Μετάβαση σε περιεχόμενο

Αιμάτωμα στην εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Γεια σας,  χρειάζομαι τη βοήθεια και εμπειρία σας αν σας έτυχε κάτι παρόμοιο.  Περίπου στην 8 βδομάδα είχα δει λίγα καφέ υγρά και ο γιατρός είδε ένα αιμάτωμα στη μήτρα μου έγραψε προγεστερόνη και ξάπλα και να δούμε πως θα πάει. Το μωρό ήταν μια χαρά στον υπέρηχο!  Είμαι τώρα στις 10η βδομάδα και έχουν περάσει 2 βδομάδες ξεκούρασης όμως βελτίωση δεν είδα.  Εννοώ πως ξάπλα είμαι όλη μέρα και 2-3 μέρες δεν έχω καθόλου καφέ αλλά μετά 1-2 μέρες πάλι τι αίμα τσουπ..  Έχω αγχωθεί πολύ γιατί ο γιατρός μου είπε πως οσο έχω αίμα ή καφέ υγρά να ξαπλώνω…έχω ένα παιδάκι 6 χρονών και δεν μπορώ να το φροντίσω.. θα αρχίσει και το σχολείο τώρα και δεν ξέρω πώς θα την πηγαίνω…

ξέρω ότι πρέπει να προσέχω, όμως τόσο αυστηρά;  Είχε κάποια άλλη παρόνοια εμπειρία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Eleftheriam είπε:

Γεια σας,  χρειάζομαι τη βοήθεια και εμπειρία σας αν σας έτυχε κάτι παρόμοιο.  Περίπου στην 8 βδομάδα είχα δει λίγα καφέ υγρά και ο γιατρός είδε ένα αιμάτωμα στη μήτρα μου έγραψε προγεστερόνη και ξάπλα και να δούμε πως θα πάει. Το μωρό ήταν μια χαρά στον υπέρηχο!  Είμαι τώρα στις 10η βδομάδα και έχουν περάσει 2 βδομάδες ξεκούρασης όμως βελτίωση δεν είδα.  Εννοώ πως ξάπλα είμαι όλη μέρα και 2-3 μέρες δεν έχω καθόλου καφέ αλλά μετά 1-2 μέρες πάλι τι αίμα τσουπ..  Έχω αγχωθεί πολύ γιατί ο γιατρός μου είπε πως οσο έχω αίμα ή καφέ υγρά να ξαπλώνω…έχω ένα παιδάκι 6 χρονών και δεν μπορώ να το φροντίσω.. θα αρχίσει και το σχολείο τώρα και δεν ξέρω πώς θα την πηγαίνω…

ξέρω ότι πρέπει να προσέχω, όμως τόσο αυστηρά;  Είχε κάποια άλλη παρόνοια εμπειρία;

Καλησπέρα! Εγώ 6η εβδομάδα με δίδυμα είχα ξαφνικά πολύ μεγάλη αιμορραγία. Τα μωράκια όμως ήταν μια χαρά, αλλά υπήρχε μεγάλο αιμάτωμα 2.5 εκατοστά. Μου είπαν και έκανα ένεση προγεστερόνης lentogest 2 φορές, πήρα και χάπια utrogestan και cyclacur λευκά και μαγνήσιο trofocard max. Για πάρα πολύ καιρό είχα αίμα, αρκετά μεγάλη ροή. Σταδιακά μειωνόταν το αίμα και γινόταν καφέ. Μετά από πολλές εβδομάδες υποχώρησε εντελώς. Δεν μου είπαν όμως ποτέ να μείνω στο κρεβάτι. Απλώς να ξεκουράζομαι αρκετά, να μη σηκώνω βάρη, να μην ανεβαίνω σκάλες κτλ Πήρα αναρρωτική από τη δουλειά και γενικά ήμουν χαλαρή στο σπίτι χωρίς να κάνω πολλές δουλειές. Έβγαινα όμως και σύντομες βόλτες έξω και πήγαινα και για ψώνια με τον άντρα μου, αλλά δεν σήκωνα καμία τσάντα. Η κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική. Οπότε το καλύτερο είναι να το συζητήσεις με το γιατρό σου. Εμένα πάντως μου είχε πει πως και το να μένω συνέχεια ξάπλα δεν είναι καλό για την εγκυμοσύνη και με το που τελείωσε το αίμα ξεκίνησα και γυμναστική καθημερινά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 29/8/2022 at 2:41 ΜΜ, ο/η Eleftheriam είπε:

Γεια σας,  χρειάζομαι τη βοήθεια και εμπειρία σας αν σας έτυχε κάτι παρόμοιο.  Περίπου στην 8 βδομάδα είχα δει λίγα καφέ υγρά και ο γιατρός είδε ένα αιμάτωμα στη μήτρα μου έγραψε προγεστερόνη και ξάπλα και να δούμε πως θα πάει. Το μωρό ήταν μια χαρά στον υπέρηχο!  Είμαι τώρα στις 10η βδομάδα και έχουν περάσει 2 βδομάδες ξεκούρασης όμως βελτίωση δεν είδα.  Εννοώ πως ξάπλα είμαι όλη μέρα και 2-3 μέρες δεν έχω καθόλου καφέ αλλά μετά 1-2 μέρες πάλι τι αίμα τσουπ..  Έχω αγχωθεί πολύ γιατί ο γιατρός μου είπε πως οσο έχω αίμα ή καφέ υγρά να ξαπλώνω…έχω ένα παιδάκι 6 χρονών και δεν μπορώ να το φροντίσω.. θα αρχίσει και το σχολείο τώρα και δεν ξέρω πώς θα την πηγαίνω…

ξέρω ότι πρέπει να προσέχω, όμως τόσο αυστηρά;  Είχε κάποια άλλη παρόνοια εμπειρία;

Πραγματικά απορώ με μερικούς γιατρούς....
όταν λέμε αίμα, εννοούμε κόκκινο με ροή. 
Στα καφέ υγρά δεν υπάρχει λόγος για κατάκλιση, εννοείται προσέχεις να μην σηκώνεις βάρη και γενικά ξεκουράζεσαι. Αλλά όταν είσαι ξαπλωτή, το αίμα από το αιμάτωμα λιμνάζει , ενώ όταν σηκώνεσαι η βαρύτητα κάνει τη δουλειά της και αποβάλλεται. Εσύ έχεις αιμορραγία ή απλά καφέ υγρά; 
Εγώ επάθα αποκόλληση στην 10η εβδομάδα, με φοβερή αιμοραγία, στεκόμουν όρθια και έτρεχε το αίμα ανάμεσα στα πόδια μου . Για 3 μέρες έκατσα κρεβάτι. Μετά που ξεκίνησαν τα καφέ έκανα τα πάντα με ηρεμία. Αν θυμά΄μαι καλά έκανα 3 εβδομάδες να καθαρίσω τελείως.
Όλα καλά θα πάνε, με το καλό! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...