Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΕΝΣΗΜΑ


falassarna

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΑΡΚΕΤΑ:huh: ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2006 . ΣΤΙΣ 21 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ΤΟΥ 2008 ΟΜΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΛΟΓΩ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΠΩΣ ΕΧΩ ΧΑΣΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ... ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΝΕ???ΟΜΩΣ ΠΛΗΡΩΘΗΚΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ...

ΑΧ ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΦΟΒΑΜΑΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΠΑΡΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ... :S:blush:

ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΟΠΕΛΑ????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου κουκλίτσα! Με το καλό το μωράκισου!!

Λοιπον επειδη κι εγω δεν συμπληρωνα τα 200 ενσημα, μου ειχαν πει οτι δε θα παρω κανενα επιδομα αλλα μονο το βοηθημα τοκετου που ειναι γυρω στα 900 ευρω. Για αυτο κι εγω δηλωσα ψευτικη ΠΗΤ και δουλεψα παραπανω για να συμπληρωσω τα ένσημα. Εσυ πόσα συμπληρώνεις μέχρι να βγεις σε άδεια;

(ΣΤος αναρρωτικες δε μετρανε τα ενσημα, μετα το εμαθα κι εγω...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου falassarna,

Μην αγχώνεσαι και τα υπόλοιπα επιδόματα (τεκετού και λοχείας) θα τα πάρεις κανονικά. Διακόσια ένσημα πρέπει να έχεις τα τελευταία 2 χρόνια πριν την ΠΗΤ και εσύ τα έχεις συμπληρωμένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ερωτηση που απευθυνεται και στις 2 happyland και falassarna: σας εχουν πει οτι στην αναρρωτικη δεν παιρνετε ένσημα; και αν ναι για ποιο λογο. Εγω που εργαζομαι και εχω αναρρωτικη απο 23 Ιανουαριου δεν μου χουν πει κατι τετοιο και δεν νομιζω ότι ισχυει.

Αλλα διευκρινηστε μου παρακαλω για ποια επιδοματα μιλατε και απο που;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα baby sm,

Όταν είσε σε άδεια ένσημα παίρνεις μόνο τον 1ο μήνα, μετά δεν σου κολλάνε. Όταν βγαίνεις άδεια στην διάρκεια της εγκθμοσύνης θεωρείται ότι είσαι σε αναρρωτική άδεια. Γιαυτό και έχεις ένσημα μόνο τον 1ο μήνα.

Τα επιδόματα είναι κυοφορίας τοκετού και λοχείας και τα παίρνεις από το ΙΚΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Natasoula αν και με εχεις βαλει σε σκεψεις, επειδη εγω δεν σκοπευω να παω για δουλεια λογω προβληματων στη μεση και τα ποδια, μεχρι να γεννησω,θα τους παρω τη Δευτερα τηλεφωνο στη δουλεια να ρωτησω. Διευκρινιζω ότι δεν ειμαι στο ΙΚΑ. Νομιζω όμως ότι αυτο που λετε ότι δηλαδη παιρνεις ένσημα για ενα μηνα και μετα τα χανεις, δεν ισχυει. Θα εξακολουθησω να το ψαχνω όμως και θα ξαναγραψω.

Νομιζω επισης ότι έχει ξανατεθει στο mammyland το θεμα και παλι στο ιδιοα καταληξαμε ότι δηλαδη δεν ισχυει και ότι παίρνεις ένσημα κανονικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

baby sm έγραψε:

Natasoula αν και με εχεις βαλει σε σκεψεις, επειδη εγω δεν σκοπευω να παω για δουλεια λογω προβληματων στη μεση και τα ποδια, μεχρι να γεννησω,θα τους παρω τη Δευτερα τηλεφωνο στη δουλεια να ρωτησω. Διευκρινιζω ότι δεν ειμαι στο ΙΚΑ. Νομιζω όμως ότι αυτο που λετε ότι δηλαδη παιρνεις ένσημα για ενα μηνα και μετα τα χανεις, δεν ισχυει. Θα εξακολουθησω να το ψαχνω όμως και θα ξαναγραψω.

Νομιζω επισης ότι έχει ξανατεθει στο mammyland το θεμα και παλι στο ιδιοα καταληξαμε ότι δηλαδη δεν ισχυει και ότι παίρνεις ένσημα κανονικα.

Αυτό που γράφω για τα ένσημα ισχύει για το ΙΚΑ. Δεν ξέρω για άλλο ταμείο. Τι ασφάλεια έχεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Επισης βρήκα σε ένα φορουμ να αναφερεται το εξης:

O εργοδότης δεν κολλάει ένσημα αλλά οταν πληρώνεσαι επίδομα μητρότητος απο τον ΟΑΕΔ ο ΟΑΕΔ σου σφράγισε την καρτέλα ενσήμων σου και αυτές οι ημερες για τις οποίες επιδοήθηκες απο το ΟΑΕΔ είναι σαν ένσημα μετράνε δηλαδή στο υπολογισμό της σύνταξης αυτό δεν το ξέρουν πολλές εργαζόμενες και νομίζουν οτι τα ένσημα αυτά χάνονται.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι στον ΕΔΟΕΑΠ. Καλα για τη δικη μου περιπτωση θα παρω τηλεφωνο απο Δευτερα και θα μαθω, δεν τρεχει. Αλλα το θεμα ειναι αν όντως ισχυει και συνολικα αυτο που λες για το ΙΚΑ. Βρηκα και αυτο σε ενα αλλο φορουμ...τεσπα...θα δουμε. Το θεμα ειναι να βοηθησουμε και την κοπελα; που υπογραφει ως falassarna. Ευχαριστω παντως για την αμεση ανταποκριση.

Επισης, μου χουν πει οτι υπαρχει και ενα επιδομα, τυπου ημερησιας αποζημιωσης που δινει ο ΟΑΕΔ σε ολες τις εργαζομενες, πιθανον και σε ανεργες, δεν το γνωριζω.Γνωριζει καποια λεπτομερειες...;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Baby sm δυστυχώς το ταμείο σου δεν το γνωρίζω και δεν μπορώ να βοηθήσω καλύτερα να πάρεις τηλ.

Αυτό που βρήκες σε άλλο φόρουμ ισχύει. Όντως έτσι είναι. Όι μήνες που κάθεσαι στην εγκυμοσύνη και την λοχεία και τους οποίους δεν έχεις ένσημα από τον εργοδότη μετράνε για τον υπολογισμό της σύνταξης, αλλά μόνο για την σύνταξη δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις πουθενά αλλού (π.χ. σε ένα διαγωνισμό ΑΣΕΠ σαν προϋπηρεσία)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΤΑΣΟΥΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

ΒΑΒΥ ΣΜ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΜΟΝΟ ΤΟΝ 1 ΜΗΝΑ ΣΟΥ ΚΟΛΛΑΝΕ ΕΝΣΗΜΑ!!!! ΚΑΙ ΓΩ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΕΧΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΝΣΗΜΑ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΒΓΗΚΑ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΚΟΛΛΑΝΕ.

HAPPYLAND SE ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩ

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΘΑ ΜΕ ΠΕΙΤΕ ΧΑΖΗ:blush: ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ:silly: :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΙΝ 9 ΜΗΝΕΣ,ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΑ ΤΑ 200 ΕΝΣΥΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ

2 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΠΗΡΑ

ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ+ΛΟΧΕΙΑΣ ΤΟ ΠΟΣΟ ΗΤΑΝ 2700,00 ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ.

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΗΜΟΥΝ ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΕΤΣΙ

ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ(ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ).

ΕΑΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΔΗΛΑΔΗ ΕΩΣ ΤΟΝ 8ο

ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΟΑΕΔ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΟ ΠΟΣΟ ΝΟΜΙΖΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα falassarna και εγω δουλευα απο 17 σεπτεμβριου 06 ως 31 Δεκεμβριου 08 και οταν πειγα και ρωτησα στο ικα μου ειπαν οτι περνω ολα τα επιδοματα εκτος το επιδομα μητροτιτας απο τον ΟΑΕΔ, οχι παιδιου. το επιδομα παιδιου το περνεις και ειναι απο τον μηνα που θα γεννεισεις ως το τελος του χρονου. δεν ειναι πολα παντος.Το ιδιο μου ειπαν και στον ΟΑΕΔ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...