Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πιθανή περιτυλιξη ομφάλιου λώρου


Recommended Posts

Καλησπέρα,

Διανύω την 35η εβδομάδα κ στα τελευταία ραντεβού ο γιατρός πιθανολογεί περιτυλιξη ομφάλιου λώρου στο μωρό....Ενώ δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό όπως λέει εφόσον η κινητικότητα του μωρού είναι άψογη κ όλα τα υπόλοιπα στοιχεία γενικά. Ωστόσο προτείνει εισαγωγή για καισαρική την 37η εβδομάδα.... 

Έχω προβληματιστεί πολύ καθώς σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω να γίνει κάτι κακό αλλά μ φαίνεται κ πολύ νωρίς η 37η....πάει το μυαλό μου κ στην κλασικη περίπτωση 15αυγουστου.... Επιπλέον νομίζω ότι 8/10 μωρά γεννιούνται με περιτυλιξη....

Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία? Πως το αντιμετώπισαν οι γιατροί σας?

Επίσης να αναφέρω πως είχε παλμούς από 128-135 κ φάνηκαν οριακά χαμηλοί στον γιατρό....θα με ενδιέφερε αν κάποια βρίσκεται κοντά στην εβδομάδα μ (ή αν θυμάται)να μ πει πόσους παλμούς είχε το μωρό της ....

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα.. Δεν έχω εμπειρία στο θέμα, αλλά οι σκέψεις που κάνω είναι ότι όντως είναι νωρίς στην 37η εβδομάδα.. Δεν θα μπορούσε το μωρό μέχρι τότε να ξετυλιχτει κι αρα να μην συζητατε απο τωρα για καισαρική? Δεν ξέρω ίσως λέω χαζομάρα.. Επίσης εάν δεν προκαλεί τώρα κάποιο πρόβλημα στο μωρό, γιατί να προκαλέσει απαραίτητα  την 37η και να μην μπορει να σε αφήσει να φτάσεις στην ΠΗΤ σου, αλλά να σε παρακολουθεί κιόλας πιο εντατικά? Όσο για τους παλμούς και φυσιολογικοί να ήταν, θα βρει πολλά να σου πει για να σε τρομάξει, αν αυτος ειναι ο σκοπός του. Μάλλον θέλει να ρυθμίσει τις διακοπες του.. ισως στη θέση σου να επαιρνα μια δεύτερη άποψη, βέβαια δεν ξέρω εάν έχει νόημα κάτι τέτοιο αυτή τη χρονική στιγμή... Εύχομαι το μωράκι σου να είναι μια χαρά και να ξετυλιχτει σύντομα!!

Αφήνω και αυτό εδώ που διαβάσα τωρα για να ξεαγχωθεις! Όλα καλά θα πάνε! https://www.embryomedicine.gr/peritylixh-omfaliou-lwrou-kai-kaisarikh/

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Κ εγώ πιστεύω ότι θέλει να γέννησω πριν τον 15αυγουστο.... Έχω αποφασίσει από Δευτέρα να τ θέσω τους προβληματισμούς μου...γιατί προσωπικά ο,τι διαβάζω πουθενά δεν λέει για επικινδυνότητα....ίσα ίσα π έχω διαβάσει πολλές φορές ότι δεν μπορούν να πνιγούν τα μωρά μέσα στην κοιλιά γιατί δεν αναπνέουν όπως όταν γεννηθούν.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Maritina89 είπε:

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. 

Κ εγώ πιστεύω ότι θέλει να γέννησω πριν τον 15αυγουστο.... Έχω αποφασίσει από Δευτέρα να τ θέσω τους προβληματισμούς μου...γιατί προσωπικά ο,τι διαβάζω πουθενά δεν λέει για επικινδυνότητα....ίσα ίσα π έχω διαβάσει πολλές φορές ότι δεν μπορούν να πνιγούν τα μωρά μέσα στην κοιλιά γιατί δεν αναπνέουν όπως όταν γεννηθούν.... 

Καλησπέρα! Η δική μου γεννήθηκε με προγραμματισμένη καισαρική (από επιλογή μας χωρίς κάποια πίεση του γιατρού)κ είδαμε τοτε ότι είχε διπλή περιτύλιξη. Είχα ήδη κλείσει τις 40 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα. Επίσης η διπλανή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό επίσης με περιτύλιξη στις 40 εβδομάδες Έχεις δίκιο ότι είναι πολύ συχνό δηλαδή κ γενικά ακίνδυνο!

Από την άλλη όμως δεν ισχύει αυτό που λες ότι είναι αδύνατο... Δυστυχώς υπάρχει στο φόρουμ θέμα ανοιχτό με κοπέλες που το έπαθαν κ πήγαν όλα στραβά τελευταία στιγμή. Δε στο λέω για να σε φοβισω αλλά για να μην πάρεις κ αψήφιστα τα λόγια του γιατρού.Απο εκεί κ πέρα εσύ τον γνωρίζεις κ κατά πόσο θα σε έβαζε σε γέννα μόνο κ μόνο για να μην χάσει το 15αυγουστο...

Αν δεν υπάρχει λόγος είναι όντως χαζό να γεννήσεις τόσο νωρίς αλλά αν τελικά χρειαστείς μην ανησυχείς. Είναι πολύ συχνή εβδομάδα γέννησης κ τα μωράκια είναι ήδη έτοιμα. 

Σου εύχομαι με το καλό κ σίγουρα θα πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 31 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Καλησπέρα! Η δική μου γεννήθηκε με προγραμματισμένη καισαρική (από επιλογή μας χωρίς κάποια πίεση του γιατρού)κ είδαμε τοτε ότι είχε διπλή περιτύλιξη. Είχα ήδη κλείσει τις 40 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα. Επίσης η διπλανή μου γέννησε με φυσιολογικό τοκετό επίσης με περιτύλιξη στις 40 εβδομάδες Έχεις δίκιο ότι είναι πολύ συχνό δηλαδή κ γενικά ακίνδυνο!

Από την άλλη όμως δεν ισχύει αυτό που λες ότι είναι αδύνατο... Δυστυχώς υπάρχει στο φόρουμ θέμα ανοιχτό με κοπέλες που το έπαθαν κ πήγαν όλα στραβά τελευταία στιγμή. Δε στο λέω για να σε φοβισω αλλά για να μην πάρεις κ αψήφιστα τα λόγια του γιατρού.Απο εκεί κ πέρα εσύ τον γνωρίζεις κ κατά πόσο θα σε έβαζε σε γέννα μόνο κ μόνο για να μην χάσει το 15αυγουστο...

Αν δεν υπάρχει λόγος είναι όντως χαζό να γεννήσεις τόσο νωρίς αλλά αν τελικά χρειαστείς μην ανησυχείς. Είναι πολύ συχνή εβδομάδα γέννησης κ τα μωράκια είναι ήδη έτοιμα. 

Σου εύχομαι με το καλό κ σίγουρα θα πάνε όλα καλά!

Δυστυχώς με έχει βάλει ήδη για πρόκληση πριν 3,5 χρόνια στο 1ο μ παιδί κ όπως ενημερώθηκα στη συνέχεια δεν υπήρχε λόγος...Απλά ήταν κοντά ένα ακόμα 3ημερο κ είχε μια ακόμα έγκυο μαζί μου με πρόκληση....κ τελικά κατέληξα σε επείγουσα καισαρική.... 

Κ ενώ τώρα μιλούσαμε για vbac στα τελευταία ραντεβού παρουσιάζει συνέχεια προβλήματα...🤔 

Θα μ πείτε άλλαξε γιατρο...αλλά δεν είναι πολύ εύκολη απόφαση τουλάχιστον για μένα ....ίσως ήταν λάθος π δεν άλλαξα από την αρχή της εγκυμοσύνης....τώρα νιώθω μια πίεση....ούτε θέλω να ρισκάρω την υγεία του μωρού αλλά είναι ανήθικο να σου προγραμματίζουν τον τοκετό μόνο κ μόνο για 3ημερα κ διακοπές.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Maritina89 είπε:

Δυστυχώς με έχει βάλει ήδη για πρόκληση πριν 3,5 χρόνια στο 1ο μ παιδί κ όπως ενημερώθηκα στη συνέχεια δεν υπήρχε λόγος...Απλά ήταν κοντά ένα ακόμα 3ημερο κ είχε μια ακόμα έγκυο μαζί μου με πρόκληση....κ τελικά κατέληξα σε επείγουσα καισαρική.... 

Κ ενώ τώρα μιλούσαμε για vbac στα τελευταία ραντεβού παρουσιάζει συνέχεια προβλήματα...🤔 

Θα μ πείτε άλλαξε γιατρο...αλλά δεν είναι πολύ εύκολη απόφαση τουλάχιστον για μένα ....ίσως ήταν λάθος π δεν άλλαξα από την αρχή της εγκυμοσύνης....τώρα νιώθω μια πίεση....ούτε θέλω να ρισκάρω την υγεία του μωρού αλλά είναι ανήθικο να σου προγραμματίζουν τον τοκετό μόνο κ μόνο για 3ημερα κ διακοπές.... 

Ε τότε αλλάζει, έχεις ιστορικό κ το σκέφτεσαι έτσι! Μάλλον δίκιο έχεις κ δεν υπάρχει λόγος... Τι να σου πω όμως τώρα τόσο αργά οντως κ γω θα φοβόμουν να αλλάξω γιατρό! Μάλλον έπρεπε μετά τον πρώτο τοκετό να αλλάξεις γιατί όπως το περιγράφεις μπήκες σε περιπέτειες χωρίς λόγο!Μόνο εσύ ξέρεις τη σωστή απόφαση... Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά κ με το καλό το μωρό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Καλησπέρα,

Διανύω την 35η εβδομάδα κ στα τελευταία ραντεβού ο γιατρός πιθανολογεί περιτυλιξη ομφάλιου λώρου στο μωρό....Ενώ δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό όπως λέει εφόσον η κινητικότητα του μωρού είναι άψογη κ όλα τα υπόλοιπα στοιχεία γενικά. Ωστόσο προτείνει εισαγωγή για καισαρική την 37η εβδομάδα.... 

Έχω προβληματιστεί πολύ καθώς σίγουρα δεν θέλω να ρισκάρω να γίνει κάτι κακό αλλά μ φαίνεται κ πολύ νωρίς η 37η....πάει το μυαλό μου κ στην κλασικη περίπτωση 15αυγουστου.... Επιπλέον νομίζω ότι 8/10 μωρά γεννιούνται με περιτυλιξη....

Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία? Πως το αντιμετώπισαν οι γιατροί σας?

Επίσης να αναφέρω πως είχε παλμούς από 128-135 κ φάνηκαν οριακά χαμηλοί στον γιατρό....θα με ενδιέφερε αν κάποια βρίσκεται κοντά στην εβδομάδα μ (ή αν θυμάται)να μ πει πόσους παλμούς είχε το μωρό της ....

 

Κι εγώ γέννησα πριν σχεδόν 3 εβδομάδες με μονή περιτυλιξη στο λαιμό και στο χέρι. Γέννησα με φυσιολογικό τοκετό στην 39η εβδομάδα, αφού έσπασαν μόνα τους τα νερα και είχα πόνους, αλλά ταλαιπωρηθηκα αρκετά γιατί το μωρό έριχνε παλμούς στις δυνατές συσπάσεις που απ'ο, τι κατάλαβα δεν είναι συνηθισμένο στη μόνη περιτυλιξη γιατί δεν το περίμεναν. Άλλαζα θέσεις και ξαναανεβαζε παλμούς μετά. Πριν όταν το είχε δει ο γιατρός μου δεν έβρισκε το λόγο να μην το προσπαθήσουμε με φυσιολογικό, ούτε είχε προτείνει κάτι για καισαρική νωρίτερα κλπ. Είχε πει να του δώσουμε όσο χρόνο χρειαστεί εκτός αν περάσει τις 41 εβδομάδες. Έχει σημασία όμως το τι περιτυλιξη έχει νομίζω. Το να μην εμπιστεύεσαι το γιατρό σου κάνει όλη τη διαδικασία πολύ δύσκολη. Εγώ ευτυχώς του είχα εμπιστοσύνη. Αν μου έλεγε πάμε για καισαρική όπως είσαι θα πήγαινα. Αλλά μου στάθηκε πάρα πολύ και έκατσε και περίμενε δίπλα μου 11.5 ώρες μέχρι να γεννήσω όντως. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων η εκβαση ειναι καλη ακομη κ αν υπαρχει περιτυλιξη. Εχω ομως 2 περιστατικα να σου πω. Το πρωτο αφορα εμενα, που ημουν τυλιγμενη πολυ και βγηκα ασφυγμη και σχεδον πεθαμενη. το δευτερο ειναι η απωλεια του πρωτου μου μωρου, στις 37+3 απο διπλη περιτυλιξη στο λαιμο, 1 κομπο (που σχεδον ποτε δε φαινεται στους υπερηχους) αλλα κ περιτυλιξη δικην τελαμωνος. Απλως μια στιγμη σταματησα να την ακουω! 
Προσφατα γεννησα το δευτερο κοριτσακι μου στις 36+1 γιατι ειδαμε περιτυλιξη και δεν υπηρχε περιπτωση να ρισκαρω παλι!

για μενα, αν βλεπει κατι ο γιατρος, κ αυτον το γιατρο τον εμπιστευομαστε, τον ακουμε το γιατρο. Ναι, η γεννα ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια, αλλα μην ξεχναμε οτι παλια, χωρις αυτη την ιατρικη εξελιξη, οι γυναικες εκαναν 10 παιδια για να ζησουν τα 2-3. 
 

ευχομαι με το καλο το μωρακι σου..!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 23/7/2022 at 11:01 ΜΜ, ο/η Maritina89 είπε:

Δυστυχώς με έχει βάλει ήδη για πρόκληση πριν 3,5 χρόνια στο 1ο μ παιδί κ όπως ενημερώθηκα στη συνέχεια δεν υπήρχε λόγος...Απλά ήταν κοντά ένα ακόμα 3ημερο κ είχε μια ακόμα έγκυο μαζί μου με πρόκληση....κ τελικά κατέληξα σε επείγουσα καισαρική.... 

Κ ενώ τώρα μιλούσαμε για vbac στα τελευταία ραντεβού παρουσιάζει συνέχεια προβλήματα...🤔 

Θα μ πείτε άλλαξε γιατρο...αλλά δεν είναι πολύ εύκολη απόφαση τουλάχιστον για μένα ....ίσως ήταν λάθος π δεν άλλαξα από την αρχή της εγκυμοσύνης....τώρα νιώθω μια πίεση....ούτε θέλω να ρισκάρω την υγεία του μωρού αλλά είναι ανήθικο να σου προγραμματίζουν τον τοκετό μόνο κ μόνο για 3ημερα κ διακοπές.... 

Πως προχωράτε κορίτσι?? Όλα καλά??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η MyElpida είπε:

Πως προχωράτε κορίτσι?? Όλα καλά??

Καλησπέρα,

 

Πήρα γνώμη από δεύτερο γιατρό ο οποίος χωρίς να γνωρίζει κάτι (βρήκα δικαιολογία κ πήγα για έναν τυπικό υπέρηχο) βρήκε τους παλμούς του μωρού τέλειους κ καμιά περιτυλιξη....

 

Ειπα στον δικό μου γιατρό την ανησυχία μ κ την αντίθεση μ να μπω για καισαρική πριν έστω τις 38 εβδομάδες , εννοείται δεν συμφώνησε το αφήσαμε να μιλήσουμε μεθαύριο από κοντά.... Γενικά μου τα μπερδεύει πολύ στους λόγους ο θέλει να μπούμε....

 

Σήμερα είπα όλη την αλήθεια στον 2ο γιατρό δηλαδή για τον λόγο π πήγα να κάνουμε υπέρηχο κ τι θέλει ο γιατρός μ κ μ είπε ότι είναι αντίθετος με την καισαρική πριν τις 38 εβδομάδες για πιθανή περιτυλιξη με βάση κ τον υπέρηχο που κάναμε π δεν είδε καν περιτυλιξη.....

 

Δυστυχώς έχω χάσει την εμπιστοσύνη στον γιατρό μου κ θεωρώ ότι δεν είναι τυχαίο π δεν μ αφήνει περιθώριο έστω μιας εβδομάδας να κλείσω τις 38....μιας κ θα είναι η εβδομάδα του 15αυγουστου π ξέρω ότι γενικά κλείνει..... Είδε την περιτυλιξη στις 34 εβδομάδες....με αφήνει δηλαδή 3 εβδομάδες έτσι κ δεν μπορεί να μ δώσει 1 ακόμα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/7/2022 at 12:28 ΠΜ, ο/η Sofia33 είπε:

Γεια σου! Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων η εκβαση ειναι καλη ακομη κ αν υπαρχει περιτυλιξη. Εχω ομως 2 περιστατικα να σου πω. Το πρωτο αφορα εμενα, που ημουν τυλιγμενη πολυ και βγηκα ασφυγμη και σχεδον πεθαμενη. το δευτερο ειναι η απωλεια του πρωτου μου μωρου, στις 37+3 απο διπλη περιτυλιξη στο λαιμο, 1 κομπο (που σχεδον ποτε δε φαινεται στους υπερηχους) αλλα κ περιτυλιξη δικην τελαμωνος. Απλως μια στιγμη σταματησα να την ακουω! 
Προσφατα γεννησα το δευτερο κοριτσακι μου στις 36+1 γιατι ειδαμε περιτυλιξη και δεν υπηρχε περιπτωση να ρισκαρω παλι!

για μενα, αν βλεπει κατι ο γιατρος, κ αυτον το γιατρο τον εμπιστευομαστε, τον ακουμε το γιατρο. Ναι, η γεννα ειναι μια φυσιολογικη διαδικασια, αλλα μην ξεχναμε οτι παλια, χωρις αυτη την ιατρικη εξελιξη, οι γυναικες εκαναν 10 παιδια για να ζησουν τα 2-3. 
 

ευχομαι με το καλο το μωρακι σου..!!!

Αρχικά λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που είχες...νομίζω έχω διαβάσει την ιστορία σου κ ήταν το πρώτο π μ ήρθε στο μυαλό όταν άκουσα τα λόγια του γιατρού μου...😔

Να σου ζήσει το μωράκι σου❤️

Γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου γιατί εκτός από την περιτυλιξη μου βγάζει ένα σωρό δικαιολογίες π δεν στέκουν...  

Έχω πάρει γνώμη από 2ο γιατρό (θα δεις το αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα) ο οποίος δεν είχε καμία περιτυλιξη κ τους παλμούς φυσιολογικούς....

Η πιο χαζή δικαιολογία είναι ότι όλες οι καισαρικές γίνονται στις 37 εβδομάδες 🙄 Ο,τι άρθρο έχω διαβάσει κ όσες περιπτώσεις γυναικών ξέρω αναφέρουν πως ακόμα κ προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται στις 38+....

Φυσικά δεν σου κρύβω ότι περιπτώσεις όπως η δική σου με βάζουν σε σκέψεις.... Γιατί από τη μια λένε όλοι πως είναι ακίνδυνες οι περιτυλιξεις από την άλλη υπάρχουν άσχημα περιστατικά....🤔Αλλά διαβάζω όμως πως στις 37 εβδομάδες πρέπει να υπάρχει εξαιρετικά επικίνδυνος λόγος να βγει ένα παιδί ή να το ορίσει έτσι η φύση.... Μπορεί μεν να έχεις μπει στο μήνα σου αλλά δεν είναι τόσο ασφαλές για το μωρό....

Γενικά πάντως έχω πολλούς λόγους να πιστεύω πως αν δεν ήταν 15 Αύγουστος θα με άφηνε έστω μια εβδομάδα να περιμένω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Αρχικά λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που είχες...νομίζω έχω διαβάσει την ιστορία σου κ ήταν το πρώτο π μ ήρθε στο μυαλό όταν άκουσα τα λόγια του γιατρού μου...😔

Να σου ζήσει το μωράκι σου❤️

Γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου γιατί εκτός από την περιτυλιξη μου βγάζει ένα σωρό δικαιολογίες π δεν στέκουν...  

Έχω πάρει γνώμη από 2ο γιατρό (θα δεις το αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα) ο οποίος δεν είχε καμία περιτυλιξη κ τους παλμούς φυσιολογικούς....

Η πιο χαζή δικαιολογία είναι ότι όλες οι καισαρικές γίνονται στις 37 εβδομάδες 🙄 Ο,τι άρθρο έχω διαβάσει κ όσες περιπτώσεις γυναικών ξέρω αναφέρουν πως ακόμα κ προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται στις 38+....

Φυσικά δεν σου κρύβω ότι περιπτώσεις όπως η δική σου με βάζουν σε σκέψεις.... Γιατί από τη μια λένε όλοι πως είναι ακίνδυνες οι περιτυλιξεις από την άλλη υπάρχουν άσχημα περιστατικά....🤔Αλλά διαβάζω όμως πως στις 37 εβδομάδες πρέπει να υπάρχει εξαιρετικά επικίνδυνος λόγος να βγει ένα παιδί ή να το ορίσει έτσι η φύση.... Μπορεί μεν να έχεις μπει στο μήνα σου αλλά δεν είναι τόσο ασφαλές για το μωρό....

Γενικά πάντως έχω πολλούς λόγους να πιστεύω πως αν δεν ήταν 15 Αύγουστος θα με άφηνε έστω μια εβδομάδα να περιμένω....

Όντως στα λέει περίεργα... Να σου πω. Τώρα δεν θα πρέπει να πας κ για ντοπλερ; Οι εμβρυομητρικοι έχουν ακόμα πιο ισχυρό υπέρηχο κ βλέπουν περισσότερα. Αν δεν δει ούτε εκεί τι να πω... 

Πάντως όντως οι καισαρικές γίνονται μετά τις 38 εβδομάδες όμως αν υπάρχει κίνδυνος γίνονται στις 37. Η αδερφή μου που είχε ένα θέμα όπως κ μια φίλη, έφτασε 37 γιατί είναι πολύ σημαντική για το μωρό αυτή η εβδομάδα κ 37+1 το πήραν. Θέλω να πω ότι σε περίπτωση κίνδυνου το 37 είναι κανονας.

Ειλικρινά δεν ξέρω ποιος έχει δίκιο κ τι θα έκανα. Είναι πολύ δυσκολη η θέση σου. Μοιάζουν ύποπτα ομολογώ όπως στα λέει ο γιατρός σου αλλά από την άλλη δεν ξέρω αν θα περίμενα, δεν θα άντεχα την αγωνία νομίζω...

Θα πάνε όλα καλά θα το δεις! Αλλά τώρα σου εκατσε τελευταία στιγμή αυτή η αγωνία 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσι μου αρχικά χαίρομαι που το μωράκι σου έχει τέλειους παλμούς και δεν έχει καμία περιτυλιξη για να σε αγχωνει!! Από κει και πέρα, ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος αν τα κάνει όλα για τις διακοπές του.. τι να σου πω, δεν ξέρω τι θα έκανα αν ήμουν στη θέση σου, ίσως να έψαχνα παράλληλα άλλον γιατρό πρόθυμο να αναλάβει τον τοκετό μου. Δε θα τον εμπιστευομουν... Μεγάλη προσοχή χρειάζεται να μην τον αφήσεις να σου κάνει έλεγχο τραχήλου με το χέρι, αυτός ή η μαία του και σου προκαλέσει τοκετό. Σαν σκέψη στο λέω γιατί έχω διαβάσει περιπτώσεις τέτοιες, οπότε αν σε δει να ζορίζεσαι για να πας προγραμματισμενα, να σου το προκαλέσει επίτηδες.. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ένστικτο μου μου λέει ότι όλα γίνονται για τις διακοπές.... Κ στην πρώτη μ γέννα έπεφτε τριήμερο κοντά στην πητ....μπήκα για τελείως άσχετο λίγο πρόκληση 39+2.... Κ έτσι κατέληξα καισαρική! Φυσικά κανείς δεν ξέρει αν θα περίμενα τι θα γινόταν αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν αναίτια η εισαγωγή μου ... Τότε δεν ήξερα εκ των υστέρων έψαξα κ έμαθα! Κ ξέρω πως βλέποντας να γεννάω Αύγουστο έπρεπε να είχα αλλάξει.... Αλλά μου ήταν δύσκολο....είναι ο γιατρός π με παρακολουθεί από την πρώτη στιγμή 🙄

Κ από τη μια να είναι θετικός στο vbac κ τώρα να μ λέει δεν θέλω να ξεκινήσει τοκετός κ να κάνεις συσπάσεις θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη μήτρα....κ δηλαδή πως αλλιώς θα κάναμε vbac? Κ δεν θέλω να είναι μεγάλο το μωρό κ κάτι τέτοια.... Εν τω μεταξύ πριν καν μ αρχίσει τα προβλήματα τον είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω για να ξεκινήσει τοκετός π.χ περπάτημα , επαφές , ασκήσεις.....κ μ τα απαγόρευσε όλα δια ροπάλου!!!

Μέσα μ έχω ένα σφίξιμο μήπως παίρνω ρίσκο αλλά δεν θέλω να χαρίσω τη γέννα μου για να πάει διακοπές.... 

Ο γιατρός που πήρα δεύτερη γνώμη είναι θετικός στο να με αναλάβει....εννοείται συστημένη πήγα από δύο φίλες μ.... Σήμερα του είπα όλη την αλήθεια για την επίσκεψη μου διαφώνησε με τον γιατρό μου κ μ είπε ότι αν θέλω θα με αναλάβει.

Επίσης έχω πάρει άλλες δύο γνώμες από ανεξάρτητες μαίες που βρήκα μέσω της ομάδας vbac στο φβ οι οποίες βρίσκουν τραγικό τον γιατρό μου.... 

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω vbac αλλά θέλω τουλάχιστον αυτή τη φορά να έχω προσπαθήσει να έρθει το μωρό οπότε θέλει....θέλω να ξέρω πως όταν κ όπως γέννησω θα είναι γιατί πραγματικά έτσι έπρεπε να γίνει.....

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες 😘😘

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Αρχικά λυπάμαι πάρα πολύ για την απώλεια που είχες...νομίζω έχω διαβάσει την ιστορία σου κ ήταν το πρώτο π μ ήρθε στο μυαλό όταν άκουσα τα λόγια του γιατρού μου...😔

Να σου ζήσει το μωράκι σου❤️

Γενικά έχω χάσει την εμπιστοσύνη μου γιατί εκτός από την περιτυλιξη μου βγάζει ένα σωρό δικαιολογίες π δεν στέκουν...  

Έχω πάρει γνώμη από 2ο γιατρό (θα δεις το αναφέρω σε προηγούμενο μήνυμα) ο οποίος δεν είχε καμία περιτυλιξη κ τους παλμούς φυσιολογικούς....

Η πιο χαζή δικαιολογία είναι ότι όλες οι καισαρικές γίνονται στις 37 εβδομάδες 🙄 Ο,τι άρθρο έχω διαβάσει κ όσες περιπτώσεις γυναικών ξέρω αναφέρουν πως ακόμα κ προγραμματισμένες καισαρικές γίνονται στις 38+....

Φυσικά δεν σου κρύβω ότι περιπτώσεις όπως η δική σου με βάζουν σε σκέψεις.... Γιατί από τη μια λένε όλοι πως είναι ακίνδυνες οι περιτυλιξεις από την άλλη υπάρχουν άσχημα περιστατικά....🤔Αλλά διαβάζω όμως πως στις 37 εβδομάδες πρέπει να υπάρχει εξαιρετικά επικίνδυνος λόγος να βγει ένα παιδί ή να το ορίσει έτσι η φύση.... Μπορεί μεν να έχεις μπει στο μήνα σου αλλά δεν είναι τόσο ασφαλές για το μωρό....

Γενικά πάντως έχω πολλούς λόγους να πιστεύω πως αν δεν ήταν 15 Αύγουστος θα με άφηνε έστω μια εβδομάδα να περιμένω....

Κοριτσι μου γέννησα φυσιολογικά 39+1 με αυτόματη έναρξη πριν 3 εβδομαδες και η μικρη μου είχε 3 περιτυλιξεις. Αστειευομασταν κιόλας όταν την ξετυλιγε με τον άντρα μου ότι ήταν σαν κοκορετσακι. Σε ερώτηση μου στη γιατρό για το αν φαίνεται η περιτυλιξη στον υπέρηχο είπε συνήθως όχι, μονο προβλεψη μπορεί να γίνει στο ντοπλερ από τις έγχρωμες αρτηριες(??). 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Maritina89 είπε:

Το ένστικτο μου μου λέει ότι όλα γίνονται για τις διακοπές.... Κ στην πρώτη μ γέννα έπεφτε τριήμερο κοντά στην πητ....μπήκα για τελείως άσχετο λίγο πρόκληση 39+2.... Κ έτσι κατέληξα καισαρική! Φυσικά κανείς δεν ξέρει αν θα περίμενα τι θα γινόταν αλλά δεν αναιρεί το γεγονός ότι ήταν αναίτια η εισαγωγή μου ... Τότε δεν ήξερα εκ των υστέρων έψαξα κ έμαθα! Κ ξέρω πως βλέποντας να γεννάω Αύγουστο έπρεπε να είχα αλλάξει.... Αλλά μου ήταν δύσκολο....είναι ο γιατρός π με παρακολουθεί από την πρώτη στιγμή 🙄

Κ από τη μια να είναι θετικός στο vbac κ τώρα να μ λέει δεν θέλω να ξεκινήσει τοκετός κ να κάνεις συσπάσεις θα δημιουργηθεί πρόβλημα στη μήτρα....κ δηλαδή πως αλλιώς θα κάναμε vbac? Κ δεν θέλω να είναι μεγάλο το μωρό κ κάτι τέτοια.... Εν τω μεταξύ πριν καν μ αρχίσει τα προβλήματα τον είχα ρωτήσει τι μπορώ να κάνω για να ξεκινήσει τοκετός π.χ περπάτημα , επαφές , ασκήσεις.....κ μ τα απαγόρευσε όλα δια ροπάλου!!!

Μέσα μ έχω ένα σφίξιμο μήπως παίρνω ρίσκο αλλά δεν θέλω να χαρίσω τη γέννα μου για να πάει διακοπές.... 

Ο γιατρός που πήρα δεύτερη γνώμη είναι θετικός στο να με αναλάβει....εννοείται συστημένη πήγα από δύο φίλες μ.... Σήμερα του είπα όλη την αλήθεια για την επίσκεψη μου διαφώνησε με τον γιατρό μου κ μ είπε ότι αν θέλω θα με αναλάβει.

Επίσης έχω πάρει άλλες δύο γνώμες από ανεξάρτητες μαίες που βρήκα μέσω της ομάδας vbac στο φβ οι οποίες βρίσκουν τραγικό τον γιατρό μου.... 

Δεν ξέρω αν θα καταφέρω vbac αλλά θέλω τουλάχιστον αυτή τη φορά να έχω προσπαθήσει να έρθει το μωρό οπότε θέλει....θέλω να ξέρω πως όταν κ όπως γέννησω θα είναι γιατί πραγματικά έτσι έπρεπε να γίνει.....

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλες 😘😘

Να αλλάξεις τότε! Κ ακόμα κ αν ξανακάνεις καισαρική άλλο να βγει το μωρό 39 κ 40 εβδομάδων άλλο 37!

Με το καλό!

 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...