Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νοέμβριος... μήνας για σπορά! Να φυτευτούν τα σποράκια, να γίνουν όμορφα μωράκια!!!


Froufro

Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η Elk είπε:

Ναι εμένα τουλάχιστον κολπικά μου το μετρούσε τον τράχηλο δεν ξέρω αν υπάρχει και κάποιος άλλος τρόπος 

καλά εκανες και εγω δεν μπορούσα να περπατάω βαριόμουν ειχα βαρύνει κιολας αλλά είχε και ζεστη τότε όποτε την προτιμούσα την μπαλα μου είχε δείξει και καποιες ασκήσεις η μαία μου και προσπαθούσα να κάνω μια ωρα την μέρα 

Θα δω όταν έρθει η ώρα πως το μετρανε…λογικά κολπικά θα είναι γιατί είναι πιο αξιόπιστη η μέτρηση!! 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Ραφ μου είχα το ίδιο θέμα, οι θηλές μου ήταν εισέχουσες, τελείως προς τα μέσα, οπότε όταν πήγα την πρώτη φορά να θηλάσω, ενώ το μωρό έπιανε τέλεια έκανα πληγές κ έβγαλε αίμα..μου είπαν επειδή ήταν εισέχουσες οι θηλές και βγηκαν πρώτη φορα με το μωρό, ήταν πιο ευαίσθητες ξερεις γιατί τοσα χρόνια ήταν μέσα..η λανολίνη δε με βοήθησε καθόλου, είδα αίμα το δεύτερο βράδυ στο μαιευτήριο και έτσουζαν φουλ, φρικαρα μόνο στη σκέψη ότι θα θέλει σε λίγες ώρες να ξαναθηλάσει το μωρό, πήρα τον άντρα μου και τον έστειλα σε ενα διανυκτερεύον 3 η ώρα τη νύχτα να μου φέρει ψευδοθηλές..τις φόρεσα αλλά ο πόνος ήταν σχεδόν ίδιος, απλά έλεγα έστω δεν ακουμπάει το μωρό..αλλά υπέφερα..ήρθε μία συμβουλος και μου πρότεινε μία κρέμα,την πήρα και σε 1,5 μέρα ήμουν τέλεια και έβγαλα και τις ψευδοθηλές..με το που γύρισα από το μαιευτήριο δεν ξαναέβαλα ψευδοθηλή..απλά αυτή τη κρέμα πρέπει να τη ξεβγάζεις πριν θηλάσει το μωρό, οπότε έβαζα μία απο το ένα στήθος και μία απο το άλλο! 

Τι κρεμα πήρες;; Εγώ σκέφτομαι να δώσω κατευθείαν ψευδό θηλή αν δω κ είναι πολύ μέσα ή δεν θα δουλέψει λες ο θηλασμός;; Θα με βοηθήσουν κ οι μαίες πιστεύω στη κλινικη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Princess28 είπε:

Αα είχα πάρει και ένα μηχάνημα όσο ήμουν έγκυος και καλά που βγαζει έξω τις θηλές.. της avent νομίζω ήταν..όντως τις έβγαζε, αλλά μετά ξαναέμπαιναν μέσα..😆 με το μωρό βγήκαν για τα καλά και δεν έχουν ξαναμπεί μέσα εδώ και 2 χρόνια..ελπίζω να μείνουν έτσι🤣

Μου το πρότειναν κ εμένα αλλά φοβαμαι να τπ κάνω νομίζω θα πονέσω πολύ…αλλά αφού λες ότι ξανά μπήκαν μέσα καλύτερα να μη το πάρω χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

Kαλημερα κοριτσάκια μου γλυκά κάπου εδώ τριγύρω είμαι και εγώ.! Πόσο χαίρομαι που διαβάζω νέες εγκυμοσύνες και μωράκια.. Τι καλα!!! Τα δικά μου νέα είμαι στην ανάμονη ακόμα. Είχαμε άλλη μια επαφή αυτό το μήνα στις γόνιμες ημέρες (βάση τεστ ωορρηξίας) αν έρθει η ακατανομαστη ξανά θα πάρω την λίστα μου και θα πάω για εξετάσεις την 2η μέρα του κύκλου μου είπε η γιατρός. Συνεχίζω να παίρνω τα dostinex λόγω της προλακτίνης και βλέπουμε. Δεν ξέρω κοριτσια επειδή είχα 2 εγκυμοσύνες με πανευκολη σύλληψη. (Βέβαια ήμουν και 19 χρόνων) τώρα στα 32 έχω φρικαρει που σχεδόν 6 μήνες δεν μπορούμε να συλλάβουμε το μωράκι μας :(

Καλημέρα εύχομαι να το πετύχατε!!! Διαφορετικά θα κανεις τις εξετάσεις κ θα δείτε αν φταίξει κάτι…

κ η μαμα μου 4 συλλήψεις πανεύκολες (τις 2 τις έχασε) κ τον μικρό μου αδερφό παιδεύτικε πολύ κ ήταν κ αυτή στον μικρό 31 χρόνων όταν έγινε η σύλληψη…αλλά προσπαθούσε 2 χρόνια σίγουρα…εγώ έχω 8 χρόνια διαφορά με τον μικρο φαντάσου!! Όποτε μην αγχώνεσαι θα έρθει!! 🥰🥰🥰 να σαι αισιόδοξη 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια!!! Ποσό βαριέμαι να πάω δουλεια σήμερα 😆😆😆😆 θέλω να μείνω σπίτι να κάνω δουλειές 😅😅😅 τώρα που με έπιασε αυτή η μανια 😂😂😂 

αυριο έχουμε συνέδριο πάλι κ θα πάω κ το Σάββατο κ την Κυριακή ☹️☹️☹️ Κ βαριέμαι γιατί θα έχει πολλούς παιδιάτρους είμαι σίγουρη (τους αρέσουν τα συνέδρια πολύ ειδικά του εξωτερικού γιατί το συνδυάζουν με διακοπες 😝😝😝) κ θα πρέπει να μιλάω 😝😝😝 να είμαι κοινωνική κ καποιες φορες βαριέμαι!!! 
 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα σας!

@Raf123 η νύφη σου είναι καλύτερα; Είχαμε την ίδια ΠΗΤ και την έχω στο μυαλό μου…

@Elli13 σήμερα έχεις επανάληψη χοριακής; Περιμένω με αγωνία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η PinkPearl είπε:

Καλημέρα σας!

@Raf123 η νύφη σου είναι καλύτερα; Είχαμε την ίδια ΠΗΤ και την έχω στο μυαλό μου…

@Elli13 σήμερα έχεις επανάληψη χοριακής; Περιμένω με αγωνία!

Είναι πολύ καλύτερα!!!! Βασικά έγινε η απόξεση και ξανά άκουσα την κοπέλα που ήξερα! Σήμερα θα έρθουν στη μαμα μου! Κ θα τη δω κ από κοντά!! Άσε που της είπα ότι στο αυτοκίνητο που ήμουν τώρα είχε βάλει Βέρτη και το μωρό τρελάθηκε κλωτσούσε πολύ χόρευε μάλλον 😂😂😂 κ της το λεω κ μου κάνει ακόμα δε το είδαμε να του φυσήσουμε κ πήρε από εμένα χαχαχαχα της αρέσει πολύ ο Βέρτης!! Κ επειδή θα ναι η νονά μου είπε έτσι…επειδή λένε τα βαφτιστήρια μοιάζουν στους νονούς 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PinkPearl είπε:

Καλημέρα σας!

@Raf123 η νύφη σου είναι καλύτερα; Είχαμε την ίδια ΠΗΤ και την έχω στο μυαλό μου…

@Elli13 σήμερα έχεις επανάληψη χοριακής; Περιμένω με αγωνία!

Εσυ πως πας πες μας τα νέα σογ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Εσυ πως πας πες μας τα νέα σογ

Χαίρομαι που μαθαίνω πως είναι καλά! Πότε θα ξανακάνουν προσπάθεια;

Εγώ τώρα είμαι 8w3d και είχα υπέρηχο πριν μία εβδομάδα ακριβώς, όλα καλά! Crl 1,22cm και 182bpm (μου φάνηκαν πολύ υψηλοί οι παλμοί αλλά προσπαθώ να μην παρανοώ) τώρα θα ξανακάνουμε 28 Νοεμβρίου. Απο συμπτώματα λίγα πράγματα! Το μόνο που με ταλαιπωρεί πραγματικά είναι η συχνοουρία την νύχτα…δεν κοιμάμαι 😭 και με πιάνει υπνηλία την ημέρα αλλά στη δουλειά δεν μπορώ να κοιμηθώ 😝 και εξαντλούμαι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Pepe le pew είπε:

Kαλημερα κοριτσάκια μου γλυκά κάπου εδώ τριγύρω είμαι και εγώ.! Πόσο χαίρομαι που διαβάζω νέες εγκυμοσύνες και μωράκια.. Τι καλα!!! Τα δικά μου νέα είμαι στην ανάμονη ακόμα. Είχαμε άλλη μια επαφή αυτό το μήνα στις γόνιμες ημέρες (βάση τεστ ωορρηξίας) αν έρθει η ακατανομαστη ξανά θα πάρω την λίστα μου και θα πάω για εξετάσεις την 2η μέρα του κύκλου μου είπε η γιατρός. Συνεχίζω να παίρνω τα dostinex λόγω της προλακτίνης και βλέπουμε. Δεν ξέρω κοριτσια επειδή είχα 2 εγκυμοσύνες με πανευκολη σύλληψη. (Βέβαια ήμουν και 19 χρόνων) τώρα στα 32 έχω φρικαρει που σχεδόν 6 μήνες δεν μπορούμε να συλλάβουμε το μωράκι μας :(

Καλημέρα όλα καλά θα είναι απλά θα θέλει λίγο πιο πολύ χρόνο στα 19 είναι στα φουλ μας ο οργανισμός και γίνεται με την μυρωδιά μια σύλληψη 😊

Με την προλακτινη έχω και εγω θέμα, είχες πολύ ; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η PinkPearl είπε:

Χαίρομαι που μαθαίνω πως είναι καλά! Πότε θα ξανακάνουν προσπάθεια;

Εγώ τώρα είμαι 8w3d και είχα υπέρηχο πριν μία εβδομάδα ακριβώς, όλα καλά! Crl 1,22cm και 182bpm (μου φάνηκαν πολύ υψηλοί οι παλμοί αλλά προσπαθώ να μην παρανοώ) τώρα θα ξανακάνουμε 28 Νοεμβρίου. Απο συμπτώματα λίγα πράγματα! Το μόνο που με ταλαιπωρεί πραγματικά είναι η συχνοουρία την νύχτα…δεν κοιμάμαι 😭 και με πιάνει υπνηλία την ημέρα αλλά στη δουλειά δεν μπορώ να κοιμηθώ 😝 και εξαντλούμαι

Μια χαρά είναι μην αγχώνεσαι! Στην αρχή είναι λίγο πιο ψηλοί οι παλμοί μετά μειώνονται… εμας μας τρόμαξε στην αυχενική που ήταν τόσο αλλά τελικά ήταν ένα τυχαίο γεγονός!! Όλα καλά θα είναι ☺️☺️☺️ Ευτυχως δεν έχεις τις αναγούλες κ τους εμετούς γιατί αυτά νομίζω είναι χειρότερα…! Εμένα με πείραζε πολύ το αυτοκίνητο δεν ενιωθα καθόλου καλά στις αρχές αναγούλες πόνος στο στομάχι αλλά ευτυχως πέρασαν γρήγορα τα συμπτώματα αυτά, γρήγορα δλδ μετά την αυχενική περίπου 1-2 εβδομαδες μετά..! Υπομονή θα περάσουν!!! 
 

του χρόνου σκέφτονται ξανά, ο λόγος είναι γιατί θέλει να αφήσει κ το σώμα της λίγο γιατί πιο πριν είχανε ένα αυτοκινητιστικό ατύχημα κ η κοιλια έκανε ένα τεράστιο αιμάτωμα, δεν ξέρω αν επηρέασε αυτό για την κατάληξη… οπως κ να έχει θέλουν να γεννήσω εγώ, να γίνει η βάφτιση γιατί θα είναι οι νονοί μας, κ ο γαμος μου γιατί θα είναι η κουμπαρα μου κ μετά να ξανά προσπαθήσουν! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@Raf123είναι το σύνδρομο της φωλιάς σιγά σιγά θα θέλεις να τα έχεις όλα έτοιμα για να υποδεχτείς το μωράκι σου. 

Λυπάμαι πολύ για την νύφη σου. Εύχομαι στην επόμενη εγκυμοσύνη τους να πάνε όλα καλά!!! 

@Elkήταν αν θυμάμαι καλά 38 ελάχιστα δηλαδή αυξημένη. Τον Ιούλιο που ξανά έκανα έπεσε στο 3.9 γιατί παίρνω τα φάρμακα δύο φορές την εβδομάδα. 

Δεν ξέρω τι γίνετε πραγματικά έχω μπερδευτεί παρά πολύ. Η περίοδος μου εκεί που ήταν ρολόι κάθε 28 μέρες. Έχω τσεκαρει από μια εφαρμογή που έχω στο κινητό ότι από τον Γενάρη μέχρι και της 25/10 ή 23/10 που αδιαθετησα. Μόνο οι 3 μήνες ήταν ανά 28 μέρες όλοι οι άλλοι 25-26. Και έτσι έχω μπερδευτεί και χάνω τις γόνιμες. 

(Βρε κορίτσια εμπιστεύομαι την γιατρό μου αλλά θέλω και άλλες απόψεις. Πάντα αδιαθετουσα μπαμ και κατω. Δηλαδή έβλεπα σήμερα το πρωί καφέ. Μέχρι το βράδυ ξεκινούσε περίοδος και κρατούσε περίπου 6 μέρες)  Τώρα τον τελευταίο καιρό η κάθε περίοδος μου ξεκινάει πχ σήμερα θα έχω στο σκούπισμα κόκκινο στο σερβιετακια καφέ. Αύριο το ίδιο. Και την τρίτη μέρα ροή κανονική.. Η γυν είπε να μετράω σαν πρώτη μέρα περιοδου όταν βλέπω κόκκινο πολύ. 🤔 Και έτσι έχω καταμπερδευτει. Πχ τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα από τις 23/10 με κόκκινα καφέ. 25 βράδυ ξεκίνησε ροή και 27-28 είχα τελειώσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Raf123 είπε:

Τι κρεμα πήρες;; Εγώ σκέφτομαι να δώσω κατευθείαν ψευδό θηλή αν δω κ είναι πολύ μέσα ή δεν θα δουλέψει λες ο θηλασμός;; Θα με βοηθήσουν κ οι μαίες πιστεύω στη κλινικη 

Καλημέρα να πω την γνωμη μου ; Αν και θα ρωτήσεις καποια μαία που θα ξέρει καλύτερα.. εγω θα δοκίμαζα πρώτα χωρίς την θηλή μπορεί να μην έχει θέμα και αν δεις ότι δεν γίνεται τότε να την βάλεις.. σίγουρα θα σε βοηθήσουν και στην κλινική.. εγω είχα την δίκη μου μαία την πρώτη μέρα μου έδειξε τα βασικά (είχα δει και μερικά βιντεάκια στο YouTube να έχω μια εικόνα )  και μετα προσπαθούσα να δω τι μας βολεύει.. πχ το αριστερό το στήθος μας βόλευε πιο πολύ  και μου έδειξαν οι μαίες στην κλινική άλλες στάσεις να δοκιμάσω ώστε να βρω και μια που να βολεύει να τρώει από το δεξί γιατί δεν γινόταν να τρώει μόνο από το αριστερό 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

@Raf123είναι το σύνδρομο της φωλιάς σιγά σιγά θα θέλεις να τα έχεις όλα έτοιμα για να υποδεχτείς το μωράκι σου. 

Λυπάμαι πολύ για την νύφη σου. Εύχομαι στην επόμενη εγκυμοσύνη τους να πάνε όλα καλά!!! 

@Elkήταν αν θυμάμαι καλά 38 ελάχιστα δηλαδή αυξημένη. Τον Ιούλιο που ξανά έκανα έπεσε στο 3.9 γιατί παίρνω τα φάρμακα δύο φορές την εβδομάδα. 

Δεν ξέρω τι γίνετε πραγματικά έχω μπερδευτεί παρά πολύ. Η περίοδος μου εκεί που ήταν ρολόι κάθε 28 μέρες. Έχω τσεκαρει από μια εφαρμογή που έχω στο κινητό ότι από τον Γενάρη μέχρι και της 25/10 ή 23/10 που αδιαθετησα. Μόνο οι 3 μήνες ήταν ανά 28 μέρες όλοι οι άλλοι 25-26. Και έτσι έχω μπερδευτεί και χάνω τις γόνιμες. 

(Βρε κορίτσια εμπιστεύομαι την γιατρό μου αλλά θέλω και άλλες απόψεις. Πάντα αδιαθετουσα μπαμ και κατω. Δηλαδή έβλεπα σήμερα το πρωί καφέ. Μέχρι το βράδυ ξεκινούσε περίοδος και κρατούσε περίπου 6 μέρες)  Τώρα τον τελευταίο καιρό η κάθε περίοδος μου ξεκινάει πχ σήμερα θα έχω στο σκούπισμα κόκκινο στο σερβιετακια καφέ. Αύριο το ίδιο. Και την τρίτη μέρα ροή κανονική.. Η γυν είπε να μετράω σαν πρώτη μέρα περιοδου όταν βλέπω κόκκινο πολύ. 🤔 Και έτσι έχω καταμπερδευτει. Πχ τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα από τις 23/10 με κόκκινα καφέ. 25 βράδυ ξεκίνησε ροή και 27-28 είχα τελειώσει. 

Οντως υπάρχει τέτοιο σύνδρομο;;; Έχω τρελαθεί εν το μεταξύ στο άλλο δωμάτιο - αποθήκη γίνεται χαμός κ στο δωμάτιο μου θέλω να είναι όλα έτοιμα κ καθαρά σε μια ταξη 🤣🤣🤣

κ εμένα ο κύκλος μου τον τελευταίο 1.5 χρόνο που προσπαθούσα που τον παρατήρησα είχε αλλάξει ενώ νόμιζα ήταν κάθε 27-28! Κ εμένα ήταν 25-30 κάπου εκεί άλλους μηνες 25 άλλους 29 άλλους 26 κ λεω δε γίνεται κ για αυτό πήρα τεστ ωορρηξιας! Εσυ εχεις δοκιμάσει;;; Ποσό καιρό παίρνεις το dostinex? Εμένα ήταν 41 νομίζω κάπου εκεί κ έπαιρνα 1/2 χάπι την εβδομάδα κ μου είπανε στο 3 μηνο να κάνω επανέλεγχο για να μειώσουμε τη δόση! Τελικά στο 4 μηνο που θα έκανα την εξέταση ήμουν ήδη εγκυος! Αλλά μου είχε πει η ενδοκρινολόγος 6 μηνες να το πάρω μόνο αν δεν έχω σύλληψη θα πρέπει να βρω άλλη λύση! εσυ ποσό καιρό το παίρνεις; 
 

οσο για την ΡΟΗ εγώ να πω την αλήθεια πάντα μετρούσα πρώτη την ημέρα που είχα αιμα! Αν δε τη μετρούσα αυτή σαν πρώτη μπερδευόμουν!! Αν θες να πας για μια 2η γνώμη καλό θα κανεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Καλημέρα να πω την γνωμη μου ; Αν και θα ρωτήσεις καποια μαία που θα ξέρει καλύτερα.. εγω θα δοκίμαζα πρώτα χωρίς την θηλή μπορεί να μην έχει θέμα και αν δεις ότι δεν γίνεται τότε να την βάλεις.. σίγουρα θα σε βοηθήσουν και στην κλινική.. εγω είχα την δίκη μου μαία την πρώτη μέρα μου έδειξε τα βασικά (είχα δει και μερικά βιντεάκια στο YouTube να έχω μια εικόνα )  και μετα προσπαθούσα να δω τι μας βολεύει.. πχ το αριστερό το στήθος μας βόλευε πιο πολύ  και μου έδειξαν οι μαίες στην κλινική άλλες στάσεις να δοκιμάσω ώστε να βρω και μια που να βολεύει να τρώει από το δεξί γιατί δεν γινόταν να τρώει μόνο από το αριστερό 

Ναι θα προσπαθήσω πρώτα χωρις κ μετά θα τη βάλω την ψευδό θηλή…κ θα ρωτήσω κ εκεί τις κοπελες να μου δείξουν! Άκουσα πολύ καλά σχόλια για αυτες εκεί…

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/11/2022 at 11:21 ΠΜ, ο/η Elli13 είπε:

Καλημέρα κοριτσια . Ειμαι να σκασω! Πηρα την χοριακη. Την Παρασκευή ηταν 98,41 και σημερα Τριτη 330,50. Δεν ειναι ακριβως διπλασιασμος αλλα ο γιατρος ειπε δεν πειραζει , 70% και πανω θελουμε και να επαναλαβω την Παρασκευη. Ωστοσο θα το ηθελα παραπανω για να ηρεμησω λιγο, τωρα ειμαι σε φαση ετοιμη να βαλω τα κλαματα :( 

 

Περιμένουμε την σημερινή σου χοριακή για να σου φύγει η αγωνία ❤️ 
@Hopemumtobe γλυκιά μου σε σκεφτόμαστε, στείλε μας μπεμπεδόσκονη

@Antonia2 εύχομαι να είσαι καλά κορίτσι μου, και όταν ξαναμπεις να μας πεις ευχάριστα νέα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Οντως υπάρχει τέτοιο σύνδρομο;;; Έχω τρελαθεί εν το μεταξύ στο άλλο δωμάτιο - αποθήκη γίνεται χαμός κ στο δωμάτιο μου θέλω να είναι όλα έτοιμα κ καθαρά σε μια ταξη 🤣🤣🤣

κ εμένα ο κύκλος μου τον τελευταίο 1.5 χρόνο που προσπαθούσα που τον παρατήρησα είχε αλλάξει ενώ νόμιζα ήταν κάθε 27-28! Κ εμένα ήταν 25-30 κάπου εκεί άλλους μηνες 25 άλλους 29 άλλους 26 κ λεω δε γίνεται κ για αυτό πήρα τεστ ωορρηξιας! Εσυ εχεις δοκιμάσει;;; Ποσό καιρό παίρνεις το dostinex? Εμένα ήταν 41 νομίζω κάπου εκεί κ έπαιρνα 1/2 χάπι την εβδομάδα κ μου είπανε στο 3 μηνο να κάνω επανέλεγχο για να μειώσουμε τη δόση! Τελικά στο 4 μηνο που θα έκανα την εξέταση ήμουν ήδη εγκυος! Αλλά μου είχε πει η ενδοκρινολόγος 6 μηνες να το πάρω μόνο αν δεν έχω σύλληψη θα πρέπει να βρω άλλη λύση! εσυ ποσό καιρό το παίρνεις; 
 

οσο για την ΡΟΗ εγώ να πω την αλήθεια πάντα μετρούσα πρώτη την ημέρα που είχα αιμα! Αν δε τη μετρούσα αυτή σαν πρώτη μπερδευόμουν!! Αν θες να πας για μια 2η γνώμη καλό θα κανεις 

 Και όμως υπάρχει τέτοιο σύνδρομο χαχαχαχα...Ξεκίνησα τα χάπια για την προλακτίνη τον Φλεβάρη και Ιούλιο που μετρήθηκα ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα η ορμόνη. Όμως η γιατρός είπε να συνεχίσουμε γιατί αν το αφήσω θα ξανά ανέβει. Και παίρνω 1 χάπι την εβδομαδα. Έκανα τεστ ωορρηξίας τον Οκτώβριο αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν είχαμε επαφές στις γόνιμες. Τώρα ξανά έκανα στις 2-3/11 που ήταν θετικά και είχαμε επαφή στις 3/11 στις 5 και στις 6/11. Για να δούμε. Πάντως στις 10/11 που πήγα στην γυναίκολογο να μου γράψει τις εξετάσεις έκανα και κολπικό υπέρηχο.  Είπε ότι έχω παχύ ενδομήτριο και φαίνεται σαν να περιμένω να αδιαθετησω και ότι έχω κάνει ωορρηξία μέρες.  Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα για να κάνω ένα τεστ. Δεν μπορώ αυτή την αναμονή κάθε. Μήνα. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Pepe le pew είπε:

@Raf123είναι το σύνδρομο της φωλιάς σιγά σιγά θα θέλεις να τα έχεις όλα έτοιμα για να υποδεχτείς το μωράκι σου. 

Λυπάμαι πολύ για την νύφη σου. Εύχομαι στην επόμενη εγκυμοσύνη τους να πάνε όλα καλά!!! 

@Elkήταν αν θυμάμαι καλά 38 ελάχιστα δηλαδή αυξημένη. Τον Ιούλιο που ξανά έκανα έπεσε στο 3.9 γιατί παίρνω τα φάρμακα δύο φορές την εβδομάδα. 

Δεν ξέρω τι γίνετε πραγματικά έχω μπερδευτεί παρά πολύ. Η περίοδος μου εκεί που ήταν ρολόι κάθε 28 μέρες. Έχω τσεκαρει από μια εφαρμογή που έχω στο κινητό ότι από τον Γενάρη μέχρι και της 25/10 ή 23/10 που αδιαθετησα. Μόνο οι 3 μήνες ήταν ανά 28 μέρες όλοι οι άλλοι 25-26. Και έτσι έχω μπερδευτεί και χάνω τις γόνιμες. 

(Βρε κορίτσια εμπιστεύομαι την γιατρό μου αλλά θέλω και άλλες απόψεις. Πάντα αδιαθετουσα μπαμ και κατω. Δηλαδή έβλεπα σήμερα το πρωί καφέ. Μέχρι το βράδυ ξεκινούσε περίοδος και κρατούσε περίπου 6 μέρες)  Τώρα τον τελευταίο καιρό η κάθε περίοδος μου ξεκινάει πχ σήμερα θα έχω στο σκούπισμα κόκκινο στο σερβιετακια καφέ. Αύριο το ίδιο. Και την τρίτη μέρα ροή κανονική.. Η γυν είπε να μετράω σαν πρώτη μέρα περιοδου όταν βλέπω κόκκινο πολύ. 🤔 Και έτσι έχω καταμπερδευτει. Πχ τον τελευταίο μήνα ξεκίνησα από τις 23/10 με κόκκινα καφέ. 25 βράδυ ξεκίνησε ροή και 27-28 είχα τελειώσει. 

Και εγω τόσο είχα 34 μετά βέβαια ανέβηκε και άλλο.. εγω πήρα μισο χάπι ανα 15 μερες μου είχε δώσει την μικρότερη δωση και σε 3 μήνες θα ξανά έκανα εξετάσεις αν δούμε ποσο θα είχε πάει αλλα δεν πρόλαβα έμεινα εγκυος 

παιρνεις 2 χάπια ολόκληρα την εβδομάδα ;

Να ρωτήσω κάτι έτσι θα το πω δεν γνωριζω καθόλου αλλά μήπως την έχεις ρίξει πολύ την προλακτινη ; Νομίζω οι τιμές είναι περίπου 5-20 μήπως αν την ρίξεις και πολύ πάλι δεν κάνει ;

εγω είχα στη αρχή είχα καφέ και μετά ερχόταν το αίμα όταν έχεις καφέ δεν θεωρείται περιοδος πρέπει να δεις αίμα ροη εκεί μετράς.. ίσως να παίζει ρόλο η προλακτινη σε αυτό για αυτό που λες ότι έχεις διαφορά στην περίοδο;  ρωταω μήπως έπεσε πολύ και πρέπει να σου μειώσει το χάπι ; Μια σκέψη κάνω δεν είμαι γιατρός 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Και εγω τόσο είχα 34 μετά βέβαια ανέβηκε και άλλο.. εγω πήρα μισο χάπι ανα 15 μερες μου είχε δώσει την μικρότερη δωση και σε 3 μήνες θα ξανά έκανα εξετάσεις αν δούμε ποσο θα είχε πάει αλλα δεν πρόλαβα έμεινα εγκυος 

παιρνεις 2 χάπια ολόκληρα την εβδομάδα ;

Να ρωτήσω κάτι έτσι θα το πω δεν γνωριζω καθόλου αλλά μήπως την έχεις ρίξει πολύ την προλακτινη ; Νομίζω οι τιμές είναι περίπου 5-20 μήπως αν την ρίξεις και πολύ πάλι δεν κάνει ;

εγω είχα στη αρχή είχα καφέ και μετά ερχόταν το αίμα όταν έχεις καφέ δεν θεωρείται περιοδος πρέπει να δεις αίμα ροη εκεί μετράς.. ίσως να παίζει ρόλο η προλακτινη σε αυτό για αυτό που λες ότι έχεις διαφορά στην περίοδο;  ρωταω μήπως έπεσε πολύ και πρέπει να σου μειώσει το χάπι ; Μια σκέψη κάνω δεν είμαι γιατρός 

Παίρνω μισό χάπι κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. 1 δηλαδή την εβδομάδα. Αν αδιαθετησω (εύχομαι όχι) θα πάω την δεύτερη μέρα του κύκλου να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις για τον θυροειδή μου την ΑΜΗ δεν την έχω ξανά κάνει και κάποιες άλλες που μου έχει γράψει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η Pepe le pew είπε:

Παίρνω μισό χάπι κάθε Δευτέρα και Πέμπτη. 1 δηλαδή την εβδομάδα. Αν αδιαθετησω (εύχομαι όχι) θα πάω την δεύτερη μέρα του κύκλου να κάνω ορμονολογικες εξετάσεις για τον θυροειδή μου την ΑΜΗ δεν την έχω ξανά κάνει και κάποιες άλλες που μου έχει γράψει. 

Εύχομαι να μην αδιαθετήσεις εννοείται και να είσαι εγκυος 😊 ναι να τις δεις λίγο τις ορμόνες σου γιατί λίγο ένα νούμερο να μην είναι σωστό δεν βοηθεί στην σύλληψη πιστευω θα τα καταφέρεις είχες και εγκυμοσύνες πριν όλα καλά θα είναι και εγω το πρώτο μου παιδάκι μετά από 1,5 χρόνο εμεινα εγκυος μέχρι να βρω ότι η προλακτινη ήταν ψηλά και δεν μπορούσα να μεινω τώρα είμαι 33 και έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Elk είπε:

Εύχομαι να μην αδιαθετήσεις εννοείται και να είσαι εγκυος 😊 ναι να τις δεις λίγο τις ορμόνες σου γιατί λίγο ένα νούμερο να μην είναι σωστό δεν βοηθεί στην σύλληψη πιστευω θα τα καταφέρεις είχες και εγκυμοσύνες πριν όλα καλά θα είναι και εγω το πρώτο μου παιδάκι μετά από 1,5 χρόνο εμεινα εγκυος μέχρι να βρω ότι η προλακτινη ήταν ψηλά και δεν μπορούσα να μεινω τώρα είμαι 33 και έχω ένα κοριτσάκι 2,5 μηνών 

 

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ η αλήθεια είναι πως έχω hashimoto,έχω και δύο μικρούς όσους αλλά οι τιμές μου είναι φυσιολογικές και δεν μου δίνει ακόμα χάπι η ενδοκρινολόγος. Η γυναικολόγος πάντως με καθησύχασε πως το διάστημα προσπαθειών είναι μικρό (Αύγουστο) αλλά για να μην αγχώνομαι μου είπε να κάνω τις εξετάσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ άγχος και μόνο κακό κάνω το ξέρω. Αλλά να που το θέλω τόσο πολύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η PinkPearl είπε:

Καλημέρα σας!

@Raf123 η νύφη σου είναι καλύτερα; Είχαμε την ίδια ΠΗΤ και την έχω στο μυαλό μου…

@Elli13 σήμερα έχεις επανάληψη χοριακής; Περιμένω με αγωνία!

Καλημέραααα!!

Από 330,5 σε 3 μέρες πήγε 892,7. Δεν βρήκα τον γιατρό ακόμα, οπότε δεν ξέρω αν είναι καλή η αύξηση..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 48 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

 Και όμως υπάρχει τέτοιο σύνδρομο χαχαχαχα...Ξεκίνησα τα χάπια για την προλακτίνη τον Φλεβάρη και Ιούλιο που μετρήθηκα ήταν στα φυσιολογικά επίπεδα η ορμόνη. Όμως η γιατρός είπε να συνεχίσουμε γιατί αν το αφήσω θα ξανά ανέβει. Και παίρνω 1 χάπι την εβδομαδα. Έκανα τεστ ωορρηξίας τον Οκτώβριο αλλά λόγω υποχρεώσεων δεν είχαμε επαφές στις γόνιμες. Τώρα ξανά έκανα στις 2-3/11 που ήταν θετικά και είχαμε επαφή στις 3/11 στις 5 και στις 6/11. Για να δούμε. Πάντως στις 10/11 που πήγα στην γυναίκολογο να μου γράψει τις εξετάσεις έκανα και κολπικό υπέρηχο.  Είπε ότι έχω παχύ ενδομήτριο και φαίνεται σαν να περιμένω να αδιαθετησω και ότι έχω κάνει ωορρηξία μέρες.  Θα περιμένω μέχρι την Δευτέρα για να κάνω ένα τεστ. Δεν μπορώ αυτή την αναμονή κάθε. Μήνα. :(

Κορίτσι μου μακάρι να είναι παχύ λόγο εμφύτευσης!!! Σου εύχομαι να εχεις ένα θετικό τεστακι! 
 

αλλα γιατί 1 ολόκληρο; Πολύ δεν είναι η δόση είσαι λίγο πιο πάνω από το όριο αν δεν κάνω λαθος 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 34 λεπτά, ο/η Pepe le pew είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ ❤️ η αλήθεια είναι πως έχω hashimoto,έχω και δύο μικρούς όσους αλλά οι τιμές μου είναι φυσιολογικές και δεν μου δίνει ακόμα χάπι η ενδοκρινολόγος. Η γυναικολόγος πάντως με καθησύχασε πως το διάστημα προσπαθειών είναι μικρό (Αύγουστο) αλλά για να μην αγχώνομαι μου είπε να κάνω τις εξετάσεις. Η αλήθεια είναι πως έχω πολύ άγχος και μόνο κακό κάνω το ξέρω. Αλλά να που το θέλω τόσο πολύ. 

Το άγχος επηρεάζει κ την προλακτινη όσο μπορείς να το μετριάσεις… :) 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Elk είπε:

Εμένα πάλι το μωρο μου το βγάζαν μικρό.. Αφού μπόρεσες και γέννησες φυσιολογικά μπράβο σου .. και εγω με πρόκληση πήγα αλλά  δεν μπορεσα δεν με έπιασε το χάπι που μου έβαλαν για πόνους  

το δεύτερο παιδάκι σου όμως δεν εκανες πρόκληση σωστά ; Σου σπάσαν τα νερά ;

Ναι φυσιολογικά αλλά πόνεσα πολύ και έκανα ώρες να γεννήσω☹️ Ευτυχώς από όταν γεννήθηκε μας αποζημίωσε, ήταν πολύ εύκολο και καλό μωρό!!💙

Στο δεύτερο ναι δεν έκανα πρόκληση, γέννησα φυσιολογικά πάλι αλλά πανεύκολα, 38εβδ με έπιασαν οι πόνοι ένα βράδυ, πήγα μαιευτήριο και δεν πρόλαβα να σπρώξω μια φορά και βγήκε!! Ο άντρας μου νόμιζε μας κάνουν πλάκα😄 Έτσι κάνω 10 παιδιά του λέω🤣 Τη δεύτερη φορά γενικά είναι πιο εύκολα γιατί το σώμα θυμάται!

Ίσως να μπορέσεις να προσπαθησεις στο δευτερο φυσιολογικά, δε ξερω πόσος καιρός πρέπει να έχει περάσει και ξερω και οτι δεν το κάνουν όλοι οι γιατροί, αλλά δε χανεις κάτι να ρωτήσεις!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...