Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 2 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Είμαι 29 και 3. Ντόπλερ κάθε φορά μου κάνει ο γιατρός! Όποτε αρτηρίες και πως τρέφεται το έμβρυο τα είδαμε όλα! Όλα δηλαδή είναι φυσιολογικά! Όποτε γενικα όπως και στη πρώτη μου εγκυμοσύνη δε χρειάστηκε να κάνω ντοπλερ εφόσον με ελέγχει αυτός. Τώρα μπορούμε να πάρουμε και τη γνώμη του εμβρυολογου σε δυο εβδομάδες βέβαια μου είπε.

Μία χαρά τότε, αυτό σημαίνει πως έχει καλό υπέρηχο ο γιατρός οπότε μπορεί να δει τα πάντα!!Προφανώς δεν τον ανυσηχει κάτι από αυτά τα δύο εφόσον όλα είναι φυσιολογικά τα υπόλοιπα, τα αμνιακα υγρά έτσι μεταβάλλονται ξέρω!όσο για το κεφαλάκι ξέρω απο φίλη μου το ίδιο της έλεγε ο γιατρός και είχε απλά πιο μικρό και κοιλίτσα πιο μικρή και όλα καλά!! Ηρέμησε και όποτε θελήσεις μπορείς να ξαναπάς να σε δει και να το συζητήσετε πάλι αν αυτό σε καθυσηχασει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Θεωρώ πως δεν πρέπει να σε προβληματίζουν να υγρά.  Έχω διαβάσει από κοπέλες που παίρνουν προγεστερόνη κολπικά ότι έχουν αυξημένα υγρά. Εκτός αυτού θεωρώ και εγώ πως αν κάτι ήταν σούπερ sos θα σε έστελνε στο νοσοκομείο να σου κάνουν μια εξέταση που βλέπουν αν τα υγρά είναι αμνιακα 'η όχι. Επίσης μπορεί και ο ίδιος να σου είχε κάνει με ένα ph μέτρο μια εξέταση στο ιατρείο του για να δει. Όταν περίπου την 18 εβδομάδα είχα μουσκεμένο εσώρουχο (όλη τη ραφή) και πήρα τον γιατρό έντρομη τηλέφωνο μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον πάρω μετά από μισή ώρα να του πω αν ξανά βραχηκε. Εν τέλη δόξα το θεό, έμεινε στεγνό και όλα καλά. Τι θέλω να πω? Μπορεί να είναι και ούρα τελικά όπως αποδείχθηκε στη δική μου περίπτωση. Μπορεί ,τώρα που καλοκαιριαζει να είναι και ιδρώτας. 

Εγώ αν εξαιρέσεις το κομμάτι της υγιεινής, αλλάζω εσώρουχο κάθε μέρα επειδή έχω υγρά. Όχι τόσα πολλά εννοείται όσο τότε που είχα δεί, αλλά είναι σαν την ωορρηξίας , με λίγο άσπρο πηχτό υγρό. Σχηματίζουν σίγουρα μια στάμπα 2ευρω που λέει και η φίλη μας η @Mummy2be αλλά μπορεί να είναι και σαν 2 2ευρα μαζί. Ανάλογα. Αλλά δεν συνοδεύονται πάντα από πηχτα υγρά. Άλλες φορές είναι στάμπα μόνο με υγρό 

Από κιλά πώς είναι το μωράκι? Συμβαδίζει με την ηλικία κύησης? Στον έλεγχο που σου κάνει ο γιατρός σου μπορεί να δει και την ωρίμανση του πλακούντα? Δεν ξέρω αν είναι ιατρικά ορθό 'η όχι αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. Εμάς το κεφαλάκι είναι πάντα μια εβδομάδα μπροστά. Και όντως και εγώ αλλά και ο άντρας.μου , είχαμε σαν παιδιά θέμα με τα καπέλα :P 

Η κοιλιά και το πόδι που μετράνε είναι οκ?

Οι υπόλοιπες μετρήσεις είναι καλές. Κοιλιά, πόδια κτλ..μιλάμε για 1-2 μέρες διαφορά. Από κιλά από τη σύγχυση της στιγμής ξέχασα να ρωτήσω αλλά απ’ ότι είδε ο σύζυγος ήταν γύρω στο 1300-1400. Και εγώ έχω μικρό κεφάλι..σίγουρα παίζει ρόλο η κληρονομικότητα..ήταν έτσι και στη κόρη μου απλα τοτε αντιμετωπίζαμε πολύ σοβαρά θέματα και δεν το είχαμε ψάξει τόσο..αλλά τελικά όλα ήταν καλά και απλα ειδαμε ότι το κεφαλάκι ήταν μικρό..αλλά εντός φυσιολογικών οριων.. όσο για τα χαρτάκια ηλιοτροπίου νομίζω ότι θέλω και εγώ και ο γιατρός να τα αποφύγουμε γιατί γίνονται συχνά λάθη..και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη νοσηλευτικα από λάθος διάγνωση με αυτά τα χαρτάκια..πιστεύω μόνο αν μειωθεί κι άλλο τα αμνιακό ίσως μου βάλει τα χαρτάκια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Μία χαρά τότε, αυτό σημαίνει πως έχει καλό υπέρηχο ο γιατρός οπότε μπορεί να δει τα πάντα!!Προφανώς δεν τον ανυσηχει κάτι από αυτά τα δύο εφόσον όλα είναι φυσιολογικά τα υπόλοιπα, τα αμνιακα υγρά έτσι μεταβάλλονται ξέρω!όσο για το κεφαλάκι ξέρω απο φίλη μου το ίδιο της έλεγε ο γιατρός και είχε απλά πιο μικρό και κοιλίτσα πιο μικρή και όλα καλά!! Ηρέμησε και όποτε θελήσεις μπορείς να ξαναπάς να σε δει και να το συζητήσετε πάλι αν αυτό σε καθυσηχασει!! 

Ναι προσπαθώ να σκέφτομαι όσο μπορώ πιο θετικά! Ευχαριστώ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Watermelonναι ναι εχεις δικιο. Μπορουν να δουν τo ph των υγρων και ξερουν αν ειναι αμνιακά ή όχι. 

Αλλα ακριβώς, οπως λεει και η @pepe90 τα χαρτακια που μπορεις να παρεις και στο σπιτι μπορει να ειναι λαθος, το θυμαμαι που το εχουμε ξανακουβεντιασει εδω. Και η γιατρος μου που τη ρωτησα μου ειπε πως εχει κι αυτη στο ιατρειο, αλλα δεν πρεπει να βασιζομαστε σε αυτα, ιδανικότερα στο νοσοκομειο. 

Παντως για 29+3, αν ειναι 1300 - 1400 ειναι μια χαρα το μωρακι. 29η εβδομαδα το newsletter του ΙΑΣΩ λεει μεσο ορο 1200 γραμμαρια. Εμεις ακριβώς την προηγουμενη Τεταρτη 27+6 εβδομαδων, 28 πες στρογγυλά, ήταν η μπεμπα 1307 γραμμαρια. 

Αρα το μωρακι μια χαρα ειναι στο βαρος του ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας κ απο εμενα!! Χαιρομαι που ολα πανε καλα σε ολες μας! Ολα αυτα τα αγχη οσο πλησιαζουμε στο  τοκετό ειναι φυσιολογικα. 

Ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο εσας οταν ξαπλωνει κ παει να γυρισει στο πλαι, αισθανεται καποια ελαφρια κ με δευτερολεπτων διαρκεια πονακια χαμηλα στην κοιλια? Χτες τα αισθανθηκα κ ειπα να μην αγχωθω.  Φανταζομαι οτι ειναι η μπεμπα που πιεζει κ την "γυρναω" ετσι που θελω να πεσω.

Ευχαριστώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια γεια σας κ απο εμενα!! Χαιρομαι που ολα πανε καλα σε ολες μας! Ολα αυτα τα αγχη οσο πλησιαζουμε στο  τοκετό ειναι φυσιολογικα. 

Ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο εσας οταν ξαπλωνει κ παει να γυρισει στο πλαι, αισθανεται καποια ελαφρια κ με δευτερολεπτων διαρκεια πονακια χαμηλα στην κοιλια? Χτες τα αισθανθηκα κ ειπα να μην αγχωθω.  Φανταζομαι οτι ειναι η μπεμπα που πιεζει κ την "γυρναω" ετσι που θελω να πεσω.

Ευχαριστώ 

Καλημερα!!

Εγω αυτο το αισθανομουν πριν λιγο καιρο. Μου είχε πει πως ειναι τραβήγματα, μυϊκός πόνος που μπορεί μάλιστα να σε ακινητοποίησει για μερικά λεπτά. Είναι όμως φυσιολογικό λόγω των αλλαγών που γίνονται εντός της κοιλιάς. Πόνος που επιμένει για ωωωωρα ειναι επικινδυνος. Να πονας μια ωρα και να μην περνάει, τότε πρέπει να το αναφέρουμε και να το ελέγξουμε.

Εγω εχω τωρα σχεδον 20 μέρες που νιώθω οξύ πόνο στον ύπνο ακριβώς εκει που ξεκινά η κοιλούμπα μας. Εκει που καποτε ήταν το διαφραγμα μας κι εχει ανεβει τωρα ακριβώς κάτω απο το στήθος μας. Κοιμάμαι δεξιά, παω να γυρισω αριστερά και πονάω, λιώνω υποφέρω. Κι ανάποδα, απο δεξιά προς αριστερά. Ολη την υπολοιπη μέρα δεν πονάω. Μου ειπε πως ειναι καποιος μυς, εκει που της εδειξα δεν ειναι το μωρο. Ειναι μεν τοσο ψηλά ακομα το μωρό, αλλά δεν ειναι εκει που ξεκινά ο σάκος. Και καταλαβα, πως εγω πλακώνω το σημειο αυτό, με τον τρόπο που κοιμάμαι. 

Εχουν μετακινηθει τα παντα, λογικό ειναι να εχουμε τετους πονους και σκεφτομαι πως οσο θα βαραινουμε θα εχουμε κι αλλους, μέση, λεκάνη...

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια χθες μίλησα με την τράπεζα βλαστοκυττάρων. Μιλησα με την Omnigen που ειναι η μονη πιστοποιημένη τράπεζα αυτη τη στιγμη στην Ελλάδα και μου ειπαν 1300 ευρω. Σε 3 δόσεις, μια οταν γινει ο τοκετος, μια οταν ελεγχθει το 1ο δειγμα και ειναι κατάλληλο προς καταψυξη και την 3η δόση μετα τον ελεγχο του 2ου δειγματος. Μιλάμε για 2 δειγματα γιατι ειπα πως ενδιαφέρομαι για φύλαξη και ιστου και του ομφάλιου αίματος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια γεια σας κ απο εμενα!! Χαιρομαι που ολα πανε καλα σε ολες μας! Ολα αυτα τα αγχη οσο πλησιαζουμε στο  τοκετό ειναι φυσιολογικα. 

Ηθελα να σας ρωτησω αν καποια απο εσας οταν ξαπλωνει κ παει να γυρισει στο πλαι, αισθανεται καποια ελαφρια κ με δευτερολεπτων διαρκεια πονακια χαμηλα στην κοιλια? Χτες τα αισθανθηκα κ ειπα να μην αγχωθω.  Φανταζομαι οτι ειναι η μπεμπα που πιεζει κ την "γυρναω" ετσι που θελω να πεσω.

Ευχαριστώ 

Καλημέρα!!!!! Ουυυ όσα θες😂 παντού, κυρίως σε όλη την κοιλιά γιατί πέφτει και το μωρό έτσι όπως γυρνάμε και γω δεν το αντέχω γιαυτό γυρίζω πάααρα πολύ αργα και όταν σηκώνομαι από ξαπλωτη σε  καθιστή θέση. Μετά όταν σηκώνομαι όλα περνάνε. Είναι κι αυτό που λέει η @Mummy2be τις πλακώνουμε κιόλας τις κοιλιες μας στον ύπνο μας, προχθές αυτό έπαθα είχα γυρίσει αρκετά δεξιά σχεδόν μπρούμυτα και ξύπνησα με οξυ πόνο κάτω δεξιά και στην αρχή φοβήθηκα, μετά κατάλαβα, κράτησε 5 - 10 λεπτά! Κορίτσια εσάς πως είναι η κοιλιά σας?? Εμενα ξαφνικά μια εβδομάδα τώρα έχει πετάξει πολύ μπροστά και ψηλά ολοστρογγυλη  είναι, λες και έχω καταπιεί μια μπαλα 🤣 λέτε να γύρισε?? 🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!!!!! Ουυυ όσα θες😂 παντού, κυρίως σε όλη την κοιλιά γιατί πέφτει και το μωρό έτσι όπως γυρνάμε και γω δεν το αντέχω γιαυτό γυρίζω πάααρα πολύ αργα και όταν σηκώνομαι από ξαπλωτη σε  καθιστή θέση. Μετά όταν σηκώνομαι όλα περνάνε. Είναι κι αυτό που λέει η @Mummy2be τις πλακώνουμε κιόλας τις κοιλιες μας στον ύπνο μας, προχθές αυτό έπαθα είχα γυρίσει αρκετά δεξιά σχεδόν μπρούμυτα και ξύπνησα με οξυ πόνο κάτω δεξιά και στην αρχή φοβήθηκα, μετά κατάλαβε, κράτησε 5 - 10 λεπτά! Κορίτσια εσάς πως είναι η κοιλιά σας?? Εμενα ξαφνικά μια εβδομάδα τώρα έχει πετάξει πολύ μπροστά και ψηλά ολοστρογγυλη  είναι, λες και έχω καταπιεί μια μπαλα 🤣 λέτε να γύρισε?? 🤔

Εγω δεν πλακωνω την κοιλια, ευτυχώς βαζω κοντρα το μαξιλάρι γτ κοιμόμουν μπρούμυτα μια ζωή. Εγω τους ώμους ρίχνω και πλακωνω τα πνευμονια μου, σαν να καμπουριάζω σαν να λεμε. Αλλά ναι, αν κραταει 5-10 λεπτα δεν ειναι κατι. 

Εμενα κοριτσια η κοιλιά μου ειναι πολύ μεγάλη. Εδω και κανα μηνα εχει πεταχτει μια κοιλια τεράστια, σαν να εχω ενα καρπουζι, ή διδυμα! Απο 30η εβδομάδα, που μου εστειλε εμενα σημερα το ΙΑΣΩ λέει πως μπορει να παρει σιγά σιγά θεση ναι. Αλλά καθε μωρο εχει τα δικα του, ετσι? Δεν ειναι κανονας. 

Το καταλαβαινουμε αραγε οταν παρουν θεση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω δεν πλακωνω την κοιλια, ευτυχώς βαζω κοντρα το μαξιλάρι γτ κοιμόμουν μπρούμυτα μια ζωή. Εγω τους ώμους ρίχνω και πλακωνω τα πνευμονια μου, σαν να καμπουριάζω σαν να λεμε. Αλλά ναι, αν κραταει 5-10 λεπτα δεν ειναι κατι. 

Εμενα κοριτσια η κοιλιά μου ειναι πολύ μεγάλη. Εδω και κανα μηνα εχει πεταχτει μια κοιλια τεράστια, σαν να εχω ενα καρπουζι, ή διδυμα! Απο 30η εβδομάδα, που μου εστειλε εμενα σημερα το ΙΑΣΩ λέει πως μπορει να παρει σιγά σιγά θεση ναι. Αλλά καθε μωρο εχει τα δικα του, ετσι? Δεν ειναι κανονας. 

Το καταλαβαινουμε αραγε οταν παρουν θεση?

Εννοείται, δεν γυρνάνε όλα την ώρα που πρέπει!! Έμας την τελευταία φορά γυρισμένη ήταν απλώς ήταν όλη δεξιά και μου είπε ο γιατρός ότι ειναι πολύ καλή θεση οπότε αναρωτιεμαι τώρα μήπως ήρθε κέντρο κανονικά γτ εκεί φούσκωσα είναι σαν να είναι κατι εκεί ο πωπο της ίσως δεν ξέρω!! Οι νύφες μου και οι φίλες μου μου λένε ότι το καταλαβαίνεις όταν γυρίσουν, μπορεί να αισθανθείς την κίνηση η να το καταλάβεις από την αναπνοή επειδή σταματούν να πιέζουν τα όργανα προς τα πάνω όπως το στομάχι οπότε και τα πνευμονια και σταματάνε οι καούρες, οι πόνοι στο στομάχι και αναπνεουμε καλύτερα!! Τώρα δεν ξέρω, εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πάντως απλά με υποψιαζει αυτό το φούσκωμα, ποιος ξέρει θα δούμε σε 3 εβδομάδες 🙂!! Επίσης  ξέρω ότι και να γυρίσουν τώρα μπορεί να ξαναγυρίσουν εύκολα πάλι επειδή είναι σχετικά νωρίς, από την 36η εβδομάδα και μετά είναι δύσκολο αφού παρούν θέση να την αλλαξουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 58 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Εννοείται, δεν γυρνάνε όλα την ώρα που πρέπει!! Έμας την τελευταία φορά γυρισμένη ήταν απλώς ήταν όλη δεξιά και μου είπε ο γιατρός ότι ειναι πολύ καλή θεση οπότε αναρωτιεμαι τώρα μήπως ήρθε κέντρο κανονικά γτ εκεί φούσκωσα είναι σαν να είναι κατι εκεί ο πωπο της ίσως δεν ξέρω!! Οι νύφες μου και οι φίλες μου μου λένε ότι το καταλαβαίνεις όταν γυρίσουν, μπορεί να αισθανθείς την κίνηση η να το καταλάβεις από την αναπνοή επειδή σταματούν να πιέζουν τα όργανα προς τα πάνω όπως το στομάχι οπότε και τα πνευμονια και σταματάνε οι καούρες, οι πόνοι στο στομάχι και αναπνεουμε καλύτερα!! Τώρα δεν ξέρω, εγώ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη πάντως απλά με υποψιαζει αυτό το φούσκωμα, ποιος ξέρει θα δούμε σε 3 εβδομάδες 🙂!! Επίσης  ξέρω ότι και να γυρίσουν τώρα μπορεί να ξαναγυρίσουν εύκολα πάλι επειδή είναι σχετικά νωρίς, από την 36η εβδομάδα και μετά είναι δύσκολο αφού παρούν θέση να την αλλαξουν! 

ααα λες για αυτο και η δικια μου να ηταν πλατη στον τελευταιο υπέρηχο? Να ετοιμαζεται να γυρισει προς τα κατω??? 

Για να δουμε, μακαρι να το καταλαβουμε!!

Εγω για την ωρα, νιωθω 2 ποδια ολη μερα σημερα να κουνιουνται αριστερα και δεξια πιο κατω 2 χεράκια. Ειναι πιο ηπια η αισθηση δεξια, για αυτο και θεωρω πως ειναι τα χερια της. Ενω αριστερα νιωθω πιο εντονα την κινηση και γενικοτερα στον υπερηχο ειναι παντα ετσι, μαλλον τη βολευει η μεριά αυτη. Εν τω μεταξυ αν με ποναει της λεω "Ελα βρε αγαπουλα μου, πονάς τη μαμά, κοιμήσου λίγο!" Λες και με ακουει!!! Χαχαχα!! 

Αχ αντε να φτασουμε στην 36η, να δωσει η Παναγια να φτασουμε εως εκει ήρεμες και με τα μωράκια μας υγιε΄στατα και ας ειναι ζωηρά :D ❤️ 

Παντως μου μοιαζει απιστευτο... Επειδη την λαχταρα μας την εχουμε ζησει των πρωτων εβδομαδων, οταν ξαναβγηκε θετικο τεστ και μετρουσαμε στην αρχη μου έτρεμε η καρδουλα μου μερα με τη μερα να περασουν οι πρωτες εβδομαδες... εμοιαζε άπιαστο ονειρο ρε κοριτσια... Και τωρα βλέπω εβδομάδα 30 και λεω στον αντρα μου οτι κοντευουμε για μονοψηφιο αριθμο υπολειπόμενων εβδομαδων και μοιαζει τοσο σπουδαιο και περιεργο και απο ολα τα συναισθηματα μαζι μοιαζει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 25 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

ααα λες για αυτο και η δικια μου να ηταν πλατη στον τελευταιο υπέρηχο? Να ετοιμαζεται να γυρισει προς τα κατω??? 

Για να δουμε, μακαρι να το καταλαβουμε!!

Εγω για την ωρα, νιωθω 2 ποδια ολη μερα σημερα να κουνιουνται αριστερα και δεξια πιο κατω 2 χεράκια. Ειναι πιο ηπια η αισθηση δεξια, για αυτο και θεωρω πως ειναι τα χερια της. Ενω αριστερα νιωθω πιο εντονα την κινηση και γενικοτερα στον υπερηχο ειναι παντα ετσι, μαλλον τη βολευει η μεριά αυτη. Εν τω μεταξυ αν με ποναει της λεω "Ελα βρε αγαπουλα μου, πονάς τη μαμά, κοιμήσου λίγο!" Λες και με ακουει!!! Χαχαχα!! 

Αχ αντε να φτασουμε στην 36η, να δωσει η Παναγια να φτασουμε εως εκει ήρεμες και με τα μωράκια μας υγιε΄στατα και ας ειναι ζωηρά :D ❤️ 

Παντως μου μοιαζει απιστευτο... Επειδη την λαχταρα μας την εχουμε ζησει των πρωτων εβδομαδων, οταν ξαναβγηκε θετικο τεστ και μετρουσαμε στην αρχη μου έτρεμε η καρδουλα μου μερα με τη μερα να περασουν οι πρωτες εβδομαδες... εμοιαζε άπιαστο ονειρο ρε κοριτσια... Και τωρα βλέπω εβδομάδα 30 και λεω στον αντρα μου οτι κοντευουμε για μονοψηφιο αριθμο υπολειπόμενων εβδομαδων και μοιαζει τοσο σπουδαιο και περιεργο και απο ολα τα συναισθηματα μαζι μοιαζει!! 

Πολυ πιθανόν να παίρνει την θέση της, γιατί όχι ❤️!! Χαχαχα και γω έτσι της λέω όταν με πονάει!! Εμένα μου φαίνεται ότι μέχρι τώρα ο καιρός πέρασε απίστευτα γρήγορα και τώρα περνάει βασανιστικά αργά 😄, ανυπομονώ και φοβαμαι ταυτόχρονα, χιλιαδυο συναισθήματα μαζί κι ας έχω περάσει ξανά την διαδικασία τοκετού και είμαι ψιλιασμενη για όλες τις λεπτομέρειες! Αρχικά και γω για να είμαι ειλικρινής δεν το πίστευα ότι θα έφτανα ως εδώ, άπιαστο όνειρο όπως λες και συ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Προσπαθώ να το συνηδειτοποιησω αλλά δεν γινεται, πιστεύω μόνο όταν τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας, μόνο τότε! ΤΙ ευλογία θεέ μου σκέφτομαι!!! Να καταφέρουμε να τα συναντησουμε επιτέλους ΟΛΕΣ και να νιώσουμε μοναδικά συναισθήματα, να ειναι υγιη και φωτισμένα!! Πάντα αγαπούσα πολύ τα παιδιά, έτσι αγαπάω τώρα και τα δικά σας κοριτσια, αλήθεια σας λέω! Όλα τα καλά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Πολυ πιθανόν να παίρνει την θέση της, γιατί όχι ❤️!! Χαχαχα και γω έτσι της λέω όταν με πονάει!! Εμένα μου φαίνεται ότι μέχρι τώρα ο καιρός πέρασε απίστευτα γρήγορα και τώρα περνάει βασανιστικά αργά 😄, ανυπομονώ και φοβαμαι ταυτόχρονα, χιλιαδυο συναισθήματα μαζί κι ας έχω περάσει ξανά την διαδικασία τοκετού και είμαι ψιλιασμενη για όλες τις λεπτομέρειες! Αρχικά και γω για να είμαι ειλικρινής δεν το πίστευα ότι θα έφτανα ως εδώ, άπιαστο όνειρο όπως λες και συ, ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!! Προσπαθώ να το συνηδειτοποιησω αλλά δεν γινεται, πιστεύω μόνο όταν τα κρατήσουμε στην αγκαλιά μας, μόνο τότε! ΤΙ ευλογία θεέ μου σκέφτομαι!!! Να καταφέρουμε να τα συναντησουμε επιτέλους ΟΛΕΣ και να νιώσουμε μοναδικά συναισθήματα, να ειναι υγιη και φωτισμένα!! Πάντα αγαπούσα πολύ τα παιδιά, έτσι αγαπάω τώρα και τα δικά σας κοριτσια, αλήθεια σας λέω! Όλα τα καλά ❤️

Ειμαστε μια παρέα κι εδω, ενας μικροκοσμος ειναι και τα φορουμς, αναπτύσσονται φιλίες και οικειότητα και ειναι λογικό να νοιαζομαστε ολες για ολες! Μακαρι να ειμασταν και κοντα και να συναντιομασταν κιολας ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια εμένα πάντως ο γιατρός χθες που ρώτησα μου είπε ότι είναι ακόμα νωρίς για να πούμε ότι πήρε την οριστική θέση (29+2 σήμερα). Υποθέτω μετά την 34 εβδομάδα . Αλλά θα μας πουν και στο ντομπλερ.λεπτομερειες. 

Εγώ χθες πρώτη φορά ΤΡΟΜΑΞΑ με τις κλωτσιές.  Ξύπνησα 2+ για τουαλέτα και χάιδεψα λίγο την κοιλιά μου. Ανταποκρίθηκε ελαφρώς και λέω ωραία ας κοιμηθώ τώρα. Και εκεί που με είχε καλοπαρει ο ύπνος, ξεκινάει κάτι κλωτσιές, άλλο πραγμαυ. Ανέβασα παλμούς επειδή τρόμαξα. Όπως καθόμουν στο πλάι, ένιωθα τις κλωτσιές και από τις 2 πλευρές της κοιλιάς. Είχε τρελαθεί. Χαχα. Και στις 5 η ώρα πάλι το ίδιο. Αλλά μου αρέσουν. Δεν έχω πρόβλημα :)

Πραγματικά και εγώ δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Με τόσο πόνο και θλίψη που είχαμε πέρσι, φέτος είμαι ακόμα σε μια φάση που δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω. Ανυπομονουμε πάρα πολύ με τον άντρα μου. Έχω και το καρότσι μέσα στο παιδί δωμάτιο και το κάνω βόλτες σαν την χαζή πέρα δώθε.  Προς το παρόν δεν με φοβίζει καθόλου η γέννα. Ίσα ίσα που την περιμένω. Περιμένω να δω αυτό το μικρό ανθρωπάκι που με κλωτσαει κάθε μέρα, που έχει λόξυγκα και με τρελαινει από χαρά . Περιμένω πως και πως να τον κρατήσω στην αγκαλιτσα μου και να δω το "αποτέλεσμα ' της μίξης εμού και του άντρα μου. Νιώθω ήδη αυτό το ιδιαίτερο αίσθημα αγάπης και θέλω τόσο πολύ να φτάσει αυτή η ώρα χωρίς άλλες στεναχώριες. 

Όπως και να έχει ευλογία σε όλες μας, υγιείς και τελειομηνες εγκυμοσύνες<3

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια εμένα πάντως ο γιατρός χθες που ρώτησα μου είπε ότι είναι ακόμα νωρίς για να πούμε ότι πήρε την οριστική θέση (29+2 σήμερα). Υποθέτω μετά την 34 εβδομάδα . Αλλά θα μας πουν και στο ντομπλερ.λεπτομερειες. 

Εγώ χθες πρώτη φορά ΤΡΟΜΑΞΑ με τις κλωτσιές.  Ξύπνησα 2+ για τουαλέτα και χάιδεψα λίγο την κοιλιά μου. Ανταποκρίθηκε ελαφρώς και λέω ωραία ας κοιμηθώ τώρα. Και εκεί που με είχε καλοπαρει ο ύπνος, ξεκινάει κάτι κλωτσιές, άλλο πραγμαυ. Ανέβασα παλμούς επειδή τρόμαξα. Όπως καθόμουν στο πλάι, ένιωθα τις κλωτσιές και από τις 2 πλευρές της κοιλιάς. Είχε τρελαθεί. Χαχα. Και στις 5 η ώρα πάλι το ίδιο. Αλλά μου αρέσουν. Δεν έχω πρόβλημα :)

Πραγματικά και εγώ δεν το έχω συνειδητοποιήσει. Με τόσο πόνο και θλίψη που είχαμε πέρσι, φέτος είμαι ακόμα σε μια φάση που δεν μπορώ να το συνειδητοποιήσω. Ανυπομονουμε πάρα πολύ με τον άντρα μου. Έχω και το καρότσι μέσα στο παιδί δωμάτιο και το κάνω βόλτες σαν την χαζή πέρα δώθε.  Προς το παρόν δεν με φοβίζει καθόλου η γέννα. Ίσα ίσα που την περιμένω. Περιμένω να δω αυτό το μικρό ανθρωπάκι που με κλωτσαει κάθε μέρα, που έχει λόξυγκα και με τρελαινει από χαρά . Περιμένω πως και πως να τον κρατήσω στην αγκαλιτσα μου και να δω το "αποτέλεσμα ' της μίξης εμού και του άντρα μου. Νιώθω ήδη αυτό το ιδιαίτερο αίσθημα αγάπης και θέλω τόσο πολύ να φτάσει αυτή η ώρα χωρίς άλλες στεναχώριες. 

Όπως και να έχει ευλογία σε όλες μας, υγιείς και τελειομηνες εγκυμοσύνες<3

Χαχαχαχαχα!!! 

Μπορω να καταλαβω αυτο που λες, να δινει πονο και στις 2 πλευρες! Δεν ειναι τελειο??? Εμένα με πιανει γέλιο καθε φορά, σαν χαζή!! Ακομα κι αν ειναι με΄σα στη νύχτα :P

Μωρέεεε αστα τα περσυνά, μην τα σκεφτεσαι... ειναι πληγή το ξέρω, αλλα δες τωρα το θαυματάκι έγινε, σε λιγο καιρο θα το εχεις αγκαλιτσα ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι υπεροχο που εχουμε τα μωράκια  μας κ ανυπομονω να την παρω στην αγκαλια μου!! Σκεφτομαι οσα εχω να κανω ακομα κοριτσιαααα!! Ετοιμαστειτε γιατι περναει πολυ γρηγορα ο καιρος!!! 

Κ δεν προλαβαινουμε!! Εμεις εχουμε παρει θεση απο την προηγουμενη εβδομάδα!!  Ειμαι 33η εβδομαδα σημερα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Ειναι υπεροχο που εχουμε τα μωράκια  μας κ ανυπομονω να την παρω στην αγκαλια μου!! Σκεφτομαι οσα εχω να κανω ακομα κοριτσιαααα!! Ετοιμαστειτε γιατι περναει πολυ γρηγορα ο καιρος!!! 

Κ δεν προλαβαινουμε!! Εμεις εχουμε παρει θεση απο την προηγουμενη εβδομάδα!!  Ειμαι 33η εβδομαδα σημερα!!

Και γω 33+1 σήμερα!!! Περιμένω κάτι πραγματακια ακόμα για νά κλείσω βαλιτσα, σήμερα ετοίμασα και τα έγγραφα που θα χρειαστούμε για το νοσοκομειο!! Εντωμεταξύ δεν κρατιέμαι και θέλω να βάλω τα πάντα στο δωμάτιο της, πχ την αλλαξιερα, το χαλάκι της, το καλάθι καλλυντικών της όλα τα υφάσματα αλλά ο άντρας μου λέει ότι θα σκονιστουν είναι νωρίς ακόμα, δίκιο έχει άλλα  γω τρελενομαιιιι θέλω να τα βαλω!!! Εσείς τι έχετε κάνει όσες φτιάξατε δωμάτιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Και γω 33+1 σήμερα!!! Περιμένω κάτι πραγματακια ακόμα για νά κλείσω βαλιτσα, σήμερα ετοίμασα και τα έγγραφα που θα χρειαστούμε για το νοσοκομειο!! Εντωμεταξύ δεν κρατιέμαι και θέλω να βάλω τα πάντα στο δωμάτιο της, πχ την αλλαξιερα, το χαλάκι της, το καλάθι καλλυντικών της όλα τα υφάσματα αλλά ο άντρας μου λέει ότι θα σκονιστουν είναι νωρίς ακόμα, δίκιο έχει άλλα  γω τρελενομαιιιι θέλω να τα βαλω!!! Εσείς τι έχετε κάνει όσες φτιάξατε δωμάτιο? 

Μωρέ έχει δίκιο… κι εγώ απορω πως κρατιέμαι αλλά ανοίγουμε παράθυρα ώρες αρκετές λόγω εποχής κ η ρουφιανα η σκόνη περνάει από παντού. Κρίμα είναι να πρέπει να τα ξανακαθαρισουμε όλα. 
Εγώ τα έχω στις κούτες. Δεν έχω πλύνει τίποτα, ούτε την κουρτίνα δεν έχω κρεμάσει παρόλο που την φτιάξαμε. Θέλω να βγω σε άδεια πρώτα ο θεός, Τετάρτη. Πέμπτη Παρασκευή έχουμε τα ραντεβού μας για ντοπλερ κ στη γιατρό μας κ Δευτέρα θα ξεκινήσω. Θα είμαστε περίπου τόσο, 33 εβδομάδων.

Θα αρχίσω να πλενω να αποστειρώνω, να παραγγείλω νυχτικα κι ότι χρειάζομαι εγώ για τη βαλίτσα μου γτ δικά μου δεν έχω πάρει τίποτα… 

Πρέπει να αγοράσω τόσα πράγματα, έχω μείνει πίσω νομίζω. Δεν έχω πάρει τίποτα για το μωράκι, ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλες… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Μωρέ έχει δίκιο… κι εγώ απορω πως κρατιέμαι αλλά ανοίγουμε παράθυρα ώρες αρκετές λόγω εποχής κ η ρουφιανα η σκόνη περνάει από παντού. Κρίμα είναι να πρέπει να τα ξανακαθαρισουμε όλα. 
Εγώ τα έχω στις κούτες. Δεν έχω πλύνει τίποτα, ούτε την κουρτίνα δεν έχω κρεμάσει παρόλο που την φτιάξαμε. Θέλω να βγω σε άδεια πρώτα ο θεός, Τετάρτη. Πέμπτη Παρασκευή έχουμε τα ραντεβού μας για ντοπλερ κ στη γιατρό μας κ Δευτέρα θα ξεκινήσω. Θα είμαστε περίπου τόσο, 33 εβδομάδων.

Θα αρχίσω να πλενω να αποστειρώνω, να παραγγείλω νυχτικα κι ότι χρειάζομαι εγώ για τη βαλίτσα μου γτ δικά μου δεν έχω πάρει τίποτα… 

Πρέπει να αγοράσω τόσα πράγματα, έχω μείνει πίσω νομίζω. Δεν έχω πάρει τίποτα για το μωράκι, ούτε μπιμπερό ούτε πιπίλες… 

Εγω ότι έχει σχέση με μένα τα έχω ψωνισει από το Πάσχα για νά μην μου πέσουν όλα μαζι, νυχτικά ρόμπες, πιτζάμες θηλασμου σουτιέν και τέτοια!! Τώρα πήρα μόνο σερβιέτες λοχείας και υποσεντονα! Εσύ είπαμε λογικό να περιμένεις την άδεια σου να τα χαρείς κιόλας, μη σε απασχολεί σε μια μέρα τα παραγγέλνεις σε μερικές  μέρες έρχονται και τα πλένεις. Μια εβδομαδουλα φτάνει  για αυτή την διαδικασία, αρκεί να έχεις κάνει μια έρευνα, να ξέρεις τι θα παρεις γιατί εμένα μου πήρε καιρό η αναζήτηση! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Εγω ότι έχει σχέση με μένα τα έχω ψωνισει από το Πάσχα για νά μην μου πέσουν όλα μαζι, νυχτικά ρόμπες, πιτζάμες θηλασμου σουτιέν και τέτοια!! Τώρα πήρα μόνο σερβιέτες λοχείας και υποσεντονα! Εσύ είπαμε λογικό να περιμένεις την άδεια σου να τα χαρείς κιόλας, μη σε απασχολεί σε μια μέρα τα παραγγέλνεις σε μερικές  μέρες έρχονται και τα πλένεις. Μια εβδομαδουλα φτάνει  για αυτή την διαδικασία, αρκεί να έχεις κάνει μια έρευνα, να ξέρεις τι θα παρεις γιατί εμένα μου πήρε καιρό η αναζήτηση! 

Οπως το λες, τη μια τα παραγγελνεις, σε 2 μερες ειναι σπιτι. Ερευνα λιγο πολυ κανει το κινητο μονο του με τόσες διαφημίσεις που πετάει! Χαχαχα! Ό,τι μου τραβαει την προσοχη το αποθηκεύω :PΣτις 12/7 που θα παω στη γιατρο θα τη ρωτησω μήπως έχει καμια λίστα να ξερω τι χρειάζομαι και τι παρέχει το νοσοκομείο ώστε να ετοιμαστώ. Το πλάνο είναι εώς τέλος Ιουλίου να εχω ετοιμη τη βαλίτσα μου και τα πράγματα της μπέμπας να ειναι πλυμμένα και αποστειρωμένα, ώστε τον Αύγουστο να μείνει να ξεκουραστώ, να διαβασω κανα βιβλιαράκι, να δω κανα webinar. Αντε να μεινει μονο η κουνια να στηθεί και το καρότσι που ειναι στις κούτες, ενα απογευμα δουλειά. Αλλωστε το καρότσι της παίρνει το αυγό για την αρχή, μεχρι να το χρειαστούμε έχουμε παρα πολύ καιρό! 

Επίσης πρέπει να βρω και την παιδιατρό, να μιλήσω και με εκείνη γιατί ο Αυγουστος ούτως ή α΄λλως είναι μήνας που όλα υπολειτουργούν, να κανω τις παραγγελιες μου εγκαίρως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Οπως το λες, τη μια τα παραγγελνεις, σε 2 μερες ειναι σπιτι. Ερευνα λιγο πολυ κανει το κινητο μονο του με τόσες διαφημίσεις που πετάει! Χαχαχα! Ό,τι μου τραβαει την προσοχη το αποθηκεύω :PΣτις 12/7 που θα παω στη γιατρο θα τη ρωτησω μήπως έχει καμια λίστα να ξερω τι χρειάζομαι και τι παρέχει το νοσοκομείο ώστε να ετοιμαστώ. Το πλάνο είναι εώς τέλος Ιουλίου να εχω ετοιμη τη βαλίτσα μου και τα πράγματα της μπέμπας να ειναι πλυμμένα και αποστειρωμένα, ώστε τον Αύγουστο να μείνει να ξεκουραστώ, να διαβασω κανα βιβλιαράκι, να δω κανα webinar. Αντε να μεινει μονο η κουνια να στηθεί και το καρότσι που ειναι στις κούτες, ενα απογευμα δουλειά. Αλλωστε το καρότσι της παίρνει το αυγό για την αρχή, μεχρι να το χρειαστούμε έχουμε παρα πολύ καιρό! 

Επίσης πρέπει να βρω και την παιδιατρό, να μιλήσω και με εκείνη γιατί ο Αυγουστος ούτως ή α΄λλως είναι μήνας που όλα υπολειτουργούν, να κανω τις παραγγελιες μου εγκαίρως! 

Χάχαχα οντως αυτό με τις διαφημίσεις ισχύει, και κάτι να πεις το ακούει και το βγάζει μετά από λίγο!! Μια χαρά είσαι λοιπόν καλά τα σκέφτεσαι και γω έτσι ακριβώς τα έκανα,απλά εγω μέχρι τέλος Ιουνίου θέλω να ναι όλα έτοιμα, έχουμε κοντά ένα μήνα εμείς διαφορά!!! Εμενα το επίδομα των 56 ημερών πριν τον τοκετο μου μπήκε ήδη κιολας, περίμενα παραπάνω για να είμαι ειλικρινής γιατί πρόπερσι ήταν πιο πολλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 27 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Χάχαχα οντως αυτό με τις διαφημίσεις ισχύει, και κάτι να πεις το ακούει και το βγάζει μετά από λίγο!! Μια χαρά είσαι λοιπόν καλά τα σκέφτεσαι και γω έτσι ακριβώς τα έκανα,απλά εγω μέχρι τέλος Ιουνίου θέλω να ναι όλα έτοιμα, έχουμε κοντά ένα μήνα εμείς διαφορά!!! Εμενα το επίδομα των 56 ημερών πριν τον τοκετο μου μπήκε ήδη κιολας, περίμενα παραπάνω για να είμαι ειλικρινής γιατί πρόπερσι ήταν πιο πολλά! 

Σωστα, εχουμε σχεδον μηνα διαφορά! Εγω εχω ΠΗΤ 6/9 αλλα ακομα δεν υπήρχε ομαδα και χώθηκα εδω! Χαχα!

Μπήκε τοσο γρήγορα? 

Εγω ξερω πως για αυτες τις 119 μέρες, τους σχεδον 4 μηνες δλδ, παίρνουμε 1 ή μισο μισθό απο τον εργοδότη (αν ειμαστε λιγοτερο απο χρονο στον εργοδότη). Επειτα κανουμε 3 αιτησεις, μια στον ΕΦΚΑ για το επιδομα τοκετου, μια δευτερη, στον ΕΦΚΑ παλι, για το επιδομα λοχειας και μια στον ΟΑΕΔ για συμπληρωματικες παροχές μητρότητας ώστε να καλυφθεί όλο το ποσό σαν να είχες πάρει κανονικά τους μισθούς σου. 

Αυτά μου έστειλαν εμενα απο το HR, χθες μιλουσα μαζι τους συγκεκριμενα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις αρχισαμε τα καρουμπαλα κοριτσια! Το βραδυ ξύπνησα για τουαλετα και μολις ξάπλωσα ενιωσα ενα εξόγκωμα, ίσα με 2ευρω περιπου :P Ποδι ήταν, χέρι ηταν δεν ξερω! Αλλά πέταγε πολύ! Χαχαχα! Την πιεσα λίγο και το μαζεψε το γλυκο μου πλάσμα ❤️

Σήμερα κατι την εχει πιασει και η κοιλια μια πεταει δεξια, μια αριστερά! Πετάει ενα καρουμπαλο και τσουπ ξανα-απλώνει η κοιλια! Χαχαχα! 

Ατίθαση θα μου βγει να το δειτε, εχουμε και δεντρα στον κήπο, βλέπω να την κατεβάζω απο τα κλαδια΄ :D

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εμεις αρχισαμε τα καρουμπαλα κοριτσια! Το βραδυ ξύπνησα για τουαλετα και μολις ξάπλωσα ενιωσα ενα εξόγκωμα, ίσα με 2ευρω περιπου :P Ποδι ήταν, χέρι ηταν δεν ξερω! Αλλά πέταγε πολύ! Χαχαχα! Την πιεσα λίγο και το μαζεψε το γλυκο μου πλάσμα ❤️

Σήμερα κατι την εχει πιασει και η κοιλια μια πεταει δεξια, μια αριστερά! Πετάει ενα καρουμπαλο και τσουπ ξανα-απλώνει η κοιλια! Χαχαχα! 

Ατίθαση θα μου βγει να το δειτε, εχουμε και δεντρα στον κήπο, βλέπω να την κατεβάζω απο τα κλαδια΄ :D

 

Τα μικρά μας ταρζανακια κάνουν αταξίες στην κοιλίτσα. Και εμένα έχει από το Σ/Κ που πιο πολύ σπρώχνει. Μάλλον ανυπομονεί να μας δεί και εκείνο :P

Χθες πέτυχα ένα τέτοιο γεγονός ευτυχώς σε βίντεο.. όχι απλά καρούμπαλο, ο Όλυμπος ολόκληρος σχηματίστηκε. Αχαχαχα. 

Κορίτσια στην αντίστροφη μέτρηση για τις 56 ημέρες δεν μετράμε την ΠΗΤ  έτσι?  Δηλαδη εγώ έχω ΠΗΤ 4/9. Σταματάω τη δουλειά 11/7 σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Τα μικρά μας ταρζανακια κάνουν αταξίες στην κοιλίτσα. Και εμένα έχει από το Σ/Κ που πιο πολύ σπρώχνει. Μάλλον ανυπομονεί να μας δεί και εκείνο :P

Χθες πέτυχα ένα τέτοιο γεγονός ευτυχώς σε βίντεο.. όχι απλά καρούμπαλο, ο Όλυμπος ολόκληρος σχηματίστηκε. Αχαχαχα. 

Κορίτσια στην αντίστροφη μέτρηση για τις 56 ημέρες δεν μετράμε την ΠΗΤ  έτσι?  Δηλαδη εγώ έχω ΠΗΤ 4/9. Σταματάω τη δουλειά 11/7 σωστά?

Οπως το λες! Ταρζανιες! :D

Εγω με 6/9 σταματώ 11/7. 12/7 ξεκινά η αδεια μου. 

Αρα εσυ, 4/9 σταματάς 9/7. 10/7 ξεκινά η δικιά σου! 

Τα εγραψα γιατί δεν παιζει να το σκεφτόμουν με το μυαλό, τέτοιο κακό μου εχει κάνει η ζέστη 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...