Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ-Ποσο νωριτερα πρεπει να βρω....


Αννιώ

Recommended Posts

Μαμαδες βετερτανοι ηθελα να ρωτησω ποσο νωριτερα (πριν την γεννα) πρεπει να βρω παιδιατρο για να παρακολουθει σε μονιμη βαση το μωρο μου (εμβολια,συμβουλες θηλασμου και αλλα...)?

Η γιατρος μου χτες μου ειπε οτι μεσα σε 10 ημερες αφου γεννηθει η μικρη πρεπει να ερθει παιδιατρος στο σπιτι...

Για πειτε τι αντιμετωπισατε...

Ειναι πολυ SOS θεμα να εχουμε ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ σωστα?

Δωστε μου τα φωτα σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου καλημερα. με λενε στελλα και εχω ενα αγορακι 6 μηνων. ενα μηνα πριν γεννησω επελεξα την παιδιατρο μας, η οποια ηταν μεσα στη γεννα και με το που γεννηθηκε ο μικρος τον εξετασε. τις μερες που ημουν στην κλινικη ερχοταν τον εβλεπε και με ενημερωνε σχετικα. μεχρι στιγμης ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. τωρα αν γεννησεις σε νοσοκομειο δεν ξερω τι ακριβως ισχυει. ελπιζω να σε βοηθησα. φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννούλα μου, καλησπερα!! εγω προς τον 9ο αποφασισα την παιδιατρο μου! ειχα υποψη μου τους παιδιατρους που εχουν τ'αδελφια μου για τα παιδακια τους και κατεληξα σε μια απ'τους 3!;)

η ιδια εχει 5 παιδακια, ενισχυει στ'αληθεια τον θηλασμο (;) ) και μενει 5 λεπτα απ'το σπιτι μου! (αυτο συνειδητοποιησα ηδη, οτι ειναι αρκετα σημαντικο!) ειναι πολυ καλη επιστημονας και πολυ ψειρας (κατι που για τον εαυτο μου δεν το αντεχω, αλλα για το παιδακι μου, το θεωρω πολυ απαραιτητο! προτιμω να προλαμβανω, παρα να θεραπευω!;) )

δε συνεργαζεται με το Μητερα που γεννησα κι ετσι τις 4 μερες του μαιευτηριου παρακολουθουσαν το μωρουλι μου οι παιδιατροι εκει (οι οποιοι και μου συστησαν επανειλλημενως να δωσω στο μωρο μου, ενα συγκεκριμενο συμπληρωμα!!:angry: ) και μετα της τηλεφωνησα και ηρθε στο σπιτι για την 1η επισκεψη!! (δεν θυμαμαι στις ποσες μερες ακριβως)

δυστυχως βρε Αννιω μου, δε μενουμε στην ιδια πολη, για να στη συστησω! αλλα ειμαι σιγουρη οτι με λιγο ψαξιμο, θα βρεις εναν πολυ καλο παιδιατρο για το μωρουλι σου!!!

με το καλο!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ANNIO MOU KAI EGO EIXA BREI PAIDIATRO PRIN GENNHSO..

KAI TELIKA EUTUXOS GIATI EIXA KAPOIO PROBLHMA ME MIA EXETASH THS MIKRHS STO NOSOKOMEIO KAI PHRE H PAIDIATROS MOU KAI ENHMEROTHHKE APO TOUS GIATROUS EKEI

ME ENHMEROSE KAI DEN AGXOTHHKA ETSI KATHOLOU..

EPISHS OPOS EIPES META PREPEI NE ERTHEI AMESA NA EXETASEI TO PAIDAKI SOU..

EMENA HRTHE STHN BDOMADA PERIPOU..

GIA MENA SHMANTIKO EINAI EKTOS APO TO NA EXEI KALES 'SYSTASEIS' NA MPORO NA TON BRO OPOTE TON XREIAZOMAI KAI NA EINAI LEPTOMERHS KAI PROSEKTIKOS

PRAGMATA POU TA BLEPEIS STHN POREIA..:kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου καλημέρα:)

Εγώ βρήκα παιδίατρο στον ένατο μήνα.Μου την σύστησε η κουμπάρα μου με τα καλύτερα λόγια.Ήμουνα πελαγωμένη και ήθελα το καλύθτερο για την υγεία της μικρής μου.

Αν έχεις φίλους/συγγενείς/γνωστούς που να έχουν μικρά παιδιά ρώτησε τους για τους παιδιάτρους τους και αν ακούσεις κάτι που να ικανοποιεί τα κριτήρια σου επέλεξε τον συγκεκριμένο .Βέβαια το θέμα είναι πολύ λεπτό και ο καθένας μεταφέρει την εμπειρία του με βάση τα κριτήρια του.Με άλλα λόγια ένας παιδίατρος που μπορεί να είναι καλός για μένα μπορεί σε εσένα να μην φανεί τόσο αξιόπιστος:P

Καλή επιλογή:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου στον 9ο βρήκαμε και εμείς. Αλλά εδώ στην Αθήνα είναι τόσοι πολλοί που ο καθένας γνωστός σου λέει το μακρύ του και το κοντό του. Το θέμα είναι να βρεις καποιον που να σου εμπνεει εμπιστοσυνη. Και στην τελική αν νομίσεις οτι έκανες κακη επιλογή μπορείς πάντα να τον αλλάξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Αν και είμαι στον 7ο ακόμη, έχω ήδη αρχίσει και ψάχνομαι για παιδίατρο μιας και στην καινούργια περιοχή που μένω (Γέρακας) δεν έχω και πολλούς γνωστούς.

Μου σύστησε ανεπιφύλακτα η ξαδέρφη μου τη δική της και στις 16 Μαρτίου που θα πάει τη δική της μπέμπα για εμβόλιο θα πάω κι εγώ μαζί να τη γνωρίσω και να δω πως είναι με τα μωρά.

Εγώ βέβαια είμαι αρκετά αγχωμένη με το όλο θέμα παιδίατρου και γι'αυτό ψάχνομαι από τώρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου καλημέρα!Εγω ήδη έχω βρει σε ποιον παιδιατρο θα πάω το μωρό μιας και την συγκεκριμένη έχουν και όλες οι ξαδερφες μου που πάνε τα μικρα τους και λενε οτι ειναι η καλύτερη..Σε 10 μερες ερχεται σπίτι ή κανονιζεις εσυ ραντεβού στο ιατρείο της για να δει το μωράκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννιω... εγω ρωτησα τον γιατρο μου και μου συστησε εκεινος παιδιατρο κοντα στο σπιτι μου... γυρω στον 7ο τον ρωτησα... ηρθε σπιτι για την πρωτη επισκεψη την πρωτη εβδομαδα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου κι εγω πριν χρονια στον γυιο μου τον ειχα βρει απο πριν και οταν γεννησα ειχε ερθει στην κλινικη και ειδε κι αυτος το μωρο,βεβαια εξαρταται απο την κλινικη αν θα το δεχθει αυτο,αλλα καλυτερα να γνωρισεις απο τωρα τον παιδιατρο σου να δεις και την εμπιστοσυνη που θα σου εμπνευσει εσενα την ιδια γιατι νομιζω πως ειναιεξισου σημαντικο.Στην θεσσαλον ειναι μια κορυφαια παιδιατρος η κ.Πατσουρου που εχει γραψει και βιβλια για τον θηλασμο απ οτι ακουω απο αλλες μαννουλες και απο την ξαδερφη μου που παει τη μπεμπα

διαβασα και τα νεα της μπεμπουλας σου 2.600 ε?μια χαρα!!

οσο για κοντουλα ξερεις τι λενε...τα ακριβα αρωματα .......:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι μονο να βρεις απο τωρα αλλα να κανονισεις ραντεβου μαζι του για να σου εξηγησει διαφορα!

Εμενα δυστυχως στην κλινικη μου ειπαν ελαχιστα για τη φροντιδα και το θηλασμο οποτε βρεθηκα πρωτη μερα στο σπιτι με ενα μωρο που δεν ηξερα τι να το κανω και πως να το βοηθησω!Ειχα πελαγωσει...

Ευτυχως η μικρη μου ηταν ησυχη την πρωτη νυχτα και ολα ηταν καλα!

Την επομενη ηρθε η παιδιατρος στο σπιτι την εξετασε και μας εξηγησε τις λεπτομερειες για την φροντιδα, το θηλασμο του μωρου,πως να το αλλαζουμε,να το κανουμε μπανιο και διαφορα σχετικα!

Το μονο πραγμα που δεν χρειαζεται ειναι ο πανικος την πρωτη μερα στο σπιτι...

Αν εχεις ακουσει 5 πραγματα παραπανω για το μωρο θα νιωθεις και συ πιο σιγουρη!!!

Ψαξε να βρεις οσο ειναι καιρος γιατρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Μαμαδες βετερτανοι ηθελα να ρωτησω ποσο νωριτερα (πριν την γεννα) πρεπει να βρω παιδιατρο για να παρακολουθει σε μονιμη βαση το μωρο μου (εμβολια,συμβουλες θηλασμου και αλλα...)?

Η γιατρος μου χτες μου ειπε οτι μεσα σε 10 ημερες αφου γεννηθει η μικρη πρεπει να ερθει παιδιατρος στο σπιτι...

Για πειτε τι αντιμετωπισατε...

Ειναι πολυ SOS θεμα να εχουμε ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ σωστα?

Δωστε μου τα φωτα σας!!!

ο παιδιατρος ειναι το πιο σημαντικο θεμα αννιω μου ...πρεπει να εχεις κανει την ερευνα σου απο πριν και να καταληξεις σε καποιον που εκτος απο επιστημονας να ειναι και ανθρωπος ..να μπορεις να τον ενοχλησεις οποιαδηποτε ωρα της ημερας και της νυχτας χρειαστεις.....την πρωτη φορα θα ερθει σπιτι σου μετα θα το πηγαινεις εσυ....φιλακια και καλο ψαξιμο
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kai pws akrivws tha diapistwsw an "mou kanei"??????

Tha kleinw rantevou kai tha pigainw

xwris mwro(?) aplws gia na syzitw mazi tou??????

Otan tha ftasei i wra na gennisw

tha prepei na exw idi paidiatro

na empistevomai........

Oi filoi mou kai oi syggeneis mou

proteinoun toys dikous tous

alla xwris na exw proswpiki apopsi,

pws tha epileksw???????

Anniw mou, wraio thema.......

Me kata-agxwses!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε μαριμαρι μην αγχωνεσαι ...παντα ακους γνωμες απο δικους ανθρωπους για το ποιον θεωρουν καλο γιατρο ..τον δοκιμαζεις και βλεπεις...δυσκολο πραγμα ειναι αλλα στην πορεια το βλεπεις....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι οτι εχω μια παιδιατρο υπ'οψην μου που μενει στην περιοχη μου και εχει και συνεργασια με το ΙΚΑ (νομιζω). Θα της τηλ. να μαθω περισσοτερα...Για να την κουβαλησω την γυναικα στην κλινικη δε νομιζω...Μαλλον θα της πω να ερθει σπιτι την επομενη. Ειδικα για τα θεματα θηλασμου και υγιεινης ειναι απαραιτητο...

Παντως ναι...Ειναι ενα πολυ σημαντικο θεμα.Συνηθως μας απασχολουν τα μαιευτηρια και οι γυναικολογοι και λεω μηπως τελικα το παιδι εχει περισσοτερο αναγκη τον γιατρο απο οτι εγω. Αμαθη μαμα, γιαγια που δεν ξερει...συνδυασμος αστα να πανε...Εδω η μανα μου που μεγαλωσε 2 παιδια μου λεει θα χρειαστουμε καθοδηγηση...!

Μαριμαρ μου μην αγχωνεσαι θα βρουμε κατι...Οι γιατροι ειναι πολλοι και μας χρειαζονται οσο τους χρειαζομαστε...

Αρετη1 λεω να πηγαινω στο ιατρειο του μετα τον σαραντισμο...Τις πρωτες φορες να ερχεται αυτος/αυτη.

lovie απο ο,τι φαινεται θα συμβει το ιδιο και σε μενα αφου θα γεννησω τελικα στην ιδια κλινικη...

Υβοννη σε ευχαριστω για το ονομα που μου εδωσες. Ξερεις που εχει ιατρειο? Εγω μενω σε προαστειο της Θεσ/νικης γυρω στα 13χλμ εκτος.

ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ακομα-

Το 1ο εμβολιο ποτε γινεται?Γραφετε τα εμβολια στην ασφαλεια σας? ΙΚΑ ΤΕΒΕ κτλ?

ΚΟΡΙΤΣΙΑ χιλια ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αννιώ!

Η επιλογή ενός καλού παιδιάτρου είναι πολύ σημαντική υπόθεση. Πρέπει να είναι καλός και καταρτισμένος επιστήμονας, να υπστηρίζει το θηλασμό (αλλιώς σε κάθε πρόβλημα που παρουσιάζεται, θα σου προτείνει να δώσεις ξένο γάλα), να μπορείς να τον βρεις όποτε τον χρειάζεσαι, να νιώθεις άνετα και να σου λύνει κάθε απορία σου και να είναι κοντά στο σπίτι σου.

Τώρα είναι η κατάλληλη εποχή να βρεις το σωστό παιδίατρο για σένα.Ρώτα γνωστούς και φίλους να σου προτείνουν.

Το πρώτο εμβόλιο γίνεται όταν το μωρό είναι δυο μηνών και κάτι.Από κει και πέρα κάθε μήνα και εμβόλιο. Στο γράφει ο παιδίατρος στο βιβλιάριο του παιδιού και παίρνεις τα λεφτά από την ασφάλειά σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω παντως κοριτσια δυστυχως δεν ειχα ψαξει καθολου νωριτερα.αννιω να ψαξεις. και οποιος δεν σου γεμιζει το ματι και το ενστικτο διωξτον. εγω ουτε καν ηξερα ποτε να τον φερω.τελος παντων.εφερα μετα απο 10 μερες απο το μιαυτηριο μια γυναικα που μου ειχαν συστησει οτι ηταν καλη.χαλι μαυρο ηταν οχι καλη.απο τα πρωτα 5 λεπτα δεν μου εκανε η φατσα της. τελικα μετα εφερα εναν αλλο παιδιατρο που μου συστησαν αντρα γυρω στα 55 ηρεμος συζητησημος υπερ του θηλασμου και το πιο σημαντικο..οσες φορες και οποτε τον παρεις σηκωνει το τηλεφωνο.καλη επιτυχια στο ψαξιμο και μην ξεχνας οτι θα τον εχεις παρεα με το παιδι σου για πολλα χρονια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ο καιρός τι φάση; ζέστη είχαν πει και εδω Αθήνα σήμερα είμαι με ζακέτα και μια μουνταμάρα.. Και εγώ 50 δίνω για το ΠΑΠ που σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται το ΠΑΠ, ο κολπικός υπέρηχος και η ψηλάφηση..το λέω γιατί ο πρώτος γιατρός που είχα από μικρή  μου έπαιρνε πότε 50€ πότε 70€ μόνο για να πάρει το δείγμα του ΠΑΠ..και να τονίσω ότι ούτε καν στο ιατρείο του..πήγαινα εγώ στο ιδιωτικό νοσοκομείο που συνεργαζόταν μου έπαιρνε δείγμα και γεια σας..άντε να έκανε 5 λεπτά  φυσικά τον άλλαξα νωρίς και ηρέμησα..σε ερώτηση μου πριν χρόνια για να μου γράψει εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί (έστω τις βασικές ορμονολογικές) μου είχε πει μείνε έγκυος πρώτα και μετά θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις  ε είχαμε Thank You Next 👋
    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...