Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ερώτηση


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια καινούργια στο φόρουμ, έχω απορίες είχα ελεύθερη επαφή την 7η μέρα του κύκλου μου ο κύκλος μου είναι ασταθής 27-32 συνήθως έρχεται στις 27-29 μέρες ... 2 μέρες μετά την επαφή νιώθω τραβήγματα στη μήτρα και πονάκια λες και θα έρθει περίοδος, δε μου έχει ξανά γίνει αυτό τόσο νωρίς στον κύκλο μου... Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ή είναι αδύνατον ?? Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία 1 βδομάδα μετά από τη περίοδο και να πιάσει ??? 🥵

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Gio_lia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καινούργια στο φόρουμ, έχω απορίες είχα ελεύθερη επαφή την 7η μέρα του κύκλου μου ο κύκλος μου είναι ασταθής 27-32 συνήθως έρχεται στις 27-29 μέρες ... 2 μέρες μετά την επαφή νιώθω τραβήγματα στη μήτρα και πονάκια λες και θα έρθει περίοδος, δε μου έχει ξανά γίνει αυτό τόσο νωρίς στον κύκλο μου... Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ή είναι αδύνατον ?? Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία 1 βδομάδα μετά από τη περίοδο και να πιάσει ??? 🥵

Καλημέρα  και καλώς ήρθες 

ναι θα μπορούσες να κανείς ωορρηξία νωρίς τίποτα δεν είναι απίθανο όπως και εγω που έκανα ωορρηξία πολύ αργά 20 μερα του κύκλου, δεν κάνουν όλες μας 14 μέρα ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός..

Πιστεύω για συμπτώματα είναι πολύ νωρίς.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις.. τα συμπτώματα εγκυμοσύνης μοιάζουν πολύ με τις περιόδου..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2022 at 9:09 ΜΜ, ο/η Gio_lia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καινούργια στο φόρουμ, έχω απορίες είχα ελεύθερη επαφή την 7η μέρα του κύκλου μου ο κύκλος μου είναι ασταθής 27-32 συνήθως έρχεται στις 27-29 μέρες ... 2 μέρες μετά την επαφή νιώθω τραβήγματα στη μήτρα και πονάκια λες και θα έρθει περίοδος, δε μου έχει ξανά γίνει αυτό τόσο νωρίς στον κύκλο μου... Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ή είναι αδύνατον ?? Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία 1 βδομάδα μετά από τη περίοδο και να πιάσει ??? 🥵

Καλησπέρα! Όταν μετράμε τον κύκλο μας ξεκινάμε από την πρώτη μέρα της περιόδου μέχρι την προηγούμενη μέρα από την επόμενη περίοδο. Εσύ όταν λες 7η μέρα εννοείς από την αρχή ή από το τέλος της ; γιατί πχ αν σου κρατάει 7 μέρες και μιλάς για άλλες 7 μετά πάμε στη 14η. 

Πάνω κάτω η ωορρηξία γίνεται την 14 μέρα συνήθως που τότε μένεις έγκυος , και λίγο νωρίτερα όμως έχεις πιθανότητες γιατί οι γόνιμες μέρες ξεκινούν λίγο πριν και κορυφώνονται την ημέρα της ωορρηξίας για ένα 24 Ώρο . 

Τα τραβήγματα και τα πονακια δεν είναι κριτήριο για τίποτα, μπορεί να είναι το οτιδήποτε απλό. 

Τώρα αν υπάρχει πιθανότητα να έχεις μείνει έγκυος. Άγνωστο. Για να μείνεις έγκυος πρέπει το σπερματοζωάριο να πάει στο ωάριο και να το γονιμοποιήσει, μετά να εμφυτεύθει στη μήτρα(εκεί μπορεί να παρατηρηθούν σταγόνες αίματος η λεγόμενη αιμορραγία εμφύτευσης) τότε παράγει το σώμα σου την β χοριακή που ανιχνεύουν τα τεστ εγκυμοσύνης και η αιματολογική εξέταση.

Όλο αυτό για να γίνει θέλει κάποιες εβδομάδες οπότε είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν έχει συμβεί ή αν θα συμβεί. Στη πρώτη μέρα της καθυστέρησης φαίνεται πρακτικά αν έχεις μείνει η όχι . 

Επίσης τα πρώιμα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της ανερχόμενης περιόδου οπότε δεν υπάρχει κάτι που να φωνάζει από νωρίς. 

Αν στη παρούσα φάση δεν επιθυμείτε εγκυμοσύνη καλό θα ήταν να χρησιμοποιείτε κάποιο μέτρο αντισύλληψης, το "τράβηγμα" δεν είναι. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλησπέρα! Όταν μετράμε τον κύκλο μας ξεκινάμε από την πρώτη μέρα της περιόδου μέχρι την προηγούμενη μέρα από την επόμενη περίοδο. Εσύ όταν λες 7η μέρα εννοείς από την αρχή ή από το τέλος της ; γιατί πχ αν σου κρατάει 7 μέρες και μιλάς για άλλες 7 μετά πάμε στη 14η. 

Πάνω κάτω η ωορρηξία γίνεται την 14 μέρα συνήθως που τότε μένεις έγκυος , και λίγο νωρίτερα όμως έχεις πιθανότητες γιατί οι γόνιμες μέρες ξεκινούν λίγο πριν και κορυφώνονται την ημέρα της ωορρηξίας για ένα 24 Ώρο . 

Τα τραβήγματα και τα πονακια δεν είναι κριτήριο για τίποτα, μπορεί να είναι το οτιδήποτε απλό. 

Τώρα αν υπάρχει πιθανότητα να έχεις μείνει έγκυος. Άγνωστο. Για να μείνεις έγκυος πρέπει το σπερματοζωάριο να πάει στο ωάριο και να το γονιμοποιήσει, μετά να εμφυτεύθει στη μήτρα(εκεί μπορεί να παρατηρηθούν σταγόνες αίματος η λεγόμενη αιμορραγία εμφύτευσης) τότε παράγει το σώμα σου την β χοριακή που ανιχνεύουν τα τεστ εγκυμοσύνης και η αιματολογική εξέταση.

Όλο αυτό για να γίνει θέλει κάποιες εβδομάδες οπότε είναι πολύ νωρίς για να ξέρουμε αν έχει συμβεί ή αν θα συμβεί. Στη πρώτη μέρα της καθυστέρησης φαίνεται πρακτικά αν έχεις μείνει η όχι . 

Επίσης τα πρώιμα συμπτώματα της εγκυμοσύνης είναι ίδια με της ανερχόμενης περιόδου οπότε δεν υπάρχει κάτι που να φωνάζει από νωρίς. 

Αν στη παρούσα φάση δεν επιθυμείτε εγκυμοσύνη καλό θα ήταν να χρησιμοποιείτε κάποιο μέτρο αντισύλληψης, το "τράβηγμα" δεν είναι. 

Καλημέρα.. Ναι, δε ξέρω ακόμα να το χειρίζομαι είναι πρώτη μου φορά.

7η μέρα εννοώ από τη πρώτη μέρα της περιόδου. Η μητέρα μου και στις 4 εγκυμοσύνες της έμεινε έγκυος μια μέρα αφού τελείωνε η περίοδος της, δεν αποκλείω τίποτα με βάση τα στάνταρ που λένε περί ωορρηξίας γιατί πολλές έμειναν και με περίοδο. 

Συγνώμη μια παρατήρηση αν από την πρώτη ημέρα καθυστέρησης φαίνεται τότε δε χρειάζονται "κάποιες" εβδομάδες για να φανεί αφού εξηγείται πως την 14η συνήθως μένεις έγκυος δηλαδή στις δύο εβδομάδες του κύκλου άρα την 1η μέρα καθυστέρησης είναι μόλις 2 εβδομάδες ουσιαστικά από όταν έπιασε μια εγκυμοσύνη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Gio_lia είπε:

Καλημέρα.. Ναι, δε ξέρω ακόμα να το χειρίζομαι είναι πρώτη μου φορά.

7η μέρα εννοώ από τη πρώτη μέρα της περιόδου. Η μητέρα μου και στις 4 εγκυμοσύνες της έμεινε έγκυος μια μέρα αφού τελείωνε η περίοδος της, δεν αποκλείω τίποτα με βάση τα στάνταρ που λένε περί ωορρηξίας γιατί πολλές έμειναν και με περίοδο. 

Συγνώμη μια παρατήρηση αν από την πρώτη ημέρα καθυστέρησης φαίνεται τότε δε χρειάζονται "κάποιες" εβδομάδες για να φανεί αφού εξηγείται πως την 14η συνήθως μένεις έγκυος δηλαδή στις δύο εβδομάδες του κύκλου άρα την 1η μέρα καθυστέρησης είναι μόλις 2 εβδομάδες ουσιαστικά από όταν έπιασε μια εγκυμοσύνη.

Καλώς ήρθες λοιπόν, σιγά σιγά θα τα βρεις όλα ! 

Το πότε θα μείνεις έγκυος έχει να κάνει με την ωορρηξία. Το πότε θα φανεί με την εμφύτευση. 

Αν κάνεις ωορρηξία πολύ νωρίς στο κύκλο αλλά έχεις κύκλο 30 ημερών μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από 2 βδομάδες να το μάθεις. Ή σε άλλες περιπτώσεις που η περίοδος έρχεται πολύ πιο αραιά είναι ακόμα περισσότερος ο καιρός. Όπως και να έχει στη δική σου περίπτωση ακόμα είναι νωρίς για να ξέρουμε. 

Εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείτε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν καλησπέρα εγώ έχω ασταθή κύκλο και πολυκυστικες σύμφωνα με τον γιατρό η σύλληψη έγινε 21 μέρες μέτα άρα απαντάω στην πιθανότητα ότι οι γονικές μέρες διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα και εμαθα ότι είμαι έγκυος 12 μέρες μετά την σύλληψη περίπου ρο τεστ μ βγήκε με το ζόρι θετικό ίσα ίσα αχνό  και θα ήθελα να σ απαντήσω στο ερώτημα σου ότι την ημέρα π έκανα το τεστ θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα πονάκια και τραβήγματα χαμηλά σαν τους πόνους περιόδου συγκεκριμένα ένας θυμάμαι ήταν τόσο διαπεραστικος που λέω στον άντρα μ πονάω σήμερα θα μ έρθει η περίοδος λογικά! Να ξέρεις λόγω πολυκυστικών και ασταθή κύκλου δεν περίμενα να είμαι για πλάκα έκανα το τεστ και τώρα είμαι στην 28η εβδομάδα ! ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Christine_ είπε:

Καλώς ήρθες λοιπόν, σιγά σιγά θα τα βρεις όλα ! 

Το πότε θα μείνεις έγκυος έχει να κάνει με την ωορρηξία. Το πότε θα φανεί με την εμφύτευση. 

Αν κάνεις ωορρηξία πολύ νωρίς στο κύκλο αλλά έχεις κύκλο 30 ημερών μπορεί να χρειαστεί παραπάνω από 2 βδομάδες να το μάθεις. Ή σε άλλες περιπτώσεις που η περίοδος έρχεται πολύ πιο αραιά είναι ακόμα περισσότερος ο καιρός. Όπως και να έχει στη δική σου περίπτωση ακόμα είναι νωρίς για να ξέρουμε. 

Εύχομαι να έχεις το αποτέλεσμα που επιθυμείτε! 

Αν και τώρα έχει περάσει η 1η βδομάδα από τότε, ευχαριστώ!! μακάρι!! ♡ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 ώρες, ο/η Alex11 είπε:

Λοιπόν καλησπέρα εγώ έχω ασταθή κύκλο και πολυκυστικες σύμφωνα με τον γιατρό η σύλληψη έγινε 21 μέρες μέτα άρα απαντάω στην πιθανότητα ότι οι γονικές μέρες διαφέρουν από γυναίκα σε γυναίκα και εμαθα ότι είμαι έγκυος 12 μέρες μετά την σύλληψη περίπου ρο τεστ μ βγήκε με το ζόρι θετικό ίσα ίσα αχνό  και θα ήθελα να σ απαντήσω στο ερώτημα σου ότι την ημέρα π έκανα το τεστ θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχα πονάκια και τραβήγματα χαμηλά σαν τους πόνους περιόδου συγκεκριμένα ένας θυμάμαι ήταν τόσο διαπεραστικος που λέω στον άντρα μ πονάω σήμερα θα μ έρθει η περίοδος λογικά! Να ξέρεις λόγω πολυκυστικών και ασταθή κύκλου δεν περίμενα να είμαι για πλάκα έκανα το τεστ και τώρα είμαι στην 28η εβδομάδα ! ❤️

Με το καλοοο το τυχερό μωράκι σουυ ♡♡

άρα έμεινες έγκυος την 21η μέρα του κύκλου σου εννοείς ? Αν ναι φυσιολογικό ακούγετε 😁. Εγώ για τα πονάκια δε μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί κάθε μήνα έχω άλλα πρώτη φορά τα νιώθω στη μέση του κύκλου γι'αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίταξε, εγώ τον προηγούμενο μηνα πρέπει να έκανα ωορρηξία το πρώτο 10ημερο του κύκλου , αφού την 20η μέρα είχα χοριακη 42. ( Άσχετα αν δεν προχώρησε ). Αλλά εγώ τυγχάνει να έχω και μικρούς κύκλους ορισμένες φορές , άρα θα ήταν ένας από αυτούς. Αυτό το μήνα επειδή παρακολουθώ με τεστ ωορρηξίας πρέπει να έκανα 15η -16η μέρα. Άρα όλα είναι πιθανά !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/10/2022 at 2:09 ΜΜ, ο/η Gio_lia είπε:

Με το καλοοο το τυχερό μωράκι σουυ ♡♡

άρα έμεινες έγκυος την 21η μέρα του κύκλου σου εννοείς ? Αν ναι φυσιολογικό ακούγετε 😁. Εγώ για τα πονάκια δε μπορώ να είμαι σίγουρη γιατί κάθε μήνα έχω άλλα πρώτη φορά τα νιώθω στη μέση του κύκλου γι'αυτό μου έκανε εντύπωση. 

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! ❤️ Το έθεσα λάθος 21 μέρες μετά αφότου είχα περίοδο δηλαδή 28-29 ημέρα !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/10/2022 at 2:37 ΠΜ, ο/η Alex11 είπε:

Ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου ! ❤️ Το έθεσα λάθος 21 μέρες μετά αφότου είχα περίοδο δηλαδή 28-29 ημέρα !

Να φανταστώ ότι οι κύκλοι σου ήταν μεγαλύτερης διάρκειας και ακανόνιστοι;

Με το καλό να υποδεχτείς το αγγελούδι σου, εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/10/2022 at 9:09 ΜΜ, ο/η Gio_lia είπε:

Καλησπέρα κορίτσια καινούργια στο φόρουμ, έχω απορίες είχα ελεύθερη επαφή την 7η μέρα του κύκλου μου ο κύκλος μου είναι ασταθής 27-32 συνήθως έρχεται στις 27-29 μέρες ... 2 μέρες μετά την επαφή νιώθω τραβήγματα στη μήτρα και πονάκια λες και θα έρθει περίοδος, δε μου έχει ξανά γίνει αυτό τόσο νωρίς στον κύκλο μου... Υπάρχει πιθανότητα να μείνω έγκυος ή είναι αδύνατον ?? Έχει συμβεί κάτι παρόμοιο σε καμία 1 βδομάδα μετά από τη περίοδο και να πιάσει ??? 🥵

Καλώς ήρθες στην ομάδα! Βάσει του κύκλου σου μου φαίνεται λίγο νωρίς για ωορρηξία. Μπορεί να είναι τυχαίο γεγονός ή κάποιο κρύωμα, μπορεί και όχι. Υπομονή μέχρι την επόμενη ανανεωμένη περίοδο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 30/10/2022 at 2:30 ΜΜ, ο/η Elli13 είπε:

Να φανταστώ ότι οι κύκλοι σου ήταν μεγαλύτερης διάρκειας και ακανόνιστοι;

Με το καλό να υποδεχτείς το αγγελούδι σου, εύχομαι μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη ❤️ 

Ακριβώς έχω μεγάλους και ακανόνιστους λογικα επειδή έχω  πολυκυστικες συμβαίνει αυτό !

σε ευχαριστούμε παρά πολύ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Γελάω με το κουνέλι 🤣  Περαστικά! Το έχω κι εγώ φόβο πως θα αποθηλασω και αν θα καταφέρει να τρώει όταν θα λείπω. Γιατί προς το παρόν πίνει κυρίως γάλα. Τρώει και τροφές αλλά θηλασμους δεν έχει κόψει 😕 Βρήκαμε βρεφονηπιακό. Σήμερα την έγραψα κι όλας. Έχω βρει και γυναίκα για να την κρατάει το καλοκαίρι μέχρι να ξεκινήσει ο βρεφονηπιακός. Και θα κάνουμε σταδιακή προσαρμογή με αυτή να την συνηθίσει και να συνηθίσει και ότι εγώ θα λείπω. Πέρασε ο καιρός 🥲 Σκέφτεστε να βάλετε μπροστά και για 2ο? Εμένα μου έχει μπει η ιδέα αλλά λέω καλύτερα από τα Χριστούγεννα και μετά να ξεκινήσουμε τις προσπάθειες.
    • Μαγική!!! Φυσικά κ υπάρχει κούραση αλλά είναι απόλαυση τα άτιμα!!! Έχουν ο ένας τον άλλον κ παίζουν μεταξύ τους όποτε υπάρχουν κάποιες στιγμές ηρεμίας (αν δεν μαλώνουν για το ίδιο παιχνίδι🤣🤣🤣) Κλαίμε από τα γέλια με τις συζητήσεις τους!!!  Όταν αισθανθείς έτοιμη κ ψυχικά κ σωματικά θα βάλεις μπρος. Κ αν δεν θέλεις δε θα το κανεις!! Εσυ να είσαι καλά για να είναι κ το παιδάκι σου καλά!!
    • Άντε ωραία μεγαλώνει το μωρακι σας 😊 Ααα αρα κολπικά στο έβγαλε και μεγαλύτερο μια χαρα ειναι κορίτσι μου μην το σκεφτεσαι καθόλου όλα είναι οκ αφού το λέει και η γιατρό σου  Το παρτυ για το φύλο ποτε σκέφτεσαι να το κανείς ; Μετά την β επιπέδου ;   
    • Ήθελα να αποθηλασω φυσικά... Το έκανα παρά πολύ αργά για να μην τη πατήσω αλλά κουράστηκα πολύ τις τελευταίες μέρες και μείωσα τις αντλήσεις πολύ... Οπότε την πάτησα.... Πονάει πολύ, νιώθω ερείπιο.  Εμένα έχει και πάνω και κάτω δόντια - σωστό κουνέλι δηλ. 🤣 Αλλά η γκρίνια δε φεύγει ποτέ 🤣 αγκαλίτσα και παιχνίδι μαζί αλλιώς γίνεται χαμός! Βρήκατε βρεφονηπιακό;  Εγώ δεν ανυπομονώ να γυρίσω στη δουλειά να είμαι ειλικρινής αλλά ξέρω πως όταν επιστρέψω θα νιώσω καλά... Παράνοια η κατάσταση.
    • Ξέρω ότι πρέπει να το δω σίγουρα απλά δεν μπορω να πάω αυτήν την βδομαδα με το καλο  που θα γυρίσω θα ψαξω να βρω γιατρό γιατί ξέρεις εδώ στο χωριό δεν έχει κιολας όποτε δεν είναι τόσο εύκολο να πω πετάγομαι παω σε έναν ενδοκρινολόγο, πρέπει κάνω ολόκληρο ταξίδι... αν ήμουν στο πρώτο τρίμηνο σίγουρα δεν θα το άφηνα καθόλου.. ευχαριστώ κορίτσι μου 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...