Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 56 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια εχετε καμμια συμβουλη για την δυσκοιλιότητα?Συνηθως καθυστερουσα 1,2 μερες και ετρωγα δαμασκηνα και λυνονταν το πρόβλημα.Τωρα αυτη την φορά εχουν περάσει 3 μερες, τέταρτη σημερα και οτι και αν εχω κανει , περπατημα, δαμάσκηνα, σύκα , νερο,δεν λειτουργησε, και εχω αρχισει να ποναω λιγο.Καποια συμβουλη? 

Εγω προσωπικα τρωω φρουτα. Τουλαχιστον 3 φρουτα την ημερα. Τα dragon φρουτ  αμα φας 1 θα τρεχεις !  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Τα πρότεινε ο γυναικολόγος φαντάζομαι και θα ειναι ασφαλή για την εγκυμοσύνη.Ειδα στο ιντερνετ εχει πολλα ειδη effecol, εσύ ποια παίρνεις? Σε ευχαριστώ πολύ.

Μόλις που απαντήσαν απο τον γιατρό να βάλω 2 υποθετα γλυκερίνης,και ετοιμάζομαι να παω στο φαρμακειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Μόλις που απαντήσαν απο τον γιατρό να βάλω 2 υποθετα γλυκερίνης,και ετοιμάζομαι να παω στο φαρμακειο.

Θα σε βοηθήσουν πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/3/2023 at 9:17 ΜΜ, ο/η Marika31 είπε:

Και γω στην πρωτη εγκυμοσύνη από τον τρίτο μήνα ήξερα φύλο από μια ειδική εξέταση που είχα κάνει, στην αυχενική δεν φαινόταν!! Πολύ πιθανό αύριο να καταφέρει να το δει, εκτός αν σε παιδεψει όπως εμένα... μια αγοράκι το είδανε πριν λίγο καιρό μια κοριτσακι😄, τελικά κοριτσάκι έχω, καταλήξαμε!! Γράψε μας αύριο αν θέλεις να μας πεις τα νέα σου

Καλημέρα σε όλες κορίτσια! Εγω είμαι στη 17η εβδομάδα(16+5) και πριν λίγες μέρες άρχισα να το νιώθω. Και στη πρώτη μου εγκυμοσύνη την ένιωθα από νωρίς! @Marika31 Τελικά έχω κοριτσάκι..που το ήθελα πολύ κι εγώ και ο άντρας μου οπότε είμαστε πολύ χαρούμενοι! Από πονάκια έχω κάθε μέρα και προβλέπω έτσι να με πάει η εγκυμοσύνη αυτή αλλά εφόσον είναι όλα καλά δεν αγχώνομαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Τα πρότεινε ο γυναικολόγος φαντάζομαι και θα ειναι ασφαλή για την εγκυμοσύνη.Ειδα στο ιντερνετ εχει πολλα ειδη effecol, εσύ ποια παίρνεις? Σε ευχαριστώ πολύ.

Ναι εννοείται το προτεινε ο γυναικολόγος. Παίρνω το effecol 3350.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Εγω προσωπικα τρωω φρουτα. Τουλαχιστον 3 φρουτα την ημερα. Τα dragon φρουτ  αμα φας 1 θα τρεχεις !  

Τρωω τουλάχιστον 3-4 φρουτα την ημερα , πορτοκαλι, ακτινιδιο, φραουλα ,μηλο, μπανανα.Το dragon fruit που  το βρίσκεις ?Ψωνίζω στον ΑΒ και δεν έχω προσέξει αν το έχει.Σε κάποιο αλλο s/m ισως?Σε ευχαριστώ. Δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα, αλλά φαίνεται ότι οσο μεγαλώνει το μωρό αλλάζουν κάποια πράγματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Κορίτσια εχετε καμμια συμβουλη για την δυσκοιλιότητα?Συνηθως καθυστερουσα 1,2 μερες και ετρωγα δαμασκηνα και λυνονταν το πρόβλημα.Τωρα αυτη την φορά εχουν περάσει 3 μερες, τέταρτη σημερα και οτι και αν εχω κανει , περπατημα, δαμάσκηνα, σύκα , νερο,δεν λειτουργησε, και εχω αρχισει να ποναω λιγο.Καποια συμβουλη? 

Καλημερα!

Εφοσον δεν δουλεψαν τα "σπιτικά" πρεπει να ζητησεις απο το γιατρο να σου προτεινει κατι φυτικό ώστε να μπορεσεις να ανακουφιστείς. 

BTW, εμενα με βοηθάει η μελιτζάνα. Μου πέφτει βαρια βέβαια, και πριν την εγκυμοσυνη. Δεν την προτεινω δλδ για τώρα, αλλά αν την τρως χωρις ενοχλησεις ήδη, δοκιμασε λίγο μελιτζάνα γτ τα σπορια της βοηθανε. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες με το καλό να υποδεχτείτε τα μωράκια σας! Εγώ έχω ΠΗΤ 30/07 αλλά διαβάζω και το δικό σας γκρουπ γιατί μπορεί να γεννήσω και Αύγουστο! 😋 Είμαι 22η εβδομάδα και περιμένω κοριτσάκι!Προχτές κάναμε τη β επιπέδου και δείχνουν όλα καλα!Εγώ άρχισα να τη νιώθω ξεκάθαρα με το που μπήκα 20η!Αν κ στη 14η είχα καταλάβει μία κίνηση,ένα απαλό τακ πολυ χαμηλά και όλοι μου έλεγαν ότι είναι πολύ νωρίς.Αλλά τελικά η αίσθηση ήταν ακριβώς όπως και τώρα απλά πιο ήπια.Κάθε μέρα τη νιώθω συνήθως το πρωί που είμαι καθιστή στο γραφείο και το βραδάκι μόλις κάτσω καναπέ! Πολύ ωραία αίσθηση και ταυτόχρονα περίεργη,και αν αργήσει λίγο να κουνήσει να σου το άγχος!! 🙃

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Αγαπημένη δεν σε βόλεψε τελικά ε??? Εμενα για κάποιο λόγο δεν με ενοχλεί κάτω από το πάπλωμα, μόνο όταν αλλάζω πλευρό πρέπει να το βγάζω κ να το ξαναβάζω, μήπως έβαλες κανένα μεγάλο?? Γτ στην αρχή αυτό είχα κάνει και εννοείται πως δεν βόλευε. Τωρα έχω πάρει ένα μικρό από τον καναπέ 40*40 που είναι και λεπτό και με βολεύει μια χαρα!ισα στα γόνατα ανάμεσα να το βάζεις 

Όχι δεν με βολεψε γτ πηρα κανονικο μαξιλαρι ύπνου! χαχαχαχα! θα δοκιμασω με μικροτερο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα βρε κορίτσι!! Και γω πίνω μια σκόνη λόγω περιδεσης δεν κάνει να σφιγγομαι, izicol λέγεται!! Προσωπικά με βοηθάνε πολύ και τα ακτινιδια, απέφυγε να τρως όσπρια, ρύζι ή μπανάνα γτ χειροτερευουν το πρόβλημα, προτίμησε κάτι πιο λαδερό και πολλά λαχανικά, σπανάκι θαυματουργό!!! Την επόμενη φορά που θα δεις τον γιατρό σου συζήτησε το ίσως να σου δώσει κάτι να σε βοηθάει!! Αυτό που παίρνω εγώ είναι ότι πιο ασφαλές για εγκύες

'Ελα όμως που ο γιατρός λεει να τρωω όσπρια, και η μπανάνα είναι καλή γιατί έχει μαγνήσιο. Λαχανικά τρωω πάρα πολλά, αλλα πιστεύω οτι όσο μεγαλώνει το μωρό θα έχουμε τέτοια θέματα.Σε ευχαριστώ, προς το παρόν μου είπε για τα υπόθετα γλυκερίνης.Οταν ξαναπάω θα τον ρωτήσω για το izicol η τι μπορω να παίρνω από το στόμα, γιατι με τα υπόθετα δεν τα παω καλά, μου θυμίζουν τις εποχές που ήμουν παιδάκι και τα πρότεινε ο παιδίατρος και για πυρετό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Εφοσον δεν δουλεψαν τα "σπιτικά" πρεπει να ζητησεις απο το γιατρο να σου προτεινει κατι φυτικό ώστε να μπορεσεις να ανακουφιστείς. 

BTW, εμενα με βοηθάει η μελιτζάνα. Μου πέφτει βαρια βέβαια, και πριν την εγκυμοσυνη. Δεν την προτεινω δλδ για τώρα, αλλά αν την τρως χωρις ενοχλησεις ήδη, δοκιμασε λίγο μελιτζάνα γτ τα σπορια της βοηθανε. 

Σε ευχαριστώ, αλλά όντως μου πέφτει βαριά η μελιτζάνα.Δεν την τρωω γενικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Σε ευχαριστώ, αλλά όντως μου πέφτει βαριά η μελιτζάνα.Δεν την τρωω γενικά.

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις απαντήσεις σας.!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Amp92 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα ! 

Ποιες από εδώ έχετε νιώσει το μωράκι ; Ας γράψει οποια θέλει και σε ποια εβδομαδα είναι και αν είναι το πρώτο της παιδάκι ! Να δούμε πού βρισκόμαστε γιατί κάθομαι κ αφουγκραζομαι μπας και καταλάβω τίποτα. Νιώθω όπως όταν έψαχνα συμπτώματα εγκυμοσύνης πριν την περίοδο 😂😂😂

Hello you!!

Εγω διανυω την 17η εβδομάδα κι ακομα τιποτα... 😕 Περιμενω πως και πως, καθομαι ακουνητη σχεδον τα βραδυα μπας και την ακουσω αλλά ακομα τίποτα... Τρίτη έχω ραντεβου στη γιατρό κι ανυπομονώ τοσο πολύ να πάω να το δω το μικράκι μου, εχει περάσει μήνας και δεν κρατιεμαι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

'Ελα όμως που ο γιατρός λεει να τρωω όσπρια, και η μπανάνα είναι καλή γιατί έχει μαγνήσιο. Λαχανικά τρωω πάρα πολλά, αλλα πιστεύω οτι όσο μεγαλώνει το μωρό θα έχουμε τέτοια θέματα.Σε ευχαριστώ, προς το παρόν μου είπε για τα υπόθετα γλυκερίνης.Οταν ξαναπάω θα τον ρωτήσω για το izicol η τι μπορω να παίρνω από το στόμα, γιατι με τα υπόθετα δεν τα παω καλά, μου θυμίζουν τις εποχές που ήμουν παιδάκι και τα πρότεινε ο παιδίατρος και για πυρετό.

Χαχαχ ναι σίγουρα δεν είναι κ η καλύτερη αίσθηση τα υποθετα αλλά βοηθάνε κι αυτά!! Ακολουθούμε οτι μας πει ο γιατρός  φυσικα, ότι είναι καλύτερο για σένα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Τρωω τουλάχιστον 3-4 φρουτα την ημερα , πορτοκαλι, ακτινιδιο, φραουλα ,μηλο, μπανανα.Το dragon fruit που  το βρίσκεις ?Ψωνίζω στον ΑΒ και δεν έχω προσέξει αν το έχει.Σε κάποιο αλλο s/m ισως?Σε ευχαριστώ. Δεν είχα πρόβλημα μέχρι τώρα, αλλά φαίνεται ότι οσο μεγαλώνει το μωρό αλλάζουν κάποια πράγματα.

Μπανανα δεν βοηθαει νομιζω στη δυσκοιλιοτητα απο οτι μου εχουν πει.  Κ το μηλο νομιζω δεν βοηθαει.  Ακτινιδια φαε.

Εγω τα παιρνω απο μαναβικο καθε βδομαδα.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Κορίτσια και από εμένα!
Μάλλον εγω είμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη από οτι καταλαβαίνω. Είμαι 21+2 (21+5 βάση υπερήχου, δεν ξερω ποιο ειναι το πιο σωστό). Έχω καταλάβει το μπεμπάκι μου από 18η εβδομάδα με οπίσθιο πλακούντα (δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλά νομίζω η @Marika31 το ανέφερε οτι κανει τη διαφορά μάλλον). Ομως δεν ειναι κλωτσια κλωτσια...ειναι σαν μπορυμπουλίθρες, πεταγματάκια κλπ...συνηθως ειναι πάντα μολις φάω και επειδη κάθομαι αρκετά ωκλαδων, το νιωθω σχεδον πάντα τότε. Μ΄έχρι την 20η εβδομαδα το ενιωθα αρκετά χαμηλά, δηλαδή κατω απο τον αφαλό εννοειται και προς την αρχή του εσωρούχου, επομένω σίγουρα δεν το μπερδευεις με έντερο. Τωρα τα πεταγματάκια τα νιώθω πιο ψηλά πια, κοντά στον αφαλό περίπου... Ε μεγαλώνουμε κορίτσιααα!!!
Οσο για τη δυσκιολιότητα, εγώ είχα θέμα κοντα στις 16η-18η εβδομάδα...Ισως έτρωγα και περισσότερο τότε τωρα που το σκέφτομαι...Τελος παντων, το ειπα στο γιατρό μου και μου εδωσε αρχικά προβιοτικά...τα prodilac νομιζω...αν δεν, μου είπε να δω την μαρμελάδα tamarine και βλέπουμε... Τελικά ψηλοέστρωσα μόνη μου, μπηκα και σε διατροφούλα και σαν να παει καλύτερα...Παω μέρα παρά μέρα δηλαδή και ειμαι οκ. Επείδη είπατε και για τα μήλα να σας πω την διαφορά γιατι εχω εμπειρία. Οταν είχα κανει το χειρουργείο καθως και τωρα στη γέννα μας να ξέρετε προϋπόθεση για να πάρουμε εξιτήριο ειναι να ενεργηθούμε πριν έστω και λίγο...οπότε εγω 3η μέρα μέσα ακόμα δεν ειχα κάνει τίποτα, και ειχα διαβάσει πως αν φας μηλο ΜΕ ΦΛΟΥΔΑ θα τα πας τέλεια!!! Και οντως μια χαραα δουλεψε!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα Κορίτσια και από εμένα!
Μάλλον εγω είμαι η μεγαλύτερη εγκυμοσύνη από οτι καταλαβαίνω. Είμαι 21+2 (21+5 βάση υπερήχου, δεν ξερω ποιο ειναι το πιο σωστό). Έχω καταλάβει το μπεμπάκι μου από 18η εβδομάδα με οπίσθιο πλακούντα (δεν ξερω αν παίζει ρόλο αλλά νομίζω η @Marika31 το ανέφερε οτι κανει τη διαφορά μάλλον). Ομως δεν ειναι κλωτσια κλωτσια...ειναι σαν μπορυμπουλίθρες, πεταγματάκια κλπ...συνηθως ειναι πάντα μολις φάω και επειδη κάθομαι αρκετά ωκλαδων, το νιωθω σχεδον πάντα τότε. Μ΄έχρι την 20η εβδομαδα το ενιωθα αρκετά χαμηλά, δηλαδή κατω απο τον αφαλό εννοειται και προς την αρχή του εσωρούχου, επομένω σίγουρα δεν το μπερδευεις με έντερο. Τωρα τα πεταγματάκια τα νιώθω πιο ψηλά πια, κοντά στον αφαλό περίπου... Ε μεγαλώνουμε κορίτσιααα!!!
Οσο για τη δυσκιολιότητα, εγώ είχα θέμα κοντα στις 16η-18η εβδομάδα...Ισως έτρωγα και περισσότερο τότε τωρα που το σκέφτομαι...Τελος παντων, το ειπα στο γιατρό μου και μου εδωσε αρχικά προβιοτικά...τα prodilac νομιζω...αν δεν, μου είπε να δω την μαρμελάδα tamarine και βλέπουμε... Τελικά ψηλοέστρωσα μόνη μου, μπηκα και σε διατροφούλα και σαν να παει καλύτερα...Παω μέρα παρά μέρα δηλαδή και ειμαι οκ. Επείδη είπατε και για τα μήλα να σας πω την διαφορά γιατι εχω εμπειρία. Οταν είχα κανει το χειρουργείο καθως και τωρα στη γέννα μας να ξέρετε προϋπόθεση για να πάρουμε εξιτήριο ειναι να ενεργηθούμε πριν έστω και λίγο...οπότε εγω 3η μέρα μέσα ακόμα δεν ειχα κάνει τίποτα, και ειχα διαβάσει πως αν φας μηλο ΜΕ ΦΛΟΥΔΑ θα τα πας τέλεια!!! Και οντως μια χαραα δουλεψε!!!! 

Αυτό νομίζω με τον οπίσθιο πλακούντα το ανέφερε η φίλη μας η  Τονια!! Μάλλον πρέπει να είσαι η πρώτη από εμάς, είσαι 1 εβδομάδα μπροστά, μετά ακολουθεί η @Balak455 που νομίζω σήμερα είναι 20+3 και μετά εγώ που είμαι 20η σήμερα.. .. Αν δεν ξεχνάω κάποια άλλη φυσικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό νομίζω με τον οπίσθιο πλακούντα το ανέφερε η φίλη μας η  Τονια!! Μάλλον πρέπει να είσαι η πρώτη από εμάς, είσαι 1 εβδομάδα μπροστά, μετά ακολουθεί η @Balak455 που νομίζω σήμερα είναι 20+3 και μετά εγώ που είμαι 20η σήμερα.. .. Αν δεν ξεχνάω κάποια άλλη φυσικα

Και η φίλη μας @Eir_ma είναι πολύ κοντά μας, κάπου εκεί νομιζω!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Αυτό νομίζω με τον οπίσθιο πλακούντα το ανέφερε η φίλη μας η  Τονια!! Μάλλον πρέπει να είσαι η πρώτη από εμάς, είσαι 1 εβδομάδα μπροστά, μετά ακολουθεί η @Balak455 που νομίζω σήμερα είναι 20+3 και μετά εγώ που είμαι 20η σήμερα.. .. Αν δεν ξεχνάω κάποια άλλη φυσικα

20 +2  σημερα ειναι και η Ιωάννα1972, δηλαδη εγω που ειχα το θεμα με την δυσκοιλιότητα, σημερα αλλα τελικα αν και τα πηρα τα υποθετα γλυκερινης δεν χρειάστηκαν. Αντικατέστησα το κρυο νερό βρυσης με ζεστό (το διάβασα σε κινεζικη ιατρικη) δεν το θεώρησα επικίνδυνο και με βοηθησε πολυ.Α και εφαγα και μηλο με φλουδα.Τωρα πια πινω 6 ποτηρια ζεστο νερο την ημερα και τα υπόλοιπα βρυσης.Με βοήθησε και στην αναπνοή πολύ.

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

20 +2  σημερα ειναι και η Ιωάννα1972, δηλαδη εγω που ειχα το θεμα με την δυσκοιλιότητα, σημερα αλλα τελικα αν και τα πηρα τα υποθετα γλυκερινης δεν χρειάστηκαν. Αντικατέστησα το κρυο νερό βρυσης με ζεστό (το διάβασα σε κινεζικη ιατρικη) δεν το θεώρησα επικίνδυνο και με βοηθησε πολυ.Α και εφαγα και μηλο με φλουδα.Τωρα πια πινω 6 ποτηρια ζεστο νερο την ημερα και τα υπόλοιπα βρυσης.Με βοήθησε και στην αναπνοή πολύ.

 

 

 

Τέλεια μια χαρά ρε κοριτσι, αρκεί να ανακούφιστηκες!!! Επομένως είμαστε με πολύ λίγες μέρες διαφορά όλες 😀

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ταξιδι της εγκυμοσύνης εχει φτασει στη μεση  κοριτσια..!! Ειτε 18 ειτε 19 ειτε 20 είμαστε, στην ουσια εγινε η μιση διαδρομή.  Ποσο γρηγορα περναει ο καιρος?? Σε περιπου 4.5 μηνες θα εχουμε στην αγκαλια μας  τα θαυματακια μας 🩷🩷🩷🩷🩷🩷🩷🩷

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια μου και χρόνια πολλά , ναι κι εγώ είμαι 20 εβδομάδα και 2 μέρα!!! 

Εμείς είχαμε μια εβδομάδα δύσκολη περάσαμε γαστρεντερίτιδα διπλή και βήχα όλα μαζί, μας τα φέρνει η μικρή από τον παιδικό. Ευτυχώς δεν έχω κάνει πυρετό μέχρι στιγμής φτηνά την έχω γλιτώσει και ελπίζω όσο πλησιάζει το καλοκαίρι να τελειώσουν και αυτές οι ιώσεις!!

Εγώ καθώς είναι η τρίτη εγκυμοσύνη το ενοιωσα το μωράκι πολύ νωρίς από την 12η εβδομάδα, τώρα το νοιωθω κανονικά και πάνω από την κοιλιά που βάζω το χέρι μου. Στην πρώτη εγκυμοσύνη το είχα νοιώσει κάπου εδώ στις 20 εβδομάδες αν δεν κάνω λάθος. 

Δυσκοιλιότητα δεν ξέρω τι θα πει καθώς όσο έχει φράουλες η λαϊκή τις τρώω με το καφάσι (τρελαίνομαι) μετά που θα σταματήσουν δεν ξέρω τι θα κάνω 🤣🤣

Σε αντίστροφη μέτρηση για την β επιπέδου είμαστε επίσης την Παρασκευή που μας έρχεται ελπίζουμε και προσευχόμαστε να πάνε όλα καλά να έχει υγεια και να μάθουμε και το φύλο επιτέλους! Μας κρύβεται συνέχεια αυτό το μικρούλι..

Τώρα για εμένα όσον αφορά το μαξιλάρι καλύτερα να πάρετε ένα μαξιλάρι που να γίνεται μετά θηλασμού, εγώ θηλάζω τρία χρόνια σερί με το ένα μαξιλάρι που είχα πάρει στην πρώτη εγκυμοσύνη με βόλεψε πολύ. Τώρα σταμάτησα να θηλάζω το έχω βάλει στην άκρη και περιμένει το επόμενο μέλος. Μόνο να πάρετε ένα κάλυμμα για το μαξιλάρι και να πλένετε αυτό γιατί όλο το μαξιλάρι στεγνώνει δύσκολα μετά ειδικά τον χειμώνα.

Εύχομαι να είστε όλες καλά, με τις εγκυμοσύνες σας με την υγεία σας και να περάσετε τέλεια αυτό το ΣΚ❤️

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια! Καλη εβδομαδα σε όλες! 

Εγω κοριτσια μου εχω τον άντρα μου με κόβιντ απο την Παρασκευή. Είχαν κολλησει όλοι στη δουλειά του, ευτυχώς απο Πέμπτη είχε μετακομίσει στον καναπε στο ισόγειο. Ωραιο σ/κ περάσαμε. Με τη μάσκα συνεχεια και σε 2 σπίτια ουσιαστικά, ο ένας πάνω ο άλλος κάτω... Ευτυχώς χθες ήρθαν οι γονείς μου και με πήραν πήγαμε μια βόλτα και βγήκα λίγο έξω γτ ειχα αρχίσει να τρελαίνομαι. 

Με είχαν ζώσει και τα φίδια μην κολλήσω και δεν καταφερω να παω να δω το μικρο μου μωράκι. Εχω επιτελους ραντεβου!!! Μέρα μέρα τις μετρουσα. Τώρα θα της πω να μην με βάλει μήνα, θα της πω σε 3 εβδομάδες θα έρθω. Δεν πληρώνω? Πληρώνω! Χαχαχαχα!!

Σε άλλα νέα, βρήκα ένα site, το https://jukki.gr/ κι εχει ωραια πραγματακια. Εχει ψωνισει καμια σας? Εμεις είπαμε με τον άντρα μου, τη μερα που θα πάμε για Β επιπεδου, αν το φυλο ειναι 100% σίγουρο να παμε να δουμε για κουνια και καροτσι που είναι πιο ακριβά να τα παραγγείλουμε να έρχονται σιγά σιγά, υπόγειο έχουμε να μπουν μέχρι να έρθει η ώρα να τα στήσουμε στο δωμάτιο του μωρού. 

Τετάρτη μπαίνω στην 18η εβδομάδα εγω κι ακομα δεν ακουσα το μωράκι μου :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσια! Καλη εβδομαδα σε όλες! 

Εγω κοριτσια μου εχω τον άντρα μου με κόβιντ απο την Παρασκευή. Είχαν κολλησει όλοι στη δουλειά του, ευτυχώς απο Πέμπτη είχε μετακομίσει στον καναπε στο ισόγειο. Ωραιο σ/κ περάσαμε. Με τη μάσκα συνεχεια και σε 2 σπίτια ουσιαστικά, ο ένας πάνω ο άλλος κάτω... Ευτυχώς χθες ήρθαν οι γονείς μου και με πήραν πήγαμε μια βόλτα και βγήκα λίγο έξω γτ ειχα αρχίσει να τρελαίνομαι. 

Με είχαν ζώσει και τα φίδια μην κολλήσω και δεν καταφερω να παω να δω το μικρο μου μωράκι. Εχω επιτελους ραντεβου!!! Μέρα μέρα τις μετρουσα. Τώρα θα της πω να μην με βάλει μήνα, θα της πω σε 3 εβδομάδες θα έρθω. Δεν πληρώνω? Πληρώνω! Χαχαχαχα!!

Σε άλλα νέα, βρήκα ένα site, το https://jukki.gr/ κι εχει ωραια πραγματακια. Εχει ψωνισει καμια σας? Εμεις είπαμε με τον άντρα μου, τη μερα που θα πάμε για Β επιπεδου, αν το φυλο ειναι 100% σίγουρο να παμε να δουμε για κουνια και καροτσι που είναι πιο ακριβά να τα παραγγείλουμε να έρχονται σιγά σιγά, υπόγειο έχουμε να μπουν μέχρι να έρθει η ώρα να τα στήσουμε στο δωμάτιο του μωρού. 

Τετάρτη μπαίνω στην 18η εβδομάδα εγω κι ακομα δεν ακουσα το μωράκι μου :(

Περαστικά σας κορίτσι μου, εσύ τη γλίτωσες ευτυχώς!!!! Σήμερα έχεις ραντεβού;;;;άντε με το καλό περιμένουμε νέα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Περαστικά σας κορίτσι μου, εσύ τη γλίτωσες ευτυχώς!!!! Σήμερα έχεις ραντεβού;;;;άντε με το καλό περιμένουμε νέα!!!

Ευτυχώς!! Εγω το ειχα περασει το καλοκαιρι, Αυγουστο μήνα, με την αντλία να δουλεύει κι εγω να ψήνομαι! Τουλάχιστον ηταν ευκολο το καλοκαιρι, καθομασταν στη βεραντα, ήταν αλλιω΄ς. Τώρα περναμε τις μερες με εμενα στην κρεβατοκάμαρα (τώρα δουλευω οποτε οκ, ειμαι στο δωματιο που ειναι γραφειο) και το ενα μπανιο κι ο αντρας μου κατασκήνωση στον καναπε απο Πέμπτη, να μου εχει κανει το WC χάλια και το καθιστικό με διαφορετική διαρρυθμιση για να βολευτει! Καλός, νοικοκύρης, αλλά αν δεν περνάς και μια από πίσω τους σε ότι κάνουν, μισά τα αφηνει!! Ευτυχώς το πρωι δεν πηγε φυσικά στη δουλειά, αλλά πήγε σε κάτι δέντρα στον κάμπο να κλαδέψει και με αφησε να βαλω μια σχετική τάξη. 

Αχ αύριο είναι το ραντεβού μας. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόση αγωνία έχω! (εν τω μεταξυ΄ σίγουρα καταλαβαινετε, κι εσεις το ιδιο αγχος περνατε 🤣) Αλλά δεν μπορωωωω έτσι μου έρχεται να την παρω να της πω να ερθω σημερα να τελειωνουμε??

Το αστειο ποιο ειναι? Η μάνα μου εύχεται ο άντρας μου να βγαινει αρνητικός αυριο για να μην έρθει αυτός μαζί, να έρθει εκεινη!! Στην αναμονή είναι και ο πατερας μου που εχουν συνεννοηθεί να περιμένει απο κα΄τω, κι αν η γιατρός πει ναι, να του πούμε να ανεβει να δει το υπερηχογραφημα! Το οποίο ειναι σίγουρο ότι θα πει ναι η γιατρός μου... Τι τραβάω??? Από τη μια χαιρομαι που στα 33 μου ο πατερας μου ειναι μόλις 56 ακόμα, απο την άλλη δεν μπορώ να ακολουθήσω την τρέλα του!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...