Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ❤️

Προσεύχομαι συνέχεια να πάνε όλα καλά! Έχω και μια κακή εμπειρία με μια γνωστή μου που έχασε το μωράκι της από αυτόν τον λόγο και προσπαθώ να μην πανικοβληθω. Γι'αυτό έστειλα και στον γιατρό μνμ. Λέω ας κάνω ο,τι μπορώ, ας γίνω κουραστική δεν πειράζει.  Να είναι καλά το ουράνιο τόξο μου. Πώς και πώς το περιμένουμε. Πέρασαν 7 μήνες  και κολλάω τώρα στους 2 😕

ξέρω ότι είναι σύνηθες να γεννιούνται με περιτυλιξεις. Της κουμπαράς μου η κόρη με 2 περιτυλιξεις γεννήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα. Και πόσα άλλα παιδάκια. Διάβαζα χθες έως και το 35/100 των κυήσεων γεννιούνται με περιτυλιξη. Και πολλές φορές λέει κατά την γέννα το βλέπουν. 

αλλά είναι το μυαλό που πάει στο κακό... :(

Δυστυχως εχω κι εγω τέτοιο παράδειγμα. Συνάδελφος που δεν ήξερα ότι ήταν έγκυος και το ακουσα και της στέλνω ευχές και μου απαντάει ότι ε΄χασε τη μπέμπα τους τον 5ο μηνα απο τον λογο αυτό. Συμβαίνουν αυτα, χιλιες φορε΄ς δυστυχώς συμβαινουν. Αλλά δεν μπορείς να σκέφτεσαι αυτά βρε αγάπη μου. 

Αν αρχίσεις και χαώνεσαι στο ιντερνετ θα δεις απειρα πράγματα. Εγω μένω σε αυτά που λεει η γιατρός. Παμε, την βλέπει, ειναι μια χαρα, ξαναπαμε στο μηνα κι ολα καλα. Πορευομαι με αυτό, δεν θα μπορουσα αλλιως, θα τρελαινομουν κι εγω και ο αντρας μου και το μωρο μη σου πω. Δοξα το Θεό και την Παναγια εχουμε ομαλή εγκυμοσυνη, μην βομβαρδιζεις το μυαλό σου με ενα σωρο πληροφορίες. 

Μην γκουγκλάρεις ο,τι σκέφτεσαι γιατί σίγουρα κάτι θα βρεις. Εγω τότε που ειχαμε δει ότι ήταν λίγα τα αμνιακά, έτσι πήγα να την πατήσω, μπήκα σε ενα σαιτ και τρελάθηκα. Μεχρι που ειπα ώπα, δεν διαβαζω ΤΙΠΟΤΑ αλλο, θα περιμενω το ραντεβου σε 1 εβδομάδα. Αν ηταν επείγον θα μου ελεγε ελα αυριο παλι να σε δω. Ή οτιδήποτε άλλο, δεν θα με αφηνε μια εβδομάδα. 

Σκεψου οτι μενει αλλη μια εβδομάδα και μετα θα εχουμε το 3 μπροστά στις εβδομάδες μας. Που σημαινει οτι αν μετράς αντίστροφα οι εβδομάδες θα ειναι μονοψήφιες. Κι επιτελους θα δουμε αυτα τα ποδια που μας ταράζουν στις κλωτσιές ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 56 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι. Κάθε μέρα σχεδόν. 

Ο γιατρός σου είπε είναι οκ?

Δες και πιο πάνω που έχω γράψει ένα σχόλιο 

Τώρα το είδα το προηγούμενο, όχι μην ανησυχείς δεν είναι κάτι κι εγώ τα διάβαζα αυτά θυμάμαι και είχα πανικοβληθεί. Μέχρι στιγμής τρία στα τρία όλη μέρα λόξυγκας και δεν είχαν κάτι.

Και για περιτυλιξη μη φοβάσαι γεννιούνται παααααρα πολλά παιδάκια με περιτυλιξη διπλή και τριπλή και είναι εντάξει. Γενικά κατά 99.99999999% στην εβδομάδα που είσαι και έπειτα πάνε όλα καλά. Σπάνια συμβαίνει κάτι κακό και τα προλαβαίνουν γτ σε λίγο θα πηγαίνεις κάθε εβδομάδα γιατρό και NST. Αν το μωρό έχει κάποιο στρεσαρισμα εκεί μέσα το καταλαβαίνουν αμεσως

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα έχει λοξυγγα καθημερινά και συνέχεια! Μην αγχωνεσαι! Έτσι ήταν και στο πρώτο μου παιδάκι! Είχε συνέχεια λοξυγγα. 

Αχ χαίρομαι που μαζευεστε πολλές μανουλες που είχαν/έχουν και τα παιδάκια σας λόξυγκα και όλα είναι σούπερ.  Εκεί που το ευχαριστειεμαι απίστευτα όταν έχει γιατί γελάω (μου φαίνεται αστείο ένας τόσος δά ανθρωπάκος να έχει λόξυγκα) μετά πώς στο καλό μου μπαίνουν κακές σκέψεις. Πωωω.. για ξύλο είμαι. 

 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Δυστυχως εχω κι εγω τέτοιο παράδειγμα. Συνάδελφος που δεν ήξερα ότι ήταν έγκυος και το ακουσα και της στέλνω ευχές και μου απαντάει ότι ε΄χασε τη μπέμπα τους τον 5ο μηνα απο τον λογο αυτό. Συμβαίνουν αυτα, χιλιες φορε΄ς δυστυχώς συμβαινουν. Αλλά δεν μπορείς να σκέφτεσαι αυτά βρε αγάπη μου. 

Αν αρχίσεις και χαώνεσαι στο ιντερνετ θα δεις απειρα πράγματα. Εγω μένω σε αυτά που λεει η γιατρός. Παμε, την βλέπει, ειναι μια χαρα, ξαναπαμε στο μηνα κι ολα καλα. Πορευομαι με αυτό, δεν θα μπορουσα αλλιως, θα τρελαινομουν κι εγω και ο αντρας μου και το μωρο μη σου πω. Δοξα το Θεό και την Παναγια εχουμε ομαλή εγκυμοσυνη, μην βομβαρδιζεις το μυαλό σου με ενα σωρο πληροφορίες. 

Μην γκουγκλάρεις ο,τι σκέφτεσαι γιατί σίγουρα κάτι θα βρεις. Εγω τότε που ειχαμε δει ότι ήταν λίγα τα αμνιακά, έτσι πήγα να την πατήσω, μπήκα σε ενα σαιτ και τρελάθηκα. Μεχρι που ειπα ώπα, δεν διαβαζω ΤΙΠΟΤΑ αλλο, θα περιμενω το ραντεβου σε 1 εβδομάδα. Αν ηταν επείγον θα μου ελεγε ελα αυριο παλι να σε δω. Ή οτιδήποτε άλλο, δεν θα με αφηνε μια εβδομάδα. 

Σκεψου οτι μενει αλλη μια εβδομάδα και μετα θα εχουμε το 3 μπροστά στις εβδομάδες μας. Που σημαινει οτι αν μετράς αντίστροφα οι εβδομάδες θα ειναι μονοψήφιες. Κι επιτελους θα δουμε αυτα τα ποδια που μας ταράζουν στις κλωτσιές ❤️ 

Έχεις δίκιο! Θα προσπαθήσω να τα καταφέρω και εγώ. Μα όντως τρελενεσαι.  Γι'αυτό και εγώ σήμερα έστειλα στον γιατρό. Γιατί δεν άντεχα άλλο ψυχολογικά. Σε ευχαριστώ αλήθεια :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 49 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Τώρα το είδα το προηγούμενο, όχι μην ανησυχείς δεν είναι κάτι κι εγώ τα διάβαζα αυτά θυμάμαι και είχα πανικοβληθεί. Μέχρι στιγμής τρία στα τρία όλη μέρα λόξυγκας και δεν είχαν κάτι.

Και για περιτυλιξη μη φοβάσαι γεννιούνται παααααρα πολλά παιδάκια με περιτυλιξη διπλή και τριπλή και είναι εντάξει. Γενικά κατά 99.99999999% στην εβδομάδα που είσαι και έπειτα πάνε όλα καλά. Σπάνια συμβαίνει κάτι κακό και τα προλαβαίνουν γτ σε λίγο θα πηγαίνεις κάθε εβδομάδα γιατρό και NST. Αν το μωρό έχει κάποιο στρεσαρισμα εκεί μέσα το καταλαβαίνουν αμεσως

Αχ. Σε ευχαριστώ πολύ και για το δικό σου μνμ. Έχεις δίκιο. ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια .Μόλις γύρισα από το doppler .Eίμαι στην 33 εβδομαδα ,και τ μωράκι έρχεται με ισχιακή προβολή .Ειναι μπρουμτα και κεφάλι πάνω και ποδαράκια προσ τον τράχηλο.Η γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε, δύσκολο να γυρίσει τώρα πια, αλλά έχω διαβάσει σε αυτά που στελνει το Ιασώ και στα σέμίνάρια που έκανα ότι μπορεί να γυρίσει και πιο μετά.Τα κιλά του είναι 2100, μου ειπαν μεγαλόσωμο είναι, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο μεγάλα.Θα γεννηθεί μου είπαν γύρω στα 3800, αλλά και εγώ που ήμουν και κορίτσι, 3400 γεννήθηκα μου ειπε σήμερα η μητρα μου.Εχει κάποια από εσάς εμπειρία από προηγούμενη γέννα , μέχρι πότε γυρίζουν τα μωρά με το κεφαλάκι κάτω, και αν τα 3800 που αναμένεται ο μπέμπης , ειναι συνηθισμένο?Στο γιατρό θα πάω σε μια εβδομάδα , και θα κου πει φαντάζομαι και αυτός την άοοψή του.Κατά τα αλλα όλα καλά δεν μου είπαν και κάτι , 10 λεπτά κάθησα μόνο και πλήρωσα 80 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν ήταν αναγκαία η εξέταση αυτή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .Μόλις γύρισα από το doppler .Eίμαι στην 33 εβδομαδα ,και τ μωράκι έρχεται με ισχιακή προβολή .Ειναι μπρουμτα και κεφάλι πάνω και ποδαράκια προσ τον τράχηλο.Η γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε, δύσκολο να γυρίσει τώρα πια, αλλά έχω διαβάσει σε αυτά που στελνει το Ιασώ και στα σέμίνάρια που έκανα ότι μπορεί να γυρίσει και πιο μετά.Τα κιλά του είναι 2100, μου ειπαν μεγαλόσωμο είναι, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο μεγάλα.Θα γεννηθεί μου είπαν γύρω στα 3800, αλλά και εγώ που ήμουν και κορίτσι, 3400 γεννήθηκα μου ειπε σήμερα η μητρα μου.Εχει κάποια από εσάς εμπειρία από προηγούμενη γέννα , μέχρι πότε γυρίζουν τα μωρά με το κεφαλάκι κάτω, και αν τα 3800 που αναμένεται ο μπέμπης , ειναι συνηθισμένο?Στο γιατρό θα πάω σε μια εβδομάδα , και θα κου πει φαντάζομαι και αυτός την άοοψή του.Κατά τα αλλα όλα καλά δεν μου είπαν και κάτι , 10 λεπτά κάθησα μόνο και πλήρωσα 80 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν ήταν αναγκαία η εξέταση αυτή?

Καλησπερα! 

Το ζυγισμα μεσω του υπερηχου παντα παιζει +- 200 γραμμάρια. 

Μεχρι ποτε γυριζουν τα μωρα δεν ξερω να σου πω αλλα ο γιατρος πιστευω θα σε διαφωτίσει τν ερχομενη εβδομάδα. Εγω θα σου πω για την αναγκαιοτητα της εξετασης. Με τη ντόπλερ βλέπουμε την ανατομια του εμβρυου ξανα οπως στην β επιπεδου, τι πιθανότητες έχουμε για προεκλαμψία, για πρόωρο τοκετό και για το αν το μωρο εχει αναπτυχθεί σωστά. Επισης ελεγχουν και ποσο αίμα περνάει στο εμβρυο, οπως βλεπουν στην αυχενική διαφάνεια. Η γιατρός μου μου ειπε πως κατα πάσα πιθανότητα,δεν υπαρχει κάτι να μας δειξει οταν αυχενική και β' επιπέδου ειναι καλες, αλλα υπαρχει η οδηγία και καλό ειναι να γινει. 

Το γεγονός οτι κράτησε 10 λεπτά θα επρεπε να σε καθησυχάζει καθώς όλα τα είδαν τέλεια ❤️ και το μωράκι χαίρει ακρας υγείας!! :D 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα θεσω το θεμα προτεραιότητας στις ουρές. Το Σάββατο στο H&M μολις με ειδαν οτι ειμαι εγκυος δυο διαφορετικές πωλήτριες με φώναξαν να περάσω πρώτη. 

Εκανα τη δουλειά μου σε 1 λεπτό κυριολεκτικά και έφυγα. Το εκτιμησα παρα πολυ και ειπα 10 φορές ευχαριστώ. Αλλα ειλικρινα ρε κοριτσια,ειναι δυνατόν να μας βλέπουν και να μην παραχωρουν τη θεση τους? Δεν περιμενα να με δει η πρωτη πρώτη στην ουρά, αλλά αυτη που ηταν μπροστά μου. 

Απο εδω και περα δεν παιζει να δω κοπέλα εγκυος σε ουρα και να μην φωναξω εγω στο ταμειο να την καλεσουν μπροστα. Ειμαστε απαραδεκτες... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .Μόλις γύρισα από το doppler .Eίμαι στην 33 εβδομαδα ,και τ μωράκι έρχεται με ισχιακή προβολή .Ειναι μπρουμτα και κεφάλι πάνω και ποδαράκια προσ τον τράχηλο.Η γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε, δύσκολο να γυρίσει τώρα πια, αλλά έχω διαβάσει σε αυτά που στελνει το Ιασώ και στα σέμίνάρια που έκανα ότι μπορεί να γυρίσει και πιο μετά.Τα κιλά του είναι 2100, μου ειπαν μεγαλόσωμο είναι, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο μεγάλα.Θα γεννηθεί μου είπαν γύρω στα 3800, αλλά και εγώ που ήμουν και κορίτσι, 3400 γεννήθηκα μου ειπε σήμερα η μητρα μου.Εχει κάποια από εσάς εμπειρία από προηγούμενη γέννα , μέχρι πότε γυρίζουν τα μωρά με το κεφαλάκι κάτω, και αν τα 3800 που αναμένεται ο μπέμπης , ειναι συνηθισμένο?Στο γιατρό θα πάω σε μια εβδομάδα , και θα κου πει φαντάζομαι και αυτός την άοοψή του.Κατά τα αλλα όλα καλά δεν μου είπαν και κάτι , 10 λεπτά κάθησα μόνο και πλήρωσα 80 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν ήταν αναγκαία η εξέταση αυτή?

Καλησπέρα σου! Τελεία τα νέα σου είναι μια χαρά το μωράκι αφρατουλι αφρατουλι. Κι εμένα ήταν 31 και 4 εβδομάδα 2 κιλακια. Τόσο ήταν πάνω κάτω και η κορούλα μου και γεννήθηκε 4 κιλά αλλά την 41η εβδομάδα. Κοίτα όσο περνάει ο καιρός λιγοστεύουν οι πιθανότητες να γυρίσει αλλά δεν είναι απίθανο. Κάνε όλα τα κόλπα που διαβασες,έχω ακούσει να γυρνάνε και κατά τη διάρκεια του τοκετού ακόμα.

Εμένα αγάπη δεν με στελνει ποτέ για ντοπλερ καμία εγκυμοσύνη μου, τώρα τι να πω. Στο εξωτερικό δεν κάνουν καν τόσους υπερήχους. Ίσως τους τρεις μεγάλους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Θα θεσω το θεμα προτεραιότητας στις ουρές. Το Σάββατο στο H&M μολις με ειδαν οτι ειμαι εγκυος δυο διαφορετικές πωλήτριες με φώναξαν να περάσω πρώτη. 

Εκανα τη δουλειά μου σε 1 λεπτό κυριολεκτικά και έφυγα. Το εκτιμησα παρα πολυ και ειπα 10 φορές ευχαριστώ. Αλλα ειλικρινα ρε κοριτσια,ειναι δυνατόν να μας βλέπουν και να μην παραχωρουν τη θεση τους? Δεν περιμενα να με δει η πρωτη πρώτη στην ουρά, αλλά αυτη που ηταν μπροστά μου. 

Απο εδω και περα δεν παιζει να δω κοπέλα εγκυος σε ουρα και να μην φωναξω εγω στο ταμειο να την καλεσουν μπροστα. Ειμαστε απαραδεκτες... 

Ποτέ δεν μου έχουν παραχωρήσει ουρά,ούτε στον ένατο μήνα μου. Μόνο οι πωλήτριες. Μια φίλη μου θυμάμαι είχε πάει ταχυδρομείο και είχε ουρά και άρχισε να φωνάζει πονάω παιδιά θα μου σπάσουν τα νερά και πέρασε πρώτη 🤣🤣. Έτσι θέλουν όλοι θράσος, δεν κάνει να στεκόμαστε όρθιες πολύ ώρα κανονικά δικαιούμαστε προτεραιότητα. Αλλά όχι! Κάνεις δεν δίνει όλοι γαιδουρια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .Μόλις γύρισα από το doppler .Eίμαι στην 33 εβδομαδα ,και τ μωράκι έρχεται με ισχιακή προβολή .Ειναι μπρουμτα και κεφάλι πάνω και ποδαράκια προσ τον τράχηλο.Η γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε, δύσκολο να γυρίσει τώρα πια, αλλά έχω διαβάσει σε αυτά που στελνει το Ιασώ και στα σέμίνάρια που έκανα ότι μπορεί να γυρίσει και πιο μετά.Τα κιλά του είναι 2100, μου ειπαν μεγαλόσωμο είναι, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο μεγάλα.Θα γεννηθεί μου είπαν γύρω στα 3800, αλλά και εγώ που ήμουν και κορίτσι, 3400 γεννήθηκα μου ειπε σήμερα η μητρα μου.Εχει κάποια από εσάς εμπειρία από προηγούμενη γέννα , μέχρι πότε γυρίζουν τα μωρά με το κεφαλάκι κάτω, και αν τα 3800 που αναμένεται ο μπέμπης , ειναι συνηθισμένο?Στο γιατρό θα πάω σε μια εβδομάδα , και θα κου πει φαντάζομαι και αυτός την άοοψή του.Κατά τα αλλα όλα καλά δεν μου είπαν και κάτι , 10 λεπτά κάθησα μόνο και πλήρωσα 80 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν ήταν αναγκαία η εξέταση αυτή?

Καλησπέρα Ιωάννα μου, πολύ ωραία τα νέα σου!! Τα 3800kg μου φαίνεται μια χαρα, μικρό σίγουρα όχι αλλά ούτε και πολύ μεγάλο, τα μωρακια μας ξέρω από τον γιατρό μου ότι μέχρι την 36η πρέπει να γυρίζουν, οπότε έχεις ακόμη!! Αν όχι τότε υπάρχει περίπτωση να γυρίσουν και τελευταία στιγμή, όπως συνέβη με την νύφη μου κι όλα πήγαν τέλεια!!! Αυτό με την doppler άσε...εγω που θα την κάνω και διπλή?? 10 λεπτά και μένα με κράτησε κι έδωσα 130 ευρω! Εμπόριο κανονικό ότι υπάρχει γύρω από την εγκυμοσυνη αλλά τελοσπαντων μεγάλη κουβέντα κι αυτή!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Mummy2be είπε:

Θα θεσω το θεμα προτεραιότητας στις ουρές. Το Σάββατο στο H&M μολις με ειδαν οτι ειμαι εγκυος δυο διαφορετικές πωλήτριες με φώναξαν να περάσω πρώτη. 

Εκανα τη δουλειά μου σε 1 λεπτό κυριολεκτικά και έφυγα. Το εκτιμησα παρα πολυ και ειπα 10 φορές ευχαριστώ. Αλλα ειλικρινα ρε κοριτσια,ειναι δυνατόν να μας βλέπουν και να μην παραχωρουν τη θεση τους? Δεν περιμενα να με δει η πρωτη πρώτη στην ουρά, αλλά αυτη που ηταν μπροστά μου. 

Απο εδω και περα δεν παιζει να δω κοπέλα εγκυος σε ουρα και να μην φωναξω εγω στο ταμειο να την καλεσουν μπροστα. Ειμαστε απαραδεκτες... 

Να σου πω την αλήθεια δεν έχει τύχει να περιμένω σε καμία μεγάλη ουρά γιατί δεν μπορώ να σταθώ ούτως ή άλλως δευτερόλεπτο οπότε για όλα τρέχει ο άντρας μου!! Φαντάζομαι δεν υπάρχει σιγουρα ενσυναισθηση  από ολους!! Τώρα μόλις μου ρθε ένα περιστατικό στην προηγούμενη εγκυμοσύνη μου περίμενα στην γραμματεία του νοσοκομείου και ήταν γεμάτο με τρεμαμενα γεροντακια οπότε δεν ξέρω ποιος έπρεπε να δώσει προτεραιότητα σε ποιον 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια .Μόλις γύρισα από το doppler .Eίμαι στην 33 εβδομαδα ,και τ μωράκι έρχεται με ισχιακή προβολή .Ειναι μπρουμτα και κεφάλι πάνω και ποδαράκια προσ τον τράχηλο.Η γιατρός που έκανε την εξέταση μου είπε, δύσκολο να γυρίσει τώρα πια, αλλά έχω διαβάσει σε αυτά που στελνει το Ιασώ και στα σέμίνάρια που έκανα ότι μπορεί να γυρίσει και πιο μετά.Τα κιλά του είναι 2100, μου ειπαν μεγαλόσωμο είναι, αλλά νομίζω ότι υπάρχουν και πιο μεγάλα.Θα γεννηθεί μου είπαν γύρω στα 3800, αλλά και εγώ που ήμουν και κορίτσι, 3400 γεννήθηκα μου ειπε σήμερα η μητρα μου.Εχει κάποια από εσάς εμπειρία από προηγούμενη γέννα , μέχρι πότε γυρίζουν τα μωρά με το κεφαλάκι κάτω, και αν τα 3800 που αναμένεται ο μπέμπης , ειναι συνηθισμένο?Στο γιατρό θα πάω σε μια εβδομάδα , και θα κου πει φαντάζομαι και αυτός την άοοψή του.Κατά τα αλλα όλα καλά δεν μου είπαν και κάτι , 10 λεπτά κάθησα μόνο και πλήρωσα 80 ευρώ. Αναρωτιέμαι αν ήταν αναγκαία η εξέταση αυτή?

Τέλεια τα νέα ! Τα κιλά του άψογα μην σε ανησυχεί. Κανονικο προς μεγαλόσωμο μωράκι . Ούτε πολύ λίγο, ούτε πολύ  πολύ . Κι εγώ αναρωτιέμαι αν θα την κάνω τζάμπα αλλά επειδή ξέρω ότι αν την ακυρωσω θα με "τρώει", θα πάω 😋

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια μου. Δεν ξέρω κι εγώ να σας πω για τον ομφάλιο λώρο αν τον κόβουνε μετά επίτηδες. Εγω έχω την εντύπωση και στις δύο γέννες δεν περιμέναμε πολύ να τον κόψουν! 

Ιωάννα μια χαρά τα κιλακια! Ούτε πολύ μεγάλο ούτε πολύ μικρό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα ήδη γιατρό. Όλα καλα! Και στο 3D το βάλαμε αλλά και σε αυτή την λειτουργία που δείχνει την ροή αίματος με μπλέ -κοκκινο. 

Και να υπήρξε περιτυλιξη μου είπε, τώρα δεν υπάρχει κάτι. Ο αμφαλιος λώρος ήταν χαλαρός και μπροστά από το πρόσωπο. Είδαμε και τον αυχένα και ήταν ελεύθερος από το οτιδήποτε. Ουφ. Μου έφυγε ένα βάρος (μέχρι τον επόμενο προβληματισμό). Χαχα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 36 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα κορίτσια. Πήγα ήδη γιατρό. Όλα καλα! Και στο 3D το βάλαμε αλλά και σε αυτή την λειτουργία που δείχνει την ροή αίματος με μπλέ -κοκκινο. 

Και να υπήρξε περιτυλιξη μου είπε, τώρα δεν υπάρχει κάτι. Ο αμφαλιος λώρος ήταν χαλαρός και μπροστά από το πρόσωπο. Είδαμε και τον αυχένα και ήταν ελεύθερος από το οτιδήποτε. Ουφ. Μου έφυγε ένα βάρος (μέχρι τον επόμενο προβληματισμό). Χαχα. 

Ειδες βρε κοριτσάρα που δεν ηταν τιποτα? 

Κρίμα περασες μια μερα αγωνιας... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Θα θεσω το θεμα προτεραιότητας στις ουρές. Το Σάββατο στο H&M μολις με ειδαν οτι ειμαι εγκυος δυο διαφορετικές πωλήτριες με φώναξαν να περάσω πρώτη. 

Εκανα τη δουλειά μου σε 1 λεπτό κυριολεκτικά και έφυγα. Το εκτιμησα παρα πολυ και ειπα 10 φορές ευχαριστώ. Αλλα ειλικρινα ρε κοριτσια,ειναι δυνατόν να μας βλέπουν και να μην παραχωρουν τη θεση τους? Δεν περιμενα να με δει η πρωτη πρώτη στην ουρά, αλλά αυτη που ηταν μπροστά μου. 

Απο εδω και περα δεν παιζει να δω κοπέλα εγκυος σε ουρα και να μην φωναξω εγω στο ταμειο να την καλεσουν μπροστα. Ειμαστε απαραδεκτες... 

Εμένα, στο διαγνωστικό που είχα πάει για αίματος για ιούς και λοιμώξεις στο πλαίσιο της διερεύνησης του οριακά αυξημένου μου αμνιακού υγρού, ένας άντρας 50αρης όχι απλώς δεν παραχώρησε αλλά με προσπέρασε κιόλας. 20 λεπτά όρθια μέχρι να φτάσω ταμείο, να πληρώσω (γιατί δεν ξέρανε τιμές και ψάχνανε, ενώ μου τις ειχαν πει και τηλεφωνικά τελικά ήταν παραπάνω) και να πάω να τις κάνω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 18/6/2023 at 5:19 ΜΜ, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κι από εμένα, συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ψαχνομαι κι εγώ για δωρεά βλαστοκύτταρων, ξέρεις πού μπορώ να απευθυνθώ;;σας ενημέρωσαν καθόλου στο σεμινάριο;

Όχι δεν αναφέρθηκε κάποια ιδιωτική συγκεκριμένα, απλώς μας είπαν να το ψάξουμε καλά, γιατί σε πολλές από αυτές έχει γίνει ανάκληση άδειας στο παρελθόν.

Για τη δημόσια, αν είστε Αθήνα με μία πρόχειρη αναζήτηση μου βγάζει αυτό

http://www.bioacademy.gr/health-services/H8KK/hellenic-cord-blood-bank?lang=gr

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια! Πήγα και εγώ τελικά στο γιατρό και όλα καλά με το θέμα του τραχήλου που είχα. Είναι 3 εκ όποτε μένει σταθερός. Δεν χρειάζεται μου είπε να το ξανά μετρήσουμε.. αλλά τα προβλήματα μου είναι άλλα..μου βρήκε μειωμένο αμνιακό..στα κατώτατα φυσιολογικά..9 με όριο το 8…και επίσης η περίμετρος του κεφαλιού του εμβρύου είναι μια εβδομάδα πίσω..θα το ελέγχουμε ανά δυο εβδομάδες. Αν παραμένει πίσω μια εβδομάδα δεν μας πειράζει αρκεί να μη μειώνεται κι άλλο..ηρεμώ από το ένα και έρχονται άλλες αναποδιές. Ειλικρινά έχω απελπιστεί!

Πάντως όσον αφορά την περίμετρο του κεφαλιού επειδή ετσι ήταν και η πρώτη μου κόρη δεν υπήρξε κάποιο θέμα! Αλλά τι να πω..δεν μπορώ να ξέρω… πάντως θυμάμαι και κάποια άλλη κοπέλα που είχε αναφέρει για μειωμένα αμνιακα..όσο μπορώ πίνω πολύ νερό..αν και το εσώρουχο μου είναι βρεγμένο καθημερινά αλλά παίρνω και την προγεστερονη και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν χάνω αμνιακα. Ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν χάνω αμνιακα καθώς θα είχα ανεβασμένα λευκά η crp και σε συνδυασμό και με τις συσπασεις δεν υπάρχει περίπτωση τόσο καιρό να μην είχε γίνει κάτι. Τι να πω!!! Τώρα πίνω πολύ νερό να βοηθήσει! Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια! Πήγα και εγώ τελικά στο γιατρό και όλα καλά με το θέμα του τραχήλου που είχα. Είναι 3 εκ όποτε μένει σταθερός. Δεν χρειάζεται μου είπε να το ξανά μετρήσουμε.. αλλά τα προβλήματα μου είναι άλλα..μου βρήκε μειωμένο αμνιακό..στα κατώτατα φυσιολογικά..9 με όριο το 8…και επίσης η περίμετρος του κεφαλιού του εμβρύου είναι μια εβδομάδα πίσω..θα το ελέγχουμε ανά δυο εβδομάδες. Αν παραμένει πίσω μια εβδομάδα δεν μας πειράζει αρκεί να μη μειώνεται κι άλλο..ηρεμώ από το ένα και έρχονται άλλες αναποδιές. Ειλικρινά έχω απελπιστεί!

Πάντως όσον αφορά την περίμετρο του κεφαλιού επειδή ετσι ήταν και η πρώτη μου κόρη δεν υπήρξε κάποιο θέμα! Αλλά τι να πω..δεν μπορώ να ξέρω… πάντως θυμάμαι και κάποια άλλη κοπέλα που είχε αναφέρει για μειωμένα αμνιακα..όσο μπορώ πίνω πολύ νερό..αν και το εσώρουχο μου είναι βρεγμένο καθημερινά αλλά παίρνω και την προγεστερονη και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν χάνω αμνιακα. Ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν χάνω αμνιακα καθώς θα είχα ανεβασμένα λευκά η crp και σε συνδυασμό και με τις συσπασεις δεν υπάρχει περίπτωση τόσο καιρό να μην είχε γίνει κάτι. Τι να πω!!! Τώρα πίνω πολύ νερό να βοηθήσει! Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!

Καλημέρα!! Ποια εβδομάδα είσαι τώρα θυμησε μου... Την doppler της έχεις κάνει?? Μη φοβάσαι αυτό με τα αμνιακα υγρά συμβαίνει καμία φορά, αν έχανες θα το καταλάβαινες και συ και ο γιατρός σίγουρα, ίσως το νερό να σε βοηθήσει!!Ο τράχηλος σου είναι μια χαρά, κανει θαύματα η προγεστερονη και γω ακόμη την βάζω και δεν βλέπω να μου την κόβει μέχρι 36η τουλάχιστον!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Καλημέρα και από εμένα κορίτσια! Πήγα και εγώ τελικά στο γιατρό και όλα καλά με το θέμα του τραχήλου που είχα. Είναι 3 εκ όποτε μένει σταθερός. Δεν χρειάζεται μου είπε να το ξανά μετρήσουμε.. αλλά τα προβλήματα μου είναι άλλα..μου βρήκε μειωμένο αμνιακό..στα κατώτατα φυσιολογικά..9 με όριο το 8…και επίσης η περίμετρος του κεφαλιού του εμβρύου είναι μια εβδομάδα πίσω..θα το ελέγχουμε ανά δυο εβδομάδες. Αν παραμένει πίσω μια εβδομάδα δεν μας πειράζει αρκεί να μη μειώνεται κι άλλο..ηρεμώ από το ένα και έρχονται άλλες αναποδιές. Ειλικρινά έχω απελπιστεί!

Πάντως όσον αφορά την περίμετρο του κεφαλιού επειδή ετσι ήταν και η πρώτη μου κόρη δεν υπήρξε κάποιο θέμα! Αλλά τι να πω..δεν μπορώ να ξέρω… πάντως θυμάμαι και κάποια άλλη κοπέλα που είχε αναφέρει για μειωμένα αμνιακα..όσο μπορώ πίνω πολύ νερό..αν και το εσώρουχο μου είναι βρεγμένο καθημερινά αλλά παίρνω και την προγεστερονη και δεν μπορώ να είμαι σίγουρη για το αν χάνω αμνιακα. Ο γιατρός μου θεωρεί ότι δεν χάνω αμνιακα καθώς θα είχα ανεβασμένα λευκά η crp και σε συνδυασμό και με τις συσπασεις δεν υπάρχει περίπτωση τόσο καιρό να μην είχε γίνει κάτι. Τι να πω!!! Τώρα πίνω πολύ νερό να βοηθήσει! Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά!

Καλημερα!

Εγώ είχα γράψει για μειωμένα αμνιακά πριν την β επιπέδου μου. Ακριβώς μια εβδομάδα πριν την β επιπεδου μου βρηκε μειωμένα αμνιακά υγρά και μια εβδομάδα αργότερα ήταν μια χαρά όταν κάναμε τον υπερηχο της β. 

Ο εμβρυολόγος που με είδε μου εξηγησε πως τα αμνιακά υγρά ειναι ποτάμι, όχι λίμνη. Τα υγρά καθε 36 ώρες ανανεω΄νονται, για αυτό και κάποιες στιγμές στις μετρήσεις μπορεί να ειναι λίγα.

Το εσώρουχο για να θεωρηθεί ότι χάνεις αμνιακό υγρό, πρέπει να ειναι τοσο υγρό, όσο το ραμμενο διπλό ύφασμα, όπως μου εξήγησαν τότε, σαν ποσότητα. Αν βρισκεις υγρό όσο ενα 2ευρω ειναι οκ. Επισης το αμνιακό υγρό ειναι σχετικά καυτό και διαφέρει απο τις κλασσικές κολπικές εκκρίσεις (λευκά υγρα) που ούτως ή άλλως εχουμε απο κα΄ποια εβδομάδα και μετά. 

Ισχυει για την CRP, με εβαλε κι εμενα τοτε να την ελεγξω και ηταν μια χαρα. Ανεβασμενα λευκά εχουμε κατά την περιοδο της εγκυμοσύνης, εχω διαβασει ότι μπορει να φτάσει και στο 18 αλλα δεν ξερω πως συσχετίζεται με τα αμνιακά υγρά, εδω ειμαι αδιαβαστη.  

Το νερό πάντως δεν εχει καποια σχεση με το αμνιακο υγρό γιατί ρώτησα κι εγώ. Το νερό μας βοηθάει στα πρηξίματα της εγκυμοσυνης. 

Εφοσον δεν τον ανησυχει το αμνιακό, αν δεν νιωθεις ανετα, ζητα του επανελεγχο, σήμερα ας πουμε. Θα δεις οτι ειναι μια χαρα ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria1985 είπε:

Εμένα, στο διαγνωστικό που είχα πάει για αίματος για ιούς και λοιμώξεις στο πλαίσιο της διερεύνησης του οριακά αυξημένου μου αμνιακού υγρού, ένας άντρας 50αρης όχι απλώς δεν παραχώρησε αλλά με προσπέρασε κιόλας. 20 λεπτά όρθια μέχρι να φτάσω ταμείο, να πληρώσω (γιατί δεν ξέρανε τιμές και ψάχνανε, ενώ μου τις ειχαν πει και τηλεφωνικά τελικά ήταν παραπάνω) και να πάω να τις κάνω.

Εγω όταν παω για εξετάσεις πλέον μπαίνω με θράσσος μέσα και λέω "με συγχωρείτε αλλα μετά θα μπω εγώ, γιατί έχω προτεραιότητα" και δεν με νοιαζει και καθολου! (Υπάρχει και μια πινακιδα που λεει οτι εχουμε προτεραιοτητα οποτε....)

Γενικά, δεν περιμένω πουθενά. Σουπερ μαρκετ επιλεγω να παω ωρες χωρις κινηση και στο Γαλαξια που πάμε μολις μας δουν θα ανοιξουν ταμειο, δεν εχω περιμενει ποτε. Παρόλο που πάω με τον αντρα μου για να κουβαλήσει. 

Μπορεί να φαινομαι αγενής που προσπερνώ κόσμο, αλλά αυτοι ειναι 2 φορές αγενείς που βλέπουν μια γυναικα εγκυο και δεν την αφηνουν να περασει. Οπότε δεν μου καίγεται καρφί! Χαχαχα! 

Έχει τυχει σε μαγαζι να περιμενω τη σειρά μου. Ειχα καθισει σε ενα σκαμπουδακι ομως και ειπα εγω μονη μου οτι θα περιμενω τη σειρα μου να με εξυπηρετησουν. Και σε αλλα μαγαζιά, αν βρω να καθισω δεν με πειραζει να περιμενω. Αλλά αν εχει κοσμο πολύ και δεν βλεπω καν προθεση να με αφησουν να περασω, τοτε παω επιτηδες και περναω μπροστα. Ποιος να πει τι?? ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλημέρα!! Ποια εβδομάδα είσαι τώρα θυμησε μου... Την doppler της έχεις κάνει?? Μη φοβάσαι αυτό με τα αμνιακα υγρά συμβαίνει καμία φορά, αν έχανες θα το καταλάβαινες και συ και ο γιατρός σίγουρα, ίσως το νερό να σε βοηθήσει!!Ο τράχηλος σου είναι μια χαρά, κανει θαύματα η προγεστερονη και γω ακόμη την βάζω και δεν βλέπω να μου την κόβει μέχρι 36η τουλάχιστον!! 

Είμαι 29 και 3. Ντόπλερ κάθε φορά μου κάνει ο γιατρός! Όποτε αρτηρίες και πως τρέφεται το έμβρυο τα είδαμε όλα! Όλα δηλαδή είναι φυσιολογικά! Όποτε γενικα όπως και στη πρώτη μου εγκυμοσύνη δε χρειάστηκε να κάνω ντοπλερ εφόσον με ελέγχει αυτός. Τώρα μπορούμε να πάρουμε και τη γνώμη του εμβρυολογου σε δυο εβδομάδες βέβαια μου είπε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 40 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα!

Εγώ είχα γράψει για μειωμένα αμνιακά πριν την β επιπέδου μου. Ακριβώς μια εβδομάδα πριν την β επιπεδου μου βρηκε μειωμένα αμνιακά υγρά και μια εβδομάδα αργότερα ήταν μια χαρά όταν κάναμε τον υπερηχο της β. 

Ο εμβρυολόγος που με είδε μου εξηγησε πως τα αμνιακά υγρά ειναι ποτάμι, όχι λίμνη. Τα υγρά καθε 36 ώρες ανανεω΄νονται, για αυτό και κάποιες στιγμές στις μετρήσεις μπορεί να ειναι λίγα.

Το εσώρουχο για να θεωρηθεί ότι χάνεις αμνιακό υγρό, πρέπει να ειναι τοσο υγρό, όσο το ραμμενο διπλό ύφασμα, όπως μου εξήγησαν τότε, σαν ποσότητα. Αν βρισκεις υγρό όσο ενα 2ευρω ειναι οκ. Επισης το αμνιακό υγρό ειναι σχετικά καυτό και διαφέρει απο τις κλασσικές κολπικές εκκρίσεις (λευκά υγρα) που ούτως ή άλλως εχουμε απο κα΄ποια εβδομάδα και μετά. 

Ισχυει για την CRP, με εβαλε κι εμενα τοτε να την ελεγξω και ηταν μια χαρα. Ανεβασμενα λευκά εχουμε κατά την περιοδο της εγκυμοσύνης, εχω διαβασει ότι μπορει να φτάσει και στο 18 αλλα δεν ξερω πως συσχετίζεται με τα αμνιακά υγρά, εδω ειμαι αδιαβαστη.  

Το νερό πάντως δεν εχει καποια σχεση με το αμνιακο υγρό γιατί ρώτησα κι εγώ. Το νερό μας βοηθάει στα πρηξίματα της εγκυμοσυνης. 

Εφοσον δεν τον ανησυχει το αμνιακό, αν δεν νιωθεις ανετα, ζητα του επανελεγχο, σήμερα ας πουμε. Θα δεις οτι ειναι μια χαρα ;) 

Αυξημένα υγρά είχα πάντα από την αρχή της εγκυμοσύνης! Βρέχεται δηλαδή όλο το εσώρουχο αλλά επειδή τρέχει και η προγεστερονη και αφήνει και αυτή δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αμνιακα. Αν και πάλι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ακριβώς την ίδια ποσότητα στο εσώρουχο. Βρεχόταν δηλαδή όλο το εσώρουχο μέχρι τις ραφές..αλλά και πάλι έπαιρνα προγεστερονη. Όποτε δεν μπορώ να ξέρω! Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα είναι καλά. Ο γιατρός δεν ανησυχεί προς το παρόν αλλά αν δε νιώθω καλά θα πάω ξανά για επανέλεγχο νωρίτερα από τις δυο εβδομάδες! Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η pepe90 είπε:

Αυξημένα υγρά είχα πάντα από την αρχή της εγκυμοσύνης! Βρέχεται δηλαδή όλο το εσώρουχο αλλά επειδή τρέχει και η προγεστερονη και αφήνει και αυτή δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αμνιακα. Αν και πάλι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ακριβώς την ίδια ποσότητα στο εσώρουχο. Βρεχόταν δηλαδή όλο το εσώρουχο μέχρι τις ραφές..αλλά και πάλι έπαιρνα προγεστερονη. Όποτε δεν μπορώ να ξέρω! Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα είναι καλά. Ο γιατρός δεν ανησυχεί προς το παρόν αλλά αν δε νιώθω καλά θα πάω ξανά για επανέλεγχο νωρίτερα από τις δυο εβδομάδες! Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Κορίτσι μου δεν εχω χρειαστει προγεστερονη. Εμενα ο τραχηλος μου ειναι τρίδυμα μου ειπε η δικια μου την προηγουμενη εβδομαδα που μας ειδε. Οπότε δεν εχω εικονα για το τι τρέχει και πόσο.

Εγω σκέφτομαι πως αν κατι τον ανυσηχουσε τον γιατρο σου θα σου ελεγε περνα να σε δω σε 2 μέρες, δεν θα σε αφηνε για 2 εβδομαδες, προς Θεου. 

Ειναι μεγαλο αγχος,σε νιωθω 100% αλλα κι εμενα η σκεψη αυτη με ηρεμουσε καπως, οτι αν ηταν κατι σοβαρο δεν θα μας αφηναν ετσι να περιμενουμε να περνουν οι μερες ;) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η pepe90 είπε:

Αυξημένα υγρά είχα πάντα από την αρχή της εγκυμοσύνης! Βρέχεται δηλαδή όλο το εσώρουχο αλλά επειδή τρέχει και η προγεστερονη και αφήνει και αυτή δεν μπορώ να είμαι σίγουρη ότι είναι αμνιακα. Αν και πάλι στην πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα ακριβώς την ίδια ποσότητα στο εσώρουχο. Βρεχόταν δηλαδή όλο το εσώρουχο μέχρι τις ραφές..αλλά και πάλι έπαιρνα προγεστερονη. Όποτε δεν μπορώ να ξέρω! Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα είναι καλά. Ο γιατρός δεν ανησυχεί προς το παρόν αλλά αν δε νιώθω καλά θα πάω ξανά για επανέλεγχο νωρίτερα από τις δυο εβδομάδες! Ευχαριστώ πολύ! Ελπίζω να πάνε όλα καλά! 

Θεωρώ πως δεν πρέπει να σε προβληματίζουν να υγρά.  Έχω διαβάσει από κοπέλες που παίρνουν προγεστερόνη κολπικά ότι έχουν αυξημένα υγρά. Εκτός αυτού θεωρώ και εγώ πως αν κάτι ήταν σούπερ sos θα σε έστελνε στο νοσοκομείο να σου κάνουν μια εξέταση που βλέπουν αν τα υγρά είναι αμνιακα 'η όχι. Επίσης μπορεί και ο ίδιος να σου είχε κάνει με ένα ph μέτρο μια εξέταση στο ιατρείο του για να δει. Όταν περίπου την 18 εβδομάδα είχα μουσκεμένο εσώρουχο (όλη τη ραφή) και πήρα τον γιατρό έντρομη τηλέφωνο μου είπε να αλλάξω εσώρουχο και να τον πάρω μετά από μισή ώρα να του πω αν ξανά βραχηκε. Εν τέλη δόξα το θεό, έμεινε στεγνό και όλα καλά. Τι θέλω να πω? Μπορεί να είναι και ούρα τελικά όπως αποδείχθηκε στη δική μου περίπτωση. Μπορεί ,τώρα που καλοκαιριαζει να είναι και ιδρώτας. 

Εγώ αν εξαιρέσεις το κομμάτι της υγιεινής, αλλάζω εσώρουχο κάθε μέρα επειδή έχω υγρά. Όχι τόσα πολλά εννοείται όσο τότε που είχα δεί, αλλά είναι σαν την ωορρηξίας , με λίγο άσπρο πηχτό υγρό. Σχηματίζουν σίγουρα μια στάμπα 2ευρω που λέει και η φίλη μας η @Mummy2be αλλά μπορεί να είναι και σαν 2 2ευρα μαζί. Ανάλογα. Αλλά δεν συνοδεύονται πάντα από πηχτα υγρά. Άλλες φορές είναι στάμπα μόνο με υγρό 

Από κιλά πώς είναι το μωράκι? Συμβαδίζει με την ηλικία κύησης? Στον έλεγχο που σου κάνει ο γιατρός σου μπορεί να δει και την ωρίμανση του πλακούντα? Δεν ξέρω αν είναι ιατρικά ορθό 'η όχι αλλά σίγουρα παίζει ρόλο και η κληρονομικότητα. Εμάς το κεφαλάκι είναι πάντα μια εβδομάδα μπροστά. Και όντως και εγώ αλλά και ο άντρας.μου , είχαμε σαν παιδιά θέμα με τα καπέλα :P 

Η κοιλιά και το πόδι που μετράνε είναι οκ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Επόμενο υπέρηχο σε 1 εβδομάδα. Μου έγραψε και τις εξετάσεις του προγεννητικου να κάνω στο μεσοδιάστημα.  Η μαμά μου χάρηκε πολύ, αλλά τώρα με ζαλίζει, θα την πάρω εγώ, θα απλώσω εγώ τα ρούχα, μη εσύ αυτό και μη εκείνο 😂 Και δεν έχω χειρότερο πράγμα από αυτό, αλλά ξέρω ότι το κάνει από αγάπη.. Αναμένουμε και τα δικά σου ευχάριστα τώρα από το ραντεβού σου ♥️  Εσύ τι πέρασες και πολύ ζόρικα το πρώτο τρίμηνο. Ελπίζω να μην μου αρχίσουν και εμένα οι εμετοί.. Ήδη σκέφτομαι μελλοντικά με την κοιλιά πως θα κοιμιζω την μικρή, που προς ώρας την κάνω πάνω κάτω στο σαλόνι αγκαλιά..  Εσένα η κορούλα σου έχει αντιληφθεί διαφορά στη στάση σου απέναντι της, με τις αγκαλιές κλπ;  Εγώ είμαι 7+5 τώρα, αλλά σκέψου ότι την προηγούμενη εβδομάδα που ακούσαμε καρδιά, δεν ήταν τόσο δυνατά και αυτό ακριβώς με αγχωσε. Άδικα προφανώς. Οπότε όχι κορίτσι μου, να μην αγχωθεις αν πας Παρασκευή και δεν την ακούσετε!! Αφού ξεκίνησαν και οι ναυτιες όλα θα είναι τέλεια και το σπορακι σου θα μεγαλώνει 🤗 ♥️♥️🧿🧿 Σε ευχαριστώ πολύ!! Την επόμενη Δευτέρα θα πάω πάλι μαζί με τις εξετάσεις που με έχει βάλει να κάνω. Ειλικρινά, ακόμα μου φαίνεται απίστευτο ότι είμαι έγκυος, ίσως επειδή προσπέρασα αυτό το στάδιο με τις χοριακες κλπ!! Με το καλό να υποδεχτείς και εσύ την μπεμπουλα σου γερή και υγιή στην αγκαλιά σου ♥️ 
    • Κορίτσια εμένα ο τράχηλος είναι πάντα εκεί στο 4,5.. αναρωτιέμαι αν θα μικρύνει για να γεννήσω..😕 Απ' ότι διάβασα γύρω στο 3,5 είναι ο μέσος όρος για αυτές τις εβδομάδες..μόνη μου τονίζω το έψαξα δεν είναι απάντηση γιατρού..μη σας παραπλανήσω..
    • Μια χαρά είσαι, τι να πω κι εγώ; 😀
    • Μα του είχα πει στην επίσκεψη ότι έχω λίγο τσιμπημένο ζαχαρο και στην πρώτη εγκυμοσύνη το ίδιο και ότι δεν είχα κάποιο θέμα σοβαρό με ρώτησε αν πήρα ινσουλίνη ειπα όχι απλά προσεχα λίγο την ζάχαρη και υδατάνθρακα και ότι κάνω μετρησεις με μηχανάκι αν ήταν θα μου έλεγε να τα στείλω μόλις βγουν 🤷‍♀️
    • @Mommyel εμένα κορίτσι μου ήταν 35,1 και εμένα από την κοιλιά το μέτρησε εσενα ποσο είναι; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...