Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μειωση παραγωγης θηλασμου


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες!

Εχω ενα μωρακι που σε λιγες μερες γινεται 2 χρονων!!! 

Θηλαζει πλεον μεσημερι και βραδυ για να κοιμηθει.

Νιωθω ομως πως η παραγωγη μου εχει μειωθει αρκετα, σε σημειο που το βραδυ για να κοιμηθει...θελει μια το αριστερο και μια το δεξι στηθος..και γενικα καταλαβαινω εναν εκνευρισμο.

Σηκωνεται αρκετες φορες το βραδυ για να θηλασει. Καποιες φορες πανω απο 10 σε σημειο να μενω τελειως αυπνη.

Προσπαθησα να του δωσω μπιμπερο με ζεστο γαλατακι, αλλα δε το δεχεται μεσα στο βραδυ. Κλαιει παρα πολυ.

Δε ξερω τι να κανω. Ευχαριστω πολυ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η mommymag είπε:

Καλησπερα μανουλες!

Εχω ενα μωρακι που σε λιγες μερες γινεται 2 χρονων!!! 

Θηλαζει πλεον μεσημερι και βραδυ για να κοιμηθει.

Νιωθω ομως πως η παραγωγη μου εχει μειωθει αρκετα, σε σημειο που το βραδυ για να κοιμηθει...θελει μια το αριστερο και μια το δεξι στηθος..και γενικα καταλαβαινω εναν εκνευρισμο.

Σηκωνεται αρκετες φορες το βραδυ για να θηλασει. Καποιες φορες πανω απο 10 σε σημειο να μενω τελειως αυπνη.

Προσπαθησα να του δωσω μπιμπερο με ζεστο γαλατακι, αλλα δε το δεχεται μεσα στο βραδυ. Κλαιει παρα πολυ.

Δε ξερω τι να κανω. Ευχαριστω πολυ..

Καλημέρα! Είναι λογικό να έχει μειωθεί η παραγωγή, καθώς έχουν μειωθεί οι θηλασμοι όπως μας γράφεις, σε 2 μόνο μέσα στη μέρα.

Μην αγχώνεσαι για το γάλα, εάν τρώει φυσικά τυράκι, γιαουρτάκι κ.ο.κ. Πλέον λένε ότι μετά το έτος, εάν το παιδί τρώει τα παράγωγα δεν είναι απαραίτητο το γάλα. Φυσικά αυτό θα το συζητήσεις με τον παιδίατρό σας.

Εαν όμως θέλεις να συνεχίσεις θηλασμό, εγώ θα πρότεινα να του προσφέρεις και άλλες φορές μέσα στη μέρα για να αυξηθεί η παραγωγή σου.

Φρεσκο γάλα έχει δοκιμάσει άλλη στιγμή μέσα στη μέρα όπως το πρωί; Το πίνει; Μήπως το βράδυ απαιτεί θηλασμό γιατί έχει μάθει με αυτόν τον τρόπο να κοιμάται κιόλας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και να σου ζήσει το παιδάκι σου !

Οι πιο σημαντικοί θηλασμοι για την παραγωγή είναι αυτοί κατά τη διάρκεια της νύχτας. Εκείνη την ώρα οι ορμόνες είναι σε πιο υψηλά επίπεδα οπότε αυξάνεται η παραγωγή. 

Από αυτά που περιγράφεις εγώ δεν διακρίνω πρόβλημα με το θηλασμό αλλά πρόβλημα παιδικής αϋπνίας. Θεωρώ ότι το παιδί σου δεν θηλάζει γιατί πεινάει (εφόσον τρέφεται σωστά μέσα στη μέρα, που απ' ότι κατάλαβα τρέφεται) αλλά γιατί θέλει να ξανά κοιμηθεί και έχει μάθει να νανουριζεται στο στήθος. 

Ο θηλασμός δεν είναι μόνο τροφή , είναι επαφή όπως έχεις πολύ καλά καταλάβει σε αυτά τα 2 χρόνια που θηλάζεις και συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά! Οπότε μπορεί το οτιδήποτε άλλο να του δημιουργεί ανασφάλεια, μήπως κάποια νέα αλλαγή; Μήπως έπιασες δουλειά πρόσφατα ; Μήπως κάποιος άλλος ήρθε ή έφυγε από τη καθημερινότητα του; κ.α. 

Από την είσοδο των στερεών τροφών ξεκινάει η διαδικασία του απογαλακτισμου σταδιακά. Όσο πιο έτοιμο είναι το παιδί για να απογαλακτισει τοσο λιγότερο σημασία δίνει στο στήθος. Όπως κι εσένα πλέον που έχει μεγαλώσει και μέσα στη μέρα δεν ζητάει. 

Ο μεγάλος μου γιος είχε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα αϋπνίας με εσένα και στους 15 μήνες του έκανα τη μέθοδο του "κοιμήσου παιδί μου " που σίγουρα θα έχεις δει να κράζουν από εδώ κι από εκεί . Προσωπικά διάβασα όλο το βιβλίο και είδα ότι μου ταιριάζει και το έπραξα. 1 βράδυ μου πήρε και μέσα σε μισή ώρα άρχισε να κοιμάται μέχρι το πρωί χωρίς διακοπή. Ο θηλασμός συνεχίστηκε μέχρι 2 ετών και 2 μηνών κατ απαίτηση του , ήμουν στη φάση "δεν προσφέρω δεν αρνούμαι". Στο χρόνο είχαμε 4-5 θηλασμους τη μέρα και κάποιες φορές έφταναν τους 17 κατά τη διάρκεια της νύχτας 🥺 , μετά μειώθηκαν οι νυχτερινοί ώσπου κόπηκαν τελείως με την μέθοδο. Μετά είχα 3-4 τη μέρα ώσπου έφτασα στους 2, πρωί βράδυ. Μια μέρα ξύπνησε το πρωί και δε ζήτησε καθόλου γάλα οπότε δεν έδωσα κι εγώ . Μετά από 3-4 μέρες μόνο βραδινού θηλασμού και ενώ του είχα εξηγήσει ότι το γάλα της μαμάς σιγά σιγά τελειώνει γιατί μεγαλώνει κι εκείνος και δεν το χρειάζεται (εφ όσον δε ζητούσε) του είπα ότι τελείωσε. Δοκίμασε όρθιος στη κούνια να πιει , μου είπε ότι δεν θέλει και έχει τελειώσει και κοιμήθηκε. Αυτή ήταν η τελευταία φορά που θήλασε. 

Όλα αυτά στα λέω γιατί πέτυχα φυσικό απογαλακτισμο όπως οδεύεις κι εσύ ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...