Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αυχενικη και papp a


Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι νεα στην παρέα και θα ήθελα να μάθω εμπειρίες κ απόψεις δικές σας γιατί έχω τρελαθεί από την στεναχωρια μου. Σήμερα εκανα την αυχενικη διαφανεια και ήταν όλα καλά ολα φυσιολογικά με πιθανότητες στις τρισωμιες 1/801 και μόλις βγήκαν τα αιματολογικα έπεσα από τα σύννεφα με τωρινή πιθανότητα 1/17. Θα κάνω βιοψια τροφοβλαστης την επόμενη εβδομάδα και είμαι πολύ αγχωμένη υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;; ακούω διάφορα για την papp a σε άλλους ήταν αξιόπιστη εξέταση σε άλλους όχι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 16 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Καλησπέρα σας, είμαι νεα στην παρέα και θα ήθελα να μάθω εμπειρίες κ απόψεις δικές σας γιατί έχω τρελαθεί από την στεναχωρια μου. Σήμερα εκανα την αυχενικη διαφανεια και ήταν όλα καλά ολα φυσιολογικά με πιθανότητες στις τρισωμιες 1/801 και μόλις βγήκαν τα αιματολογικα έπεσα από τα σύννεφα με τωρινή πιθανότητα 1/17. Θα κάνω βιοψια τροφοβλαστης την επόμενη εβδομάδα και είμαι πολύ αγχωμένη υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο;; ακούω διάφορα για την papp a σε άλλους ήταν αξιόπιστη εξέταση σε άλλους όχι

Καταρχάς συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου! 

Αυτά τα ποσοστά είναι απλά πιθανότητες. Το 1/17 σημαίνει ότι αν έμενες 17 φορές έγκυος, το ένα μωρό θα είχε πρόβλημα. Δεν σημαίνει ότι έχει αυτό το μωρό πρόβλημα σώνει και καλά! Ναι ξέρω, είναι μεγάλο σαν ποσοστό αλλά εννοείται πως η βιοψια τροφοβλάστης μπορεί να αλλάξει τα δεδομένα. 

Πες μας λίγα λόγια για εσένα. Αν έχεις άλλο παιδί, την ηλικία σου, τα κιλά σου (παίζουν και αυτά ρόλο στην Papp-a), πόσο καιρό προσπαθείτε. Και να σκέφτεσαι το αισιοδοξο σενάριο. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ήθελα να το συζητήσω γιατί μου έκατσε βαρύ είναι η αλήθεια. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη είμαι 32 χρονων και κιλα γύρω στα 65, 66 μπορώ να πω ότι δεν δυσκολευτηκαμε καθόλου για τη σύλληψη από την 2η προσπάθεια ξεκίνησαν όλα. Στις 4 πρώτες εβδομάδες ο γιατρός στον υπέρηχο είχε δει ενα μορφωμα που δεν του άρεσε το ψάξαμε και αφήσαμε λίγο χρόνο μετά απο 10 μέρες δεν υπήρχε τίποτα εκεί πήρα τα πάνω μου και τώρα ήρθαν αυτά τα μικροβιολογικα να με γειωσουν πάλι. Θα κάνω την εξέταση της βιοψιας μεθαύριο ελπίζω να είναι όλα καλά!! Πάντως άκουσα και διάβασα αρκετές περιπτώσεις που οι αιματολογικες αυτές μπέρδεψαν πολλά αποτελέσματα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Ζωή71 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση ήθελα να το συζητήσω γιατί μου έκατσε βαρύ είναι η αλήθεια. Είναι η πρώτη μου εγκυμοσυνη είμαι 32 χρονων και κιλα γύρω στα 65, 66 μπορώ να πω ότι δεν δυσκολευτηκαμε καθόλου για τη σύλληψη από την 2η προσπάθεια ξεκίνησαν όλα. Στις 4 πρώτες εβδομάδες ο γιατρός στον υπέρηχο είχε δει ενα μορφωμα που δεν του άρεσε το ψάξαμε και αφήσαμε λίγο χρόνο μετά απο 10 μέρες δεν υπήρχε τίποτα εκεί πήρα τα πάνω μου και τώρα ήρθαν αυτά τα μικροβιολογικα να με γειωσουν πάλι. Θα κάνω την εξέταση της βιοψιας μεθαύριο ελπίζω να είναι όλα καλά!! Πάντως άκουσα και διάβασα αρκετές περιπτώσεις που οι αιματολογικες αυτές μπέρδεψαν πολλά αποτελέσματα. 

Να ελπίζεις, να σκέφτεσαι πως οι πιθανότητες είναι με το μερος σου Πάντα θα υπάρχει άγχος, και για αυτό υπάρχουν οι εξετάσεις ώστε να γενναμε γερά μωρά όσο περνάει από το χέρι μας. Σίγουρα υπάρχουν περιπτώσεις που η papp - a αλλάζει το αποτέλεσμα αλλά σου λέω ξανά πώς αυτή η εξέταση δείχνει μόνο πιθανότητα. Οπότε κάνε την τροφοβλάστη και καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...