Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αναγούλες κ ναυτοες


Recommended Posts

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! 
Είμαι στον 2ο μηνα της πρώτης εγκυμοσύνης μου και εδώ κ δέκα μέρες έχουν ξεκινήσει φρικτές αναγούλες, ναυτίες, σε βαθμό που δεν μπορώ να σηκωθώ σπ το κρεβάτι μου! Νιώθω αρρωστη και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα 😕 

ελπιζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση κ να έρθουν καλυτερες μέρες! Υπάρχει κάτι εκτός από τζίντζερ και το να τρώω μικρά γεύματα που να βοηθάει; Κάποιο φάρμακο που να επιτρέπεται; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Annabel είπε:

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! 
Είμαι στον 2ο μηνα της πρώτης εγκυμοσύνης μου και εδώ κ δέκα μέρες έχουν ξεκινήσει φρικτές αναγούλες, ναυτίες, σε βαθμό που δεν μπορώ να σηκωθώ σπ το κρεβάτι μου! Νιώθω αρρωστη και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα 😕 

ελπιζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση κ να έρθουν καλυτερες μέρες! Υπάρχει κάτι εκτός από τζίντζερ και το να τρώω μικρά γεύματα που να βοηθάει; Κάποιο φάρμακο που να επιτρέπεται; 

Καλημέρα είναι μια δύσκολη περιοδος αυτήν για εμάς είχα το ίδιο θέμα άρχισα να έχω εμετούς από 8 εβδομάδων μέχρι 16 είχα χασει και κιλά τότε δεν μπορούσα να φάω τίποτα 

το είχα δοκιμάσει το τζίντζερ εμένα δεν με βοήθησε καθόλου 

εγω φάρμακο δεν πήρα απλά έκανα υπομονή ήμουν από το κρεβατι στον καναπε και πίσω δεν έκανα τίποτα άλλο άρρωστη και εγω όπως τα λες 

ρωτησες τον γιατρό σου αν θες να σου δώσει κάτι ; Εμένα μου είχε πει να μου γράψει αλλά εγω δεν πήρα γιατί δεν ηθελα έκανα υπομονή

Έχω μια μικρή υποψία αλλά δεν ξέρω αν ισχύει ότι αν πάρεις κάποιο φάρμακο για να σταματήσουν οι εμετοί μετά το συνηθίζει ο οργανισμός σου και όταν πας να το κόψεις σου ξανά έρχονται οι εμετοί θέλει να το κόψεις σιγά σιγά 

Θα πρέπει να τα ρωτήσεις όλα αυτά τον γιατρό σου όμως μην παρεις τίποτα από μόνη σου  

καλη χρόνια και με το καλό να έρθει το μωρακι σας 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/12/2022 at 2:45 ΜΜ, ο/η Annabel είπε:

Καλησπέρα κ χρόνια πολλά! 
Είμαι στον 2ο μηνα της πρώτης εγκυμοσύνης μου και εδώ κ δέκα μέρες έχουν ξεκινήσει φρικτές αναγούλες, ναυτίες, σε βαθμό που δεν μπορώ να σηκωθώ σπ το κρεβάτι μου! Νιώθω αρρωστη και δεν μπορώ να χαρώ τίποτα 😕 

ελπιζω να περάσει γρήγορα αυτή η φάση κ να έρθουν καλυτερες μέρες! Υπάρχει κάτι εκτός από τζίντζερ και το να τρώω μικρά γεύματα που να βοηθάει; Κάποιο φάρμακο που να επιτρέπεται; 

Δοκίμασε και τα βραχιόλια ναυτίας για εγκυμοσύνη.
Δεν τα έχω δοκιμάσει αλλά δεν χάνεις και κάτι!
Καλή χρονιά και με το καλό το μωρό σας! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά!

Υπομονή κορίτσι μου! Ήμουν έτσι από την δεύτερη μέρα που έμαθα ότι είμαι έγκυος (21 Απριλίου) και συνηλθα τέλη Ιουνίου. Και έτσι όπως ξεκίνησε απότομα μόλις σηκώθηκα από το κρεββάτι έτσι και πέρασε απότομα. Απλά ξύπνησα ένα πρωινό του Ιουνίου και για πρώτη φορά δεν έκανα εμετό. Τόσους μήνες ήμουν εντελώς άρρωστη. Έχασα 5 κιλά. Δεν είχα καμία επαφή με το περιβάλλον. Δεν μπορούσα να αγγίξω ούτε το παιδί μου. Και εννοείται δεν μπορούσα να μπω στο αμάξι να πάω να κάνω τους μηνιαίους μου υπερήχους. Ήταν μια τόσο άσχημη περίοδος για εμένα που ένιωθα ότι ζω εφιάλτη και δεν θα ξαναειμαι ποτέ σαν κανονικός άνθρωπος που δεν κάνει εμετούς. Δυστυχώς δεν με βοηθούσε τπτ. Μόνο φρυγανιές ρύζια μακαρόνια και ξινομηλα έτρωγα σε μικρές ποσότητες και συνέχεια μέσα στην ημέρα. Προσπαθούσα να μην αφήνω το στομάχι μου άδειο. Επίσης κάθε πρωί πριν σηκωθώ από το κρεββάτι έτρωγα κρακερς και περίμενα για κάνα 10λεπτο. Και στο τέλος επειδή δεν άντεχα άλλο πήρα φάρμακα. Δοκίμασα στην αρχή το πριπεραν σιρόπι αλλά δεν έκανε τπτ και το μόνο που με βοήθησε είναι τα υπόθετα vertirosan αλλά πάντα με την γνώμη του γιατρού και αφού έφτασα στα άκρα και ήμουν ένα βήμα πριν νοσηλευτω

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...