Μετάβαση σε περιεχόμενο

Συμβουλες για ψωνια για μωρακι


Recommended Posts

Κοριτσια μου @Maya90 @Nantinaki @MyNa @Eirdio @cherryb90 @Sandyb@Sofia33 @Bou30

σας ευχαριστω παρα παρα πολυγια συμβουλες ειναιολα πολυτιμα!!! Ελειπα καποιες μερες γιατι δεν αισθανομουν πολυ καλα, ειχα καποια οικογενειακα θεματα, μετα δεν ακουγα το μωρο καιειχα παει γιατρο, μετα ενιωθα κατι σαν συσπασειςΤελικα ολα καλα.. Γενικα τα οικογενειαθκα θεματα μας ακολουθουν σε ολη μας τη ζωη τελος παντων τι να κανουμε!

Σαςευχαριστω παρα πολυ και παλι ολες, θα τα διαβασω προσεκτικα και θα στειλω ξεχωριστα. Το κακο ειναι οτι το λικνο next to me κλπ δενει με ιμαντες σε σκελετο κρεαβατιου καιτο δικο μου κρρβατι δεν εχει σκελετο ειναι μια σκετη υφασματινη βαση με ενα στρωμα απο πανω... Οποτε δεν ξερω αν εχει νοημα να το παρω γιατι για λογους ασφαλειας θα πρεπει να το εχω παντα κλειστο

Σας ευχαριστω❤️❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα, εγω με την σειρα μου θα πω την εμπειρία μου απο τον 8 μηνων μπεμπακο μ. Εγω πηρα καροτσι της inglesina trilogy quattro ειναι 3 σε 1. Ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη, ειναι παρα πολυ ελαφρύ και εχει αντοχες γτ οι δρομοι στν πολη μ ειναι αστα να πανε. Το πορτ μπεμπε π διαθέτει επειδη γεννησα στην καρδιά τ χειμωνα και δεν βγαιναμε τ ειχα δίπλα μ στ κρεβάτι μ στ σταντ τ μεχρι 4 μηνων για τον ύπνο τ. Είμαστε ψηλο αγορι αλλιώς θ τ κρατουσα παραπανω αμα χωρουσε μ εξυπηρετησε παρα πολυ. Τ αυγουλακι τ ειχα για τς βολτες κ τ αυτοκίνητο κ πλεον μονο στ αυτοκίνητο γτ χρησιμοποιουμε το 3 κομμάτι. Ηταν η καλύτερη αγορα μ. Η 2η καλυτερη αγορα ηταν η φωλιτσα. Εγω δν πηρα λικνο γτ ειχα τ πορτ μπεμπε. Τον ειχα στ φωλιτσα στ σαλόνι στ υπνοδωμάτιο οπου πηγαινα. Πλεον την εχω στ πατωμα πανω στ παζλ δαπεδου οταν κουραζεται απο τ παιχνίδι τ μπουσουλαει και πηγαινει ν ξαπλωσει κ ν κοιμηθει πριν τον παω στ κρεβατακι τ. Οσο για τα μπιμπερο εγω πηρα τς nuk εξαρχης και μας βολεψαν πολύ. Εύχομαι καλες αγορές. Ν τ ευχαριστηθεις και να κοιταξεις την ασφαλεια και ο, τι θεωρεις εσυ χρήσιμο με βαση τ σπίτι σ, τς αναγκες σ και τα οικονομικά σ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

 Θα γίνω και εγώ νέα μανούλα , είμαι στην 30η εβδομάδα και έχω μπερδευτεί με τα καρότσια που υπάρχουν. 
Δεν ξέρω αν αξίζει να δώσω 400€ για καρότσι ή 700€ .  Έχω βρει 3 καρότσια που μ' αρέσουν πολύ όπως το 
"inglesina electra cab 3 in 1" , το "Cangaroo Macan 3 in 1" και το "Smart Baby Cocolle Nessia 3 in 1"  
το inglesina το έχω βρει σε πολύ καλή τιμή από τοπικό κατάστημα και με ενθουσιάζει να το πάρω. 
οι σκέψεις μου είναι αν αξίζει να δώσω 700 € για αυτό, γιατί ούτος ή άλλος σε ένα χρόνο θα χρειαστώ άλλο κάθισμα αυτοκινήτου για το μωρό(εχτρα χρήματα). Ή να πάρω κάποιο ποιο οικονομικό καρότσι όπως το Cocolle Nessia. 

Ευχαριστώ πολύ, 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου! Κάνεις πολύ καλά που ρωτάς, γιατί πράγματι η αγορά έχει τόσα προϊόντα που χάνεσαι... 

Εμείς προσπαθήσαμε απ' την αρχή να βρούμε προϊόντα πρακτικά, που θα ζυγίζουν λίγο, θα πακετάρονται εύκολα και θα έχουν όσο το δυνατόν πολλαπλές χρήσεις.

Σε καρότσι, καταλήξαμε κι εμείς στο inglesina trilogy quattro, το οποίο, κατ' εμέ, έχει τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματά του. Είναι καλής κατασκευής και ανθεκτικό. Το πορτ μπεμπέ είναι απ' τα μεγαλύτερα και ποιοτικότερα της αγοράς. Εμείς, επειδή ποντάραμε στο πορτ μπεμπέ τους πρώτους μήνες (δεν πήραμε λίκνο), το προσέξαμε πολύ. Το καθισματάκι βόλτας είναι επίσης πολύ άνετο. Όμως το καθισματάκι του αυτοκινήτου (αυγό), δεν το θεωρώ καλό. Δένει με ζώνες που περνάνε από μικρές εσοχές και βγαίνουν συνεχώς όταν δεν κάθεται το μωρό, έχει μικρή βάση και γενικά δεν είναι όσο σταθερό θα ήθελα... Εμείς ήδη το έχουμε αντικαταστήσει. Επίσης το "χερούλι" των inglesina που κρατάς το καρότσι, είναι ενιαίο, δεν έχει δύο λαβές ώστε να κρεμάς και μια τσάντα- δυο πράγματα, κι εμένα αυτό εκ των υστέρων βλέπω ότι με δυσκολεύει στην καθημερινή μετακίνηση... Σε βάρος είναι ελαφρύ θα έλεγα, ωστόσο χωράει οριακά σε μικρό αυτοκίνητο (κλείνει σαν "ομπρέλα"). Αντιθέτως έχουμε πάρει ένα δεύτερο καρότσι βόλτας, πανάλαφρο που ανοιγοκλείνει πανεύκολα και μαζεύεται σε μέγεθος χειραποσκευής!! Είναι η καλύτερη αγορά που έχω κάνει. 

Κάτι ακόμα, αν δεν το έχεις υπόψη: το καρότσι- ιδιαιτέρως το σύστημα- πρέπει να το παραγγείλεις αρκετό καιρό πριν, ώστε να έχεις το αυγό στο μαιευτήριο. 

Κάτι άλλο που μας βόλεψε πολύ ήταν ένα μαξιλάρι- φωλίτσα της kika-boo, που διαχωρίζεται το μαξιλάρι από το στρωματάκι με φερμουάρ και το χρησιμοποιείς όπως θέλεις. Για θηλασμό, για να ξαπλώνεις το μωρό στον καναπέ τον πρωτο καιρό, εμείς πλέον το έχουμε βάλει ως προστατευτικό μαξιλάρι στο κρεβατάκι της, όπως τις πάντες- πλεξίδες.

Για το γάλα χρησιμοποιούμε απ' την αρχή Dr Browns - φαρδιά θηλή, στην αρχή παράλληλα με τον θηλασμό. Μια φίλη μου είχε φέρει δύο μπουκάλια δώρο προτού γεννήσω και, εφόσον τα δέχτηκε η μικρή, τα συνεχίζω ως τώρα. Πιστεύω όμως ότι υπάρχουν πολύ ποιοτικά μπουκάλια για τις ανάγκες κάθε μωρού. 

Αλλαξιέρα, υπάρχει μια φανταστική στο ΙΚΕΑ που είναι συρταριέρα- αλλαξιέρα με μεγάλη επιφάνεια, όπου μπορείς να ακουμπήσεις και το μωρό και τα απαραίτητα πράγματα που χρειάζεσαι. Και διπλώνει- κλείνει όταν το παιδί μεγαλώσει και βγάλει τις πάνες.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να υποδεχτείς γερό και δυνατό το μωράκι σου!!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Για μένα ένα πλεονέκτημα που έχει το inglesina electra είναι το port bebe γιατί μας δίνουν και βάση μαζί και θέλω τους πρώτους μήνες να μην αγοράσω λίκνο να χρησιμοποιήσω αυτό.  Για το αυγό με προβλημάτισες λίγο γιατί το είδα αρκετά καλό. Ωστόσο όλοι μου προτείνουν το cybex αυγό το οποίο κουμπώνει και στο καρότσι "Smart Baby Cocolle"  ... αχ αντε να διαλέξω τώρα ... 
 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν αμφιβάλλω ότι το αυγό του inglesina electa είναι καλύτερο απ' του trilogy. Κι εμάς, αν με ρωτάς, μας άρεσε περισσοτερο το σύστημα electa, αλλά πέρσι τέτοια εποχή που κοιτούσαμε, ήταν εντελώς καινούριο και η τιμή του ξέφευγε... Κι εμείς ανίδεοι, επιλέξαμε με κριτήριο το port bebe που μας ενδιέφερε περισσότερο (θεωρώ ότι τα inglesina έχουν τα ανετότερα και πιο σύγχρονα πορτ μπεμπέ), γιατί δεν είχαμε χώρο για λίκνο. Και πράγματι μας έβγαλε ασπροπρόσωπους. Την βάση βέβαια δεν την χρησιμοποιήσαμε ποτέ.

Το αυγό τώρα. Όλα κουμπώνουν στον σκελετό τους, μην σε ανησυχεί αυτό.

Όταν το παιδί ήταν περίπου πέντε μηνών έτυχε να το βάλουμε σε ένα καθισματάκι- αυγό peg-perego, το οποίο ασφάλισε τόσο σταθερά στο αυτοκίνητο με τις ζώνες και κρατούσε το παιδί σε λίγο πιο ξαπλωτή, άνετη στάση, που εκεί καταλάβαμε πόσο μας παίδευε το δικό μας και ότι δεν ήταν ιδέα μας. Δεν ξέρω, καθένας έχει διαφορετική εμπειρία.

Αν επέλεγα τώρα σύστημα, νομίζω θα πήγαινα στα cybex που είναι εξίσου ποιοτικά, αν και τσιμπάνε στην τιμή... Έχουν και ωραίο αδιάβροχο ύφασμα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 15/9/2022 at 10:59 ΜΜ, ο/η RAM21 είπε:

Δεν αμφιβάλλω ότι το αυγό του inglesina electa είναι καλύτερο απ' του trilogy. Κι εμάς, αν με ρωτάς, μας άρεσε περισσοτερο το σύστημα electa, αλλά πέρσι τέτοια εποχή που κοιτούσαμε, ήταν εντελώς καινούριο και η τιμή του ξέφευγε... Κι εμείς ανίδεοι, επιλέξαμε με κριτήριο το port bebe που μας ενδιέφερε περισσότερο (θεωρώ ότι τα inglesina έχουν τα ανετότερα και πιο σύγχρονα πορτ μπεμπέ), γιατί δεν είχαμε χώρο για λίκνο. Και πράγματι μας έβγαλε ασπροπρόσωπους. Την βάση βέβαια δεν την χρησιμοποιήσαμε ποτέ.

Το αυγό τώρα. Όλα κουμπώνουν στον σκελετό τους, μην σε ανησυχεί αυτό.

Όταν το παιδί ήταν περίπου πέντε μηνών έτυχε να το βάλουμε σε ένα καθισματάκι- αυγό peg-perego, το οποίο ασφάλισε τόσο σταθερά στο αυτοκίνητο με τις ζώνες και κρατούσε το παιδί σε λίγο πιο ξαπλωτή, άνετη στάση, που εκεί καταλάβαμε πόσο μας παίδευε το δικό μας και ότι δεν ήταν ιδέα μας. Δεν ξέρω, καθένας έχει διαφορετική εμπειρία.

Αν επέλεγα τώρα σύστημα, νομίζω θα πήγαινα στα cybex που είναι εξίσου ποιοτικά, αν και τσιμπάνε στην τιμή... Έχουν και ωραίο αδιάβροχο ύφασμα.:)

Σε ευχαριστώ πολύ ! 

θα το κοιτάξω ξανά! Γιατί και το cybex ballios 3-1 το έχω βρεί μέσα στο budget απλά δεν σου δίνει τίποτα extra πρέπει να τα αγοράσεις όλα εσύ. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...