Μετάβαση σε περιεχόμενο

✨Μωράκια Αυγούστου 2023 ✨


Recommended Posts

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Μακαρι να μπορουσαν να το δουν στη βαφτιση αλλα που τετοια τυχη... Εγω θα εχω προβλημα γτ ο ανιψιος θα παει σταθμο. Και η πεθερά δεν θα χαμπαριαζει να φοραει μασκα. Οποτε απλα δεν θα επιτρεπω να ερχεται. Τα μουτρα θα τα κρεμαει μεχρι το πατωμα και πιστεψε με δεν ειναι καθολου διακριτικη οταν το κανει αυτο. Κι εγω νευριαζω ακομα περισσοτερο γτ κανει σαν μπέμπα και εγω αυτά δεν τα σηκώνω 60+ χρονων γυναικα να κατεβαζει τη μουράκλα λες και της πήραν το γλυφιτζουρι! Χαχαχαχα!!

Εγω σκοπευω να μην δεχτω κανεναν. Οποιος θελει να ερθει επισκεψη θα ερθει αφου σαραντισει το μωρο και μην σου πω οτι θα τους δεχομαι στη βεραντα με το μωρο μεσα στο σπιτι. Παρακαλαω να τραβηξει πισω το καλοκαιρι! Χαχαχα! Αν μπει Νοέμβρης, τέλος, οποιος θελει να ερθει ας ερθει αλλα το μωρο θα ειναι στο δωματιο του και δεν με νοιαζει και καθολου... Δεν θα εχουμε εμεις συναχομένο ένα ανεμβολιαστο μωρο επειδη οι αλλοι θελουν να το παιξουν καλοι! Αντε! Χαχαχα πήρα φόρα τώρα! 

Αν ειναι ετσι, αστο μην πας. Ειναι αρκετα μεγαλο το παιδί, εχεις δικιο. Στειλε το δωράκι σου και του χρονου πρωτα ο Θεός θα πας με το μωρο ❤️❤️❤️ 

😂😂😂  συμφωνώ απόλυτα να ξέρεις και εγώ τέτοιους σκοπούς έχω!! Βεραντουλα μασκουλα, ποδοναρια και σε όποιον αρέσει καλοκαίρι χειμώνας δεν με νοιάζει! Σουτιέν θηλασμου πήρα 2 από hnm καλά φαινονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 4.2k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εμενα με κανετε και ζηλευω γτ δικο μου δεν εχω παρει τιποτα πλην της prevenstria :P 

Σουτιεν θηλασμου τι θα παρετε? Η κολλητη μου μου λεει να κανω υπομονη να παρω στο ιασω με τη βοηθεια της μαιας. Αλλα δεν μπορω να σκεφτω οτι θα βαλω απλυτο εσωρουχο και ποσο μαλλον εκει που θα ακουμπά και το στόμα του μωρου! 

Εννοείται θα πέσει μάσκα ακόμα και από τους γονείς μας-αδερφια όταν θα έρχονται να δουν το μωρό πριν σαραντησει. Εννοείται πόρτες ανοιχτές και το μωρό μακριά από εκεί που θα καθόμαστε. 

Μετά τις 40 ημέρες άντε να έρθει η φίλη μου- μελλοντική νονά από μακριά και με μάσκα και εκείνη. Δεν ξέρω. Θα δούμε και τότε. Μπορεί να είναι ακόμα πιο αυστηρή. Χαχα. 

Σουτιέν θηλασμού γιατί να πάρεις από εκεί? Για να στο χρεώσουν στο θεό? Καλύτερα να πάρεις εσύ από πριν. Δεν χρειάζεται και κάποια ιδιαίτερη προσοχή στο τι θα αγοράσεις.  Όλα στο ίδιο μοτίβο είναι. Εγώ έχω πάρει ήδη 1-2 απλά και μόνο επειδή μου μεγάλωσε το στήθος οπότε πήρα επιτόπου τέτοια. Και είναι πολύ εμφανίσιμα. Με δαντέλα κλπ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Mummy2be είπε:

Γεια σας κοριτσάρες!! 

Χαιρομαι που διαβαζω ομορφα νεα απο τους γιατρους!! 

Ερώτηση σοβαρή! Οσες έχετε κι αλλο μωράκι, χθες καθομασταν με τον αντρα μου και κοιτουσαμε την κοιλια να αλλάζει σχήματα και του λεω "στο 2ο, πρωτα ο Θεός, έτσι θα χαζευουμε?" Εκείνος λεει ναι, εγω του λέω θα εχω την τσαουσα την "μεγάλη", δεν θα εχω κουράγιο! Αλλά δεν ξερω, έτσι του το ειπα, πιστευω παλι τα ιδια θα κάνω. Αλλά για πειτε εσεις που εχετε κι αλλο μωράκι, έτσι καθεστε και κοιτάτε την κοιλίτσα σας τωρα? 

Παντα ήμουν της αποψης πως η αγαπη οταν μοιράζεται, πολλαπλασιάζεται. Αλλά... εχω λαλήσει μαλλον με την κοιλιά τωρα που μου φαινεται μοναδικό! 

Κορίτσι μου εμένα που είναι το τρίτο έτσι το κοιτάμε με θαυμασμό και αγάπη όπως το πρώτο!! Ακριβώς αυτό που είπες συμβαίνει, ποτέ δεν κατάλαβα τους γονείς που διαχωρίζουν τα παιδιά τους. Εσύ ποτέ έχεις τώρα γιατρό να μας πεις τα καλά νέα;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Watermelon είπε:

Εννοείται θα πέσει μάσκα ακόμα και από τους γονείς μας-αδερφια όταν θα έρχονται να δουν το μωρό πριν σαραντησει. Εννοείται πόρτες ανοιχτές και το μωρό μακριά από εκεί που θα καθόμαστε. 

Αγκαλιές θα επιτρέψετε σε γονείς/αδέρφια να πάρουν το μωρό? 

Μετά τις 40 ημέρες άντε να έρθει η φίλη μου- μελλοντική νονά από μακριά και με μάσκα και εκείνη. Δεν ξέρω. Θα δούμε και τότε. Μπορεί να είναι ακόμα πιο αυστηρή. Χαχα. 

Σουτιέν θηλασμού γιατί να πάρεις από εκεί? Για να στο χρεώσουν στο θεό? Καλύτερα να πάρεις εσύ από πριν. Δεν χρειάζεται και κάποια ιδιαίτερη προσοχή στο τι θα αγοράσεις.  Όλα στο ίδιο μοτίβο είναι. Εγώ έχω πάρει ήδη 1-2 απλά και μόνο επειδή μου μεγάλωσε το στήθος οπότε πήρα επιτόπου τέτοια. Και είναι πολύ εμφανίσιμα. Με δαντέλα κλπ. 

Για να απαντησω και στην ερωτηση για τα μπιμπερο. Εγω θα παρω 2 γυαλινα σκεφτομαι, όχι μικρά, απευθειας μεγαλα ώστε να μην πανε τσαμπα τα λεφτα. Όχι οτι ειναι ακριβά, αλλα οκ, σιγά τι να τα κανεις τα μικρα?

Εχουμε πάρει αποστειρωτή, δεν εχω παρει θερμαντήρα και δεν νομιζω οτι θα πάρω. Αν εχω γάλα και θηλάσω, και δω οτι χρειαζεται θα πα΄ρω σε 2η φάση. Αλλά στο μυαλό μου το πλάνο ειναι οτι μετα το διμηνο, τρίμηνο η μπεμπα θα παει στο δωματιο της και θα παρει μπουκάλι το βράδυ να κοιμάται ολη νύχτα και ολη μερα θηλασμό. Αυτα τα λεω τωρα βεβαια χωρις να ξερω! Χαχαχα!

Σουτιεν ναι δεν ξερω με τι σκεπτικό μου το ειπε. Μου ειπε πως οτι ειχε παρει πριν δεν την βολεψε, της είπε η μαία πως δεν κάνουν. Περίεργο δεν ειναι αυτο? Δεν ξερω, κι εγω στο νου μου το ειχα σαν ενα ειδος... Δεν θα παρω ακομα εγω, παρατηρω οτι ακομα το στηθος μου φορτώνει. Θα παμε κανα λητώ Ιουλιο, αρχες Αυγουστου για παρκοκρεβατο, οποτε θα παρω τοτε στις διαστάσεις που θα είμαι τότε. Θα τα πλυνω, θα μπουν βαλιτσα και γεια σας. :P 

Για τις αγκαλιές, ακου να δεις.. Τη μανα μου θα την αφηνω. Γιατι ξερω οτι προσεχει. Και γιατι ειναι μάνα μου όπως κι αν ακουγεται αυτο! Την πεθερά μου που της πανε καθε απογευμα τον ανιψιο μου και δεν ξερω τι μπορει να κουβαλάει, οχι δεν θα την αφησω. Ο πατερας μου επειδη συναναστρεφεται με κοσμο και ο αδερφος μου που ειναι μικρος και βγαινει κτλ, οχι δεν θα την κρατανε. Να παρει λιγο τα πανω της και μετα θα τους τη δινω. Αλλα οσο ειναι μωρο που δεν θα κανει να ακουμπαει καν στα ρουχα μας οχι. Κι οποιος παρεξηγηθει ας παρεξηγηθεί δεν με νοιαζει καθολου. 

Η νονά μας θέλει να την δει το ξερω. Μαλιστα επειδη θα παντρευτουν οταν θα γεννάμε μου ζητησε μολις παρω ευχή να της την παω σπιτι τους για γουρι. Πράγμα που το θελω πολύ κι εγω. Αλλα ξέρω πως θα φορανε μάσκες και ξερω πως θα αφησω το μωρο σε αλλο δωμάτιο και δεν θα παρεξηγηθεί. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

Κορίτσια μου??? τι κάνετε?? Πριν καμιά ώρα γύρισα από τον γιατρό, δόξα τω θεώ όλα τέλεια!! Η μπέμπουλα είναι 1740kg  και υπερκινητικη κούναγε χέρια πόδια έβγαζε την γλώσσα χασμουριοταν!! και εγώ έχω πάρει 5 κιλά, λέτε να πάρω αλλα 5??ο τράχηλος μου ειναι 3,5 cm  είναι εξωπραγματικο το μήκος  του λεει για τρίτο τρίμηνο, δεν υπάρχει πιο τέλειο δεν γίνεται!!οπότε εσείς που έχετε κάποιες  και 4cm είναι απλά μοναδικό!!  Ολες οι τιμές είναι μια χαρά είπε και δεν βλέπει τίποτα που να δηλώνει προωροτητα!! Οι εξετάσεις μου όλες καλές για την επόμενη φορά μου έχει πολλές, θυρεοειδή, τόξοπλάσμα, ουρα, αίματος, σάκχαρο  θα πάω σε 3 εβδομάδες που θα είμαι 35η και θέλει να επαναλάβω την doppler (δεν την γλίτωσα) Μόνο ο διαβήτης μας τα χάλασε λίγο είχε βγει 110 στην τελευταία αιματολογικη που σας είχα πει, δεν του άρεσε καθόλου εννοείται είπε όμως πως δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο ομως, συνεχίζω την δίαιτα όσο πιο αυστηρά γίνεται και αν στις επομενες εξετάσεις ή τιμή είναι ίδια η παραπάνω θα με στείλει σε ενδοκρινολογο για ινσουλίνη!! Επίσης από την επόμενη φορά και μέχρι τον τοκετό θα κάνουμε την NST, θα πηγαινω 8μιση το πρωι τρώγοντας μια σοκολάτα την πιο απαγορευτική για παιδιά μου λέει, θα πάρεις την χειρότερη και θα την φας δεν με νοιάζει που έχεις διαβήτη!!! Ακούτε κορίτσια?? Υπάρχει ελπίδα λίγο φως και για μας τους διαβητικούς 😂, πέταξα από την χαρά μου του λέω γιατρέ αυτά τα λένε από την αρχή!! Και κάθε φορά θα κάνω αυτή την διαδικασία. Συζητήσαμε λίγο και για τον τοκετό, αυτός θέλει να κάνουμε την πρώτη πρόκληση 38η εβδομάδα (δλδ να κόψουμε το ραμμα) και να δούμε πως θα πάει αλλά θα τα ξαναπούμε για σίγουρα βλέποντας και κάνοντας είπε

Πολύ χαρούμενα τα νέα σου, μπράβο σου με τη μπέμπα σου, ποια προωρότητα με τέτοιο τράχηλο καλέ. Σας βλέπω να τις φτάνετε τις 40 εβδομάδες. Εμένα ο τράχηλος στην β επιπέδου ήταν 3.4 να σκεφτείς πιο κοντός από τον δικό σου!!

Θα φας και τις σοκολατιτσες σου τέλεια! Έχεις ήδη αρχίσει να σκέφτεσαι ποιες θα φας να μαντέψω εεε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

😂😂😂  συμφωνώ απόλυτα να ξέρεις και εγώ τέτοιους σκοπούς έχω!! Βεραντουλα μασκουλα, ποδοναρια και σε όποιον αρέσει καλοκαίρι χειμώνας δεν με νοιάζει! Σουτιέν θηλασμου πήρα 2 από hnm καλά φαινονται

Εγω, εγραψα και στη Watermelon δεν παιρνω ακομα. Κι αν φουσκώσουν κι αλλο? Χαχαχα! Ήδη πηγα απο το 75D στο 85F! Μου επεσε το σαγονι στο μαγαζι που πηρα, μολις ειδα το νουμερο... Και μαλιστα εχουν αρχισει και με πιεζουν λιγο αυτα που εχω. 

Καλα το χειμώνα δεν θα ερθει κανείς, δεν το συζητώ. Απο Πάσχα και μετά. Το παιδι θα βγαινει με τους γονεις του σε ανοιχτους χωρους, θα παμε και για τα καφεδακια μας και για τα φαγητάκια μας αλλα σε μερη που θα μπορω να βεβαιωθω οτι θα υπαρχει μια σχετική προσοχή. Ποδονάρια θα αναγκασω να φορανε του χρονου που θα παιζει κατω. Φετος μεχρι να περπατησουν θα εχουμε βγει στα μπαλκονια παλι, ποσο να τα φυλάξεις? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια επιβεβαιώνω με τις αρρώστιες, δεν έχουμε ηρεμήσει ακόμα να ξέρετε, εγώ σήμερα είμαι πάλι με πονόλαιμο και οι μικρές με μυξες. αυτή την εγκυμοσύνη την έχω περάσει όλη άρρωστη. Και δεν ήταν ευχάριστο. Μακριά από παιδάκια όσες δεν έχετε ακόμα. Ο γιατρός μου είπε να κυκλοφορώ στο σπίτι με μάσκα, εντάξει κλαιω δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άντε να δούμε θα ηρεμήσουμε ποτέ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσι μου εμένα που είναι το τρίτο έτσι το κοιτάμε με θαυμασμό και αγάπη όπως το πρώτο!! Ακριβώς αυτό που είπες συμβαίνει, ποτέ δεν κατάλαβα τους γονείς που διαχωρίζουν τα παιδιά τους. Εσύ ποτέ έχεις τώρα γιατρό να μας πεις τα καλά νέα;;;

Ελεγε μια γειτονισσα της μαμάς μου για τα παιδια της, καλη ωρα με 3 παιδια σαν εσενα "αν μου κοψεις το δεξι χερι θα πονεσω λιγοτερο απο το αν μου κοψεις το αριστερο?". Ετσι πιστευω οτι ειναι και πιστευω πως οταν γινει θα λεω μα καλα τι σκεψη έκανες??? Χαχα! Αλλά ειναι που ειναι ακομα τοσο μοναδικό και πρωτογνωρο συναισθημα ❤️ 

Εμεις γιατρό εχουμε αυριο και εχει περασει μηνας και δεν ξερεις πως ανυπομονω!! Πιστευω δεν θα χωραει στην οθονη πλεον! Χαχαχα!! Εν τω μεταξυ σκεφτομαι, λες αυριο που θα παμε να ριξει κανα υπνο και να ειναι ηρεμη? Ενω τωρα χοροπηδαει το τρελούτσικο μου!! Τοσο που σε καποια σημεια πεταγομαι και ποναω και λιγο! Μαλλον τεντώνεται 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω, εγραψα και στη Watermelon δεν παιρνω ακομα. Κι αν φουσκώσουν κι αλλο? Χαχαχα! Ήδη πηγα απο το 75D στο 85F! Μου επεσε το σαγονι στο μαγαζι που πηρα, μολις ειδα το νουμερο... Και μαλιστα εχουν αρχισει και με πιεζουν λιγο αυτα που εχω. 

Καλα το χειμώνα δεν θα ερθει κανείς, δεν το συζητώ. Απο Πάσχα και μετά. Το παιδι θα βγαινει με τους γονεις του σε ανοιχτους χωρους, θα παμε και για τα καφεδακια μας και για τα φαγητάκια μας αλλα σε μερη που θα μπορω να βεβαιωθω οτι θα υπαρχει μια σχετική προσοχή. Ποδονάρια θα αναγκασω να φορανε του χρονου που θα παιζει κατω. Φετος μεχρι να περπατησουν θα εχουμε βγει στα μπαλκονια παλι, ποσο να τα φυλάξεις? 

Αγάπη από πού πήρες το σουτιέν;; Σου έκατσε καλά; Γτ δεν βρίσκω τόσο μεγάλο νούμερο να κάθεται καλά πουθενά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Κορίτσια επιβεβαιώνω με τις αρρώστιες, δεν έχουμε ηρεμήσει ακόμα να ξέρετε, εγώ σήμερα είμαι πάλι με πονόλαιμο και οι μικρές με μυξες. αυτή την εγκυμοσύνη την έχω περάσει όλη άρρωστη. Και δεν ήταν ευχάριστο. Μακριά από παιδάκια όσες δεν έχετε ακόμα. Ο γιατρός μου είπε να κυκλοφορώ στο σπίτι με μάσκα, εντάξει κλαιω δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση. Άντε να δούμε θα ηρεμήσουμε ποτέ;

Τι πραγμα ειναι αυτο φετος ρε κοριτσια??? Και η κολλητη μου τα ιδια. Περιμενε να την παει σταθμο τη μικρη της Μαιο για να ειναι πιο ασφαλές και το καημενο δεν εχει παει μια εβδομαδα ολοκληρη στο σταθμό. Αρρωστη η μικρή άρρωστοι και οι γονεις ... 

Μετα μου λετε εμενα αν θα δουν το παιδι στη βαφτιση! Φυσικα και θα το δουν στη βαφτιση! Σιγα μην το ρισκάρω να την εχω αρρωστη ολο το χειμώνα την μικρούλα μου, το παιδι μου, το σπλάχνο μου, το φως μου, για να χαιρονται οι αλλοι! Πριτς!!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Εγω, εγραψα και στη Watermelon δεν παιρνω ακομα. Κι αν φουσκώσουν κι αλλο? Χαχαχα! Ήδη πηγα απο το 75D στο 85F! Μου επεσε το σαγονι στο μαγαζι που πηρα, μολις ειδα το νουμερο... Και μαλιστα εχουν αρχισει και με πιεζουν λιγο αυτα που εχω. 

Καλα το χειμώνα δεν θα ερθει κανείς, δεν το συζητώ. Απο Πάσχα και μετά. Το παιδι θα βγαινει με τους γονεις του σε ανοιχτους χωρους, θα παμε και για τα καφεδακια μας και για τα φαγητάκια μας αλλα σε μερη που θα μπορω να βεβαιωθω οτι θα υπαρχει μια σχετική προσοχή. Ποδονάρια θα αναγκασω να φορανε του χρονου που θα παιζει κατω. Φετος μεχρι να περπατησουν θα εχουμε βγει στα μπαλκονια παλι, ποσο να τα φυλάξεις? 

Για τα σουτιέν δεν έχεις άδικο γιαυτό και γω τα πήρα μεγαλύτερο νούμερο μετρήθηκα πόσο είμαι τώρα και με βγάζει 85Β οπότε πήρα το D!! Εντάξει για τα ποδοναρια το ξεφτυλισα και γω από όταν στρώσουμε και μετά εννοώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα μου οργωσουν κι ολόκληρο το σπίτι με τα παπούτσια 😄 αυτό με το χέρι και τα παιδιά το λέει και η μαμά μου χρόνια που είμαστε 4 αδερφια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Eir_ma είπε:

Αγάπη από πού πήρες το σουτιέν;; Σου έκατσε καλά; Γτ δεν βρίσκω τόσο μεγάλο νούμερο να κάθεται καλά πουθενά

Της triumph ειναι. Τα ακριβοπληρώνω δεν λέω, αλλά ειναι σουτιέν αθάνατα και βρισκω κωδικους που μπαινει ολο το στηθος μεσα χωρις να ξεχειλιζει και να φαινεται προκλητικό. Τωρα αναγκαστικά πήρα δυο σε ενα τοπικο καταστημα εδω στα Μεγαρα, αλλά ειναι τα μονα σουτιεν που δεν χανουν τη φορμα τους με τιποτα. Εχω σουτιεν προ εγκυμοσυνης που τα εχω και 4 χρονια χωρις υπερβολές. Και τα πλενω στο πλυντηριο στα ευπαθή. Κάτι πιο ουδετερα λευκά μαυρα μπεζ μου αρεσουν και της luna -  ασχετο αυτο :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Για τα σουτιέν δεν έχεις άδικο γιαυτό και γω τα πήρα μεγαλύτερο νούμερο μετρήθηκα πόσο είμαι τώρα και με βγάζει 85Β οπότε πήρα το D!! Εντάξει για τα ποδοναρια το ξεφτυλισα και γω από όταν στρώσουμε και μετά εννοώ αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα μου οργωδουν κι ολόκληρο το σπίτι με τα παπούτσια 😄 αυτό με το χέρι και τα παιδιά το λέει και η μαμά μου χρόνια που είμαστε 4 αδερφια

Καλα εκανες και επαιξες 2 cup μεγαλύτερα, σκέψου ότι σίγουρα θα παιρνει οσο ετοιμαζει γαλατάκι! 

Να ειστε καλα και οι 4 κοριτσάρα μου, αλλα ετσι ειναι. Δεν υπαρχουν διαχωρισμοι. Οσες το κανουν για εμενα ειναι απαραδεκτες. Εμενα η πεθερα κλασσικά ξεχωριζει τους 2 γιους της, η δικια μου θα εδινε και τη ψυχη της και για τους δυο μας και ειμαι 100000% σιγουρη για αυτο. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 λεπτά, ο/η Eir_ma είπε:

Πολύ χαρούμενα τα νέα σου, μπράβο σου με τη μπέμπα σου, ποια προωρότητα με τέτοιο τράχηλο καλέ. Σας βλέπω να τις φτάνετε τις 40 εβδομάδες. Εμένα ο τράχηλος στην β επιπέδου ήταν 3.4 να σκεφτείς πιο κοντός από τον δικό σου!!

Θα φας και τις σοκολατιτσες σου τέλεια! Έχεις ήδη αρχίσει να σκέφτεσαι ποιες θα φας να μαντέψω εεε;;;

Να σαι καλά γλυκιά μου, σ'ευχαριστω❤️!! Έχει συμβεί ένα όργιο στο μυαλό μου από εκείνη την ώρα 😂 μου αρέσουν όλες αλλά θα δω πως θα ξυπνήσω εκείνη την μέρα!! Εννοείται οι προτάσεις είναι ανοιχτές... Εσύ με δύο παιδάκια θα τις έχεις και πιο πρόσφατες και θα θυμάσαι περισσότερες!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλα εκανες και επαιξες 2 cup μεγαλύτερα, σκέψου ότι σίγουρα θα παιρνει οσο ετοιμαζει γαλατάκι! 

Να ειστε καλα και οι 4 κοριτσάρα μου, αλλα ετσι ειναι. Δεν υπαρχουν διαχωρισμοι. Οσες το κανουν για εμενα ειναι απαραδεκτες. Εμενα η πεθερα κλασσικά ξεχωριζει τους 2 γιους της, η δικια μου θα εδινε και τη ψυχη της και για τους δυο μας και ειμαι 100000% σιγουρη για αυτο. ❤️ 

😉 Σε ευχαριστώ  πολύ!!! Και η πεθερά μου έχω κατάλαβα το κάνει με τους δύο γιους της αλλά τι να της πει κανείς!! Άσχημο πράγμα... γενικά εμένα δεν μου αρέσει να διαχωρίζουν οι άνθρωποι πρόσωπά και να συμπεριφέρονται αναλόγως είτε λόγω παρουσιαστικου  είτε για ικανότητες! Το κάνουν και πολύ συχνά οι παππούδες και οι γιαγιάδες με τα εγγόνια τους παρατηρώ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Marika31 είπε:

😉 Σε ευχαριστώ  πολύ!!! Και η πεθερά μου έχω κατάλαβα το κάνει με τους δύο γιους της αλλά τι να της πει κανείς!! Άσχημο πράγμα... γενικά εμένα δεν μου αρέσει να διαχωρίζουν οι άνθρωποι πρόσωπά και να συμπεριφέρονται αναλόγως είτε λόγω παρουσιαστικου  είτε για ικανότητες! Το κάνουν και πολύ συχνά οι παππούδες και οι γιαγιάδες με τα εγγόνια τους παρατηρώ 

Αρκετοί παπούδες μάλιστα επιλέγουν ως "καλύτερο" παιδί τους εκείνο που βγάζει τα πιο πολλά χρήματα, φαντάζομαι επειδ΄η (βλακειωδώς) νιώθουν ότι μπορούν να βασιστούν πάνω του για τα γεράματά τους, για γιατρούς, χειρουργία κλπ....

Και παρατηρείται το φαινόμενο να επιλέγουν να φροντίσουν περισσότερο τα εγγόνια του πλουσιότερου παιδιού τους. 

Εκει να δείτε διάκριση!

Ιδανικά καλό θα ήταν να μη περιμένουμε από πουθενά βοήθεια και να μη στεναχωριόμαστε, ακόμα κ αν οι παπούδες προκλητικά τείνουν να δείχνουν συμπάθειες κ προτιμήσεις σε συγκεκριμένα παιδιά κ εγγόνια, για τους δικούς τους λόγους.

Η αυτονομία και η ελευθερία επιλογών στο πως ακριβώς επιθυμεί να μεγαλώσει ένα ζευγάρι το παιδί του, δε συγκρίνεται με τίποτα στον κόσμο. 

Όση βοήθεια κ αν παρέχουν οι παπούδες, που είναι χρήσιμη - δε λέω (ειδικά αν δουλεύει το ζευγάρι και κάνει 8ωρα και μετά είναι κατάκοπο), σημαίνει όμως κ χρόνος με το παιδί μας, που επίσης σημαίνει ότι το παιδί θα πάρει διαπαιδαγώγιση και από εκείνους, παρακάμπτοντας ίσως τον τρόπο που εμείς με το μοντέρνο μυαλό μας και τις γνώσεις μας θέλουμε να το μεγαλώσουμε.

Για παράδειγμα, έχω διαβάσει βιβλία της Μοντεσσόρι και συμφωνώ με αρκετά από όσα περιγράφει για τα στάδια ανάπτυξης του παιδιού και πως μποροούν οι γονείς να το ενθαρρύνουν για να γίνει ένας πιο ολοκληρωμένος άνθρωπος, με τα ελάχιστα δυνατά ψυχικά τραύματα.

Από το πως να παίζει ο γονιός μαζί του, τι είδους παιχνίδια είναι κατάλληλα για την ηλικία του, πως να επικοινωνεί μαζί του ή τι ελευθερίες να του δίνει (πχ να λερώνεται με τα χρώματα ή να παίζει με το φαγητό του, στα πλαίσια της εξερεύνησης του κόσμου γύρω του). Κάνω ήδη εικόνα την μάνα μου να τρέχει υστερικά να το καθαρίσει, να του αλλάξει ρούχα, ενδεχομένως να του φωνάξει κλπ. και δε το επιθυμώ αυτό.

Είμαι σίγουρη πως κανένας σχεδόν παππούς, αν δεν έχει σπουδάσει παιδαγωγικά ή ψυχολογία, θα γνωρίζει πως επιδράει το κάθε τι στη ψυχή ενός παιδιού και ειδικά στο κρίσιμο στάδιο 0-5 ετών, που μπαίνουν οι λίθοι για τη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.

Οπότε τελικά, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις με το θέμα της ενεργούς ή μη συμμετοχής των παπούδων στο μεγάλωμα των παιδιών!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, ποια είναι η πιπίλα της chicco που ένα κορίτσι από εδώ έγραψε πως την παίρνουν σχεδόν όλα τα μωρά κατευθείαν και που την δίνουν συνήθως και στα μαιευτήρια?

Με ενδιαφέρει να την αγοράσω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Αρκετοί παπούδες μάλιστα επιλέγουν ως "καλύτερο" παιδί τους εκείνο που βγάζει τα πιο πολλά χρήματα, φαντάζομαι επειδ΄η (βλακειωδώς) νιώθουν ότι μπορούν να βασιστούν πάνω του για τα γεράματά τους, για γιατρούς, χειρουργία κλπ....

Και παρατηρείται το φαινόμενο να επιλέγουν να φροντίσουν περισσότερο τα εγγόνια του πλουσιότερου παιδιού τους. 

Εκει να δείτε διάκριση!

Ιδανικά καλό θα ήταν να μη περιμένουμε από πουθενά βοήθεια και να μη στεναχωριόμαστε, ακόμα κ αν οι παπούδες προκλητικά τείνουν να δείχνουν συμπάθειες κ προτιμήσεις σε συγκεκριμένα παιδιά κ εγγόνια, για τους δικούς τους λόγους.

Η αυτονομία και η ελευθερία επιλογών στο πως ακριβώς επιθυμεί να μεγαλώσει ένα ζευγάρι το παιδί του, δε συγκρίνεται με τίποτα στον κόσμο. 

Όση βοήθεια κ αν παρέχουν οι παπούδες, που είναι χρήσιμη - δε λέω (ειδικά αν δουλεύει το ζευγάρι και κάνει 8ωρα και μετά είναι κατάκοπο), σημαίνει όμως κ χρόνος με το παιδί μας, που επίσης σημαίνει ότι το παιδί θα πάρει διαπαιδαγώγιση και από εκείνους, παρακάμπτοντας ίσως τον τρόπο που εμείς με το μοντέρνο μυαλό μας και τις γνώσεις μας θέλουμε να το μεγαλώσουμε.

Για παράδειγμα, έχω διαβάσει βιβλία της Μοντεσσόρι και συμφωνώ με αρκετά από όσα περιγράφει για τα στάδια ανάπτυξης του παιδιού και πως μποροούν οι γονείς να το ενθαρρύνουν για να γίνει ένας πιο ολοκληρωμένος άνθρωπος, με τα ελάχιστα δυνατά ψυχικά τραύματα.

Από το πως να παίζει ο γονιός μαζί του, τι είδους παιχνίδια είναι κατάλληλα για την ηλικία του, πως να επικοινωνεί μαζί του ή τι ελευθερίες να του δίνει (πχ να λερώνεται με τα χρώματα ή να παίζει με το φαγητό του, στα πλαίσια της εξερεύνησης του κόσμου γύρω του). Κάνω ήδη εικόνα την μάνα μου να τρέχει υστερικά να το καθαρίσει, να του αλλάξει ρούχα, ενδεχομένως να του φωνάξει κλπ. και δε το επιθυμώ αυτό.

Είμαι σίγουρη πως κανένας σχεδόν παππούς, αν δεν έχει σπουδάσει παιδαγωγικά ή ψυχολογία, θα γνωρίζει πως επιδράει το κάθε τι στη ψυχή ενός παιδιού και ειδικά στο κρίσιμο στάδιο 0-5 ετών, που μπαίνουν οι λίθοι για τη διαμόρφωση του χαρακτήρα του.

Οπότε τελικά, κάτι κερδίζεις, κάτι χάνεις με το θέμα της ενεργούς ή μη συμμετοχής των παπούδων στο μεγάλωμα των παιδιών!

 

Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάποιο βιβλίο της Μόντεσσόρι, έχω διαβάσει όμως κάποια αποσπάσματα στο ίντερνετ!! παρακολουθώ πιο πολύ ψυχολόγους γιατί μου αρέσει πολύ η ψυχολογία, όπως ο κορυφαίος Ματθαίος Γιωσαφατ ο οποίος δυστυχώς απεβίωσε περυσι !! Ουτε εγώ είμαι σύμφωνη το μεγάλωμα των παιδιών να το αναλαμβάνουν παππούδες-γιαγιάδες.Αυτοι τα έκαναν τα δικά τους λάθη σε μας πρέπει και μεις να κάνουμε τα δικά μας και να συγχωρέσουμε τους εαυτούς μας που δεν θα είμαστε τελειοι γονείς, εμείς να είμαστε υπευθυνοι όμως για την ανατροφή τους! Είναι σοβαρή υπόθεση η διαπεδαγωγηση ενός παιδιού και ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα στη ζωή, ταυτόχρονα όμως είναι και τεράστια χαρά και ικανοποίηση!! Πολύτιμη η βοήθεια των γονιων-πεθερικων σίγουρα αλλά μόνο οταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη,κατι χάνεις κάτι κερδίζεις όπως είπες!! εγώ και ο άνδρας μου δεν βασίστηκαμε πότε σε κανέναν όλα μόνοι μας τα καταφεραμε,αξίζει για χίλιους άνδρες μαζί ο καλός μου και θέλω πάντα έτσι να συνεχίσουμε, να είμαστε η καλύτερη ομάδα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όλα καλά και εμείς. Δόξα το Θεό. 28+1 είμαστε 1206 γρ. ❤️ αμνιακα και τράχηλος όλα καλά! Πήραμε και πολύ ωραίες λήψεις 3D σήμερα. :)

αύριο πάω για τις καθιερωμένες εξετάσεις μου. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Marika31 είπε:

Δεν έχει τύχει να διαβάσω κάποιο βιβλίο της Μόντεσσόρι, έχω διαβάσει όμως κάποια αποσπάσματα στο ίντερνετ!! παρακολουθώ πιο πολύ ψυχολόγους γιατί μου αρέσει πολύ η ψυχολογία, όπως ο κορυφαίος Ματθαίος Γιωσαφατ ο οποίος δυστυχώς απεβίωσε περυσι !! Ουτε εγώ είμαι σύμφωνη το μεγάλωμα των παιδιών να το αναλαμβάνουν παππούδες-γιαγιάδες.Αυτοι τα έκαναν τα δικά τους λάθη σε μας πρέπει και μεις να κάνουμε τα δικά μας και να συγχωρέσουμε τους εαυτούς μας που δεν θα είμαστε τελειοι γονείς, εμείς να είμαστε υπευθυνοι όμως για την ανατροφή τους! Είναι σοβαρή υπόθεση η διαπεδαγωγηση ενός παιδιού και ένα από τα πιο δύσκολα πράγματα στη ζωή, ταυτόχρονα όμως είναι και τεράστια χαρά και ικανοποίηση!! Πολύτιμη η βοήθεια των γονιων-πεθερικων σίγουρα αλλά μόνο οταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη,κατι χάνεις κάτι κερδίζεις όπως είπες!! εγώ και ο άνδρας μου δεν βασίστηκαμε πότε σε κανέναν όλα μόνοι μας τα καταφεραμε,αξίζει για χίλιους άνδρες μαζί ο καλός μου και θέλω πάντα έτσι να συνεχίσουμε, να είμαστε η καλύτερη ομάδα! 

❤️ Πάντα να είσαστε έτσι, μια κοινή γροθιά, μια δύναμη!  ❤️ 

Συμφωνώ σε ΟΛΑ όσα έγραψες παραπάνω κορίτσι μου.

Ματθαίος Γιωσαφάτ, λατρεμένος! Κρίμα που έφυγε!

Ειδικά το βιβλιο "Η παθογένεια της ελληνικής οικογένειας" που μιλούσε για τις κλασικές διώροφες και τριώροφες οικογενειακές κατοικίες, που οι γονείς-παπούδες εγκλωβίζουν τα παιδιά τους να μείνουν για πάντα εκεί, μαζί με τα δικά τους παιδιά, και να τους γηροκομήσουν μικροί-μεγάλοι, σαν αντάλλαγμα για το σπίτι που τους παρέχουν! Ξερνάω. 🤮

Χίλιες φορές στο νοίκι κ αυτόνομη!

Τα παιδιά που θα φέρουμε στη ζωή είναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ ευθύνη, όπως σωστά περιέγραψες, και οι παπούδες είναι λάθος να τα διαπαιδαγωγούν και να επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη και τραύματα που προκάλεσαν σε μας.

Και αν δε προλαβαίνουμε να τα απασχολούμε ημερησίως λόγω πχ απαιτητικής δουλειάς, καλύτερα σε παιδαγωγούς! Δε θα είναι τέλεια, αλλά σίγουρα θα είναι ένα πιο παιδαγωγικό-εκπαιδευτικό περιβάλλον για ένα μικράκι. Είναι δική μας ευθύνη για το τι είδους αυριανούς πολίτες θα μεγαλώσουμε.

Γνώμη μου! 🤷‍♀️

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

❤️ Πάντα να είσαστε έτσι, μια κοινή γροθιά, μια δύναμη!  ❤️ 

Συμφωνώ σε ΟΛΑ όσα έγραψες παραπάνω κορίτσι μου.

Ματθαίος Γιωσαφάτ, λατρεμένος! Κρίμα που έφυγε!

Ειδικά το βιβλιο "Η παθογένεια της ελληνικής οικογένειας" που μιλούσε για τις κλασικές διώροφες και τριώροφες οικογενειακές κατοικίες, που οι γονείς-παπούδες εγκλωβίζουν τα παιδιά τους να μείνουν για πάντα εκεί, μαζί με τα δικά τους παιδιά, και να τους γηροκομήσουν μικροί-μεγάλοι, σαν αντάλλαγμα για το σπίτι που τους παρέχουν! Ξερνάω. 🤮

Χίλιες φορές στο νοίκι κ αυτόνομη!

Τα παιδιά που θα φέρουμε στη ζωή είναι ΔΙΚΗ ΜΑΣ ευθύνη, όπως σωστά περιέγραψες, και οι παπούδες είναι λάθος να τα διαπαιδαγωγούν και να επαναλαμβάνουν τα ίδια λάθη και τραύματα που προκάλεσαν σε μας.

Και αν δε προλαβαίνουμε να τα απασχολούμε ημερησίως λόγω πχ απαιτητικής δουλειάς, καλύτερα σε παιδαγωγούς! Δε θα είναι τέλεια, αλλά σίγουρα θα είναι ένα πιο παιδαγωγικό-εκπαιδευτικό περιβάλλον για ένα μικράκι. Είναι δική μας ευθύνη για το τι είδους αυριανούς πολίτες θα μεγαλώσουμε.

Γνώμη μου! 🤷‍♀️

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ θα ήταν υπέροχο να ειναι ετσι όλα τα ζευγάρια!! Καλά εγώ να δεις τι παθαίνω με αυτή την παθογένεια η οποία δεν γεννήθηκε σήμερα απλώς τώρα βλέπουμε τα αποτελεσματα. Δυστυχώς η ελληνική οικογένειά έιναι πολύ τοξική, ευνουχιζει τα μέλη της και τα καταπίνει. Βασική ΕΝΟΧΟΣ η μανά και βασικό θύμα τα παιδιά!καταπληκτικο βιβλίο πρέπει όλοι οι γονείς να το διαβάσουν, είναι βίβλος!! ο λόγος του Γιωσαφατ έιναι μοναδικός σε αυτά που περιγραφει!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια όλα καλά και εμείς. Δόξα το Θεό. 28+1 είμαστε 1206 γρ. ❤️ αμνιακα και τράχηλος όλα καλά! Πήραμε και πολύ ωραίες λήψεις 3D σήμερα. :)

αύριο πάω για τις καθιερωμένες εξετάσεις μου. :)

Έτσι όμορφα  να συνεχίσουμε βρε κορίτσια, με τόσο καλά νέα!! Πολύ ωραία @Watermelonόλα  τέλεια!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Watermelon είπε:

Κορίτσια όλα καλά και εμείς. Δόξα το Θεό. 28+1 είμαστε 1206 γρ. ❤️ αμνιακα και τράχηλος όλα καλά! Πήραμε και πολύ ωραίες λήψεις 3D σήμερα. :)

αύριο πάω για τις καθιερωμένες εξετάσεις μου. :)

Καλημεραααα!! Τι ομορφα νέα! ❤️ Μπραβο κοριτσαρα, έκανες καλή δουλίτσα αυτον τον καιρο και ο μπεμπαρος μεγάλωσε τοσο πολυ!!

Για να δουμε η δικια μου πόσο θα ειναι σημερα, λογικα κι αυτη εκει στο κιλο θα ειναι. ;) 28 στρογγυλα μου λεει το app εμενα σημερα, ήρθε μόλις το μειλ της 29ης εβδομαδας απο το ΙΑΣΩ. 

Πως ειναι το 3D? Σε ποιον μοιαζει?? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Marika31 είπε:

😉 Σε ευχαριστώ  πολύ!!! Και η πεθερά μου έχω κατάλαβα το κάνει με τους δύο γιους της αλλά τι να της πει κανείς!! Άσχημο πράγμα... γενικά εμένα δεν μου αρέσει να διαχωρίζουν οι άνθρωποι πρόσωπά και να συμπεριφέρονται αναλόγως είτε λόγω παρουσιαστικου  είτε για ικανότητες! Το κάνουν και πολύ συχνά οι παππούδες και οι γιαγιάδες με τα εγγόνια τους παρατηρώ 

& @Ersi85

Κορίτσια μου δεν ξερετε πόσο σύμφωνη με βρίσκετε. 

Στην δικιά μας περίπτωση δεν συμπαθουν περισσότερο το πιο πλουσιο παιδί. Ίσα ίσα... Απλά βλέπεις ο καλος μου είναι πιο άξιος και πιο ικανός, για αυτο ειναι και το θυμα. Ας μην πω περισσοτερα γτ θα γίνω κακιά και δεν το θέλω :P

Δεν πειραζει, εγω πιστευω πως αυτα ειναι δανεικά. Προσωπικά, τον διαχωρισμό εγω δεν τον εχω βιώσει. Οπως εγραψα και παραπανω, εγω δεν το εχω ζησει στο σπιτι μου, το εχω δει στους γονεις μου και το βλεπω και στον αντρα μου. Το εχω νιώσει σαν εγγόνι ομως. Απο τη μια οικογένεια, ο ξαδερφος γεννηθηκε νωρίτερα απο τον αδερφό μου (εγω πρώτο εγγόνι και για τους δυο για αρκετα χρονια). Οταν γεννηθηκε λοιπον ο ξαδερφος μας και επειτα ο αδερφος μου, ακουγα συνεχως τη γιαγια (μαμά του μπαμπά μου) να λεει (θα πω τυχαιο ονομα) ότι ο ... Τακης ο δικος ΤΟΥΣ έκανε το ταδε ενω ο Τάκης της Ελένης (η μαμά μου) έκανε το άλλο. Ξεχώριζε τόσο πολύ τα 2 εγγόνια της που ο ενας ηταν δικος τους κι ο αλλος εγγονός ήταν της μαμάς μου μονο. Αηδία.

Δοξα το θεό δεν χρειαστηκε να ζουμε και μαζι τους. Ο πατερας της μανας μου ειχε φροντισει να της εχει σπιτι μακρια απο το δικο τους, οποτε εμεις μεγαλώσαμε μόνοι μας, οι 4 μας. Το ιδιο εκανε και ο πατερας μου, μου εδωσε ενα σπιτι σε αλλο οικοπεδο. Το χτισαμε με τον αντρα μου και ζουμε μονοι μας. 

Ο Γιωσαφατ λοιπόν, δάσκαλος της ψυχαναλύτριας μου εχει κάνει σπουδαίο έργο. Η ψυχολογος μου - αν και τη βλεπω σπανια πλεον - μου εχει διδαξει πολλά απο αυτόν και ευελπιστώ ότι θα εφαρμόσω πολλά στην διαπαιδαγώγηση της μπέμπας μου. 

Κι ο λογος που το παιδι μου θα προτιμησω να το μεγαλωνει η μανα μου οταν θα δουλευω θα ειναι καθαρα γιατι η μάνα μου είναι πολύ δίπλα μου και υποστηριζει θερμα το θεμα της ψυχανάλυσης. Με ειδε να γινομαι καλά απο τις κρισεις πανικου και να μενω ηρεμη 5 χρονια πριν οταν ένα πολύ άσχημο συμβάν υγείας μου χτυπησε την πορτα. Οπότε ξέρω πως όταν της πω οτι αυτό δεν θελω να το λες στο παιδι γτ το σημαδευεις θα το σεβαστεί. 

Από την άλλη, επειδή με προβληματισε πολύ το θέμα αυτό κι εχω κάνει ηδη κουβέντες με την αναλύτρια μου πως σώζω το παιδι απο τραυματα του στυλ "εισαι ασχημη οταν κλαις", "φαε αυτο και μην το πεις στη μαμα" η απαντηση της ήταν πως το παιδι σε γυαλα δεν μπαινει. Αναγκαστικά αυτά θα γινουν και πράγματα που δεν πρέπει θα τα ακουσει, ο ρόλος της μάνας όμως δεν παρακάμπεται.

Εμείς ειμαστε αυτές που θα αγκαλιασουμε το μωρο μας και θα του πουμε "μην ακους τι λεει η γιαγιά αγαπη μου, ειναι μεγαλη και δεν καταλαβαινει, σαφώς και μπορείς να κλάψεις αν νιωθεις οτι θελεις να το κάνεις". 

Να διαβασω βιβλία δεν εχω μπει στον κοπο να το κάνω ακόμα. Θελω ομως να το κάνω και περιμένω πως και πως να ξεκινησει η αδεια μου για να της ζητησω να μου προτείνει τα κατάλληλα βιβλία που ξέρει πως μπορώ να πιάσω το vibe και να μεγαλώσω το μωρό μου όσο πιο καλά μπορω. Ιδανική μαμά και ιδανικός μπαμπάς δε υπαρχει. Αλλά ειναι στο χέρι μας να γίνουμε η καλύτερη εκδοχη του εαυτού μας. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Mummy2be είπε:

Καλημεραααα!! Τι ομορφα νέα! ❤️ Μπραβο κοριτσαρα, έκανες καλή δουλίτσα αυτον τον καιρο και ο μπεμπαρος μεγάλωσε τοσο πολυ!!

Για να δουμε η δικια μου πόσο θα ειναι σημερα, λογικα κι αυτη εκει στο κιλο θα ειναι. ;) 28 στρογγυλα μου λεει το app εμενα σημερα, ήρθε μόλις το μειλ της 29ης εβδομαδας απο το ΙΑΣΩ. 

Πως ειναι το 3D? Σε ποιον μοιαζει?? :P

Με το καλό περιμένουμε και τα δικά σου νέα!!!!! Σίγουρα θα είναι κιλό σήμερα η μπεμπουλα. Μπορεί και παραπάνω ;)

Αχ δεν θέλω να περιαυτολογησω αλλά νομίζω σε εμένα. Αχαχαχα. ❤️

Ευτυχώς σε ένα μήνα πήρα μόνο μισό κιλό . Δεν ξέρω πως τα κατάφερα. Χαχα. Πάλι καλά δεν άκουσα κατσαδα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...