Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 1 ώρα, ο/η Aria1985 είπε:

Πολύ έξυπνη ιδέα! Και για το κάθισμα αυτοκινήτου, βρεφικό γυμναστήριο κλπ.

Η αποστείρωση στα ρούχα και η πλύση με βρεφικό απορρυπαντικό γίνεται μέχρι τον 3ο μήνα?

Καλημέρα 🙂Αυτό για να είμαι ειλικρινής δεν το ξερω!!φαντάζομαι είναι νωρίς ακόμη στον 3ο,μηπως γίνεται μέχρι ενός ?? Γιατί για να βάζουμε τα ρούχα πλέον του παιδιού μαζί με τα δικά μας στο καλάθι απλυτων η  να μην τα σιδέρωνουμε  φαντάζομαι πρέπει  να έχουν μεγαλώσει αρκετά!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κοριτσια ευχαριστώ πολυ για τις ιδεες σας. Δεν ειχα ιδεα. Τωρα σε σχεση με μπιμπερο πιπιλες κλπ? Πλενουμε με το υγρό κατάλληλο για μωρα κ αποστηρωτη? Η και βράσιμο που ειχα διαβασει?? 

Ευχαριστω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Η ανθρώπινη βλακεία, κακία και ζήλεια δεν έχει τελειωμό. Να μην ασχολείσαι και να κοιτάς την οικογένειά σου και να χαίρεσαι που έχεις εκείνους δίπλα σου. Προφανώς η εν λόγω "κυρία" είναι για λυπηση. Ούτε αγάπη δεν θα έχει νιώσει ούτε τίποτα. Ας ζήσει με την κακία της και σε πορευθεί με αυτή. Όλα εδώ πληρώνονται. 

Εγώ βέβαια δεν θα κρατιομουν , όλο και κάτι θα είχε ακούσει από το στόμα μου. 

Κορίτσια σχετικά με την αποστείρωση που λέτε, είναι υποχρεωτικό να απολυμαινεις όλα αυτά τα εξαρτήματα? Π.χ καρότσι? 'η εσείς το κάνετε από δική σας θέληση? Ρωτάω γιατί δεν έχω ιδέα από αυτά ακόμη..

Καλησπέρα κορίτσι μου ναι όντως δεν αντέχεται η κακια τους άστα να πάνε!!!

Εγώ όταν αγόρασα το καρότσι το έβγαλα το κάλυμμα από το καθίσματακι που είναι γιατί βγαίνει (δύσκολα όμως) και το έπλυνα στο πλυντήριο με βρεφικό απορρυπαντικό. Μια χαρά αυτο αρκεί. Επίσης η αποστείρωση γίνεται μόνο στα ρούχα (με σίδερο η στεγνωτήριο), αν δεν θηλάζεις σε πιπίλες και μπιμπερο. 

Τώρα πλέον το καρότσι το πλένω πάλι με σφουγγαρακι αλλά έτσι ολόκληρο στην αυλή με το λάστιχο. Και βρεφικό απορρυπαντικό πάλι. Αλλά δεν το βγάζω γτ την τελευταία φορά κόντεψε να μου μείνει στα χέρια από το τράβηγμα (δεν το έχω καθόλου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΙΩΑΝΝΑ1972 είπε:

Ευχαριστώ.Θα τα απολυμάνω και εγώ έτσι.Ξυδι λευκο, πράσινο σαπουνι και ηλιος.Επίσης κάτι άλλο.Μας είπαν στα σεμινάρια για τον θηλασμό ότι θα πρέπει να βάζουμε στο μωρό μετά το πλύσιμο με αλλαγή πάνας, κρέμα περιποίησης .Ξέρετε κάποια μάρκα καλή?Ετοιμάζομαι να κάνω αγορές από διαδυκτιακο φαρμακειο, και δεν ξέρω τι κρέμα να πάρω!

Καλησπέρα κορίτσι μου πως είσαι;;;πως είναι το μωράκι σου;

Εγώ στην αρχή έβαζα της frezyderm μια ενυδατικη με χαμομήλι, αφρολουτρο frezyderm (αυτό με την αντλία θα σε βολεψει για να πλένεις το μωρό με το ένα χέρι όταν έχει κάνει κακά και να πατάς με το άλλο χέρι την αντλία) και κρέμα για συγκαματα την sudocream αλλά μόνο αν συγκαιγονταν τους έβαζα όχι σε κάθε αλλαγή Πάνας) ευχομαι να σε βοήθησα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Aria1985 είπε:

Το σεμινάριο δεν ήταν για βλαστοκύτταρα αποκλειστικά απλώς το το θέμα συζητήθηκε για ένα 15λεπτο 20λεπτο περίπου. Όχι από γενετιστή βιολόγο, αλλά από επαγγελματία υγείας που έχει ασχοληθεί με αυτό το θέμα αντίστοιχα. Οι γυναικολόγοι δεν ξε΄ρουν απαραίτητα, γι αυτό πολλές φορές δεν ενημερώνουν οι ίδιοι αλλά παραπέμπουν σε άλλες ειδικότητες.

Κατάλαβα αυτό ναι, ότι πολύ πιθανόν να είναι ακατάλληλα προς χρήση και ένας από τους λόγους είναι ότι δεν ελέγχονται στα ιδιωτικά πριν τη φύλαξη. Μας είπαν ότι μόνο στις 2 δημόσιες ελέγχονται και απορρίπτεται το 80%. Αλήθεια, ψέματα, δεν το ξέρω. Στις δημόσιες μας είπαν επίσης ότι πλην της δωρεάς σου δίνουν τη δυνατότητα να κρατήσεις για σένα με 800 ευρώ ΄΄υλικό, αλλά δεν θυμάμαι πώς μας το είπαν. Σίγουρα όχι πάντως για λευχαιμία κλπ, για πιο light ασθένειες που σίγουρα με την τρέχουσα τεχνολογία μπορεί να αξιοποιηθεί.

Αν πάρουμε τηλ ή στο site τους πιστεύω θα μας δώσουν πληροφορίες, κατάλαβα όμως ότι έχει μια μικρή διαδικασία πριν και ότι η συλλογή πρέπει να γίνει ακριβώς τη στιγμή της γέννησης, μετά δεν έχει κανένα νόημα.

 

Με γεια τις αγορές!

Καλησπέρα κι από εμένα, συγγνώμη που παρεμβαίνω αλλά ψαχνομαι κι εγώ για δωρεά βλαστοκύτταρων, ξέρεις πού μπορώ να απευθυνθώ;;σας ενημέρωσαν καθόλου στο σεμινάριο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Balak455 είπε:

Κοριτσια ευχαριστώ πολυ για τις ιδεες σας. Δεν ειχα ιδεα. Τωρα σε σχεση με μπιμπερο πιπιλες κλπ? Πλενουμε με το υγρό κατάλληλο για μωρα κ αποστηρωτη? Η και βράσιμο που ειχα διαβασει?? 

Ευχαριστω!

Πιπίλες και μπιμπερο πλένεις πολύ καλά με ζεστό νερό και σαπούνι (εγώ έχω το planet baby) και καθαρό σφουγγάρι η βούρτσα για μπιμπερο και αποστειρωνεις σε αποστειρωτη αν έχεις ή  αλλιως βράσιμο για 10 λεπτά με κλειστό καπάκι όλα τα εξαρτηματα σε μια μεγάλη κατσαρόλα!! Εγώ δεν έχω πάρει αποστειρωτη αν χρειαστεί να δώσω γάλα από μπουκαλι με τον βρασμό θα τα αποστειρωσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, χάθηκα εγώ γιατί έτρεχα με τη δουλειά, είχα και με την εγκυμοσύνη κάποια τρεχάματα, κι έχω ακομα αλλα ολα καλά! 

Ακούω καλά νεα απο ολες σας, ότι τα μωράκια είναι μια χαρα και χαίρομαι! 

Ειρήνη μου περαστικα με την μικρούλα και μη δίνεις σημασία στην τρελή! Μην την αφήνεις να σε χαλάει, ο κόσμος όλο κριτική είναι και βρίσκει κάτι να λέει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eir_ma είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου πως είσαι;;;πως είναι το μωράκι σου;

Εγώ στην αρχή έβαζα της frezyderm μια ενυδατικη με χαμομήλι, αφρολουτρο frezyderm (αυτό με την αντλία θα σε βολεψει για να πλένεις το μωρό με το ένα χέρι όταν έχει κάνει κακά και να πατάς με το άλλο χέρι την αντλία) και κρέμα για συγκαματα την sudocream αλλά μόνο αν συγκαιγονταν τους έβαζα όχι σε κάθε αλλαγή Πάνας) ευχομαι να σε βοήθησα 

 Καλησπέρα, είμαι καλά,Αύριο το πρωι θα παω για το doppler ,σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Τα μωράκια σας κάθε πότε έχουν λόξυγκα? Και για πόσα λεπτά?

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα!!! Δεν ξέρω καθόλου αν έχει λοξυγκα, δεν το  καταλαβαίνω 😄! Εσύ το νιώθεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Καλή σου μέρα και καλή εβδομάδα!!! Δεν ξέρω καθόλου αν έχει λοξυγκα, δεν το  καταλαβαίνω 😄! Εσύ το νιώθεις? 

Ναι ναι. Είναι ένας ρυθμικός χτυπος. Τον νιώθω και χωρίς να βάλω το χέρι μου αλλά και με το χέρι είναι αισθητός. 

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι. Είναι ένας ρυθμικός χτυπος. Τον νιώθω και χωρίς να βάλω το χέρι μου αλλά και με το χέρι είναι αισθητός. 

:)

Χαχαχ πρέπει να έχει πλάκα!! Η νύφη μου είχε συνέχεια και μου είχε περιγράψει πως είναι αλλά εγώ χαμπάρι!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/6/2023 at 10:45 ΠΜ, ο/η Aria1985 είπε:

Εγώ το σκεφτόμουν, αλλά μετά από ένα σεμινάριο είμαι προς το όχι. Ισως κάνω δωρεά στη δημόσια τράπεζα αν δεν ειναι πολύπλοκη διαδικασία. Στη δημόσια έμαθα ότι ΄πρώτα ελέγχονται και ένα 80% απορρίπτεται ως ακατάλληλο κάτι που δεν γίνεται σε κανένα ιδιωτικό.

Επίσης με την τρέχουσα τεχνολογία είναι μάλλον απίθανο να χρησιμοποιηθουν για τις σοβαρότερες ασθένειες για το ίδιο το παιδι. Μπορούν να χρησιμοποιηθούν  πχ για το αδερφάκι του αν αυτό νοσήσει, με την απλή λογική ότι δεν μπορείς να θεραπεύσεις ένα παιδι με λευχαιμία με τα ίδια του τα κύτταρα καθώς αυτά το ''αρρώστησαν'', είναι εξ ορισμού ακατάλληλα.

 

Καλημερα! Καλη εβδομάδα!

Ειναι αληθεια πως αμεσα ναι δεν χρησιμοποιούνται. Ομως μπορουν να χρησιμοποιηθουν ως οξεία θεραπεία ώστε να δωσει παράταση στο παιδί μεχρι να βρεθεί ο κατάλληλος δότης ώστε να προχωρήσει η κανονική θεραπεία.

Επίσης, πράγματι έως τωρα δεν μπορει να χρησιμοποιηθεί σε κάτι αλλο, αλλά γίνονται έρευνες για άλλες ασθένειες όπως ειναι η σκλήρυνση. Κι αν σε 5 χρόνια υπάρχει ενας τρόπος να τα αξιοποίησει κανείς σε κάτι τέτοιο?

Ειναι πολλοί προβληματισμοί, πολλές οι απόψεις.

Για την δημόσια τρ΄παεζα, δεν θυμάμαι να το έγραψα τελικά ή οχι, εμένα αυτό που με τρομάζει είναι ότι κρατάνε τα στοιχεία του παιδιού. Κι επειδη σε αυτον τον κόσμο το χρήμα κινεί πολλά νήματα μπαίνω σε σκέψεις περιεργες... Θα μου πεις οκ, και οι ιδιωτικές εξαγοράζονται αλλά εκει τουλάχιστον έχεις κι ενα συμβόλαιο. Δεν ξέρω, δεν ξερω! Είναι μια τεράστια κουβέντα που πραγματικά δεν υπάρχει κανένα ασφαλές συμπέρασμα και καμία σωστή απάντηση στο ερώτημα αυτό... 

Ο Θεός να φυλάει τα παιδάκια ο΄λου του κοσμου ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα @Eir_ma

Εγω πήρα το φυλ΄λάδιο απο τη γιατρό, η εταιρεία λέγεται omnigen και ειναι η μόνη που έχει πλέον άδεια καθώς όλες οι άλλες έκλεισαν. Δεν εχω καλέσει ακόμα, σκέφτομαι να ξεκινήσει η αδεια μου και να το κάνω. Οπότε δεν εχω περισσ΄τοερες πληροφοριες για τιμές ακόμα ;)

Για το σκηνικο στο νοσοκομειο ειλικρινα, εγω θα της ειχα πει "πάνε πιο παρέα γιατι θα φωναξω την αστυνομία". Δεν τα μπορώ αυτά. Κι αν νιωθεις κοριτσι μου την αρνητικη ενέργεια, βάλε ενα ματάκι επάνω σου. Εμένα η μαμά μου μου έδωσε ένα χρυσό σταυρο με γαλαζιες πέτρες :D και το φοράω συνέχεια. 

@Watermelon Καλημερα! 

Κι εγω εχω καταλαβει 2 φορές να την πιάνει λόξυγκας :D Ειναι πολύ αστειο, αναρωτιεμαι πως μπορει αυτό το σωματάκι να νιώθει το λόξυγκα! Χαχαχα! 

 

Για την αποστείρωση κι εγω ξερω πως ειναι για το διαστημα μεχρι να αρχισει το μωρο ν ακανει εμβολια. Τωρα απο εκει και πέρα εγω θα τα πλυνω κι εγω με ξύδι και νερό. Και τις ντουλάπες το ίδιο, νερο ξυδι. Για τα ρουχα της οκ θα παρω κατι τυπου Αρκάδι ή agnotis, που πουλάνε στα σουπερ και καλό σίδερο. 

Πιπίλες μπουκάλια στον αποστειρωτή για αρχη μεχρι να πει ο παιδιατρος οτι δεν χρειαζεται.

Για το πωπουδάκι εγω εχω παρει μια sudocream αλλα αυτη ειναι για οταν εχει συγκαεί. Αφρολουτρα κτλ δεν εχω πάρει ακόμα, ούτε κρέμες καθημερινής χρήσης. Θα περιμένω να μιλησω με την γιατρό μας παλί μολίς βγω σε άδεια! :D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Χαχαχ πρέπει να έχει πλάκα!! Η νύφη μου είχε συνέχεια και μου είχε περιγράψει πως είναι αλλά εγώ χαμπάρι!! 

Καλημερα κοριτσάκι! 

Δεν τα πιανει καθε μερα βρε! Μπορει να το εχει πιασει ενω εισαι σε κινηση και να μην το εχεις καταλαβει. Εμεις, τοσο καιρο, 2 φορες το εχω καταλαβει κι αυτο επειδη την εχει πιασει πρωι και ετρωγα πρωινο, ημουν στον καναπε και την καταλαβα. Πιθανον να την εχει ξαναπιασει και να μην την εχω καταλαβει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

Χαχαχ πρέπει να έχει πλάκα!! Η νύφη μου είχε συνέχεια και μου είχε περιγράψει πως είναι αλλά εγώ χαμπάρι!! 

Κι εγώ τα ίδια δεν έχω καταλάβει 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Τα μωράκια σας κάθε πότε έχουν λόξυγκα? Και για πόσα λεπτά?

Καλημερααααα, εμενα όλα είχαν!! Μπορεί και 3-5 φορές την ημέρα για αρκετή ώρα κάθε φορά. Προς το τέλος πονούσα κιόλας όταν είχαν 🤣. Το αστείο ήταν ότι είχαν και μετά όταν γεννήθηκαν. Έχει κι εσένα πολύ;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα κοριτσάκι! 

Δεν τα πιανει καθε μερα βρε! Μπορει να το εχει πιασει ενω εισαι σε κινηση και να μην το εχεις καταλαβει. Εμεις, τοσο καιρο, 2 φορες το εχω καταλαβει κι αυτο επειδη την εχει πιασει πρωι και ετρωγα πρωινο, ημουν στον καναπε και την καταλαβα. Πιθανον να την εχει ξαναπιασει και να μην την εχω καταλαβει. 

Εγώ πάντως κορίτσια νιώθω τον λοξυγκα σχεδόν κάθε μέρα. Και.ενω διαβάζω τα θετικά , ότι δηλαδή δείχνει μια καλή υγεία για το μωρό καθώς προπονείται για τις αναπνοές και είναι φυσιολογικό, μετά διαβάζω και τα αρνητικά , ότι δηλαδή μετά τις 32 εβδομάδες πρέπει να το νιώθουμε λιγότερο γιατί δείχνει σημάδια ότι δεν παίρνει καλό οξυγόνο και έχω φοβηθεί. Καλά θα μου πείτε είσαι πέραν των 32 εβδομάδων? Όχι, ούτε καν ΑΛΛΑ στο 3D του γιατρού τις προάλλες , παρατήρησα εκ των υστέρων κάτι στο λαιμό του εμβρύου. Και έστειλα.σημερα μνμ του γιατρού με την φωτογραφία και του λέω είναι ομφάλιος λωρος? 

Και μου απανταει αυτό .. 

"η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι, αλλά το κοινώς αποδεκτό παγκοσμίως είναι να μην ενδιαφερόμαστε για την πορεία της ομφαλιδας αφού αυτή είναι μεγάλη, φτάνει κ το ένα μέτρο, μπορεί να διασταυρώνεται με τον λαιμό όπως κ με αλλά μέλη του σώματος του, δεν μπορούμε να το ξετυλίξουμε όταν αυτό τυλίγεται, κ σίγουρα δεν μπορούμε να ξεγεννάμε πρόωρα μωρά επειδή φοβόμαστε την περιτυλιξη του λώρου. Δεν πρέπει να ασχολούμαστε με αυτό γιατί δεν βγάζει πουθενά." 

Αύριο πάω για ραντεβού γιατί αγχώθηκα.  Θα τον ρωτήσω αύριο. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 37 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημερα @Eir_ma

Εγω πήρα το φυλ΄λάδιο απο τη γιατρό, η εταιρεία λέγεται omnigen και ειναι η μόνη που έχει πλέον άδεια καθώς όλες οι άλλες έκλεισαν. Δεν εχω καλέσει ακόμα, σκέφτομαι να ξεκινήσει η αδεια μου και να το κάνω. Οπότε δεν εχω περισσ΄τοερες πληροφοριες για τιμές ακόμα ;)

Για το σκηνικο στο νοσοκομειο ειλικρινα, εγω θα της ειχα πει "πάνε πιο παρέα γιατι θα φωναξω την αστυνομία". Δεν τα μπορώ αυτά. Κι αν νιωθεις κοριτσι μου την αρνητικη ενέργεια, βάλε ενα ματάκι επάνω σου. Εμένα η μαμά μου μου έδωσε ένα χρυσό σταυρο με γαλαζιες πέτρες :D και το φοράω συνέχεια. 

@Watermelon Καλημερα! 

Κι εγω εχω καταλαβει 2 φορές να την πιάνει λόξυγκας :D Ειναι πολύ αστειο, αναρωτιεμαι πως μπορει αυτό το σωματάκι να νιώθει το λόξυγκα! Χαχαχα! 

 

Για την αποστείρωση κι εγω ξερω πως ειναι για το διαστημα μεχρι να αρχισει το μωρο ν ακανει εμβολια. Τωρα απο εκει και πέρα εγω θα τα πλυνω κι εγω με ξύδι και νερό. Και τις ντουλάπες το ίδιο, νερο ξυδι. Για τα ρουχα της οκ θα παρω κατι τυπου Αρκάδι ή agnotis, που πουλάνε στα σουπερ και καλό σίδερο. 

Πιπίλες μπουκάλια στον αποστειρωτή για αρχη μεχρι να πει ο παιδιατρος οτι δεν χρειαζεται.

Για το πωπουδάκι εγω εχω παρει μια sudocream αλλα αυτη ειναι για οταν εχει συγκαεί. Αφρολουτρα κτλ δεν εχω πάρει ακόμα, ούτε κρέμες καθημερινής χρήσης. Θα περιμένω να μιλησω με την γιατρό μας παλί μολίς βγω σε άδεια! :D

Καλημέρα κοριτσι μου καλή εβδομάδα!!! 

Ναι αυτοί που λες έρχονται και στο μαιευτήριο και σε ενημερώνουν πριν γεννήσεις, αλλά μόνο επί πληρωμή δεν μου έχουν αναφέρει κάτι για δωρεάν τράπεζα οπότε φαντάζομαι δεν ασχολούνται με αυτό το θέμα. Θα έρθουν και σε εσένα λογικά στο Ιασώ. Τι να πω να σου πω αν δεν είχα τρία παιδιά να μεγαλώσω και ήμουν πιο άνετη θα τα έδινα. Έτσι μόνο και μόνο για αυτό που είπες. Και αν στο μέλλον βρούνε κάτι και είναι χρήσιμα;;;; Αλλά δυστυχώς μου φαίνονται πολλά μαζεμένα. . 

Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο , στις πρώτες δύο γέννες πήγα χωρίς να γνωρίζω πραγματα, ευτυχώς ο γιατρός μου δεν ήταν της καισαρικης και την απέφυγα παρόλο που στην πρώτη γέννα γεννούσα 13 ώρες. Το θέμα μου είναι άλλο. Θέλω αυτή τη φορά να του ζητήσω κάποια πράγματα. Πρώτον δεν θέλω όταν φτάσω 40 εβδομάδες αν δεν έχει έρθει το μωρό να με πάει με πρόκληση (δηλαδή τεχνικούς πόνους, σου σπάνε αυτοί τα νερά κτλ κτλ), θέλω να το αφήσω να έρθει φυσικά γτ δύο γέννες τις έχω κάνει έτσι. Και δεύτερον έχω διαβάσει ότι όταν γεννιέται το μωράκι πρέπει να το αφήνεις με τον λώρο ένα μισάωρο πριν τον κόψεις καθώς εξακολουθεί και παίρνει θρεπτικά συστατικά που βοηθούν στο να μην κάνει ίκτερο, στο να μην έχει αργότερα θέματα με έλλειψη σιδήρου κτλ. Γνωρίζετε κάτι; Έχετε καμία γνωστή με αντίστοιχη εμπειρία;το κάνουν στα μαιευτήρια; Γιατί σε γέννες στο σπίτι από μαίες το κάνουν. Ας μας πει και η φίλη μας η Σόνια που γνωρίζει κιόλας. Τι γνώμη έχετε εσείς πάνω στο θέμα; Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου αλλά ντρέπομαι μην μου πει ότι λέω βλακειες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημερααααα, εμενα όλα είχαν!! Μπορεί και 3-5 φορές την ημέρα για αρκετή ώρα κάθε φορά. Προς το τέλος πονούσα κιόλας όταν είχαν 🤣. Το αστείο ήταν ότι είχαν και μετά όταν γεννήθηκαν. Έχει κι εσένα πολύ;;;

Ναι ναι. Κάθε μέρα σχεδόν. 

Ο γιατρός σου είπε είναι οκ?

Δες και πιο πάνω που έχω γράψει ένα σχόλιο 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Ναι ναι. Κάθε μέρα σχεδόν. 

Ο γιατρός σου είπε είναι οκ?

Ναι φυσιολογικότατο, μερικά έχουν περισσότερα από κάποια άλλα , θα δεις θα έχει και όταν γεννηθεί 🙂

Θυμάμαι στο πρώτο που την έπιασε λοξιγκας εκεί στο μαιευτήριο και φώναζα να έρθουν οι νοσοκόμες, τρέχουν αυτές λέω έχει λοξιγκα είναι καλά;;;;; Και με κοίταζαν με στραβό μάτι, άσε μας κυρά μου λοξιγκα έχει το μωρό και μας φωνάζεις;;;;🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Watermelon είπε:

Εγώ πάντως κορίτσια νιώθω τον λοξυγκα σχεδόν κάθε μέρα. Και.ενω διαβάζω τα θετικά , ότι δηλαδή δείχνει μια καλή υγεία για το μωρό καθώς προπονείται για τις αναπνοές και είναι φυσιολογικό, μετά διαβάζω και τα αρνητικά , ότι δηλαδή μετά τις 32 εβδομάδες πρέπει να το νιώθουμε λιγότερο γιατί δείχνει σημάδια ότι δεν παίρνει καλό οξυγόνο και έχω φοβηθεί. Καλά θα μου πείτε είσαι πέραν των 32 εβδομάδων? Όχι, ούτε καν ΑΛΛΑ στο 3D του γιατρού τις προάλλες , παρατήρησα εκ των υστέρων κάτι στο λαιμό του εμβρύου. Και έστειλα.σημερα μνμ του γιατρού με την φωτογραφία και του λέω είναι ομφάλιος λωρος? 

Και μου απανταει αυτό .. 

"η αλήθεια είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι, αλλά το κοινώς αποδεκτό παγκοσμίως είναι να μην ενδιαφερόμαστε για την πορεία της ομφαλιδας αφού αυτή είναι μεγάλη, φτάνει κ το ένα μέτρο, μπορεί να διασταυρώνεται με τον λαιμό όπως κ με αλλά μέλη του σώματος του, δεν μπορούμε να το ξετυλίξουμε όταν αυτό τυλίγεται, κ σίγουρα δεν μπορούμε να ξεγεννάμε πρόωρα μωρά επειδή φοβόμαστε την περιτυλιξη του λώρου. Δεν πρέπει να ασχολούμαστε με αυτό γιατί δεν βγάζει πουθενά." 

Αύριο πάω για ραντεβού γιατί αγχώθηκα.  Θα τον ρωτήσω αύριο. 

 

Κοίτα, εχει δικιο. 

Εμένα η δικιά μου μου είχε πει πως πολλές φορές το βλέπουν αλλά δεν λενε τιποτα για να μην πανικοβληθεί το ζευγάρι καθως το μωρο αλλάζει τακτικά θέσεις. Πράγματι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, ούτε μπορεί να πει οτι οκ εχουμε φτασει στην Χ εδβομάδα αρα ας το βγάλουμε μην τυχόν αυριο μπλεχτεί και ας μπει θερμοκοιτίδα.

Ανοίγεις μια κουβέντα τώρα περιεργη...

Αν νιώθεις οτι ειναι καλύτερα να πας να σε δει ξανα πήγαινε, έτσι θα ηρεμήσεις, αλλά εως τότε σε παρακαλώ μην είσαι με ενα ουφ κι ουφ γτ μονο κακό κάνεις στον εαυτό σου.

Το μωρό σου ειναι μια χαρα, το φυλάει η Παναγία, αυτό να σκέφτεσαι. Ο ανθρωπος δεν μπορεί να επέμβει εκεί μέσα τώρα, κάνε το σταυρό σου, σταυρωσε την κοιλίτσα σου και μην σκέφτεσαι όλα τα κακά. Στο ζητάω εγω προσωπικά, δεν σε ξέρω, αλλά εχουμε μια φιλία εδώ μέσα. Σε παρακαλώ, μην σκέφτεσαι το κακό. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου καλή εβδομάδα!!! 

Ναι αυτοί που λες έρχονται και στο μαιευτήριο και σε ενημερώνουν πριν γεννήσεις, αλλά μόνο επί πληρωμή δεν μου έχουν αναφέρει κάτι για δωρεάν τράπεζα οπότε φαντάζομαι δεν ασχολούνται με αυτό το θέμα. Θα έρθουν και σε εσένα λογικά στο Ιασώ. Τι να πω να σου πω αν δεν είχα τρία παιδιά να μεγαλώσω και ήμουν πιο άνετη θα τα έδινα. Έτσι μόνο και μόνο για αυτό που είπες. Και αν στο μέλλον βρούνε κάτι και είναι χρήσιμα;;;; Αλλά δυστυχώς μου φαίνονται πολλά μαζεμένα. . 

Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο , στις πρώτες δύο γέννες πήγα χωρίς να γνωρίζω πραγματα, ευτυχώς ο γιατρός μου δεν ήταν της καισαρικης και την απέφυγα παρόλο που στην πρώτη γέννα γεννούσα 13 ώρες. Το θέμα μου είναι άλλο. Θέλω αυτή τη φορά να του ζητήσω κάποια πράγματα. Πρώτον δεν θέλω όταν φτάσω 40 εβδομάδες αν δεν έχει έρθει το μωρό να με πάει με πρόκληση (δηλαδή τεχνικούς πόνους, σου σπάνε αυτοί τα νερά κτλ κτλ), θέλω να το αφήσω να έρθει φυσικά γτ δύο γέννες τις έχω κάνει έτσι. Και δεύτερον έχω διαβάσει ότι όταν γεννιέται το μωράκι πρέπει να το αφήνεις με τον λώρο ένα μισάωρο πριν τον κόψεις καθώς εξακολουθεί και παίρνει θρεπτικά συστατικά που βοηθούν στο να μην κάνει ίκτερο, στο να μην έχει αργότερα θέματα με έλλειψη σιδήρου κτλ. Γνωρίζετε κάτι; Έχετε καμία γνωστή με αντίστοιχη εμπειρία;το κάνουν στα μαιευτήρια; Γιατί σε γέννες στο σπίτι από μαίες το κάνουν. Ας μας πει και η φίλη μας η Σόνια που γνωρίζει κιόλας. Τι γνώμη έχετε εσείς πάνω στο θέμα; Θα το συζητήσω με τον γιατρό μου αλλά ντρέπομαι μην μου πει ότι λέω βλακειες

Δεν ξερω αν εκεινη την ωρα θα ειμαι σε θεση να ακούσω κάτι τέτοιο! Χαχαα!

Πρωτάρα μαμά σιγά μην δεχτώ να έρθει ο καθένας να με ενημερώσει! Το πολύ πολύ να τον κατσαδιάσω. Χαχαχα! Εχεις δικιο αγαπη μου, αλλά εχοντας ήδη 2 παιδια και το τρίτο να έρχεται, καταλαβαινω πως ενα τετοιο ποσό ειναι σχε΄δον απαγορευτικό. 

Εγω αποψη σε αυτο που λες δεν εχω, δεν το εχω ακουσει να γινεται ομως. Αν γίνεται στο σπίτι οκ, πάσο, αλλά για τα νοσοκομεία δεν το εχω ακούσει. Θα έλεγα να μην ντραπείς, δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, να του μιλήσεις ακριβώς όπως σκέφτεσαι. Αν δεν σου πει ο γιατρός που τον εμπιστευεσαι την αποψη του, τη θεση του σε αυτό, ποιος άλλος θα το κάνει? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Κοίτα, εχει δικιο. 

Εμένα η δικιά μου μου είχε πει πως πολλές φορές το βλέπουν αλλά δεν λενε τιποτα για να μην πανικοβληθεί το ζευγάρι καθως το μωρο αλλάζει τακτικά θέσεις. Πράγματι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα, ούτε μπορεί να πει οτι οκ εχουμε φτασει στην Χ εδβομάδα αρα ας το βγάλουμε μην τυχόν αυριο μπλεχτεί και ας μπει θερμοκοιτίδα.

Ανοίγεις μια κουβέντα τώρα περιεργη...

Αν νιώθεις οτι ειναι καλύτερα να πας να σε δει ξανα πήγαινε, έτσι θα ηρεμήσεις, αλλά εως τότε σε παρακαλώ μην είσαι με ενα ουφ κι ουφ γτ μονο κακό κάνεις στον εαυτό σου.

Το μωρό σου ειναι μια χαρα, το φυλάει η Παναγία, αυτό να σκέφτεσαι. Ο ανθρωπος δεν μπορεί να επέμβει εκεί μέσα τώρα, κάνε το σταυρό σου, σταυρωσε την κοιλίτσα σου και μην σκέφτεσαι όλα τα κακά. Στο ζητάω εγω προσωπικά, δεν σε ξέρω, αλλά εχουμε μια φιλία εδώ μέσα. Σε παρακαλώ, μην σκέφτεσαι το κακό. ❤️ 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα λόγια σου ❤️

Προσεύχομαι συνέχεια να πάνε όλα καλά! Έχω και μια κακή εμπειρία με μια γνωστή μου που έχασε το μωράκι της από αυτόν τον λόγο και προσπαθώ να μην πανικοβληθω. Γι'αυτό έστειλα και στον γιατρό μνμ. Λέω ας κάνω ο,τι μπορώ, ας γίνω κουραστική δεν πειράζει.  Να είναι καλά το ουράνιο τόξο μου. Πώς και πώς το περιμένουμε. Πέρασαν 7 μήνες  και κολλάω τώρα στους 2 😕

ξέρω ότι είναι σύνηθες να γεννιούνται με περιτυλιξεις. Της κουμπαράς μου η κόρη με 2 περιτυλιξεις γεννήθηκε χωρίς κανένα πρόβλημα. Και πόσα άλλα παιδάκια. Διάβαζα χθες έως και το 35/100 των κυήσεων γεννιούνται με περιτυλιξη. Και πολλές φορές λέει κατά την γέννα το βλέπουν. 

αλλά είναι το μυαλό που πάει στο κακό... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Καλημέρα κορίτσια!!! Καλή εβδομάδα να έχουμε! 

Τα μωράκια σας κάθε πότε έχουν λόξυγκα? Και για πόσα λεπτά?

Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εμένα έχει λοξυγγα καθημερινά και συνέχεια! Μην αγχωνεσαι! Έτσι ήταν και στο πρώτο μου παιδάκι! Είχε συνέχεια λοξυγγα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...