Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι κορίτσι μου μια φίλη μας που έκανε διαβήτη κύησης έκανε μια διατροφή με διατροφολόγο με 1900 θερμίδες, η κοπέλα 50 κιλά εντωμεταξυ και ήταν μια χαρά δεν πεινουσε καθόλου και έτρωγε και γλυκά με στέβια, δεν την ανέβαζαν, απλά μετά από κάθε γεύμα μετριόταν με το ειδικό μηχάνημα. Απλά επειδή οι ενδοκρινολόγοι δίνουν πάρα πολύ αυστηρές και "παλιάς εποχής" δίαιτες καλύτερα να πας σε έναν διατροφολόγο για μένα όσον αφορά την διατροφή σου. Αλλά πλέον δεν είναι κάτι να αγχώνεσαι κάνουν πολλές έγκυες κοπέλες και όλα πάνε καλά!!!

Δεν έχω πλέον άγχος, μου λύθηκε χθες που συζήτησα με τους γιατρούς μου.

Το μόνο που χρειάζεται πλέον είναι πειθαρχία στο διατροφικό πρόγραμμα.

❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μπράβο σου κορίτσι μου, έτσι είναι!!! Ελπίζω και γω να ηρεμήσω όταν πάω, να το πάρω απόφαση και να ξεκινήσω δυναμικά, τώρα είμαι στον αέρα ακόμη!! Δλδ πηγές σε ενδοκρινολογο?? Είναι εύκολο να μου δείξεις τι σου έβαλε?? Μπας και ηρεμήσω λίγο

Όλα αυτά είναι ευτυχώς αντιμετωπίσιμα ❤️ 

Τη Δευτέρα θα μου δώσει το επίσημο διατροφολόγιο με βάση τα κιλά και τις ημερήσεις θερμιδικές ανάγκες ως έγκυος, αλλά για την ΄ώρα στο τηλέφωνο που μίλησα μαζί του, είπε τι να προσέχω και τι όχι μέχρι να με δει. Δε χρειάζεται ανησυχία τελικά, είναι διαχειρίσιμο.

Οπότε όλα θα πάνε πολύ καλά κ για σένα κορίτσι μου. Τη Δευτέρα που θα πάρω τη διατροφή, θα σου την στείλω για να δεις ενδεικτικά τι μου γράφει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Δεν έχω πλέον άγχος, μου λύθηκε χθες που συζήτησα με τους γιατρούς μου.

Το μόνο που χρειάζεται πλέον είναι πειθαρχία στο διατροφικό πρόγραμμα.

❤️

Εάν θέλεις σου στέλνω την διατροφή που έκανε η κοπέλα να δεις στο περίπου πάνω κάτω τι της ειχε. Εγώ έχω ξεκινήσει και την κάνω εδώ και ένα μήνα γτ φοβήθηκα είχα κι εγώ οριακά τσιμπιμενο ζάχαρο νηστειας στο 92 και όλα πάνε καλά προς το παρόν έχω χάσει και ένα κιλό . Δεν χρειάζεται να λιμοκτονεις κιόλας. Η πειθαρχία ναι χρειάζεται ειδικά αν είσαι και γλυκατζου σαν κι εμένα άστα να πάνε....αχ... Θα κάνεις τη διατροφη σου που θα σου δώσει θα μετριεσαι και όλα καλά θα πάνε!!! Το έχω κι εγώ άγχος εσύ πόσο είχες στην πρώτη εξέταση;στο νηστείας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Εάν θέλεις σου στέλνω την διατροφή που έκανε η κοπέλα να δεις στο περίπου πάνω κάτω τι της ειχε. Εγώ έχω ξεκινήσει και την κάνω εδώ και ένα μήνα γτ φοβήθηκα είχα κι εγώ οριακά τσιμπιμενο ζάχαρο νηστειας στο 92 και όλα πάνε καλά προς το παρόν έχω χάσει και ένα κιλό . Δεν χρειάζεται να λιμοκτονεις κιόλας. Η πειθαρχία ναι χρειάζεται ειδικά αν είσαι και γλυκατζου σαν κι εμένα άστα να πάνε....αχ... Θα κάνεις τη διατροφη σου που θα σου δώσει θα μετριεσαι και όλα καλά θα πάνε!!! Το έχω κι εγώ άγχος εσύ πόσο είχες στην πρώτη εξέταση;στο νηστείας;

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα σάκχαρο νηστείας 90, μετά από 1.5 μήνα είχα 92 και τις προάλλες είχα 97, όπου πληρούσα πλέον τα κριτήρια για ΣΔΚ. 

Στείλε μου αν θες, ναι ❤️ Γιατί πχ το γάλα μου δημιουργεί δυσανεξία κ σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κεφίρ, αντίστοιχων λιπαρών και θερμίδων. Θέλω να δω τα υποκατάστατα που προτείνουν ❤️ 

Καλά έκανες και την ξεκίνησες με δική σου πρωτοβουλία τη διατροφή προληπτικά και που σου έκανε καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα σάκχαρο νηστείας 90, μετά από 1.5 μήνα είχα 92 και τις προάλλες είχα 97, όπου πληρούσα πλέον τα κριτήρια για ΣΔΚ. 

Στείλε μου αν θες, ναι ❤️ Γιατί πχ το γάλα μου δημιουργεί δυσανεξία κ σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κεφίρ, αντίστοιχων λιπαρών και θερμίδων. Θέλω να δω τα υποκατάστατα που προτείνουν ❤️ 

Καλά έκανες και την ξεκίνησες με δική σου πρωτοβουλία τη διατροφή προληπτικά και που σου έκανε καλό! 

@Eir_ma στείλε την εδώ αν σου είναι εύκολο να την δω και γω που συμπάσχω ω 😁😁😁!! Σε ευχαριστούμε πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Στην αρχή της εγκυμοσύνης είχα σάκχαρο νηστείας 90, μετά από 1.5 μήνα είχα 92 και τις προάλλες είχα 97, όπου πληρούσα πλέον τα κριτήρια για ΣΔΚ. 

Στείλε μου αν θες, ναι ❤️ Γιατί πχ το γάλα μου δημιουργεί δυσανεξία κ σκέφτομαι να το αντικαταστήσω με κεφίρ, αντίστοιχων λιπαρών και θερμίδων. Θέλω να δω τα υποκατάστατα που προτείνουν ❤️ 

Καλά έκανες και την ξεκίνησες με δική σου πρωτοβουλία τη διατροφή προληπτικά και που σου έκανε καλό! 

Ααααχ κορίτσι μου κι εγώ με το γάλα που ΟΛΟΙ οι ενδοκρινολόγοι σε ταραζουνε στο γάλα γτ έχω και υποθυρεοειδισμό χρονια και τους ξέρω τι διατροφές δίνουν. Κι εγώ έχω δυσανεξία και δεν κάνει να πίνουμε γάλα ειδικά τόσο πολύ που βάζουνε. Δεν έχει πουθενά γάλα αυτή η διατροφή εκτός από εκεί που έχει ποριτζ βρώμης αλλά μπορείς να το φτιάξεις με υποκατάστατο η με νερό. Θα την βάλω σε νέο μήνυμα ελπίζω να τα καταφέρω γτ δεν έχω ξανανεβασει φωτό νομίζω δεν θυμάμαι. Βάλε κι εσύ την δικιά σου όταν σου δώσει γτ έχω βαρεθεί να κάνω την ίδια εβδομάδα εδώ και ένα μήνα🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

@Eir_ma στείλε την εδώ αν σου είναι εύκολο να την δω και γω που συμπάσχω ω 😁😁😁!! Σε ευχαριστούμε πολύ 

Την έβαλα σας την εμφανίζει κορίτσια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Αυτά που έχει καθετο ανάμεσα τα τρως και αυτά σαν γεύμα, γενικά έχει ανά δύο ώρες φαγητο

Ναι μια χαρά την εμφανίζει @Eir_maνα σαι καλά! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Τονια μου δεν κατάφερα να στο στείλω από κει!! Αυτό ειναι

Screenshot_20230302_193354.jpg

Καλημέρα Μαρίκα μου σε ευχαριστώ πολύ!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Αυτή η διατροφή  @Ersi85 είναι μόνο για ΔΚ ή  και για κάποια που έχει τσιμπήσει ήδη κιλά (ονόματα δε λέμε)? Θέλω να ξεκινήσω να μαζευομαι αλλά δεν ξέρω πως. Από βδομάδα λέω να επισκεφτώ  διατροφολόγο. Πριν την εγκυμοσύνη είχα βρεθεί με αντίσταση στην ινσουλίνη (πήρα 3 μήνες retaform και έχασα και κιλά αλλά τα ξαναπήρα τελικα δυστυχώς πριν μείνω εγκυος) και τώρα, τόσο καιρό, τρώω ακατάπαυστα χωρίς να μπορώ να το ελέγξω. Έκανα καμπύλη στην 14η εβδομάδα προληπτικά αλλά βγήκε οκ. Αυτό που έχω σκεφτεί για την ώρα είναι να έχω να τσιμπολογαω καροτακια και αγγουράκια και να αυξήσω το νερό. Βουνό μου φαίνεται αλλά κάτι πρέπει να γίνει πριν γίνω εγώ το βουνό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Θα τολμήσω να μπω κι εγώ στο γκρουπ μιας και έχουμε ΠΗΤ 6/8 στο Ιασώ. Βέβαια ξέρω από τώρα ότι με το γιατρικό ιστορικό μου θα χρειαστεί να κάνω καισαρική οπότε φαντάζομαι η καισαρική πάει λίγο νωρίτερα?! Επομένω μηπως πιάσω και Ιούλιο δεν ξερω. Σήμερα είμαι 18+5 και σαν να νιώθω κάτι να κολυμπάει στη κοιλίτσα.. σαν μικρο δόνηση πιο πολύ. Δεν ειναι κλωτσιά , ειναι περίρεργο αλλα έχει πλάκα. Δεν ήμουν σιγουρη οτι ηταν το μωράκι γιατι εγινε μολις ξύπνησα αφου πηγα τουαλέτα και γύρισα να ξαναξαπλωσω λίγο, αλλα δεν ειχα φαει κατι ακόμα. Εσας πως είναι η πρώτη πρώτη φορά που νιώσατε κάτι?
Εύχομαι όλες να ζήσουμε μια φανταστική εγκυμοσύνη και να πανε όλα καλα!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η irini02 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Θα τολμήσω να μπω κι εγώ στο γκρουπ μιας και έχουμε ΠΗΤ 6/8 στο Ιασώ. Βέβαια ξέρω από τώρα ότι με το γιατρικό ιστορικό μου θα χρειαστεί να κάνω καισαρική οπότε φαντάζομαι η καισαρική πάει λίγο νωρίτερα?! Επομένω μηπως πιάσω και Ιούλιο δεν ξερω. Σήμερα είμαι 18+5 και σαν να νιώθω κάτι να κολυμπάει στη κοιλίτσα.. σαν μικρο δόνηση πιο πολύ. Δεν ειναι κλωτσιά , ειναι περίρεργο αλλα έχει πλάκα. Δεν ήμουν σιγουρη οτι ηταν το μωράκι γιατι εγινε μολις ξύπνησα αφου πηγα τουαλέτα και γύρισα να ξαναξαπλωσω λίγο, αλλα δεν ειχα φαει κατι ακόμα. Εσας πως είναι η πρώτη πρώτη φορά που νιώσατε κάτι?
Εύχομαι όλες να ζήσουμε μια φανταστική εγκυμοσύνη και να πανε όλα καλα!!!! 

Καλή σου μέρα καλή μου!!καλώς ήρθες!! Πρώτο σου παιδάκι?? Έχεις μάθει φύλο?όλα να σου πανε  κατευχην!! Εγώ ένιωσα από 14η κάτι κινήσεις και τώρα που είμαι 16+6 νιώθω τις ίδιες μερικές ήπιες σαν κλωτσιές αριστερά κυρίως!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Ναι κορίτσι μου μια φίλη μας που έκανε διαβήτη κύησης έκανε μια διατροφή με διατροφολόγο με 1900 θερμίδες, η κοπέλα 50 κιλά εντωμεταξυ και ήταν μια χαρά δεν πεινουσε καθόλου και έτρωγε και γλυκά με στέβια, δεν την ανέβαζαν, απλά μετά από κάθε γεύμα μετριόταν με το ειδικό μηχάνημα. Απλά επειδή οι ενδοκρινολόγοι δίνουν πάρα πολύ αυστηρές και "παλιάς εποχής" δίαιτες καλύτερα να πας σε έναν διατροφολόγο για μένα όσον αφορά την διατροφή σου. Αλλά πλέον δεν είναι κάτι να αγχώνεσαι κάνουν πολλές έγκυες κοπέλες και όλα πάνε καλά!!!

Κορίτσια ΟΧΙ στέβια. Κατηγορηματικά όχι. 

Η στέβια όταν επεξεργάζεται και ζεσταινεται για να μπει σε τροφιμα γινεται καρκινογονα. Καλύτερα λιγότερη ζάχαρη ή μέλι, αλλά στέβια όχι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Αυτή η διατροφή  @Ersi85 είναι μόνο για ΔΚ ή  και για κάποια που έχει τσιμπήσει ήδη κιλά (ονόματα δε λέμε)? Θέλω να ξεκινήσω να μαζευομαι αλλά δεν ξέρω πως. Από βδομάδα λέω να επισκεφτώ  διατροφολόγο. Πριν την εγκυμοσύνη είχα βρεθεί με αντίσταση στην ινσουλίνη (πήρα 3 μήνες retaform και έχασα και κιλά αλλά τα ξαναπήρα τελικα δυστυχώς πριν μείνω εγκυος) και τώρα, τόσο καιρό, τρώω ακατάπαυστα χωρίς να μπορώ να το ελέγξω. Έκανα καμπύλη στην 14η εβδομάδα προληπτικά αλλά βγήκε οκ. Αυτό που έχω σκεφτεί για την ώρα είναι να έχω να τσιμπολογαω καροτακια και αγγουράκια και να αυξήσω το νερό. Βουνό μου φαίνεται αλλά κάτι πρέπει να γίνει πριν γίνω εγώ το βουνό! 

Εμένα ο διατροφολόγος μου είπε ότι μπορώ να τρώω ελεύθερα και σε ίση ποσότητα θέλω καρότα αγγούρια και ζελέ που είναι 9 θερμίδες/100γρ.

Επίσης είναι σημαντικό να τρώμε ανα 2,5 έως 3,5 ώρες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Κορίτσια ΟΧΙ στέβια. Κατηγορηματικά όχι. 

Η στέβια όταν επεξεργάζεται και ζεσταινεται για να μπει σε τροφιμα γινεται καρκινογονα. Καλύτερα λιγότερη ζάχαρη ή μέλι, αλλά στέβια όχι. 

Σοβαρά μιλάς;και αυτό;;; Αμάν δεν ξέρεις τι να φας πλέον.... Και στις σοκολάτες είναι;γιατί τις έπαιρνα για καλύτερο.... Η στα αναψυκτικά;Πωπω τρελάθηκα τώρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Καλή σου μέρα καλή μου!!καλώς ήρθες!! Πρώτο σου παιδάκι?? Έχεις μάθει φύλο?όλα να σου πανε  κατευχην!! Εγώ ένιωσα από 14η κάτι κινήσεις και τώρα που είμαι 16+6 νιώθω τις ίδιες μερικές ήπιες σαν κλωτσιές αριστερά κυρίως!! 

AAA τι καλά!! Απο νωρις νωρις το ενιωσες!!! εγω ανυπομονούσα για αυτή τη στιμγή και ακόμα δεν ειμαι τόσο σίγουρη!!! Εχουμε μάθει φύλο απο την πρώτη αυχενική, είναι αγοράκι και έχουμε ξετρελαθεί γενικότερα!!! Ρε κορίτσια τι φοβερα συναισθήματα ειναι αυτα!! δεν το πιστέυω κάθε μέρα!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 24 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Σοβαρά μιλάς;και αυτό;;; Αμάν δεν ξέρεις τι να φας πλέον.... Και στις σοκολάτες είναι;γιατί τις έπαιρνα για καλύτερο.... Η στα αναψυκτικά;Πωπω τρελάθηκα τώρα!

Γιατι εγω δεν εκανα περσυ πριν το γαμο διαιτα σχεδον 3 μηνες και με ειχε ταραξει στη στεβια??? Σοκοφρετες, κρέμα στάμου, αναψυκτικα.... Αστο, δράμα. Ετυχε το καλοκαιρι να παμε σε ενα σεμιναριο μαγειρικης με τη δουλειά μου. Εμείς ειχαμε ενα ζαχαροπλάστη στο γκρουπακι μας και μας ειπε διάφορα μυστικά, αλλά αυτό για την στέβια δεν το ξεχνάω. 

Για αυτο κορίτσια δεν ειναι να εμπιστευομαστε τους διαιτολόγους, παρα μόνο τους γιατρους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Γιατι εγω δεν εκανα περσυ πριν το γαμο διαιτα σχεδον 3 μηνες και με ειχε ταραξει στη στεβια??? Σοκοφρετες, κρέμα στάμου, αναψυκτικα.... Αστο, δράμα. Ετυχε το καλοκαιρι να παμε σε ενα σεμιναριο μαγειρικης με τη δουλειά μου. Εμείς ειχαμε ενα ζαχαροπλάστη στο γκρουπακι μας και μας ειπε διάφορα μυστικά, αλλά αυτό για την στέβια δεν το ξεχνάω. 

Για αυτο κορίτσια δεν ειναι να εμπιστευομαστε τους διαιτολόγους, παρα μόνο τους γιατρους. 

Καλά αυτή η διατροφολόγος δεν σου λέει φάε στέβια, απλά η φίλη μου έβλεπε ότι η σοκολάτα πχ δεν την ανέβαζε μετά στη μέτρηση και την έτρωγε. Και οι διατροφολογοι είναι κατά των υποκατάστατων γενικά, εμένα η δικιά μου μου έλεγε ακόμα και για τις κονσερβες ότι απαγορεύεται να τρώμε ειδικά στην εγκυμοσύνη. Ακόμα και ο πελτές πουμαρο, η ο τόνος.

Πηγα και εγώ και αγορασα αυτές τις ΙΟΝ ευτυχώς δεν έφαγα πολλές μόνο 2, αλλά green cola αναψυκτικά πίνει συνέχεια ο άντρας μου. Καλά που μου το είπες να τα κόψουμε. Δεν μπορούμε να στραφούμε πουθενά εμείς οι γλυκατζιδες ρε παιδί μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

 

IMG_20230303_093635.jpg

Κορίτσι μου πολύ καλύτερη αυτή εδώ η διατροφή σε σχέση με κάποιες άλλες "νοσοκομειακές" και παλαιού τύπου που δίνουν! Εννοείται από Δευτέρα θα ποστάρω αυτή που θα μου δώσει ο ενδοκρινολόγος! Ωστόσο επιφυλάσσομαι ότι μπορεί να αναζητήσω σε 2η φάση και διατροφολόγο για να μου δώσει περισσότερες επιλογές λόγω της δυσανεξίας μου στο γάλα αλλά κ στις πάρα πολλές φυτικές ίνες (έχω κ Χασιμότο μέσα σε  όλα :D ). Θα ενημερώσω ο,τι είναι ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Tonia40 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!! Αυτή η διατροφή  @Ersi85 είναι μόνο για ΔΚ ή  και για κάποια που έχει τσιμπήσει ήδη κιλά (ονόματα δε λέμε)? Θέλω να ξεκινήσω να μαζευομαι αλλά δεν ξέρω πως. Από βδομάδα λέω να επισκεφτώ  διατροφολόγο. Πριν την εγκυμοσύνη είχα βρεθεί με αντίσταση στην ινσουλίνη (πήρα 3 μήνες retaform και έχασα και κιλά αλλά τα ξαναπήρα τελικα δυστυχώς πριν μείνω εγκυος) και τώρα, τόσο καιρό, τρώω ακατάπαυστα χωρίς να μπορώ να το ελέγξω. Έκανα καμπύλη στην 14η εβδομάδα προληπτικά αλλά βγήκε οκ. Αυτό που έχω σκεφτεί για την ώρα είναι να έχω να τσιμπολογαω καροτακια και αγγουράκια και να αυξήσω το νερό. Βουνό μου φαίνεται αλλά κάτι πρέπει να γίνει πριν γίνω εγώ το βουνό! 

Είναι για ΔΚ, αλλά νομίζω ότι λόγω της αυστηρότητάς της και σε θερμίδες, θα κάνει δουλίτσα στη διατήρηση (έστω) των κιλών. Αφού όμως έχεις μια μικρή προϊστορία με αντίσταση στην ινσουλίνη, για να είσαι ασφαλής, ενημερώσου από έναν διατροφολόγο, μήπως και σου προτείνει κάτι πιο εξειδικευμένο για τις δικές σου ανάγκες! ❤️ Αυτό που βλέπω είναι ότι η κύηση πλέον πάει χέρι-χέρι με ειδική και προσεγμένη διατροφή, ιδίως για όσες είμαστε άνω των 30! Διάβασα κάπου πως και η ηλικία παίζει ρόλο στην ικανότητα του οργανισμού ως προς τη μεταβολή της γλυκόζης, συνεπώς θέλει προσοχή κορίτσια μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η irini02 είπε:

AAA τι καλά!! Απο νωρις νωρις το ενιωσες!!! εγω ανυπομονούσα για αυτή τη στιμγή και ακόμα δεν ειμαι τόσο σίγουρη!!! Εχουμε μάθει φύλο απο την πρώτη αυχενική, είναι αγοράκι και έχουμε ξετρελαθεί γενικότερα!!! Ρε κορίτσια τι φοβερα συναισθήματα ειναι αυτα!! δεν το πιστέυω κάθε μέρα!!! 

Σε νιώθω! Περπατάω στους γνωστούς μου δρόμους και στα γνωστά μου μέρη, που περπάταγα 36 χρόνια και τώρα όλα μου φαίνονται διαφορετικά, τα βιώνω με διαφορετικά συναισθήματα, σα να βλέπω κάποιο όνειρο. Το παθαίνει καμία? ❤️ 

Κ πολλά μπράβο που είδατε φύλο στην α αυχενική κ ξεμπερδέψατε 🤗 Εμείς ακοοοομα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο εγω? 

Κατανοητο αυτο με τη ζαχαρη κλπ κ πρεπει να προσεχουμε. Αλλα γενικότερα, παγωτα μπορουμε να φαμε ??? Εννοω στην εγκυμοσυνη ασχετα απο το θεμα της ζαχαρης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια να ρωτησω κατι αλλο εγω? 

Κατανοητο αυτο με τη ζαχαρη κλπ κ πρεπει να προσεχουμε. Αλλα γενικότερα, παγωτα μπορουμε να φαμε ??? Εννοω στην εγκυμοσυνη ασχετα απο το θεμα της ζαχαρης. 

Ναι κάνει, αν και το πιο ασφαλές πάντα έινια το σπιτικό! Μακριά μόνο από τα παγωτά μηχανής, απαγορεύεται!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...