Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Σωστα, εχουμε σχεδον μηνα διαφορά! Εγω εχω ΠΗΤ 6/9 αλλα ακομα δεν υπήρχε ομαδα και χώθηκα εδω! Χαχα!

Μπήκε τοσο γρήγορα? 

Εγω ξερω πως για αυτες τις 119 μέρες, τους σχεδον 4 μηνες δλδ, παίρνουμε 1 ή μισο μισθό απο τον εργοδότη (αν ειμαστε λιγοτερο απο χρονο στον εργοδότη). Επειτα κανουμε 3 αιτησεις, μια στον ΕΦΚΑ για το επιδομα τοκετου, μια δευτερη, στον ΕΦΚΑ παλι, για το επιδομα λοχειας και μια στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικες παροχές μητρότητας ώστε να καλυφθεί όλο το ποσό σαν να είχες πάρει κανονικά τους μισθούς σου. 

Αυτά μου έστειλαν εμενα απο το HR, χθες μιλουσα μαζι τους συγκεκριμενα. 

Ναι εγω για αρχη έκανα την αιτηση για το επίδομα τοκετού το οποίο παίρνουμε από ΕΦΚΑ που πληρώνει κάθε 5 και 20 του μηνα, οπότε πρόλαβα και μπήκαν γρήγορα. Όταν με το καλό γεννήσουμε κάνουμε άλλη μια αίτηση για το λοχείας και αργότερα αίτηση στον ΟΑΕΔ που θα προκύψει η διαφορά όπως πολύ σωστά είπες και συ!! Τώρα όμως δεν ξέρω γιατί εμένα μου μπήκαν λιγότερα, πρέπει να μου έρθει το χαρτί για να δω και να καταλάβω αν και ψιλιαζομαι τον λόγο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Marika31 είπε:

Ναι εγω για αρχη έκανα την αιτηση για το επίδομα τοκετού το οποίο παίρνουμε από ΕΦΚΑ που πληρώνει κάθε 5 και 20 του μηνα, οπότε πρόλαβα και μπήκαν γρήγορα. Όταν με το καλό γεννήσουμε κάνουμε άλλη μια αίτηση για το λοχείας και αργότερα αίτηση στον ΟΑΕΔ που θα προκύψει η διαφορά όπως πολύ σωστά είπες και συ!! Τώρα όμως δεν ξέρω γιατί εμένα μου μπήκαν λιγότερα, πρέπει να μου έρθει το χαρτί για να δω και να καταλάβω αν και ψιλιαζομαι τον λόγο! 

Χμμμ καταλαβα...

Πως μπόρεσες να υπολογίσεις τι χρήματα περίμενες? Γιατι εγω για αυτό θέλω να μιλήσω με τον λογιστή, για να ξερω τι περιμένω γιατι απο κάτι τετοια δεν εχω καθολου ιδεα.... και δεν εχω και καθολου εμπιστοσυνη στο κράτος! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τα μικρά μας ταρζανακια κάνουν αταξίες στην κοιλίτσα. Και εμένα έχει από το Σ/Κ που πιο πολύ σπρώχνει. Μάλλον ανυπομονεί να μας δεί και εκείνο :P

Χθες πέτυχα ένα τέτοιο γεγονός ευτυχώς σε βίντεο.. όχι απλά καρούμπαλο, ο Όλυμπος ολόκληρος σχηματίστηκε. Αχαχαχα. 

Κορίτσια στην αντίστροφη μέτρηση για τις 56 ημέρες δεν μετράμε την ΠΗΤ  έτσι?  Δηλαδη εγώ έχω ΠΗΤ 4/9. Σταματάω τη δουλειά 11/7 σωστά?

Πολυ σπρώξιμο και λόφοι ολόκληρη ναι 😄 εμένα δεν με αφήνει τα βράδια να ηρεμήσω! Ναι πολύ σωστά από 11/7 πιάνεται η δική σου, την μετράμε την ΠΗΤ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Mummy2be είπε:

Χμμμ καταλαβα...

Πως μπόρεσες να υπολογίσεις τι χρήματα περίμενες? Γιατι εγω για αυτό θέλω να μιλήσω με τον λογιστή, για να ξερω τι περιμένω γιατι απο κάτι τετοια δεν εχω καθολου ιδεα.... και δεν εχω και καθολου εμπιστοσυνη στο κράτος! :P

Επειδή εγώ πιο πριν έπαιρνα άδεια γιατρού ήξερα τι παίρνω οπότε το υπολόγισα! Περίπου γύρω στα 14 ευρώ την ημέρα πληρώνει το ΕΦΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Marika31 είπε:

Επειδή εγώ πιο πριν έπαιρνα άδεια γιατρού ήξερα τι παίρνω οπότε το υπολόγισα! Περίπου γύρω στα 14 ευρώ την ημέρα πληρώνει το ΕΦΚΑ

Τι δινει ο ΕΦΚΑ????? Αλήθεια τώρα?? Αχ θα συγκρατηθω, δεν θα αρχιζω να βριζω, υποσχομαι... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 29 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Τι δινει ο ΕΦΚΑ????? Αλήθεια τώρα?? Αχ θα συγκρατηθω, δεν θα αρχιζω να βριζω, υποσχομαι... 

Μην συγχυζεσαι καλέ 😄. Ξερω απλά ότι ο ΕΦΚΑ πληρώνει απλά τον βασικό αλλά αυτά μπορεί να διαφέρουν κι από μισθοδοσία σε μισθοδοσία δεν είμαι και σίγουρη!! Εσύ όπως και να χει  για  αυτούς τους 4 μήνες από ΕΦΚΑ και ΟΑΕΔ θα πάρεις ότι χρήματα θα έπαιρνες κι από την δουλειά σου, κανονικά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μην συγχυζεσαι καλέ 😄. Ξερω απλά ότι ο ΕΦΚΑ πληρώνει απλά τον βασικό αλλά αυτά μπορεί να διαφέρουν κι από μισθοδοσία σε μισθοδοσία δεν είμαι και σίγουρη!! Εσύ όπως και να χει  για  αυτούς τους 4 μήνες από ΕΦΚΑ και ΟΑΕΔ θα πάρεις ότι χρήματα θα έπαιρνες κι από την δουλειά σου, κανονικά!! 

Εχω ξαναγκρινιαξει για τις καλυψεις και τις παροχες! χαχαχαχα!! Θυμασαι τοτε με τις εξετάσεις, που δεν επανεξετάζουν πχ την D... 

Για αυτο φόρτωσα :P :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Πολυ σπρώξιμο και λόφοι ολόκληρη ναι 😄 εμένα δεν με αφήνει τα βράδια να ηρεμήσω! Ναι πολύ σωστά από 11/7 πιάνεται η δική σου, την μετράμε την ΠΗΤ

Ναι, θέλω να πω ότι αν μετρήσω αντίστροφα αφού έχω ΠΗΤ 4/9 άρα λέω 1η μέρα -3/9

2η μέρα -2/9 

Κλπ σωστά? Και έτσι πάμε στις 11 /7. Άρα 11/7 δεν πάω δουλειά έτσι? Σόρρυ κάπου έχει διαλύσει το μυαλό μου τώρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι, θέλω να πω ότι αν μετρήσω αντίστροφα αφού έχω ΠΗΤ 4/9 άρα λέω 1η μέρα -3/9

2η μέρα -2/9 

Κλπ σωστά? Και έτσι πάμε στις 11 /7. Άρα 11/7 δεν πάω δουλειά έτσι? Σόρρυ κάπου έχει διαλύσει το μυαλό μου τώρα..

Χάχαχα όχι η 1η μέρα είναι από 4/9 ξεκινάς να μετράς, οπότε 10/7 θα είναι η τελευταία σου μέρα στην δουλειά!! Από 11/7 βγαίνεις σε άδεια!! Και γω διαλυμένο το χω μη νομίζεις 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Χάχαχα όχι η 1η μέρα είναι από 4/9 ξεκινάς να μετράς, οπότε 10/7 θα είναι η τελευταία σου μέρα στην δουλειά!! Από 11/7 βγαίνεις σε άδεια!! Και γω διαλυμένο το χω μη νομίζεις 😄

Ωραία ωραία χαχα. Ευχαριστώ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Ωραία ωραία χαχα. Ευχαριστώ :P

Κοριτσάκι μου ξέρεις πως θα μαθεις 1000% ?

Θα μπεις να κανεις την αιτηση για το επιδομα τοκετου. Εγω πήγα να το κάνω και μου λέει ότι μπορώ να κατοχυρώσω την αιτηση απο 12/7 και μετά. Τη μερα δλδ που το HR μου ειπε οτι ξεκινά η άδεια μου.

Πονηρό???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσάκι μου ξέρεις πως θα μαθεις 1000% ?

Θα μπεις να κανεις την αιτηση για το επιδομα τοκετου. Εγω πήγα να το κάνω και μου λέει ότι μπορώ να κατοχυρώσω την αιτηση απο 12/7 και μετά. Τη μερα δλδ που το HR μου ειπε οτι ξεκινά η άδεια μου.

Πονηρό???

Σε ευχαριστώ πολύ!!! Σωστά!! :)

αλλά ακόμα δεν έχω πάρει το χαρτί του γιατρού και μου το ζητάει. Την τρίτη που έχουμε ραντεβού θα του το πω! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κοριτσάκι μου ξέρεις πως θα μαθεις 1000% ?

Θα μπεις να κανεις την αιτηση για το επιδομα τοκετου. Εγω πήγα να το κάνω και μου λέει ότι μπορώ να κατοχυρώσω την αιτηση απο 12/7 και μετά. Τη μερα δλδ που το HR μου ειπε οτι ξεκινά η άδεια μου.

Πονηρό???

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί μετρώντας σαν πρώτη μέρα άδειας 11/7 έως 4/9 που έχω ΠΗΤ βγαίνουν οι 56 ημέρες. 

Μήπως την αίτηση απλά μπορείς να την καταχωρήσεις μερικές μέρες πριν αλλά η επίσημη άδεια σου π.χ να είναι μερικές μέρες μετά?

Το χαρτί από τον γιατρό βγαίνει άμεσα 'η να στείλω από σήμερα μνμ να του το πω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Μου κάνει εντύπωση πάντως γιατί μετρώντας σαν πρώτη μέρα άδειας 11/7 έως 4/9 που έχω ΠΗΤ βγαίνουν οι 56 ημέρες. 

Μήπως την αίτηση απλά μπορείς να την καταχωρήσεις μερικές μέρες πριν αλλά η επίσημη άδεια σου π.χ να είναι μερικές μέρες μετά?

Το χαρτί από τον γιατρό βγαίνει άμεσα 'η να στείλω από σήμερα μνμ να του το πω?

Ναι ναι το βγαζει αμεσως, εσυ λαμβανεις ενα mail οπως λαμβανεις την αυλη συνταγογράφηση απο hs-no.reply κι οταν φτανεις σε αυτο το σημειο της αιτησης ζηταει τον κωδικό όπου εσυ τον πληκτρολογεις κι αυτό ανακτά τις πληροφορίες που εχει κατοχυρώσει ο γιατρός σου (το ονομα του, ΠΗΤ κτλ) 

Την αιτηση οχι, δεν την καταχωρείς πριν, μπορεις να την ετοιμάσεις αλλά οριστική υποβολή δέχεται τη μέρα που ξεκινά η άδεια. Εμενα δλδ εχει αποθηκεύσει ότι εχω συμπληρώσει αλλά στο τελικό στάδιο δεν φτάνει και βγάζει toast message που λέει οτι η αίτηση μπορεί να γίνει απο 12/7 κι έπειτα. 

Δεν ξερω γιατί χάνουμε μια μέρα, μήπως μετράς και τις 15/8 που ειναι επίσημη αργία? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ναι ναι το βγαζει αμεσως, εσυ λαμβανεις ενα mail οπως λαμβανεις την αυλη συνταγογράφηση απο hs-no.reply κι οταν φτανεις σε αυτο το σημειο της αιτησης ζηταει τον κωδικό όπου εσυ τον πληκτρολογεις κι αυτό ανακτά τις πληροφορίες που εχει κατοχυρώσει ο γιατρός σου (το ονομα του, ΠΗΤ κτλ) 

Την αιτηση οχι, δεν την καταχωρείς πριν, μπορεις να την ετοιμάσεις αλλά οριστική υποβολή δέχεται τη μέρα που ξεκινά η άδεια. Εμενα δλδ εχει αποθηκεύσει ότι εχω συμπληρώσει αλλά στο τελικό στάδιο δεν φτάνει και βγάζει toast message που λέει οτι η αίτηση μπορεί να γίνει απο 12/7 κι έπειτα. 

Δεν ξερω γιατί χάνουμε μια μέρα, μήπως μετράς και τις 15/8 που ειναι επίσημη αργία? 

Ναι ναι εγώ όλες τις ημέρες τις μετράω. Λες τις επίσημες αργίες να μην τις.μετρανε? Ας μας πουν και τα κορίτσια που είναι πιο μπροστά από εμάς γιατί με μπερδευουν όλα αυτά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelon Μέτρησα κι εγω και βγαινουν 57... Γιατι ομως? 

Καταρχας γιατι ειναι μέσα τα σ/κ??? 7ημερο δουλευουμε???

Πω πω κατι τετοια γινονται και μου ανεβαινει η πιεση... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι εγώ όλες τις ημέρες τις μετράω. Λες τις επίσημες αργίες να μην τις.μετρανε? Ας μας πουν και τα κορίτσια που είναι πιο μπροστά από εμάς γιατί με μπερδευουν όλα αυτά. 

Γιατι δεν ρωτας την υπευθυνη HR? Αυτοί απο κάπου θα το βλέπουν σίγουρα. Αλλα εγω σου λεω, εκτιμώ με βαση το δικό μου, οτι αν εγω τελευταια μερα εχω 11/7 εσυ εχεις 9/7. Δυο μέρες εχουμε διαφορά, εύκολη αφαίρεση! Χαχαχα!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Γιατι δεν ρωτας την υπευθυνη HR? Αυτοί απο κάπου θα το βλέπουν σίγουρα. Αλλα εγω σου λεω, εκτιμώ με βαση το δικό μου, οτι αν εγω τελευταια μερα εχω 11/7 εσυ εχεις 9/7. Δυο μέρες εχουμε διαφορά, εύκολη αφαίρεση! Χαχαχα!!

 

Εγώ νομίζω ότι αφού εγώ έχω 11/7 εσύ έχεις 13/7. Αχαχαχαχαχα. 

Δεν έχουμε υπεύθυνο HR. Είμαι μεν σε εταιρία αλλά δεν έχουν κάτι τέτοιο. Τα σαββατοκύριακα και λογικά ακόμα και οι αργίες μετριούνται. Δεν μετράμε 56 εργάσιμες αλλά 56 ημερολογιακές. Λογικά το σύστημα θα ανοίγει 1-2 ημέρες πριν βγούμε σε άδεια. Θα ρωτήσω τη φίλη μου που τα. Έχει περάσει να μου πει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ νομίζω ότι αφού εγώ έχω 11/7 εσύ έχεις 13/7. Αχαχαχαχαχα. 

Δεν έχουμε υπεύθυνο HR. Είμαι μεν σε εταιρία αλλά δεν έχουν κάτι τέτοιο. Τα σαββατοκύριακα και λογικά ακόμα και οι αργίες μετριούνται. Δεν μετράμε 56 εργάσιμες αλλά 56 ημερολογιακές. Λογικά το σύστημα θα ανοίγει 1-2 ημέρες πριν βγούμε σε άδεια. Θα ρωτήσω τη φίλη μου που τα. Έχει περάσει να μου πει. 

Δεν εχω 13/7, εχω μειλ απο το HR απο τον Φεβρουαριο/ Μάρτιο, καπου εκει και το επιβεβαιωσα και προχθες. Μη μου φορτώνεις αλλη μια μερα 😂😂😂 Το λεει ξεκαθαρα όχι όχι δες! :P Βάσει της ημερομηνίας τοκετού που μου έδωσες (06/09/23), η άδεια μητρότητας από τον ΕΦΚΑ ξεκινάει στις 12/07/23 και ολοκληρώνεται στις 07/11/23 (119 ημέρες). 

Δεν ανοιγει νωριτερα, μιλησα εγω με την κοπελα που ειναι στο payroll και μου ειπε τσαμπα μπήκα, 12/7 κι επειτα θα με αφησει να την κατοχυρώσω. Καλά μεταξύ μας, δεν αλλάζει κάτι αν γινει στις 12 ή στις 15 ή στις 17... Απλα με βαση αυτο που ειπε η @Marika31 χθες, πληρωνει καθε 5 & 20 του μήνα. Οπότε αν την κάνεις τη μερα που ανοιγει, ίσως προλάβεις και 20/7 και πληρωθεις. Αυτο που δεν ξερω ειναι αν θα ειναι εφαπαξ το επιδομα τοκετου. Γιατι μετα τον τοκετό πρεπει να κανουμε 2η αιτηση για το επιδομα λοχειας. 

Αυτό που με προβληματίζει ειναι πως γίνεται μορφωμένες γυναίκες να μην μπορουμε να κατανοησουμε όλα αυτα τα εργασιακά :D :D

Τη μπεμπα μου μολις την επιασε λοξυγκας! Χαχαχαχαχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσαρες μου γιατί ψάχνεστε πάλι?? 😄😄δεν το κατάλαβα!! Οι μέρες αυτές είναι 56 στο σύνολο και μετράμε μέσα και την ΠΗΤ. Την αίτηση εννοείται δεν γίνεται να την κάνουμε οπότε θέλουμε, κανονικα από την ημέρα που βγαίνουμε σε άδεια γίνεται αλλά ίσως να μπορεί να γινει  και 1-2 μέρες πριν. Εγω πάντως που  έβγαινα από 14/6 σε άδεια και έπρεπε να πάω από 13/6 για να εκδοθεί η βεβαίωση κυοφοριας από τον γιατρο,την αμέσως επόμενη μέρα έκανα την αίτηση και μετά από 1 εβδομάδα πληρωθηκα. Όπως πολύ σωστά είπε η @Watermelono ΕΦΚΑ πληρώνει 56 ημερολογιακες και όχι εργάσιμες, το ίδιο ισχύει και στις αναρρωτικες, οπότε γιαυτό δεν αφαιρούμε σκ και αργίες, πιάνονται όλες!! Δεν είναι εφάπαξ το επίδομα τοκετού, είναι δύο επιδόματα οι 119 μέρες, κυοφοριας και λοχίας. Οπότε θα μπουν σε 2 δόσεις τα χρήματα. Αυτό με τις ημερομηνιες ίσως σας μπερδεύει το γεγονός ότι η άδειες σας ναι μεν ξεκινάνε στις 13/9 και 11/9 αντίστοιχα όμως η έκδοση της βεβαίωσης πρέπει να γίνει από μια μέρα πριν.δλδ 12/9 και 10/9. Δεν μπορείτε να πάτε στον γιατρό την ίδια μέρα της άδειας αλλά μια μέρα πριν. Εμένα η βεβαίωση γράφει έκδοση 13/6 αλλά η άδεια μου πιανεται από 14/6 με ημερομηνία τοκετού 8/8

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 55 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσαρες μου γιατί ψάχνεστε πάλι?? 😄😄δεν το κατάλαβα!! Οι μέρες αυτές είναι 56 στο σύνολο και μετράμε μέσα και την ΠΗΤ. Την αίτηση εννοείται δεν γίνεται να την κάνουμε οπότε θέλουμε, κανονικα από την ημέρα που βγαίνουμε σε άδεια γίνεται αλλά ίσως να μπορεί να γινει  και 1-2 μέρες πριν. Εγω πάντως που  έβγαινα από 14/6 σε άδεια και έπρεπε να πάω από 13/6 για να εκδοθεί η βεβαίωση κυοφοριας από τον γιατρο,την αμέσως επόμενη μέρα έκανα την αίτηση και μετά από 1 εβδομάδα πληρωθηκα. Όπως πολύ σωστά είπε η @Watermelono ΕΦΚΑ πληρώνει 56 ημερολογιακες και όχι εργάσιμες, το ίδιο ισχύει και στις αναρρωτικες, οπότε γιαυτό δεν αφαιρούμε σκ και αργίες, πιάνονται όλες!! Δεν είναι εφάπαξ το επίδομα τοκετού, είναι δύο επιδόματα οι 119 μέρες, κυοφοριας και λοχίας. Οπότε θα μπουν σε 2 δόσεις τα χρήματα. Αυτό με τις ημερομηνιες ίσως σας μπερδεύει το γεγονός ότι η άδειες σας ναι μεν ξεκινάνε στις 13/9 και 11/9 αντίστοιχα όμως η έκδοση της βεβαίωσης πρέπει να γίνει από μια μέρα πριν.δλδ 12/9 και 10/9. Δεν μπορείτε να πάτε στον γιατρό την ίδια μέρα της άδειας αλλά μια μέρα πριν. Εμένα η βεβαίωση γράφει έκδοση 13/6 αλλά η άδεια μου πιανεται από 14/6 με ημερομηνία τοκετού 8/8

Εχουμε βγαλει τα ημερολογια εξω και μετραμε αγαπη μου! Χαχαχα!! Μωρεεε εγω προσπαθω να βοηθησω την @Watermelon, γιατι εμείς εχουμε πολλα ατομα η εταιρεια και εχει ολοκληρο τμημα, ειναι μια κοπελα στο payroll που μου ειπε πως και να μην κανεις καποια αιτηση εγκαιρως θα σε ειδοποιησω γιατί χρειαζομαι τις αιτησεις σου για τις πληρωμές κτλ κτλ. Μου εστειλε λεπτομερως ημερομηνίες εδω και τόσο καιρό. Κι αν καπου μπορουμε να βοηθησουμε την κοριτσάρα, ας το κάνουμε ❤️ 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εχουμε βγαλει τα ημερολογια εξω και μετραμε αγαπη μου! Χαχαχα!! Μωρεεε εγω προσπαθω να βοηθησω την @Watermelon, γιατι εμείς εχουμε πολλα ατομα η εταιρεια και εχει ολοκληρο τμημα, ειναι μια κοπελα στο payroll που μου ειπε πως και να μην κανεις καποια αιτηση εγκαιρως θα σε ειδοποιησω γιατί χρειαζομαι τις αιτησεις σου για τις πληρωμές κτλ κτλ. Μου εστειλε λεπτομερως ημερομηνίες εδω και τόσο καιρό. Κι αν καπου μπορουμε να βοηθησουμε την κοριτσάρα, ας το κάνουμε ❤️ 

 

Κορίτσια ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά εγώ 56 ημέρες μετράω πρώτη μέρα άδειας 11/7. Δηλαδή έχω ανοίξει το ημερολόγιο 500 φορες. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να παίζει. Ας μου δώσει εμένα ο γιατρός το χαρτί την άλλη βδομάδα και θα ξεκινήσω να κάνω την αίτηση από 9/7. Ε. Κάποια στιγμή θα με αφήσει το σύστημα. Αχαχαχ. Στον εργοδότη θα πω 11/7 πρώτη μερα άδειας. Εξάλλου δεν έχουμε να χάσουμε κάτι 1-2 ημέρες συν πλην.  :)

σας ευχαριστώ :)

@Mummy2be  ωραίος ο λόξυγκας ε? Αχαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά εγώ 56 ημέρες μετράω πρώτη μέρα άδειας 11/7. Δηλαδή έχω ανοίξει το ημερολόγιο 500 φορες. Δεν ξέρω τι άλλο μπορεί να παίζει. Ας μου δώσει εμένα ο γιατρός το χαρτί την άλλη βδομάδα και θα ξεκινήσω να κάνω την αίτηση από 9/7. Ε. Κάποια στιγμή θα με αφήσει το σύστημα. Αχαχαχ. Στον εργοδότη θα πω 11/7 πρώτη μερα άδειας. Εξάλλου δεν έχουμε να χάσουμε κάτι 1-2 ημέρες συν πλην.  :)

σας ευχαριστώ :)

@Mummy2be  ωραίος ο λόξυγκας ε? Αχαχαχα

Ε ναι μωρε τι θα αλλαξει? Κι εγω σημερα ειχα ενα μιτινγκ με τον μανατζερ μου και μου λεει πως ενταξει δεν θελουν να με ζοριζουν τωρα, να μην ανοιηγω τετοιες δουλειες κτλ :D 

Έχει πλακα ο λοξυγκας, σημερα ηταν πολυ ήρεμη το πρωι και σχεδον αρχισα να ανησυχώ... Αλλά μετά ξύπνησε η γλυκουλα και εχει αρχίσει τις βολτες εδω και αρκετή ώρα. Ο λοξυγκας ειναι τοσο αστειο :D :D προχθες την επιασε ενω ηταν και ο μπαμπας μας σπιτι και δεν το πιστευε αυτο που συνεβαινε!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Ε ναι μωρε τι θα αλλαξει? Κι εγω σημερα ειχα ενα μιτινγκ με τον μανατζερ μου και μου λεει πως ενταξει δεν θελουν να με ζοριζουν τωρα, να μην ανοιηγω τετοιες δουλειες κτλ :D 

Έχει πλακα ο λοξυγκας, σημερα ηταν πολυ ήρεμη το πρωι και σχεδον αρχισα να ανησυχώ... Αλλά μετά ξύπνησε η γλυκουλα και εχει αρχίσει τις βολτες εδω και αρκετή ώρα. Ο λοξυγκας ειναι τοσο αστειο :D :D προχθες την επιασε ενω ηταν και ο μπαμπας μας σπιτι και δεν το πιστευε αυτο που συνεβαινε!! 

Είναι πραγματικά φοβερό ❤️

Αλήθεια κορίτσια, πόσο είναι το μεγαλύτερο διάστημα που έχετε παρατηρήσει αδράνεια? Έχετε παρακολουθήσει το καθημερινό μοτιβο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
    • Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα..  Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 
    • Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 
    • Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!
    • Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...