Μετάβαση σε περιεχόμενο

Απόστημα φρονιμίτη!


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες με το καλό και ευτυχισμένο το 2023! Είμαι έγκυος αλλά το πόσων εβδομάδων θα μου το πει η γιατρός που θα πάω την παρασκευή να ακούσουμε την καρδούλα του. Είχα πολύ μεγάλο και άστατο κύκλο και θα καθορίσουμε τις εβδομάδες με βάση το μέγεθος του παιδιού, αλλά υπολογίζω γύρω στις 6. Το πρόβλημα ξεκίνησε με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος όπου είχε ήδη πρηστεί ο φρονιμίτης και έκανε απόστημα. Ο οδοντίατρος μου έδωσε amoxil 500 και η γιατρός μου είπε να το πάρω άφοβα. Ο οδοντίατρος μου είπε να περιμένουμε να κλείσω τους 3 μήνες και μετά να κάνουμε εξαγωγή, που είναι απλή. Το αποτέλεσμα, ο φρονιμίτης δεν έχει σταματήσει να βγάζει πύον, οι περισσότεροι οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν και σήμερα πήγα σε γναθοχειρούργο ο οποίος μου ζήτησε να πάρω augmentin, ή amoxil μαζί με flagyl, να κάνω πανοραμική και αν θέλω να κάνω εξαγωγή τώρα γραπτή απάντηση από τη γυναικολόγο. Αισθάνομαι λεπρή. Λίγες μέρες πριν μάθω ότι έίμαι έγκυος θα έπαιρνα την αντιβίωση και θα έκανα εξαγωγή κανονικά. Και τώρα ο ένας με παραπέμπει στον άλλον. Έχει τύχει σε κάποια;; παρακαλώ βοηθήστε με! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και με το καλό το μωράκι σου ! 

Γενικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης υπάρχουν πολλές αντιβίωσεις που επιτρέπονται όταν κρίνεται απαραίτητη η λήψη τους. Όπως στη δική σου περίπτωση. Ο γυναικολόγος θα σε κατευθύνει στο τι θα πάρεις και τι όχι. 

Όσων αφορά την ακτινογραφία τωρα. Καλό είναι να αποφεύγεται η ακτινοβολία, βέβαια το ποσοστό που μπορεί να φτάσει στο έμβρυο εφ όσον είναι πανοραμική είναι μηδαμινό. Αυτό δε σημαίνει όμως ότι είναι και αμελητέο. Καλύτερα να μην κάνεις. 

Στην αρχή της δεύτερης εγκυμοσύνης μου έπρεπε κάνω αξονική άνω κάτω κοιλίας. Πολύ περισσότερη ακτινοβολία κατευθείαν στο σημείο που βρισκόταν το έμβρυο , βασικά τα έμβρυα γιατί είχα διπλή σύλληψη. Το τεστ που είχα κάνει με αιματολογικές πριν την εξέταση ήταν θετικό αλλά η σύλληψη είχε γίνει , δεν είχε γίνει η εμφύτευση για να φανεί. 

Το ένα από τα δύο έμβρυα απορροφήθηκε από τη μήτρα, δε ξέρω αν αυτό θα συνέβαινε ούτως ή άλλως ή η ακτινοβολία το επηρέασε. Οι γιατροί πιστεύουν ότι θα γινόταν ούτως ή άλλως γιατί έτσι δείχνουν οι πιθανότητες. Εγώ ειλικρινά δε ξέρω . 

Ο γιος μου εν τέλει σε λίγες μέρες σβήνει το πρώτο του κεράκι και όλα είναι μια χαρά ευτυχώς 🙏❤️ 

Αυτά στα γράφω για την ακτινοβολία. Εξαγωγή δεν έχω κάνει κατά την κύηση αλλά δε ξέρω σε τι μπορεί να επηρεάσει, δε βλέπω κάτι. 

Από τη στιγμή που ο γυναικολόγος σου είναι σύμφωνος σε αυτό , αυτόν με ακούς. Αυτός έχει τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο. Με τον ακούς και νσ τον εμπιστεύεσαι στο ταξίδι της εγκυμοσύνης! 

Με το καλό όλα !

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η giwt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες με το καλό και ευτυχισμένο το 2023! Είμαι έγκυος αλλά το πόσων εβδομάδων θα μου το πει η γιατρός που θα πάω την παρασκευή να ακούσουμε την καρδούλα του. Είχα πολύ μεγάλο και άστατο κύκλο και θα καθορίσουμε τις εβδομάδες με βάση το μέγεθος του παιδιού, αλλά υπολογίζω γύρω στις 6. Το πρόβλημα ξεκίνησε με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος όπου είχε ήδη πρηστεί ο φρονιμίτης και έκανε απόστημα. Ο οδοντίατρος μου έδωσε amoxil 500 και η γιατρός μου είπε να το πάρω άφοβα. Ο οδοντίατρος μου είπε να περιμένουμε να κλείσω τους 3 μήνες και μετά να κάνουμε εξαγωγή, που είναι απλή. Το αποτέλεσμα, ο φρονιμίτης δεν έχει σταματήσει να βγάζει πύον, οι περισσότεροι οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν και σήμερα πήγα σε γναθοχειρούργο ο οποίος μου ζήτησε να πάρω augmentin, ή amoxil μαζί με flagyl, να κάνω πανοραμική και αν θέλω να κάνω εξαγωγή τώρα γραπτή απάντηση από τη γυναικολόγο. Αισθάνομαι λεπρή. Λίγες μέρες πριν μάθω ότι έίμαι έγκυος θα έπαιρνα την αντιβίωση και θα έκανα εξαγωγή κανονικά. Και τώρα ο ένας με παραπέμπει στον άλλον. Έχει τύχει σε κάποια;; παρακαλώ βοηθήστε με! 

Αχ αυτά τα δόντια! Εγώ επειδή έχω χάλια φαντάσου λίγες μέρες πριν μείνω έγκυος (με εξωσωματική οπότε ήταν ελεγχόμενη η διαδικασία) πήγα κ έκανα εξαγωγή φρονιμητη για σίγουρα! Κ σφραγίσματα... 

Από όσο ξέρω η αντιβίωση κ τα φάρμακα της εξαγωγής είναι οκ. Για την πανοραμική όμως κ γω θα φοβόμουν... Αν μιλάμε για απλη εξαγωγή νομίζω θα βρεθεί άκρη. Είναι όμως μήπως έγκλειστος; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Αχ αυτά τα δόντια! Εγώ επειδή έχω χάλια φαντάσου λίγες μέρες πριν μείνω έγκυος (με εξωσωματική οπότε ήταν ελεγχόμενη η διαδικασία) πήγα κ έκανα εξαγωγή φρονιμητη για σίγουρα! Κ σφραγίσματα... 

Από όσο ξέρω η αντιβίωση κ τα φάρμακα της εξαγωγής είναι οκ. Για την πανοραμική όμως κ γω θα φοβόμουν... Αν μιλάμε για απλη εξαγωγή νομίζω θα βρεθεί άκρη. Είναι όμως μήπως έγκλειστος; 

Όχι δεν είναι έγκλειστος! Απλά οι απόψεις διαφέρουν. Μέχρι τώρα  2 οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν καθόλου, 1 γναθοχειρούργος και μια οδοντίατρος μετά τους 3 μήνες με πανοραμική και ένας τελευταίος, ο οποίος μου λέει 5 λεπτά υπόθεση είναι, έλα να το βγάλουμε δεν κάνει να υπάρχει αυτό στο στόμα σου. Και λέω, ποιον να εμπιστευθώ;;;;;;;;;; μήπως να περιμένω μέχρι να δω τα πολύ σκούρα;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η giwt είπε:

Όχι δεν είναι έγκλειστος! Απλά οι απόψεις διαφέρουν. Μέχρι τώρα  2 οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν καθόλου, 1 γναθοχειρούργος και μια οδοντίατρος μετά τους 3 μήνες με πανοραμική και ένας τελευταίος, ο οποίος μου λέει 5 λεπτά υπόθεση είναι, έλα να το βγάλουμε δεν κάνει να υπάρχει αυτό στο στόμα σου. Και λέω, ποιον να εμπιστευθώ;;;;;;;;;; μήπως να περιμένω μέχρι να δω τα πολύ σκούρα;;; 

Καλησπέρα @giwt! Νομίζω ένας λόγος για τον οποίο δε δέχονται οι οδοντίατροι έγκυες, είναι ότι επειδή με την εγκυμοσύνη αυξάνει η ροή του αίματος στο σώμα, σε περίπτωση που ανοίξει κάποια πληγή στο στόμα ίσως να μη μπορούν να την ελέγξουν. Δηλαδή είναι για λόγους ασφαλείας της εγκύου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η giwt είπε:

Όχι δεν είναι έγκλειστος! Απλά οι απόψεις διαφέρουν. Μέχρι τώρα  2 οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν καθόλου, 1 γναθοχειρούργος και μια οδοντίατρος μετά τους 3 μήνες με πανοραμική και ένας τελευταίος, ο οποίος μου λέει 5 λεπτά υπόθεση είναι, έλα να το βγάλουμε δεν κάνει να υπάρχει αυτό στο στόμα σου. Και λέω, ποιον να εμπιστευθώ;;;;;;;;;; μήπως να περιμένω μέχρι να δω τα πολύ σκούρα;;; 

Οσο έχει απόστημα κανονικά δε θα τον βγάλουν και για να μην επιμολυνουν τα άλλα δόντια και την πληγή του. Σκέψου ότι το ανοσοποιητικό μας στην εγκυμοσύνη είναι σε καταστολή για να προστατευτεί το έμβρυο. Φαντάσου λοιπόν ότι εκεί στο δόντι αυτό υπάρχει μια τεράστια συλλογή μικροβίων που είναι κλεισμένα προς το παρόν και όταν ανοίξει το δόντι και βγει μέρος αυτών θα απελευθερωθουν στο στόμα σου ενώ το ανοσοποιητικό σου δεν είναι τέλεια. Γενικά είναι συνηθισμένο να έχουν προβλήματα στα δόντια οι γυναίκες κατά την εγκυμοσύνη, ειδικά εσύ που είχες το θέμα από πριν δύσκολο μου φαίνεται να τη γλιτώσεις σε όλη την εγκυμοσύνη και να μη βγει το δόντι. Υπάρχουν τρόποι να προστατευτεί και το έμβρυο κατά την πανοραμική αν κρίνουν ότι χρειάζεται να γίνει για να βγει, απλά καλύτερα μετά την οργανογενεση, δηλαδή μετά το 1ο τρίμηνο. Ενα ακόμα θέμα που συζητιέται μεταξύ τον οδοντιάτρων είναι το θέμα της αναισθησίας. Παλιά έκαναν μόνο μια αναισθησία που είναι πιο λάιτ ας πούμε. Τώρα θεωρείται ότι μάλλον δε δημιουργεί θέμα και η κανονική αναισθησία, αλλά επίσης υπάρχει διαφωνία. Αυτά τα ξέρω μόνο από προσωπική εμπειρία και συζήτηση με διάφορους οδοντιατρους λόγω δικού μου θέματος με φρονιμίτη στην εγκυμοσύνη (που ευτυχώς άντεξε και δεν έκανε απόστημα) και με ένα δόντι που ήθελε απονεύρωση και με χτύπησε άσχημα στο 1ο τρίμηνο και τελικά το σφραγισαμε απλά στο 2ο και το απονευρωσαμε τώρα μετά την εγκυμοσύνη για σιγουριά. Θεωρώ ότι πρέπει να αποφασίσεις ποιος σε εμπνέει περισσότερο και να προχωρήσεις με αυτόν. Κάποιο τρελό πρόβλημα στην εγκυμοσύνη δεν πιστεύω ότι θα δημιουργηθει όποια και να είναι η απόφαση. Είναι λίγο της λογικής better safe than sorry όλοι που το κάνουν τόσο θέμα. Απλά να σκεφτείς πώς θα νιώθεις εσύ πιο οκ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η giwt είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Εύχομαι σε όλες με το καλό και ευτυχισμένο το 2023! Είμαι έγκυος αλλά το πόσων εβδομάδων θα μου το πει η γιατρός που θα πάω την παρασκευή να ακούσουμε την καρδούλα του. Είχα πολύ μεγάλο και άστατο κύκλο και θα καθορίσουμε τις εβδομάδες με βάση το μέγεθος του παιδιού, αλλά υπολογίζω γύρω στις 6. Το πρόβλημα ξεκίνησε με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος όπου είχε ήδη πρηστεί ο φρονιμίτης και έκανε απόστημα. Ο οδοντίατρος μου έδωσε amoxil 500 και η γιατρός μου είπε να το πάρω άφοβα. Ο οδοντίατρος μου είπε να περιμένουμε να κλείσω τους 3 μήνες και μετά να κάνουμε εξαγωγή, που είναι απλή. Το αποτέλεσμα, ο φρονιμίτης δεν έχει σταματήσει να βγάζει πύον, οι περισσότεροι οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν και σήμερα πήγα σε γναθοχειρούργο ο οποίος μου ζήτησε να πάρω augmentin, ή amoxil μαζί με flagyl, να κάνω πανοραμική και αν θέλω να κάνω εξαγωγή τώρα γραπτή απάντηση από τη γυναικολόγο. Αισθάνομαι λεπρή. Λίγες μέρες πριν μάθω ότι έίμαι έγκυος θα έπαιρνα την αντιβίωση και θα έκανα εξαγωγή κανονικά. Και τώρα ο ένας με παραπέμπει στον άλλον. Έχει τύχει σε κάποια;; παρακαλώ βοηθήστε με! 

Καλησπέρα. 

Εχω την εντύπωση πως φοβούνται την νάρκωση περισσότερο. Εγώ όταν είχα αφαιρέσει τον φρονιμητη, σε άσχετη φάση δεν μου ειχαν ζητήσει ακτινογραφία, αλλά εμένα είχε βγει απλά ήταν στραβά και με ενοχλούσε. 

Οσο για την εγκυμοσύνη στο 1ο τρίμηνο που έπρεπε να κάνω σφράγισμα δεν μου έκανε κανονική αναισθησία αλλά πιο λάιτ. Δεν θα πω ψέματα πόνεσε. Αλλά τουλάχιστον σταμάτησε αυτός ο πόνος διάρκειας που είχα. 

Τώρα είναι δικό σου θέμα το τι θα επιλέξεις να κάνεις, γιατί μια στραβή να σου τύχει ακόμα και άσχετη να είναι μπορεί να την χρεώσεις στην επιλογή σου. 

Καλή τύχη ότι κι αν αποφασίσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/1/2023 at 1:13 ΜΜ, ο/η giwt είπε:

Όχι δεν είναι έγκλειστος! Απλά οι απόψεις διαφέρουν. Μέχρι τώρα  2 οδοντίατροι δε με αναλαμβάνουν καθόλου, 1 γναθοχειρούργος και μια οδοντίατρος μετά τους 3 μήνες με πανοραμική και ένας τελευταίος, ο οποίος μου λέει 5 λεπτά υπόθεση είναι, έλα να το βγάλουμε δεν κάνει να υπάρχει αυτό στο στόμα σου. Και λέω, ποιον να εμπιστευθώ;;;;;;;;;; μήπως να περιμένω μέχρι να δω τα πολύ σκούρα;;; 

Για τη σχέση εξαγωγή εγκυμοσύνη δεν ξέρω να σου πω. Όμως έχω βγάλει 4 φρονιμητες (απλή εξαγωγή κανένας έγκλειστος) κ ήταν υπόθεση 5 λεπτών. Φυσικά κ ήταν καλύτερα να είχες πανοραμική αλλά νομίζω γίνεται κ χωρίς. Η διαφορά μεταξύ μας είναι ότι εγώ δεν είχα απόστημα. Μόλις κατάλαβα ότι κάτι δεν πάει καλά τους πέταξα... 2 πριν μείνω έγκυος κ τώρα που το ξανασκέφτομαι για εγκυμοσύνη έβγαλα κ τους άλλους 2. Αλήθεια σου λέω 5 λεπτά δουλειά. Επίσης να ξέρεις ότι αν είναι επάνω το δόντι που σε ενοχλεί επίσης είναι πολύ πιο εύκολα τα πράγματα. Αν είναι κάτω ίσως επιμείνουν περισσότερο για την ακτινογραφία. Τώρα για τα μικρόβια κ την αιμορραγία που ανέφεραν τα κορίτσια πιο πάνω δεν έχω καμία άποψη. Το σίγουρο είναι ότι τέτοια πηγή μόλυνσης κ πόνου 9 μήνες δεν θα αντέξεις κ δεν ξέρω αν είναι κ υγιές να το κρατάς! Προσπαθησε να φύγει το πρώτο τρίμηνο αν μπορέσεις κ μετά πετα το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...