Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Ιουλίου 2023


Recommended Posts

@Ersi85 α τώρα είδα που λες για μεικτό τάισμα! Πώς και το έχεις αποφασίσει από τώρα αυτό;

Θα σου πω τι μας είπαν οι μαίες στη Φαιναρετη. Θέλει μπιμπερο που να τον δυσκολεύει λίγο να βγάλει για να κάνει πολλές φορές τη θηλαστικη κίνηση. Αν πάρεις ένα που να έχει άνετη ροή, μετά θα κουράζεται στο στήθος σου και δεν θα το θέλει! Οπότε ίσως το Natural response (αν κάνει όντως αυτό που λέει). Πάντως να το βάζεις πάντα πρώτα στο στήθος σου να πιεί ότι μπορεί και αν μετά θέλει κι άλλο να του δίνεις φόρμουλα, γιατί αλλιώς θα σου κοπεί το γάλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Αχ τι καλά! Περιμένουμε τα νέα σου μετά τον γυναικολόγο!

Εγω να σου πω την αλήθεια επειδή έχω στο μυαλό μου ότι θα προσπαθήσω πολύ για αποκλειστικό θηλασμό δεν έχω πάρει ούτε μπιμπερο ούτε πιπίλες. Έχω μόνο ένα μπιμπερο και μια πιπίλα από ένα gift box που μου είχε δώσει η γυναικολόγος. Αν δεν τα καταφέρω θα αγοράσω στην πορεία. 

Εσύ σκοπεύεις να θηλάσεις καθόλου; Γιατί αν ναι πρέπει να προσέξεις πολύ μην πάθει σύγχυση θηλών ο μπέμπης.

Αν οχι, έχω ακούσει πολύ καλά για Dr.Brown αυτά που είναι ειδικά για τους κολικούς. Τα χρησιμοποιεί η ξαδέρφη μου που δίνει και από στήθος και με μπιμπερο δικό της γάλα λόγω δουλειάς (βγάζει με θηλαστρο δλδ).

Σκοπεύω σίγουρα να προσπαθήσω να θηλάσω το μωρό.

Ας ελπίσουμε ότι θα πάει καλά. Ωστόσο είναι σημαντικό να διαθέτω όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό για το τάισμα και με τη φόρμουλα. Ναι, ενημερώθηκα κ εγώ πως τα Dr Brown's δε δημιουργούν σύγχυση θηλών.

Να σας πω κορίτσια βέβαια ότι εγώ η ίδια δε θηλάστηκα ποτέ λόγω μαστίτιδας της μητέρας μου και μια χαρά ψηλή έγινα και σα παιδί δεν αρρώσταινα σχεδόν ποτέ. Το λέω για να μη νιώσουν ενοχές οι κοπέλες που δε θα τα καταφέρουν, για τον οποιονδήποτε λόγο.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Ωχ σε εξέτασε από κάτω από τώρα;! Και εχεις και διαστολή; Πόσο;

Πονέσες πολύ; 

Εγω θα προσπαθήσω να αρνηθώ την από κάτω εξέταση. Μου έχει πει και μια Μαία ότι δεν είναι και απαραίτητη πριν τον τοκετό. Ειδικά πριν τις 39-40 εβδομάδες σε πρωτότοκη.

Ήταν λίγο  οδυνηρό!

Ναι με εξέτασε,μένω  σε νησί  και θα πρέπει να ταξιδέψω Αθήνα για τον τοκετό οπότε έπρεπε  να δει  σε τι φάση  βρίσκομαι για να ξέρουμε αν πρεπει να φυγω. Δεν μου είπε εκατοστά,έχουμε  πάλι  ραντεβού  τρίτη στην Αθήνα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Eliza Kats είπε:

Πάντως να το βάζεις πάντα πρώτα στο στήθος σου να πιεί ότι μπορεί και αν μετά θέλει κι άλλο να του δίνεις φόρμουλα, γιατί αλλιώς θα σου κοπεί το γάλα. 

Ναι ναι, ακριβώς αυτό θα έκανα.

Σεμινάρια δεν έχω πάρει, αλλά διάβασα σε ιατρικό περιοδικό ακριβώς αυτό.

Μεικτός, διότι από αρχές Σεπτεμβρίου θα χρειαστεί να εργαστώ κ θα είναι απαιτητικά.

Επίσης την άλλη εβδομάδα θα επισκεφτώ κ τον παιδίατρο κ ελπίζω να με κατατοπίσει όσο μπορεί κ αυτός με τα αξεσουάρ ταίσματος του μωρού.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Ersi85 είπε:

Ναι ναι, ακριβώς αυτό θα έκανα.

Σεμινάρια δεν έχω πάρει, αλλά διάβασα σε ιατρικό περιοδικό ακριβώς αυτό.

Μεικτός, διότι από αρχές Σεπτεμβρίου θα χρειαστεί να εργαστώ κ θα είναι απαιτητικά.

Επίσης την άλλη εβδομάδα θα επισκεφτώ κ τον παιδίατρο κ ελπίζω να με κατατοπίσει όσο μπορεί κ αυτός με τα αξεσουάρ ταίσματος του μωρού.

Εννοείται δεν θα πάθει τίποτα το παιδί με τη φόρμουλα. Νομίζω και η γενιά μας, τα περισσότερα με φόρμουλα μεγαλώσαμε γιατί τότε υπήρχε και η αντίληψη ότι είναι ψιλοαχρηστος ο θηλασμός.

Ναι αφού θα επιστρέψεις σύντομα δουλειά τα θες όλα αυτά τα αξεσουάρ δυστυχώς. Αν τα καταφέρεις μόνο με μητρικό γάλα στη αρχή θα είσαι σούπερ! Είναι και πιο οικονομικό 😅 Αλλά ξέρω από την ξαδέρφη μου ότι είναι δυστυχώς πολύ ταλαιπωρία με το θηλαστρο. Αυτή θα το προσπαθήσει για τους πρώτους 4-6 μήνες.

Τώρα για τα μπιμπερο πάρε 1-2 από αυτά και δες πως θα πάει, μη τυχόν δεν του ταιριάξουν και πρέπει να πάρεις άλλα μετά. 

Αν θες στο Ιασώ κάνουν δωρεάν ένα σεμινάριο θηλασμού. Δηλώνει συμμετοχή από το site. Δεν χρειάζεται δλδ να γεννήσεις εκεί. Online είναι. Αν θες κάνε μια αίτηση μήπως προλάβεις να το παρακολουθήσεις πριν γεννήσεις. Καλό θα σου κάνει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@ΕλπίδαΚρ διαστολή; Ουαου! Και δεν έχεις καταλάβει κάτι; Πω πω! Φαντάσου εγώ πέρα από πετρώματα της κοιλιάς έχω και πόνους περιόδου πότε πότε... Λέτε να βιάζεται ο μικρός μου; 🤷🏼‍♀️ 

@Eliza Kats με το καλό να μπεις επίσημα στον 9ο! 🎉🎊 

Δε ξέρω αν έχει εμπεδωθεί πλήρως ο μικρός αλλά τον νιώθω πιο χαμηλά και όντως όσοι με έχουν δει μου λένε ότι η κοιλιά μου κατέβηκε... Είναι γυρισμένος με το κεφάλι προς τα κάτω ο γλυκούλης ❤️ ετοιμοπόλεμος 🤣

 

@Ersi85 με το καλό να ορίσετε ημερομηνία! Ενημέρωσε μας όταν μπορέσεις! Εμένα δυστυχώς δε με έχει βοηθήσει καθόλου που ξέρω τη μέρα... Προτιμώ το απρόοπτο.... Όλο αυτό με έχει γεμίσει έξτρα άγχος. Με το ζαχαράκι όλα οκ; 

Στο θέμα ύπνου κορίτσια είμαι το αντίθετο από εσάς... Κοιμάμαι γύρω στις 12 και το παίρνω σερί ως τις 8... Σπάνια να ξυπνήσω για τουαλέτα. Οι καούρες ευτυχώς μου σταμάτησαν επίσης! Τη ζέστη δε μπορώ ιδιαίτερα γιατί μου πέφτει η πίεση αλλά σε γενικές γραμμές έχω φοβερή ενέργεια! Έχασα κι άλλο βάρος εν τω μεταξύ, πήγα 58,5 (ξεκίνησα 54 την εγκυμοσύνη) και η διατροφολόγος μου λέει ότι ίσως παίζει ρόλο που δε δυσκολεύομαι στη κίνηση παρότι είναι μεγαλουτσικη η κοιλιά μου.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@ΕλπίδαΚρ διαστολή; Ουαου! Και δεν έχεις καταλάβει κάτι; Πω πω! Φαντάσου εγώ πέρα από πετρώματα της κοιλιάς έχω και πόνους περιόδου πότε πότε... Λέτε να βιάζεται ο μικρός μου; 🤷🏼‍♀️ 

@Eliza Kats με το καλό να μπεις επίσημα στον 9ο! 🎉🎊 

Δε ξέρω αν έχει εμπεδωθεί πλήρως ο μικρός αλλά τον νιώθω πιο χαμηλά και όντως όσοι με έχουν δει μου λένε ότι η κοιλιά μου κατέβηκε... Είναι γυρισμένος με το κεφάλι προς τα κάτω ο γλυκούλης ❤️ ετοιμοπόλεμος 🤣

 

@Ersi85 με το καλό να ορίσετε ημερομηνία! Ενημέρωσε μας όταν μπορέσεις! Εμένα δυστυχώς δε με έχει βοηθήσει καθόλου που ξέρω τη μέρα... Προτιμώ το απρόοπτο.... Όλο αυτό με έχει γεμίσει έξτρα άγχος. Με το ζαχαράκι όλα οκ; 

Στο θέμα ύπνου κορίτσια είμαι το αντίθετο από εσάς... Κοιμάμαι γύρω στις 12 και το παίρνω σερί ως τις 8... Σπάνια να ξυπνήσω για τουαλέτα. Οι καούρες ευτυχώς μου σταμάτησαν επίσης! Τη ζέστη δε μπορώ ιδιαίτερα γιατί μου πέφτει η πίεση αλλά σε γενικές γραμμές έχω φοβερή ενέργεια! Έχασα κι άλλο βάρος εν τω μεταξύ, πήγα 58,5 (ξεκίνησα 54 την εγκυμοσύνη) και η διατροφολόγος μου λέει ότι ίσως παίζει ρόλο που δε δυσκολεύομαι στη κίνηση παρότι είναι μεγαλουτσικη η κοιλιά μου.

 

Όπως ακριβώς το περιέγραψες! Περισσότερη αγωνία θα μου φέρει το να ξέρω ακριβώς την ημέρα. Αλλά τι να κάνω? Ας πάρουμε λίγο κουράγιο από το γεγονός ότι κ εγώ η ίδια γεννήθηκα με πρόκληση και με ραντεβού, πρίν από 38 χρόνια...!

Πολύ τυχερή που κοιμάσαι αδιάσπαστα. Και που δεν έχεις καούρες! Παρά το γεγονός ότι πλέον τρώω βραδινό νωρίς (ως τις 7), οι καούρες εξακολουθούν να είναι εκεί. Στο ντόπλερ είχε φανεί πως το μωρό έχει μαλλιά και το αποδίδω εκεί.

Το βλέπω να βγαίνεις μοντέλο από την εγκυμοσύνη, κατευθείαν με bikini body. Τι βάρος είχε το μωρό στην 36η εβδομάδα σου? Σταθερά στα 9 κιλά+ έχω φτάσει εγώ, για τους τελευταίους 3 μήνες.

Πάντως μετά την καισαρική, πόσο διάστημα γνωρίζετε ότι προτείνεται μέχρι να μπορέσουμε με ασφάλεια να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα? @vou.95 @peacock

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

@ΕλπίδαΚρ διαστολή; Ουαου! Και δεν έχεις καταλάβει κάτι; Πω πω! Φαντάσου εγώ πέρα από πετρώματα της κοιλιάς έχω και πόνους περιόδου πότε πότε... Λέτε να βιάζεται ο μικρός μου; 🤷🏼‍♀️ 

@Eliza Kats με το καλό να μπεις επίσημα στον 9ο! 🎉🎊 

Δε ξέρω αν έχει εμπεδωθεί πλήρως ο μικρός αλλά τον νιώθω πιο χαμηλά και όντως όσοι με έχουν δει μου λένε ότι η κοιλιά μου κατέβηκε... Είναι γυρισμένος με το κεφάλι προς τα κάτω ο γλυκούλης ❤️ ετοιμοπόλεμος 🤣

 

@Ersi85 με το καλό να ορίσετε ημερομηνία! Ενημέρωσε μας όταν μπορέσεις! Εμένα δυστυχώς δε με έχει βοηθήσει καθόλου που ξέρω τη μέρα... Προτιμώ το απρόοπτο.... Όλο αυτό με έχει γεμίσει έξτρα άγχος. Με το ζαχαράκι όλα οκ; 

Στο θέμα ύπνου κορίτσια είμαι το αντίθετο από εσάς... Κοιμάμαι γύρω στις 12 και το παίρνω σερί ως τις 8... Σπάνια να ξυπνήσω για τουαλέτα. Οι καούρες ευτυχώς μου σταμάτησαν επίσης! Τη ζέστη δε μπορώ ιδιαίτερα γιατί μου πέφτει η πίεση αλλά σε γενικές γραμμές έχω φοβερή ενέργεια! Έχασα κι άλλο βάρος εν τω μεταξύ, πήγα 58,5 (ξεκίνησα 54 την εγκυμοσύνη) και η διατροφολόγος μου λέει ότι ίσως παίζει ρόλο που δε δυσκολεύομαι στη κίνηση παρότι είναι μεγαλουτσικη η κοιλιά μου.

 

Σε ευχαριστώ! Πω είσαι σούπερ από κιλά! Μπράβο σου! Εγώ από τη άλλη δεν προσέχω καθόλου και είμαι +12,5 τώρα. Δεν βοηθάει και ο σύζυγος που όλο φέρνει σοκολάτες και γλυκά 😅 Του είπα με το που κλείσω τις 40 μέρες πάμε διαιτολόγο, γιατί κι αυτός πήρε κιλά στην εγκυμοσύνη μου 🤣

Ε για να στο λένε και να μην νιώθεις και καούρες τότε έχει κατέβει κάτω και έχει πάρει θέση. Βέβαια μικρή σημασία έχει αφού θα κάνεις καισαρική 😋 Αλλά τουλάχιστον αναπνέεις και κοιμάσαι καλύτερα 😁 Θυμάσαι περίπου ποια εβδομάδα έγινε αυτό? Γιατί περιμένω πως και πως να κατέβει και η δικιά μου και να σταματήσουν οι καούρες 😅

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Όπως ακριβώς το περιέγραψες! Περισσότερη αγωνία θα μου φέρει το να ξέρω ακριβώς την ημέρα. Αλλά τι να κάνω? Ας πάρουμε λίγο κουράγιο από το γεγονός ότι κ εγώ η ίδια γεννήθηκα με πρόκληση και με ραντεβού, πρίν από 38 χρόνια...!

Πολύ τυχερή που κοιμάσαι αδιάσπαστα. Και που δεν έχεις καούρες! Παρά το γεγονός ότι πλέον τρώω βραδινό νωρίς (ως τις 7), οι καούρες εξακολουθούν να είναι εκεί. Στο ντόπλερ είχε φανεί πως το μωρό έχει μαλλιά και το αποδίδω εκεί.

Το βλέπω να βγαίνεις μοντέλο από την εγκυμοσύνη, κατευθείαν με bikini body. Τι βάρος είχε το μωρό στην 36η εβδομάδα σου? Σταθερά στα 9 κιλά+ έχω φτάσει εγώ, για τους τελευταίους 3 μήνες.

Πάντως μετά την καισαρική, πόσο διάστημα γνωρίζετε ότι προτείνεται μέχρι να μπορέσουμε με ασφάλεια να κάνουμε μπάνιο στη θάλασσα? @vou.95 @peacock

Κι εγώ προγραμματισμένα με πρόκληση γεννήθηκα αλλά η μαμά μου ήταν σούπερ cool....σε αντίθεση με μένα που οδό πλησιάζει τόσο μεγαλώνει το άγχος 🤣 

2800 ήταν τη προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 36+1. 

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον γιατρό για το μπάνιο στη θάλασσα....θα ρωτήσω όμως γιατί πραγματικά θα ήθελα να κανω έστω ένα μπάνιο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

Σε ευχαριστώ! Πω είσαι σούπερ από κιλά! Μπράβο σου! Εγώ από τη άλλη δεν προσέχω καθόλου και είμαι +12,5 τώρα. Δεν βοηθάει και ο σύζυγος που όλο φέρνει σοκολάτες και γλυκά 😅 Του είπα με το που κλείσω τις 40 μέρες πάμε διαιτολόγο, γιατί κι αυτός πήρε κιλά στην εγκυμοσύνη μου 🤣

Ε για να στο λένε και να μην νιώθεις και καούρες τότε έχει κατέβει κάτω και έχει πάρει θέση. Βέβαια μικρή σημασία έχει αφού θα κάνεις καισαρική 😋 Αλλά τουλάχιστον αναπνέεις και κοιμάσαι καλύτερα 😁 Θυμάσαι περίπου ποια εβδομάδα έγινε αυτό? Γιατί περιμένω πως και πως να κατέβει και η δικιά μου και να σταματήσουν οι καούρες 😅

Εσύ αγάπη δεν έχεις και διαβήτη κύησης οπότε μη σκας καθόλου! Άλλωστε 12,5 κιλά θεωρούνται φυσιολογικά! Σκέψου άλλες κοπέλες παίρνουν 20-25 κιλά! Φάε παιδί μου και για μας που έχουμε διαβήτη και μας τρέχουν τα σάλια! 🤣

Νομίζω από τη 36η σιγά σιγά κατέβηκε η κοιλιά. Αφού έχεις παρακολουθήσει μαθήματα στη Φαιναρέτη τότε θα ξέρεις και τις ασκήσεις εμπέδωσης που θα σε βοηθήσουν! 😉 Επίσης όσο μπορείς περπάτημα εφόσον πάτε για φυσιολογικό τοκετό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Κι εγώ προγραμματισμένα με πρόκληση γεννήθηκα αλλά η μαμά μου ήταν σούπερ cool....σε αντίθεση με μένα που οδό πλησιάζει τόσο μεγαλώνει το άγχος 🤣 

2800 ήταν τη προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν 36+1. 

Δεν έχω ρωτήσει ακόμα τον γιατρό για το μπάνιο στη θάλασσα....θα ρωτήσω όμως γιατί πραγματικά θα ήθελα να κανω έστω ένα μπάνιο. 

Σε νιώθω, τα ίδια κ η δική μου. Μάλιστα επέλεξε μόνη της την ημέρα και ώρα :D Ήταν όμως και 27 ετών, άρα πως να ταυτιστώ στα 38 μου πλέον (πριν λίγες ημέρες τα έκλεισα). Ωστόσο πρέπει να παίρνουμε κουράγιο με τον α ή β τρόπο 😝

Λοιπόν τώρα τα νέα μου.

1. Δε μου έδωσε ακόμα οριστική ημερομηνία τοκετού. Την επόμενη εβδομάδα θα μου δώσει την τελική μου είπε, πιθανότατα την ερχόμενη Δευτέρα. Αλλά επιμένει πως ο τοκετός θα γίνει μεταξύ 37+ και 38ης εβδομάδας.

2. Κόβω οριστικά σαλοσπίρ και μαγνήσιο.

3. Το μωρό σήμερα (36+1) ζυγίζει περίπου 2800-3000. Μου είπε πάντως ότι στοιχηματίζει πως στον τοκετό θα ζυγίζει από 3 κιλά και πάνω. Οπότε είμαστε στα ίδια κιλά αναλογικά με την εβδομάδα! Είσαι το κουράγιο μου να ξέρεις ❤️

4. Θα κάνω μου είπε καρδιοτοκογράφημα κάθε ημέρα 🤔 (έκανα και σήμερα), λόγω διαβήτη+ινσουλίνης. Αυτό εσένα στο κάνουν από τότε που ξεκίνησες ινσουλίνη?

Αυτά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Σε νιώθω, τα ίδια κ η δική μου. Μάλιστα επέλεξε μόνη της την ημέρα και ώρα :D Ήταν όμως και 27 ετών, άρα πως να ταυτιστώ στα 38 μου πλέον (πριν λίγες ημέρες τα έκλεισα). Ωστόσο πρέπει να παίρνουμε κουράγιο με τον α ή β τρόπο 😝

Λοιπόν τώρα τα νέα μου.

1. Δε μου έδωσε ακόμα οριστική ημερομηνία τοκετού. Την επόμενη εβδομάδα θα μου δώσει την τελική μου είπε, πιθανότατα την ερχόμενη Δευτέρα. Αλλά επιμένει πως ο τοκετός θα γίνει μεταξύ 37+ και 38ης εβδομάδας.

2. Κόβω οριστικά σαλοσπίρ και μαγνήσιο.

3. Το μωρό σήμερα (36+1) ζυγίζει περίπου 2800-3000. Μου είπε πάντως ότι στοιχηματίζει πως στον τοκετό θα ζυγίζει από 3 κιλά και πάνω. Οπότε είμαστε στα ίδια κιλά αναλογικά με την εβδομάδα! Είσαι το κουράγιο μου να ξέρεις ❤️

4. Θα κάνω μου είπε καρδιοτοκογράφημα κάθε ημέρα 🤔 (έκανα και σήμερα), λόγω διαβήτη+ινσουλίνης. Αυτό εσένα στο κάνουν από τότε που ξεκίνησες ινσουλίνη?

Αυτά!

Ωραία οπότε πολύ σύντομα κι εσύ θα ξέρεις ημερομηνία! ☺️ Με το καλό! Μια χαρά κιλακια έχει και το δικό σου νινι! 

Καρδιοτοκογραφημα δεν έχω κάνει ακόμα, ούτε μου έχει πει κάτι ο γιατρός λόγω του διαβήτη. Το Σάββατο έχω ραντεβού μαζί του να με δει οπότε δε ξέρω τοτε αν θα μου πει κάτι.. θα δείξει... 

Είχα ραντεβού με τον παιδίατρο χθες και του έκανα κάποιες ερωτήσεις, μια απο αυτές ήταν ο διαβήτης.. μου είπε ότι εφόσον έχω καλές μετρησεις και είναι ρυθμισμένος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το μωρό. (Το είχα φοβερό άγχος) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@peacock τρώω και να δω πως θα τα χάσω μετά 😅 Ναι μας έχουν δείξει ασκήσεις εμπέδωσης και τις κάνουμε και στη γυμναστική που έχει 3 φορές την εβδομάδα. Τώρα την ξεκίνησα τη γυμναστική αυτή κορίτσια και παρόλο που δεν κάνουμε σχεδόν τίποτα το ιδιαίτερο (δλδ δεν το λες γυμναστική πιο πολύ διατάσεις και κινησουλες είναι) δυσκολεύομαι αρκετά 😅 

@Ersi85 του είπες ότι αγχώνεσαι και θα σου πει την ημερομηνία τελευταία στιγμή; 😅 Ξέρω γιατρούς που στο λένε μια μέρα πριν 😅 Τέλεια τα κιλά του μπέμπη! Λογικά σου είπε για καρδιοτοκογραφημα επειδή είχες συσπάσεις γενικά. Μην τώρα που θα κόψεις και το μαγνήσιο σου ξεκινήσει τοκετός, αλλά απίθανο το βρίσκω. Μια χαρά θα είσαι 😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Ersi85 καλέ αν εννοείς την ερχόμενη Δευτέρα στις 3/7 είναι που γεννάει και η @peacock μας! Αχ τι καλά αν γεννήσετε μαζί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@peacock τρώω και να δω πως θα τα χάσω μετά 😅 Ναι μας έχουν δείξει ασκήσεις εμπέδωσης και τις κάνουμε και στη γυμναστική που έχει 3 φορές την εβδομάδα. Τώρα την ξεκίνησα τη γυμναστική αυτή κορίτσια και παρόλο που δεν κάνουμε σχεδόν τίποτα το ιδιαίτερο (δλδ δεν το λες γυμναστική πιο πολύ διατάσεις και κινησουλες είναι) δυσκολεύομαι αρκετά 😅 

@Ersi85 του είπες ότι αγχώνεσαι και θα σου πει την ημερομηνία τελευταία στιγμή; 😅 Ξέρω γιατρούς που στο λένε μια μέρα πριν 😅 Τέλεια τα κιλά του μπέμπη! Λογικά σου είπε για καρδιοτοκογραφημα επειδή είχες συσπάσεις γενικά. Μην τώρα που θα κόψεις και το μαγνήσιο σου ξεκινήσει τοκετός, αλλά απίθανο το βρίσκω. Μια χαρά θα είσαι 😊

Μου τελείωσαν τα like 🤦🏼‍♀️

Φάε κορίτσι μου να το ευχαριστηθείς! Εγώ έφαγα πρωινό σήμερα όπως κάθε φορά και απλά πρόσθεσα μια φρυγανιά ολικής μετά από τόσο καιρό (μου είχε λείψει) και αμέσως το ζάχαρο εκτοξεύτηκε στο 145! Εννοείται ότι δε ξανατρωω... Πφφφφ

Αφού κάνεις και τη γυμναστική θα σε βοηθήσει πολύ με τον τοκετό! Σου είπαν και για μασάζ στο περίνεο; Το επιχείρησα μια φορά (όταν ακόμα νόμιζα ότι θα πάμε φυσιολογικα) και δε μου ήταν καθόλου ευχάριστο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eliza Kats είπε:

@Ersi85 καλέ αν εννοείς την ερχόμενη Δευτέρα στις 3/7 είναι που γεννάει και η @peacock μας! Αχ τι καλά αν γεννήσετε μαζί!

Λιποθυμω στη συνειδητοποίηση πόσο κοντά είναι 🤣🤣🤣🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η peacock είπε:

Ωραία οπότε πολύ σύντομα κι εσύ θα ξέρεις ημερομηνία! ☺️ Με το καλό! Μια χαρά κιλακια έχει και το δικό σου νινι! 

Καρδιοτοκογραφημα δεν έχω κάνει ακόμα, ούτε μου έχει πει κάτι ο γιατρός λόγω του διαβήτη. Το Σάββατο έχω ραντεβού μαζί του να με δει οπότε δε ξέρω τοτε αν θα μου πει κάτι.. θα δείξει... 

Είχα ραντεβού με τον παιδίατρο χθες και του έκανα κάποιες ερωτήσεις, μια απο αυτές ήταν ο διαβήτης.. μου είπε ότι εφόσον έχω καλές μετρησεις και είναι ρυθμισμένος δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας για το μωρό. (Το είχα φοβερό άγχος) 

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που μου έγραψες. 

Η δική μου η μαιευτήρας μου ανακοίνωσε ότι από σήμερα θα κάνω καθημερινά 🤔 καρδιοτοκογράφημα, μέχρι να γεννήσω. Ο λόγος, όπως μου ξεκαθάρισε, είναι ο διαβήτης και η ινσουλίνη που λαμβάνω.. Συνολικά 11 μονάδες την ημέρα (3 μον. το πρωί + 8 μον. το βράδυ).

Συγκεκριμένα μου είπε ότι επιβάλλεται να παρακολουθούν την καρδιά του εμβρύου καθημερινά, λόγω της λήψης ινσουλίνης (σαν δικό τους πρωτόκολλο από όσο κατάλαβα).

Στο σημερινό λοιπόν καρδιοτοκογράφημα, ο παλμός του μωρού ήταν κάπως υποτονικός (δεν είχα φάει τίποτα από χθες, διότι το πρωί πήγα για αιματολογικές εξετάσεις) και το απέδωσαν αρχικά εκεί. Με έστειλαν να φάω κάτι με ζάχαρη (πήρα κουλούρι θεσ/νικης και χυμό πορτοκάλι) και μου επανέλαβαν την εξέταση μετά από 1 ώρα, όπου διαπιστώθηκε ότι τελικά το μωρό ήταν εντάξει (κινούνταν και ο παλμός είχε ζωηρέψει).

Από την άλλη η μαία που μου κάνει τα καρδιοτοκογραφήματα, με ενημέρωσε για το "διαβητικό κώμα" που μπορεί να συμβεί σε έμβρυα, είτε από πολύ υψηλό σάκχαρο, είτε από πολύ χαμηλό και για αυτό το λόγο μου εξήγησε πως η γιατρός θέλει να με παρακολουθεί καθημερινά.

Ο διαβήτης μου είναι σχετικά ρυθμισμένος. Τα πρωινά βελτιώθηκαν (έχω από 90 έως 92) και τα μεταγευματικά είναι μέτρια ρυθμισμένα (έχω από 118 έως 140).

Δε ξέρω εάν πρέπει να αγχωθώ ακόμα πιο πολύ τώρα ή να νιώθω "ήρεμη" που με παρακολουθούν στενά.

Το ΣΚ θα κάνω ξανά καρδιοτοκογραφήματα, όπως και ολόκληρη την επόμενη εβδομάδα.

Ραντεβού με τον παιδίατρο θα πρέπει πιστεύεις να κλείσω και εγώ, λόγω του ότι έχω διαβήτη? Να με ενημερώσει και προετοιμάσει κατάλληλα για το πως να φροντίσω ένα νεογέννητο που γεννιέται από μητέρα με διαβήτη κύησης ή δεν παίζει τόσο ρόλο?

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που μου έγραψες. 

Η δική μου η μαιευτήρας μου ανακοίνωσε ότι από σήμερα θα κάνω καθημερινά 🤔 καρδιοτοκογράφημα, μέχρι να γεννήσω. Ο λόγος, όπως μου ξεκαθάρισε, είναι ο διαβήτης και η ινσουλίνη που λαμβάνω.. Συνολικά 11 μονάδες την ημέρα (3 μον. το πρωί + 8 μον. το βράδυ).

Συγκεκριμένα μου είπε ότι επιβάλλεται να παρακολουθούν την καρδιά του εμβρύου καθημερινά, λόγω της λήψης ινσουλίνης (σαν δικό τους πρωτόκολλο από όσο κατάλαβα).

Στο σημερινό λοιπόν καρδιοτοκογράφημα, ο παλμός του μωρού ήταν κάπως υποτονικός (δεν είχα φάει τίποτα από χθες, διότι το πρωί πήγα για αιματολογικές εξετάσεις) και το απέδωσαν αρχικά εκεί. Με έστειλαν να φάω κάτι με ζάχαρη (πήρα κουλούρι θεσ/νικης και χυμό πορτοκάλι) και μου επανέλαβαν την εξέταση μετά από 1 ώρα, όπου διαπιστώθηκε ότι τελικά το μωρό ήταν εντάξει (κινούνταν και ο παλμός είχε ζωηρέψει).

Από την άλλη η μαία που μου κάνει τα καρδιοτοκογραφήματα, με ενημέρωσε για το "διαβητικό κώμα" που μπορεί να συμβεί σε έμβρυα, είτε από πολύ υψηλό σάκχαρο, είτε από πολύ χαμηλό και για αυτό το λόγο μου εξήγησε πως η γιατρός θέλει να με παρακολουθεί καθημερινά.

Ο διαβήτης μου είναι σχετικά ρυθμισμένος. Τα πρωινά βελτιώθηκαν (έχω από 90 έως 92) και τα μεταγευματικά είναι μέτρια ρυθμισμένα (έχω από 118 έως 140).

Δε ξέρω εάν πρέπει να αγχωθώ ακόμα πιο πολύ τώρα ή να νιώθω "ήρεμη" που με παρακολουθούν στενά.

Το ΣΚ θα κάνω ξανά καρδιοτοκογραφήματα, όπως και ολόκληρη την επόμενη εβδομάδα.

Ραντεβού με τον παιδίατρο θα πρέπει πιστεύεις να κλείσω και εγώ, λόγω του ότι έχω διαβήτη? Να με ενημερώσει και προετοιμάσει κατάλληλα για το πως να φροντίσω ένα νεογέννητο που γεννιέται από μητέρα με διαβήτη κύησης ή δεν παίζει τόσο ρόλο?

 

Τι να σου πω.... Ειλικρινά κάθε γιατρός τα δικά του... Εμένα δε μου έχει πει τίποτα τέτοιο! Και γνωστή μου που είχε διαβήτη κύησης και ήταν ινσουλινοεξαρτώμενη πάλι δε πήγαινε για καθημερινο καρδιοτοκογραφημα που τη ρώτησα. 

Το ζάχαρο μου είναι , νηστείας 85-95 (και δείχνει και περίπου 10μοναδες πιο πάνω το μηχανάκι μου το έχω τσεκαρει τρεις φορές) και τα μεταγευματικα είναι 95-125 περίπου... Βέβαια εγώ κάνω περισσότερες μονάδες ινσουλίνης 15 το βράδυ και 8 το πρωί... 🤷🏼‍♀️ 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε πιστεύω! Είμαστε στη τελική ευθεία! Κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο μάλλον.. σκέψου εγώ έκανα κορτιζόνη λόγω διαβήτη, εσύ όχι... Μάλλον δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σημασία έχει ότι πλησιάζουμε και ότι είναι καλά τα μωράκια μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η peacock είπε:

Μου τελείωσαν τα like 🤦🏼‍♀️

Φάε κορίτσι μου να το ευχαριστηθείς! Εγώ έφαγα πρωινό σήμερα όπως κάθε φορά και απλά πρόσθεσα μια φρυγανιά ολικής μετά από τόσο καιρό (μου είχε λείψει) και αμέσως το ζάχαρο εκτοξεύτηκε στο 145! Εννοείται ότι δε ξανατρωω... Πφφφφ

Αφού κάνεις και τη γυμναστική θα σε βοηθήσει πολύ με τον τοκετό! Σου είπαν και για μασάζ στο περίνεο; Το επιχείρησα μια φορά (όταν ακόμα νόμιζα ότι θα πάμε φυσιολογικα) και δε μου ήταν καθόλου ευχάριστο. 

Ναι μας έχουν πει για μασάζ αν θέλουμε να κάνουμε. Μας έδειξαν πως. Αλλά μια φορά που το επιχείρησα αισθανομουν πολύ περίεργα ψυχολογικά κυρίως 😅 Δεν ξέρω μου φαίνεται περίεργο. Και πραγματικά έχω αγχωθει για το πώς θα βγει εντελη ένα παιδί από εκεί κάτω! Δεν με λες και χαλαρή...

Μας έχει πει και ο γιατρός να κάνουμε επαφές φουλ μέχρι να γεννήσω και πάλι αισθάνομαι λίγο περίεργα... Δεν ξέρω βρε κορίτσια, ενώ τόσο καιρός δεν είχα θέμα με το κομμάτι σεξ, τώρα νιώθω ότι καταλαβαίνεις το μωρό κι αυτό με γεμίζει κάπως τύψεις 😅 Καλά θα πάει ο μήνας... 😅

Άντε κορίτσια να γεννήσετε να ξεμπερδευτε με τον διαβήτη! Είναι μαρτύριο πραγματικά! Για μένα είστε ηρωίδες! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ersi85 είπε:

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση αυτό που μου έγραψες. 

Η δική μου η μαιευτήρας μου ανακοίνωσε ότι από σήμερα θα κάνω καθημερινά 🤔 καρδιοτοκογράφημα, μέχρι να γεννήσω. Ο λόγος, όπως μου ξεκαθάρισε, είναι ο διαβήτης και η ινσουλίνη που λαμβάνω.. Συνολικά 11 μονάδες την ημέρα (3 μον. το πρωί + 8 μον. το βράδυ).

Συγκεκριμένα μου είπε ότι επιβάλλεται να παρακολουθούν την καρδιά του εμβρύου καθημερινά, λόγω της λήψης ινσουλίνης (σαν δικό τους πρωτόκολλο από όσο κατάλαβα).

Στο σημερινό λοιπόν καρδιοτοκογράφημα, ο παλμός του μωρού ήταν κάπως υποτονικός (δεν είχα φάει τίποτα από χθες, διότι το πρωί πήγα για αιματολογικές εξετάσεις) και το απέδωσαν αρχικά εκεί. Με έστειλαν να φάω κάτι με ζάχαρη (πήρα κουλούρι θεσ/νικης και χυμό πορτοκάλι) και μου επανέλαβαν την εξέταση μετά από 1 ώρα, όπου διαπιστώθηκε ότι τελικά το μωρό ήταν εντάξει (κινούνταν και ο παλμός είχε ζωηρέψει).

Από την άλλη η μαία που μου κάνει τα καρδιοτοκογραφήματα, με ενημέρωσε για το "διαβητικό κώμα" που μπορεί να συμβεί σε έμβρυα, είτε από πολύ υψηλό σάκχαρο, είτε από πολύ χαμηλό και για αυτό το λόγο μου εξήγησε πως η γιατρός θέλει να με παρακολουθεί καθημερινά.

Ο διαβήτης μου είναι σχετικά ρυθμισμένος. Τα πρωινά βελτιώθηκαν (έχω από 90 έως 92) και τα μεταγευματικά είναι μέτρια ρυθμισμένα (έχω από 118 έως 140).

Δε ξέρω εάν πρέπει να αγχωθώ ακόμα πιο πολύ τώρα ή να νιώθω "ήρεμη" που με παρακολουθούν στενά.

Το ΣΚ θα κάνω ξανά καρδιοτοκογραφήματα, όπως και ολόκληρη την επόμενη εβδομάδα.

Ραντεβού με τον παιδίατρο θα πρέπει πιστεύεις να κλείσω και εγώ, λόγω του ότι έχω διαβήτη? Να με ενημερώσει και προετοιμάσει κατάλληλα για το πως να φροντίσω ένα νεογέννητο που γεννιέται από μητέρα με διαβήτη κύησης ή δεν παίζει τόσο ρόλο?

 

Σίγουρα να είσαι πιο ήρεμη αφού θα σε παρακολουθούν στενά! Δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κάτι κακό! Αν δουν ότι το παιδί δυσκολεύεται θα σε πάει αμέσως για καισαρική και όλα καλά! Οπότε χαλάρωσε και απόλαυσε τις τελευταίες μέρες που θα το έχεις στην κοιλιά σου 😊❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η peacock είπε:

Τι να σου πω.... Ειλικρινά κάθε γιατρός τα δικά του... Εμένα δε μου έχει πει τίποτα τέτοιο! Και γνωστή μου που είχε διαβήτη κύησης και ήταν ινσουλινοεξαρτώμενη πάλι δε πήγαινε για καθημερινο καρδιοτοκογραφημα που τη ρώτησα. 

Το ζάχαρο μου είναι , νηστείας 85-95 (και δείχνει και περίπου 10μοναδες πιο πάνω το μηχανάκι μου το έχω τσεκαρει τρεις φορές) και τα μεταγευματικα είναι 95-125 περίπου... Βέβαια εγώ κάνω περισσότερες μονάδες ινσουλίνης 15 το βράδυ και 8 το πρωί... 🤷🏼‍♀️ 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχωνόμαστε πιστεύω! Είμαστε στη τελική ευθεία! Κάθε γιατρός ακολουθεί το δικό του πρωτόκολλο μάλλον.. σκέψου εγώ έκανα κορτιζόνη λόγω διαβήτη, εσύ όχι... Μάλλον δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Σημασία έχει ότι πλησιάζουμε και ότι είναι καλά τα μωράκια μας! 

Καλημέρα ζαχαρο-φίλη μου!

Το έχεις ρυθμίσει τέλεια θεωρώ το σάκχαρό σου.

Οι μεταγευματικές σου είναι άψογες.

Σήμερα είχα νηστείας 87 και είμαι κ εγώ πολύ χαρούμενη. Αυτό που κατάλαβα είναι ότι δε θέλουν να κάνουμε απότομα σκαμπανεβάσματα.

Ναι, αυτό βλέπω κ εγώ σχετικά με τα πρωτόκολλα που ακολουθούν οι γιατροί. Ο καθένας το δικό του. Απλά θεωρώ πως η δική μου η μαιευτήρας είναι αρκετά υπερβολική. Ίσως δε θέλει να πάρει κανένα ρίσκο, επειδή βλέπει δεκάδες έγκυες την ημέρα. Το ιατρείο της είναι πάντα γεμάτο από κόσμο να την περιμένει στο σαλόνι.

Ωστόσο από άποψη οικονομική, τουλάχιστον δεν πληρώνω για τα καρδιοτοκογραφήματα. Απλά είναι η ταλαιπωρία να ψάχνουμε πάρκινγκ στο κέντρο της πόλης καθημερινά για τον ίδιο λόγο, όπως και τα αποτελέσματα κάθε φορά της εξέτασης.

Από βδομάδα θα ορίσουμε την ημερομηνία τοκετού και τότε θα μου πει εάν θα κάνω κορτιζόνη ή όχι. Οπότε την κορτιζόνη δε γνωρίζω εάν θα με βάλει να την κάνω ή όχι.

Πάντως θεωρώ πως μέχρι το πολύ έως 8 Ιουλίου θα μου κάνει τοκετό.

Πραγματικά, οι τελευταίες ημέρες κυλούν αρκετά αργά για μένα, επειδή πλησιάσαμε ήδη τόσο ❤️ 

Ελπίζω πίκοκ μου κάθε μέρα να νιώθεις όλο και πιο έτοιμη για τη σημαντική σου μέρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ετοιμόγεννες και ετοιμοπόλεμες φίλες μου, να σας ρωτήσω μια απορία μου.

Έχει καμία άλλη εμφανίσει πρήξιμο στα πόδια της, γύρω από τους αστραγάλους και στο κουντεπιέ της πατούσας? 

Έχω μερικές ημέρες που είμαι έτσι.

Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό κ θα μου κάνει εξέταση για λεύκωμα στα ούρα, αν το λέω σωστά.

Η αρτηριακή μου πίεση παραμένει χαμηλή ωστόσο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ersi85 είπε:

Ετοιμόγεννες και ετοιμοπόλεμες φίλες μου, να σας ρωτήσω μια απορία μου.

Έχει καμία άλλη εμφανίσει πρήξιμο στα πόδια της, γύρω από τους αστραγάλους και στο κουντεπιέ της πατούσας? 

Έχω μερικές ημέρες που είμαι έτσι.

Αύριο έχω ραντεβού με τη γιατρό κ θα μου κάνει εξέταση για λεύκωμα στα ούρα, αν το λέω σωστά.

Η αρτηριακή μου πίεση παραμένει χαμηλή ωστόσο.

Προσωπικά δεν έχω αντιμετωπίσει πρήξιμο στα πόδια αλλά υποθέτω ότι λογικά παίζει ρόλο και η ζέστη τώρα εφόσον η πίεση σου είναι χαμηλή. Πινε νεράκια οσο πιο πολύ μπορείς! Δε θα είναι τίποτα, θα δεις! 😉

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς κορίτσια πήγαμε το Σάββατο στον γιατρό αλλά ο κύριος καθόταν έτσι που δεν επέτρεπε στον γιατρό να κάνει σωστές μετρήσεις και δε καταφέραμε να υπολογίσουμε το βάρος του αυτή τη φορά. 

Τέλος της εβδομάδας θα με ειδοποιήσουν να πάω για καρδιοτοκογραφο και την επόμενη Δευτέρα γεννάω ❤️☺️❤️

Με το καλό σε όλες μας! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες κορίτσια!!!

Γεννησαμεεεεεε🩷🩷🩷

μας τι συναίσθημα Θεέ μου🤍Με  το καλο σε όλες σας!! Γεννήσαμε 6/6 αλλα δεν κατάφερα τόσες μέρες να μπω να σας γράψω!! Θα επανέλθω σύντομα … 

σας φιλώ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλησπέρα και καλώς μας ήρθες κοπέλα μου!!! Εδώ είμαστε όλες μαζί για τον ίδιο σκοπό! Φυσικά και σε δεχόμαστε με!!! Επειδή είσαι δοκιμαστικό μέλος αργούν να φανούν τα μηνύματα σου, μόλις φτάσεις τα 20 θα εμφανίζονται αμέσως.  Αν επιτρέπεται... πόσων ετών είστε με το σύντροφο και πόσο καιρό προσπαθείτε;
    • Καλημέρα κορίτσια! Χριστός Ανέστη!  Κι εγώ χθες έφαγα πολύ! Ευτυχώς δεν έχουμε άλλα τραπεζωματα αυτές τις μέρες!! Εγώ έκανα καμπύλη ζαχάρου νωρίς στην εγκυμοσύνη οπότε ευτυχώς δεν έχω τέτοιες μέρες να κάνω εξετάσεις!  Το σίγουρο είναι ότι αυτή τη βδομάδα θα τρώω παραπάνω. Ειδικά γλυκά!  Καλή επιτυχία με την καμπύλη όσες κάνετε αυτές τις μέρες! Εγώ είχα και νεράκι μαζί μου για να πίνω και να αποφύγω την αναγουλα από τη γλυκόζη.Κι ένα βιβλίο για το δίωρο που περίμενα να περάσει κάπως η ώρα!
    • Καλημέρα κι απο μένα κορίτσια μου! Μόνο εχθές έφαγα πολύ φαγητό μπορώ να πω. Ευτυχώς εκτός απο το πρωινό μου, που γενικά τρώω μπισκότα, κουλουράκια και τσουρέκι γενικά... δεν έχω φάει άλλα γλυκά θα έλεγα. Αν σκεφτείς ότι ουσιαστικά πάντα κάνω 2 καλά γεύματα και πριν την εγκυμοσύνη και κατά τη διάρκεια... μια χαρά νομίζω είμαι. Απλά το μεσημεριανό μου είναι περισσότερο απ' ότι προ εγκυμοσύνης. Αν δεν είχα θυρεοει΄δή, πιστεύω θα ήταν και λιγότερα τα κιλά... αλλά και πάλι καλά είμαι νομίζω.
    • Χαχα νομίζω οι περισσότεροι το παρακάναμε λίγο αυτές τις μέρες! Κι εγώ που έχω θέμα με το σάκχαρο τρώω κάθε μέρα γλυκό! ( Ευτυχώς εμένα με πειράζουν περισσότερο τα φρούτα απ' τα γλυκά.) Απλά την προηγούμενη της καμπύλης και ιδίως το βράδυ να φας κανονικά κι όχι πολύ αργά! Όπως κάνεις δλδ στην δίαιτά σου! Καλά να περάσετε στη βάφτιση! 🤗 Εμείς σε Γιώργηδες θα πάμε σμρ, άλλο φαΐ πάλι 😀
    • Καλημέρα!  Άστα να πάνε πολύ φαγητό αυτές τις μέρες κ έχουμε κι άλλες 2 σιγουρα🤣🤣 Κ εγώ που υποτίθεται απάνω διατροφή αυτές τις μέρες άστα, να δω πως θα ζυγιστω την Τετάρτη που θα πάω στην διατροφολογο😭 Ποτε έχεις καμπύλη? Εγώ λογικά αφού την Πέμπτη έχω γιατρό μάλλον θα μου πει για την επόμενη εβδομάδα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...