Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

Καλημέρα! Ναι τι καλά που σαραντησαμε! 

Κι εγώ μερικές μέρες είμαι πτώμα από την κούραση και κοιμάται συνέχεια όταν κοιμάται η μικρή. 

@Ersi85 ποπό το μικρούλι μωρέ. Φαντάζομαι δοκιμάζετε φόρμουλες να δείτε ποια θα του κάτσει καλύτερα; Δεν περίμενα να σου έρθει τόσο γρήγορα περίοδος!

Εμείς πάμε πολύ καλύτερα από θέμα παλινδρόμησης και από ότι φαίνεται ξεκινήσαμε κολικούς. Θα κόψω τα γαλακτοκομικά μπας και βοηθήσει. Το άλλο νέο είναι ότι εκτός του ότι έχουμε μυξουλες καιρό τώρα, από προχθές έχει βραχνιασει η μικρή και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Ο παιδίατρος μας λείπει οπότε έκλεισα ραντεβού με έναν άλλον να μας δει σήμερα. Ελπίζω να μην είναι κάτι.

Θα επανέλθω να γράψω τι κάνουμε εμείς για τους κολικούς, μήπως και βοηθήσει και να ανταλλάξουμε απόψεις επί του θέματος 😅

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλημέρα! Ναι τι καλά που σαραντησαμε! 

Κι εγώ μερικές μέρες είμαι πτώμα από την κούραση και κοιμάται συνέχεια όταν κοιμάται η μικρή. 

@Ersi85 ποπό το μικρούλι μωρέ. Φαντάζομαι δοκιμάζετε φόρμουλες να δείτε ποια θα του κάτσει καλύτερα; Δεν περίμενα να σου έρθει τόσο γρήγορα περίοδος!

Εμείς πάμε πολύ καλύτερα από θέμα παλινδρόμησης και από ότι φαίνεται ξεκινήσαμε κολικούς. Θα κόψω τα γαλακτοκομικά μπας και βοηθήσει. Το άλλο νέο είναι ότι εκτός του ότι έχουμε μυξουλες καιρό τώρα, από προχθές έχει βραχνιασει η μικρή και είμαι σε αναμμένα κάρβουνα. Ο παιδίατρος μας λείπει οπότε έκλεισα ραντεβού με έναν άλλον να μας δει σήμερα. Ελπίζω να μην είναι κάτι.

Θα επανέλθω να γράψω τι κάνουμε εμείς για τους κολικούς, μήπως και βοηθήσει και να ανταλλάξουμε απόψεις επί του θέματος 😅

 

Και εμείς έχουμε μυξούλες από προχθές. Είναι μάλλον από το κλιματιστικό που δούλευε μέρα-νύχτα. Έχω δυο μέρες τώρα που δε το ανοίγω καθόλου, μήπως και επανέλθουμε.

Ανέπτυξα και εγώ ξηρό βήχα και παίρνω σιρόπι.

Η περίοδός μου ήρθε στα φυσιολογικά χρονικά πλαίσια, εφόσον δε θηλαζω. Είναι μεταξύ 30 και 40 ημερών από την γέννα, οπότε όλα καλά! Απλά έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αίμα. Αλλάζω σερβιέτα ανά μία ώρα. Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, αλλά έχει πρακτικές δυσκολίες εφόσον λερώνω όπου κάθομαι και επίσης νιώθω εξάντληση και πρέπει παρόλαυτα να φροντίσω το μωράκι μου.

Ένα άλλο ζήτημα που με έχει πικράνει πάρα πολύ κορίτσια είναι η μάνα μου και η πεθερά μου.

Η πρώτη είναι προσκολλημένη στην μεγάλη μου αδερφή που πρακτικά είναι χωρισμένη και έχει ένα 5χρονο κοριτ΄σακι και η 2η είναι προσκολλημένη στον μεγάλο της τον γιο που έχει 2 κοριτσάκια 8 και 4 ετών.

Και οι δύο αυτές γυναίκες μεγαλώνουν από μωρά τα συγκεκριμένα παιδάκια και η γέννηση του δικού μας παιδιού δε τις συγκίνησε ιδιαίτερα. Επιλέγουν ΠΑΝΤΑ ως προτεραιότητα τα άλλα παιδάκια, αντί να προσφέρουν σε εμάς λίγη βοήθεια με την παρουσία τους, που να αφορά στη φροντίδα του μωρού.

Έχω κουραστεί να ακούω θρασείς δικαιολογίες τύπου "να μεγαλώσει λίγο ακόμα" και "εσύ δε μας φωνάζεις να σε βοηθήσουμε", που το τελευταίο έχει μία δόση αλήθειας, αλλά ο λόγος που το έχω κάνει ως τώρα, είναι η υπέρμετρη αγάπη για το μωρό μου. Τι εννοώ: τα άλλα παιδάκια που πάνε νήπιο-προνήπιο-δημοτικό και τώρα το καλοκαίρι στα ΚΔΑΠ, είναι συνεχώς άρρωστα. Την περασμένη εβδομάδα η ανιψιά μου είχε γαστρεντερίτιδα και νοσηλεύτηκε 1 εβδομάδα και τα άλλα δύο είχαν ψείρες και μετά κρύωμα.

Προσπαθώ λοιπόν εύλογα να προστατέψω το παιδί μου απο την έκθεση στους ιούς, καθώς η μάνα κ η πεθερά μου φροντίζουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τα παιδάκια αυτά και έρχονται σε άμεση επαφή για ΩΡΕΣ και χωρίς μάσκα.

Συνεπώς ναι, τους είχα πει στην αρχή που γεννήθηκε να μην πολυέρχονται ενώ στην πραγματικότητα τις είχα ανάγκη και τις δύο, μα παράλληλα τους είχα επισημάνει ότι αν νιώσω ότι φτάνω στα όρια της κατάρρευσης, τότε να έρθουν, δηλαδή αυτές τις ημέρες που βιώνω πολύ βαριά περίοδο και ΠΟΝΑΕΙ όλο μου το σώμα. Τώρα παίρνω το ρίσκο του μωρού μου, διότι στο τέλος θα μπω εγώ νοσοκομείο.

Και ποια λέτε πως ήταν η αντίδρασή τους?

Η μία μας κοροιδεύει μες τα μούτρα μας ότι ναι, όποτε θέλετε έρχομαι και όταν τη καλούμε βρίσκεται βόλτες, εκτός σπιτιού ή φέρνει τα άλλα της εγγόνια σπίτι της όλη μέρα. Η δε άλλη συνεχώς βρίσκει τη δικαιολογία ότι δε θυμάται πως να μεγαλώνει νεογέννητο κ πως είναι τεράστια ευθύνη και για 2 μέρες της έκανα ολόκληρη εκπαίδευση με το μπιμπερό, τάισμα, ρέψιμο, αλλαγή πάνας κλπ και τα έκανε όλα ΛΑΘΟς ή με τον δικό της τρόπο, τόσο που ο μπέμπης σπάραξε στο κλάμα και τις δύο αυτές μέρες, αφήστε που σε 2 ταίσματα έμεινε νηστικός διότι δε της έπινε καν γάλα!!!! Ενώ σε εμάς πίνει κάθε, μα ΚΑΘΕ φορά. Επίσης δε τηρούσε καλά τους κανόνες υγιεινής. Έπιανε το κινητό της και μετά άγγιζε τα χεράκια του μωρού ή σκούπισε το μωρό με πανάκι γουλιάς που είχε πέσει κάτω κλπ. Τελικά εκνευρίστηκα τόσο που τσακώθηκα μαζί της, διότι την άλλη εγγονή της τη μεγάλωσε ΜΟΝΗ της και την φρόντιζε από νεογέννητο νύχτα-μέρα. Πως γίνεται μέσα σε τόσο λίγα χρόνια να έχει ΞΕΧΑΣΕΙ και να μη μπορεί να φροντίσει έστω ελάχιστα το δικό μου?

Το αποτέλεσμα, έχουμε ξεμείνει ΤΕΛΕΙΩΣ από βοήθεια.

Και βιώνω μέσα μου την πλήρη απογοήτευση, είμαι πληγωμένη και θεωρώ απάνθρωπο αυτό που γίνεται.

Εσείς πως θα το χειριζόσασταν όλο αυτό το πράγμα στη δική μου θέση? Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Θεωρείτε ότι εκμεταλλεύονται ουσιαστικά την αρχική μου στάση, όπου δε τις ήθελα κοντά στο μωρό μου λόγω ιών? Τους είχα ξεκαθαρίσει τότε ότι θα τις καλέσω μόνο σε μεγάλη ανάγκη, όπως και έκανα τώρα και ότι από τον 3ο μήνα θα έρχονται σε επαφή με το μωράκι κανονικά χωρίς μάσκα.

Καμία τους δε σεβάστηκε την επιθυμία μου, ούτε τα όρια που έβαλα ως νέα μαμά σε εποχές πανδημιών. Μάλιστα, βρήκαν πάτημα αυτό και τώρα μου γύρισαν την πλάτη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 10/8/2023 at 5:22 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Και εμείς έχουμε μυξούλες από προχθές. Είναι μάλλον από το κλιματιστικό που δούλευε μέρα-νύχτα. Έχω δυο μέρες τώρα που δε το ανοίγω καθόλου, μήπως και επανέλθουμε.

Ανέπτυξα και εγώ ξηρό βήχα και παίρνω σιρόπι.

Η περίοδός μου ήρθε στα φυσιολογικά χρονικά πλαίσια, εφόσον δε θηλαζω. Είναι μεταξύ 30 και 40 ημερών από την γέννα, οπότε όλα καλά! Απλά έχω ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αίμα. Αλλάζω σερβιέτα ανά μία ώρα. Η γυναικολόγος μου είπε ότι είναι φυσιολογικό, αλλά έχει πρακτικές δυσκολίες εφόσον λερώνω όπου κάθομαι και επίσης νιώθω εξάντληση και πρέπει παρόλαυτα να φροντίσω το μωράκι μου.

Ένα άλλο ζήτημα που με έχει πικράνει πάρα πολύ κορίτσια είναι η μάνα μου και η πεθερά μου.

Η πρώτη είναι προσκολλημένη στην μεγάλη μου αδερφή που πρακτικά είναι χωρισμένη και έχει ένα 5χρονο κοριτ΄σακι και η 2η είναι προσκολλημένη στον μεγάλο της τον γιο που έχει 2 κοριτσάκια 8 και 4 ετών.

Και οι δύο αυτές γυναίκες μεγαλώνουν από μωρά τα συγκεκριμένα παιδάκια και η γέννηση του δικού μας παιδιού δε τις συγκίνησε ιδιαίτερα. Επιλέγουν ΠΑΝΤΑ ως προτεραιότητα τα άλλα παιδάκια, αντί να προσφέρουν σε εμάς λίγη βοήθεια με την παρουσία τους, που να αφορά στη φροντίδα του μωρού.

Έχω κουραστεί να ακούω θρασείς δικαιολογίες τύπου "να μεγαλώσει λίγο ακόμα" και "εσύ δε μας φωνάζεις να σε βοηθήσουμε", που το τελευταίο έχει μία δόση αλήθειας, αλλά ο λόγος που το έχω κάνει ως τώρα, είναι η υπέρμετρη αγάπη για το μωρό μου. Τι εννοώ: τα άλλα παιδάκια που πάνε νήπιο-προνήπιο-δημοτικό και τώρα το καλοκαίρι στα ΚΔΑΠ, είναι συνεχώς άρρωστα. Την περασμένη εβδομάδα η ανιψιά μου είχε γαστρεντερίτιδα και νοσηλεύτηκε 1 εβδομάδα και τα άλλα δύο είχαν ψείρες και μετά κρύωμα.

Προσπαθώ λοιπόν εύλογα να προστατέψω το παιδί μου απο την έκθεση στους ιούς, καθώς η μάνα κ η πεθερά μου φροντίζουν ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ τα παιδάκια αυτά και έρχονται σε άμεση επαφή για ΩΡΕΣ και χωρίς μάσκα.

Συνεπώς ναι, τους είχα πει στην αρχή που γεννήθηκε να μην πολυέρχονται ενώ στην πραγματικότητα τις είχα ανάγκη και τις δύο, μα παράλληλα τους είχα επισημάνει ότι αν νιώσω ότι φτάνω στα όρια της κατάρρευσης, τότε να έρθουν, δηλαδή αυτές τις ημέρες που βιώνω πολύ βαριά περίοδο και ΠΟΝΑΕΙ όλο μου το σώμα. Τώρα παίρνω το ρίσκο του μωρού μου, διότι στο τέλος θα μπω εγώ νοσοκομείο.

Και ποια λέτε πως ήταν η αντίδρασή τους?

Η μία μας κοροιδεύει μες τα μούτρα μας ότι ναι, όποτε θέλετε έρχομαι και όταν τη καλούμε βρίσκεται βόλτες, εκτός σπιτιού ή φέρνει τα άλλα της εγγόνια σπίτι της όλη μέρα. Η δε άλλη συνεχώς βρίσκει τη δικαιολογία ότι δε θυμάται πως να μεγαλώνει νεογέννητο κ πως είναι τεράστια ευθύνη και για 2 μέρες της έκανα ολόκληρη εκπαίδευση με το μπιμπερό, τάισμα, ρέψιμο, αλλαγή πάνας κλπ και τα έκανε όλα ΛΑΘΟς ή με τον δικό της τρόπο, τόσο που ο μπέμπης σπάραξε στο κλάμα και τις δύο αυτές μέρες, αφήστε που σε 2 ταίσματα έμεινε νηστικός διότι δε της έπινε καν γάλα!!!! Ενώ σε εμάς πίνει κάθε, μα ΚΑΘΕ φορά. Επίσης δε τηρούσε καλά τους κανόνες υγιεινής. Έπιανε το κινητό της και μετά άγγιζε τα χεράκια του μωρού ή σκούπισε το μωρό με πανάκι γουλιάς που είχε πέσει κάτω κλπ. Τελικά εκνευρίστηκα τόσο που τσακώθηκα μαζί της, διότι την άλλη εγγονή της τη μεγάλωσε ΜΟΝΗ της και την φρόντιζε από νεογέννητο νύχτα-μέρα. Πως γίνεται μέσα σε τόσο λίγα χρόνια να έχει ΞΕΧΑΣΕΙ και να μη μπορεί να φροντίσει έστω ελάχιστα το δικό μου?

Το αποτέλεσμα, έχουμε ξεμείνει ΤΕΛΕΙΩΣ από βοήθεια.

Και βιώνω μέσα μου την πλήρη απογοήτευση, είμαι πληγωμένη και θεωρώ απάνθρωπο αυτό που γίνεται.

Εσείς πως θα το χειριζόσασταν όλο αυτό το πράγμα στη δική μου θέση? Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Θεωρείτε ότι εκμεταλλεύονται ουσιαστικά την αρχική μου στάση, όπου δε τις ήθελα κοντά στο μωρό μου λόγω ιών? Τους είχα ξεκαθαρίσει τότε ότι θα τις καλέσω μόνο σε μεγάλη ανάγκη, όπως και έκανα τώρα και ότι από τον 3ο μήνα θα έρχονται σε επαφή με το μωράκι κανονικά χωρίς μάσκα.

Καμία τους δε σεβάστηκε την επιθυμία μου, ούτε τα όρια που έβαλα ως νέα μαμά σε εποχές πανδημιών. Μάλιστα, βρήκαν πάτημα αυτό και τώρα μου γύρισαν την πλάτη.

Αχ αυτοί οι μεγάλοι... Δεν τους βάζεις μυαλό και δυστυχώς δεν σέβονται τα παιδιά τους. 

Κι εμείς δεν έχουμε κάποια βοήθεια από τους δικούς μας γιατί και να ήθελαν μένουν σε άλλες πόλεις, αλλά τα καταφέρνουμε μια χαρά και μόνοι μας. Φυσικά είμαστε κομμάτια καθημερινά αλλά βγαίνει η μέρα. Φυσικά βολεύει φουλ που μπορεί ο άντρας μου και δουλεύει από το σπίτι, αλλιώς σίγουρα θα είχα ζοριστει κι εγώ πολύ.

Τώρα για το θέμα σου. Δυστυχώς όταν θες τη βοήθεια κάποιου πρέπει να συμβιβαστείς λίγο με τις ιδιοτροπίες του. Εγώ θέλω να πιστεύω ότι είναι διακριτικες και για αυτό δεν έρχονται αν δεν τους το ζητήσεις ή μπορεί να μην έχουν και πολύ χρόνο αφού φροντίζουν τα άλλα παιδιά. Ζήτα βοήθεια από οποία αισθάνεσαι πιο άνετα μαζί της και πιστεύεις θα ακολουθήσει πιο πιστά τις εντολές σου και δεν πειράζει να μην τα κάνουν όλα όπως θες. Χρειάζεσαι ξεκούραση! Ο μικρός δεν θα πάθει κάτι να κλάψει λίγο παραπάνω.

Όσο για το τάισμα εντύπωση μου κάνει. Πως γίνεται να ταισεις λάθος ένα μωρό;! Λογικά περνάει και ο δικός σας άλμα ανάπτυξης! Η δικιά μου εδω και κάτι μέρες μας έχει διαλύσει! Τρώει περίεργα, κλαίει ασταμάτητα χωρίς λόγο και δυσκολεύεται να κοιμηθεί! Σήμερα συνειδητοποίησα ότι είναι στην 5η εβδομάδα που είναι το πρώτο άλμα ανάπτυξης. Οπότε ζήτα βοήθεια γιατί θα σας διαλύσει ο μικρός και κάνε κάποιες υποχωρήσεις... Σίγουρα δεν θες ο μικρός να κολλήσει κάτι, αλλά βάλε λίγο νερό στο κρασί σου γιατί αν καταρρεύσεις θα είναι χειρότερη για αυτόν. 😘 Κουράγιο μανούλα 😘 

Αλλιώς αν σε παίρνει οικονομικά βρες μια γυναίκα να σε βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου τι κάνετε; Χρόνια πολλά για χθες αν γιορτάζετε ή σε όσους δικούς σας γιόρταζαν!

Πώς τα πάτε με τα μωράκια; Εγώ λίγο δύσκολα τις τελευταίες μέρες...

Καταρχάς περάσαμε πιστεύω το πρώτο άλμα ανάπτυξης την προηγούμενη εβδομάδα που μας τσάκισε πραγματικά... Και όταν ηρέμησε το παιδί ήρθαμε στα πεθερικά μου για διακοπές. Ε εδώ έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα της, έχει αλλάξει κι αυτή με τον ύπνο, θέλει πλέον πολύ προσπάθεια να κοιμηθεί. Δυσκολεύονται και τα δικά σας να κοιμηθούν; 

Το χειρότερο είναι το βράδυ που πρέπει να έχει υπερένταση και σπαραζει στο κλάμα και δεν κοιμάται για ώρες. Χθες ήταν από τις 22:00 μέχρι τις 02:00 που προσπαθούσαμε να την κοιμησουμε! Έκλεινε λίγο τα μάτια της και χαλάρωνε και μετά πεταγοταν και έκλαιγε (πρέπει να πονούσε και το έντερο της).

Τι πρόγραμμα έχετε με τα δικά σας και πόση ώρα μένουν ξύπνια ή κοιμούνται μέσα στη μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κορίτσια μου τι κάνετε; Χρόνια πολλά για χθες αν γιορτάζετε ή σε όσους δικούς σας γιόρταζαν!

Πώς τα πάτε με τα μωράκια; Εγώ λίγο δύσκολα τις τελευταίες μέρες...

Καταρχάς περάσαμε πιστεύω το πρώτο άλμα ανάπτυξης την προηγούμενη εβδομάδα που μας τσάκισε πραγματικά... Και όταν ηρέμησε το παιδί ήρθαμε στα πεθερικά μου για διακοπές. Ε εδώ έχει χαλάσει τελείως το πρόγραμμα της, έχει αλλάξει κι αυτή με τον ύπνο, θέλει πλέον πολύ προσπάθεια να κοιμηθεί. Δυσκολεύονται και τα δικά σας να κοιμηθούν; 

Το χειρότερο είναι το βράδυ που πρέπει να έχει υπερένταση και σπαραζει στο κλάμα και δεν κοιμάται για ώρες. Χθες ήταν από τις 22:00 μέχρι τις 02:00 που προσπαθούσαμε να την κοιμησουμε! Έκλεινε λίγο τα μάτια της και χαλάρωνε και μετά πεταγοταν και έκλαιγε (πρέπει να πονούσε και το έντερο της).

Τι πρόγραμμα έχετε με τα δικά σας και πόση ώρα μένουν ξύπνια ή κοιμούνται μέσα στη μέρα;

Καλησπέρα και από εμένα άργησα ν γράψω μιας που κ εγώ δεν έχω βοήθεια από πουθενά και ο άνδρας Μ ο καημενος δουλεύει πολλές ώρες, εμείς έχουμε κολικούς από την 7 μέρα, θηλάζω αποκλειστικά έχω κόψει όλα τα ένοχα τρφημα ,αλλά τίποτα.Αυτο με τον ύπνο το έχουμε κ εμείς από αρκετά νωρίς σε συζήτηση με τον γιατρό μου είπε ότι αυτό είναι στο παιδί είναι φυσιολογικό. Ο δικός μου θέλει 24 ώρες το 24 Ώρο αγκαλιά αλλιώς γκρινιάζει κ κοιμάται μόνο με αγκαλιά το βυζί αλλιώς οχι.Δεν υπάρχει πρόγραμμα πλέον μου λείπουν οι μέρες που κοιμόταν 3 ώρες .Δεν κοιμάται πολύ την ημέρα αλλά κοιμάται το βράδυ υπομονή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 2:30 ΠΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα άργησα ν γράψω μιας που κ εγώ δεν έχω βοήθεια από πουθενά και ο άνδρας Μ ο καημενος δουλεύει πολλές ώρες, εμείς έχουμε κολικούς από την 7 μέρα, θηλάζω αποκλειστικά έχω κόψει όλα τα ένοχα τρφημα ,αλλά τίποτα.Αυτο με τον ύπνο το έχουμε κ εμείς από αρκετά νωρίς σε συζήτηση με τον γιατρό μου είπε ότι αυτό είναι στο παιδί είναι φυσιολογικό. Ο δικός μου θέλει 24 ώρες το 24 Ώρο αγκαλιά αλλιώς γκρινιάζει κ κοιμάται μόνο με αγκαλιά το βυζί αλλιώς οχι.Δεν υπάρχει πρόγραμμα πλέον μου λείπουν οι μέρες που κοιμόταν 3 ώρες .Δεν κοιμάται πολύ την ημέρα αλλά κοιμάται το βράδυ υπομονή.

Γεια σου Αναστασία! Πότε γεννησες και τι γέννα έκανες; Δεν μας είπες

Από την 7η μέρα;! Ποπο... Κορίτσια εγώ πήρα ένα gel για μασάζ κατά των κολικών της frezyderm και έχω δει διαφορά! Της κάνω μασάζ τουλάχιστον 2 φορές τη μέρα και έχουν μειωθεί τα περιστατικά σε διάρκεια και ένταση 😊 Ελπίζω να συνεχίσει έτσι! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα γέννησα φυσιολογικά και μόλις σαραντησα ,γέννησα 10 Ιουλίου με πρόκληση 39 εβδομάδων .Αυτό το τζελ και εγώ σκεφτόμουνα να το πάρω θα το δοκιμάσω και εγώ δεν μπορώ να το βλέπω να υποφέρει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Αναστασία28 είπε:

Καλησπέρα γέννησα φυσιολογικά και μόλις σαραντησα ,γέννησα 10 Ιουλίου με πρόκληση 39 εβδομάδων .Αυτό το τζελ και εγώ σκεφτόμουνα να το πάρω θα το δοκιμάσω και εγώ δεν μπορώ να το βλέπω να υποφέρει..

Α μπράβο σου! Τώρα νομίζω είναι όλα λίγο πιο εύκολα αλλά έρχεται το πρώτο άλμα ανάπτυξης 😕 Κουράγιο! Μόνο αυτό θα πω!

Για τις τροφές που έχεις κόψει, ήθελα να σου πω ότι κι εγώ δεν έτρωγα γαλακτοκομικά στην αρχή αλλά μετά από παρότρυνση του παιδιάτρου τα ξανάρχισα και δεν είδα κάποια μεγάλη διαφορά στη μικρή (από άποψη κολικών). Γενικά λένε ότι αν δεν παρουσιάσει αλλεργία το παιδί να τρώμε τα πάντα. Στο λέω γιατί είναι πολύ δύσκολο να αποφεύγεις τροφές 😕 Δεν ξέρεις τι να φας μετά.

Με τον θηλασμό πως τα πας;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Eliza Kats & @Αναστασία28 και εμένα το μωράκι μου ΥΠΟΦΕΡΕΙ ακόμα από κολικούς! Το κλαμα και ο πονος ειναι πια καθημερινο φαινομενο για εμας κοριτσια.

Οι απόψεις των παιδιάτρων μας διαφερουν ως προς τη διαχειριση τους. Ο ενας μας λεει να ΜΗΝ αλλαξουμε γαλα (δινω φορμουλα) γιατι ολα τα γαλατα ειναι ιδια και ο αλλος μας δινει σταγονες κατα των κολικων, οι οποιες ομως δε κανουν τιποτα.

Πραγματικα δε μπορω αλλο να βλεπω το μωρακι μου να υποφερει τόοοοοσο καθε φορα που πινει γαλα!

Στα μισα του ταισματος, αρχιζει το κλαμα από τον πονο που εχει και φτυνει τη θηλη του μπιμπερο... Παραλληλα εχει πολλα αερια. 

Εσας εχουν αερια τα μωρακια σας? Εμας σχεδον ολη μερα. Μαλιστα ειναι δυνατα και τα ακουμε - σα να ηταν ενηλικα ανθρωπου!

Μιλάμε δλδ για πολλούς και συστηματικούς ολοήμερους κολικούς... όχι αστεία..

υ.γ. Πήραμε πάλι τον παιδίατρο τηλέφωνο και μας είπε να του δώσουμε ντεπόν για παιδιά. Αλλά διστάζουμε βρε κορίτσια.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

υ.γ.2. Αγόρασα το τζελ για μασαζ για κολικους και του έκανα ήδη ένα καλό μασαζ στη κοιλιά πριν το γεύμα και τώρα τον ταίζω καινούργιο γάλα, ειδικό για κολικούς, το Sanilac AC. Ευχηθείτε να πιάσουν τόπο αυτά τα δύο μήπως και ΣΩΘΟΥΜΕ.

Καλή τύχη και σε εσάς κορίτσια. Αν δείτε οτι πιάνει κάτι για τους κολικούς των μωρών σας, παρακαλώ γράψτε το εδώ ❤️ Σας ευχαριστώ και καλή δύναμη και υπομονή στη πολύ απαιτητική αυτή περίοδο...

Θα μιλάμε!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 17/8/2023 at 2:30 ΠΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Καλησπέρα και από εμένα άργησα ν γράψω μιας που κ εγώ δεν έχω βοήθεια από πουθενά και ο άνδρας Μ ο καημενος δουλεύει πολλές ώρες, εμείς έχουμε κολικούς από την 7 μέρα, θηλάζω αποκλειστικά έχω κόψει όλα τα ένοχα τρφημα ,αλλά τίποτα.Αυτο με τον ύπνο το έχουμε κ εμείς από αρκετά νωρίς σε συζήτηση με τον γιατρό μου είπε ότι αυτό είναι στο παιδί είναι φυσιολογικό. Ο δικός μου θέλει 24 ώρες το 24 Ώρο αγκαλιά αλλιώς γκρινιάζει κ κοιμάται μόνο με αγκαλιά το βυζί αλλιώς οχι.Δεν υπάρχει πρόγραμμα πλέον μου λείπουν οι μέρες που κοιμόταν 3 ώρες .Δεν κοιμάται πολύ την ημέρα αλλά κοιμάται το βράδυ υπομονή.

Αρχικά να σου ζήσει κορίτσι μου, ξέχασα να το γράψω!

Εγώ γέννησα στις 3 Ιουλίου με καισαρική και σταμάτησα τον θηλασμό περίπου στις 20 μέρες.

Από τότε, δίνω φόρμουλα. 

Οι κολικοί εμάς μας ξεκίνησαν στις 10-15 μέρες, δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως πολύ νωρίς, οπότε σε ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..

Και εμείς είμαστε εντελώς μόνοι μας. Δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά.. Μας απογοήτευσαν οι παπούδες και από τις 2 πλευρές, έχω γράψει πιο αναλυτικό κείμενο κάπου παραπάνω.

Τέλοσπάντων, όσα νεογέννητα έχουν κολικούς, απαιτούν μεγάλα αποθέματα ψυχικής αντοχής από τους γονείς. Εμάς μας έλαχε αυτός ο κλήρος! 

Να σκε΄φτεσαι ότι δεν είσαι η μόνη που τραβάει αυτό το ζόρι, είμαστε και εμείς εδώ! :)

 Εμάς ενώ έτρωγε ανά 3 ώρες, πλέον θέλει ανά 2 ώρες και ξυπνάει και πιο συχνά μέσα στη νύχτα και ενώ νύχτα δεν έκλαιγε μέχρι πρότινος, τώρα κλαίει και τη νύχτα.. Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

@Eliza Kats & @Αναστασία28 και εμένα το μωράκι μου ΥΠΟΦΕΡΕΙ ακόμα από κολικούς! Το κλαμα και ο πονος ειναι πια καθημερινο φαινομενο για εμας κοριτσια.

Οι απόψεις των παιδιάτρων μας διαφερουν ως προς τη διαχειριση τους. Ο ενας μας λεει να ΜΗΝ αλλαξουμε γαλα (δινω φορμουλα) γιατι ολα τα γαλατα ειναι ιδια και ο αλλος μας δινει σταγονες κατα των κολικων, οι οποιες ομως δε κανουν τιποτα.

Πραγματικα δε μπορω αλλο να βλεπω το μωρακι μου να υποφερει τόοοοοσο καθε φορα που πινει γαλα!

Στα μισα του ταισματος, αρχιζει το κλαμα από τον πονο που εχει και φτυνει τη θηλη του μπιμπερο... Παραλληλα εχει πολλα αερια. 

Εσας εχουν αερια τα μωρακια σας? Εμας σχεδον ολη μερα. Μαλιστα ειναι δυνατα και τα ακουμε - σα να ηταν ενηλικα ανθρωπου!

Μιλάμε δλδ για πολλούς και συστηματικούς ολοήμερους κολικούς... όχι αστεία..

υ.γ. Πήραμε πάλι τον παιδίατρο τηλέφωνο και μας είπε να του δώσουμε ντεπόν για παιδιά. Αλλά διστάζουμε βρε κορίτσια.. δε ξέρω τι άλλο να κάνω.

υ.γ.2. Αγόρασα το τζελ για μασαζ για κολικους και του έκανα ήδη ένα καλό μασαζ στη κοιλιά πριν το γεύμα και τώρα τον ταίζω καινούργιο γάλα, ειδικό για κολικούς, το Sanilac AC. Ευχηθείτε να πιάσουν τόπο αυτά τα δύο μήπως και ΣΩΘΟΥΜΕ.

Καλή τύχη και σε εσάς κορίτσια. Αν δείτε οτι πιάνει κάτι για τους κολικούς των μωρών σας, παρακαλώ γράψτε το εδώ ❤️ Σας ευχαριστώ και καλή δύναμη και υπομονή στη πολύ απαιτητική αυτή περίοδο...

Θα μιλάμε!

 

Πιστεύω καλύτερα που αλλάξετε γάλα. Μπορεί να τον πειράζει αυτό που του έδινες. Θυμάμαι ότι έχεις πάρει και ειδικά μπιμπερο, οπότε είσαι καλυμμένη από εκεί. Εκτός και θες αργότερα να δοκιμάσεις άλλα μπιμπερο μπας και γίνει τίποτα.

Εμένα επειδή θηλάζει μάλλον δεν είναι τόσο βαριά τα πράγματα. Και από τότε που ξεκίνησα το μασάζ είναι καλύτερα. Το μασάζ να το κάνετε πριν αρχίσουν οι πόνοι! Της κάνω και μπάνιο κάθε βράδυ και μερικές φορές και πρωί ή μεσημέρι αν δω ότι σφίγγεται πολύ γιατί την χαλαρώνει. Κάτι άλλο που έκανα είναι να της φοράω κάλτσες! Κάπου διάβασα ότι τα κρύα πόδια εντείνουν την κατάσταση.

@Ersi85 έχεις δοκιμάσει να τον έχεις σε μάρσιπο; Λένε ότι βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 δεν έβγαλες άκρη με τις γιαγιάδες ε;

Από ότι θυμάμαι θα επιστρέψεις σύντομα στην εργασία σου, με τον μικρό τι θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Πιστεύω καλύτερα που αλλάξετε γάλα. Μπορεί να τον πειράζει αυτό που του έδινες. Θυμάμαι ότι έχεις πάρει και ειδικά μπιμπερο, οπότε είσαι καλυμμένη από εκεί. Εκτός και θες αργότερα να δοκιμάσεις άλλα μπιμπερο μπας και γίνει τίποτα.

Εμένα επειδή θηλάζει μάλλον δεν είναι τόσο βαριά τα πράγματα. Και από τότε που ξεκίνησα το μασάζ είναι καλύτερα. Το μασάζ να το κάνετε πριν αρχίσουν οι πόνοι! Της κάνω και μπάνιο κάθε βράδυ και μερικές φορές και πρωί ή μεσημέρι αν δω ότι σφίγγεται πολύ γιατί την χαλαρώνει. Κάτι άλλο που έκανα είναι να της φοράω κάλτσες! Κάπου διάβασα ότι τα κρύα πόδια εντείνουν την κατάσταση.

@Ersi85 έχεις δοκιμάσει να τον έχεις σε μάρσιπο; Λένε ότι βοηθάει.

 Από ότι διαπίστωσα, δικαιούμαι άδεια 4 μηνών ανευ αποδοχών, οπότε θα είμαι σπίτι με το μωρό έως και τον Ιανουάριο. Πάλι καλά. Μένει όμως να το επιβεβαι΄ωσω και επίσημα.

Καλτσάκια του φοράω και εγώ, διαισθητικά. Πολύ σωστή η συμβουλή σου! Καμιά φορά ήταν κρύα τα πατουσάκια του, ειδικά με το μπάνιο και για αυτό του φοράω καθημερινά.

Μασαζάκι του κάνω από χθες που αγοράσαμε το τζελ για 10 λεπτά κάθε φορά, δεξιόστροφα και βλέπω ότι τον χαλαρώνει. Πριν τον ταίσω του το κάνω. Ελπίζω το μασαζ να μειωσει τα επεισοδια των κολικων.

Το νέο μας γάλα δυστυχώς δεν τον ικανοποίησε, ουτε σε υφη, ουτε σε γευση. Ηταν το 4ο γαλα που δοκιμασαμε. Επινε ελαχιστο και μετα εφτυνε τη θηλη κλαιγοντας. Επειδη το εκανε σε 4-5 ταισματα, φοβηθηκαμε που δεν ετρωγε και γυρισαμε παλι στο παλιο... 

Περιμενω καρτερικα τη μερα που θα εξαφανιστουν οι κολικοι..

Μπάνιο στη θαλασσα και σεξ σου επετρεψε ο γιατρος σου? Αυριο θα παω να με δει η δικια μου, για να μου δωσει την εγκριση. Ωστοσο για την ωρα, δεν εχω αντοχες ουτε για το ενα, ουτε για το αλλο! 

Θέλω μόνο ύπνο.. αυτό μου λείπει. Υπνοοοος.

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

 Από ότι διαπίστωσα, δικαιούμαι άδεια 4 μηνών ανευ αποδοχών, οπότε θα είμαι σπίτι με το μωρό έως και τον Ιανουάριο. Πάλι καλά. Μένει όμως να το επιβεβαι΄ωσω και επίσημα.

Καλτσάκια του φοράω και εγώ, διαισθητικά. Πολύ σωστή η συμβουλή σου! Καμιά φορά ήταν κρύα τα πατουσάκια του, ειδικά με το μπάνιο και για αυτό του φοράω καθημερινά.

Μασαζάκι του κάνω από χθες που αγοράσαμε το τζελ για 10 λεπτά κάθε φορά, δεξιόστροφα και βλέπω ότι τον χαλαρώνει. Πριν τον ταίσω του το κάνω. Ελπίζω το μασαζ να μειωσει τα επεισοδια των κολικων.

Το νέο μας γάλα δυστυχώς δεν τον ικανοποίησε, ουτε σε υφη, ουτε σε γευση. Ηταν το 4ο γαλα που δοκιμασαμε. Επινε ελαχιστο και μετα εφτυνε τη θηλη κλαιγοντας. Επειδη το εκανε σε 4-5 ταισματα, φοβηθηκαμε που δεν ετρωγε και γυρισαμε παλι στο παλιο... 

Περιμενω καρτερικα τη μερα που θα εξαφανιστουν οι κολικοι..

Μπάνιο στη θαλασσα και σεξ σου επετρεψε ο γιατρος σου? Αυριο θα παω να με δει η δικια μου, για να μου δωσει την εγκριση. Ωστοσο για την ωρα, δεν εχω αντοχες ουτε για το ενα, ουτε για το αλλο! 

Θέλω μόνο ύπνο.. αυτό μου λείπει. Υπνοοοος.

 

 

Κρίμα για το γάλα... Δοκιμάστε κι άλλο λέω εγώ. Αυτό που κλαίει ενώ πίνει μου κάνει ότι τον πειράζει. Οι κολικοί συνήθως είναι ανεξάρτητοι από το τάισμα και συμβαίνουν συγκεκριμένη ώρα περίπου. Εμάς πχ. την πιάνει 12-2 τη νύχτα συνήθως ή το πρωί 11-12.

Αχ μπανάκι έκανα την προηγούμενη εβδομάδα που πήγαμε στα πεθερικά. Ήταν τέλεια! Πήγαμε απόγευμα κατά τις 7, κοιμόταν και η μπέμπα και το απολαύσαμε 😊 Εμένα με είδε η γιατρός και μου έδωσε το οκ και για τα 2. Έχει επανέλθει λέει η μήτρα. 

Τώρα το σεξ πονεμένο θέμα κυριολεκτικά... Προσπαθήσαμε 2 φορές με όχι και πολύ επιτυχία... Δεν έχω αρκετή υγρασία και έχω κλείσει πολύ 😅 Ούτε όταν ήμουν παρθένα έτσι 😅 Διάβασα στο ίντερνετ ότι λέει όσο θηλάζεις υπάρχει κολπική ξηρότητα, οπότε σκατουλες... Ελπίζω εσύ που δεν θηλάζεις να είσαι οκ 😊

Τέλεια για την άδεια, αν και άνευ αποδοχών! Γιατί είναι πολύ μικρούλης! Αλλά πώς και δεν δικαιουσαι την 9μηνη του ΟΑΕΔ? Θέλει κάποια ένσημα;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα καλτσακια βοηθάνε δεν το περίμενα  εγώ με το τζελ δεν είδα καμία διαφορά το μπάνιο μας βοηθάει χαλαρώνει αρκετά εγώ δοκίμασα μάρσιπο διότι ο δικός μου θέλει αρκετή αγκαλιά στο μάρσιπο κοιμάται αλλά δεν είναι κ το πιο ξεκούραστο για την μέση.εμας μας βοηθάει όταν πονάει πολύ να ξαπλώνει πάνω Μ κ να ξαπλώνουμε με κοιλιά κοιλιά θερμή αγκαλίτσα έτσι κοιμαται .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/8/2023 at 10:45 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Αρχικά να σου ζήσει κορίτσι μου, ξέχασα να το γράψω!

Εγώ γέννησα στις 3 Ιουλίου με καισαρική και σταμάτησα τον θηλασμό περίπου στις 20 μέρες.

Από τότε, δίνω φόρμουλα. 

Οι κολικοί εμάς μας ξεκίνησαν στις 10-15 μέρες, δε θυμάμαι ακριβώς. Πάντως πολύ νωρίς, οπότε σε ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ..

Και εμείς είμαστε εντελώς μόνοι μας. Δεν έχουμε βοήθεια από πουθενά.. Μας απογοήτευσαν οι παπούδες και από τις 2 πλευρές, έχω γράψει πιο αναλυτικό κείμενο κάπου παραπάνω.

Τέλοσπάντων, όσα νεογέννητα έχουν κολικούς, απαιτούν μεγάλα αποθέματα ψυχικής αντοχής από τους γονείς. Εμάς μας έλαχε αυτός ο κλήρος! 

Να σκε΄φτεσαι ότι δεν είσαι η μόνη που τραβάει αυτό το ζόρι, είμαστε και εμείς εδώ! :)

 Εμάς ενώ έτρωγε ανά 3 ώρες, πλέον θέλει ανά 2 ώρες και ξυπνάει και πιο συχνά μέσα στη νύχτα και ενώ νύχτα δεν έκλαιγε μέχρι πρότινος, τώρα κλαίει και τη νύχτα.. Αυτά!

Σε ευχαριστώ πολύ και σε εσας κορίτσια.Ειναι πάρα πολύ ψυχοφθόρο αυτό με τους κολικούς ειδικά αν σε περιτριγυρίζουν τα πέντε τουβαρια,νιώθεις φχαλια σαν μάνα κ πραγματικά χρειάζεσαι μια βοήθεια εκείνη την στιγμή.Ο δικός μου όταν πονάει μπορεί ν τρώει κ ανά μία ώρα το βράδυ όμως τρώει ανά τρεις.ουτε εμένα κλαρί την νύχτα εκτός από σπάνια βραδιά πιο πολύ από το πρωί που θα ξυπνήσει έως της 9 το βράδυ έχουμε πόνους που έρχονται ο φεύγουν 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό βλέπω και που αποφεύγω τροφές ο μικρός παραμένει στην ίδια κατάσταση αλλά αποφεύγω κ για μένα τα γαλακτοκομικά λογο ευερέθιστου εντέρου τώρα ξεκίνησα ατασθαλίες τρώω κανένα τυρί..ο Θηλασμός καλά πάει απλά έχω αρκετό γάλα σε σημείο ο λαίμαργος μου να πνίγεται και να τον σταματάω με το ζόρι και κάθε μέρα να αλλάζω σεντόνια .Στην αρχή ξεκίνησε πάρα πολύ χάλια καλή εμπειρία με τις μαίες στο νοσοκομείο.αργησε ν μου κατέβει γάλα 2,5 μέρες το πρωτογαλο λίγο κ πάρα λίγο να πάθω μαστίτιδα επειδή Μ λέγανε δεν έχεις γάλα δώσε μπουκάλι,Μ μάτωσε κ της θυλες μιας που η μαία που με βοήθησε να θηλάσω ούτε καν Μ έδειξε έβαλε το μωρό πέντε λεπτα στο στήθος είπε δεν έχεις γαλα.την τρίτη μέρα με συμορφωσε ο γυναικολόγος Μ Κ με ματωμένες θυλες κ υπομονή τ κατάφερα δέκα μέρες  και πονούσα αλλά άξιζε ο κόπος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/8/2023 at 2:20 ΜΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Αυτό βλέπω και που αποφεύγω τροφές ο μικρός παραμένει στην ίδια κατάσταση αλλά αποφεύγω κ για μένα τα γαλακτοκομικά λογο ευερέθιστου εντέρου τώρα ξεκίνησα ατασθαλίες τρώω κανένα τυρί..ο Θηλασμός καλά πάει απλά έχω αρκετό γάλα σε σημείο ο λαίμαργος μου να πνίγεται και να τον σταματάω με το ζόρι και κάθε μέρα να αλλάζω σεντόνια .Στην αρχή ξεκίνησε πάρα πολύ χάλια καλή εμπειρία με τις μαίες στο νοσοκομείο.αργησε ν μου κατέβει γάλα 2,5 μέρες το πρωτογαλο λίγο κ πάρα λίγο να πάθω μαστίτιδα επειδή Μ λέγανε δεν έχεις γάλα δώσε μπουκάλι,Μ μάτωσε κ της θυλες μιας που η μαία που με βοήθησε να θηλάσω ούτε καν Μ έδειξε έβαλε το μωρό πέντε λεπτα στο στήθος είπε δεν έχεις γαλα.την τρίτη μέρα με συμορφωσε ο γυναικολόγος Μ Κ με ματωμένες θυλες κ υπομονή τ κατάφερα δέκα μέρες  και πονούσα αλλά άξιζε ο κόπος.

Μπράβο σου που τα κατάφερες! Δυστυχώς κάποιες μαίες είναι ότι να ναι... Εγώ στο Ιασώ τις κυνηγούσα γιατί έρχονταν δυο λεπτά μου "κούμπωναν" το παιδί στο στήθος και έφευγαν! Και η δικιά μου αμέσως μετά την πετούσε την θηλή και δεν θήλαζε. Δράμα... Ευτυχώς που έχουν και συμβούλους θηλασμού και με αυτές κάτι έγινε. 

3η μέρα κατεβαίνει το γάλα οπότε καλά ήσουν. Όσο για την υπερπαραγωγή κι εγώ έχω και πνίγεται. Θα σου γράψω αύριο τι συμβουλή ακολούθησα που με βοήθησε και τώρα είναι πολύ καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Αναστασία28 επανήλθα για την υπερπαραγωγή! Λοιπόν εγώ κάνω αυτό και έχει βελτιωθεί αρκετά η παραγωγή μου (κάπου το διάβασα): Δίνω ένα στήθος περισσότερες φορές μέχρι να αδειάσει σχεδόν (ή να μην αντέχω την συμφόρηση στο άλλο) και στο άλλο βγάζω με το χέρι για να αποσυμφορηστει και έχω σταματήσει να βγάζω με το θηλαστρο, εκτός και είναι ανάγκη. Με αυτόν τον τρόπο λένε ότι δίνεται σήμα ώστε να σταματήσει η παραγωγή γάλακτος, γιατί καταλαβαίνει ο οργανισμός ότι είναι αρκετό το γάλα. 

Οπότε μην δίνεις και από τα 2 στήθη κάθε φορά. Ένα την φορά και δώσε συνεχόμενα 2-3 φορές το ίδιο στήθος. Ελπίζω να σε βοηθήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα το δοκιμάσω αν κ Μ πονάει πολύ το στήθος .Για την υπερπαραγωγή φταίει κ ο μπόμπιρας τρώει πολύ συχνά που το στήθος Μ νομίζει ότι έχω 4..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 2/9/2023 at 2:57 ΠΜ, ο/η Αναστασία28 είπε:

Θα το δοκιμάσω αν κ Μ πονάει πολύ το στήθος .Για την υπερπαραγωγή φταίει κ ο μπόμπιρας τρώει πολύ συχνά που το στήθος Μ νομίζει ότι έχω 4..

Για αυτό να βγάζεις με το χέρι για να μην πονάς. Κοίτα εγώ μια μέρα άδειασα και το ένα στήθος με το θηλαστρο τελείως και μετά συνέχισα την τακτική που σου είπα και πάει καλύτερα. Ελπίζω ότι σιγά σιγά θα στρώσει κι άλλο η κατάσταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 3/9/2023 at 5:38 ΠΜ, ο/η Eliza Kats είπε:

Για αυτό να βγάζεις με το χέρι για να μην πονάς. Κοίτα εγώ μια μέρα άδειασα και το ένα στήθος με το θηλαστρο τελείως και μετά συνέχισα την τακτική που σου είπα και πάει καλύτερα. Ελπίζω ότι σιγά σιγά θα στρώσει κι άλλο η κατάσταση.

Η υπερπαραγωγή διαβαζα ένα άρθρο προκαλεί κολικούς και παλινδρόμηση,επίσης το μωρό δεν πίνει ευχάριστα γάλα.ευχιμαι να στρώσει.Ασχετο πριν γεννήσω είχα μια καλή σχέση με την πεθερά μου. τώρα αφού γέννησα και ίσως επειδή είπε θα με βοηθήσει κ δεν με βοήθησε (δεν ζει η μητέρα Μ μεγάλος σε ηλικία πατέρας)την έχω δει 3_4 φορές στους δύο μήνες .έχει αλλάξει δραματικά η σχέση μας, πλέον εκνευρίζομαι μόνο που ακούω το όνομα της φτάνει κ που Μ είπε ότι ο μικρός αδυνάτισε μήπως δεν τρωει ενώ έχουμε βάλει πολύ βάρος αλλά όταν δεν το βλέπεις και άλλα πολλά και ροταω φταινε οι ορμόνες η πριν δεν εβλεπα τι ήτανε. ;

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Αναστασία28 είπε:

Η υπερπαραγωγή διαβαζα ένα άρθρο προκαλεί κολικούς και παλινδρόμηση,επίσης το μωρό δεν πίνει ευχάριστα γάλα.ευχιμαι να στρώσει.Ασχετο πριν γεννήσω είχα μια καλή σχέση με την πεθερά μου. τώρα αφού γέννησα και ίσως επειδή είπε θα με βοηθήσει κ δεν με βοήθησε (δεν ζει η μητέρα Μ μεγάλος σε ηλικία πατέρας)την έχω δει 3_4 φορές στους δύο μήνες .έχει αλλάξει δραματικά η σχέση μας, πλέον εκνευρίζομαι μόνο που ακούω το όνομα της φτάνει κ που Μ είπε ότι ο μικρός αδυνάτισε μήπως δεν τρωει ενώ έχουμε βάλει πολύ βάρος αλλά όταν δεν το βλέπεις και άλλα πολλά και ροταω φταινε οι ορμόνες η πριν δεν εβλεπα τι ήτανε. ;

 

 

Μία από τα ίδια.. Η οργή που έχεις αυτό το καιρό για την πεθερά σου μάλλον είναι η απωθημένη οργή που δεν έχεις κοντά σου τη μαμά σου τώρα που την χρειαζόσουν περισσότερο από ποτέ.

Όλο αυτό σε συνδυασμό με τις υψηλές ορμόνες, το παρατεταμένο ξενύχτι και τα baby blues που συμβαίνουν στις αρχές της λοχείας, σου πυροδοτούν οργή και ίσως και θλίψη.

Αντικειμενικά, είναι πολύ δύσκολο που μεγαλώνουμε μόνες μας τα μωρά μας.

Ίσως είχαμε και οι δύο την πεποίθηση ΄ότι θα είχαμε περισσότερη βοήθεια από τους άλλους και για αυτό απογοητευτήκαμε.

Είναι πολύ σημαντικό να έχουμε έναν άλλο άνθρωπο να μας ξεκουράσει έστω για μια ώρα, ώστε να πάρουμε μία ανάσα και να συνεχίσουμε πιο δυναμικά το έργο μας.

Αυτό έπαθα κ εγώ με τη δική μου πεθερά τον 1ο μήνα που είχα γεννήσει. Τώρα που έχουν περάσει 2+ μήνες, την αντιμετωπίζω πιο χαλαρά και ήρεμα και σχεδόν με μια μικρή αδιαφορία μέσα μου, ενώ στην αρχή μου ερχόταν έντονα να ξεσπάσω..

Η μητέρα μου δε συμμετέχει στο μεγάλωμα του μωρού μου και η πεθερά μου λίγο και αυτό επειδή τυχαίνει προσωρινά να μένουμε δίπλα της. Που να δεις πόσο προκλητικό μου ήταν στις αρχές που είχα γεννήσει που την έβλεπα να φυλάει τα άλλα της εγγόνια από τις 3 το μεσημέρι έως τις 10 τη νύχτα συνεχόμενα..

Τελικά μέσα μου το πήρα απόφαση ότι για το μωρό μου είμαστε μόνο ο άντρας μου κ εγώ κ όποια από τις δύο μπορεί να προσφέρει την ελάχιστη βοήθεια, καλοδεχούμενη.

Στα φραστικά σχόλια που σου κάνει, βλέπω 2 λύσεις. Ή της απαντάς κοφτά ότι δε σου αρέσει αυτό που κάνει και ότι το θεωρείς άδικο να σχολιάζει το μωρό σου από τη στιγμή που δε συμμετέχει στο μεγάλωμά του ή αδιαφορείς (σα να μη το άκουσες) και προχωράς τη ζωή σου, χωρίς να σε ενδιαφέρει η δική της άποψη.

Μια μέρα εγώ της μίλησα έντονα, όταν το μωρό μου είχε κρίση κολικών και τρελάθηκε στο κλάμα για ώρες και εκείνη έπαιζε με τα άλλα της εγγόνια που είναι όλα άνω των 5 χρονών και δε ρώτησα αν το μωρό μου είναι καλά ή όχι. Και την πήρα λοιπόν τηλέφωνο και της έβαλα τις φωνές ότι ακούει το μωρό μου να σφαδάζει και ότι αδιαφορεί, αλλά μετά με μάλωσε ο άντρας μου.. ζητούσε το λόγο γιατί μίλησα τόσο απότομα στη μαμά του κλπ κλπ.  Τελικά εκείμη μου ξαναμίλησε την επόμενη ημέρα, ίσως κατάλαβε το λάθος της.. Έκτοτε δεν έχω ξανα ασχοληθεί μαζί της και όταν εκείνη θέλει να με βοηθήσει σε κάτι, το δέχομαι και την ευχαριστώ.

Κατάλαβα ότι κανείς δεν είναι υποχρεωμένος να μας βοηθάει και πήρα το μάθημά μου να μη περιμένω τπτ και από τότε ξέγνοιασα, διότι πια δεν έχω προσδοκίες και έτσι δεν πληγώνομαι.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Αναστασία28 είπε:

Η υπερπαραγωγή διαβαζα ένα άρθρο προκαλεί κολικούς και παλινδρόμηση,επίσης το μωρό δεν πίνει ευχάριστα γάλα.ευχιμαι να στρώσει.Ασχετο πριν γεννήσω είχα μια καλή σχέση με την πεθερά μου. τώρα αφού γέννησα και ίσως επειδή είπε θα με βοηθήσει κ δεν με βοήθησε (δεν ζει η μητέρα Μ μεγάλος σε ηλικία πατέρας)την έχω δει 3_4 φορές στους δύο μήνες .έχει αλλάξει δραματικά η σχέση μας, πλέον εκνευρίζομαι μόνο που ακούω το όνομα της φτάνει κ που Μ είπε ότι ο μικρός αδυνάτισε μήπως δεν τρωει ενώ έχουμε βάλει πολύ βάρος αλλά όταν δεν το βλέπεις και άλλα πολλά και ροταω φταινε οι ορμόνες η πριν δεν εβλεπα τι ήτανε. ;

 

 

Γελάω γιατί μια από τα ίδια κι εγώ 🤣 Τελικά όταν κάνεις παιδί ξεκινάει η κόντρα πεθερά - νύφη 🤣

Εγώ βρε κορίτσια δεν έχω τη μαμά μου καθώς έχει πεθάνει χρόνια τώρα και γενικά οι δικοί μας μένουν σε άλλες πόλεις. Θα ήθελα να έχω την αδελφή μου κοντά για βοήθεια γιατί την εμπιστεύομαι φουλ κι ας μην ξέρει από παιδιά.

Πάμε τώρα στην πεθερά. Δεν της έχω εμπιστοσύνη! Αρχικά μας εκνεύριζε με τον άντρα μου γιατί μας έλεγε συνέχεια αν θέλουμε βοήθεια να πάμε σπίτι της να μείνουμε να μας βοηθάει με το μωρό. Μιας και ο άντρας μου δεν δούλευε τότε. Ήταν εκνευρηστικο γιατί της είπαμε πολλές φορές ότι δεν θέλουμε βοήθεια, και ότι είμαστε 2 άτομα απολύτως ικανά να φέρουμε βόλτα ένα μωρό και ένα σπίτι. Εντωμεταξύ αυτή δουλεύει κι όλας και είναι γιατρός και αυτή και ο πεθερός μου. Να πάω δλδ εκεί το βρέφος να κολλήσει τίποτα!

Αφού το ξεπεράσαμε αυτό, όταν σαραντησαμε πήγαμε λίγες μέρες εκεί διακοπές με τον άντρα μου. Όλη την ώρα να μας λέει να της αφήσουμε το μωρό να πάμε καμιά βόλτα. Να αφήσω δλδ 40ημερων βρέφος σε "ξένα" χέρια χωρίς γάλα (θηλάζω αποκλειστικά).  Τεσπά, μια μέρα έπρεπε να πάμε σε ένα μαγαζί να αλλάξουμε κάτι και επειδή ήταν μεσημέρι και έκανε απίστευτη ζέστη είπα να μην πάρω το μωρό και το ταλαιπωρήσω. Το είχα ταισει και κοιμήσει και είπαμε με τον άντρα μου να της το αφήσουμε. Δεν θα κάναμε πολύ και συνήθως η μικρή κοιμόταν τότε τουλάχιστον 2 ώρες. Της είπα λοιπόν "Αν ξυπνήσει πάρε με τηλέφωνο!". Μου λέει αυτή "Ναι μην ανησυχείς, αν κλαίει πολύ θα σε πάρω". Της λέω "Όχι αν κλαίει, μόλις ξυπνήσει θα με πάρεις!"

Ε ξύπνησε και δεν με πήρε ποτέ! Το έμαθα τυχαία που την πήρα τηλ να δω αν θέλει να της φέρουμε κάτι. Και όταν έφτασα σπίτι έμαθα ότι το παιδί είχε ξύπνησε και έκλαιγε πόση ώρα και ότι άλλαζε αγκαλιές για να το ξανακοιμησουν. Τα πήρα ρε κορίτσια! Μια οδηγία της έδωσα! 

Έχει κάνει κι άλλα αλλά θα γράψω σεντόνι πάλι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι κάνετε κορίτσια; Πώς είναι τα μωράκια σας;

Εμείς φαίνεται να τους ξεπεράσαμε τους κολικούς. Βέβαια δυσκολεύεται πολλές φορές να τα κάνει και έχει λίγη γκρίνια και κλαψα μέχρι να ενεργοποιηθεί. Αλλά καμία σχέση με τους κολικούς.

Την Παρασκευή έχουμε παιδίατρο θα κάνουμε και το πρώτο μας εμβόλιο 😊

Και χαμογελάει 😁😁😁 Δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα στον κόσμο από αυτό 😁😁😁 Όσο κουρασμένη και να είμαι όταν μου σκάει χαμόγελο λιώνω 😄

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...