Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Μία από τα ίδια.. Η οργή που έχεις αυτό το καιρό για την πεθερά σου μάλλον είναι η απωθημένη οργή που δεν έχεις κοντά σου τη μαμά σου τώρα που την χρειαζόσουν περισσότερο από ποτέ.

Όλο αυτό σε συνδυασμό με τις υψηλές ορμόνες, το παρατεταμένο ξενύχτι και τα baby blues που συμβαίνουν στις αρχές της λοχείας, σου πυροδοτούν οργή και ίσως και θλίψη.

Αντικειμενικά, είναι πολύ δύσκολο που μεγαλώνουμε μόνες μας τα μωρά μας.

Ίσως είχαμε και οι δύο την πεποίθηση ΄ότι θα είχαμε περισσότερη βοήθεια από τους άλλους και για αυτό απογοητευτήκαμε.

Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε έναν άλλο άνθρωπο να μας ξεκουράσει έστω για μια ώρα, ώστε να πάρουμε μία ανάσα και να συνεχίσουμε πιο δυναμικά το έργο μας.

Αυτό έπαθα κ εγώ με τη δική μου πεθερά τον 1ο μήνα που είχα γεννήσει. Τώρα που έχουν περάσει 2+ μήνες, την αντιμετωπίζω πιο χαλαρά και ήρεμα και σχεδόν με μια μικρή αδιαφορία μέσα μου, ενώ στην αρχή μου ερχόταν έντονα να ξεσπάσω..

Η μητέρα μου δε συμμετέχει στο μεγάλωμα του μωρού μου και η πεθερά μου λίγο και αυτό επειδή τυχαίνει προσωρινά να μένουμε δίπλα της. Που να δεις πόσο προκλητικό μου ήταν στις αρχές που είχα γεννήσει που την έβλεπα να φυλάει τα άλλα της εγγόνια από τις 3 το μεσημέρι έως τις 10 τη νύχτα συνεχόμενα..

Τελικά μέσα μου το πήρα απόφαση ότι για το μωρό μου είμαστε μόνο ο άντρας μου κ εγώ κ όποια από τις δύο μπορεί να προσφέρει την ελάχιστη βοήθεια, καλοδεχούμενη.

Στα φραστικά σχόλια που σου κάνει, βλέπω 2 λύσεις. Ή της απαντάς κοφτά ότι δε σου αρέσει αυτό που κάνει και ότι το θεωρείς άδικο να σχολιάζει το μωρό σου από τη στιγμή που δε συμμετέχει στο μεγάλωμά του ή αδιαφορείς (σα να μη το άκουσες) και προχωράς τη ζωή σου, χωρίς να σε ενδιαφέρει η δική της άποψη.

Μια μέρα εγώ της μίλησα έντονα, όταν το μωρό μου είχε κρίση κολικών και τρελάθηκε στο κλάμα για ώρες και εκείνη έπαιζε με τα άλλα της εγγόνια που είναι όλα άνω των 5 χρονών και δε ρώτησα αν το μωρό μου είναι καλά ή όχι. Και την πήρα λοιπόν τηλέφωνο και της έβαλα τις φωνές ότι ακούει το μωρό μου να σφαδάζει και ότι αδιαφορεί, αλλά μετά με μάλωσε ο άντρας μου.. ζητούσε το λόγο γιατί μίλησα τόσο απότομα στη μαμά του κλπ κλπ.  Τελικά εκείμη μου ξαναμίλησε την επόμενη ημέρα, ίσως κατάλαβε το λάθος της.. Έκτοτε δεν έχω ξανα ασχοληθεί μαζί της και όταν εκείνη θέλει να με βοηθήσει σε κάτι, το δέχομαι και την ευχαριστώ.

Κατάλαβα ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μας βοηθάει και πήρα το μάθημά μου να μη περιμένω τπτ και από τότε ξέγνοιασα, διότι πια δεν έχω προσδοκίες και έτσι δεν πληγώνομαι.

 

Είναι πολύ δύσκολο θέλεις μια βοήθεια ένα διάλειμμα για να γεμίσεις μπαταρίες  .Έχεις δίκαιο σ αυτό που λες πίστεψα απόλυτα ότι θα έχω βοήθεια μου το είπε έχει χάσει κ αυτή την μητέρα της και μου έδειξε ότι με καταλάβεις και δυστυχώς είμαι ένας άνθρωπος που μην μου τάξεις κάτι περιμένω σαν τα παιδια.Εγώ έχω μαλλωσει με τον άνδρα μου για αυτό το θέμα που με τον άνδρα μου δεν μαλώναμε σχεδόν ποτε, την υπερασπιζόταν και δεν με άκουγε αλλά τελικά πήρε το μέρος μου .Ελπίζω όπως λες ο χρόνος να ξεφουντωσει αυτή την κατάσταση πάντως εγώ ακόμα εκνευρισμό νιώθω.Τελος πάντων με βοήθεια η χωρίς θα τα καταφέρουμε και όλοι αυτή την υπερπροσπάθεια θα την μετατρέψουμε σε αγάπη προς τα παιδιά μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Η δικιά μου σήμερα το βράδυ κοιμήθηκε 6,5 ώρες συνεχόμενα! Ξύπνησε μόνο για να φάει 5 λεπτά και μετά ξανακοιμηθηκε άλλες 3 ώρες! Σοκ! Λέτε να στρώσει σιγά σιγά και να κοιμάται τόσο πολύ;

Και άλλη μία φορά κοιμήθηκε 6 ώρες σερί το βράδυ αλλά μετά έμεινε ξύπνια ένα 2ωρο μέχρι να ξανακοιμηθεί. Γενικά είναι πολύ περίεργο το πρόγραμμα της, δεν έχει κάτι σταθερό και δεν μπορώ να προγραμματίσω τίποτα!

Εσάς πως πάνε από υπνους τα μωράκια σας; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τι κάνετε κορίτσια; Πώς είναι τα μωράκια σας;

Εμείς φαίνεται να τους ξεπεράσαμε τους κολικούς. Βέβαια δυσκολεύεται πολλές φορές να τα κάνει και έχει λίγη γκρίνια και κλαψα μέχρι να ενεργοποιηθεί. Αλλά καμία σχέση με τους κολικούς.

Την Παρασκευή έχουμε παιδίατρο θα κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο 😊

Και χαμογελάει 😁😁😁 Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα στον κόσμο από αυτό 😁😁😁 Όσο κουρασμένη και να είμαι όταν μου σκάει χαμόγελο λιώνω 😄

Γεια σου Ελιζακι!

Ωωω, ζήσε το θαύμα που ξεπέρασε τους κολικούς το μωράκι σου!  Όλοι μας εκείνη την άγια μέρα περιμένουμε...

Εμείς είμαστε στο πίκ σε αυτή τη φάση.. Ιδίως τα απογεύματα από τις 8 έως τις 12 τη νύχτα, δίνει ρεσιτάλ.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας ωστόσο δε μένει ποτέ ξύπνιος πάνω από 1 ώρα. Χαζεύει γύρω-γύρω, τον βάζω στο παιδικό γυμναστήριο, μετά βάζω λευκούς ήχους και πολύ αγκαλιά και ξανακοιμάται.

Κάτι που με ανησυχεί είναι ότι δε μας χαμογελάει ακόμα. Μας ακολουθεί ΠΑΝΤΟΥ με το βλέμμα του, έχει τρομερή βλεμματική επαφή, αλλά χαμόγελο όχι :( :( Γελάει μόνο όταν κοιμάται, σα τυχαία γκριμάτσα.

Χθες πήγαμε παιδίατρο και κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια, οπότε καλό εμβολιασμό κ σε εσάς!

Ήταν ένα εξαπλό εμβόλιο για την ακρίβεια.. Το μωρό πόνεσε για λίγα δευτερόλεπτα να ξέρεις. Του είχα βάλει μπροστά του ένα κουκλάκι για να μη βλέπει και παρ όλα αυτά έκλαψε ΠΟΛΥ με το που τον τσίμπησε ο γιατρός. Μας τσίμπησε και στα δύο μας τα μπούτια.

Μας είχε προετοιμάσει ο γιατρός ότι θα ανεβάσουμε στο σπίτι και πάνω από 38.5, αλλά ευτυχώς δε συνέβη.

Έχει περάσει ένα πλήρες 24ωρο και μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ούτε πυρετό, ούτε γκρίνια.

Τώρα σχετικά με το θέμα της πεθεράς, έχω κάνει εικόνα του τι ακριβώς συνέβη και στη θέση σου θα ένιωθα τα ίδια συναισθήματα. Θέλεις να έχεις τον έλεγχο του μωρού σου και εφόσον της ζήτησες κάτι συγκεκριμένο, εκείνη παράκουσε και έκανε το δικό της. Επίσης το άλλαγμα αγκαλιών με τρομάζει διότι και το μωρό μαζεύει μικρόβια από τα διαφορετικά ρούχα τόσων ανθρώπων (εύχομαι να είχαν φορέσει πάνες αγκαλιάς), αλλά και είναι επικίνδυνο να πέσει κάτω από την αλλαγή χέρι με χέρι (εκτός και αν πρώτα το άφηνε κάτω ο ένας και το σήκωνε μετά ο άλλος).

Ίσως επειδή μεγάλωσαν παιδιά και οι ίδιες να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (ενώ αντικειμενικά έχουν ξεχάσει τα περισσότερα..) ή να δοκιμάζουν μέσω των δικών μας μωρών τις δυνάμεις τους για να διαπιστώσουν εάν ακόμα "το έχουν το άθλημα" ή γέρασαν, αλλά κάνοντας πειράματα στα δικά μας. Χα χαχα & έλεος μαζί

Πραγματικά εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν και 3 φορές που χρειάστηκε να της το αφήσουμε (συνολικά στους 2 μήνες) είχα άγχος καθ όλη τη διάρκεια που απουσίαζα, οπότε ούτε καν το ευχαριστήθηκα που βρέθηκε κάποιος να με "ξεκουράσει" για λίγο...

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σου Ελιζακι!

Ωωω, ζήσε το θαύμα που ξεπέρασε τους κολικούς το μωράκι σου!  Όλοι μας εκείνη την άγια μέρα περιμένουμε...

Εμείς είμαστε στο πίκ σε αυτή τη φάση.. Ιδίως τα απογεύματα από τις 8 έως τις 12 τη νύχτα, δίνει ρεσιτάλ.

Κατά τη διάρκεια της ημέρας ωστόσο δε μένει ποτέ ξύπνιος πάνω από 1 ώρα. Χαζεύει γύρω-γύρω, τον βάζω στο παιδικό γυμναστήριο, μετά βάζω λευκούς ήχους και πολύ αγκαλιά και ξανακοιμάται.

Κάτι που με ανησυχεί είναι ότι δε μας χαμογελάει ακόμα. Μας ακολουθεί ΠΑΝΤΟΥ με το βλέμμα του, έχει τρομερή βλεμματική επαφή, αλλά χαμόγελο όχι :( :( Γελάει μόνο όταν κοιμάται, σα τυχαία γκριμάτσα.

Χθες πήγαμε παιδίατρο και κάναμε τα πρώτα μας εμβόλια, οπότε καλό εμβολιασμό κ σε εσάς!

Ήταν ένα εξαπλό εμβόλιο για την ακρίβεια.. Το μωρό πόνεσε για λίγα δευτερόλεπτα να ξέρεις. Του είχα βάλει μπροστά του ένα κουκλάκι για να μη βλέπει και παρ όλα αυτά έκλαψε ΠΟΛΥ με το που τον τσίμπησε ο γιατρός. Μας τσίμπησε και στα δύο μας τα μπούτια.

Μας είχε προετοιμάσει ο γιατρός ότι θα ανεβάσουμε στο σπίτι και πάνω από 38.5, αλλά ευτυχώς δε συνέβη.

Έχει περάσει ένα πλήρες 24ωρο και μέχρι στιγμής δεν έχει κάνει ούτε πυρετό, ούτε γκρίνια.

Τώρα σχετικά με το θέμα της πεθεράς, έχω κάνει εικόνα του τι ακριβώς συνέβη και στη θέση σου θα ένιωθα τα ίδια συναισθήματα. Θέλεις να έχεις τον έλεγχο του μωρού σου και εφόσον της ζήτησες κάτι συγκεκριμένο, εκείνη παράκουσε και έκανε το δικό της. Επίσης το άλλαγμα αγκαλιών με τρομάζει διότι και το μωρό μαζεύει μικρόβια από τα διαφορετικά ρούχα τόσων ανθρώπων (εύχομαι να είχαν φορέσει πάνες αγκαλιάς), αλλά και είναι επικίνδυνο να πέσει κάτω από την αλλαγή χέρι με χέρι (εκτός και αν πρώτα το άφηνε κάτω ο ένας και το σήκωνε μετά ο άλλος).

Ίσως επειδή μεγάλωσαν παιδιά και οι ίδιες να νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα (ενώ αντικειμενικά έχουν ξεχάσει τα περισσότερα..) ή να δοκιμάζουν μέσω των δικών μας μωρών τις δυνάμεις τους για να διαπιστώσουν εάν ακόμα "το έχουν το άθλημα" ή γέρασαν, αλλά κάνοντας πειράματα στα δικά μας. Χα χαχα & έλεος μαζί

Πραγματικά εγώ δεν εμπιστεύομαι κανέναν και 3 φορές που χρειάστηκε να της το αφήσουμε (συνολικά στους 2 μήνες) είχα άγχος καθ όλη τη διάρκεια που απουσίαζα, οπότε ούτε καν το ευχαριστήθηκα που βρέθηκε κάποιος να με "ξεκουράσει" για λίγο...

 

 

 

 

 

 

 

 

8-12?? Ποπό κουράγιο! Αλλάξετε τελικά πάλι γάλα ή όχι;

Εμένα συνήθως τη μέρα μένει ξύπνια κάτι 2ωρα. Άμα πονάει και η κοιλιά της και θέλει κακά μου έχει τύχει να είναι και 4 ώρες ξύπνια με 5-10 λεπτά ύπνου. Δεν μπορεί να κοιμηθεί η καψερη από τον πόνο 😕

Άσε Ερσι μου με τις αγκαλιές τα έχω δει όλα! Τι ήθελα και πήγα στα πεθερικά τον 15Αυγουστο... Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ήμουν! Ήθελαν όλοι να την πάρουν αγκαλιά και να την απαιτούν κι όλας! Εννοείται χωρίς πάνα αγκαλιας. Και την άφηνα με μισή καρδιά για να μην με λένε στριμμένη. Αλλά εκεί που τα είδα όλα ήταν όταν πήγαμε στα πεταχτά μια επίσκεψη σε κάτι συγγενείς που μας είχαν καλέσει στη βάφτιση του παιδιού τους, ίσα για να δώσουμε το δώρο και να πούμε ότι δεν θα πάμε και ήρθε η γιαγιά του παιδιού και μου πήρε το παιδί στην κυριολεξία από τα χέρια! Και ενώ έκανα πίσω και της είπα "Ε ξέρετε τώρα σαραντησαμε..." μου το άρπαξε! Πάγωσα, δεν ήξερα τι να κάνω... Παιδιά έχει τρελαθεί ο κόσμος! Νομίζουν ότι είναι κούκλα το μωρό! Κάνουν "διαγωνισμό" ποιος θα το κρατήσει περισσότερο.

Ευτυχώς το παιδάκι μου δεν κόλλησε τίποτα γιατί τότε θα τους ξεχεζα όλους και θα το ξαναεβλεπαν όταν χρονισει.

Αχ ελπίζω να μην ανεβάσει πυρετό ούτε η δικιά μου. Το κλάμα ξέρω δεν θα το αποφύγουμε... Θα σας γράψω νέα την Παρασκευή μετά τον παιδίατρο! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

8-12?? Ποπό κουράγιο! Αλλάξετε τελικά πάλι γάλα ή όχι;

Εμένα συνήθως τη μέρα μένει ξύπνια κάτι 2ωρα. Άμα πονάει και η κοιλιά της και θέλει κακά μου έχει τύχει να είναι και 4 ώρες ξύπνια με 5-10 λεπτά ύπνου. Δεν μπορεί να κοιμηθεί η καψερη από τον πόνο 😕

Άσε Ερσι μου με τις αγκαλιές τα έχω δει όλα! Τι ήθελα και πήγα στα πεθερικά τον 15Αυγουστο... Στα πρόθυρα κρίσης πανικού ήμουν! Ήθελαν όλοι να την πάρουν αγκαλιά και να την απαιτούν κι όλας! Εννοείται χωρίς πάνα αγκαλιας. Και την άφηνα με μισή καρδιά για να μην με λένε στριμμένη. Αλλά εκεί που τα είδα όλα ήταν όταν πήγαμε στα πεταχτά μια επίσκεψη σε κάτι συγγενείς που μας είχαν καλέσει στη βάφτιση του παιδιού τους, ίσα για να δώσουμε το δώρο και να πούμε ότι δεν θα πάμε και ήρθε η γιαγιά του παιδιού και μου πήρε το παιδί στην κυριολεξία από τα χέρια! Και ενώ έκανα πίσω και της είπα "Ε ξέρετε τώρα σαραντησαμε..." μου το άρπαξε! Πάγωσα, δεν ήξερα τι να κάνω... Παιδιά έχει τρελαθεί ο κόσμος! Νομίζουν ότι είναι κούκλα το μωρό! Κάνουν "διαγωνισμό" ποιος θα το κρατήσει περισσότερο.

Ευτυχώς το παιδάκι μου δεν κόλλησε τίποτα γιατί τότε θα τους ξεχεζα όλους και θα το ξαναεβλεπαν όταν χρονισει.

Αχ ελπίζω να μην ανεβάσει πυρετό ούτε η δικιά μου. Το κλάμα ξέρω δεν θα το αποφύγουμε... Θα σας γράψω νέα την Παρασκευή μετά τον παιδίατρο! 

Τωρα που σου γραφω, εχει παει 21.00 και ακομα δεν εχει κλαψει απο κολικους.

Ελπιζω να κλεισει και για εμας σιγα σιγα το παραθυρο των κολικων..

Γλιτωσατε πραγματικα που πλεον το μωρακι σας ηρεμησε απο αυτο. Το οτι μενει ξυπνια τοσες ωρες μου φαινεται φυσιολογικο, ομως πως ακριβως περναει το χρονο της? Ξαπλωνει στην κουνια και χαζευει γυρω γυρω ΄ή τη βαζεις σε ριλαξ και καθεται ησυχη εκει?

Δε ξερω τι θα κανω οταν θα μου μενει ο δικος μου τοσες ωρες με το ματι γαριδα. Ριλαξ δε του εχω παρει και οταν ξυπναει θελει συνεχεια αγκαλια, αλλιως κλαιει ΠΑΡΑ πολυ. Αν τολμησω να τον ακουμπησω στην κουνια ενω ειναι ξυπνιος, τον ακουει ολο το οικοδομικο τετραγωνο. Και εχει και ενα δυνατο, βροντερο κλαμα, αλλο πραγμα!

Καλα, ταυτιστηκα με ο.τι περιεγραψες για τα σκηνικα με τους τριτους..

Πηγαμε προσφατα σε εναν γαμο φιλων μας και ευτυχως που δε τον πηραμε μαζι μας. Μας ζητουσαν μεχρι να τους στειλουμε φωτο του στο βαιμπερ τους για να τον δουν.. Μα ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ? 

Δεν εχω ανεβασει τπτ απολυτως στα σοσιαλ μιντια σχετικα με το παιδι μου, ουτε εχω κοινοποιησει κατι σχετικα με τον ερχομο του.

Θεωρω πολυ παρεμβατικο, ακομψο και αγενες να ζητουν να τους στειλω φωτο του παιδιου.

Φαντασου τι θα γινοταν αν τον ειχαμε μαζι μας.. δε θελω να το σκεφτομαι, διοτι πες με χαζη αλλα πρωτον πιστευω στο ματι και δευτερον εχω μια πρωτοβαθμια μικροβιοφοβια η οποια ενταθηκε με την πανδημια και με λουζει κρυος ιδρωτας καθε φορα που το μωρο μου πρεπει να το κρατησει αλλος ανθρωπος στην αγκαλια του.

Ειναι τοσο ευαλωτα ακομα! Τοσο μικρουλια και απροστατευτα.. 2 μηνων μωρα, τιποτα.

Τωρα που εκανε το 1ο εμβολιο νιωθω λιγο πιο ηρεμη, αλλα ακομα δε τον παιρνουμε μαζι μας στις βολτες που περιλαμβανουν κλειστους χωρους, οπως τα σουπερ μαρκετ. 

Μονο κανα 2 φορες τον φεραμε μαζι μας με το αυγο του, σε ανοιχτο χωρο υπαιθριας καφετεριας.

Ειμαι υπερβολικη? Μπορει. Νιωθω ομως πιο ασφαλης ετσι.

Οσο για την επισκεψη στα πεθερικα σου, σε ΝΙΩΘΩ. Εν μερει δε χαλαρωσες εκει, επειδη ησουν σε αναμμενα καρβουνα ουτως ωστε να θωρακισεις το μωρο σου απο τοσους ανθρωπους, αγκαλιες κ.. μικροβια. Ειναι και γιατροι τα πεθερικα σου και τρεχα γυρευε..

Η πρωτη μου ξαδερφη που ειναι νοσηλευτρια στο ΙΚΑ, ακομα αποφευγω να δει το μωρο.. Το μεταθετω για οσο αργοτερα γινεται και λογικα θα το δει προς τα Χριστουγεννα, καλα να ειμαστε :) 

υ.γ. Γραψε μας νεα για το πως θα ειναι η μπεμπουλα μετα το εμβολιο! Στελνω ευχουλα να μην ανεβασει πυρετουλη και να το περασετε ανωδυνα!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Τωρα που σου γραφω, εχει παει 21.00 και ακομα δεν εχει κλαψει απο κολικους.

Ελπιζω να κλεισει και για εμας σιγα σιγα το παραθυρο των κολικων..

Γλιτωσατε πραγματικα που πλεον το μωρακι σας ηρεμησε απο αυτο. Το οτι μενει ξυπνια τοσες ωρες μου φαινεται φυσιολογικο, ομως πως ακριβως περναει το χρονο της? Ξαπλωνει στην κουνια και χαζευει γυρω γυρω ΄ή τη βαζεις σε ριλαξ και καθεται ησυχη εκει?

Δε ξερω τι θα κανω οταν θα μου μενει ο δικος μου τοσες ωρες με το ματι γαριδα. Ριλαξ δε του εχω παρει και οταν ξυπναει θελει συνεχεια αγκαλια, αλλιως κλαιει ΠΑΡΑ πολυ. Αν τολμησω να τον ακουμπησω στην κουνια ενω ειναι ξυπνιος, τον ακουει ολο το οικοδομικο τετραγωνο. Και εχει και ενα δυνατο, βροντερο κλαμα, αλλο πραγμα!

Καλα, ταυτιστηκα με ο.τι περιεγραψες για τα σκηνικα με τους τριτους..

Πηγαμε προσφατα σε εναν γαμο φιλων μας και ευτυχως που δε τον πηραμε μαζι μας. Μας ζητουσαν μεχρι να τους στειλουμε φωτο του στο βαιμπερ τους για να τον δουν.. Μα ειναι ΔΥΝΑΤΟΝ? 

Δεν εχω ανεβασει τπτ απολυτως στα σοσιαλ μιντια σχετικα με το παιδι μου, ουτε εχω κοινοποιησει κατι σχετικα με τον ερχομο του.

Θεωρω πολυ παρεμβατικο, ακομψο και αγενες να ζητουν να τους στειλω φωτο του παιδιου.

Φαντασου τι θα γινοταν αν τον ειχαμε μαζι μας.. δε θελω να το σκεφτομαι, διοτι πες με χαζη αλλα πρωτον πιστευω στο ματι και δευτερον εχω μια πρωτοβαθμια μικροβιοφοβια η οποια ενταθηκε με την πανδημια και με λουζει κρυος ιδρωτας καθε φορα που το μωρο μου πρεπει να το κρατησει αλλος ανθρωπος στην αγκαλια του.

Ειναι τοσο ευαλωτα ακομα! Τοσο μικρουλια και απροστατευτα.. 2 μηνων μωρα, τιποτα.

Τωρα που εκανε το 1ο εμβολιο νιωθω λιγο πιο ηρεμη, αλλα ακομα δε τον παιρνουμε μαζι μας στις βολτες που περιλαμβανουν κλειστους χωρους, οπως τα σουπερ μαρκετ. 

Μονο κανα 2 φορες τον φεραμε μαζι μας με το αυγο του, σε ανοιχτο χωρο υπαιθριας καφετεριας.

Ειμαι υπερβολικη? Μπορει. Νιωθω ομως πιο ασφαλης ετσι.

Οσο για την επισκεψη στα πεθερικα σου, σε ΝΙΩΘΩ. Εν μερει δε χαλαρωσες εκει, επειδη ησουν σε αναμμενα καρβουνα ουτως ωστε να θωρακισεις το μωρο σου απο τοσους ανθρωπους, αγκαλιες κ.. μικροβια. Ειναι και γιατροι τα πεθερικα σου και τρεχα γυρευε..

Η πρωτη μου ξαδερφη που ειναι νοσηλευτρια στο ΙΚΑ, ακομα αποφευγω να δει το μωρο.. Το μεταθετω για οσο αργοτερα γινεται και λογικα θα το δει προς τα Χριστουγεννα, καλα να ειμαστε :) 

υ.γ. Γραψε μας νεα για το πως θα ειναι η μπεμπουλα μετα το εμβολιο! Στελνω ευχουλα να μην ανεβασει πυρετουλη και να το περασετε ανωδυνα!!

 

 

Εντάξει εγώ την παίρνω σε σούπερ μάρκετ ή σε κάνα μαγαζί, γιατί με ξεσκαει λίγο η βόλτα στο σούπερ και θέλω και τον άντρα μαζί για να κουβαλήσει τα ψώνια 😅. Και για φαί και καφέ την έχουμε πάρει με τον άντρα μου σε εξωτερικό χώρο όμως. Νομίζω μετά το 3μηνο ξεκινάς να το εκθέτεις σιγά σιγά σε κόσμο και μικρόβια για να χτίσει ανοσοποιητικό. Θα ρωτήσω όμως και τον γιατρό την Παρασκευή και θα σου πω!

Λοιπόν ούτε εγώ είχα πάρει ριλαξ γιατί είχα ακούσει ότι πολλά μωράκια δεν τους αρέσουν, αλλά όταν άρχισε να μένει ξύπνια ήθελε και εμένα όλο αγκαλιά. Αν την αφήσω κάπου μετά από λίγο κλαίει (της έχω και ένα γυμναστήριο μωρών, δεν πολύ δίνει σημασία στα παιχνίδια για να καθίσει λίγο παραπάνω). Εγώ βρήκα μεταχειρισμένο το ριλαξ της  babybjorn.  Η καλύτερη αγορά που κάναμε! Στο συστήνω φουλ! Της αρέσει πάρα πολύ σε σημείο που ρίχνει και κανέναν υπνακο σε αυτό. Είναι πανάκριβο, αν δεν σε παίρνει ψάξε μήπως το βρεις κι εσύ μεταχειρισμένο. Βγαίνει όλο το πανι και πλένεται, οπότε είσαι οκ από μικρόβια.

https://www.mothercare.gr/vrefiko-domatio/paihnidia-gia-vrefiko-domatio/rilax-koynies/filters/f/brand/babybjorn/4877?gclid=CjwKCAjw6eWnBhAKEiwADpnw9ur7ydwdHMxg8LvtMsWj1zUcV-BZTXqmpTGgPJ0BEaz8DBvOYaHyExoCgF4QAvD_BwE

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν τι κάνουμε όταν είναι ξύπνια:

Την βάζω στο ριλαξ και της μιλάω, της τραγουδάω, της κουνάω μια κουδουνιστρα και της δείχνω και ένα βιβλιαράκι. Την κουδουνιστρα αυτή την εβδομάδα ξεκίνησε να της δίνει πιο πολύ σημασία, το βιβλιαράκι ίσως το κοιτάξει λίγο 😅 

Την βάζω λίγο στο βρεφικό γυμναστήριο, αλλά δεν την βλέπω να κοιτάει ιδιαίτερα τα παιχνίδια. Δεν κάθεται πολύ εκεί.

Και φυσικά αγκαλίτσες και ζουζουνιες 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επιτέλους κατάφερα να μπω να διαβάσω τα νέα σας! 

Εμάς ο μικρός ευτυχώς χωρίς κολικούς ακόμα και γενικά είναι ένα ήρεμο μωράκι! Έχω καταφέρει να αυξήσω παραγωγή στο γάλα μου, με θηλαστρο του δίνω μητρικό γάλαολα του τα γεύματα (δε κατάφερε ποτέ να πιάσει σωστά τη θηλή) 

Λατρεύει το γυμναστήριο του και το ρηλαξ του.. σε αυτά τα δύο περνάει πολλές ώρες της μέρας.. και αγκαλιά εννοείται, πολύ αγκαλιά ☺️❤️ 

Σήμερα έκανε το πρώτο του εμβόλιο....πολύ κλαμμα ο μικρός... Πφφφφ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 5/9/2023 at 7:40 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Γελάω γιατί μια από τα ίδια κι εγώ 🤣 Τελικά όταν κάνεις παιδί ξεκινάει η κόντρα πεθερά - νύφη 🤣

Εγώ βρε κορίτσια δεν έχω τη μαμά μου καθώς έχει πεθάνει χρόνια τώρα και γενικά οι δικοί μας μένουν σε άλλες πόλεις. Θα ήθελα να έχω την αδελφή μου κοντά για βοήθεια γιατί την εμπιστεύομαι φουλ κι ας μην ξέρει από παιδιά.

Πάμε τώρα στην πεθερά. Δεν της έχω εμπιστοσύνη! Αρχικά μας εκνεύριζε με τον άντρα μου γιατί μας έλεγε συνέχεια αν θέλουμε βοήθεια να πάμε σπίτι της να μείνουμε να μας βοηθάει με το μωρό. Μιας και ο άντρας μου δεν δούλευε τότε. Ήταν εκνευρηστικο γιατί της είπαμε πολλές φορές ότι δεν θέλουμε βοήθεια, και ότι είμαστε 2 άτομα απολύτως ικανά να φέρουμε βόλτα ένα μωρό και ένα σπίτι. Εντωμεταξύ αυτή δουλεύει κι όλας και είναι γιατρός και αυτή και ο πεθερός μου. Να πάω δλδ εκεί το βρέφος να κολλήσει τίποτα!

Αφού το ξεπεράσαμε αυτό, όταν σαραντησαμε πήγαμε λίγες μέρες εκεί διακοπές με τον άντρα μου. Όλη την ώρα να μας λέει να της αφήσουμε το μωρό να πάμε καμιά βόλτα. Να αφήσω δλδ 40ημερων βρέφος σε "ξένα" χέρια χωρίς γάλα (θηλάζω αποκλειστικά).  Τεσπά, μια μέρα έπρεπε να πάμε σε ένα μαγαζί να αλλάξουμε κάτι και επειδή ήταν μεσημέρι και έκανε απίστευτη ζέστη είπα να μην πάρω το μωρό και το ταλαιπωρήσω. Το είχα ταισει και κοιμήσει και είπαμε με τον άντρα μου να της το αφήσουμε. Δεν θα κάναμε πολύ και συνήθως η μικρή κοιμόταν τότε τουλάχιστον 2 ώρες. Της είπα λοιπόν "Αν ξυπνήσει πάρε με τηλέφωνο!". Μου λέει αυτή "Ναι μην ανησυχείς, αν κλαίει πολύ θα σε πάρω". Της λέω "Όχι αν κλαίει, μόλις ξυπνήσει θα με πάρεις!"

Ε ξύπνησε και δεν με πήρε ποτέ! Το έμαθα τυχαία που την πήρα τηλ να δω αν θέλει να της φέρουμε κάτι. Και όταν έφτασα σπίτι έμαθα ότι το παιδί είχε ξύπνησε και έκλαιγε πόση ώρα και ότι άλλαζε αγκαλιές για να το ξανακοιμησουν. Τα πήρα ρε κορίτσια! Μια οδηγία της έδωσα! 

Έχει κάνει κι άλλα αλλά θα γράψω σεντόνι πάλι.

Δεν πάτησα ποτέ αποστολή πριν.μαλλον αλλάζουν οι ρόλοι τελικά ισχύει η κόντρα νύφης πεθεράς και είναι κρίμα.ουτε εγώ την εμπιστεύομαι να Μ κρατήσει το παιδί σε νιοθω ..πιστεύω ότι απλά σαν μεγαλύτερη από εσένα κ μητέρα θέλει να δείξει ότι τα καταφέρνει με το δικό της τρόπο η μπορεί κ ν ήθελα να σας χαλαρώσει ..υπομονή ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Επιτέλους κατάφερα να μπω να διαβάσω τα νέα σας! 

Εμάς ο μικρός ευτυχώς χωρίς κολικούς ακόμα και γενικά είναι ένα ήρεμο μωράκι! Έχω καταφέρει να αυξήσω παραγωγή στο γάλα μου, με θηλαστρο του δίνω μητρικό γάλαολα του τα γεύματα (δε κατάφερε ποτέ να πιάσει σωστά τη θηλή) 

Λατρεύει το γυμναστήριο του και το ρηλαξ του.. σε αυτά τα δύο περνάει πολλές ώρες της μέρας.. και αγκαλιά εννοείται, πολύ αγκαλιά ☺️❤️ 

Σήμερα έκανε το πρώτο του εμβόλιο....πολύ κλαμμα ο μικρός... Πφφφφ 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Λοιπόν τι κάνουμε όταν είναι ξύπνια:

Την βάζω στο ριλαξ και της μιλάω, της τραγουδάω, της κουνάω μια κουδουνιστρα και της δείχνω και ένα βιβλιαράκι. Την κουδουνιστρα αυτή την εβδομάδα ξεκίνησε να της δίνει πιο πολύ σημασία, το βιβλιαράκι ίσως το κοιτάξει λίγο 😅 

Την βάζω λίγο στο βρεφικό γυμναστήριο, αλλά δεν την βλέπω να κοιτάει ιδιαίτερα τα παιχνίδια. Δεν κάθεται πολύ εκεί.

Και φυσικά αγκαλίτσες και ζουζουνιες 😅

Ακόμα δεν θέλουν πολλά παιχνίδια κ μένα το γυμναστήριο ούτε να το δει ριλαξ έχω δύο στο ένα το απλό κάθεται κ το άλλο με δόνηση ούτε να το δει κουδινιστρα έτσι κ έτσι.σε εμένα ξεκαρδιζεται με αυτό που γυρνάει πάνω από την κούνια δεν Μ ρχεται πως λέγεται..αλλά κ πάλι για λίγο προτιμάμε αγκαλια

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η peacock είπε:

Επιτέλους κατάφερα να μπω να διαβάσω τα νέα σας! 

Εμάς ο μικρός ευτυχώς χωρίς κολικούς ακόμα και γενικά είναι ένα ήρεμο μωράκι! Έχω καταφέρει να αυξήσω παραγωγή στο γάλα μου, με θηλαστρο του δίνω μητρικό γάλαολα του τα γεύματα (δε κατάφερε ποτέ να πιάσει σωστά τη θηλή) 

Λατρεύει το γυμναστήριο του και το ρηλαξ του.. σε αυτά τα δύο περνάει πολλές ώρες της μέρας.. και αγκαλιά εννοείται, πολύ αγκαλιά ☺️❤️ 

Σήμερα έκανε το πρώτο του εμβόλιο....πολύ κλαμμα ο μικρός... Πφφφφ 

Τέλεια τα νέα σας! Πολυ βολικό μωράκι! Φτου φτου! Πόσα κιλά είναι τώρα ο μικρός σου;

Μωρέ κρίμα με τον θηλασμό γιατί παιδευεσαι τώρα με τα μπουκάλια και τα θηλαστρα 😕 Κουράγιο! 

Πες μας αν ανεβάσει πυρετό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Τέλεια τα νέα σας! Πολυ βολικό μωράκι! Φτου φτου! Πόσα κιλά είναι τώρα ο μικρός σου;

Μωρέ κρίμα με τον θηλασμό γιατί παιδευεσαι τώρα με τα μπουκάλια και τα θηλαστρα 😕 Κουράγιο! 

Πες μας αν ανεβάσει πυρετό!

5.400 είναι ο μικρός και 62 πόντοι. Πως μεγάλωσε έτσι δε το πιστεύω, πολύ γρήγορα! 

Άσε τι πέρασα με το θηλασμό, το πάλεψα όσο δε πάει... Ούτε τις ψευδοθηλες δεν έπιανε και έκλαιγε ο καψερος 😢 όσες φορές έπιασε ακόμα και τη ψευδοθηλη έτσι όπως τραβιόταν η θηλή μου έβγαζε αίμα.. γενικά για μένα το θηλασμός ήταν μεγάλος μπελάς, μόνο πόνος... Ευτυχώς τη βρήκα την άκρη με το θηλαστρο και το μωράκι μου έστω με αυτό το τρόπο παίρνει μητρικό γάλα. Όσο αντέξω λέω στον εαυτό μου, μήνα μήνα το πάω. 

Ως τώρα είναι κύριος ο μικρός! Ούτε πυρετό, ούτε γκρίνια ούτε τίποτα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γυρίσαμε κι εμείς από τον παιδίατρο. 5430 βάρος , 57,5 ύψος. @peacock κοντοχοντρη δλδ σε σχέση με τον δικό σου 🤣🤣🤣 Όλα καλά τα βρήκε.

Καλα τα πήγε με το εμβόλιο. Περίμενα περισσότερο κλάμα είναι η αλήθεια. Δεν έκλαψε πολύ. Μας είπε να πάρει και απόψε depon προληπτικά. Εγώ έλεγα να μην της δώσω αλλά ο άντρας μου επέμενε οπότε της έδωσα. Να δούμε πως θα είναι και το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

5.400 είναι ο μικρός και 62 πόντοι. Πως μεγάλωσε έτσι δε το πιστεύω, πολύ γρήγορα! 

Άσε τι πέρασα με το θηλασμό, το πάλεψα όσο δε πάει... Ούτε τις ψευδοθηλες δεν έπιανε και έκλαιγε ο καψερος 😢 όσες φορές έπιασε ακόμα και τη ψευδοθηλη έτσι όπως τραβιόταν η θηλή μου έβγαζε αίμα.. γενικά για μένα το θηλασμός ήταν μεγάλος μπελάς, μόνο πόνος... Ευτυχώς τη βρήκα την άκρη με το θηλαστρο και το μωράκι μου έστω με αυτό το τρόπο παίρνει μητρικό γάλα. Όσο αντέξω λέω στον εαυτό μου, μήνα μήνα το πάω. 

Ως τώρα είναι κύριος ο μικρός! Ούτε πυρετό, ούτε γκρίνια ούτε τίποτα! 

Ποπό πρέπει να ταλαιπωρηθηκες πολύ με τον θηλασμό. Δεν πειράζει όσο γαλατάκι μαμάς πιεί καλό είναι 😊 Εγώ ελπίζω ότι στο 6μηνο που θα ξεκινήσουμε τις τροφές θα μειωθεί και ο θηλασμός. Μέχρι τον χρόνο λέω να τον κρατήσω. Μετά θα πρέπει να επιστρέψω και δουλειά οπότε θα πίνει φρέσκο αγελάδας τότε νομίζω.

Πάντως βρε κορίτσια πότε πέρασαν 2 μήνες! Απίστευτο μου φαίνεται. Την κοιτάω καμιά φορά και αναρωτιέμαι αν είναι όντως δικιά μου 😅 Χαχα τρελή για δέσιμο είμαι 😅🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 1:06 ΜΜ, ο/η peacock είπε:

5.400 είναι ο μικρός και 62 πόντοι. Πως μεγάλωσε έτσι δε το πιστεύω, πολύ γρήγορα! 

Άσε τι πέρασα με το θηλασμό, το πάλεψα όσο δε πάει... Ούτε τις ψευδοθηλες δεν έπιανε και έκλαιγε ο καψερος 😢 όσες φορές έπιασε ακόμα και τη ψευδοθηλη έτσι όπως τραβιόταν η θηλή μου έβγαζε αίμα.. γενικά για μένα το θηλασμός ήταν μεγάλος μπελάς, μόνο πόνος... Ευτυχώς τη βρήκα την άκρη με το θηλαστρο και το μωράκι μου έστω με αυτό το τρόπο παίρνει μητρικό γάλα. Όσο αντέξω λέω στον εαυτό μου, μήνα μήνα το πάω. 

Ως τώρα είναι κύριος ο μικρός! Ούτε πυρετό, ούτε γκρίνια ούτε τίποτα! 

Πανύψηλος ο μπέμπαρος!! Θα είστε και οι δυο ψηλοί λογικά και πήρε το παιδί! χεχε

Λοιπόν μπράβο σου που το παλεύεις τόσο πολύ με το θηλασμό.

Σας επικροτώ κορίτσια @Eliza Kats που με τόσο κούραση και τόσο ξενύχτι που κάνουμε, αντέχετε και αυτό τον άθλο...!!!!!

20 μέρες τα κατάφερα συνολικά. Μετά παρέδωσα πνεύμα. Ήταν που είχα τραυματισμένη θηλή από την 5η ημέρα (που ΄ήμουν στο μαιευτήριο ακόμα) και μετά η λαιμαργία του μωρού, που ζητούσε μεγάλες ποσότητες πολύ νωρίς και εγώ δεν είχα τόσο..

Σήμερα είμαστε 6.800 γρ. και 60.5 εκατοστά!

Κορμάκια μας κάνουν μόνο αυτά για 6 μηνών και άνω.

Ερώτηση: Από ποιον μήνα είναι ασφαλές να χρησιμοποιούμε μάρσιπο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πανύψηλος ο μπέμπαρος!! Θα είστε και οι δυο ψηλοί λογικά και πήρε το παιδί! χεχε

Λοιπόν μπράβο σου που το παλεύεις τόσο πολύ με το θηλασμό.

Σας επικροτώ κορίτσια @Eliza Kats που με τόσο κούραση και τόσο ξενύχτι που κάνουμε, αντέχετε και αυτό τον άθλο...!!!!!

20 μέρες τα κατάφερα συνολικά. Μετά παρέδωσα πνεύμα. Ήταν που είχα τραυματισμένη θηλή από την 5η ημέρα (που ΄ήμουν στο μαιευτήριο ακόμα) και μετά η λαιμαργία του μωρού, που ζητούσε μεγάλες ποσότητες πολύ νωρίς και εγώ δεν είχα τόσο..

Σήμερα είμαστε 6.800 γρ. και 60.5 εκατοστά!

Κορμάκια μας κάνουν μόνο αυτά για 6 μηνών και άνω.

Ερώτηση: Από ποιον μήνα είναι ασφαλές να χρησιμοποιούμε μάρσιπο?

Α μια χαρά και ο δικός σου! Θα έχει κι αυτός τα μπουτακια του ε 😅 

Ευτυχώς ο θηλασμός μετά τον πρώτο μήνα - 40 μέρες έγινε πολύ πιο εύκολος. Εγώ ήμουν και από τις τυχερές πιστεύω γιατί επειδή έβαλα ψευδοθηλες από την αρχή δεν τραυματίστηκαν οι θηλές μου και είχα και υπερπαραγωγή.

Κι εμείς κορμάκια 3-6 φοράμε και από πάνες το νούμερο 4 γιατί το 3 δεν μας έκλεινε καλά λόγω μπουτιων 🤣🤣🤣

Κοίτα ανάλογα τις οδηγίες στο μάρσιπο. Εγώ ας πούμε έχω έναν που είναι από νεογέννητα. Έχει ειδικό σχεδιασμό ώστε να στηρίζει το κεφαλάκι, οπότε μετά τις 40 μέρες που ψήλωσε λίγο γιατί ήταν κοντή σχετικά με τις προδιαγραφές την έβαζα. Πάντως σε αυτή την ηλικία θες να του στηρίζει το κεφάλι και να κοιτάει προς τα σένα το παιδί, και γενικά να κάνουν ένα M τα πόδια όταν κάθεται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ξέχασα να σας πω ότι η δικιά μου έκανε λίγο πυρετό τελικά! Δυστυχώς δεν κατάφερα να της μετρήσω καλά τη θερμοκρασία από τη μασχάλη και δεν ήθελα να της βάλω το θερμόμετρο στον ποπό 😅 οπότε δεν ξέρω πόσο είχε τελικά. Της έδωσα μια δόση ντεπον και μετά ήταν οκ. Δεν ξανανεβασε 😊 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 8/9/2023 at 11:15 ΜΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Ποπό πρέπει να ταλαιπωρηθηκες πολύ με τον θηλασμό. Δεν πειράζει όσο γαλατάκι μαμάς πιεί καλό είναι 😊 Εγώ ελπίζω ότι στο 6μηνο που θα ξεκινήσουμε τις τροφές θα μειωθεί και ο θηλασμός. Μέχρι τον χρόνο λέω να τον κρατήσω. Μετά θα πρέπει να επιστρέψω και δουλειά οπότε θα πίνει φρέσκο αγελάδας τότε νομίζω.

Πάντως βρε κορίτσια πότε πέρασαν 2 μήνες! Απίστευτο μου φαίνεται. Την κοιτάω καμιά φορά και αναρωτιέμαι αν είναι όντως δικιά μου 😅 Χαχα τρελή για δέσιμο είμαι 😅🤣

Πραγματικά απίστευτο πόσο γρήγορα πέρασε ο καιρός.... σα χθες μου φαίνεται που κρατούσα στα χέρια θετικό τεστ εγκυμοσύνης.... πότε πήγε 2 μηνών δε το κατάλαβα.. 💙

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πανύψηλος ο μπέμπαρος!! Θα είστε και οι δυο ψηλοί λογικά και πήρε το παιδί! χεχε

Λοιπόν μπράβο σου που το παλεύεις τόσο πολύ με το θηλασμό.

Σας επικροτώ κορίτσια @Eliza Kats που με τόσο κούραση και τόσο ξενύχτι που κάνουμε, αντέχετε και αυτό τον άθλο...!!!!!

20 μέρες τα κατάφερα συνολικά. Μετά παρέδωσα πνεύμα. Ήταν που είχα τραυματισμένη θηλή από την 5η ημέρα (που ΄ήμουν στο μαιευτήριο ακόμα) και μετά η λαιμαργία του μωρού, που ζητούσε μεγάλες ποσότητες πολύ νωρίς και εγώ δεν είχα τόσο..

Σήμερα είμαστε 6.800 γρ. και 60.5 εκατοστά!

Κορμάκια μας κάνουν μόνο αυτά για 6 μηνών και άνω.

Ερώτηση: Από ποιον μήνα είναι ασφαλές να χρησιμοποιούμε μάρσιπο?

1,59 είμαι 😅 (δε με λες και το πρώτο μπόι) και ο άντρας μου 1,73. Δε ξέρω από πού παίρνει το ύψος το παιδί μου! 🤣🤷🏼‍♀️🤣

Άσε σε νιώθω... κι εγώ από τη δεύτερη μέρα με τραυματισμένη θηλή ήμουν... όλο έλεγα ότι θα σταματήσω το θηλασμό γιατί πονούσα πολύ, γάλα πολύ δεν είχα, έβγαζα αίμα..γενικά ήταν χάλια, δε ξέρω τι με κράτησε και το συνέχισα. 

Τώρα έχω βγάλει φυσαλίδα γάλακτος στη θηλή και πονάει.. καταλαβαίνω ότι για κάποιες γυναίκες ο θηλασμός είναι εύκολος και για κάποιες άλλες είναι μεγάλο ζόρι. Όπως και να 'χει είτε πιει γάλα μητρικό έναψρακι είτε πιει γάλα σκόνη θα μεγαλώσει εξίσου καλά. Σημασία έχει η μαμά να είναι καλά για να είναι καλά και το μωράκι της! 

Για μάρσιπο δε ξέρω να σου πω... το Σάββατο θα πάω να κοιτάξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Α μια χαρά και ο δικός σου! Θα έχει κι αυτός τα μπουτακια του ε 😅 

Ευτυχώς ο θηλασμός μετά τον πρώτο μήνα - 40 μέρες έγινε πολύ πιο εύκολος. Εγώ ήμουν και από τις τυχερές πιστεύω γιατί επειδή έβαλα ψευδοθηλες από την αρχή δεν τραυματίστηκαν οι θηλές μου και είχα και υπερπαραγωγή.

Κι εμείς κορμάκια 3-6 φοράμε και από πάνες το νούμερο 4 γιατί το 3 δεν μας έκλεινε καλά λόγω μπουτιων 🤣🤣🤣

Κοίτα ανάλογα τις οδηγίες στο μάρσιπο. Εγώ ας πούμε έχω έναν που είναι από νεογέννητα. Έχει ειδικό σχεδιασμό ώστε να στηρίζει το κεφαλάκι, οπότε μετά τις 40 μέρες που ψήλωσε λίγο γιατί ήταν κοντή σχετικά με τις προδιαγραφές την έβαζα. Πάντως σε αυτή την ηλικία θες να του στηρίζει το κεφάλι και να κοιτάει προς τα σένα το παιδί, και γενικά να κάνουν ένα M τα πόδια όταν κάθεται.

Πραγματικά είσαι πολύ τυχερή! Εμένα φαντάσου με τις ψευδοθηλες έτσι όπως τις τραβούσε ο μικρός ματωνα! Άσε που δεν είχε υπομονή και έκλαιγε ασταμάτητα ο καψερος. Μπρρρρρ! Τα σκέφτομαι και ανατριχιαζω! Πολύ κλαμμα είχα ρίξει! 

Εμένα ο μικρός φοράει το νο 2 σε πάνες 🙄 pampers και agnotis. Πολύ καλές και οι agnotis παρεπιπτόντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια λίγο τα φώτα σας... 

Που μπαίνω για να φτιάξω το αίτημα για το 9μηνο; ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται; 

Επίσης αν γνωρίζετε... από τη δουλειά μου θέλουν να μου δώσουν τώρα τις 25 μέρες άδειας που δικαιούμαι και έπειτα να ξεκινήσει το 9μηνο... μπορώ να το κάνω έτσι ή θα χασω το δικαίωμα του 9μηνου; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ρε κορίτσια λίγο τα φώτα σας... 

Που μπαίνω για να φτιάξω το αίτημα για το 9μηνο; ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται; 

Επίσης αν γνωρίζετε... από τη δουλειά μου θέλουν να μου δώσουν τώρα τις 25 μέρες άδειας που δικαιούμαι και έπειτα να ξεκινήσει το 9μηνο... μπορώ να το κάνω έτσι ή θα χασω το δικαίωμα του 9μηνου; 

Έχω την αίσθηση ότι η @Eliza Kats γνωρίζει να βοηθήσει σε αυτό!

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά Οκτώβριο του 22 έφυγα από τον ιδιωτικό κλάδο (15 ημέρες πριν μείνω έγκυος λύθηκε το συμβόλαιό μου 😣) και φέτος περιμένω να με καλέσουν ως αναπληρώτρια εκπαιδευτικό στα σχολεία.

Δεν έχω καμία μηνιαία απολαβή πια. Ο,τι έλαβα ήταν αυτό που δικαιούμουν από τον ΟΑΕΔ τους πρώτους 6 μήνες της εγκυμοσύνης μου και τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Πραγματικά είσαι πολύ τυχερή! Εμένα φαντάσου με τις ψευδοθηλες έτσι όπως τις τραβούσε ο μικρός ματωνα! Άσε που δεν είχε υπομονή και έκλαιγε ασταμάτητα ο καψερος. Μπρρρρρ! Τα σκέφτομαι και ανατριχιαζω! Πολύ κλαμμα είχα ρίξει! 

Εμένα ο μικρός φοράει το νο 2 σε πάνες 🙄 pampers και agnotis. Πολύ καλές και οι agnotis παρεπιπτόντως. 

Ναι τελικά τυχερή ήμουν! Ενώ νόμιζα ότι ήμουν από τις άτυχες 😅 Άσε κι εγώ πολύ κλάμα είχα ρίξει με τον θηλασμό. Αφού τώρα με κοροϊδεύει ο άντρας μου "Είδες μου λέει που τσάμπα έκλαιγες και τώρα έχεις γίνει εξπερ" 😅 Ναι αλλά αν δεν είχα πιεστεί στην αρχή μπορεί τώρα να έδινα φόρμουλα. Για τραυματισμένες θηλές δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι τι περάσετε! Ηρωίδες για όσο αντέξετε! 

Νούμερο 2 ακόμα;! Μπράβο! Τελικά πολύ σχετικά είναι τα νούμερα στις πάνες. Εμείς το 2 το περάσαμε πολύ γρήγορα 😅 Εμείς συνεχίζουμε με pampers premium care.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ρε κορίτσια λίγο τα φώτα σας... 

Που μπαίνω για να φτιάξω το αίτημα για το 9μηνο; ξέρετε τι δικαιολογητικά χρειάζονται; 

Επίσης αν γνωρίζετε... από τη δουλειά μου θέλουν να μου δώσουν τώρα τις 25 μέρες άδειας που δικαιούμαι και έπειτα να ξεκινήσει το 9μηνο... μπορώ να το κάνω έτσι ή θα χασω το δικαίωμα του 9μηνου; 

Τις άδειες σου πρέπει να τις πάρεις μέχρι το τέλος του χρόνου αλλιώς να στις πληρώσουν. Αλλά δεν νομίζω να θέλετε ούτε εσύ ούτε αυτοί να στις πληρώσουν. Άσε που για 25 μέρες (ενα μήνα ουσιαστικά) θα πάρεις τον μισθό σου κανονικά. 

Για το 9μηνο λογικά μπαίνεις στον ΔΥΠΑ για να κάνεις αίτηση. Δεν το έχω ψάξει ακόμα γιατί είπαν από τη δουλειά ότι θα μου στείλουν οδηγίες πώς να τα κάνω και ακόμα περιμένω... Ελπίζω να μην είναι μεγάλη διαδικασία να ξεμπερδευουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Ersi85 είπε:

Έχω την αίσθηση ότι η @Eliza Kats γνωρίζει να βοηθήσει σε αυτό!

Μακάρι να μπορούσα να βοηθήσω, αλλά Οκτώβριο του 22 έφυγα από τον ιδιωτικό κλάδο (15 ημέρες πριν μείνω έγκυος λύθηκε το συμβόλαιό μου 😣) και φέτος περιμένω να με καλέσουν ως αναπληρώτρια εκπαιδευτικό στα σχολεία.

Δεν έχω καμία μηνιαία απολαβή πια. Ο,τι έλαβα ήταν αυτό που δικαιούμουν από τον ΟΑΕΔ τους πρώτους 6 μήνες της εγκυμοσύνης μου και τέλος.

Ατυχία μεγάλη! Δεν έχουν καλέσει ακόμα τους αναπληρωτές;! Όταν σε καλέσουν πρέπει να πας κανονικά ή μπορείς να πάρεις άδεια λόγο του παιδιού;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...