Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Οκτωβρίου 2023👶❤️🍼


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

@Elli13καλησπέρα, πως είσαι;νιώθεις ακόμα αυτήν την πίεση χαμηλά όταν περπατάς; 

Να σε ρωτήσω τι ρουχαλάκια έχεις πάρει μαζί σου για το μωρό στο νοσοκομείο;! Επίσης Χρειάζεται να πάρουμε κ πανάκι για γουλιες και τέτοια μαζί μας λες; 

 

Γεια σου κορίτσι μου.. Πλέον δεν νιώθω απλά πιεση κάτω.. Νιώθω πόνο!! Σαν να με έχουν χτυπήσει εκεί κάτω ή σαν να θέλω πάρα πολύ να ουρησω. Έχω και όλη μέρα καούρες, και απιιιιστευτη κούραση. Κάνω υπομονή μέχρι την Παρασκευή που θα μπω για πρόκληση, γιατί δεν την βλέπω την μπέμπα να θέλει να βγει!!

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, οπότε μου έχει στείλει ο γιατρός αναλυτική λίστα, η οποία τα περιλαμβάνει όλα και για εμένα και για το μωρό. Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, ξέρω από άλλες κοπελες ότι δεν χρειάζεσαι πολλά πράγματα γιατί στα δίνουν εκεί. Αλλά καλύτερα να ζητήσεις μια λίστα από το μαιευτήριο που θα γεννήσεις για να είσαι σίγουρη. 

Εσύ πώς είσαι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Γεια σου κορίτσι μου.. Πλέον δεν νιώθω απλά πιεση κάτω.. Νιώθω πόνο!! Σαν να με έχουν χτυπήσει εκεί κάτω ή σαν να θέλω πάρα πολύ να ουρησω. Έχω και όλη μέρα καούρες, και απιιιιστευτη κούραση. Κάνω υπομονή μέχρι την Παρασκευή που θα μπω για πρόκληση, γιατί δεν την βλέπω την μπέμπα να θέλει να βγει!!

Εγώ θα γεννήσω σε δημόσιο, οπότε μου έχει στείλει ο γιατρός αναλυτική λίστα, η οποία τα περιλαμβάνει όλα και για εμένα και για το μωρό. Αν γεννήσεις σε ιδιωτικό, ξέρω από άλλες κοπελες ότι δεν χρειάζεσαι πολλά πράγματα γιατί στα δίνουν εκεί. Αλλά καλύτερα να ζητήσεις μια λίστα από το μαιευτήριο που θα γεννήσεις για να είσαι σίγουρη. 

Εσύ πώς είσαι; 

Τι μου λες βρε κοπέλα μου.... Η αλήθεια είναι τρόμαξα λίγο όπως το διάβασα...εσένα θα Θέλει να βγει.... εμένα έχει πολύ κενό μέχρι να σφινωσει κάτω με το κεφάλι.

🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩υπομονή μέχρι την Παρασκευή και όλα καλά θα πάνε. Με το καλό να την δέχτεις 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🧿🧿🧿🧿🍼🍼🍼🍼🍼🤱🤱🤱

Εγώ καλά είμαι τα ίδια. Τπτ ιδιαίτερο. Καούρα και εγώ φουλ. 

Ναι ρώτησα και μου είπαν μόνο τα ρούχα εξόδου για το παιδί. Αλλά δεν ξέρω τι να παρω🤣πήρα ένα κοντομάνικο φανελάκι ενα μακριμανικο φορμακι ένα σαν βελουτέ φορμακι 🤣 πήρα ένα πανάκι για γουλιες, γαντακια σκουφάκι καλτσακια δεν ξέρω λέω καλύτερα περισσότερα πάρα λιγότερα. Μια πάνα υφασμάτινη να το καλύψω λίγο σαν σεντονακι καπως και ένα κουβέρτακι ψιλό αγκαλιάς 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Τι μου λες βρε κοπέλα μου.... Η αλήθεια είναι τρόμαξα λίγο όπως το διάβασα...εσένα θα Θέλει να βγει.... εμένα έχει πολύ κενό μέχρι να σφινωσει κάτω με το κεφάλι.

🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩🤩υπομονή μέχρι την Παρασκευή και όλα καλά θα πάνε. Με το καλό να την δέχτεις 🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🙏🏻🧿🧿🧿🧿🍼🍼🍼🍼🍼🤱🤱🤱

Εγώ καλά είμαι τα ίδια. Τπτ ιδιαίτερο. Καούρα και εγώ φουλ. 

Ναι ρώτησα και μου είπαν μόνο τα ρούχα εξόδου για το παιδί. Αλλά δεν ξέρω τι να παρω🤣πήρα ένα κοντομάνικο φανελάκι ενα μακριμανικο φορμακι ένα σαν βελουτέ φορμακι 🤣 πήρα ένα πανάκι για γουλιες, γαντακια σκουφάκι καλτσακια δεν ξέρω λέω καλύτερα περισσότερα πάρα λιγότερα. Μια πάνα υφασμάτινη να το καλύψω λίγο σαν σεντονακι καπως και ένα κουβέρτακι ψιλό αγκαλιάς 🤣

Νομίζω καλά είσαι με αυτά. Και εγώ τα ιδια πήρα και κοντομανικα και μακρυμάνικα φορμακια, και ένα πιο χοντρό βελουτε αν κάνει κρύο, πάνες αγκαλιας και πικέ κουβερτουλα. Παρόλο που θα μπούμε κατευθείαν στο αυτοκίνητο. Καλτσακια πήρα και εγώ, αν και με το ολόσωμο φορμακι δεν θα χρειαστούν. Και εννοείται πήρα και αρκετές κορδέλες για να βγάλουμε πολλές φωτογραφίες στο νοσοκομείο 😋😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Νομίζω καλά είσαι με αυτά. Και εγώ τα ιδια πήρα και κοντομανικα και μακρυμάνικα φορμακια, και ένα πιο χοντρό βελουτε αν κάνει κρύο, πάνες αγκαλιας και πικέ κουβερτουλα. Παρόλο που θα μπούμε κατευθείαν στο αυτοκίνητο. Καλτσακια πήρα και εγώ, αν και με το ολόσωμο φορμακι δεν θα χρειαστούν. Και εννοείται πήρα και αρκετές κορδέλες για να βγάλουμε πολλές φωτογραφίες στο νοσοκομείο 😋😋

Αχ αχ αχ.... Το λουκούμι θα φορέσει και κορδέλες θα τρελαθώ 🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🤤🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿🧿

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13Καλή μου σου εύχομαι καλή λευτεριά αύριο χωρίς άγχος. Με κανέναν πόνο εύχομαι. Ήρθε η ώρα σου.... Να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί και με το καλό να πάρετε το μωράκι σας αγκαλίτσα.... Το λουκουμάκι σας το γλυκό.... Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!! 🍼🙏🏻🙏🏻🧿🧿🧿🧿🧿🤱🤱🤱

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

@Elli13Καλή μου σου εύχομαι καλή λευτεριά αύριο χωρίς άγχος. Με κανέναν πόνο εύχομαι. Ήρθε η ώρα σου.... Να πάνε όλα όπως τα έχεις ονειρευτεί και με το καλό να πάρετε το μωράκι σας αγκαλίτσα.... Το λουκουμάκι σας το γλυκό.... Σου εύχομαι τα καλύτερα!!!!! 🍼🙏🏻🙏🏻🧿🧿🧿🧿🧿🤱🤱🤱

Ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσι μου για τις ευχες!!! Θα ποσταρω μόλις μπορέσω να γράψω την εμπειρία μου. Με το καλό και σε εσένα, υπομονή, λίγο έμεινε ακόμα ❣️❣️❣️❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες!

Η μικρή μου ναι μεν έχει κατέβει αρκετά χαμηλά (θέλει λίγο ακόμα βέβαια), αλλά δεν έχω καμία σύσπαση αν και κάνω όλα όσα μου έχουν πει (περπάτημα, ασκήσεις με μεγάλη μπάλα, βότανα). Έτσι είπαμε μετά την ΠΗΤ (27/10) να μπω για πρόκληση. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία με πρώτο παιδάκι; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η evi90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Η μικρή μου ναι μεν έχει κατέβει αρκετά χαμηλά (θέλει λίγο ακόμα βέβαια), αλλά δεν έχω καμία σύσπαση αν και κάνω όλα όσα μου έχουν πει (περπάτημα, ασκήσεις με μεγάλη μπάλα, βότανα). Έτσι είπαμε μετά την ΠΗΤ (27/10) να μπω για πρόκληση. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία με πρώτο παιδάκι; 

Κορίτσι μου με το καλό!! Εγώ μπήκα με πρόκληση την ημέρα της ΠΗΤ μου στις 20/10 και γέννησα 2 μέρες μετά. Αλλά δεν ανταποκρίθηκε καθόλου καλά το σώμα μου και πέρασα πολλά. Οπότε δεν θέλω να σε αγχωσω με τη δική μου εμπειρία καθώς κάθε γυναίκα και κάθε τοκετός είναι πολύ διαφορετικος. Στο τέλος βέβαια όλα πήγαν καλά και κρατάω την πριγκίπισσα μου αγκαλιά αυτή τη στιγμή 💕 Εύχομαι μια γρήγορη και ανώδυνη γέννα!!! 🙏

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η evi90 είπε:

Καλησπέρα σε όλες!

Η μικρή μου ναι μεν έχει κατέβει αρκετά χαμηλά (θέλει λίγο ακόμα βέβαια), αλλά δεν έχω καμία σύσπαση αν και κάνω όλα όσα μου έχουν πει (περπάτημα, ασκήσεις με μεγάλη μπάλα, βότανα). Έτσι είπαμε μετά την ΠΗΤ (27/10) να μπω για πρόκληση. Έχει κάποια παρόμοια εμπειρία με πρώτο παιδάκι; 

Καλησπέρα είμαι κ εγώ ακριβώς η ίδια περίπτωση σαν εσένα. Περιμένω τον πρώτο μου μπέμπη Και εγώ ΠΗΤ 27/10 κ εμένα δεν έχει κατέβει όσο ήθελαν ενώ κάνω αυτά που λες και ενώ τις περασμένες μέρες είχα συχνά πονακια κ νόμιζα ότι ο μπέμπης θα βγει από την πίεση που ένιωθα σήμερα δεν νιώθω απολυτός τίποτα. Την Πέμπτη έχω γιατρό κ θα δούμε... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου με το καλό!! Εγώ μπήκα με πρόκληση την ημέρα της ΠΗΤ μου στις 20/10 και γέννησα 2 μέρες μετά. Αλλά δεν ανταποκρίθηκε καθόλου καλά το σώμα μου και πέρασα πολλά. Οπότε δεν θέλω να σε αγχωσω με τη δική μου εμπειρία καθώς κάθε γυναίκα και κάθε τοκετός είναι πολύ διαφορετικος. Στο τέλος βέβαια όλα πήγαν καλά και κρατάω την πριγκίπισσα μου αγκαλιά αυτή τη στιγμή 💕 Εύχομαι μια γρήγορη και ανώδυνη γέννα!!! 🙏

καλώς την μανούλα.... Να σας ζήσει γερή και καλότυχη... Η μπουμπού 🎉🎉🎉🎉🎆🎈💐🥂🥂🥂🍾🍾🍾🍾🌷💐🤱Τι έγινε βρε παιδί μου σε παίδευε η μπεμπούλα; γεννήσες δύο μέρες αφού σου έκαναν πρόκληση;;;;κεσαρικη ή φυσιολογικά; πως νιώθεις τώρα; πονάς; η μικρούλα πόσο γεννήθηκε τελικά; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

Καλησπέρα είμαι κ εγώ ακριβώς η ίδια περίπτωση σαν εσένα. Περιμένω τον πρώτο μου μπέμπη Και εγώ ΠΗΤ 27/10 κ εμένα δεν έχει κατέβει όσο ήθελαν ενώ κάνω αυτά που λες και ενώ τις περασμένες μέρες είχα συχνά πονακια κ νόμιζα ότι ο μπέμπης θα βγει από την πίεση που ένιωθα σήμερα δεν νιώθω απολυτός τίποτα. Την Πέμπτη έχω γιατρό κ θα δούμε... 

 

Δε ξέρω τι να πω, τη Δευτέρα στον υπέρηχο έφτασε μέχρι και στο ύψος του εσώρουχου κ λίγο πιο κάτω για να δει το κεφάλι της. Δηλαδή πόσο κάτω πρέπει να κατέβει; Ήδη έχει αρχίσει να με πονάει πολύ από κάτω στα κόκαλα λες και έχω μελανιά. Μου είπε να συνεχίσω όσα κάνω μέχρι την Κυριακή… Για να δούμε… Θα κάνει εμφάνιση ή θα την προκαλέσουμε κι αν την προκαλέσουμε θα πετύχει ή θα με στείλουν καισαρική που ιδανικά δε θα το ήθελα, αλλά οκ τι να κάνουμε…!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Κορίτσι μου με το καλό!! Εγώ μπήκα με πρόκληση την ημέρα της ΠΗΤ μου στις 20/10 και γέννησα 2 μέρες μετά. Αλλά δεν ανταποκρίθηκε καθόλου καλά το σώμα μου και πέρασα πολλά. Οπότε δεν θέλω να σε αγχωσω με τη δική μου εμπειρία καθώς κάθε γυναίκα και κάθε τοκετός είναι πολύ διαφορετικος. Στο τέλος βέβαια όλα πήγαν καλά και κρατάω την πριγκίπισσα μου αγκαλιά αυτή τη στιγμή 💕 Εύχομαι μια γρήγορη και ανώδυνη γέννα!!! 🙏

Αρχικά να σας ζήσει! Να είναι γερή και καλότυχη!❤️

Η αλήθεια είναι ότι όταν διάβασα ότι δεν αποκρίθηκε το σώμα σου αγχώθηκα γιατί είναι αυτό ακριβώς που σκέφτομαι και για εμένα… Θα πάει καλά η πρόκληση; 
Τέλος καλό όμως όλα καλά για εσένα!💪🏼

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η ΧΑΡΜΑ είπε:

καλώς την μανούλα.... Να σας ζήσει γερή και καλότυχη... Η μπουμπού 🎉🎉🎉🎉🎆🎈💐🥂🥂🥂🍾🍾🍾🍾🌷💐🤱Τι έγινε βρε παιδί μου σε παίδευε η μπεμπούλα; γεννήσες δύο μέρες αφού σου έκαναν πρόκληση;;;;κεσαρικη ή φυσιολογικά; πως νιώθεις τώρα; πονάς; η μικρούλα πόσο γεννήθηκε τελικά; 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου!! Εύχομαι και εσύ με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου και να έχεις έναν υπέροχο τοκετό όπως τον έχεις ονειρευτεί!! 🍼🍼🙏🙏💕💕

Εγώ εν τάχει, μπήκα Παρασκευή για πρόκληση, Σάββατο δεν υπήρξε καμία αλλαγή, και το ιδιο βράδυ αποφασίσαμε να σπάσουμε τα νερά. Κυριακη πάλι καμία απολύτως αλλαγή στη διαστολή και τον τράχηλο. Τα περιθώρια στενευαν γιατί είχα σπασμένα νερά. Ο γιατρός μου υπέρμαχος του φυσιολογικού τοκετού όσο δεν πάει, με ενημερώνει ότι θα κάνουμε μια τελευταία προσπάθεια ξανά με ορό ωκυτοκινης και αν μέχρι το απόγευμα δεν αλλάξει κάτι δεν είχαμε επιλογή.. θα κάναμε καισαρική. Απογοητευμένη πλέον γιατί δεν έκανε και πάλι τίποτα ο ορός, το έχω πάρει απόφαση και θέλω να ξεμπερδευω. Βέβαια, είχα οοολους τους πόνους και τις συσπάσεις κανονικά. Έκανα επισκληρηδιο μεν , αλλά μέχρι να με πιάσει η κάθε δόση, μεχρι να έρθει ο αναισθησιολογος κάθε φορά που τον φώναζα εγώ, και αν ήταν διαθεσιμος, από ένα σημείο και μετά με έπιανε μόνο στα αριστερά... Τελοσπαντων, ξαφνικά από το πουθενά ξεκινάνε εμετοί και ρίγη, και ξεκίνησε η διαστολή η οποία εξελίχθηκε πολύ γρήγορα και την Κυριακή στις 14:32 γέννησα φυσιολογικά την μπουμπού 3,420 κιλά και 52 εκατοστά. 

3 μέρες άπειρη ταλαιπωρία, ακόμα και ο γιατρός μου δεν πίστευε ότι θα μπορέσω να κάνω τις εξωθήσεις μετά από όλα αυτά, αλλά είχα πεισμωσει πολύ!! Έπρεπε οπωσδήποτε να φέρω στον κόσμο το κοριτσάκι μου που το περίμενα πως και πως. 

Πήγαν και άλλα πράγματα λάθος, αλλά το σημαντικό είναι ότι η μικρή είναι υγιέστατη και όπως είπε η παιδίατρος ένα γιγαντιαίο μωρό που μοιάζει στον άντρα μου! 

Ενημέρωσε μας για την δική σου εξέλιξη 🙏🙏💕💕💕 Εύχομαι να μην ταλαιπωρηθείς καθόλου και να κυλήσουν όλα υπέροχα 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13Να σας ζήσει η μπεμπούλα!! Να 'ναι γερή και καλότυχη, να μεγαλώνει εύκολα και να την καμαρώνετε!! Πολλά συγχαρητήρια όμως και στην μαμά, τι πέρασες βρε κοπέλα μου, 3 μέρες να είσαι σε διαδικασία τοκετού..όμως τα κατάφερες εν τέλει και χωρίς καισαρική. Πολλά μπράβο και σε εσένα και στον γιατρό που σε στήριξε! Φαντάζομαι ότι όλη η ταλαιπωρία ξεχνιέται με το που παίρνεις το μωράκι αγκαλιά, οπότε σου εύχομαι καλή ανάρρωση πλέον. Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω Δευτέρα για προγραμματισμένη καισαρική γιατί το μωράκι είναι με ισχιακή προβολή. Έχω ακόμα περιθώριο για την πητ, αλλά ο γιατρός βλέπει ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε. Οπότε, στις κοπέλες που έχουν πητ 27/10, @ΧΑΡΜΑ, @evi90κορίτσια με έναν πόνο!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

@Elli13Να σας ζήσει η μπεμπούλα!! Να 'ναι γερή και καλότυχη, να μεγαλώνει εύκολα και να την καμαρώνετε!! Πολλά συγχαρητήρια όμως και στην μαμά, τι πέρασες βρε κοπέλα μου, 3 μέρες να είσαι σε διαδικασία τοκετού..όμως τα κατάφερες εν τέλει και χωρίς καισαρική. Πολλά μπράβο και σε εσένα και στον γιατρό που σε στήριξε! Φαντάζομαι ότι όλη η ταλαιπωρία ξεχνιέται με το που παίρνεις το μωράκι αγκαλιά, οπότε σου εύχομαι καλή ανάρρωση πλέον. Εγώ πρώτα ο Θεός θα πάω Δευτέρα για προγραμματισμένη καισαρική γιατί το μωράκι είναι με ισχιακή προβολή. Έχω ακόμα περιθώριο για την πητ, αλλά ο γιατρός βλέπει ότι δεν υπάρχει λόγος να περιμένουμε. Οπότε, στις κοπέλες που έχουν πητ 27/10, @ΧΑΡΜΑ, @evi90κορίτσια με έναν πόνο!! Μακάρι να πάνε όλα καλά και με το καλό να υποδεχτούμε τα μωράκια μας!!

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!! Η αλήθεια είναι ότι πέρασα λίγο δύσκολα αλλά χρωστάω πολλά στις μαίες του Αρεταίειου νοσοκομείου που γέννησα. Με στήριξαν σωματικά και ψυχολογικά σε τέτοιο βαθμό που θα είχα λυγίσει χωρίς τον επαγγελματισμό και την ανθρωπιά τους. Και μεταξύ μας φοβόμουν πολύ την καισαρική από την άποψη της ανάρρωσης παρόλο που τόσες μέρες εδώ βλέπω κοπέλες που σηκώνονται την επόμενη μέρα και αυτοεξυπηρετουνται και είναι σαν να μην έκαναν ποτέ χειρουργείο. 

Πλέον ναι, βλέπω την μπέμπα και νιώθω σαν να μην πέρασα τίποτα από όλα αυτά. Αύριο παίρνουμε εξιτήριο και ανυπομονώ να ξεκινήσει η νέα μας κοινή ζωή 💕💕

Η Δευτέρα είναι πολύ κοντά και θα είναι η ομορφότερη Δευτέρα της ζωής σου!! Θα σου φέρει το θαυματακι σου. Με το καλό να υποδεχτείς το μωράκι σου, και να πάνε όλα κατά ευχήν ❣️ Θα αναμένουμε νέα σου ❣️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! Εύχομαι να είστε όλες καλά και να κρατάτε αγκαλιά τα μωράκια σας!! Τελικά όπως είπε η @Elli13 ήταν όντως η ομορφότερη Δευτέρα της ζωής μου!! Γεννήθηκε η μπουμπού μας με προγραμματισμένη καισαρική και Δόξα τω Θεώ πήγαν όλα υπέροχα!! Σήμερα ετοιμάζομαι για εξιτήριο εφόσον είναι καλά και το μωρό, για να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε καλύτερα στο σπίτι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Καλημέρα σε όλες! Εύχομαι να είστε όλες καλά και να κρατάτε αγκαλιά τα μωράκια σας!! Τελικά όπως είπε η @Elli13 ήταν όντως η ομορφότερη Δευτέρα της ζωής μου!! Γεννήθηκε η μπουμπού μας με προγραμματισμένη καισαρική και Δόξα τω Θεώ πήγαν όλα υπέροχα!! Σήμερα ετοιμάζομαι για εξιτήριο εφόσον είναι καλά και το μωρό, για να αρχίσουμε να γνωριζόμαστε καλύτερα στο σπίτι!! 

Να σου ζήσει κορίτσι μου!! Να είναι γερή και καλότυχη!! Με το καλό να πάτε σπίτι σας, να βρείτε τους ρυθμούς σας ♥️♥️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλες! 
Ήθελα να σας πω κι εγώ τα δικά μου! 
Και ενώ είχα κλείσει να γεννήσω με ραντεβού τη Δευτέρα 30/10, η μικρή το Σάββατο το πρωί έβαλε τη φορεσιά της πήρε τη μαχαίρα της και βγήκε σα τη Μπουμπουλίνα!😂 Μου έσπασαν λοιπόν τα νερά ανήμερα της 28ης Οκτωβρίου 5:30 το πρωί, πήγα στο μαιευτήριο γύρω στις 7 χωρίς πόνους, μου έβαλαν εκεί, για 2 ώρες υπέφερα, μου έκαναν ευτυχώς στις 10:30 επισκληρίδειο (τεράστια η ιατρική επιστήμη!!) συνήλθα σχεδόν αμέσως, ωστόσο και καθώς έκανα διαστολή πονούσα και η επισκληρίδειος δεν έκανε κ πολλά..! Έφτασε η ώρα των εξωθήσεων κ δε καταλάβαινα τίποτα! Στις 6 βγήκε λοιπόν! Ευτυχώς πήγαν όλα καλά και κατάφερα να τη γεννήσω όπως ήθελα. Εύχομαι σε όλες τα καλύτερα! Να γίνουν και να κάνουν όλα όσα ονειρεύονται! Καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλημέρα! Πως τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς δυσκολευόμαστε πολύ στο θέμα θηλασμός. Ενώ θέλω τοσο πολύ να την θηλάσω, δεν βλέπω να τα καταφέρνω και έχω απογοητευτεί. Το στήθος μόλις χθες ξεκίνησε να στάζει κάτι, ωστόσο οι θηλές μου έχουν ήδη πληγωθεί. Και σα να μην έφτανε αυτό, έχασε βάρος η μικρή γιατί προφανώς δεν της έφτανε ό,τι έτρωγε ως τώρα. Οπότε της δίνω πλέον κανονικά μπιμπερό να πάρει τα πάνω της και λίγο στο στήθος με ψευδοθηλή. Μου δωσε ο παιδίατρος και θεραπεία για τις θηλές και να δούμε πως θα πάει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η pixel22 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πως τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς δυσκολευόμαστε πολύ στο θέμα θηλασμός. Ενώ θέλω τοσο πολύ να την θηλάσω, δεν βλέπω να τα καταφέρνω και έχω απογοητευτεί. Το στήθος μόλις χθες ξεκίνησε να στάζει κάτι, ωστόσο οι θηλές μου έχουν ήδη πληγωθεί. Και σα να μην έφτανε αυτό, έχασε βάρος η μικρή γιατί προφανώς δεν της έφτανε ό,τι έτρωγε ως τώρα. Οπότε της δίνω πλέον κανονικά μπιμπερό να πάρει τα πάνω της και λίγο στο στήθος με ψευδοθηλή. Μου δωσε ο παιδίατρος και θεραπεία για τις θηλές και να δούμε πως θα πάει. 

Μπες σε ομάδες θηλασμού στο φβ

βρες την ομάδα σου ανάλογα τον τόπο κατοικίας σου στην σελίδα του Πανελλήνιου δικτύου  εθελοντικων ομάδων υποστηριξης θηλασμού και μητροτητας

κ ζητα συστάσεις για πιστοποιημενη σύμβουλο θηλασμού (που να έχουν τα μέλη καλή εμπειρία) 

 

εφόσον φυσικά το επιθυμείς να θηλάσεις 🫶🏽

 

να σου ζήσει το μωράκι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η pixel22 είπε:

Κορίτσια καλημέρα! Πως τα πάτε με τα μικρά σας; Εμείς δυσκολευόμαστε πολύ στο θέμα θηλασμός. Ενώ θέλω τοσο πολύ να την θηλάσω, δεν βλέπω να τα καταφέρνω και έχω απογοητευτεί. Το στήθος μόλις χθες ξεκίνησε να στάζει κάτι, ωστόσο οι θηλές μου έχουν ήδη πληγωθεί. Και σα να μην έφτανε αυτό, έχασε βάρος η μικρή γιατί προφανώς δεν της έφτανε ό,τι έτρωγε ως τώρα. Οπότε της δίνω πλέον κανονικά μπιμπερό να πάρει τα πάνω της και λίγο στο στήθος με ψευδοθηλή. Μου δωσε ο παιδίατρος και θεραπεία για τις θηλές και να δούμε πως θα πάει. 

Κορίτσι μου θύμησε μου πότε γεννησες; Συμφωνώ με τη Xrisa95, αν θέλεις να το παλέψεις με το θηλασμό καλό θα ήταν να ζητήσεις βοήθεια! Εγώ ήμουν από τις τυχερές γιατί στο δημόσιο νοσοκομείο που γέννησα είχαμε τρομερή καθοδήγηση στο κομμάτι του θηλασμού. Οπότε δεν έκανα ούτε μια πληγή στις θηλές επειδή έμαθα από την αρχή πως να βάζω την μικρή να πιανει σωστά στο στόμα το στήθος. 

Το θέμα θηλασμός είναι ζήτηση και προσφορά. Όσο πιο πολύ θηλάζει το μωρό τόσο περισσότερο θα παράγεις γάλα, και αντίθετα... Όσο πιο λίγο θηλάζει,τόσο θα μειώνεται η παραγωγή. Φυσικά,αν αποφασίσεις να διακόψεις το θηλασμο δεν θα σε κάνει λιγότερο καλή μαμά, προς Θεού!! Αλλά αν το επιθυμείς απευθυνσου σε μια σύμβουλο το σύντομοτερο δυνατό!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Elli13, @Xrisa95 Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Γέννησα στις 30/10 και στην εβδομάδα επάνω είδα τις πρώτες σταγόνες γάλα. Δυστυχώς στο μαιευτήριο δεν υπήρχε μια κοινή γραμμή..κάποιες μαίες βοηθούσαν αρκετά, κάποιες άλλες σε έσπρωχναν προς το συμπλήρωμα. Γεννήθηκε και αδυνατούλα η μικρή μου, οπότε είδα το συμπλήρωμα σαν μονόδρομο για να πάρει λίγο βάρος. Έχω ήδη βρει μια μαία που με καθοδηγεί, όμως ανησυχώ αν θα τα καταφέρω, ή πόσο γρήγορα μπορεί να συμβεί αυτό το 'να σταματήσει το γάλα' επειδή δεν υπάρχει η αντίστοιχη ζήτηση. Ευτυχώς ο παιδίατρος μου έδωσε συνδιασμό από κρέμες που φαίνονται να επουλώνουν γρήγορα την θηλή, οπότε ελπίζω να 'χω το περιθώριο να τα καταφέρω. Θέλω τόσο πολύ να την θηλάσω την μικρούλα μου και η καημένη ως τώρα δείχνει να δέχεται και τα τρία διαφορετικά είδη θηλών που έχει δοκιμάσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η pixel22 είπε:

@Elli13, @Xrisa95 Κορίτσια μου σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Γέννησα στις 30/10 και στην εβδομάδα επάνω είδα τις πρώτες σταγόνες γάλα. Δυστυχώς στο μαιευτήριο δεν υπήρχε μια κοινή γραμμή..κάποιες μαίες βοηθούσαν αρκετά, κάποιες άλλες σε έσπρωχναν προς το συμπλήρωμα. Γεννήθηκε και αδυνατούλα η μικρή μου, οπότε είδα το συμπλήρωμα σαν μονόδρομο για να πάρει λίγο βάρος. Έχω ήδη βρει μια μαία που με καθοδηγεί, όμως ανησυχώ αν θα τα καταφέρω, ή πόσο γρήγορα μπορεί να συμβεί αυτό το 'να σταματήσει το γάλα' επειδή δεν υπάρχει η αντίστοιχη ζήτηση. Ευτυχώς ο παιδίατρος μου έδωσε συνδιασμό από κρέμες που φαίνονται να επουλώνουν γρήγορα την θηλή, οπότε ελπίζω να 'χω το περιθώριο να τα καταφέρω. Θέλω τόσο πολύ να την θηλάσω την μικρούλα μου και η καημένη ως τώρα δείχνει να δέχεται και τα τρία διαφορετικά είδη θηλών που έχει δοκιμάσει.

Είναι προτιμότερο να βρεις σύμβουλο έπειτα από συστάσεις που θα πάρεις γιατί πίστεψε με έχω επαφή καθημερινά με μητέρες που τους δόθηκαν λανθασμένες οδηγίες από μαίες κ παιδίατρο (χωρίς φυσικά να ξερω το δικό σου τιμ) 

οπως είπε κ η @Elli13 παίζουν πολλά ρόλο κ ένα από αυτά στις πληγωμένες Θηλές είναι η λανθασμένη τοποθέτηση κ το Ρηχό πιάσιμο του στήθους 

Ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει ούτε να σε πληγώνει 

γι αυτό πρέπει να δει κάποιος επαγγελματίας που ξέρει πως πιάνει το μωρό 

 

έπειτα η σύγχυση θηλων που μπορεί να προκύψει από τις ψευδοθηλες μπορεί ν συμβεί ανα πάσα στιγμή (το έχω βιωσει αυτό συγκεκριμένα) 

αλλα κ οι ψευδοθηλες ενέχουν κίνδυνο μείωσης της παραγωγης γιατί το μωρό δεν αντλεί  καλά απο το στήθος 

 

τελος , για να μην σε κουράζω με πολλή πληροφορία ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος συνήθως κάθε γυναίκα θα συναντήσει εμπόδια 

αλλα χρειάζεται ενημέρωση!!!! 

(λανολινη δίνουν συνήθως για τις πληγωμένες θηλές 

βοηθαει επισης κ το γάλα σου πάνω στις θηλές κ να έχεις ενυδατωμένη την περιοχή συνέχεια) 

παλιές οδηγίες έλεγαν να αφήνεις να αερίζεται το στήθος να μην έχει υγρασία αλλά υπάρχει αναθεώρηση κ θελουμε ενυδάτωση στην περιοχή 

συγγνώμη αν σας κούρασα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Xrisa95 είπε:

Είναι προτιμότερο να βρεις σύμβουλο έπειτα από συστάσεις που θα πάρεις γιατί πίστεψε με έχω επαφή καθημερινά με μητέρες που τους δόθηκαν λανθασμένες οδηγίες από μαίες κ παιδίατρο (χωρίς φυσικά να ξερω το δικό σου τιμ) 

οπως είπε κ η @Elli13 παίζουν πολλά ρόλο κ ένα από αυτά στις πληγωμένες Θηλές είναι η λανθασμένη τοποθέτηση κ το Ρηχό πιάσιμο του στήθους 

Ο θηλασμός δεν πρέπει να πονάει ούτε να σε πληγώνει 

γι αυτό πρέπει να δει κάποιος επαγγελματίας που ξέρει πως πιάνει το μωρό 

 

έπειτα η σύγχυση θηλων που μπορεί να προκύψει από τις ψευδοθηλες μπορεί ν συμβεί ανα πάσα στιγμή (το έχω βιωσει αυτό συγκεκριμένα) 

αλλα κ οι ψευδοθηλες ενέχουν κίνδυνο μείωσης της παραγωγης γιατί το μωρό δεν αντλεί  καλά απο το στήθος 

 

τελος , για να μην σε κουράζω με πολλή πληροφορία ο θηλασμός δεν είναι πάντα εύκολος συνήθως κάθε γυναίκα θα συναντήσει εμπόδια 

αλλα χρειάζεται ενημέρωση!!!! 

(λανολινη δίνουν συνήθως για τις πληγωμένες θηλές 

βοηθαει επισης κ το γάλα σου πάνω στις θηλές κ να έχεις ενυδατωμένη την περιοχή συνέχεια) 

παλιές οδηγίες έλεγαν να αφήνεις να αερίζεται το στήθος να μην έχει υγρασία αλλά υπάρχει αναθεώρηση κ θελουμε ενυδάτωση στην περιοχή 

συγγνώμη αν σας κούρασα! 

Όχι κοπέλα μου δεν με κούρασες, ίσα ίσα, σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές. Η λανολίνη δεν αρκεί δυστυχώς, οποτε μου έδωσε ο παιδιατρος μια μίξη με φαρμακευτικές κρέμες και ήδη σε μια μέρα η μια θηλή επουλώθηκε. Για την ώρα θα προσπαθήσω να χρησιμοποιήσω θήλαστρο μήπως αυξηθεί η παραγωγή και σε επόμενη φάση να καταργηθεί η ψευδοθηλή. Δυστυχώς δεν με βλέπω να τα καταφέρνω, αλλά θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...