Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έγκυος η μου συμβαίνει κάτι κακό ;;;


Elli13

Recommended Posts

Δυστυχώς η χοριακη έπεσε στο 23 . Προγεστερόνη 6,7. Είμαι απλά απαρηγόρητη ... Το ήθελα τόσο πολύ .. Πως ξεπερνιέται αυτός ο πόνος ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Απόψε το βράδυ αναμενω τα αποτελέσματα της δεύτερης χοριακης ( αν και δεν έκλεισα ακριβώς 48ωρο) και της προγεστερόνης. Προσεύχομαι να είναι όλα εντάξει , το θέλω τόσο πολύ αυτό το μωράκι ... Στείλτε μου σας παρακαλώ την θετική σας ενέργεια!!!

Συναισθανομαι την αγωνια σου! Θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα!!!!!!❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρω ότι έχουν τελειώσει όλα .. υπάρχει όμως περίπτωση επειδή δεν είχα ακόμα καθυστέρηση να σώζεται η κατάσταση ? Δεν ξέρω γιατί ψάχνω ακόμα ελπίδες , όμως με πόνεσε τόσο πολύ αυτή η απώλεια και ας ήταν τόσο νωρίς . Ξέρω ότι θα πρέπει να χαρώ που μπορούμε να συλλάβουμε και όλα αυτά , όμως ειλικρινά δεν μπορώ να δω θετική πλευρά σε όλο αυτό. Δεν ξέρω πως πρέπει να συνεχίσω την καθημερινότητα μου όταν ήδη έκανα όνειρα για αυτό το μωράκι ... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Δυστυχώς η χοριακη έπεσε στο 23 . Προγεστερόνη 6,7. Είμαι απλά απαρηγόρητη ... Το ήθελα τόσο πολύ .. Πως ξεπερνιέται αυτός ο πόνος ??

Λυπάμαι πολύ κορίτσι μου αλήθεια. Στεναχωρέθηκα τόσο πολύ τώρα που διάβασα το μύνημα. Με τον γιατρό μίλησες? Τι σου είπε? Χρειάζεσαι χρόνο για να το ξεπεράσεις. Μέρα με την μέρα θα νιώθεις καλύτερα και σιγά σιγά θα το θάψεις μέσα σου. Όταν έρθει η επόμενη εγκυμοσύνη. Αλλά τώρα είναι λογικό να είσαι χάλια. Κρατά τα θετικά από αυτή την δυσκολία που σε βρήκε. Μένεις έγκυος εύκολα και επίσης δεν θα χρειαστεί αποξεση. Ξέρω ότι αυτά τώρα σου ακούγονται μπαρουφες και ότι δεν μπορείς να δεις τίποτα θετικό αλλά σιγά σιγά θα το ξεπεράσεις. Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Δυστυχώς η χοριακη έπεσε στο 23 . Προγεστερόνη 6,7. Είμαι απλά απαρηγόρητη ... Το ήθελα τόσο πολύ .. Πως ξεπερνιέται αυτός ο πόνος ??

Κουράγιο κοπέλα μου και υπομονή! Γι αυτό λένε να μην κάνεις νωρίς τεστ και χοριακες. Είναι πολύ συνηθισμένες δυστυχώς οι βιοχημικες, πολλές φορές δε θα τις καταλάβαινες καν αν άφηνες απλά να έρθει η περίοδος. Πρέπει να σκέφτεσαι θετικά ότι μόλις αρχίσατε να προσπαθείτε και είχες εμφύτευση. Θα έρθει πολύ σύντομα και το εμβρυακι που θα μείνει και θα γίνει το μωράκι σας! Εμένα πέρσι σαν και σήμερα μου ήρθε η τελευταία μου περίοδος και ήμουν πολύ λυπημένη που είχαν αποτύχει οι προσπάθειες μας. Μετά όμως σύμφωνα με την ημέρα αυτή μετρούσαμε την ηλικία του μωρού μας, οπότε τελικά τη σκέφτομαι με πολλή αγάπη. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σας μηνύματα . Τεστ δεν θα έκανα αν δεν είχα αυτές τις συνεχόμενες εκκρίσεις . Την Δευτέρα θα πάω στον γυναικολόγο να με δει και να μιλήσουμε . Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι θα τα πούμε όλα από κοντά . 

Τα ξέρω όλα αυτά τα θετικά κορίτσια μου αλήθεια σας το λέω, αλλά είμαι απαρηγόρητη . Κοιμήθηκα με κλάματα , ξύπνησα με κλάματα ... Είχα κρατήσει και το τεστ και δεν άντεχα να το βλέπω . Ζήτησα από τον άντρα μου να το πετάξει . Βλεπω ακόμα τα σημάδια στα χερια μου από την αιμοληψια και σπαραζει η καρδιά μου . Πώς γίνεται να δεθείς με την ιδέα ενός μωρου τόσο σύντομα ? Πώς γίνεται να σε πονάει τόσο βαθιά μια τόσο σύντομη εγκυμοσύνη ? Νιώθω λες και έχασα ένα κομμάτι μου . Κλαίω όλη μέρα σήμερα , δεν μπορώ να φάω, δεν μπορώ να συγκεντρωθω . Οι ελάχιστοι που το ήξεραν θέλουν να με δουν , να με στηρίξουν αλλά δεν θέλω να δω κανέναν . Σκεφτομουν ότι θα έρθουν Χριστούγεννα και θα είμαστε στο σπίτι μας με το μπεμπέ στην κοιλίτσα και θα γιορτάσουμε τις πιο όμορφες και γλυκές ως τώρα γιορτές . Και όλα τα όνειρα χάθηκαν σε ενα λεπτό . Δεν ειχε γίνει καν έμβρυο , αλλά εμένα μου εφερε τόσο φως στη ζωή μου ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σας μηνύματα . Τεστ δεν θα έκανα αν δεν είχα αυτές τις συνεχόμενες εκκρίσεις . Την Δευτέρα θα πάω στον γυναικολόγο να με δει και να μιλήσουμε . Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι θα τα πούμε όλα από κοντά . 

Τα ξέρω όλα αυτά τα θετικά κορίτσια μου αλήθεια σας το λέω, αλλά είμαι απαρηγόρητη . Κοιμήθηκα με κλάματα , ξύπνησα με κλάματα ... Είχα κρατήσει και το τεστ και δεν άντεχα να το βλέπω . Ζήτησα από τον άντρα μου να το πετάξει . Βλεπω ακόμα τα σημάδια στα χερια μου από την αιμοληψια και σπαραζει η καρδιά μου . Πώς γίνεται να δεθείς με την ιδέα ενός μωρου τόσο σύντομα ? Πώς γίνεται να σε πονάει τόσο βαθιά μια τόσο σύντομη εγκυμοσύνη ? Νιώθω λες και έχασα ένα κομμάτι μου . Κλαίω όλη μέρα σήμερα , δεν μπορώ να φάω, δεν μπορώ να συγκεντρωθω . Οι ελάχιστοι που το ήξεραν θέλουν να με δουν , να με στηρίξουν αλλά δεν θέλω να δω κανέναν . Σκεφτομουν ότι θα έρθουν Χριστούγεννα και θα είμαστε στο σπίτι μας με το μπεμπέ στην κοιλίτσα και θα γιορτάσουμε τις πιο όμορφες και γλυκές ως τώρα γιορτές . Και όλα τα όνειρα χάθηκαν σε ενα λεπτό . Δεν ειχε γίνει καν έμβρυο , αλλά εμένα μου εφερε τόσο φως στη ζωή μου ..

Τα Χριστούγεννα κορίτσι μου πιθανόν να ξανά είσαι έγκυος. Δεν αποκλείεται να μείνεις ξανά αυτόν τον μήνα. Αρκεί να ξεπεράσεις αυτή την δυσκολία. Είναι πολύ λογική η αντίδραση σου. Γιατί το ήθελες πολύ. Όπως κλαίμε και εμείς οι υπόλοιπες κάθε μήνα όταν αδιαθετουμε. Εγώ τουλάχιστον κάθε μήνα εδώ κ 1.5 χρόνο που προσπαθώ, κάθε μήνα είμαι απαρηγόρητη όταν έρχεται η καταραμένη περίοδος. Και δεν το λέω για να κάνω σύγκριση απλά για να σου πω πως για να επιτευχθεί το επιθυμητό δυστυχώς κάποιες γυναίκες υποφέρουν πολύ και περνάνε δύσκολα. Μέρα με την μέρα θα νιώθεις καλύτερα. Κλάψε όσο θέλεις να το βγάλεις από μέσα σου δώσε χρόνο στον εαυτό σου να το χωνέψει και όταν νιώσεις λίγο καλύτερα ξεκινά από την αρχή τις προσπάθειες.

Κάτι άσχετο να ρωτήσω αν ξέρει κάποια κοπέλα? Γιατί να μηνύματα μου κάνουν 10 ώρες να αναρτηθούν?? Τώρα είναι 7 η ώρα το απόγευμα και αυτό μπορεί να φανεί αύριο το πρωί. Τι φάση?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Σας ευχαριστώ πολύ για τα θετικά σας μηνύματα . Τεστ δεν θα έκανα αν δεν είχα αυτές τις συνεχόμενες εκκρίσεις . Την Δευτέρα θα πάω στον γυναικολόγο να με δει και να μιλήσουμε . Μου είπε να μην αγχώνομαι και ότι θα τα πούμε όλα από κοντά . 

Τα ξέρω όλα αυτά τα θετικά κορίτσια μου αλήθεια σας το λέω, αλλά είμαι απαρηγόρητη . Κοιμήθηκα με κλάματα , ξύπνησα με κλάματα ... Είχα κρατήσει και το τεστ και δεν άντεχα να το βλέπω . Ζήτησα από τον άντρα μου να το πετάξει . Βλεπω ακόμα τα σημάδια στα χερια μου από την αιμοληψια και σπαραζει η καρδιά μου . Πώς γίνεται να δεθείς με την ιδέα ενός μωρου τόσο σύντομα ? Πώς γίνεται να σε πονάει τόσο βαθιά μια τόσο σύντομη εγκυμοσύνη ? Νιώθω λες και έχασα ένα κομμάτι μου . Κλαίω όλη μέρα σήμερα , δεν μπορώ να φάω, δεν μπορώ να συγκεντρωθω . Οι ελάχιστοι που το ήξεραν θέλουν να με δουν , να με στηρίξουν αλλά δεν θέλω να δω κανέναν . Σκεφτομουν ότι θα έρθουν Χριστούγεννα και θα είμαστε στο σπίτι μας με το μπεμπέ στην κοιλίτσα και θα γιορτάσουμε τις πιο όμορφες και γλυκές ως τώρα γιορτές . Και όλα τα όνειρα χάθηκαν σε ενα λεπτό . Δεν ειχε γίνει καν έμβρυο , αλλά εμένα μου εφερε τόσο φως στη ζωή μου ..

Μια γυναικα ξεκινα να γινεται μανα απο τη στιγμη που σκεφτεται οτι θελει να κανει μωρο. Η ζωη ομως ειναι μια σειρα τυχαιων γεγονοτων. Δε θα σου πω να εισαι αναλγητη ή να μην απογοητευτεις, αλλα η ζωη ειναι μπροστα. Στο λεω εγω, που εχασα το πρωτο κοριτσακι μου μια βδομαδα πριν το γεννησω το 2020. Τη στηριξη που χρειαζεσαι θα τη βρεις μεσα σου, μονο εκει εχουμε τα αποθεματα δυναμης κ αντλουμε απο αυτα. Αν δε σταθεις στα ποδια σου κ κλαις ολημερις, τοτε γεμιζεις αρνητικη ενεργεια, μενεις πισω απο την εξελιξη σου. Οι απωλειες υπαρχουν για να μας θυμιζουν οτι ειμαστε τρωτοι, να μας θυμιζουν να εκτιμαμε αυτα που εχουμε, να μας θυμιζουν οτι στη ζωη ολα δεν μπορουμε να τα εχουμε, να μας θυμιζουν οτι μονο μεσα απο την βιωση του πονου θα μπορεσουμε να ζησουμε πραγματικες ευτυχισμενες στιγμες που θα ερθουν. 
Ανασκουμπωσου. Ντυσου πλυσου κ σηκω βγες εξω. Απο τον επομενο μηνα μπορεις να ξεκινησεις παλι τις προσπαθειες σου. Αγκαλιασε τον πονο σου, αποδεξου τον κ προχωρα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 21 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Ξέρω ότι έχουν τελειώσει όλα .. υπάρχει όμως περίπτωση επειδή δεν είχα ακόμα καθυστέρηση να σώζεται η κατάσταση ? Δεν ξέρω γιατί ψάχνω ακόμα ελπίδες , όμως με πόνεσε τόσο πολύ αυτή η απώλεια και ας ήταν τόσο νωρίς . Ξέρω ότι θα πρέπει να χαρώ που μπορούμε να συλλάβουμε και όλα αυτά , όμως ειλικρινά δεν μπορώ να δω θετική πλευρά σε όλο αυτό. Δεν ξέρω πως πρέπει να συνεχίσω την καθημερινότητα μου όταν ήδη έκανα όνειρα για αυτό το μωράκι ... 

Κορίτσι μου πως είσαι;
τη δευτερη χοριακή την έκανες στο ίδιο μικροβιολογικό;
Ο γιατρός σου τι είπε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσι μου πως είσαι;
τη δευτερη χοριακή την έκανες στο ίδιο μικροβιολογικό;
Ο γιατρός σου τι είπε;;

Αφού έκλαψα όλη μέρα και άρχισα να το παίρνω απόφαση , σκέφτομαι ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται . Θα πάω τη Δευτέρα στο γιατρό να με εξετάσει , να μου πει αν χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση και να μου δώσει οδηγίες για την επόμενη προσπάθεια.

Στο ίδιο μικροβιολογικό την έκανα ναι .. τώρα απλά αναμένω να μου έρθει περίοδος . Έχω τα ίδια πονακια και είναι η πρώτη φορά που περιμένω πως και πως την περίοδο μου . Νιώθω ότι θα είναι σαν κάθαρση μέσα μου , να κλείσει αυτός ο κύκλος .

 

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για το ενδιαφέρον και την συμπαράσταση σας. Εύχομαι στην κάθε μία σας ο,τι καλύτερο , υγεία και ο,το ποθείτε να σας έρθει σύντομα 💕

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Μια γυναικα ξεκινα να γινεται μανα απο τη στιγμη που σκεφτεται οτι θελει να κανει μωρο. Η ζωη ομως ειναι μια σειρα τυχαιων γεγονοτων. Δε θα σου πω να εισαι αναλγητη ή να μην απογοητευτεις, αλλα η ζωη ειναι μπροστα. Στο λεω εγω, που εχασα το πρωτο κοριτσακι μου μια βδομαδα πριν το γεννησω το 2020. Τη στηριξη που χρειαζεσαι θα τη βρεις μεσα σου, μονο εκει εχουμε τα αποθεματα δυναμης κ αντλουμε απο αυτα. Αν δε σταθεις στα ποδια σου κ κλαις ολημερις, τοτε γεμιζεις αρνητικη ενεργεια, μενεις πισω απο την εξελιξη σου. Οι απωλειες υπαρχουν για να μας θυμιζουν οτι ειμαστε τρωτοι, να μας θυμιζουν να εκτιμαμε αυτα που εχουμε, να μας θυμιζουν οτι στη ζωη ολα δεν μπορουμε να τα εχουμε, να μας θυμιζουν οτι μονο μεσα απο την βιωση του πονου θα μπορεσουμε να ζησουμε πραγματικες ευτυχισμενες στιγμες που θα ερθουν. 
Ανασκουμπωσου. Ντυσου πλυσου κ σηκω βγες εξω. Απο τον επομενο μηνα μπορεις να ξεκινησεις παλι τις προσπαθειες σου. Αγκαλιασε τον πονο σου, αποδεξου τον κ προχωρα. 

Λυπάμαι τοσο πολύ για την απώλεια σου ..ειλικρινά .. ξέρω ότι αυτή η πληγή θα υπάρχει πάντα μέσα στις μανουλες .. Έχουμε απεριόριστη δύναμη σαν γυναίκες τελικά ! Σου στέλνω μια μεγάλη αγκαλιά ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Αφού έκλαψα όλη μέρα και άρχισα να το παίρνω απόφαση , σκέφτομαι ότι όλα για κάποιο λόγο γίνονται . Θα πάω τη Δευτέρα στο γιατρό να με εξετάσει , να μου πει αν χρειάζεται να κάνω κάποια επιπλέον εξέταση και να μου δώσει οδηγίες για την επόμενη προσπάθεια.

Στο ίδιο μικροβιολογικό την έκανα ναι .. τώρα απλά αναμένω να μου έρθει περίοδος . Έχω τα ίδια πονακια και είναι η πρώτη φορά που περιμένω πως και πως την περίοδο μου . Νιώθω ότι θα είναι σαν κάθαρση μέσα μου , να κλείσει αυτός ο κύκλος .

 

Σας ευχαριστώ από καρδιάς για το ενδιαφέρον και την συμπαράσταση σας. Εύχομαι στην κάθε μία σας ο,τι καλύτερο , υγεία και ο,το ποθείτε να σας έρθει σύντομα 💕

Λυπάμαι κορίτσι μου. Και στο λέω ειλικρινά, γιατί όπως είπε και η κοπέλα, μαμά γίνεσαι από τη στιγμή που γεννιέται μέσα σου η αγάπη για ένα μωρό. Σου εύχομαι το επόμενο να έρθει και να μείνει! Μείνε στην παρέα μας να τα λέμε! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου,το έχω βιώσει και είναι δύσκολο, αλλά όταν συμβαίνει αυτό συνήθως οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα του εμβρύου και για αυτό δεν προχωράει,καλό είναι να μην βιάζεσαι να κάνεις τεστ καθε φορα,να περιμένεις μερικές μέρες την καθυστέρηση γιατί δυστυχώς οι βιοχημικες συμβαίνουν αλλά συνήθως δεν το καταλαβαίνουμε.Θα κρατήσεις το θετικό ,το οποίο είναι ότι έμεινες αμέσως έγκυος, πάρε τον χρόνο σου και έρθει σύντομα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας κορίτσια !! Άπειρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χτες η χοριακη μου ήταν 14. Διάβασα ότι κάτω από 10 έρχεται η περίοδος, όμως κανένα σημάδι της ακόμα . Ούτε καν αυτά τα καφέ υγρά που είχα τόσες μέρες . Από την εμπειρία σας , πόσες μέρες καθυστέρησε να σας έρθει ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα σας κορίτσια !! Άπειρα ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Χτες η χοριακη μου ήταν 14. Διάβασα ότι κάτω από 10 έρχεται η περίοδος, όμως κανένα σημάδι της ακόμα . Ούτε καν αυτά τα καφέ υγρά που είχα τόσες μέρες . Από την εμπειρία σας , πόσες μέρες καθυστέρησε να σας έρθει ?

Εξαρταται απο τον καθε οργανισμο. Δε θα αργησει ομως πολυ. Αντε να χασεις 3-4 μερες, παραπανω δε νομιζω. 
μην αγχωνεσαι. Γιατι το αγχος συνηθως καθυστερει την περιοδο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σε όλες σας  ❤️Πήγα στον γυναικολόγο , μου έκανε υπέρηχο και μου τα παρουσίασε όλα πολύ καλά . Και την μήτρα και τα πάντα. Μου είπε να πάρω και κάποια συμπληρώματα ( pregnall bio-grow & inofert).  Μου έδωσε πολύ κουράγιο βρε κορίτσια. Μετά από μέρες , φεύγοντας από το ιατρείο χαμογέλασα ξανά . Σήμερα αδιαθετησα και τόση χαρά νομίζω δεν έχω ξαναπάρει από περίοδο 😂 Νιώθω ότι έκλεισε ένας κύκλος και ανοίγει ένας καινούριος , με νέα ευκαιρία . Προμηθεύτηκα και τα τεστ ωορρηξίας μου για να είμαι οργανωμένη .

Ωστόσο με προβληματίζει κάτι . Ο πρώτος γιατρός που τηλεφώνησα για την χοριακη μου ανέφερε ότι η χαμηλή προγεστερόνη μου ήταν προφανώς το πρόβλημα της βιοχημικής . Αυτός στον οποίο πήγα για εξέταση ήταν απόλυτος , ότι σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει θέμα προγεστερόνης και μάλιστα μου έδειξε το ωχρο σωματιο στον υπέρηχο , το οποίο ήταν μεγάλο σε σχέση με την επιφάνεια της μήτρας .

Αγχώνομαι όμως σε μελλοντική πιθανή εγκυμοσύνη μου , μήπως όντως είναι θέμα η προγεστερόνη και είχε δίκιο ο πρώτος γυναικολόγος .  Είχε αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα με χαμηλή προγεστερόνη στις εξετάσεις;

(Εννοείται ότι τεστ δεν πρόκειται να ξανακάνω πριν την καθυστέρηση. Δεν θα αντέξω άλλη τέτοια εμπειρία , ειδικά στο άμεσο μέλλον .)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας  ❤️Πήγα στον γυναικολόγο , μου έκανε υπέρηχο και μου τα παρουσίασε όλα πολύ καλά . Και την μήτρα και τα πάντα. Μου είπε να πάρω και κάποια συμπληρώματα ( pregnall bio-grow & inofert).  Μου έδωσε πολύ κουράγιο βρε κορίτσια. Μετά από μέρες , φεύγοντας από το ιατρείο χαμογέλασα ξανά . Σήμερα αδιαθετησα και τόση χαρά νομίζω δεν έχω ξαναπάρει από περίοδο 😂 Νιώθω ότι έκλεισε ένας κύκλος και ανοίγει ένας καινούριος , με νέα ευκαιρία . Προμηθεύτηκα και τα τεστ ωορρηξίας μου για να είμαι οργανωμένη .

Ωστόσο με προβληματίζει κάτι . Ο πρώτος γιατρός που τηλεφώνησα για την χοριακη μου ανέφερε ότι η χαμηλή προγεστερόνη μου ήταν προφανώς το πρόβλημα της βιοχημικής . Αυτός στον οποίο πήγα για εξέταση ήταν απόλυτος , ότι σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει θέμα προγεστερόνης και μάλιστα μου έδειξε το ωχρο σωματιο στον υπέρηχο , το οποίο ήταν μεγάλο σε σχέση με την επιφάνεια της μήτρας .

Αγχώνομαι όμως σε μελλοντική πιθανή εγκυμοσύνη μου , μήπως όντως είναι θέμα η προγεστερόνη και είχε δίκιο ο πρώτος γυναικολόγος .  Είχε αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα με χαμηλή προγεστερόνη στις εξετάσεις;

(Εννοείται ότι τεστ δεν πρόκειται να ξανακάνω πριν την καθυστέρηση. Δεν θα αντέξω άλλη τέτοια εμπειρία , ειδικά στο άμεσο μέλλον .)

Εμένα με 2 παλινδρομες κανένας δεν μου έδωσε εξέταση προγεστερονη.. 

Μου είπε δεν χρειάζεται.. Εφόσον μένεις έγκυος η προγεστερονη σου είναι μια χαρά.. Πήγα σε αιματολογο και έκανα εξετάσεις μόνο και βγήκαν όλα καλά οπότε μου λέει ήταν τυχαία... Άρα θεωρώ δεν υπάρχει θέμα να κάνεις άλλες εξετάσεις 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 22 ώρες, ο/η Elli13 είπε:

Καλησπέρα σε όλες σας  ❤️Πήγα στον γυναικολόγο , μου έκανε υπέρηχο και μου τα παρουσίασε όλα πολύ καλά . Και την μήτρα και τα πάντα. Μου είπε να πάρω και κάποια συμπληρώματα ( pregnall bio-grow & inofert).  Μου έδωσε πολύ κουράγιο βρε κορίτσια. Μετά από μέρες , φεύγοντας από το ιατρείο χαμογέλασα ξανά . Σήμερα αδιαθετησα και τόση χαρά νομίζω δεν έχω ξαναπάρει από περίοδο 😂 Νιώθω ότι έκλεισε ένας κύκλος και ανοίγει ένας καινούριος , με νέα ευκαιρία . Προμηθεύτηκα και τα τεστ ωορρηξίας μου για να είμαι οργανωμένη .

Ωστόσο με προβληματίζει κάτι . Ο πρώτος γιατρός που τηλεφώνησα για την χοριακη μου ανέφερε ότι η χαμηλή προγεστερόνη μου ήταν προφανώς το πρόβλημα της βιοχημικής . Αυτός στον οποίο πήγα για εξέταση ήταν απόλυτος , ότι σε αυτή την ηλικία δεν υπάρχει θέμα προγεστερόνης και μάλιστα μου έδειξε το ωχρο σωματιο στον υπέρηχο , το οποίο ήταν μεγάλο σε σχέση με την επιφάνεια της μήτρας .

Αγχώνομαι όμως σε μελλοντική πιθανή εγκυμοσύνη μου , μήπως όντως είναι θέμα η προγεστερόνη και είχε δίκιο ο πρώτος γυναικολόγος .  Είχε αντιμετωπίσει κάποια παρόμοιο πρόβλημα με χαμηλή προγεστερόνη στις εξετάσεις;

(Εννοείται ότι τεστ δεν πρόκειται να ξανακάνω πριν την καθυστέρηση. Δεν θα αντέξω άλλη τέτοια εμπειρία , ειδικά στο άμεσο μέλλον .)

Η προγεστερονη ανεβαινει μετα την εμφυτευση, σιγα σιγα. Για να διαγνωσει προβλημα στην προγεστερονη ο γιατρος επρεπε να εχει μπροστα του εξετασεις που γινονται την 2-5η μερα του κυκλου. Τοτε, η προγεστερονη πρεπει να ειναι πολυ χαμηλη. Οταν δεν γινει συλληψη, η προγεστερονη πεφτει παλι ωστε το ενδομητριο να καθαρισει (να ερθει περιοδος δηλαδη). Αν υπαρχει εγκυμοσυνη, η προγεστερονη διατηρει το ωχρο σωματιο ωστε να υποστηριζει το εμβρυο τις πρωτες βδομαδες. 
Μην μπλεκεσαι με τετοια θεματα, γιατι θα τρελαθεις στο τελος. Το πρωτο μωρο μου το επιασα με τεστ ωορρηξιας, το δευτερο χωρις τιποτα, μονο με επαφες μερα παρα μερα μετα το τελος της περιοδου. Αυτο θα σου προτεινα κ σενα. Ειναι το λιγοτερο αγχωτικο και απολαμβανεις κ λιγο τον ερωτα. Την πρωτη φορα εμεινα στους 3 μηνες (33 ετων) κ τη δευτερη φορα στους 7μηνες προσπαθειων (35 ετων). 
Μην αγχωνεσαι για τιποτα, απλα κανε σεξ! Και συντομα θα εχεις καλα νεα! 
 

**στην καθυστερηση, μην κανεις καν τεστ, πηγαινε για χοριακη, ειναι πιο εμπιστη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Sofia33 είπε:

Η προγεστερονη ανεβαινει μετα την εμφυτευση, σιγα σιγα. Για να διαγνωσει προβλημα στην προγεστερονη ο γιατρος επρεπε να εχει μπροστα του εξετασεις που γινονται την 2-5η μερα του κυκλου. Τοτε, η προγεστερονη πρεπει να ειναι πολυ χαμηλη. Οταν δεν γινει συλληψη, η προγεστερονη πεφτει παλι ωστε το ενδομητριο να καθαρισει (να ερθει περιοδος δηλαδη). Αν υπαρχει εγκυμοσυνη, η προγεστερονη διατηρει το ωχρο σωματιο ωστε να υποστηριζει το εμβρυο τις πρωτες βδομαδες. 
Μην μπλεκεσαι με τετοια θεματα, γιατι θα τρελαθεις στο τελος. Το πρωτο μωρο μου το επιασα με τεστ ωορρηξιας, το δευτερο χωρις τιποτα, μονο με επαφες μερα παρα μερα μετα το τελος της περιοδου. Αυτο θα σου προτεινα κ σενα. Ειναι το λιγοτερο αγχωτικο και απολαμβανεις κ λιγο τον ερωτα. Την πρωτη φορα εμεινα στους 3 μηνες (33 ετων) κ τη δευτερη φορα στους 7μηνες προσπαθειων (35 ετων). 
Μην αγχωνεσαι για τιποτα, απλα κανε σεξ! Και συντομα θα εχεις καλα νεα! 
 

**στην καθυστερηση, μην κανεις καν τεστ, πηγαινε για χοριακη, ειναι πιο εμπιστη

Σε ευχαριστώ άπειρα για τις συμβουλές και τις πληροφορίες σου  !! Τα τεστακια τα πήρα αλλά η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν θα τα χρησιμοποιήσω . Προτιμώ το μέρα παρά μέρα.

Για κάποιο λόγο είμαι πολύ αισιόδοξη , έχω καλό προαίσθημα !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...