Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Καλή Μ. Εβδομάδα και με τελειόμηνες εγκυμοσύνες! 
Εγώ κορίτσια εδώ παλεύω με διατροφή το ζάχαρο, γιατί απο τον πρώτο μήνα το νηστείας μου ήταν πάνω απο 100. Τώρα το έχω ρυθμίσει με διατροφή αλλά δύσκολο από την αρχή να στερείσαι τόσα. Πάντως κορίτσια βλέπω οτι οι ενδοκρινολόγοι-διαβητολόγοι είναι έτη φωτός πίσω στην Ελλάδα με το διαβήτη κύησης, σε σχέση με αυτά που διαβάζω από ξένα sites. Η διατροφή για παράδειγμα που μου έχει δώσει εμένα είναι απλά για έναν διαβητικό άνθρωπο που δεν είναι σε κύηση των 2000 θερμιδων. Νομίζω υπάρχει άγνοια. Έχει καμία άλλη κοπέλα θέμα με το ζάχαρο και κάνει διατροφή;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα και καλή Μ.εβδομαδα σε όλες κορίτσια!Τι κάνετε? Εγώ μετράω αντίστροφα για την Τετάρτη. Εχω ήδη ενημερώσει αν τους προκύψει ακύρωση να με καλέσουν νωρίτερα! Ανυπομονώ!!

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή Μεγάλη βδομάδα! Μαζί είμαστε σχεδόν, εγώ αύριο την έχω! Καλα μας αποτελέσματά και σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή εβδομάδα και καλά αποτελέσματα σε όλες κορίτσια!!! Περιμένουμε τα ευχάριστα!! Εγώ έχω βήχα μια εβδομάδα τώρα, δεν την γλιτώνω την αντιβίωση....Εσείς πως είστε όλες καλά;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή Μ Εβδομάδα  και καλή Ανάσταση σε όλες τις μανούλες ❤️!!!Αναμένουμε αποτελέσματα από @Sonia12 και @Tonia40@Tonia40 λοιπόν!! Εγώ είμαι καλά, απλά νιώθω υποτονικη και βαριέμαι γενικά!!!! Ταλαιπώρησε ακόμα βρε κορίτσι ε?? @Eir_ma

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sonia12 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου και καλή Μεγάλη βδομάδα! Μαζί είμαστε σχεδόν, εγώ αύριο την έχω! Καλα μας αποτελέσματά και σε όλα τα κορίτσια που περιμένουν! 

Με το καλό @Sonia12, όλα να πάνε τέλεια ❤️! Στείλε να μας πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλή Μ Εβδομάδα  και καλή Ανάσταση σε όλες τις μανούλες ❤️!!!Αναμένουμε αποτελέσματα από @Sonia12 και @Tonia40@Tonia40 λοιπόν!! Εγώ είμαι καλά, απλά νιώθω υποτονικη και βαριέμαι γενικά!!!! Ταλαιπώρησε ακόμα βρε κορίτσι ε?? @Eir_ma

Αααχ ετσι νιωθω και εγω... Δεν μπορωωωω βαριεμαι, νυσταζω, θα ηθελα να βγω σε αδεια χθες!! Εχω και την εννοια μου που ενω καταλαβα τη μπεμπα, τωρα εχω 2 μερες να την καταλαβω, και δεν ξερω τι θελω τωρα!!! Απειρη κατσουφια, μια φατσα χάλι σημερα! 😕 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Αααχ ετσι νιωθω και εγω... Δεν μπορωωωω βαριεμαι, νυσταζω, θα ηθελα να βγω σε αδεια χθες!! Εχω και την εννοια μου που ενω καταλαβα τη μπεμπα, τωρα εχω 2 μερες να την καταλαβω, και δεν ξερω τι θελω τωρα!!! Απειρη κατσουφια, μια φατσα χάλι σημερα! 😕 

Δεν είμαι η μόνη δηλαδή ε?? Όχι ρε γλυκούλα μην ανυσηχεις, έτσι συμβαίνει στην εβδομάδα που είσαι τώρα, μπορεί να την νιώθεις πάνω από 5 φορές την ημέρα και μετά καθόλου!! Και μένα έτσι έκανε και τώρα την ακούω κάθε μέρα πολλές φορές! Σε αδειουλα θα βγεις έβδομο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Δεν είμαι η μόνη δηλαδή ε?? Όχι ρε γλυκούλα μην ανυσηχεις, έτσι συμβαίνει στην εβδομάδα που είσαι τώρα, μπορεί να την νιώθεις πάνω από 5 φορές την ημέρα και μετά καθόλου!! Και μένα έτσι έκανε και τώρα την ακούω κάθε μέρα πολλές φορές! Σε αδειουλα θα βγεις έβδομο? 

Μολις διαβασα το μηνυμα σου και κρατηθηκα να μην στειλω στη γυναικολογο μου! Χαχα!

Ναι.... 12/7 πρώτα ο θεος. Μετραω αντιστροφα, σαν τους φανταρους ενα πρα΄γμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 30 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Δεν είμαι η μόνη δηλαδή ε?? Όχι ρε γλυκούλα μην ανυσηχεις, έτσι συμβαίνει στην εβδομάδα που είσαι τώρα, μπορεί να την νιώθεις πάνω από 5 φορές την ημέρα και μετά καθόλου!! Και μένα έτσι έκανε και τώρα την ακούω κάθε μέρα πολλές φορές! Σε αδειουλα θα βγεις έβδομο? 

Τωρα καλοκοιταζω την Μ. Πεμπτη. Να βαλω αδεια, να μην βαλω... να βαλω, να μην βαλω??? 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Τωρα καλοκοιταζω την Μ. Πεμπτη. Να βαλω αδεια, να μην βαλω... να βαλω, να μην βαλω??? 🤣

Βάλε καλέ να ξεκουραστείς, σιγά μια μερούλα είναι? Να κάτσεις πενθήμερο!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Βάλε καλέ να ξεκουραστείς, σιγά μια μερούλα είναι? Να κάτσεις πενθήμερο!!! 

αν σου πω πως ολη μου η εννοια ειναι τα αυγα εκεινη τη μερα τι θα πεις? περσυ πρωτο χρονο σπιτι μας και ηταν αψογα, η μανα μου 30+ χρονια νοικοκυρα και τα εκανε χαλια! :P εχω ανεβασει τον πηχη ψηλα!! Χαχαχα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλή Μ Εβδομάδα  και καλή Ανάσταση σε όλες τις μανούλες ❤️!!!Αναμένουμε αποτελέσματα από @Sonia12 και @Tonia40@Tonia40 λοιπόν!! Εγώ είμαι καλά, απλά νιώθω υποτονικη και βαριέμαι γενικά!!!! Ταλαιπώρησε ακόμα βρε κορίτσι ε?? @Eir_ma

Ναι άσε η μικρή είναι φορέας μικροβίων. Πρώτη χρονιά παιδικός φέτος και γίνεται το έλα να δεις.... Δεν το περίμενα τόσο χαλι, αλλά όλοι λένε φέτος είναι δύσκολη χρονια από ιώσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι άσε η μικρή είναι φορέας μικροβίων. Πρώτη χρονιά παιδικός φέτος και γίνεται το έλα να δεις.... Δεν το περίμενα τόσο χαλι, αλλά όλοι λένε φέτος είναι δύσκολη χρονια από ιώσεις. 

Ναι βρε παιδί μου φέτος ταλαιπωρηθηκε πολύς κόσμος από ιώσεις, έτσι και οι ανιψιες μου από τον Δεκέμβριο δεν έχουν αφήσει τίποτα από μικρόβια μέχρι και τώρα!! Υπομονή, τώρα που έκλεισαν και τα σχολεία να ηρεμήσετε για λίγο μετά ανοίγει και ο καιρός, εύχομαι να ναι η τελευταία φορά!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Ναι βρε παιδί μου φέτος ταλαιπωρηθηκε πολύς κόσμος από ιώσεις, έτσι και οι ανιψιες μου από τον Δεκέμβριο δεν έχουν αφήσει τίποτα από μικρόβια μέχρι και τώρα!! Υπομονή, τώρα που έκλεισαν και τα σχολεία να ηρεμήσετε για λίγο μετά ανοίγει και ο καιρός, εύχομαι να ναι η τελευταία φορά!!! 

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου, μακάρι και περαστικά και στις ανιψουλες σου.

Εσύ πως είσαι;;;;πως πας με την εγκυμοσύνη;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

αν σου πω πως ολη μου η εννοια ειναι τα αυγα εκεινη τη μερα τι θα πεις? περσυ πρωτο χρονο σπιτι μας και ηταν αψογα, η μανα μου 30+ χρονια νοικοκυρα και τα εκανε χαλια! :P εχω ανεβασει τον πηχη ψηλα!! Χαχαχα! 

Σωστήηη 😄, γιαυτό σου λέω παρε την άδεια και βάλε τα δυνατά σου στην βαφη!! Εμεις δεν θα βάψουμε φέτος, θα φύγουμε θα πάμε στο χωριό στους γονείς μου!! Στην αρχή δεν ήθελα γιατί φοβάμαι τα τραπέζια με συγγενείς, μικρόβια και τέτοια αλλά θα προσέξω πολύ!! Με έπεισε ο γιατρός μου να μαι ειλικρινής να πάω να αλλάξει η ψυχολογία μου λίγο και με μάλωσε να φάω!! Αρνί και ένα γλυκακι είπε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ καλή μου, μακάρι και περαστικά και στις ανιψουλες σου.

Εσύ πως είσαι;;;;πως πας με την εγκυμοσύνη;

Σε ευχαριστω❤️!! Καλά είμαι δόξα τω Θεό, θέλω να κοιμάμαι μόνο και βαριέμαι να κάνω οτιδήποτε! Κατά τα άλλα προχωράμε καλά, με τον διαβήτη ακόμη υπάρχει μια σύγχυση, είμαι πολύ μπερδεμένη, ελπίζω να ξεκαθαρίσει τώρα με την καμπύλη που θα ξανακάνω! Ο ενδοκρινολογος δεν έδωσε καμία σημασία στις εξετάσεις που μου έβαλε να κάνω που βγήκαν τέλειες και είπε να συνεχίσω με μετρήσεις και διατροφή γτ οι τελευταίες ήταν κάπως υπογλυκαιμικες και δεν πιστεύει ότι ισχύουν, πως είναι χαλασμένο το μηχανάκι! Από την άλλη ο γυναικολόγος μου είπε να αλλάξω ενδοκρινολογο η ακόμα καλύτερα να μην πάω πουθενά γιατί οι τιμές του φαίνονται μια χαρά και οι εξετάσεις μου το ίδιο οπότε λέει να τον ξεχάσουμε για λίγο τον διαβήτη και να φάω γιατί τον ανυσυχει που δεν πήρα κιλά, θα πέσεις κάτω μου λέει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Σωστήηη 😄, γιαυτό σου λέω παρε την άδεια και βάλε τα δυνατά σου στην βαφη!! Εμεις δεν θα βάψουμε φέτος, θα φύγουμε θα πάμε στο χωριό στους γονείς μου!! Στην αρχή δεν ήθελα γιατί φοβάμαι τα τραπέζια με συγγενείς, μικρόβια και τέτοια αλλά θα προσέξω πολύ!! Με έπεισε ο γιατρός μου να μαι ειλικρινής να πάω να αλλάξει η ψυχολογία μου λίγο και με μάλωσε να φάω!! Αρνί και ένα γλυκακι είπε

Καλά σου είπε, να πας και να μην δεχτεις αγκαλιές και φιλιά. Κι όποιος παρεξηγηθεί, στα χωριά εχει ωραίο δυνατό ξύδι να πιουν ! Χαχαχα! Εμείς εδω στα Μέγαρα έχουμε ωραιότατα ξυ΄δια, αν χρειαστείς πες μου! Γλυκό περιμένεις εσυ? Γιατι εγω περιμενω το παγωτοοοοο!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα κάνετε νηστεία? Εγώ την Σαρακοστή π΄ροσπαθώ να κρατώ το κρέας, και την Μ. Εβδομάδα αυστηρά. Αλλά φέτος είπα να μην νηστε΄ψω. Είπα μονο να μην φαω κρέας την Μ.Πεμπτη και την Μ.Παρασκευή, αλλά λίγο γάλα ή γιαούρτι να φάω. Δλδ μόνο στο πρωϊνό που νιώθω ότι πεινάω.... 

Η μάνα μου λέει οτι ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία δεν έχει και του χρονου ας κανω οτι θέλω, αλλά φέτος ας μην στερήσω λίγο το γιαουρτι απο το μωρό. Τι λέτε εσείς?

Σήμερα έφαγα μπιφτέκι κι ενιωσα λίγο περίεργα να σας πω την αληθεια, αλλά εντάξει, δεν πιστευω οτι με το φαγητό είναι μόνο η νηστεία. Νηστεία είνα και στην συμπεριφορά και στην σκέψη κι όλα... Επίσης σκέφτομαι να μην κοινωνήσω, δεν ξερω, φοβάμαι λίγο ακόμα τις γρίπες κτλ... Εσεις τι σκοπευετε να κάνετε? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια θα κάνετε νηστεία? Εγώ την Σαρακοστή π΄ροσπαθώ να κρατώ το κρέας, και την Μ. Εβδομάδα αυστηρά. Αλλά φέτος είπα να μην νηστε΄ψω. Είπα μονο να μην φαω κρέας την Μ.Πεμπτη και την Μ.Παρασκευή, αλλά λίγο γάλα ή γιαούρτι να φάω. Δλδ μόνο στο πρωϊνό που νιώθω ότι πεινάω.... 

Η μάνα μου λέει οτι ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία δεν έχει και του χρονου ας κανω οτι θέλω, αλλά φέτος ας μην στερήσω λίγο το γιαουρτι απο το μωρό. Τι λέτε εσείς?

Σήμερα έφαγα μπιφτέκι κι ενιωσα λίγο περίεργα να σας πω την αληθεια, αλλά εντάξει, δεν πιστευω οτι με το φαγητό είναι μόνο η νηστεία. Νηστεία είνα και στην συμπεριφορά και στην σκέψη κι όλα... Επίσης σκέφτομαι να μην κοινωνήσω, δεν ξερω, φοβάμαι λίγο ακόμα τις γρίπες κτλ... Εσεις τι σκοπευετε να κάνετε? 

Και γλυκό και παγωτό και απολα για να μαι ειλικρινής!!! Εχεις δίκιο αυτό έχω σκοπό να κάνω, τώρα για την νηστεία που λες συμφωνώ απόλυτα με τη μαμά και θα κάνω και γω το ίδιο που λες!! Δεν τίθεται θέμα αμαρτίας προς θεού, ότι μπορείς καν το για 2 μέρες χωρίς κρέας είναι μια χαρά, να φας και το γιαούρτι σου και το γάλα σου!! Εγώ τρώω κανονικά τα πάντα και κρέας αλλά θα προσπαθήσω από κρέας τουλάχιστον Μ Πέμπτη και Παρασκευή να απέχω!! Φυσικά και η νηστεία είναι πολλά πράγματα μαζί και ο Χριστός μας ξέρει τι υπάρχει μέσα στις καρδιές μας!! Ούτε εγώ θα κοινωνησω, κοινωναω μέρες που είναι καθημερινή και ειναι κάποια γιορτη!!! Όπως νιώθεις θα πράξεις για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει πρόβλημα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γλυκό και παγωτό και απολα για να μαι ειλικρινής!!! Εχεις δίκιο αυτό έχω σκοπό να κάνω, τώρα για την νηστεία που λες συμφωνώ απόλυτα με τη μαμά και θα κάνω και γω το ίδιο που λες!! Δεν τίθεται θέμα αμαρτίας προς θεού, ότι μπορείς καν το για 2 μέρες χωρίς κρέας είναι μια χαρά, να φας και το γιαούρτι σου και το γάλα σου!! Εγώ τρώω κανονικά τα πάντα και κρέας αλλά θα προσπαθήσω από κρέας τουλάχιστον Μ Πέμπτη και Παρασκευή να απέχω!! Φυσικά και η νηστεία είναι πολλά πράγματα μαζί και ο Χριστός μας ξέρει τι υπάρχει μέσα στις καρδιές μας!! Ούτε εγώ θα κοινωνησω, κοινωναω μέρες που είναι καθημερινή και ειναι κάποια γιορτη!!! Όπως νιώθεις θα πράξεις για τα υπόλοιπα δεν υπάρχει πρόβλημα 

έχεις δικιο, μπορω να παω κι εγω καποια αλλη στιγμη να κοινωνησω, σε καποια γιορτή που δεν πάει πολύς κόσμος στην εκκλησία και ειναι λίγες γυναικες τις καθημερινές! 

Ευχαριστώ για την ιδεα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

έχεις δικιο, μπορω να παω κι εγω καποια αλλη στιγμη να κοινωνησω, σε καποια γιορτή που δεν πάει πολύς κόσμος στην εκκλησία και ειναι λίγες γυναικες τις καθημερινές! 

Ευχαριστώ για την ιδεα ;) 

Δύο φορές το έκανα αυτό τώρα στην εγκυμοσύνη και το ευχαριστήθηκα καλύτερα χωρίς άγχος!! Δεν είχε καθόλου κόσμο, βρες μια γιορτή όχι πολύ γνωστή και πήγαινε!! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Σε ευχαριστω❤️!! Καλά είμαι δόξα τω Θεό, θέλω να κοιμάμαι μόνο και βαριέμαι να κάνω οτιδήποτε! Κατά τα άλλα προχωράμε καλά, με τον διαβήτη ακόμη υπάρχει μια σύγχυση, είμαι πολύ μπερδεμένη, ελπίζω να ξεκαθαρίσει τώρα με την καμπύλη που θα ξανακάνω! Ο ενδοκρινολογος δεν έδωσε καμία σημασία στις εξετάσεις που μου έβαλε να κάνω που βγήκαν τέλειες και είπε να συνεχίσω με μετρήσεις και διατροφή γτ οι τελευταίες ήταν κάπως υπογλυκαιμικες και δεν πιστεύει ότι ισχύουν, πως είναι χαλασμένο το μηχανάκι! Από την άλλη ο γυναικολόγος μου είπε να αλλάξω ενδοκρινολογο η ακόμα καλύτερα να μην πάω πουθενά γιατί οι τιμές του φαίνονται μια χαρά και οι εξετάσεις μου το ίδιο οπότε λέει να τον ξεχάσουμε για λίγο τον διαβήτη και να φάω γιατί τον ανυσυχει που δεν πήρα κιλά, θα πέσεις κάτω μου λέει!! 

Καλά κι εγώ όλη μέρα κουρασμένη είμαι ....

Εγώ λέω να ακούσεις τον γυναικολόγο σου και να φας και τίποτα, εισαι μια χαρα, εγώ στο είχα πει ο δικός μου γυναικολόγος μέχρι και με 102 νηστείας την άφησε την αδερφή μου, της είπε να προσέχει μόνο. Και μετά στην καμπύλη όλα καλά μέσα στα όρια που την έκανε την 26η εβδομάδα. Τα ίδια και σε εμένα. Εγώ είχα 92 και μετά 95. Μην μένεις στην πείνα είσαι και εγκυουλα κρίμα είναι... Αν φοβάσαι απλά μην τρως γλυκά και πολλούς υδατάνθρακες.

Οι ενδοκρινολόγοι είναι λίγο πιο αυστηροί νομίζω δεν ξέρω, εσύ θα αποφασίσεις κιόλας μια γνώμη λέω ❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια θα κάνετε νηστεία? Εγώ την Σαρακοστή π΄ροσπαθώ να κρατώ το κρέας, και την Μ. Εβδομάδα αυστηρά. Αλλά φέτος είπα να μην νηστε΄ψω. Είπα μονο να μην φαω κρέας την Μ.Πεμπτη και την Μ.Παρασκευή, αλλά λίγο γάλα ή γιαούρτι να φάω. Δλδ μόνο στο πρωϊνό που νιώθω ότι πεινάω.... 

Η μάνα μου λέει οτι ασθενής και οδοιπόρος αμαρτία δεν έχει και του χρονου ας κανω οτι θέλω, αλλά φέτος ας μην στερήσω λίγο το γιαουρτι απο το μωρό. Τι λέτε εσείς?

Σήμερα έφαγα μπιφτέκι κι ενιωσα λίγο περίεργα να σας πω την αληθεια, αλλά εντάξει, δεν πιστευω οτι με το φαγητό είναι μόνο η νηστεία. Νηστεία είνα και στην συμπεριφορά και στην σκέψη κι όλα... Επίσης σκέφτομαι να μην κοινωνήσω, δεν ξερω, φοβάμαι λίγο ακόμα τις γρίπες κτλ... Εσεις τι σκοπευετε να κάνετε? 

Καλησπέρα κορίτσι μου καλή εβδομάδα να έχουμε.

Εγώ δε νηστεύω ποτέ ίσως μόνο μεγάλη Πέμπτη μεγάλη Παρασκευή, πιστεύω στον Θεό, αλλά θεωρώ ότι καλυτερα είναι να είσαι καλός άνθρωπος στην ψυχή παρά να μην φας κρέας.

Επίσης δεν τρώω συχνά κρέας ίσως μια φορά την εβδομάδα έτσι κι αλλιώς, μόνο στις μικρές δίνω σχεδόν καθημερινά οπότε δεν μου κάνει αλλαγή η νηστεία. Ο καθένας ας κάνει αυτό που τον κάνει να νοιώθει πιο όμορφα στην ψυχή του όμως. 

Τώρα που είσαι εγκυουλα να τρως ότι τραβάει η όρεξη σου και του χρόνου πρώτα ο Θεός νηστευεις ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλά κι εγώ όλη μέρα κουρασμένη είμαι ....

Εγώ λέω να ακούσεις τον γυναικολόγο σου και να φας και τίποτα, εισαι μια χαρα, εγώ στο είχα πει ο δικός μου γυναικολόγος μέχρι και με 102 νηστείας την άφησε την αδερφή μου, της είπε να προσέχει μόνο. Και μετά στην καμπύλη όλα καλά μέσα στα όρια που την έκανε την 26η εβδομάδα. Τα ίδια και σε εμένα. Εγώ είχα 92 και μετά 95. Μην μένεις στην πείνα είσαι και εγκυουλα κρίμα είναι... Αν φοβάσαι απλά μην τρως γλυκά και πολλούς υδατάνθρακες.

Οι ενδοκρινολόγοι είναι λίγο πιο αυστηροί νομίζω δεν ξέρω, εσύ θα αποφασίσεις κιόλας μια γνώμη λέω ❤️❤️

Και γω τον γυναικολόγο μου λέω να ακούσω όμως δε μπορώ να πω ότι είμαι και ήσυχη!!θυμάμαι πάντα την δική σου περίπτωση και παίρνω κουράγιο λέω έτσι θα είναι και σε μένα!! Ξέρεις τι γινεται όμως?? Έχω μπλέξει με αυτούς τους χαζομετρητες. Δλδ η γλυκολιωμενη δείχνει ότι δεν έχω διαβητη, η καμπύλη που έκανα την προηγούμενη εβδομάδα επίσης γιατί έδειξε82 νηστείας και 103 μετά το γεύμα (την έκανα με γεύμα όμως δλδ έφαγα απλά το πρωινό μου όχι με γλυκόζη, το πρότεινε ο ενδοκρινολογος) οι 2 μετρητές όμως που τρυπιεμαι καθημερινά 4 φορές  διαφορετικής εταιρείας δείχνουν τα εξής... Ο ένας δειχνει τιμές από 68 έως 85 νηστείας και μετά τα γεύματα κυμαίνομαι συνήθως από 90 έως 115 και ο άλλος με βγάζει με τιμές νηστείας από 95 έως 105 και μετά τα γεύματα από 115 μέχρι 140.δλδ οι αποκλίσεις είναι τεράστιες μεταξύ τους και αναρωτιέμαι τι συμβαίνει τελικά? Δεν θέλω από λάθος μετρήσεις να βγουν λανθασμένα συμπεράσματα. Με το ένα είμαι υπογλυκαιμίκη και με το άλλο αρκετά αυξημενη. @Ersi85 τα φώτα σου..... Εσύ πως τα πας με τις μετρήσεις? Έχεις πιο νορμάλ τιμές? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...