Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

στις πριν 13 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Καλέ μόλις σταματήσει η πολύ η ζέστη να το πάρεις το μωράκι και να πάτε μια νυχτερινή βόλτα. Θα τρελαθείς μέσα στο σπίτι! 

Εμείς έχουμε ήδη βγει 3 φορές! 1 βράδυ που προχώρησα 2 τετράγωνα με το ζόρι, λόγω καισαρικής, 1 βράδυ που πήγαμε 3 τετράγωνα μέχρι μια πλατεία που έχουμε εδώ και φάγαμε ένα παγωτό στο παγκάκι και ένα απόγευμα 7-8 η ώρα, που πήγαμε εδώ κοντά πάλι για έναν καφέ στα γρήγορα μέχρι να ξυπνήσει η μικρή 😅

Ήμουν άλλος άνθρωπος μετά! Γενικά ο παιδίατρος μας είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα να βγαίνουμε σε ανοικτούς χώρους. Και μας προέτρεψε να πηγαίνουμε για καφεδάκια όσο έχει καλό καιρό (εννοείται όχι όταν έχει πολύ ήλιο και ζέστη).

Οπότε μόλις σταματήσουν τα 40αρια, κουνουπιέρα στο παιδί και έξω από το σπίτι!

Αυτό και θα κάνουμε Eliza 👶

Δεν παλεύεται αλλιώς..

Αποφασίσαμε κάποια βράδια μετά τις 22.00 που αρχίζει λίγο να δροσίζει, να πηγαίνουμε βόλτα το μωρό με το αυγό σε κάποιο πάρκο και εμείς να παίρνουμε ένα χυμό στο χέρι.

Εναλλακτικά αυτό που πρότεινε ο παιδίατρος σε εμάς είναι να πάμε παραλία βράδυ! Δε το έχουμε τολμήσει ως τώρα, αλλά θα το δοκιμάσουμε προσεχώς. 

Παρεπιπτόντως, μου φαίνεται απίστευτο που ήδη σήμερα κλείσαμε 2 εβδομάδες από τον τοκετό!! @peacock

Ήθελα να σας ρωτήσω και για το 40ντισμα.

Πρέπει να κλείσουμε 40 ημέρες ημερολογιακές και μετά πάμε εκκλησία ή 30 ημέρες και πάμε την 31η?

Τα φώτα σας όποια γνωρίζει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό και θα κάνουμε Eliza 👶

Δεν παλεύεται αλλιώς..

Αποφασίσαμε κάποια βράδια μετά τις 22.00 που αρχίζει λίγο να δροσίζει, να πηγαίνουμε βόλτα το μωρό με το αυγό σε κάποιο πάρκο και εμείς να παίρνουμε ένα χυμό στο χέρι.

Εναλλακτικά αυτό που πρότεινε ο παιδίατρος σε εμάς είναι να πάμε παραλία βράδυ! Δε το έχουμε τολμήσει ως τώρα, αλλά θα το δοκιμάσουμε προσεχώς. 

Παρεπιπτόντως, μου φαίνεται απίστευτο που ήδη σήμερα κλείσαμε 2 εβδομάδες από τον τοκετό!! @peacock

Ήθελα να σας ρωτήσω και για το 40ντισμα.

Πρέπει να κλείσουμε 40 ημέρες ημερολογιακές και μετά πάμε εκκλησία ή 30 ημέρες και πάμε την 31η?

Τα φώτα σας όποια γνωρίζει!

Καλησπέρα κορίτσια σε όλες! Χαίρομαι τόσο πολύ που ακούω νέα σας! Εμείς εχθές κλείσαμε 40 ημερολογιακές και πήγαμε εκκλησία το πρωί μας διάβασε ο παππάς μια πολύ ωραία ευχή! ΥΓεια σε όλες κορίτσια μου και στα μωράκια μας να είναι φωτισμένα! Κουράγιο και όλα θα περάσουν εμείς ήδη είμαστε σε πολύ καλύτερο δρόμο από ότι στην αρχή και με το θηλασμό και με την τομή εγώ και με το μωρό γενικά στο σπίτι! Ισχύει αυτό που λένε ότι οι πρώτες Μέρες είναι δύσκολες πραγματικά ισχύει κορίτσια θα το δείτε! Σας το λέω εγώ που δυσκολεύτηκα τρέλα με το θηλασμό και όμως έχει στρώσει πάρα πολύ το πράγμα και τρελαίνομαι κάθε φορά που με ψάχνει αυτό το πλασματάκι Να φάει και ακούει τη φωνή μου και ανοίγει το στόμα χα χα χα! Φιλιά σε όλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό και θα κάνουμε Eliza 👶

Δεν παλεύεται αλλιώς..

Αποφασίσαμε κάποια βράδια μετά τις 22.00 που αρχίζει λίγο να δροσίζει, να πηγαίνουμε βόλτα το μωρό με το αυγό σε κάποιο πάρκο και εμείς να παίρνουμε ένα χυμό στο χέρι.

Εναλλακτικά αυτό που πρότεινε ο παιδίατρος σε εμάς είναι να πάμε παραλία βράδυ! Δε το έχουμε τολμήσει ως τώρα, αλλά θα το δοκιμάσουμε προσεχώς. 

Παρεπιπτόντως, μου φαίνεται απίστευτο που ήδη σήμερα κλείσαμε 2 εβδομάδες από τον τοκετό!! @peacock

Ήθελα να σας ρωτήσω και για το 40ντισμα.

Πρέπει να κλείσουμε 40 ημέρες ημερολογιακές και μετά πάμε εκκλησία ή 30 ημέρες και πάμε την 31η?

Τα φώτα σας όποια γνωρίζει!

Κι εγώ να κλείσει 40 ημερολογιακές ξέρω!

@Argi3 αχ δίνε μας κουράγιο! Για πες πως είναι τώρα το πρόγραμμα σας; Θηλάζεις αποκλειστικά ή δίνεις και φόρμουλα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Αυτό και θα κάνουμε Eliza 👶

Δεν παλεύεται αλλιώς..

Αποφασίσαμε κάποια βράδια μετά τις 22.00 που αρχίζει λίγο να δροσίζει, να πηγαίνουμε βόλτα το μωρό με το αυγό σε κάποιο πάρκο και εμείς να παίρνουμε ένα χυμό στο χέρι.

Εναλλακτικά αυτό που πρότεινε ο παιδίατρος σε εμάς είναι να πάμε παραλία βράδυ! Δε το έχουμε τολμήσει ως τώρα, αλλά θα το δοκιμάσουμε προσεχώς. 

Παρεπιπτόντως, μου φαίνεται απίστευτο που ήδη σήμερα κλείσαμε 2 εβδομάδες από τον τοκετό!! @peacock

Ήθελα να σας ρωτήσω και για το 40ντισμα.

Πρέπει να κλείσουμε 40 ημέρες ημερολογιακές και μετά πάμε εκκλησία ή 30 ημέρες και πάμε την 31η?

Τα φώτα σας όποια γνωρίζει!

Αχ ναι κοριτσάκι μου! Απίστευτο πραγματικά! Χθες έκλεισαν 2 εβδομάδες τα μωράκια μας! 💙☺️🎉🎊

Κι εγώ δεν έχω τολμήσει ακόμα να τον βγάλω έξω βόλτα, μας προβληματίζει ο καύσωνας...είπαμε όμως να βγούμε αργά το βράδυ προς τη θάλασσα αύριο γιατί θα φρικαρουμε εντελώς μέσα στο σπίτι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Κι εγώ να κλείσει 40 ημερολογιακές ξέρω!

@Argi3 αχ δίνε μας κουράγιο! Για πες πως είναι τώρα το πρόγραμμα σας; Θηλάζεις αποκλειστικά ή δίνεις και φόρμουλα;

Ναι ναι κορίτσια πραγματικά ! Λοιπόν στην αρχή ήταν λίγο δύσκολο γιατί το μωρό ξυπνούσε δεν είχαμε πρόγραμμα πεινούσε εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί κλαίει στην αρχή εμένα κιόλας δεν χορταίνε από το θηλασμό οπότε δεν ήξερα πότε να το θηλάσω  κ ποτε να του δώσω formula και τα λοιπά! Σκέφτητε  μου ανέβασε ίκτερο καθώς δέ λερώναμε  πάνες  γιατί δεν μπορούσε να τρώει !Ξεκίνησα να της τα δίνω formula μία φορά μέσα στη μέρα γιατί ήθελα να πετύχω το θηλασμό οπότε δεν ήθελα να σταματήσω την ροή του γάλακτος.περάσαμε πολλες ωρεσ θηλασμού.. Ακόμη και τώρα κορίτσια π έχουν μειωθεί οι ατέλειωτες ώρες  που θηλάζω και έχει στρώσει το πρόγραμμα πάλι είναι μέρες που το μωρό είναι όλη μέρα στο στήθος. εντέλει φτάσαμε σ’ ένα σημείο να θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά απλά προσπαθώ να κρατήσω το μπουκάλι μία φορά μέσα στη μέρα γιατί θέλω να είναι και λίγο πιο ανεξάρτητη από εμένα να μπορώ δηλαδή να την αφήσω κάπου Σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω για καμιά ωρίτσα. Μπορώ να πω όμως ότι έχει τις τελευταίες μέρες που γκρινιάζει και δεν το θέλει το μπουκάλι🫣 Κατά τα άλλα στις 40 μέρες θα το δείτε κι εσείς ότι στρώνει πολύ το πρόγραμμα της πλέον ξυπνάει παίζουμε κατά κάποιο τρόπο ασχολείται κουράζεται ξανά κοιμάται φαγητό και τα λοιπά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Argi3 είπε:

Ναι ναι κορίτσια πραγματικά ! Λοιπόν στην αρχή ήταν λίγο δύσκολο γιατί το μωρό ξυπνούσε δεν είχαμε πρόγραμμα πεινούσε εγώ δεν μπορούσα να καταλάβω γιατί κλαίει στην αρχή εμένα κιόλας δεν χορταίνε από το θηλασμό οπότε δεν ήξερα πότε να το θηλάσω  κ ποτε να του δώσω formula και τα λοιπά! Σκέφτητε  μου ανέβασε ίκτερο καθώς δέ λερώναμε  πάνες  γιατί δεν μπορούσε να τρώει !Ξεκίνησα να της τα δίνω formula μία φορά μέσα στη μέρα γιατί ήθελα να πετύχω το θηλασμό οπότε δεν ήθελα να σταματήσω την ροή του γάλακτος.περάσαμε πολλες ωρεσ θηλασμού.. Ακόμη και τώρα κορίτσια π έχουν μειωθεί οι ατέλειωτες ώρες  που θηλάζω και έχει στρώσει το πρόγραμμα πάλι είναι μέρες που το μωρό είναι όλη μέρα στο στήθος. εντέλει φτάσαμε σ’ ένα σημείο να θηλάζω σχεδόν αποκλειστικά απλά προσπαθώ να κρατήσω το μπουκάλι μία φορά μέσα στη μέρα γιατί θέλω να είναι και λίγο πιο ανεξάρτητη από εμένα να μπορώ δηλαδή να την αφήσω κάπου Σε περίπτωση που χρειαστεί να λείψω για καμιά ωρίτσα. Μπορώ να πω όμως ότι έχει τις τελευταίες μέρες που γκρινιάζει και δεν το θέλει το μπουκάλι🫣 Κατά τα άλλα στις 40 μέρες θα το δείτε κι εσείς ότι στρώνει πολύ το πρόγραμμα της πλέον ξυπνάει παίζουμε κατά κάποιο τρόπο ασχολείται κουράζεται ξανά κοιμάται φαγητό και τα λοιπά!

Άρα τώρα έχει ψιλοστανταρ ώρες που κοιμάται και τρώει; 

Κι εγώ τώρα όλη την ώρα στο στήθος την έχω 😅 Ευτυχώς φαίνεται να τρώει καλά γιατί βλέπω να έχει "παχύνει" κάπως 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανεβάζω πάλι ανανεωμένο το πινακάκι μας! Τα υπόλοιπα κορίτσια αν έχετε γεννήσει και θέλετε να το μοιραστείτε μαζί μας χαρά μας! Ελπίζω όλα τα κορίτσια να είναι καλά και να έχουν υγιή μπεμπάκια! 

@Argi3 15/6 κορίτσι ❤️ - γέννησε 6/6

 @vou.95 19/6 αγόρι 💙 - γέννησε 15/6

 @vasilikichp 28/6 αγόρι 💙

@Christina Kaly 7/7

@peacock 12/7 αγόρι 💙  - γέννησε 3/7

@ΕλπίδαΚρ 13/7 κορίτσι ❤️ - γέννησε 7/7

 @Tasiaa 15/7 κορίτσι ❤️

 @Αναστασία28 18/7 αγόρι 💙

 @Ersi85 19/7 αγόρι 💙   - γέννησε 3/7

@Mademoiselle 20/7

@Ioanna_Ka  22/7

@Eliza Kats 24/7 κορίτσι ❤️ - γέννησε 1/7

@Stauroula_k 25/7 αγόρι 💙

 @Lilaki87 30/7 κορίτσι ❤️

 @MMaria 31/7 κορίτσι ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κορίτσια μου μανούλες και εγκυούλες!

Τι κάνετε; όλες καλά;

Εμείς εδώ προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας με το μωρό μας.

Και ενώ κοιμόταν, έτρωγε και αλλάζαμε πάνες ανά 3ωρο, έχουμε εδώ και μερικές μέρες που άλλαξε το πρόγραμμα του και θέλει γάλα ανά 2 ώρες.

Μάλιστα ξυπνάει κλαίγοντας για γάλα και αφού φάει έχει όρεξη για παιχνίδι-παρατήρηση του χώρου για αρκετή ώρα, σε αντίθεση με πριν που απλά κοιμόταν μετά το γάλα.

Τώρα μετά το γάλα μας παίρνει και 1 ώρα να χαζέψει γύρω γύρω τον χώρο και παράλληλα τον κουνάω στην αγκαλιά μου (τα χέρια μου έχουν πάρει φωτιά, δε νιώθω τους ώμους από την κούραση) μέχρι να αποκοιμηθεί..  και αφού αποκοιμηθεί, με το που πάω να τον ακουμπήσω στην κούνια του, ξυπνάει και κλαίει και θέλει πάλι αγκαλιά!

Συμβαίνει σε καμία άλλη να παρηγορηθώ; 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου μανούλες και εγκυούλες!

Τι κάνετε; όλες καλά;

Εμείς εδώ προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας με το μωρό μας.

Και ενώ κοιμόταν, έτρωγε και αλλάζαμε πάνες ανά 3ωρο, έχουμε εδώ και μερικές μέρες που άλλαξε το πρόγραμμα του και θέλει γάλα ανά 2 ώρες.

Μάλιστα ξυπνάει κλαίγοντας για γάλα και αφού φάει έχει όρεξη για παιχνίδι-παρατήρηση του χώρου για αρκετή ώρα, σε αντίθεση με πριν που απλά κοιμόταν μετά το γάλα.

Τώρα μετά το γάλα μας παίρνει και 1 ώρα να χαζέψει γύρω γύρω τον χώρο και παράλληλα τον κουνάω στην αγκαλιά μου (τα χέρια μου έχουν πάρει φωτιά, δε νιώθω τους ώμους από την κούραση) μέχρι να αποκοιμηθεί..  και αφού αποκοιμηθεί, με το που πάω να τον ακουμπήσω στην κούνια του, ξυπνάει και κλαίει και θέλει πάλι αγκαλιά!

Συμβαίνει σε καμία άλλη να παρηγορηθώ; 

 

 

 

Γεια σου μανούλα! Εμείς δεν είχαμε ποτέ πρόγραμμα 😅 

Ναι κι έμενα μένει τώρα περισσότερο ξύπνια. Αλλά δεν την έχω τόση ώρα αγκαλιά 😅 Λοιπόν εμένα συνήθως ξυπνάει κάποια στιγμή (ή πρωί ή απόγευμα) τη θηλάζω και μετά σταματάει να τρώει και κοιτάει που λες κι εσύ γύρω γύρω. Ε συνήθως τότε της μιλάω, την ακουμπάω καμία φορά στον καναπέ ή στο κρεβάτι και φέρνω το πρόσωπο μου κοντά στο δικό της και της μιλάω, τη φιλάω, την πειράζω γενικά. Κάποια στιγμή θα ξεκινήσει λίγο γκρίνια και βλέπω θέλει πάλι γάλα. Οπότε την ξαναθηλαζω και τότε κοιμάται.

Εσύ τώρα του δίνεις και στήθος ή μόνο μπουκάλι; Ρωτάω γιατί έχω παρατηρήσει ότι η δικιά μου πολλές φορές πιάνει το στήθος για παρηγοριά. Πιπιλαει λίγο και κοιμάται, δεν τρώει ουσιαστικά. Μήπως θέλει και ο δικός σου έτσι για να κοιμηθεί.

Εγώ γενικά δεν την κουνάω για να μην μαθαίνει έτσι 😅 

Εμείς έχουμε λίγη γκρίνια γενικά με το εντερακι μας. Την παρηγορεί πολύ το στήθος και η αγκαλιά μου τότε. Επίσης έχουμε και μυξουλες και πρέπει να της καθαρίζουμε συχνά τη μύτη... Δύσκολη δουλειά αυτή. Πλανταζει στο κλάμα η καψερη 😕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 22/7/2023 at 6:56 ΜΜ, ο/η Ersi85 είπε:

Γεια σας κορίτσια μου μανούλες και εγκυούλες!

Τι κάνετε; όλες καλά;

Εμείς εδώ προσπαθούμε να βρούμε τους ρυθμούς μας με το μωρό μας.

Και ενώ κοιμόταν, έτρωγε και αλλάζαμε πάνες ανά 3ωρο, έχουμε εδώ και μερικές μέρες που άλλαξε το πρόγραμμα του και θέλει γάλα ανά 2 ώρες.

Μάλιστα ξυπνάει κλαίγοντας για γάλα και αφού φάει έχει όρεξη για παιχνίδι-παρατήρηση του χώρου για αρκετή ώρα, σε αντίθεση με πριν που απλά κοιμόταν μετά το γάλα.

Τώρα μετά το γάλα μας παίρνει και 1 ώρα να χαζέψει γύρω γύρω τον χώρο και παράλληλα τον κουνάω στην αγκαλιά μου (τα χέρια μου έχουν πάρει φωτιά, δε νιώθω τους ώμους από την κούραση) μέχρι να αποκοιμηθεί..  και αφού αποκοιμηθεί, με το που πάω να τον ακουμπήσω στην κούνια του, ξυπνάει και κλαίει και θέλει πάλι αγκαλιά!

Συμβαίνει σε καμία άλλη να παρηγορηθώ; 

 

 

 

Καλησπέρα κορίτσια! 

Κι εδώ μια από τα ίδια! Στο δίωρο ξυπνάει και θέλει γάλα! Πίστευα ότι ευθύνεται πως πλέον πίνει μόνο μητρικό γάλα και δε του αρκεί αλλά απ' ότι φαίνεται μάλλον είναι φυσιολογικό... Μεγαλώνουν τα ζουζούνια μας! ☺️😍

Μένει περισσότερο ξύπνιο και το δικό μου αγόρι, τον βάζω στο λίκνο μετά το τάισμα και κάθεται ήσυχος και κοιτάει γύρω γύρω ή τον κρατάω αγκαλίτσα και τον κουνάω απαλά. Αν είναι ανήσυχος του βάζω από το YouTube ήχο από πιστολάκι και κοιμαται τσακ μπαμ 🤣 δοκιμάστε το κι εσείς αν θέλετε! 🤣 Θαυματουργό το πιστολάκι μαλλιών 😂

Εγώ έχω φοβερό θέμα με διαρροές από τη πάνα... Δε ξέρω τι κάνω λαθος και έχει δυστυχώς πολύ συχνά βρεγμένα σεντόνια 🤷🏼‍♀️ εσείς έχετε τέτοιο θέμα; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η peacock είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! 

Κι εδώ μια από τα ίδια! Στο δίωρο ξυπνάει και θέλει γάλα! Πίστευα ότι ευθύνεται πως πλέον πίνει μόνο μητρικό γάλα και δε του αρκεί αλλά απ' ότι φαίνεται μάλλον είναι φυσιολογικό... Μεγαλώνουν τα ζουζούνια μας! ☺️😍

Μένει περισσότερο ξύπνιο και το δικό μου αγόρι, τον βάζω στο λίκνο μετά το τάισμα και κάθεται ήσυχος και κοιτάει γύρω γύρω ή τον κρατάω αγκαλίτσα και τον κουνάω απαλά. Αν είναι ανήσυχος του βάζω από το YouTube ήχο από πιστολάκι και κοιμαται τσακ μπαμ 🤣 δοκιμάστε το κι εσείς αν θέλετε! 🤣 Θαυματουργό το πιστολάκι μαλλιών 😂

Εγώ έχω φοβερό θέμα με διαρροές από τη πάνα... Δε ξέρω τι κάνω λαθος και έχει δυστυχώς πολύ συχνά βρεγμένα σεντόνια 🤷🏼‍♀️ εσείς έχετε τέτοιο θέμα; 

Δοκίμασα πιστολάκι μαλλιών και κάτι άλλους ηχούς, τίποτα... Μόνο στήθος θέλει να χαλαρώσει 😅

Διαρροές λίγες προς το παρόν, ατυχήματα φουλ 😅 Λοιπόν εσείς που έχετε αγόρι σε περίπτωση που δεν το ξέρετε πρέπει να βάζετε τα πουλάκι τους προς τα κάτω όταν κλείνετε την πάνα για να μην φεύγουν τα τσισα έξω. Εμένα της έχουν φύγει 2-3 φορές τσισα από την πάνα και μια φορά κακά 😕 Γενικά μου έχει τύχει άπειρες φορές να κάνει τσια όταν πάω να της βάλω νέα πάνα αφού την έχω πλύνει και έχω περιμένει κάμποση ώρα μπας και τα ξανακάνει 😅 Είμαι σίγουρη ότι το κάνει επίτηδες η σκατουλα γιατί μετά σκάει χαμόγελο 🤣🤣

Στο θέμα μας, εγώ πειραματίζομαι ανάμεσα σε babylino και pampers. Τώρα επειδή έχω πολλά babylino και μου φαίνονται και κάπως πιο μικρά της φοράω αυτά και τα σφίγγω αρκετά σε φάση που της αφήνουν λίγο σημάδι, αλλά δεν έχω διαρροές έτσι.

Όσον αφορά το κρεβάτι, υποσεντονα κορίτσια! Εγώ δεν βάζω καν σεντόνι από κάτω. Μόνο το υποσεντονο και σεντόνι μονο για να τη σκεπάσω. Αν λερωθεί, πέταμα και άλλο. Βάζω και ένα πάνω στην αλλαξιερα. Και έτσι γλιτώνεις την ταλαιπωρία και το πλύσιμο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, εσείς έχετε πάρει ριλαξ; Και αν ναι ποιο πήρατε;

Εγώ δεν πήρα αρχικά γιατί μου φαινόταν ψιλό περιττό και ήξερα ότι πολλά παιδιά δεν κάθονται καν. Αλλά όπως βλέπω τώρα τη μικρή μου πιστεύω θα κάθονταν σε ένα τέτοιο και θα περνούσε και καλά. Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Δοκίμασα πιστολάκι μαλλιών και κάτι άλλους ηχούς, τίποτα... Μόνο στήθος θέλει να χαλαρώσει 😅

Διαρροές λίγες προς το παρόν, ατυχήματα φουλ 😅 Λοιπόν εσείς που έχετε αγόρι σε περίπτωση που δεν το ξέρετε πρέπει να βάζετε τα πουλάκι τους προς τα κάτω όταν κλείνετε την πάνα για να μην φεύγουν τα τσισα έξω. Εμένα της έχουν φύγει 2-3 φορές τσισα από την πάνα και μια φορά κακά 😕 Γενικά μου έχει τύχει άπειρες φορές να κάνει τσια όταν πάω να της βάλω νέα πάνα αφού την έχω πλύνει και έχω περιμένει κάμποση ώρα μπας και τα ξανακάνει 😅 Είμαι σίγουρη ότι το κάνει επίτηδες η σκατουλα γιατί μετά σκάει χαμόγελο 🤣🤣

Στο θέμα μας, εγώ πειραματίζομαι ανάμεσα σε babylino και pampers. Τώρα επειδή έχω πολλά babylino και μου φαίνονται και κάπως πιο μικρά της φοράω αυτά και τα σφίγγω αρκετά σε φάση που της αφήνουν λίγο σημάδι, αλλά δεν έχω διαρροές έτσι.

Όσον αφορά το κρεβάτι, υποσεντονα κορίτσια! Εγώ δεν βάζω καν σεντόνι από κάτω. Μόνο το υποσεντονο και σεντόνι μονο για να τη σκεπάσω. Αν λερωθεί, πέταμα και άλλο. Βάζω και ένα πάνω στην αλλαξιερα. Και έτσι γλιτώνεις την ταλαιπωρία και το πλύσιμο.

Τα babylino τα δοκίμασα και δε μου άρεσαν καθόλου, συγκεκριμένα μύριζαν άσχημα. Τώρα πειραματιζόμαστε με pampers premium care και pampers harmonie και σκέφτομαι να δω και τις agnotis για τις οποίες φίλες μου μου έχουν πει τα καλύτερα.. 

Το τσουτσουνι κάτω το βάζω αλλά δυστυχώς έχει διαρροές 🤷🏼‍♀️ σφίγγω κι εγώ τη πάνα... Δε ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω 🤷🏼‍♀️ 

Καλά εννοείται ότι μόλις τον αλλάζω κτλ είναι δεδομένο ότι θα κάνει τσισα και θα λερώσει το σελτεδακι του 🤦🏼‍♀️😂 Σε δουλειά να βρισκόμαστε κοινώς 🤣😂

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Να σας ρωτήσω βρε κορίτσια, εσείς έχετε πάρει ριλαξ; Και αν ναι ποιο πήρατε;

Εγώ δεν πήρα αρχικά γιατί μου φαινόταν ψιλό περιττό και ήξερα ότι πολλά παιδιά δεν κάθονται καν. Αλλά όπως βλέπω τώρα τη μικρή μου πιστεύω θα κάθονταν σε ένα τέτοιο και θα περνούσε και καλά. Οπότε σκέφτομαι να αγοράσω ένα.

Εμένα μου έδωσαν ένα ριλαξ και μας εκανε δώρο επίσης ένα ριλαξ ο κουνιάδος μου το οποίο έχει δόνηση, κούνια, μουσική, λευκούς ήχους , χρονόμετρο να κλείνει μόνο του κτλ μόνο καφέ δε φτιάχνει 🤣 

Μια φορά μόνο τον έχω βάλει πάνω προς το παρόν και έδειξε να του αρέσει, δε τον άφησα πάνω από 5-10 λεπτά γιατί είναι μικρούλης ακόμα κι έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο να κάθεται σε ριλαξ ακόμα.

Γενικα θεωρώ ότι το ριλαξ είναι σωτήρια λύση για να ηρεμεί το μωράκι! 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η peacock είπε:

Τα babylino τα δοκίμασα και δε μου άρεσαν καθόλου, συγκεκριμένα μύριζαν άσχημα. Τώρα πειραματιζόμαστε με pampers premium care και pampers harmonie και σκέφτομαι να δω και τις agnotis για τις οποίες φίλες μου μου έχουν πει τα καλύτερα.. 

Το τσουτσουνι κάτω το βάζω αλλά δυστυχώς έχει διαρροές 🤷🏼‍♀️ σφίγγω κι εγώ τη πάνα... Δε ξέρω πραγματικά τι άλλο να κάνω 🤷🏼‍♀️ 

Καλά εννοείται ότι μόλις τον αλλάζω κτλ είναι δεδομένο ότι θα κάνει τσισα και θα λερώσει το σελτεδακι του 🤦🏼‍♀️😂 Σε δουλειά να βρισκόμαστε κοινώς 🤣😂

 

Τα agnotis τα έχω σκεφτεί κι εγώ αν δεν βγάλω άκρη με τα άλλα. Αν τα δοκιμασεις γράψε εντυπώσεις. Μυρωδιά εγώ στα babylino δεν έχω καταλάβει κάτι... Μάλλον έχει να κάνει με το μωράκι.

Πάντως ευτυχώς δεν κάνει αλλεργία κάπου ακόμα η μικρή μου. Και σε προϊόντα περιποίησης που έχει τύχει να της δοκιμάσω 2 μάρκες μέχρι στιγμής είναι οκ. Εσείς πώς πάτε από αλλεργίες/δερματακι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Eliza Kats είπε:

Τα agnotis τα έχω σκεφτεί κι εγώ αν δεν βγάλω άκρη με τα άλλα. Αν τα δοκιμασεις γράψε εντυπώσεις. Μυρωδιά εγώ στα babylino δεν έχω καταλάβει κάτι... Μάλλον έχει να κάνει με το μωράκι.

Πάντως ευτυχώς δεν κάνει αλλεργία κάπου ακόμα η μικρή μου. Και σε προϊόντα περιποίησης που έχει τύχει να της δοκιμάσω 2 μάρκες μέχρι στιγμής είναι οκ. Εσείς πώς πάτε από αλλεργίες/δερματακι;

Κι εγώ δοκίμασα τρεις κρέμες αλλαγής Πάνας και είναι οκ ο μπόμπιρας ευτυχώς, βέβαια πλέον έχω καταλήξει στη κρέμα του Κορρέ την οποία έβαζαν και στο μαιευτήριο που γέννησα. 

Το δερματακι του είναι μια χαρά ☺️ γεμάτο νυχιές βέβαια το πρόσωπο 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ δε ξέρω με αυτά τα νύχια τι να κάνω... Ο παιδίατρος μου είπε να μη τα πειράξω ακόμα... Οπότε το δρακουλακι μου γρατζουναει το προσωπάκι του κάθε τόσο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η peacock είπε:

Εμένα μου έδωσαν ένα ριλαξ και μας εκανε δώρο επίσης ένα ριλαξ ο κουνιάδος μου το οποίο έχει δόνηση, κούνια, μουσική, λευκούς ήχους , χρονόμετρο να κλείνει μόνο του κτλ μόνο καφέ δε φτιάχνει 🤣 

Μια φορά μόνο τον έχω βάλει πάνω προς το παρόν και έδειξε να του αρέσει, δε τον άφησα πάνω από 5-10 λεπτά γιατί είναι μικρούλης ακόμα κι έχω την εντύπωση ότι δεν είναι ότι καλύτερο να κάθεται σε ριλαξ ακόμα.

Γενικα θεωρώ ότι το ριλαξ είναι σωτήρια λύση για να ηρεμεί το μωράκι! 

 

Χαχα όλα τα κάνει το ριλαξ του κουνιάδου! Πραγματικά βλέπω έχουν διάφορες λειτουργίες και δεν ξέρω ποιες αξίζουν και ποιες όχι 😅 Αν θες πες μου το μοντέλο του ριλαξ να του ρίξω μια ματιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Eliza Kats είπε:

Χαχα όλα τα κάνει το ριλαξ του κουνιάδου! Πραγματικά βλέπω έχουν διάφορες λειτουργίες και δεν ξέρω ποιες αξίζουν και ποιες όχι 😅 Αν θες πες μου το μοντέλο του ριλαξ να του ρίξω μια ματιά!

Σου βάζω link να το δεις: 

https://www.skroutz.gr/s/24962684/Ingenuity-Relax-Μωρού-Κούνια-SimpleComfort-Everston-με-Μουσική-και-Δόνηση-για-Παιδί-έως-9kg-11149.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ δοκίμασα τρεις κρέμες αλλαγής Πάνας και είναι οκ ο μπόμπιρας ευτυχώς, βέβαια πλέον έχω καταλήξει στη κρέμα του Κορρέ την οποία έβαζαν και στο μαιευτήριο που γέννησα. 

Το δερματακι του είναι μια χαρά ☺️ γεμάτο νυχιές βέβαια το πρόσωπο 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️ δε ξέρω με αυτά τα νύχια τι να κάνω... Ο παιδίατρος μου είπε να μη τα πειράξω ακόμα... Οπότε το δρακουλακι μου γρατζουναει το προσωπάκι του κάθε τόσο. 

Α εμένα τα νυχακια της είχαν αρχίσει να κόβονται από μόνα τους οπότε τις τα έχω κόψει τα πιο πολλά. Γενικά αν ξεκολλήσουν από το δέρμα πιστεύω δεν υπάρχει θέμα να του τα κόψεις προσεκτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου @peacock & @Eliza Kats σας απαντώ τώρα~ ❤️ 

Χαίρομαι να διαβάζω νεάκια για το μεγάλωμά σας!

Από πάνες εμείς βάζουμε Pampers premium care ή Pampers Harmonie, εναλλάξ.

Οι Harmonie είναι πιο άνετες σε μέγεθος και μας πάνε αρκετά καλύτερα σαν εφαρμογή. Επίσης έχουν εξαιρετική ποιότητα. Τις Agnotis δε τις έχουμε δοκιμάσει, γιατί μας καλύπτουν οι άλλες για την ώρα :) Διαρροές, εκτός από μία φορά, δεν είχαμε. Βρεγμένα σεντόνια δεν έχω δει ακόμη.

Μήπως για τις διαρροές που βλέπετε, χρειάζεστε διαφορετικό μέγεθος πάνας?

Τώρα, από κρέμα αλλαγής πάνας χρησιμοποιούμε από τη γέννηση του Κορρέ την ροζ. Δε την αλλάζω, γιατί είμαι ικανοποιημένη. Επίσης χρησιμοποιώ της ίδιας σειράς το σαμπουάν+αφρόλουτρο σώματος, που μυρίζουν υπέροχα. Μια πουδρέ μωρουδίλα ❤️ 

Κρέμα σώματος εσείς τους βάζετε μετά το μπάνιο? Αν ναι, ποια?

Σχετικά με τα νυχάκια του, στο μαιευτήριο μου είχαν πει να μη του τα κόψω, όμως πριν μερικές μέρες και αφού είχε γεμίσει σε κάποια σημεία με γρατσουνιές το πρόσωπό του, του τα έκοψα με βρεφικό νυχοκόπτη. Διαπιστώνω όμως ότι του μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και έχουν βγει μυτερά τα νέα! 🤷‍♀️

Τέλος, σχετικά με το θέμα ταίσματος και ύπνου, πλέον τρώμε ανά 2 με 2μιση ώρες, μένουμε ξύπνιοι για καμιά ώρα χαζεύοντας γύρω-γύρω και αμέσως μετά κοιμόμαστε από 1 έως 3 ώρες. 

Ερώτηση γυναικολογική. Έχετε ακόμα λόχεια? Εγώ μπορεί τη μία μέρα να έχω πεντακάθαρο εσώρουχο και την επόμενη να γεμίζω μισή σερβιέτα. 

Επίσης στην ουλή βάζω την αναπλαστική κρέμα Hy-sil και αρχίζω να βλέπω διαφορά στην επιπεδοποίησή της.

Δε σας είχα ρωτήσει, εσείς αντιπηκτικές ενέσεις κάνετε? Εγώ μεθαύριο τις τελειώνω. 20 ημέρες συνολικά από τον τοκετό. Μεγάλο μανίκι να βγαίνω μέσα στον καύσωνα και να ψάχνω φαρμακεία να μου την κάνουν..

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου @peacock & @Eliza Kats σας απαντώ τώρα~ ❤️ 

Χαίρομαι να διαβάζω νεάκια για το μεγάλωμά σας!

Από πάνες εμείς βάζουμε Pampers premium care ή Pampers Harmonie, εναλλάξ.

Οι Harmonie είναι πιο άνετες σε μέγεθος και μας πάνε αρκετά καλύτερα σαν εφαρμογή. Επίσης έχουν εξαιρετική ποιότητα. Τις Agnotis δε τις έχουμε δοκιμάσει, γιατί μας καλύπτουν οι άλλες για την ώρα :) Διαρροές, εκτός από μία φορά, δεν είχαμε. Βρεγμένα σεντόνια δεν έχω δει ακόμη.

Μήπως για τις διαρροές που βλέπετε, χρειάζεστε διαφορετικό μέγεθος πάνας?

Τώρα, από κρέμα αλλαγής πάνας χρησιμοποιούμε από τη γέννηση του Κορρέ την ροζ. Δε την αλλάζω, γιατί είμαι ικανοποιημένη. Επίσης χρησιμοποιώ της ίδιας σειράς το σαμπουάν+αφρόλουτρο σώματος, που μυρίζουν υπέροχα. Μια πουδρέ μωρουδίλα ❤️ 

Κρέμα σώματος εσείς τους βάζετε μετά το μπάνιο? Αν ναι, ποια?

Σχετικά με τα νυχάκια του, στο μαιευτήριο μου είχαν πει να μη του τα κόψω, όμως πριν μερικές μέρες και αφού είχε γεμίσει σε κάποια σημεία με γρατσουνιές το πρόσωπό του, του τα έκοψα με βρεφικό νυχοκόπτη. Διαπιστώνω όμως ότι του μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και έχουν βγει μυτερά τα νέα! 🤷‍♀️

Τέλος, σχετικά με το θέμα ταίσματος και ύπνου, πλέον τρώμε ανά 2 με 2μιση ώρες, μένουμε ξύπνιοι για καμιά ώρα χαζεύοντας γύρω-γύρω και αμέσως μετά κοιμόμαστε από 1 έως 3 ώρες. 

Ερώτηση γυναικολογική. Έχετε ακόμα λόχεια? Εγώ μπορεί τη μία μέρα να έχω πεντακάθαρο εσώρουχο και την επόμενη να γεμίζω μισή σερβιέτα. 

Επίσης στην ουλή βάζω την αναπλαστική κρέμα Hy-sil και αρχίζω να βλέπω διαφορά στην επιπεδοποίησή της.

Δε σας είχα ρωτήσει, εσείς αντιπηκτικές ενέσεις κάνετε? Εγώ μεθαύριο τις τελειώνω. 20 ημέρες συνολικά από τον τοκετό. Μεγάλο μανίκι να βγαίνω μέσα στον καύσωνα και να ψάχνω φαρμακεία να μου την κάνουν..

 

Α θα δοκιμάσω κι εγώ τα Harmonie τότε.

Εγώ από προϊόντα περιποίησης βάζω της pharmasept και έχω πάρει και το λαδακι της septona. Μετά το μπάνιο της βάζω το λαδακι. Απορροφάται γρήγορα. Πώς τα πάτε με το μπάνιο; Τα κάνετε κάθε μέρα για ρουτίνα; Εμείς δεν το έχουμε καταφέρει ακόμα... 

Για τα λόχεια κι εγώ το ίδιο! Άρα μάλλον φυσιολογικό θα είναι, γιατί σκεφτόμουν να πάρω τηλ τη γιατρό να την ρωτήσω 😅

Λοιπόν για την ουλή δεν μου έχουν πει κάτι, και σκεφτόμουν να πάω να συμβουλευτώ έναν πλαστικό, αλλά τώρα με το μωρό και τον καύσωνα δύσκολο... Αυτή την κρέμα στη σύστησε η γυναικολόγος σου; Πρέπει να έχει κλείσει τελείως η πληγή για να την βάλεις;

Εγώ αντιπηκτικες μόνο στο μαιευτήριο μου έκαναν. Μετά που ρώτησα τη γιατρό αν θα τις συνεχίσω μου είχε πει ότι αφού σηκώνομαι και περπατώ δεν υπάρχει λόγος. Εσύ γιατί τις κάνεις τόσες μέρες;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Κορίτσια μου @peacock & @Eliza Kats σας απαντώ τώρα~ ❤️ 

Χαίρομαι να διαβάζω νεάκια για το μεγάλωμά σας!

Από πάνες εμείς βάζουμε Pampers premium care ή Pampers Harmonie, εναλλάξ.

Οι Harmonie είναι πιο άνετες σε μέγεθος και μας πάνε αρκετά καλύτερα σαν εφαρμογή. Επίσης έχουν εξαιρετική ποιότητα. Τις Agnotis δε τις έχουμε δοκιμάσει, γιατί μας καλύπτουν οι άλλες για την ώρα :) Διαρροές, εκτός από μία φορά, δεν είχαμε. Βρεγμένα σεντόνια δεν έχω δει ακόμη.

Μήπως για τις διαρροές που βλέπετε, χρειάζεστε διαφορετικό μέγεθος πάνας?

Τώρα, από κρέμα αλλαγής πάνας χρησιμοποιούμε από τη γέννηση του Κορρέ την ροζ. Δε την αλλάζω, γιατί είμαι ικανοποιημένη. Επίσης χρησιμοποιώ της ίδιας σειράς το σαμπουάν+αφρόλουτρο σώματος, που μυρίζουν υπέροχα. Μια πουδρέ μωρουδίλα ❤️ 

Κρέμα σώματος εσείς τους βάζετε μετά το μπάνιο? Αν ναι, ποια?

Σχετικά με τα νυχάκια του, στο μαιευτήριο μου είχαν πει να μη του τα κόψω, όμως πριν μερικές μέρες και αφού είχε γεμίσει σε κάποια σημεία με γρατσουνιές το πρόσωπό του, του τα έκοψα με βρεφικό νυχοκόπτη. Διαπιστώνω όμως ότι του μεγαλώνουν πάρα πολύ γρήγορα και έχουν βγει μυτερά τα νέα! 🤷‍♀️

Τέλος, σχετικά με το θέμα ταίσματος και ύπνου, πλέον τρώμε ανά 2 με 2μιση ώρες, μένουμε ξύπνιοι για καμιά ώρα χαζεύοντας γύρω-γύρω και αμέσως μετά κοιμόμαστε από 1 έως 3 ώρες. 

Ερώτηση γυναικολογική. Έχετε ακόμα λόχεια? Εγώ μπορεί τη μία μέρα να έχω πεντακάθαρο εσώρουχο και την επόμενη να γεμίζω μισή σερβιέτα. 

Επίσης στην ουλή βάζω την αναπλαστική κρέμα Hy-sil και αρχίζω να βλέπω διαφορά στην επιπεδοποίησή της.

Δε σας είχα ρωτήσει, εσείς αντιπηκτικές ενέσεις κάνετε? Εγώ μεθαύριο τις τελειώνω. 20 ημέρες συνολικά από τον τοκετό. Μεγάλο μανίκι να βγαίνω μέσα στον καύσωνα και να ψάχνω φαρμακεία να μου την κάνουν..

 

Εντάξει 🤣🤣🤣🤣 βρήκα τι έφταιγε για τις διαρροές.... Κάτι έκανα λάθος κατά την τοποθέτηση 🤦🏼‍♀️🤣 τέλος καλό όλα καλά! 

Οι harmonie πάντως φοβερές! Δεν έχουν τρελή διάφορα με τις premium care. 

Και μένα ο γλυκούλης τρώει, μένει ξύπνιος για λίγο και κοιτάζει γύρω γύρω και μετά κοιμάται ως και 3ωρο... Το βράδυ δεν ξυπνάει καθόλου από μόνος του, βάζω ξυπνητήρι και τον ξυπνάω εγω. Υπάρχουν βέβαια και φορές που δε κοιμάται εύκολα και του βάζω το "θαυματουργό" πιστολάκι μαλλιών 😂

Λοχεια έχω ακόμα φουλ κόκκινο καθημερινά.... Ανυπομονώ να σταματήσουν 😪 

Τη κρέμα αυτή στη σύστησε η γυναικολόγος; Σε μένα δεν είπε να βάζω κάτι ο δικός μου γιατρός αν και θα ήθελα. Οπότε σκέφτομαι μήπως δοκιμάσω αυτή που βάζεις εσύ. 

Εγώ αντιπηκτικες ενέσεις απαγορεύεται να κάνω οπότε ευτυχώς δεν είχα τέτοια! Λογικά κάνεις ακόμα γιατί η γιατρός σου είχε θορυβηθεί με τα d-dimers σου αν θυμάμαι καλά. Πάντως μπορείς και μόνη σου να τις κάνεις αυτές τις ενέσεις και είναι το ίδιο εύκολες με την ινσουλίνη. 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απαντώ και στις δυο σας ❤️ @Eliza Kats & @peacock

Πικοκάκι θεώρησε εαυτόν τυχερό που το μπεμπάκι σου κοιμάται τόσο τις νύχτες! ❤️ Εμάς ξυπνάει ανά 2-3 ώρες με κλάματα και θέλει πάρα, μα πάαααρα πολύ να πιει το γάλα του και ΑΜΕΣΑ.

Ναι, λογικά αυτό που έγραψες θα ισχύει για τις αντιπηκτικές.. είχε δει υψηλά τα D-Dimers πρό τοκετού και με έβαλε στη "black list", οπότε προληπτικά μου τις έδωσε για 20 ημέρες. Αύριο τις ολοκληρώνω οριστικά. Πονάνε τρομερά όμως να ξέρεις, ειδικά στην κοιλιά που είναι ευαισθητοποιημένη από το χειρουργείο και το φάρμακο της ένεσης με πονάει και με καίει αρκετά. Η βελόνα επίσης είναι πιο χοντρή σε διάμετρο από της ινσουλίνης! Δε μπόρεσα ποτέ να κάνω μόνη μου αντιπηκτική στον εαυτό μου, λόγω αυτού.

Πέμπτη ή Παρασκευή πάω και για τη 2ωρη καμπύλη σακχάρου (για να μη ξεχνιόμαστε φυσικά :D ). Είμαι αισιόδοξη ότι θα έχω ξεπεράσει τον διαβήτη. Ευχηθείτε το κ εσείς για μένα κορίτσια μου~ Αυτές τις ημέρες έχω ξεφύγει βέβαια διατροφικά. Τρώω και γλυκά και υδατάνθρακες, τα πάντα. Ωστόσο από κιλά είμαι ακριβώς όσα ήμουν πριν μείνω έγκυος.

Θα κλείσω όμως ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο σύντομα, για να ελέγξει και το θυρεοειδή.

Με λίγα λόγια, δεν έχω ξεμπερδέψει πλήρως από τους γιατρούς ακόμη, αλλά είμαστε σε καλό δρόμο νομίζω.

Έχετε ακόμα λόχεια διαβάζω, άρα, είναι φυσιολογικό αυτό που μας συμβαίνει... γιατί κ εγώ ήμουν σε φάση να καλέσω τη γιατρό να δω αν είναι οκ που τα έχω τόσο καιρό.

@peacock και εγώ ανυπομονώ να σταματήσουν~

Ναι, την αναπλαστική κρέμα μου την έγραψε η γυναικολόγος μου. Την ξεκίνησα πριν λίγες μέρες και αρχίζω να βλέπω διαφορά στην ουλή. Γίνεται ροζ σιγά-σιγά και σταδιακά ομαλοποιείται! @Eliza Kats την ξεκίνησα 1 εβδομάδα μετά την αφαίρεση των ραμμάτων, όπου είχε κλείσει η πληγή σε μεγάλο βαθμό, αν όχι στο 100%.

Λέγεται Hy-sil της εταιρίας Verisfield και είναι ένα πράσινο σωληνάριο των 100 gr, σε λευκή συσκευασία.

Μου συνέστησε η γιατρός να την βάζω 2 φορές την ημέρα πάνω στην ουλή, αλλά δε μου διευκρίνησε για πόσο χρονικό διάστημα. Προσωπικά θα τη βάζω μέχρι να τελειώσει και μετά θα την ρωτήσω εάν πρέπει να τη συνεχίσω ή όχι. Μέχρι ώρας φαίνεται πολύ καλή κρέμα για τη δουλειά που προορίζεται..!

Από πάνες, κατέληξα πως οι αγαπημένες μου είναι οι Harmonie, απλά είναι πιο δυσεύρετες και πιο ακριβές, αλλά είναι πιο άνετες σε μέγεθος. Οι premium care 1 μας πάνε πολύ οριακά πλέον, έως καθόλου. Μετά βίας κλείνουν στα πλαινά. @peacock εσύ τις Harmonie που τις βρίσκεις πιο εύκολα? Νομίζω πως τις είχε πάρει το μάτι μου στα ΑΒ Βασιλόπουλος.. Στον Σκλαβενίτη δε τις ε΄χω βρει ποτέ. Από το 2happy.gr τις είχα παραγγείλει εγώ, απλά έλεγα μήπως μπορώ να τις βρίσκω πιο άμεσα κάπου.

 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Απαντώ και στις δυο σας ❤️ @Eliza Kats & @peacock

Πικοκάκι θεώρησε εαυτόν τυχερό που το μπεμπάκι σου κοιμάται τόσο τις νύχτες! ❤️ Εμάς ξυπνάει ανά 2-3 ώρες με κλάματα και θέλει πάρα, μα πάαααρα πολύ να πιει το γάλα του και ΑΜΕΣΑ.

Ναι, λογικά αυτό που έγραψες θα ισχύει για τις αντιπηκτικές.. είχε δει υψηλά τα D-Dimers πρό τοκετού και με έβαλε στη "black list", οπότε προληπτικά μου τις έδωσε για 20 ημέρες. Αύριο τις ολοκληρώνω οριστικά. Πονάνε τρομερά όμως να ξέρεις, ειδικά στην κοιλιά που είναι ευαισθητοποιημένη από το χειρουργείο και το φάρμακο της ένεσης με πονάει και με καίει αρκετά. Η βελόνα επίσης είναι πιο χοντρή σε διάμετρο από της ινσουλίνης! Δε μπόρεσα ποτέ να κάνω μόνη μου αντιπηκτική στον εαυτό μου, λόγω αυτού.

Πέμπτη ή Παρασκευή πάω και για τη 2ωρη καμπύλη σακχάρου (για να μη ξεχνιόμαστε φυσικά :D ). Είμαι αισιόδοξη ότι θα έχω ξεπεράσει τον διαβήτη. Ευχηθείτε το κ εσείς για μένα κορίτσια μου~ Αυτές τις ημέρες έχω ξεφύγει βέβαια διατροφικά. Τρώω και γλυκά και υδατάνθρακες, τα πάντα. Ωστόσο από κιλά είμαι ακριβώς όσα ήμουν πριν μείνω έγκυος.

Θα κλείσω όμως ραντεβού με τον ενδοκρινολόγο σύντομα, για να ελέγξει και το θυρεοειδή.

Με λίγα λόγια, δεν έχω ξεμπερδέψει πλήρως από τους γιατρούς ακόμη, αλλά είμαστε σε καλό δρόμο νομίζω.

Έχετε ακόμα λόχεια διαβάζω, άρα, είναι φυσιολογικό αυτό που μας συμβαίνει... γιατί κ εγώ ήμουν σε φάση να καλέσω τη γιατρό να δω αν είναι οκ που τα έχω τόσο καιρό.

@peacock και εγώ ανυπομονώ να σταματήσουν~

Ναι, την αναπλαστική κρέμα μου την έγραψε η γυναικολόγος μου. Την ξεκίνησα πριν λίγες μέρες και αρχίζω να βλέπω διαφορά στην ουλή. Γίνεται ροζ σιγά-σιγά και σταδιακά ομαλοποιείται! @Eliza Kats την ξεκίνησα 1 εβδομάδα μετά την αφαίρεση των ραμμάτων, όπου είχε κλείσει η πληγή σε μεγάλο βαθμό, αν όχι στο 100%.

Λέγεται Hy-sil της εταιρίας Verisfield και είναι ένα πράσινο σωληνάριο των 100 gr, σε λευκή συσκευασία.

Μου συνέστησε η γιατρός να την βάζω 2 φορές την ημέρα πάνω στην ουλή, αλλά δε μου διευκρίνησε για πόσο χρονικό διάστημα. Προσωπικά θα τη βάζω μέχρι να τελειώσει και μετά θα την ρωτήσω εάν πρέπει να τη συνεχίσω ή όχι. Μέχρι ώρας φαίνεται πολύ καλή κρέμα για τη δουλειά που προορίζεται..!

Από πάνες, κατέληξα πως οι αγαπημένες μου είναι οι Harmonie, απλά είναι πιο δυσεύρετες και πιο ακριβές, αλλά είναι πιο άνετες σε μέγεθος. Οι premium care 1 μας πάνε πολύ οριακά πλέον, έως καθόλου. Μετά βίας κλείνουν στα πλαινά. @peacock εσύ τις Harmonie που τις βρίσκεις πιο εύκολα? Νομίζω πως τις είχε πάρει το μάτι μου στα ΑΒ Βασιλόπουλος.. Στον Σκλαβενίτη δε τις ε΄χω βρει ποτέ. Από το 2happy.gr τις είχα παραγγείλει εγώ, απλά έλεγα μήπως μπορώ να τις βρίσκω πιο άμεσα κάπου.

Οι αντιπηκτικες είναι μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής για την εμβρυομεταφορα οπότε πριν ανακαλύψω το θέμα που έχω στο αίμα μου χορηγούσαν αντιπηκτικες ενέσεις (οι αντιπηκτικες ήταν και ο λόγος των αποβολών μου τελικά αλλά τέλος πάντων αυτό είναι άλλη ιστορία). Έχω δηλ εμπειρία από αντιπηκτικες, έχω κάνει ένα σωρό! Πονάνε όντως αλλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο κακό... Υπομονή! 💪💪💪

Καλά αποτελέσματα να έχεις στην καμπύλη σου! Είμαι σίγουρη ότι θα είναι σούπερ ☺️ ένα κακό όνειρο ήταν ο διαβήτης κύησης! Σε μένα η διαβητολογος είπε να κάνω καμπύλη τρεις μήνες μετά τον τοκετό, βέβαια όσες φορές έχω μετρήσει με το μηχανάκι είναι φυσιολογικές οι τιμές. Έχω φάει κι εγώ ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ τα γλυκάκια μου και παρόλα αυτά έχω φτάσει 52 κιλά, πιο κάτω απ' ότι ήμουν πριν την εγκυμοσύνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χαμηλά παραμένει κοιλιά, εσείς @Ersi85 @Eliza Kats έχετε ακομα κοιλίτσα; 

Την αναπλαστικη κρεμουλα σου μάλλον θα την αγοράσω κι εγώ! 😉

Τις harmonie τις βρίσκω κι εγώ στον ΑΒ αλλά τις έχει πιο φτηνά από τις premium care. 🤔 Ίσως να τις είχα πετύχει σε προσφορά, αλλού να είμαι ειλικρινής δε τις έχω βρει. 

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η peacock είπε:

Οι αντιπηκτικες είναι μέσα στο πρωτόκολλο της εξωσωματικής για την εμβρυομεταφορα οπότε πριν ανακαλύψω το θέμα που έχω στο αίμα μου χορηγούσαν αντιπηκτικες ενέσεις (οι αντιπηκτικες ήταν και ο λόγος των αποβολών μου τελικά αλλά τέλος πάντων αυτό είναι άλλη ιστορία). Έχω δηλ εμπειρία από αντιπηκτικες, έχω κάνει ένα σωρό! Πονάνε όντως αλλά σε κάποιες περιπτώσεις είναι αναγκαίο κακό... Υπομονή! 💪💪💪

Καλά αποτελέσματα να έχεις στην καμπύλη σου! Είμαι σίγουρη ότι θα είναι σούπερ ☺️ ένα κακό όνειρο ήταν ο διαβήτης κύησης! Σε μένα η διαβητολογος είπε να κάνω καμπύλη τρεις μήνες μετά τον τοκετό, βέβαια όσες φορές έχω μετρήσει με το μηχανάκι είναι φυσιολογικές οι τιμές. Έχω φάει κι εγώ ΕΠΙΤΈΛΟΥΣ τα γλυκάκια μου και παρόλα αυτά έχω φτάσει 52 κιλά, πιο κάτω απ' ότι ήμουν πριν την εγκυμοσύνη. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι χαμηλά παραμένει κοιλιά, εσείς @Ersi85 @Eliza Kats έχετε ακομα κοιλίτσα; 

Την αναπλαστικη κρεμουλα σου μάλλον θα την αγοράσω κι εγώ! 😉

Τις harmonie τις βρίσκω κι εγώ στον ΑΒ αλλά τις έχει πιο φτηνά από τις premium care. 🤔 Ίσως να τις είχα πετύχει σε προσφορά, αλλού να είμαι ειλικρινής δε τις έχω βρει. 

 

 

 

Καλημέρα φίλη Πίκοκ!

Και εμένα παραμένει χαμηλά κοιλιά. Είναι σα να έχω "πρήξιμο" σε όλη την περιοχή κάτω από την ουλή και μέχρι πριν το πιπί μας :D . Νομίζω πως αυτό είναι φυσιολογικό και θα υποχωρήσει με τον καιρό.

Πολυ θετικο που εισαι χαμηλα στα κιλα σου και σε καλη φορμα! Και εγω με το που γεννησα, γυρισα στα παλια μου κιλα, αν και θελω ιδανικα να χασω 2 κιλα, τα οποια ηθελα και αρκετα παλιοτερα να χασω.

Ναι ναι, την κρέμα πάρτην, είναι πολύ καλή και θα δεις αποτέλεσμα. Την εφαρμοζω 2 φορες ημερησιως.

Ωραία, άρα να ξαναπροσπαθήσω να βρω τις Harmonie στα ΑΒ. 

Οσο για το μηχανημα μετρησης σακχαρου, δεν ειχα σκεφτει να το χρησιμοποιω στην καθημερινοτητα να σου πω την αληθεια! Θα το κανω ομως απο σημερα. Ξεκινω με 3 μετρησεις την ημερα και απο αυριο με 4 και θα κλεισω ραντεβου με τον ενδοκρινολογο/διαβητολογο απο Δευτερα.

Και εγω ηξερα πως 3 μηνες μετα τον τοκετο κανουμε καμπυλη σακχαρου και μου κανει εντυπωση πραγματικα που η γιατρος μου τις εγραψε τοσο νωρις.. 

Οσο για τις αντιπηκτικες, ευτυχως απο σημερα αποτελουν κ για μενα παρελθον! Τέλος οι 20 ημερες~

 

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια!!! Τι κάνετε;; Πως είναι τα μωράκια σας;; 
    • Ε τότε μια χαρά κοπέλα μου. Είναι και μεγάλο παιδάκι και καταλαβαίνει τι συμβαίνει. Όλα θα πάνε καλά! Κι εσένα μια χαρά θα είναι οι μικρές σου!
    • Είναι μεγάλο παιδάκι πλέον μια χαρά σε βοηθάει τώρα θα βοηθάει και με το μωρο μετά σίγουρα θα θέλει να το φροντίζει.. αφού το λέει και στον κόσμο από μόνη του το παιδί είναι περιμενει αδερφάκι θα πάει καλά το θέμα 🥰 εμενα την λέω που είναι το νινί έρχεται σηκωνει την μπλούζα λέει τατο (να το 😂) δίνει φιλάκια στην κοιλιά μου τέτοια πολλές φορές έρχεται και από μόνη της και δείχνει την κοιλιά λέει νινί αλλά ακόμα δεν έχει καταλαβει τι έρχεται 😂
    • Άντε ωραία αφού το ζητούσε το αδερφάκι σίγουρα θα το θέλει εντάξει στην αρχή μπορεί να ειναι λίγο απότομο μέχρι να βρούμε τα πατήματα μας αλλα είναι λογικό και για εμάς θα είναι απότομο με δυο παιδεία ξαφνικά  ααα είσαι τυχερη που κάθετε στο αμαξι εμείς δίνουμε μάχη 😅 Ελπίζω σιγά σιγά που θα μεγαλώσει να στρώσει αυτό  Δεν είναι μικρό το ταξίδι με το αμαξι + καράβι αλλα τουλάχιστον αφού έχετε και καμπίνα θα περναει καλύτερα η ώρα  Ναι πήγα για την εξέταση να τελειώνει έτσι και αλλιώς το παραπεμπτικό ήταν μέχρι και την άλλη βδομαδα όποτε βόλεψε τον αντρα μου να με φέρει σήμερα 
    • Γενικά λέει σε όποιον συναντάμε ότι η μαμά μου είναι έγκυος, παρόλο που είναι ξεκάθαρο πια🤣🤣 κ δείχνει γενικά να το περιμένει. Δεν θα έλεγα ότι μιλάει κ συνέχεια γι'αυτο, ίσως το αναφέρει 1 φορά τη μέρα, αλλά γενικά έχει κατανοήσει την κατάσταση κ με βοηθάει σε διάφορα. Εντάξει είναι κ 7 χρόνων πια!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...