Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρέμες για τις κοιλιτσες


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια!

Θέλω να μου πείτε οι εγκυουλες και όσες έχετε γεννήσει, τι κρέμες/λάδια βάζατε στην κοιλιά για τις ραγαδες, πότε τις ξεκινήσατε και αν έκαναν δουλειά τελικά.

Τελειώνει σιγά σιγά το πρώτο τρίμηνο και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να βάζω κάτι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Καλή χρονιά και με το καλό το μωράκι σου!

 

Εγώ χρησιμοποιούσα την κρέμα Sebamed Anti-Stretch Mark και το λαδάκι Mustela Maternite Stretch Marks. Τα έβαζα και τα 2 μαζί και γυάλιζε η κοιλίτσα μου!! 😅

Ξεκίνησα αμέσως μόλις μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο και δεν έκανα καθόλου ραγάδες! 

Είχα δοκιμάσει και την Prevenstria της Frezyderm που λένε πως είναι απο τις καλύτερες αλλά εμένα μου έκανε αλλεργία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Miss_I είπε:

Καλησπέρα!

Καλή χρονιά και με το καλό το μωράκι σου!

 

Εγώ χρησιμοποιούσα την κρέμα Sebamed Anti-Stretch Mark και το λαδάκι Mustela Maternite Stretch Marks. Τα έβαζα και τα 2 μαζί και γυάλιζε η κοιλίτσα μου!! 😅

Ξεκίνησα αμέσως μόλις μπήκα στο δεύτερο τρίμηνο και δεν έκανα καθόλου ραγάδες! 

Είχα δοκιμάσει και την Prevenstria της Frezyderm που λένε πως είναι απο τις καλύτερες αλλά εμένα μου έκανε αλλεργία!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν τις έχω ξανακουσει αυτές. Θα τις ψάξω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Δεν τις έχω ξανακουσει αυτές. Θα τις ψάξω!

Εγώ έβαζα την prevenstria frezyderm κ δεν έκανα καθόλου ραγάδες! Πάντως έχει σημασία κ το δέρμα οπότε για να είσαι σίγουρη καλύτερα να ξεκινήσεις άμεσα! Με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Θέλω να μου πείτε οι εγκυουλες και όσες έχετε γεννήσει, τι κρέμες/λάδια βάζατε στην κοιλιά για τις ραγαδες, πότε τις ξεκινήσατε και αν έκαναν δουλειά τελικά.

Τελειώνει σιγά σιγά το πρώτο τρίμηνο και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να βάζω κάτι...

Στην πρώτη εγκυμοσύνη έπαιρνα την γνωστή μάρκα πανάκριβη και έβγαλα φουλ ραγάδες!! Στην δεύτερη με είχε συμβουλέψει μια μαμά "αμυγδαλελαιο καθαρό από το φαρμακείο" έβαζα παντού στη κοιλιά και στα πλαϊνά και δεν έβγαλα ούτε μια νέα ραγάδα!!! Και πολύ φθηνό!!! Στο εγγυώμαι.. Δεν είναι καιρός για έξοδα!με το καλό κοπέλα μου 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Θέλω να μου πείτε οι εγκυουλες και όσες έχετε γεννήσει, τι κρέμες/λάδια βάζατε στην κοιλιά για τις ραγαδες, πότε τις ξεκινήσατε και αν έκαναν δουλειά τελικά.

Τελειώνει σιγά σιγά το πρώτο τρίμηνο και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να βάζω κάτι...

Έβαζα κι εγώ από την αρχή του 2ου τριμήνου Sebamed Anti-Stretch Mark και έμεινα πολύ ευχαριστημένη. Μια στο τόσο έβαζα και αμυγδαλελαιο απλό. Δεν έβγαλα καθόλου ραγάδες. Στην κοιλιά έβαζα και μετά, αφού γέννησα για ένα μικρό διάστημα (περίπου τον 1ο μήνα). Στο στήθος σταμάτησα επειδή έπρεπε να αφήνω χρόνο μεταξύ θηλασμού και κρέμας και με αγχωνε μήπως το μωρό θέλει να θηλάσω πιο άμεσα. Σε εκείνο το διάστημα έκανα στο πλάι στους δύο μαστούς ραγάδες που όμως μόλις τις είδα που ήταν χρωματιστές άρχισα πάλι να βάζω την κρέμα απλά πολύ αραιά μέσα στην ημέρα. Τώρα να πω την αλήθεια δεν τις βλέπω αν έχουν μείνει αχνες ή αν έχουν σβήσει εντελώς. Ήταν και λίγες εξαρχής. Γενικά έχω δέρμα που κάνει ραγάδες. Έχω και στους γλουτούς από την εφηβεία χωρίς να έχω πάρει βάρος, απλά ορμονικές είχε πει τότε ο δερματολόγος. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!

Θέλω να μου πείτε οι εγκυουλες και όσες έχετε γεννήσει, τι κρέμες/λάδια βάζατε στην κοιλιά για τις ραγαδες, πότε τις ξεκινήσατε και αν έκαναν δουλειά τελικά.

Τελειώνει σιγά σιγά το πρώτο τρίμηνο και σκέφτομαι ότι ήρθε η ώρα να ξεκινήσω να βάζω κάτι...

Εγω έβαζα τις frezyderm για ραγάδες την μωβ την ξεκίνησα 3 μηνών, αλλα εγω τελικά έβγαλα ραγάδες αρκετές στο κάτω μερος της κοιλιας.. έχει να κάνει και με το δέρμα.. φίλη μου που δεν έβαζε τίποτα δεν έβγαλε, είχε κάνει μεγαλύτερη κοιλιά από εμενα, είχε πάρει  περισσότερα κιλά από εμενα και δεν έκανε καθόλου ραγάδες 

κάπως το περίμενα ότι θα κάνω, μου βγήκαν αρχές του 8 μήνα και τις έχω ακόμα, δεν ξέρω αν θα φύγουν, αλλα να πω την αλήθεια μετά την γεννά σταμάτησα να βάζω κάποιο προϊόν γιατί κάπως ξενέρωσα που έβγαλα τόσες αλλα πλέον δεν προλαβαίνω και με το μωρό όλη μέρα ,τώρα ξεχναω να βάλω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις! Κι εγώ βγάζω εύκολα ραγαδες και έχω φουλ σε μηρούς, στα πλαϊνα της λεκάνης και στο στήθος από την εφηβεία που άλλαξε απότομα το σώμα μου 😅 Οπότε θέλω αν μπορέσω να αποφύγω αυτές της κοιλιάς! 

Θα δοκιμάσω την Sebamed Anti-Stretch Mark και ελπίζω να κάνει δουλειά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου!!! 
Οι ραγαδες στο δερμα εξαρτωνται ξεκαθαρα απο το δερμα αυτο καθαυτο. Γενικα, αν ειναι να κανεις ραγαδες, θα κανεις. Οι κρεμες και τα λαδακια απλως θα απαλυνουν λιγακι το ποσο φαινονται, κυριως λογω της καλης ενυδατωσης που προσφερουν. Για παραδειγμα η μαμα μου μετα απο 4 εγκυμοσυνες δεν ειχε ουτε μια ραγαδα, πουθενα στο σωμα της. Εγω,εχω ραγαδες απο εφηβη στους γλουτους και τους μηρους, στην κοιλια ομως δεν εκανα παρα τις 2 εγκυμοσυνες. 
Ειχα παρει βεβαια το Bio Oil το οποιο το χρυσοπληρωσα και αναθεμα αν το εβαλα 2-3 φορες.

γενικα θα σου προτεινα να αποφευγεις κρεμες στην εγκυμοσυνη, απορροφωνται απο το δερμα το οποιο βριθει αιμοφορων αγγειων. Οσο αθωες και να ειναι, οσο κ να γραφουν οτι ειναι ασφαλεις στην εγκυμοσυνη, δεν παυουν να ειναι χημικα σκευασματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια για τις απαντήσεις! Κι εγώ βγάζω εύκολα ραγαδες και έχω φουλ σε μηρούς, στα πλαϊνα της λεκάνης και στο στήθος από την εφηβεία που άλλαξε απότομα το σώμα μου 😅 Οπότε θέλω αν μπορέσω να αποφύγω αυτές της κοιλιάς! 

Θα δοκιμάσω την Sebamed Anti-Stretch Mark και ελπίζω να κάνει δουλειά!

Κορίτσι ευτυχώς είμαι από τις τυχερές που μετά από δύο εγκυμοσύνες κ χωρίς να βάλω κρέμες, δεν έβγαλα ούτε μία ραγάδα στην κοιλιτσα. Φίλη μου με έντονο πρόβλημα σε όλο της το σώμα, μετά από απώλεια αρκετών κιλών έκανε ειδικά λέιζερ που την βοήθησαν πολύ. Δεν ξέρω αν μπορούν να τις εξαφανίσουν, αλλά σίγουρα στο να μην είναι τόσο ορατές. Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια σου!!! 
Οι ραγαδες στο δερμα εξαρτωνται ξεκαθαρα απο το δερμα αυτο καθαυτο. Γενικα, αν ειναι να κανεις ραγαδες, θα κανεις. Οι κρεμες και τα λαδακια απλως θα απαλυνουν λιγακι το ποσο φαινονται, κυριως λογω της καλης ενυδατωσης που προσφερουν. Για παραδειγμα η μαμα μου μετα απο 4 εγκυμοσυνες δεν ειχε ουτε μια ραγαδα, πουθενα στο σωμα της. Εγω,εχω ραγαδες απο εφηβη στους γλουτους και τους μηρους, στην κοιλια ομως δεν εκανα παρα τις 2 εγκυμοσυνες. 
Ειχα παρει βεβαια το Bio Oil το οποιο το χρυσοπληρωσα και αναθεμα αν το εβαλα 2-3 φορες.

γενικα θα σου προτεινα να αποφευγεις κρεμες στην εγκυμοσυνη, απορροφωνται απο το δερμα το οποιο βριθει αιμοφορων αγγειων. Οσο αθωες και να ειναι, οσο κ να γραφουν οτι ειναι ασφαλεις στην εγκυμοσυνη, δεν παυουν να ειναι χημικα σκευασματα.

Αχ τι να σου πω βρε κορίτσι... Εγώ θα προσπαθήσω με κρέμες μπας και κάνουν κάτι, γιατί μικρή που τις έβγαλα δεν έβαζα κάτι. Και θα επανέλθω σε μερικούς μήνες να σας πω τα αποτελέσματα 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου είπαν ο γιατρός και η μαία ότι δεν χρειάζεται να αγοράσω πανάκριβες κρέμες. Όλες ίδια δουλειά κάνουν...

Μου πρότειναν απλές Vaseline intensive care κι ένα απλό λαδάκι Johnsons. Αλλά να βάζω εντατικά. Φίλες μου επίσης κι αυτές μου πρότειναν απλές κρέμες εμπορίου και ότι η Nivea η κλασική είναι πολύ αποτελεσματική και καταπραϋνει κι από την φαγούρα, καθώς φουσκώνει η κοιλιά. Έβαζα λοιπόν εντατικά, σχεδόν κάθε μέρα πότε την μία πότε την άλλη και λαδάκι μετά το μπάνιο πάντοτε, από τη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος. Και τελικά δεν έκανα καθόλου ραγάδες!! Δεν το πίστευα, γιατί είχα την προδιάθεση, στο υπόλοιπο σώμα έχω ραγάδες από την εφηβεία.

Στο στήθος άρχισα να βάζω μετά την εγκυμοσύνη μία της frezyderm και μία πανάκριβη που μου πούλησαν στο μαιευτήριο. Και κλαίω ακόμα τα λεφτά μου. Έβγαλα στο πλάι μερικές γραμμές απο εκεί που δεν είχα τίποτα!

Τι να σου πω, έχει να κάνει με το δέρμα. Συμφωνώ ότι αν είναι να βγάλεις, θα βγάλεις. Αλλά κάνε εσύ ό,τι μπορείς για να έχεις ήσυχη την συνείδησή σου. Και να θυμάσαι ότι το σώμα μας κάνει μεγάλη προσπάθεια για να δημιουργήσει και να φέρει στον κόσμο νέα ζωή! Κ πρέπει να το αγαπάμε! Με το καλό το μωράκι σου!!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...