Μετάβαση σε περιεχόμενο

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ. ΕΙΜΟΥΝ ΕΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ... ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...:dry: ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ, ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ. ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΙΑ. ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕ ΛΙΓΗ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΥΩ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΕΜΕΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΟΥΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΟΥΝ ΛΕΙΨΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΟΠΩΣ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ...:P ΕΣΑΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ? Η ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

H Koka Kola xerw oti kanei kako sthn ygeia mas genika eite

eisai egyos eite oxi!

Kai emena o giatros mou mou thn eixe apagoreysei sthn egymosynh

giati mporei na anevasei epikyndina ta pososta zaxarou se merika

deyterolepta! Kai ayto einai kati pou den to theloume!! ;)

Giayto kai egw fysika den xanapia oute kai afotou gennhsa giati thylaza

kiolas.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕΙ.ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΚΟΟΛ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ.ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΟΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΟΥ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΓΚΡΑΤΕΙΣΑΙ.ΤΩΡΑ ΣΕ ΜΙΚΡΕΣ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΚΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κοκα κολα οπως και ολα τα αναψυκτικα εχουν συντηριτικα (Ε) που κανουν κακο στο μωρακι αλλα και σε σενα... επισης εχει ζαχαρη και στην εγκυμοσυνη πρεπει να την αποφευγεις... καλο ειναι οσο εχεις το μωρακι στην κοιλιτσα σου να του φερεσαι καλα και να το φροντιζεις για να γεννηθει υγειες... μετα μπορεις να ξαναγυρισεις στις παλιες σου συνηθειες, αν και θα σου προτεινα να υιοθετησεις αυτον τον τροπο ζωης της εγκυμοσυνης γιατι δεν ειναι ανθυγειηνος... με το καλο το μωρακι σου...:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

coca-cola!!!!Εχω ξεχασει την γευση της..!!:ohmy: :ohmy: :ohmy: Αν και λιγες ποσοτητες δεν νομιζω να πειραζουν..:) και γω εκοψα πολλα στην εγκυμοσύνη..μιας και γω ημουν επιρρεπεις σε πολλες καταχρησεις..:unsure: :unsure: Δυσκολευτηκα αλλα τα καταφερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gastroula έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΟΥΛΑ. ΕΙΜΟΥΝ ΕΘΙΣΜΕΝΗ ΣΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ... ΕΠΙΝΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΛΙΤΡΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ...:dry: ΟΤΑΝ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ, ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΕ. ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΞΑΝΑΠΙΑ. ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΠΗΓΑ ΤΟΝ ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΘΑ ΠΕΙΡΑΖΕ ΛΙΓΗ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΦΑΓΗΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΩΝΕΥΩ ΠΟΙΟ ΕΥΚΟΛΑ, ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΧΑ ΕΜΕΤΟΥΣ. ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΣΟ ΛΙΓΟ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ. ΑΠΟ ΔΙΚΕΣ ΣΑΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΤΙ ΛΕΤΕ? ΓΕΝΙΚΑ ΕΙΜΟΥΝ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΧΟΥΝ ΛΕΙΨΕΙ ΜΕΡΙΚΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ. ΟΠΩΣ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ...:P ΕΣΑΣ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΣΑΣ ΤΗΝ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ? Η ΓΕΝΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΤΙ?

gastroula

οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος το 1ο πραγμα που μου ειπε η γυναικολογος ηταν ξεχνα τα αεριουχα και τα αναψυκτικα...Την ρωτησα γιατι και μου ειπε οτι μειωνουν την απορροφηση του ασβεστιου και ειναι πολυ μεγαλης θερμιδικης αξιας...Εγω να σου πω την αληθεια δεν ειχα κολλημα με κοκα κολα αλλα ωρες ωρες αφου ετρωγα - ειδικα το καλοκαιρι- ηθελα να κατεβασω το μπουκαλι με την λεμοναδα...

Την ειχα ξαναρωτησει λοιπον αν πειραζουν 3-4 μεγαλες γουλιες και μου ειπε οχι αλλα σε μικρες ποσοτητες και οχι καθημερινα...

Παντως ναι ειναι ενα θεμα οι συνηθειες που επρεπε να κοψουμε...Εγω ας πουμε ημουν και του ποτου και του τσιγαρου...Τσιγαρο δεν κανω αν και ωρες ωρες τωρα που φτανω στο τελος...(ειμαι 9 μηνων)....το ζηταω...

Κι απο ποτο αστα...Μονο κανα ποτηρακι κρασι κοκκινο...ή κανα λικερακι σε καμια επισκεψη...(σαν τις θειτσες!!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΥΠΟΥ ΚΟΛΑ ΕΧΕΙ ΚΟΛΛΗΜΑ. ΓΙΑ ΛΕΜΟΝΑΔΑ Η ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΜΕ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΩΝ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ:P ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΚΟΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΩΝ. ΕΤΣΙ ΑΝΤΙΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΤΗΝ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΜΕ ΛΙΓΗ ΛΕΜΟΝΑΔΑ... ΤΙ? ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΚΙ ΑΥΤΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα μου ειχε απαγορευσει την κοκα κολα. Επισης κ εγω εχω κολλημα μονο με την κοκα κολα κ οχι με αλλα αναψυκτικα. Παντως μολις γεννησα ξαναπεσα με τα μουτρα στην κοκα κολα αλλα τωρα την ξαναεκοψα γιατι αυτη η συνηθεια το μονο που κανει ειναι να προσθετει κιλα. Επειδη θελω να χασω βαρος και δεν ειμαι ανθρωπος της διαιτας παρολο που θα επρεπε ειπα αρχικα να κοψω αυτα που οχι απλως δεν μου προσφερουν κατι καλο αλλα με φορτωνουν και με κιλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα αναψυκτικά παχαίνουν πάρα πολύ ... αλλά η κοκα κόλα κάνει γενικότερα κακό ... εμένα μου είπε πως αν καμιά φορά θέλω κάτι με ανρακικό για να χωνέψω τότε ας πιώ σόδα ή κάποιο με χαμιλές θερμίδες αλλά όχι κοκα κόλα και όχι καθημερινά.

Τα έκοψα και εγώ σχεδόν όλα ... έχω τρομοκρατηθεί μην τυχόν γίνω τόφαλος ( η μητέρα μου είχε πάρει 40+ κιλά αλλά τα έχασε) και γι'αυτό προσέχω πολύ!!! Η καλή διατροφή μας βοηθάει γενικότερα στην ζωή γιατί λοιπόν να μην προσπαθήσουμε να την καθιερώσουμε τώρα που ασ πούμε ότι είμαστε υποχρεωμένες να την ακολουθήσουμε (για τα μωράκια μας)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα ο γιατρός μου είπε να τα αποφεύγω και αν με τίποτα δεν μπορώ να το κάνω αυτό, μία ή δύο γουλίτσες μία φορά στο τόσο δεν πειράζουν. Τον ρώτησα αν ισχύει αυτό που λένε ότι με το ανθρακικό επηρεάζεται η ακοή του βρέφους ή αν τρομάζει από το θόρυβο των φυσαλίδων που σκάνε μέσα στο στομάχι και γέλασε ο άνθρωπος! Μου εξήγησε ότι ο μόνος λόγος που απαγορεύουν τα αναψυκτικά κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι γιατί προσθέτουν θερμίδες χωρίς να έχουν κανένα θρεπτικό συστατικό! Αυτό και μόνο ισχύει, όλα τα άλλα είναι βλακείες! Το βρέφος ακούει μέσα μας τόσους πολλούς και δυνατούς θορύβους από το έντερο, την καρδιά, το στομάχι, την κοιλιά που το ανθρακικό δεν το αντιλαμβάνεται καν! Το αν θα πιει η κάθε μία μας είναι θέμα προτεραιοτήτων και κιλών. Δεν αντέχω να μου λένε μην κάνεις αυτό ή μην κάνεις εκείνο γιατί το μωρό θα κινδυνεύσει και άλλα τέτοια αβάσιμα και τρελά! Ο γιατρός ξέρει καλύτερα από όλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gastroula mou kalispera agapi mou...

Kita egw stin prwti mou egkumwsini mono coca cola&shark epinna...

Kai ena ugeiestato leventi exw...

Nai einai kako na pinoume giati vlaftei,,,

Wmos an se trava tote ti na kaneis??? enne...

Agapi mou an einai na pinneis ligo ligo...

Kali sunexeia me tin egkumwsini sou agapi mou...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΙΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΔΡΑΣΗ ΤΗΣ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑΣ ΣΤΟΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΜΑΣ

http://skiladiko.pblogs.gr/2007/08/114834.html

ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕΣΑ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΠΙΝΟΥΜΕ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω εγραψε:

"ή κανα λικερακι σε καμια επισκεψη...(σαν τις θειτσες!!)."

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα Μιλαμε....γελασα Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Α!!!!!!! μ'αυτο..

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΟΤΙ Η ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΑΚΟΗ ΤΩΝ ΕΜΒΡΥΩΝ ΓΕΛΑΓΕ... ΜΟΝΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑΧΙ ΣΟΥ ΘΑ ΕΚΠΛΑΓΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ... ΓΕΝΙΚΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΤΑ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΑ ΓΙΑ ΘΕΜΑ ΘΕΡΜΙΔΩΝ Κ ΒΑΡΟΥΣ. ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΝΑ ΠΙΝΩ ΟΤΑΝ ΝΙΩΘΩ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΗ ΚΑΙ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ. ΕΠΙΝΑ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΠΕΦΕΥΓΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΡΤΩΝΟΜΑΙ ΜΕ ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΕΣ ΘΕΡΜΙΔΕΣ. ΠΑΝΤΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΟ ΚΑΝΕΝΟΣ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΑΨΥΚΤΙΚΟ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΙΝΕΙΣ ΜΕ ΜΕΤΡΟ !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε μερικες γυναικες ειδικα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης η κοκα κολα δημιουργει φουσκωματα,αν εσενα δεν σε πειραζει φανταζομαι οτι σε μικρη ποσοτητα μπορεις να την απολαυσεις αφου ειναι το αγαπημενο σου αναψυκτικο;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτη η κοκα κολα!Η αληθεια ειναι οτι και εγω τρελαινομουν γι'αυτη στη διαρκεια της εγκυμοσυνης μου!Ο γιατρος μου μου ειχε πει πως αν θελω τοσο πολυ να πιω να βαζω λιγη ποσοτητα σε ενα ποτηρι και να γεμιζω το υπολοιπο με νερο.Δεν εχει την ιδια γευση αλλα μου εφευγε η καψα!Οσο για το τσιγαρο επιδη το σιδηρο μου εφερνε τρομερη δυσκοιλιοτητα μου επετρεπε μια δυο φορες την εβδομαδα να πινω ενα ελληνικο καφε σκετο νεροζουμι και να κανω ενα τσιγαρο γιατι μονο αυτο με βοηθουσε.Φυσικα οταν θηλαζα ηταν τελειως απαγορευτικο.Καλη συνεχεια σου ευχομαι και θα δεις πως αξιζε τον κοπο να θυσιασεις αυτες τις απολαυσεις σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Gastroula εκτος απο οοολα αυτα που σου ειπαν τα κοριτσια υπαρχει και κατι αλλο επισης πολυυυυυυυ σημαντικο.Η καφεινη που περιεχει η κοκα κολα!Τεραστια ποσοτητα σου λεω.Πιθανον γιαυτο σου απαγορευει ο γιατρος μονο την κοκα κολα και οχι τα υπολοιπα αναψυκτικα.Καλυτερα λιγη λεμοναδα η πορτοκαλαδα.Εμενα μονο αυτο με στρωνει στις καουρες και τις ελαφριες αναγουλες;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου και απο μενα!!!εγω που δεν ειμαι υπερ και γενικα δεν μου αρεσουν τα αναψυκτικα. μην σου πω οτι στην εγκυμοσινη μερα παρα μερα επινα ποτε ενα ποτε 2 ποτηρια αναψυκτικο θες αυτο ηταν κοκα κολα,πορτοκαλαδα/λεμοναδα.

το να πεις μικρη ποσοτητα δεν πειραζει...αλλα αμα πεινεις 1/5 λιτρο εκει γινετε καταχρηση...

κοιτα να τα απολαυσεις ολα και με το μετρο σ΄αυτην την περιοδο.

:) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ! ΜΕ ΞΕΑΓΧΩΣΑΤΕ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΔΕΝ ΚΡΑΤΙΕΜΑΙ... ΧΙΧΙΧΙ. ΝΑ ΣΤΕ ΟΛΕΣ ΚΑΛΑ:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...