Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβριος... μήνας για σπορά! Να φυτευτούν τα σποράκια, να γίνουν όμορφα μωράκια!!!


Froufro

Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Zenia z είπε:

 Εφακι γιατί κανείς συνέχεια τεστ ωορηξιας? Αφού πήγες στοχευμενα με το γιατρό. Πέταξε τα να ησυχασεις!! Ούτε τεστ εγκυμοσύνης να κάνεις γιατί όπως σωστά είπες πιάνει την Ovitrelle.  Με το καλό να έχεις καθυστέρηση κ τότε!! Καλή επιτυχία!

μας ειπε χθες και σημερα να εχουμε επαφες.απλα επειδη εγω χθες ειχα πονακια δεν μπορουσα.και λεω μπας και....

εχεις δικιο δεν προκειται να ξανασχοληθω με τεστ !! 

στις 5/12 παω για χοριακη μονο!!

αχ κοριτσια πως θα περασουν οι ημερες αραγε...🤔

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια μου πηγα για τον πρωτο υπέρηχο σημερα. Ειμαι 6w 1d και ειδαμε σάκο και λεκιθικό ❤️ Ο γιατρός είπε ότι όσα έπρεπε να δουμε για την εβδομάδα που είμαι τα ειδαμε και να παω την επομενη Τεταρτη για να ακουσουμε καρδουλα.

Και μετα με εστειλε να κανω αλλη μια χοριακη.. Μα πόσο κολλημα πια με τις χοριακες;;; Γιατι;;

Επίσης μου ειπε να μην βαφω νυχια, μαλλια, όχι επαφές, γυμναστική μόνο περπάτημα, γενικά πολυ΄συντηρητικό τον είδα. Αλλά αυτό με την χοριακη... Θα με τρελάνει!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

 

Καλημέρα κορίτσια. 🙂

Είμαι νέα στο forum και νέα στη διαδικασία απόκτησης μωρού. 
 

Ήρθαμε σε επαφή 19,20 και 21 Νοέμβρη. Γνωριζω ότι είναι καλύτερο η επαφή να γίνεται μέρα παρά μέρα για να προλάβει να δυναμώσει το σπερμα του άντρα, αλλά έτυχε. 🙃

 

Θεωρητικα έχω ωορρηξία σήμερα 23/11 αλλά εχτές 22/11 είχα πολύ έντονες κράμπες στην κοιλιά που συνήθως δεν είναι τόσο έντονες στην ωορρηξία. 
 

Υπαρχει λέτε κάποια πιθανότητα γονιμοποίησης που να το εξηγεί; Μιας και για εμφύτευση ξέρω ότι είναι πολύ νωρίς αλλά μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση οι πόνοι που είχα. 
 

Σας έχει τύχει να νιώσετε κάτι τόσο νωρίς; 

 
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 43 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Κοριτσια μου πηγα για τον πρωτο υπέρηχο σημερα. Ειμαι 6w 1d και ειδαμε σάκο και λεκιθικό ❤️ Ο γιατρός είπε ότι όσα έπρεπε να δουμε για την εβδομάδα που είμαι τα ειδαμε και να παω την επομενη Τεταρτη για να ακουσουμε καρδουλα.

Και μετα με εστειλε να κανω αλλη μια χοριακη.. Μα πόσο κολλημα πια με τις χοριακες;;; Γιατι;;

Επίσης μου ειπε να μην βαφω νυχια, μαλλια, όχι επαφές, γυμναστική μόνο περπάτημα, γενικά πολυ΄συντηρητικό τον είδα. Αλλά αυτό με την χοριακη... Θα με τρελάνει!!!

Μία χαρά μου ακούγονται αυτά που είδατε! 💕 Συγχαρητήρια!

Πας καιρό σε αυτό το γιατρό; τι ηλικία έχει; μου φαίνονται κι εμένα λίγο συντηρητικά όλα αυτά. Έχεις κάποια αποκόλληση ή κάτι που να θέλει ιδιαίτερη αντιμετώπιση; σου εξήγησε γιατί όχι επαφές; επίσης γιατί όχι ελαφριά γυμναστική; η γυμναστική στο επίπεδο που έκανες πριν την κύηση (αλλά όχι πιο μεγάλης έντασης) βοηθάει στην εγκυμοσύνη εκτός αν έχεις αυξημένης επικινδυνοτητας κύηση. Τα νύχια και τα μαλλιά γενικά όντως δεν κάνει (τα νύχια για ημιμονιμο δεν κάνει, απλό βάψιμο είναι οκ αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και στους 3 μήνες να νιώθεις πιο σίγουρη). Αυτό με τη χοριακη μετά από φυσιολογικό υπέρηχο επίσης μου φαίνεται περίεργο. Και δεν καταλαβαίνω και τι τη θέλει. Αφού έχετε δει σάκο ακόμα και να σταματούσε (που δε θα σταματήσει) να ανεβαίνει, θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί από υπέρηχο σε συγκεκριμένες μέρες. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Μία χαρά μου ακούγονται αυτά που είδατε! 💕 Συγχαρητήρια!

Πας καιρό σε αυτό το γιατρό; τι ηλικία έχει; μου φαίνονται κι εμένα λίγο συντηρητικά όλα αυτά. Έχεις κάποια αποκόλληση ή κάτι που να θέλει ιδιαίτερη αντιμετώπιση; σου εξήγησε γιατί όχι επαφές; επίσης γιατί όχι ελαφριά γυμναστική; η γυμναστική στο επίπεδο που έκανες πριν την κύηση (αλλά όχι πιο μεγάλης έντασης) βοηθάει στην εγκυμοσύνη εκτός αν έχεις αυξημένης επικινδυνοτητας κύηση. Τα νύχια και τα μαλλιά γενικά όντως δεν κάνει (τα νύχια για ημιμονιμο δεν κάνει, απλό βάψιμο είναι οκ αλλά μπορείς να ξεκινήσεις και στους 3 μήνες να νιώθεις πιο σίγουρη). Αυτό με τη χοριακη μετά από φυσιολογικό υπέρηχο επίσης μου φαίνεται περίεργο. Και δεν καταλαβαίνω και τι τη θέλει. Αφού έχετε δει σάκο ακόμα και να σταματούσε (που δε θα σταματήσει) να ανεβαίνει, θα έπρεπε να επιβεβαιωθεί από υπέρηχο σε συγκεκριμένες μέρες. 

Πριν την εγκυομσύνη 1 φορά είχα πάει για Τεστ ΠΑΠ λόγω του ότι με διαβεβαίωσε η θεία μου για το πόσο καλός ειναι ( την χειρούργησε για ινωμυώματα και έπειτα προληπτικά έκαναν ολική αφαίρεση, όπου εν τέλει αποδειχτηκε σωτήριο καθώς είχε καρκίνο στις ωοθήκες σε πολύ αρχικό σταδιο). Γενικά δεν είναι μεγάλος ηλικιακά και συνεργάζεται με το ΡΕΑ όπου πήγα σήμερα για τον υπέρηχο. Ούτε για αποκόλληση μου είπε ούτε για τίποτα ανησυχητικό. Χαρακτηριστικά μου είπε " Το πρωτο καλό νέο είναι ότι βλέπουμε όσα θέλαμε να δούμε . Το δεύτερο καλό νέο θα είναι όταν ακούσουμε την καρδιά" . Δεν ξέρω αν τα προτείνει όλα αυτά προληπτικά, αλλά ειδικά η χοριακη σε αυτη τη φάση μου φάνηκε εντελώς κουλή!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η efakii είπε:

καλημερα σας κοριτσια!!

να κανω την εξης ερωτηση αν γνωριζει καποια.εκανα ovitrelle 20/11 απογευμα.

την επομενη μερα τ πρωι κανω τεστ ωορηξιας θετικο ,αλλα και αναμενομενο.κανω χθες το βραδυ μετα τη σπερματεγχυση παλι χαμογελακι.κανω σημερα το πρωι παλι χαμογελακι.

3 ημερες συνεχομενες θετικο.το εχω προσδιορισει πως φταιει η ενεση.

εσεις τι λετε?εχει τυχει σε καποια κοπελα? 

βεβαια μολις εκανα και ενα τεστ εγκυμοσυνης ταινια καθαρα απο περιεργεια και βγηκε θετικο.αρα ειναι απ την ενεση τελικα. (πρωτη φορα βλεπω στη ζωη μου θετικο τεστ 😆😅

δεν λαμβανω την ωορηρξια μου να λαμβανει τοσες μερες τελικα.

Όπως λες είναι η ένεση. Η  xοριακη γοναδιτροπινη α που έχει η ovitrelle και πιάνουν τα τεστ εγκυμοσύνης εχει πολύ κοντινή δομή με την LH που πιάνουν τα τεστ ωορρηξιας. Γι αυτό και αν κάνεις τεστ ωορρηξιας με ψηλή χοριακη βγαίνουν συνήθως θετικά (αυτός δεν είναι λόγος να κάνει καμία τεστ ωορρηξιας αντί για εγκυμοσύνης γιατί αν βγει το ωορρηξιας θετικό, θα έχει σίγουρα επαρκή χοριακη για να βγουν και τα εγκυμοσύνης που είναι πιο εξειδικευμένα). Τώρα αφού έχεις κάνει την ovitrelle δεν έχει νόημα να κάνεις κανένα τεστ εκτός αν κάνεις μέχρι να βγουν αρνητικά για να ξέρεις ότι μηδένισες και ξαναρχισεις περιμένοντας να γίνει πάλι θετικό ή καθώς ατονει να αρχίσει πάλι να σκουραινει! Πολλη ταλαιπωρία και άγχος όλο αυτό όμως! Κρίμα με ovitrelle να χάνετε επαφές βρε! Όσο περισσότερο σπέρμα έβρισκε το ωάριο τόσο καλύτερα! Καλά αποτελέσματα όταν έρθει η ώρα! 🤞🤞Τώρα που έκανες αρχή με το θετικό τεστ να επαναληφθεί σύντομα 🌺

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Πριν την εγκυομσύνη 1 φορά είχα πάει για Τεστ ΠΑΠ λόγω του ότι με διαβεβαίωσε η θεία μου για το πόσο καλός ειναι ( την χειρούργησε για ινωμυώματα και έπειτα προληπτικά έκαναν ολική αφαίρεση, όπου εν τέλει αποδειχτηκε σωτήριο καθώς είχε καρκίνο στις ωοθήκες σε πολύ αρχικό σταδιο). Γενικά δεν είναι μεγάλος ηλικιακά και συνεργάζεται με το ΡΕΑ όπου πήγα σήμερα για τον υπέρηχο. Ούτε για αποκόλληση μου είπε ούτε για τίποτα ανησυχητικό. Χαρακτηριστικά μου είπε " Το πρωτο καλό νέο είναι ότι βλέπουμε όσα θέλαμε να δούμε . Το δεύτερο καλό νέο θα είναι όταν ακούσουμε την καρδιά" . Δεν ξέρω αν τα προτείνει όλα αυτά προληπτικά, αλλά ειδικά η χοριακη σε αυτη τη φάση μου φάνηκε εντελώς κουλή!!

Ναι τι να πω; Θα το δεις και στην πορεία πώς θα είναι και αν θα σε καλύπτει εσένα. Μπορεί να είναι απλά φοβικος σαν άνθρωπος. Αυτό με τις χοριακες είναι ελληνική μόδα μάλλον. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού δεν κάνουν καν για να επιβεβαιώσουν την κύηση. Κάνουν τεστ, περιμένουν, πάνε για υπέρηχο επιβεβαίωσης, παρακολουθούν κύηση (πιο αραιά από εμάς αν δείχνει να πηγαίνει καλά, που μου φαίνεται αγχωτικό έτσι τρελαμένη που ήμουν κι εγώ) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ναι τι να πω; Θα το δεις και στην πορεία πώς θα είναι και αν θα σε καλύπτει εσένα. Μπορεί να είναι απλά φοβικος σαν άνθρωπος. Αυτό με τις χοριακες είναι ελληνική μόδα μάλλον. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού δεν κάνουν καν για να επιβεβαιώσουν την κύηση. Κάνουν τεστ, περιμένουν, πάνε για υπέρηχο επιβεβαίωσης, παρακολουθούν κύηση (πιο αραιά από εμάς αν δείχνει να πηγαίνει καλά, που μου φαίνεται αγχωτικό έτσι τρελαμένη που ήμουν κι εγώ) 

Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που εμείς εδώ την έχουμε σαν καραμέλα την χοριακή. Θα πάω και στο ραντεβού της επόμενης εβδομάδας και αν πάλι μου φανούν περίεργα τα όσα λεει θα πάω αλλού, τώρα που ειναι νωρίς.

Επιπλέον , θέλω να ρωτήσω, ειναι απαραίητο να ακουστεί καρδιά στις 7 εβδομάδες; Σε περίπτωση καθυστερημένης ωορρηξίας τι γίνεται; Έχω φίλη που άκουσε καρδούλα στις 8 εβδομάδες, στις 7 δεν ακουγόταν κάτι ακόμα. Μην αγχωθώ την επόμενη εβδομάδα άδικα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Κοριτσια μου πηγα για τον πρωτο υπέρηχο σημερα. Ειμαι 6w 1d και ειδαμε σάκο και λεκιθικό ❤️ Ο γιατρός είπε ότι όσα έπρεπε να δουμε για την εβδομάδα που είμαι τα ειδαμε και να παω την επομενη Τεταρτη για να ακουσουμε καρδουλα.

Και μετα με εστειλε να κανω αλλη μια χοριακη.. Μα πόσο κολλημα πια με τις χοριακες;;; Γιατι;;

Επίσης μου ειπε να μην βαφω νυχια, μαλλια, όχι επαφές, γυμναστική μόνο περπάτημα, γενικά πολυ΄συντηρητικό τον είδα. Αλλά αυτό με την χοριακη... Θα με τρελάνει!!!

Ωραία τα νέα όλα ακούγονται οκ αυτά που θα έβλεπες στην εβδομάδα που είσαι τα είδατε ..

κοιτά εμένα μου είχε πει καλά είναι επαφες το πρώτο τρίμηνο να μην έχω ή τουλάχιστον μέχρι να ακούσουμε καρδιά.. αν ακούσουμε καρδιά και είναι οκ μπορούμε να έχουμε επαφες αλλά μόνο με προφυλακτικό.. εγω να πω την αλήθεια προτίμησα να μην έχω επαφες 

γυμναστική δεν έκανα έτσι και αλλιώς αλλά μου είπε πχ καθόλου βαρος δεν σηκώνουμε τίποτα.. Κανε μόνο περπάτημα μέχρι να κλείσεις το πρώτο τρίμηνο είναι μετά μπορείς να συνεχίσεις κανονικά την γυμναστική που εκανες

σκέψου έχω κλείσει ένα χρόνο που δεν έχω βάψει τα μαλλιά μου και τα νύχια μου.. τώρα θηλάζω και θέλω να πάω κομμωτήριο να βάψω τα μαλλιά μου και ακόμα δεν μπορώ  

εμενα πχ με είδε 5 εβδομάδων και κάτι και με ξανά είδε μετα από 3 βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά.. 

Και άλλη χοριακη ;Τι να πω πίστευα ότι δεν θα σου ζητήσει άλλη.. τώρα ο κάθε γιατρός έχει διαφορετική τακτική αφού την θέλει πήγαινε κανε.. ποτε σου είπε να πας να την κανείς ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Ωραία τα νέα όλα ακούγονται οκ αυτά που θα έβλεπες στην εβδομάδα που είσαι τα είδατε ..

κοιτά εμένα μου είχε πει καλά είναι επαφες το πρώτο τρίμηνο να μην έχω ή τουλάχιστον μέχρι να ακούσουμε καρδιά.. αν ακούσουμε καρδιά και είναι οκ μπορούμε να έχουμε επαφες αλλά μόνο με προφυλακτικό.. εγω να πω την αλήθεια προτίμησα να μην έχω επαφες 

γυμναστική δεν έκανα έτσι και αλλιώς αλλά μου είπε πχ καθόλου βαρος δεν σηκώνουμε τίποτα.. Κανε μόνο περπάτημα μέχρι να κλείσεις το πρώτο τρίμηνο είναι μετά μπορείς να συνεχίσεις κανονικά την γυμναστική που εκανες

σκέψου έχω κλείσει ένα χρόνο που δεν έχω βάψει τα μαλλιά μου και τα νύχια μου.. τώρα θηλάζω και θέλω να πάω κομμωτήριο να βάψω τα μαλλιά μου και ακόμα δεν μπορώ  

εμενα πχ με είδε 5 εβδομάδων και κάτι και με ξανά είδε μετα από 3 βδομαδες για να ακούσουμε καρδιά.. 

Και άλλη χοριακη ;Τι να πω πίστευα ότι δεν θα σου ζητήσει άλλη.. τώρα ο κάθε γιατρός έχει διαφορετική τακτική αφού την θέλει πήγαινε κανε.. ποτε σου είπε να πας να την κανείς ;

Επαφές ούτε εγώ θα είχα ετσι κ αλλιώς. Να πω την αληθεια δεν έχω διάθεση και ο συζυγος φοβάται αχχα

Γυμναστική όμως εγώ κάνω τα τελευταία 5 χρόνια πολύ εντατικά, σταμάτησα εδώ και 1,5 μηνα απο φόβο μηπως τα βαρη κανουν κακό σε ενδεχόμενη εγκυμοσυνη. Νυχια τα εβγαλα τα τεχνητά μόλις πηρα θετικό τεστ. Γενικά όλα αυτα τα προσεχα και μονη μου αλλα μου φάνηκε περιεργο που τα ακουσα απο τον γιατρο. Εκτος και αν τα λεει λογω της βιοχημικης που ειχα.. τι να πω..

Την χοριακή την εκανα επιτοπου στο Ρεα , αυριο θα εχω τα αποτελεσματα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 59 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Επαφές ούτε εγώ θα είχα ετσι κ αλλιώς. Να πω την αληθεια δεν έχω διάθεση και ο συζυγος φοβάται αχχα

Γυμναστική όμως εγώ κάνω τα τελευταία 5 χρόνια πολύ εντατικά, σταμάτησα εδώ και 1,5 μηνα απο φόβο μηπως τα βαρη κανουν κακό σε ενδεχόμενη εγκυμοσυνη. Νυχια τα εβγαλα τα τεχνητά μόλις πηρα θετικό τεστ. Γενικά όλα αυτα τα προσεχα και μονη μου αλλα μου φάνηκε περιεργο που τα ακουσα απο τον γιατρο. Εκτος και αν τα λεει λογω της βιοχημικης που ειχα.. τι να πω..

Την χοριακή την εκανα επιτοπου στο Ρεα , αυριο θα εχω τα αποτελεσματα..

Και εγω είχα μια βιοχημική επισης ήταν αρκετά συγκρατημένος στο πρώτο μου υπέρηχο και νομίζω (αν δεν κάνω λαθος)όλοι οι γιατροί τα λένε αυτά.. άσχετα αν έχουμε βιοχιμικη ή όχι.. εμενα με ρώτησε και τι δουλειά κάνω για να με συμβουλέψει ανάλογα και για αυτό 

καλα εκανες και την ελάττωσες την γυμναστική λίγο υπομονή θα κανείς και θα την συνεχίσεις αργότερα 🥰

Και τις προηγούμενες χοριακες στο ΡΕΑ τις είχες κάνει ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 42 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Και εγω είχα μια βιοχημική επισης ήταν αρκετά συγκρατημένος στο πρώτο μου υπέρηχο και νομίζω (αν δεν κάνω λαθος)όλοι οι γιατροί τα λένε αυτά.. άσχετα αν έχουμε βιοχιμικη ή όχι.. εμενα με ρώτησε και τι δουλειά κάνω για να με συμβουλέψει ανάλογα και για αυτό 

καλα εκανες και την ελάττωσες την γυμναστική λίγο υπομονή θα κανείς και θα την συνεχίσεις αργότερα 🥰

Και τις προηγούμενες χοριακες στο ΡΕΑ τις είχες κάνει ;

 

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που εμείς εδώ την έχουμε σαν καραμέλα την χοριακή. Θα πάω και στο ραντεβού της επόμενης εβδομάδας και αν πάλι μου φανούν περίεργα τα όσα λεει θα πάω αλλού, τώρα που ειναι νωρίς.

Επιπλέον , θέλω να ρωτήσω, ειναι απαραίητο να ακουστεί καρδιά στις 7 εβδομάδες; Σε περίπτωση καθυστερημένης ωορρηξίας τι γίνεται; Έχω φίλη που άκουσε καρδούλα στις 8 εβδομάδες, στις 7 δεν ακουγόταν κάτι ακόμα. Μην αγχωθώ την επόμενη εβδομάδα άδικα..

Εμένα ούτε μου είπε τέτοιο πράγμα ο γιατρός μου, ούτε στις συστάσεις που εχω μάθει, οι καθηγητές μας λένε ότι σε φυσιολογική κύηση δεν υπάρχει λόγος να ζητηθεί να κοπεί η γυμναστική (μόνο να είναι ίσης ή μειωμένης έντασης από αυτή που είναι συνηθισμένο το σώμα και όχι επικίνδυνη ή με κραδασμούς), ούτε φυσικά το σεξ εκτός από περιπτώσεις high risk. Βέβαια μαθαίνουμε και ότι η προγεστερονη έχει συγκεκριμένες περιπτώσεις που δίνεται (με περιορισμένα αποτελέσματα) και για συγκεκριμένο διάστημα και η καισαρική γίνεται επίσης σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις και όσο πιο αργά γίνεται στην κύηση, αλλά εδώ στο φόρουμ βλέπω ότι το 80% γεννάει με καισαρική αρκετά πριν την ΠΗΤ και παίρνει προγεστερονη από το θετικό τεστ. 

Εμείς να πω ότι κάναμε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης σεξ κανονικά, ευτυχώς κιόλας γιατί τώρα είναι πολύ πιο δύσκολο και γενικά είμαι φαν 😂 μόνο σε μια φάση που είχα συσπάσεις λίγο πριν την 37η εβδομάδα το κόψαμε και τότε πήρα και προγεστερονη πρώτη φορά και όταν έκλεισα 37 εβδομάδες επανήλθαμε. 

Τη χοριακη την έκανες αλλού τις άλλες φορές; κανονικά για να βλέπεις την εξέλιξη της χοριακης πρέπει να έχεις αποτελέσματα από το ίδιο κέντρο. Εφόσον κάνατε υπέρηχο και είδατε αυτά που είδατε έχετε συγκεκριμένες μέρες να δείτε και ακούσετε καρδούλα που μπορεί να τις υπολογίσει ο γιατρός. Συγκριτικά πάλι δηλαδή. Ο πρώτος υπέρηχος δε λέει τόσα μόνος γιατί μπορεί να είναι όντως νωρίς, άλλα ο δεύτερος δείχνει ανάπτυξη σε σχέση με τον πρώτο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες τις προηγούμενες χοριακές τις έκανα στο μικροβιολογικό της γειτονιάς μου. Αυτή με έστειλε ο ίδιος να τη κάνω στο Ρέα, ανέβα μου είπε στο ισόγειο και δώσε αυτό το χαρτί της συνταγογράφησης. Τώρα τι συμπεράσματα θα βγάλει σε αυτή τη φάση και από διαφορετικά εργαστήρια δεν ξέρω.

Νευρίασε και ο άντρας μου που δεν ον άφησαν να μπει μαζί μου..ήθελε να δει τον υπέρηχο και ας μην φάνηκε το εμβρυο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Pepe le pew είπε:

Ναι καπως έτσι θα το κάνω αφού θετικό τεστ είχα στις 2&3/11 και αδιαθετησα στις 18/11 λογικά η ωορρηξία μου έγινε στις 4/11.! 

Άρα ο κύκλος σου ήταν 24 ημερες αυτή τη φορά αν πάρουμε το 25/10 κ αδιαθέτησες 18/11… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ναι τι να πω; Θα το δεις και στην πορεία πώς θα είναι και αν θα σε καλύπτει εσένα. Μπορεί να είναι απλά φοβικος σαν άνθρωπος. Αυτό με τις χοριακες είναι ελληνική μόδα μάλλον. Στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού δεν κάνουν καν για να επιβεβαιώσουν την κύηση. Κάνουν τεστ, περιμένουν, πάνε για υπέρηχο επιβεβαίωσης, παρακολουθούν κύηση (πιο αραιά από εμάς αν δείχνει να πηγαίνει καλά, που μου φαίνεται αγχωτικό έτσι τρελαμένη που ήμουν κι εγώ) 

Στο εξωτερικό είναι πολύ διαφορετικά!! Πάνε πρώτη φορά υπέρηχο για να ακούσουν καρδιά, κ αν ακούσουν καποιες κοπελες ή αν εχεις αιμα δεν έχει πρόνοια αν δεν κάνω λαθος κ σε εξετάζουν μαίες όχι γυναικολόγοι! Δλδ τους λες έχω τεστ θετικό ποτέ είχες τελευταία περίοδο τα υπολογίζουν κ σου λένε έλα την τάδε ημέρα! Κάνουν τα τυπικά κ αν θες ιδιωτικά πληρώνεις για να δεις τουλάχιστο τα βασικά!! Έχουν άλλο σύστημα…ούτε το ακραίο είναι σωστό αλλά ούτε κ το δικό μας θεωρώ κάθε λίγο να πηγαίνουμε γιατρο καποιες φορες κ αχρείαστα απλή εκμετάλλευση του γιατρού (έχει που το κάνουν) ή ολες αυτες οι χοριακες δεν χρήζουν σημασίας εν τελεί… ή όλα αυτά τα συντηρητικά στο εξωτερικό δεν τα λένε καν! Δε τους νοιάζει ούτε κ για το βάρος εννοώ δε θα σου πουνε 10κιλα κ φτάνει κ αρχίζουν τις φωνές οπως κάνουν κάποιοι γιατροί…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Όλες τις προηγούμενες χοριακές τις έκανα στο μικροβιολογικό της γειτονιάς μου. Αυτή με έστειλε ο ίδιος να τη κάνω στο Ρέα, ανέβα μου είπε στο ισόγειο και δώσε αυτό το χαρτί της συνταγογράφησης. Τώρα τι συμπεράσματα θα βγάλει σε αυτή τη φάση και από διαφορετικά εργαστήρια δεν ξέρω.

Νευρίασε και ο άντρας μου που δεν ον άφησαν να μπει μαζί μου..ήθελε να δει τον υπέρηχο και ας μην φάνηκε το εμβρυο :(

Θα έχει λογικά διαφορετικές τιμες αφού θα είναι άλλο μικροβιολογικό

Ναι κάποιοι ακόμα δεν αφηνουν μέσα τον σύζυγο και είναι κρίμα να μην μπορείτε να  μοιραστείτε αυτές τις στιγμές.. λογικό να νευριάσει ο άνθρωπος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ναι το γνωρίζω για το εξωτερικό και μου κάνει τρομερή εντύπωση που εμείς εδώ την έχουμε σαν καραμέλα την χοριακή. Θα πάω και στο ραντεβού της επόμενης εβδομάδας και αν πάλι μου φανούν περίεργα τα όσα λεει θα πάω αλλού, τώρα που ειναι νωρίς.

Επιπλέον , θέλω να ρωτήσω, ειναι απαραίητο να ακουστεί καρδιά στις 7 εβδομάδες; Σε περίπτωση καθυστερημένης ωορρηξίας τι γίνεται; Έχω φίλη που άκουσε καρδούλα στις 8 εβδομάδες, στις 7 δεν ακουγόταν κάτι ακόμα. Μην αγχωθώ την επόμενη εβδομάδα άδικα..

Δεν είναι απαραίτητο κορίτσι μου… εννοείται έχει κοπελες που την ακούνε 8 εβδομαδες!! 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Επαφές ούτε εγώ θα είχα ετσι κ αλλιώς. Να πω την αληθεια δεν έχω διάθεση και ο συζυγος φοβάται αχχα

Γυμναστική όμως εγώ κάνω τα τελευταία 5 χρόνια πολύ εντατικά, σταμάτησα εδώ και 1,5 μηνα απο φόβο μηπως τα βαρη κανουν κακό σε ενδεχόμενη εγκυμοσυνη. Νυχια τα εβγαλα τα τεχνητά μόλις πηρα θετικό τεστ. Γενικά όλα αυτα τα προσεχα και μονη μου αλλα μου φάνηκε περιεργο που τα ακουσα απο τον γιατρο. Εκτος και αν τα λεει λογω της βιοχημικης που ειχα.. τι να πω..

Την χοριακή την εκανα επιτοπου στο Ρεα , αυριο θα εχω τα αποτελεσματα..

καλε εγώ άμα σου πω τι γυμναστική μου έκανε ο γυμναστής κ μετά από 2 μερες έμαθα ότι είμαι εγκυος θα πέσεις κάτω…εγώ είπα μετά από αυτά τα βάρη που σήκωνα + το τενις που πήγαινα, ενώ ήμουν έγκυος (πριν την καθυστέρηση) αυτό το μωρό ήρθε για να μείνει!! Εννοείται μολις έμαθα για την εγκυμοσύνη σταμάτησα γιατί φοβήθηκα κ όταν ρώτησα τη γιατρο μου είπε ίδια γυμναστική πιο ήπια ομως πράγματα εκτός τενις! Εγω να πω την αλήθεια σταμάτησα εντελώς γιατί ήμουν τόσο κουρασμένη από τη δουλεια που δεν είχα όρεξη! Εκεί που λεω άντε έγινε κ η αυχενική να ξεκινήσω είχα αιμορραγία κ το καθυστέρησα! Όποτε αρχισα ξανά γύρω στους 4 + μηνες! Κ συνεχίζω ως τώρα, το Σάββατο μπαίνω στο μήνα μου!!! Όλοι στο γυμναστήριο μου λένε χαράς το κουράγιο σου…🤣🤣🤣 μη σταματήσεις κανε τουλάχιστον κάτι πιο ήπιο βοηθάει παρά πολύ κ στη ψυχολογία αλλά κ στην εγκυμοσύνη να πάρει το μωρό θέση, λένε γεννάς πιο εύκολα…θα δείξει βέβαια θα σου πω σύντομα!! Αλλά πραγματικά βοηθάει δεν έχω πριστει καθόλου, ακόμα φοράω το μονόπετρο μου αλλες το έβγαλαν από τους πρώτους μηνες…δεν πονάω τα ισχια μου ούτε κ τη μέση μου! Θεωρώ ότι βοηθάει παρά πολυ!! Κ κάνω τις ίδιες ασκήσεις με τους άλλους με λιγότερα κιλά μάξιμουμ 10κιλα!! Αλλα ο γυμναστής σου να ξέρει να σε καθοδηγήσει!! Α πάω κ πιλάτες 1 φορά την εβδομάδα! Βασικά γυμνάζομαι 4 φορες την εβδομάδα!!! Κ τώρα θα κάνω κ στο σπίτι με τη μπάλα!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Θα έχει λογικά διαφορετικές τιμες αφού θα είναι άλλο μικροβιολογικό

Ναι κάποιοι ακόμα δεν αφηνουν μέσα τον σύζυγο και είναι κρίμα να μην μπορείτε να  μοιραστείτε αυτές τις στιγμές.. λογικό να νευριάσει ο άνθρωπος 

Τι βλακεία αυτό θεε μου!! Αφού δεν θα εξαφανιστεί ο κοβιντ πρέπει να το πάρουν απόφαση!!! Εγώ νομίζω πλέον εκμεταλλεύονται την κατάσταση γι να μην έχει πολλούς μέσα στο ιατρείο… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Τι βλακεία αυτό θεε μου!! Αφού δεν θα εξαφανιστεί ο κοβιντ πρέπει να το πάρουν απόφαση!!! Εγώ νομίζω πλέον εκμεταλλεύονται την κατάσταση γι να μην έχει πολλούς μέσα στο ιατρείο… 

 Άλλοι αφήνουν άλλοι όχι ο καθένας κάνει ότι θέλει αυτό έχω καταλάβει εγώ από εδώ μέσα που μιλάμε.. ελπίζω κάποια στιγμή να αλλάξει αυτό γιατί όσο σημαντικό είναι για την γυναίκα να μπορεί να δει το σποράκι της άλλο τόσο ειναι και για τον αντρα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Δεν είναι απαραίτητο κορίτσι μου… εννοείται έχει κοπελες που την ακούνε 8 εβδομαδες!! 

καλε εγώ άμα σου πω τι γυμναστική μου έκανε ο γυμναστής κ μετά από 2 μερες έμαθα ότι είμαι εγκυος θα πέσεις κάτω…εγώ είπα μετά από αυτά τα βάρη που σήκωνα + το τενις που πήγαινα, ενώ ήμουν έγκυος (πριν την καθυστέρηση) αυτό το μωρό ήρθε για να μείνει!! Εννοείται μολις έμαθα για την εγκυμοσύνη σταμάτησα γιατί φοβήθηκα κ όταν ρώτησα τη γιατρο μου είπε ίδια γυμναστική πιο ήπια ομως πράγματα εκτός τενις! Εγω να πω την αλήθεια σταμάτησα εντελώς γιατί ήμουν τόσο κουρασμένη από τη δουλεια που δεν είχα όρεξη! Εκεί που λεω άντε έγινε κ η αυχενική να ξεκινήσω είχα αιμορραγία κ το καθυστέρησα! Όποτε αρχισα ξανά γύρω στους 4 + μηνες! Κ συνεχίζω ως τώρα, το Σάββατο μπαίνω στο μήνα μου!!! Όλοι στο γυμναστήριο μου λένε χαράς το κουράγιο σου…🤣🤣🤣 μη σταματήσεις κανε τουλάχιστον κάτι πιο ήπιο βοηθάει παρά πολύ κ στη ψυχολογία αλλά κ στην εγκυμοσύνη να πάρει το μωρό θέση, λένε γεννάς πιο εύκολα…θα δείξει βέβαια θα σου πω σύντομα!! Αλλά πραγματικά βοηθάει δεν έχω πριστει καθόλου, ακόμα φοράω το μονόπετρο μου αλλες το έβγαλαν από τους πρώτους μηνες…δεν πονάω τα ισχια μου ούτε κ τη μέση μου! Θεωρώ ότι βοηθάει παρά πολυ!! Κ κάνω τις ίδιες ασκήσεις με τους άλλους με λιγότερα κιλά μάξιμουμ 10κιλα!! Αλλα ο γυμναστής σου να ξέρει να σε καθοδηγήσει!! Α πάω κ πιλάτες 1 φορά την εβδομάδα! Βασικά γυμνάζομαι 4 φορες την εβδομάδα!!! Κ τώρα θα κάνω κ στο σπίτι με τη μπάλα!! 

Μπράβο σου κοπέλα μου !! Είσαι από τις γυναίκες που πριν μείνω έγκυος τις έβλεπα και έλεγα έτσι θα είμαι και γω !! Τώρα φοβάμαι λίγο να πάω γυμναστήριο, και δεν έχω ούτε χρόνο λόγω μεταπτυχιακου και ούτε κουράγιο με την κούραση και την υπνηλία που με πιάνει . Μελλοντικά θέλω πολύ να συνεχίσω - πολύ πιο ελαφρια εννοείται - τα οφέλη είναι άπειρα.

Μπράβο σου και πάλι , είμαι σίγουρη ότι έχεις κάνει το καλύτερο για το σώμα σου και το μωράκι σου , ακόμα και η γέννα σου θα είναι πιο εύκολη ,με τους πυελικούς μυς γυμνασμενους !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως βρε κορίτσια έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είδε κάτι και δεν μου το είπε ... Μήπως σκέφτηκε για παλλινδρομη? Αν ήταν όλα καλά δεν πιστεύω να με έβαζε να κάνω πάλι χοριακη 😢😢

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η Elli13 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είδε κάτι και δεν μου το είπε ... Μήπως σκέφτηκε για παλλινδρομη? Αν ήταν όλα καλά δεν πιστεύω να με έβαζε να κάνω πάλι χοριακη 😢😢

Αν είχε δει κάτι είναι υποχρεωμένος να σου το πει. Μη σκέφτεσαι έτσι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Στο εξωτερικό είναι πολύ διαφορετικά!! Πάνε πρώτη φορά υπέρηχο για να ακούσουν καρδιά, κ αν ακούσουν καποιες κοπελες ή αν εχεις αιμα δεν έχει πρόνοια αν δεν κάνω λαθος κ σε εξετάζουν μαίες όχι γυναικολόγοι! Δλδ τους λες έχω τεστ θετικό ποτέ είχες τελευταία περίοδο τα υπολογίζουν κ σου λένε έλα την τάδε ημέρα! Κάνουν τα τυπικά κ αν θες ιδιωτικά πληρώνεις για να δεις τουλάχιστο τα βασικά!! Έχουν άλλο σύστημα…ούτε το ακραίο είναι σωστό αλλά ούτε κ το δικό μας θεωρώ κάθε λίγο να πηγαίνουμε γιατρο καποιες φορες κ αχρείαστα απλή εκμετάλλευση του γιατρού (έχει που το κάνουν) ή ολες αυτες οι χοριακες δεν χρήζουν σημασίας εν τελεί… ή όλα αυτά τα συντηρητικά στο εξωτερικό δεν τα λένε καν! Δε τους νοιάζει ούτε κ για το βάρος εννοώ δε θα σου πουνε 10κιλα κ φτάνει κ αρχίζουν τις φωνές οπως κάνουν κάποιοι γιατροί…

Καλά εδώ δεν πάμε καν δημόσια. Ιδιωτικά ήταν όλα τα ραντεβού και τα πληρώναμε. Αν σε παρακολουθεί καθαρά δημόσιο νοσοκομείο δεν ξέρω με τι σύστημα γίνεται 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είδε κάτι και δεν μου το είπε ... Μήπως σκέφτηκε για παλλινδρομη? Αν ήταν όλα καλά δεν πιστεύω να με έβαζε να κάνω πάλι χοριακη 😢😢

Καλησπέρα κορίτσι μου. Σας διαβάζω συχνά αλλά δεν έχω γράψει κάτι μέχρι σήμερα. Ήθελα να σου πω να μην έχεις άγχος κανένα με το γεγονός πως ζητάει χοριακες. Έτσι είναι και η γιατρός μου. Είναι τακτική αρκετών γιατρών ακόμα και αν βλέπουν ένα τέλειο υπέρηχο να ζητάνε χοριακες. Μετά την καρδούλα θα τις σταματήσει. Εμένα με έβαζε κάθε 3 μερες μέχρι να ακούσουμε καρδιά. Μην ανησυχείς καθόλου. Είναι αγχωτικη διαδικασία και το ξέρω καλά αλλά δεν σημαίνει πως ειδε κάτι περίεργο. Είναι η τακτική τους. Εύχομαι με το καλό να ακούσεις τον μαγικό χτυπο της καρδουλας του. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Elli13 είπε:

Πάντως βρε κορίτσια έχω αρχίσει να σκέφτομαι μήπως είδε κάτι και δεν μου το είπε ... Μήπως σκέφτηκε για παλλινδρομη? Αν ήταν όλα καλά δεν πιστεύω να με έβαζε να κάνω πάλι χοριακη 😢😢

Δεν νομίζω κοπέλα μου.. Ειδικά αν ήταν αργή η συλληψη είσαι μια χαρά.... Εφόσον σε είπε είδαμε αυτά που θέλαμε άρα μην αγχώνεσαι... Εγώ και στα δύο μου παιδιά άκουσα καρδια 6 και κάτι ημερών..(6 και 5 νομίζω) . Αυτό είναι το νορμάλ... Τώρα αν έχεις μεγαλο κύκλο αλλάζει λογικά αυτό... Εγώ τότε είχα 28 ημερών ακριβώς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...