Μετάβαση σε περιεχόμενο

θυροειδής και κύηση


Recommended Posts

Έχω θυροειδή. Υποθυρεοειδισμό για την ακρίβεια. Κάνω ήδη θεραπεία τα τελευταία 2 χρόνια που το ανακάλυψα. Οι τιμές των ορμονών φαίνεται να έχουν επανέλθει. Επειδή όμως πέρασα ήδη ένα άτυχο συμβάν στην 6η εβδομάδα, αναρωτιέμαι πόσο έφταιξε σε αυτό ο θυροειδής και τι πρέπει να κάνω για να προσέξω σε μια επόμενη προσπάθεια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Mrs Warren είπε:

Έχω θυροειδή. Υποθυρεοειδισμό για την ακρίβεια. Κάνω ήδη θεραπεία τα τελευταία 2 χρόνια που το ανακάλυψα. Οι τιμές των ορμονών φαίνεται να έχουν επανέλθει. Επειδή όμως πέρασα ήδη ένα άτυχο συμβάν στην 6η εβδομάδα, αναρωτιέμαι πόσο έφταιξε σε αυτό ο θυροειδής και τι πρέπει να κάνω για να προσέξω σε μια επόμενη προσπάθεια.

Όταν έμαθες ότι είσαι έγκυος ελεγξες τις τιμές του θυρεοειδή σου;; 

Δεν ξέρω να σου απαντήσω αν έφταιξε ο θυρεοειδής σου για την αποβολή καθώς δεν είμαι ειδικός, (οι περισσότερες αποβολές έχουν να κάνουν με χρωμοσωμικες ανωμαλίες ούτως ή άλλως) αλλά θα σου πω τα δικά μου. 

Γενικά δεν έχω θυρεοειδή, αλλά με το που έμαθα ότι είμαι έγκυος στις 5 εβδομάδες και έκανα όλες τις εξετάσεις, η τιμή της TSH ήταν 3,24, που γενικά είναι φυσιολογική τιμή, αλλά για την εγκυμοσύνη αν θυμάμαι καλά ο γιατρός μου είπε ότι πρέπει στο πρώτο 3μηνο να είναι κάτω από 2,5 αν θυμάμαι καλά. Ξεκίνησα αμέσως medithyrox των 62mg και μετά από 3 εβδομάδες η τιμή έπεσε στο 1,52.

Και επεμενε να ξεκινήσω γρήγορα την θεραπεία ώστε να μην έχει κανένα πρόβλημα το έμβρυο, καθώς σε τόσο μικρές εβδομάδες δεν έχει ακόμα δικό του θυρεοειδή και ουσιαστικά του "παρέχει" ας πούμε η μητέρα αυτό που χρειάζεται. (δεν θυμάμαι ακριβώς πως μου τα είπε!) 

Δεν ξέρω αν βοήθησα.. Αλλά σου εύχομαι καλή επιτυχία την επόμενη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Άρα θα μου πρότεινες κι εμένα να κάνω εξετάσεις από νωρίς, με την επιβεβαίωση δηλαδή της εγκυμοσύνης;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Mrs Warren είπε:

Σε ευχαριστώ πολύ. 

Άρα θα μου πρότεινες κι εμένα να κάνω εξετάσεις από νωρίς, με την επιβεβαίωση δηλαδή της εγκυμοσύνης;

Εφόσον ξέρεις κιόλας ότι έχεις θυρεοειδή, εννοείται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...