματα να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια έκανα την καμπύλη ζαχάρου σήμερα ...πολύ χάλιααα!! Πως το ήπιατε αυτό εσείς ;;; Εγώ μετά ζαλίστηκα και  ήθελα να κάνω εμετό. Κρατιομουν γιατί θα πήγαινε τζάμπα όλο και θα έπρεπε να την ξανά κάνω. Δε ξέρω ίσως επειδή δεν είμαι καθόλου του γλυκού ίσως μου φάνηκε που κακό 😝

άστα να πάνε είναι καλά αποτελέσματα, στο ιατρ**λις που πάω είναι πορτοκαλί δεν είναι τόσο κακό νομίζω αλλά μετά είσαι οριακά να βγει... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κι μένα είχε λεμόνι μέσα! Νομίζω γλυκό θα ξανά φάω σε ένα μήνα 😂 

Επίσης το δικό μωράκι ήταν 24εβδ κ 1 ημ 840γρ 😯

@Emily2 και εμένα 24+1 ήταν στα 800γρ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η marinaki23 είπε:

@Emily2 και εμένα 24+1 ήταν στα 800γρ! 

Μεγάλα τα μωράκια μας 😃 εμείς είμαστε ψηλοί και οι 2 οπότε ίσως γι αυτό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Μεγάλα τα μωράκια μας 😃 εμείς είμαστε ψηλοί και οι 2 οπότε ίσως γι αυτό 

@Emily2ναι μεγάλα είναι! Γερά ναι είναι!και εμείς ψηλοί είμαστε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η marinaki23 είπε:

@Emily2 και εμένα 24+1 ήταν στα 800γρ! 

Άρα μήπως εμένα στις 23+5 που ήταν 598γρ είναι πολύ μικρή; Με θορυβησατε λίγο 😐

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η anna1122 είπε:

Άρα μήπως εμένα στις 23+5 που ήταν 598γρ είναι πολύ μικρή; Με θορυβησατε λίγο 😐

Όχι! Σκέψου 2 βδομάδες πριν το ραντεβού,στη β επιπέδου ήταν 580 εμάς. Και σε 2 βδομάδες έφτασε 840. Μια χαρά είναι!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Όχι! Σκέψου 2 βδομάδες πριν το ραντεβού,στη β επιπέδου ήταν 580 εμάς. Και σε 2 βδομάδες έφτασε 840. Μια χαρά είναι!!! 

Μάλλον έχεις δίκιο.. εξάλλου ο άντρας μου είναι ψηλός αλλά εγώ με 1,60 δε με λες και το πρώτο μπόι 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια!! Πείτε μου ότι δεν έχω θέμα και με το ζάχαρο 😩

Προ γλυκόζης 71         τιμή αναφ         <115

60 ' μετά τη λήψη 177     τ.α.    <160

120' μετά τη λήψη 130        τ.α.   < 140 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια!! Πείτε μου ότι δεν έχω θέμα και με το ζάχαρο 😩

Προ γλυκόζης 71         τιμή αναφ         <115

60 ' μετά τη λήψη 177     τ.α.    <160

120' μετά τη λήψη 130        τ.α.   < 140 

Δεν ξέρω πως ερμηνεύονται οι τιμες σου, μη σου πούμε και καμία χαζομάρα και φρικαρεις! Πάντως δεν έχεις κάποιο νούμερο τρομερά ανεβασμένο! Θα σου πει ο γιατρός σου για σιγουριά! 

Μπορώ να σου πω τις δικές μου τιμές για να συγκρίνεις στο περίπου αλλά και αυτό δεν είναι αντιπροσωπευτικό!

Προ γλυκόζης 81.   Τιμη αναφ. 10-115

60' μετά τη λήψη 95.     Τιμ.αναφ.110-170

120' μετά τη λήψη 76.   Τιμ.αναφ. 70-120"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Emily2 είπε:

Κορίτσια!! Πείτε μου ότι δεν έχω θέμα και με το ζάχαρο 😩

Προ γλυκόζης 71         τιμή αναφ         <115

60 ' μετά τη λήψη 177     τ.α.    <160

120' μετά τη λήψη 130        τ.α.   < 140

Έχω διαβάσει ότι αν μια από τις 3 τιμές είναι εκτός ορίων, τότε έχεις διαβήτη κύησης. Λογικά θα σου πει να προσέξεις την διατροφή σου. (λόγω της δεύτερης τιμής αναφέρομαι)

 

Σχετικά με το βάρος εμβρύων μην αγχώνεστε. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό. Έχει να κάνει και το ιστορικό και γενικά πολλοί παράγοντες. Αν οι γιατροί σας, σας λένε ότι είναι οκ τότε οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα  προχθές 24+3 ήταν 721γραμμαρια…οι τιμές που έχεις στο ζάχαρο είναι διαφορετικές από τις δικές μου…το κάθε εργαστήριο ε ΕΙ άλλες..το θέμα είναι το θα σ πει ο γιατρός…εγώ που μετριέμαι για ένα πενθήμερο οι μετρήσεις μου είναι μια χαρά…προσέχω λίγο…όχι φοβερά…έχω κόψει όλα τα λευκά και τρώω no sugar παγωτάκια…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια πραγματικά δε τρώω καθόλου γλυκά...δεν είμαι του γλυκού... Και υδατάνθρακες προσέχω , μαύρα μακαρόνια και ψωμί μόνο σε τοστ... Βράδυ δεν τρώω υδατάνθρακες...

Δε μπορώ να καταλάβω αλήθεια !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα αν έβλεπε τις μετρήσεις σου η ενδοκρινολόγος μου ή ο γυναικολόγος μου θα σ έλεγε ότι είσαι μια χαρά αφού τα όρια τους είναι 95-180-153

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Tinasardin8689 είπε:

Εμένα αν έβλεπε τις μετρήσεις σου η ενδοκρινολόγος μου ή ο γυναικολόγος μου θα σ έλεγε ότι είσαι μια χαρά αφού τα όρια τους είναι 95-180-153

Μακάρι ... Μακάρι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...