Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τελικά....καισαρική!


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια!

Χθες πήγα στο γιατρό μου για τη μηνιαία μου επίσκεψη και καταλήξαμε στην καισαρική.

Είμαι στον όγδοο μήνα, έχω διαβήτη, το μωρό είναι σε ισχιακή θέση και....είναι 2700! Θα γεννήσω έναν παίδαρο!

Έτσι λοιπόν δε μας αφήνει κανένα περιθώριο για φυσιολογικό τοκετό και γεννάμε γύρω στις 20 Μαρτίου!

Θέλω λοιπόν τις εμπειρίες σας και τις συμβουλές σας για την καισαρική!

dev078pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΜΟΝΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΣΗΜΑΣΙ ΕΧΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΟΠΩΣ ΛΕΣ..ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[*]Η αλήθεια είναι πως ήθελα πολύ να γεννήσω φυσιολογικά, αλλά και μόνο η σκέψη ότι θα έχω νωρίτερα τον μπέμπη μου μου αρκεί! Άσε που είναι για το καλό του!

Σε ευχαριστώ και με το καλό κι εσύ!

dev078pf___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπω ευχομαι να πανε ολα καλα...

Κι εγω θα γεννησω εκεινες τις μερες αλλα φυσιολογικα ελπιζω...

Μεγαλο μωρακι εχεις παντως! 2700 και σε ποια εβδομαδα εισαι?

Εγω σημερα θα την δω σε βαρος θα παω στην γιατρο...Ειμαι στην 35 προς 36 εβδομαδα...Εσυ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω ετοιμαζομαι για καισαρικη:)

Δεν υπαρχει κανενας λογος ανυσηχιας ή στεναχωριας... ισα ισα που θα γινουν ολα πιο ανωδυνα.

Εν πασει περιπτωση το σπουδαιοτερο ειναι πως γινεται για την υγεια των

μωρων μας και τη δικη μας;) που νομιζω πως ειναι και η μεγαλυτερη επιθυμια ολων μας ... να πανε ολα κατ' ευχην... φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Καλλιπώ , κι εγώ με καισαρική γέννησα λόγω ισχιακής προβολής της μικρής μου. Δέν πήρε ποτέ θέση με το κεφάλι κ έτσι αναγκαστηκά καταλήξαμε στην καισαρική. Στην αρχή κι εγώ είχα στενοχωρηθεί...πάντα ήθελα ένα φυσιολογικό τοκετό...αλλά μετά σκέφτηκα ότι το μόνο που θέλω είναι ένα υγιές μωράκι κ τίποτα άλλο. Έτσι πηγα με πολύ καλή διάθεση να γεννήσω, γέννησα χωρίς να καταλάβω σχεδόν τίποτα απο πόνο μία μπουμπού!!! Όλα τα άλλα θα δεις πως δεν έχουν κ τόσο σημασία παρά μόνο το μωράκι σου.

Σου εύχομαι όλα να σου πάνε κατ'ευχήν κ να αποκτήσεις ένα υγιές μωράκι κι εσύ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΠΩΣ ΛΕΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΔΕΝ ΤΟ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΣΕΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΘΑ ΕΙΣΤΕ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΣΑΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα Καλλιοπώ μου δεν εχω εμπειρια μονο οπτικη...

ευχομαι με το καλο να παρεις το παιδακι σου αγκαλιτσα!!Οπως και να χει δεν πειραζει ολα θα πανε καλα στο ευχομαι ολοψυχα!!και δεν ειναι τιποτα...μπροστα στο μεγαλειο του μωρου σου!

Φιλακια :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[*]Αννιώ μου είμαι στην 33!

καταλαβαίνεις τι θα πει παίδαρος;Δύο βδομάδες μπροστά είναι!

Εγώ γεννάω Ιασώ, εσύ;

Beverly δεν ανησυχώ αλλά μια αγωνία την έχω. Εσύ γιατί πας για καισαρική αν επιτρέπεται;

SOFIAEVA μου κι εγώ χθες στεναχωρήθηκα πιο πολύ γιατί απογοητεύτηκα. Διατροφή, ινσουλίνη και καμία πρόοδος! Ο μικρός αναπτύσσεται πολύ γρήγορα! Σήμερα όμως σκέφτομαι μόνο θετικά! Με παρηγόρησε και η μαμά μου που μας γέννησε όλα θηρία (τα δύο μικρότερα αδέρφια μου γεννήθηκαν 4100 και 4200) και τα είδα πιο χαλαρά τα πράγματα.

Ερώτηση: Θηλάζεις κανονικά μετά την καισαρική;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KOPELA MOU MHN STENAXORIESAI DEN EINAI TIPOTA,

SE 15 LEPTA THA DEIS TO MORO SOU KAI OLA THA EINAI ENTAXEI MHN TO SKEFTESAI KATHOLOU,

THA DEIS MOLIS KRATHSEIS TO PAIDAKI SOU AGKALIA OLA SBHMNOUN!!

KAI EMENA MEGALH HTAN KAI EINAI, 3870 GENNHTHHKE KAI 55 CM YPSOS

KAI AYTO SE BOHTHAEI POLU GIATI EINAI PIO EUKOLO META KAI STO PIASHMO KAI SE OLA EINAI OLOKLHRO PAIDI

:kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kaλλιόπη μου με το καλο εγω θα σου ευχηθώ και μην ανησυχείς!!Τωρα οι περισσότερες γυναίκες με καισαρική γεννάνε..Εγω ειμαι μια εβδομάδα πίσω..ΠΗΤ έχω 27-03 αλλα ο τελευταιός υπέρυχος έδειξε 22-03.θα δειξει..φιλάκια με το καλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Καλλιοπώ!Και γω γέννησα με καισαρική και επισκληρίδιο.Από τη στιγμή που τελείωσαν οι ετοιμασίες για το χειρουργείο άκουσα το πρώτο κλάμα και είδα το μωράκι μου μέσα σε 5 λεπτά!!! Μετά άλλα 25 λεπτά για να με ράψουνε και τελείωσα!

Σημασία δεν έχει ο τρόπος που θα γεννήσεις, αρκεί να είσαι καλά εσύ και το μωράκι σου.

Λόγω αντιβίωσης που πήρα για την καισαρική, θήλασα μετά απο 3 μέρες.Στην αρχή δυσκολεύτηκα λίγο, γιατί το μωρό είχε συνηθίσει το μπουκάλι, αλλά με επιμονή και προσπάθεια τα κατάφερα και θηλάζω ακόμα.Η αδελφή μου που γέννησε στο Ιασώ με καισαρική, θήλασε από την πρώτη μέρα χωρίς προβλήματα και θηλαζει αποκλειστικά ακόμα, που ο μπέμπης της είναι 6,5 μηνών! Οπότε μην ανησυχείς καθόλου! Με λίγη καλή θέληση θα τα καταφέρεις!

Εύχομαι όλα να πάνε καλά και σύντομα να κρατήσεις αγκαλιά το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ έγραψε:

[*][iSOFIAEVA μου κι εγώ χθες στεναχωρήθηκα πιο πολύ γιατί απογοητεύτηκα. Διατροφή, ινσουλίνη και καμία πρόοδος! Ο μικρός αναπτύσσεται πολύ γρήγορα! Σήμερα όμως σκέφτομαι μόνο θετικά! Με παρηγόρησε και η μαμά μου που μας γέννησε όλα θηρία (τα δύο μικρότερα αδέρφια μου γεννήθηκαν 4100 και 4200) και τα είδα πιο χαλαρά τα πράγματα.

Ερώτηση: Θηλάζεις κανονικά μετά την καισαρική;

Εγώ θήλασα την επόμενη απο την γέννηση της κόρης μου κανονικά με το πρωτόγαλα. Οτι χρειαστείς ακόμη εδώ είμαι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΦΕΡΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΣΟΥ !

ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ... ΚΙ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟΝ ΜΠΕΜΠΗ ΜΟΥ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ 3900 ΚΑΙ 54ΕΚ... ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ Κ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΕΓΕΘΟΥΣ ΤΟΥ...ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΕΝΩ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΘΕΣΗ ΕΙΧΕ ΙΝΙΑΚΗ ΠΡΟΒΟΛΗ... ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΡΑΜΜΑΤΑ Κ ΘΥΜΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΚΕΙΝΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΕΛΕΓΑ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙ!! ΧΑΧΑ! ΒΕΒΑΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΜΕΤΑ ΞΕΧΝΙΟΥΝΤΑΙ... ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΑΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ Κ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσακι!

Και γω γεννησα με καισαρικη πριν μια εβδομαδα λογω ανεπαρκειας της μητρας και οι μνημες ειναι ακομη πολυ νωπες..

Ειχα απογοητευτει παρα πολυ οταν συζητησα το ενδεχομενο με το γιατρο μου.Δεν ηθελα με τιποτα να με 'κοψουν'(και ακομη δε θελω να σου πω την αληθεια)ομως δεν γινοταν διαφορετικα.

Μπηκα στις 6 το μπρωι στο μαιευτηριο για προκληση μηπως και ειμαστε τυχεροι ομως μετα απο 8 ωρες, 2 ορους και 2 υποθετα δεν ειχα καθολου συσπασεις.Οταν λοιπον μου ανακοινωσε ο γιατρος οτι μπαινω στο χειρουργειο τα εχασα και εβαλα τα κλαματα.Δεν το δεχομουν οτι δεν μπορουν να γινουν ολα οπως προσταζει η φυση...Ακομη το σκεφτομαι και θελω να κλαιω παρολο που η μπεμπα μου ειναι μια χαρα.

Η διαδικασια κατα τ'αλλα ειναι πολυ απλη και ανωδυνη...Το μετα ειναι ζορικο γιατι δεν μπορεις να κουνηθεις και να κινηθεις ευκολα.Φανταζομαι οτι σε λιγες μερες περναει οποτε ανεβαινει και η ψυχολογια.

Προς θεου δεν θελω να σε αγχωσω απλα σου παραθετω την εμπειρια και τις σκεψεις μου.Ειμαι σιγουρη οτι και γω σε λιγο καιρο ουτε που θα το θυμαμαι και θα σκεφτομαι μονο την μικρη μου...

Αναφορικα με το θηλασμο να σου πω οτι βγηκα απο το χειρουργειο στις 14.45 και στις 17.00 εβαλα τη μπεμπα μου στο στηθος.Απο τοτε το παλευω μονο με θηλασμο.Δεν της εχω δωσει ξενο γαλα.Θελω να τη θηλασω οσο μπορω και αντεχω!

Δε θελω να αγχωθεις μαυτα που σου λεω ...

Ολα θα πανε μια χαρα!

Εγω σκεφτομαι οτι ολα αυτα τα περναμε μονο και μονο για την υγεια των παιδιων μας που ειναι το παν!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοπελιες επι της ευκαιριας να ρωτησω και κατι λιγο σχετικο...

Ξερει καμμια να μου πει αν παρολο που θα κανω καισαρικη μπορω να περιμενω να "σπασουν τα νερα" να με πιασουν δηλ. οι πονοι ή θα πρεπει

οπωσδηποτε να παω με ραντεβου? Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο μου.

Θα ηθελα πολυ να παω οταν θα ειναι η ωρα μου και οχι με ραντεβου... εστω αυτο να γινει φυσιολογικα:blush: αν γνωριζει καμμια θα χαρω να με

βοηθησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ ΓΙΑ ΝΑ ΛΕΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΣΗΜΑΝΕΙ ΠΡΕΠΕΙ:) !

ΑΚΟΥ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΜΠΙΡΙΑ ΣΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!!:):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ μου, μην ανησυχείς καθόλου...Σημασία έχει να είσαι εσύ και το μωράκι σου καλά.. Αφού με την καισαρική θα είστε ασφαλείς και οι δύο, τότε δεν πρέπει να φοβάσαι...Χαλάρωσε και όλα θα πάνε καλά..Σκέψου μόνο τη στιγμή που θα κρατάς το αγοράκι σου στην αγκαλίτσα σου...

Εξάλλου, με την καισαρική δε θα ταλαιπωρηθείς καθόλου..Σε μισή ώρα θα έχεις ξεμπερδέψει..Όσο για την "επόμενη μέρα", νομίζω ότι εξαρτάται από την περίπτωση... Εμένα μια φίλη μου που γέννησε το καλοκαίρι στο Ιασώ με καισαρική κι ενώ είχε αρκετά προβλήματα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, την επόμενη μέρα από τη γέννα δεν είχε ούτε ορούς ούτε καθετήρες, τίποτα..Περπατούσε, θήλαζε κανονικότατα και ήταν μια χαρά... Καλά βρε κορίτσι μου τί παίδαρο θα βγάλεις;;;Μπράβο....Μεγάλο μωράκι!

Σου εύχομαι όλα να πάνε τέλεια και με το καλό να κρατήσεις τον μπεμπούλη σου στην αγκαλιά σου!

Φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ μου μην στεναχωριέσαι καθόλου! Αν η καισαρική είναι επιβεβλημένη στη περίπτωσή σου δεν έχεις άλλη επιλογή! Και δε λες πάλι καλά που υπάρχει και αυτή η επιλογή της καισαρικής? Θέλεις να σου πω την εμπειρία μου?

Ήμουν σουπερυπερυπέρμαχη του φυσιολογικού τοκετού! Κάθε μέρα προσευχόμουν στην Παναγία να γεννήσω φυσιολογικά. Όχι τίποτα άλλο, ήθελα να ζήσω την μοναδική αυτή εμπειρία. Λόγω ανεπάρκειας πλακούντα μπήκα για πρόκληση 38+4. Δεν πέτυχε η πρόκληση.. Ατελείωτες ώρες φρικτών πόνων και διαστολή σχεδόν μηδενική (δεν έπιασε η επισκληρίδιος -ο αναισθησιολόγος ήταν αστέρι βλέπεις :angry:- ) κι έφτασα στο σημείο να ζητάω καισαρική. Με έπιασε πανικός! Σκεφτόμουν ότι δε θα τα καταφέρω. Είχα τόσες μα τόσες τύψεις.. Ο γιατρός μου και ο άντρας μου μου δίνανε κουράγιο για να μην με βάλουν χειρουργείο. Είχα τρελλές συσπάσεις αλλά διαστολή 1. Στο διάστημα αυτό ενώ η μπέμπα μου αρχικά είχε καλή θέση, από το ζόρι της κι αυτή η καημενούλα γυρνούσε και τυλίχτηκε 2 φορές. Δε θα κατέβαινε ούτε σε έναν μήνα! Με το που το διαπιστώσαμε, ο γιατρός με έβαλε χειρουργείο. Ανακουφίστηκα. Όταν την έβγαλε από την κοιλιά μου πρώτα έβηξε το μωρό και μετά έκλαψε (εντωμεταξύ με ξανατρυπήσανε σωστά κι έκανα επισκληρίδιο, όχι ολική). Δεν μπορούσα να συγχωρήσω τον εαυτό μου που ζήτησα καισαρική. Ο γιατρός μου προσπαθούσε να μου δώσει να καταλάβω ότι είτε ήθελα είτε όχι θα κάναμε καισαρική. Δεν το καταλάβαινα! Έπαθα μια μίνι μελαγχολία. Ένιωθα τύψεις. Το ξεπέρασα πολύ γρήγορα.. Σκεφτόμουν ότι όλα έγιναν για να κρατάω τώρα την κόρη μου καλά και υγιέστατη! Πολλές από εμάς ευγνωμονούν εκείνον τον γιατρό τότε, που για να ξεγεννήσει τον Καίσαρα εφάρμοσε τη μέθοδο της καισαρικής τομής!

Η μετεγχειριτική φάση σαφώς διαφέρει από γυναίκα σε γυναίκα. Δεν ταλαιπωρήθηκα. Την πρώτη νύχτα μόνο γιατί γέννησα αργά το βράδυ. Το επόμενο πρωί ήμουν πολύ καλύτερα. Δεν πονούσα καθόλου. Δεν μπορούσα να κινηθώ όχι από τον πόνο, αλλά από το φόβο μην κάνω ζημιά στις τομές, τόσο της κοιλιάς όσο και της μήτρας. Στο μυαλό μου ήταν όλα! Σαν μου είπανε όμως ότι για να αναρρώσω γρήγορα πρέπει να σηκωθώ και να περπατάω, δεν με κρατούσε το κρεβάτι! Για να πιω νερό έπρεπε να αεριστώ πρώτα και για να γίνει αυτό γρήγορα, έπρεπε να σηκωθώ. Το ζόρι μου αυτό ήταν. Να πιω νερό! 20-08 με 40 βαθμούς και χωρίς νερό, τα είδα όλα. Καλός ο ορός, με κρατούσε ενυδατωμένη, αλλά άλλη η αίσθηση του δροσερού νερού να κατεβαίνει το φάρυγγά μου! Όλα πήγανε καλά και σε 2 μέρες ανάρρωσα πλήρως!

Πήγαινε να γεννήσεις με καλή διάθεση, χωρίς άγχος, για να μπορέσεις να το απολάυσεις...

Σε φιλώ και σόρι αν σας κούρασα με το κατεβατό μου (για ακόμη μία φορά :blink: :blink: ) :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλλιοπώ μου μου το καλό να γεννήσεις τον αγόραρο! Μη φοβάσαι τίποτα. Αν έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό σου όλα θα πάνε καλά. Και εγω με προγραμματισμένη καισαρική γέννησα μεσα σε μισή ώρα! Σαφώς και είχα στεναχωρηθεί όταν έμαθα οτι δε θα γεννήσω φυσιολογικά λόγω μυωπίας, αλλα δε βαριέσαι σημασία εχει να γεννιούνται καλά τα παιδάκια μας και να είμαστε και εμείς γερές για να τα μεγαλώνουμε!! Γέννησα 12:10 και στις 19:00 σηκώθηκα να περπατήσω. Θήλασα κανονικά από την πρώτη στιγμη. Τον καθετήρα τον έβγαλα την επόμενη μέρα. Το πιο ενοχλητικό σημείο είναι ο καθετήρας εδω που τα λέμε... Εντάξει πονάς λίγο γιατί όπως και να το δεις εγχείριση είναι, αλλα τίποτα που να μην μπορείς να διαχειριστεις! Θα είσαι μια χαρά, θα δεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Beverly απο οτι ξερω θα σε αφησει μαλλον να παρεις λιγες μερες απο τον 9ο και μετα θα κανονισετε για την καισαρικη.αν παλι σου σπασουν πιο πριν τα νερα παλι πας στο νοσοκομειο για καισαρικη.

Beverly έγραψε:

κοπελιες επι της ευκαιριας να ρωτησω και κατι λιγο σχετικο...

Ξερει καμμια να μου πει αν παρολο που θα κανω καισαρικη μπορω να περιμενω να "σπασουν τα νερα" να με πιασουν δηλ. οι πονοι ή θα πρεπει

οπωσδηποτε να παω με ραντεβου? Ξεχασα να ρωτησω το γιατρο μου.

Θα ηθελα πολυ να παω οταν θα ειναι η ωρα μου και οχι με ραντεβου... εστω αυτο να γινει φυσιολογικα:blush: αν γνωριζει καμμια θα χαρω να με

βοηθησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα και απο μένα! Είμαι στην 36η εβδομάδα και πρίν απο 1 μήνα περίπου είχα παει στο γιατρο οπου και διαπιστώσαμε οτι το μωρό είναι σε ισχιακη προβολή. Προχθές λοιπόν πήγα για το προκαθορισμένο ραντεβού και για να δούμε αν άλλαξε κάτι αλλα τίποτα! Ο μπέμπης εξακολουθεί να μην έχει πάρει θέση. Ο γιατρος μου είπε οτι πιο πιθανο είναι να κερδίσω στο λαχείο παρα να γυρίσει κι έτσι κλεισαμε ραντεβού για προγραμματισμένη καισαρική στις 5 Μαρτίου(38 εβδομάδα)! Τα συναισθήματα μου ανάμικτα:εννοείται οτι το πρώτο που με νοιάζει είναι η υγεία του μωρού μου,αλλα οπως και να το κάνουμε ο τοκετος δεν ολοκληρώνεται! Αλλα ακουω και διαφορα όπως οτι με ασκηση και περπατημα το μωρο μπορεί να γυρίσει ακομα και σε προχωρημένη εβδομάδα ή οτι ανάλογα τη μαία μπορει να σου το γυρίσει αυτή!Αλλά τουλάχιστον στη προγραμματισμένη καισαρική δε περνάς και τις οδύνες του τοκετου και τους πόνους του χειρουργειου! Το σημαντικό είναι να είναι τα νινάκια μας καλά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι καλλιοπω ολα θα πανε καλα....αντε αν το κανεις 20 μαρτιου θα εχει την ιδια μερα γενεθλια με τον δικο μου...εγω πηγα με ραντεβου την τελευταια μερα που ειχαμε δωσει στις 20 μαρτιου...επειδη το μωρο ηταν ψηλα και δεν ειχα α΄λλα προβληματα ο γιατρος ηθελε να δοκιμασει μηπως και αλλαξει γνωμη ο μικρος και θελησει να βγει....βαλαμε 2 ορους αλλα τιποτα ...ετσι ειπε να παμε για καισαρικη.......μου βαλανε καθετηρα και πηγαμε στο χειρουργειο...εγω εκανα ολικη αναισθησια οχι ραχιαια[ειναι αυτη που ειναι σαν επισκληριδειο μονο που δεν νιωθεις απο την μεση και κατω το σωμα σου ,στην επισκληριδειο εχεις την αισθηση του σωματος αλλα δεν πονας και γινεται μονο στον φυσιολογικο τοκετο,για να μπορει η γυναικα να βοηθησει]..η ολη διαδικασια ηταν μιση ωρα μου ειπαν οι δικοι μου ,το μωρο το ειδαν στα δεκα λεπτα...οταν πηγα στο δωματιο δεν αντεχα να ειμαι ξαπλα ηθελα να σηκωθω...12 βγηκα απο το χειρουργειο 2 και 30 περπατουσα...δεν ειναι τιποτα....εγω δεν πονουσα καθολου εσωτερικα,μου ειχε βαλει τα μαντζουνια του ο αναισθησιολογος..πονουσαν μονο τα ραμματα...οταν αεριζεσαι μονο τοτε σε αφηνουν να φας...δραμα..εγω στο σπιτι μετα δεν ειχα βοηθεια ολα μονη μου με τον αντρα μου...οποτε μην αγχωνεσαι καθολου θα πανε ολα καλα θα δεις.....με το καλο...φιλακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...