Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ωορρηξία προχθές, χθες, σήμερα ποτε???????????????


Recommended Posts

Geia soy Lori, eimaste sthn idia fash. Ki egw 31 (31 miso gia thn akribeia) kai prospathoyme 7 mhnes gia mwraki alla tipota akomh :( Mhn ksexnas omws oti akomh ki an ola einai kala, kathe mhna exoyme mono 20-25% pithanothta na sylaboyme. Opote mhn agxwnesai - koita poios milaei... - kai afoy exete kanei tis eksetaseis sas ki einai ola kala tha erthei kai to mwraki!

Dysthxws ki emena exei meiwthei h epithymia moy... Kati prepei na kanoyme gia ayto, den einai wraio...

mikroulaxristos einai polyyyyy nwris gia symptwmata! An arxiseis apo twra na psaxneis gia symptwmata ta trelatheis mexri na erthei h mera poy elpizoyme na MH soy erthei h periodos!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα λορι τελικα εχεις δικιο η πολυ θεληση καμια φορα μπορει να σε τρελανει!!! μακαρι να μην ειναι μονο απο θεληση τα συμπωματα σε ολα τα κοριτσια που προσπαθουμε! φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lori έγραψε:

Παρακαλώ θα ήθελα τα "φώτα" σας.

Προχθές, στις 17/2 το τεστ ωορρηξίας που έκανα εμφάνισε τη "φατσούλα". Είχα επαφές στις 17 και στις 18. Σήμερα νιώθω κάτι τσιμπίματα κάτω στην κοιλιά. Υπάρχει περίπτωση να είναι σήμερα η ωορρηξία?????

Αν ναι, τη βάψαμε....είχα να μπω μέρες, τώρα είδα τις απαντήσεις σας...

έχω πολυκυστικές οωθήκες αλλά ο γιατρός μου είπε οτι δε με επηρεάζουν.

το "τη βάψαμε" το είπα γιατί εκείνη τη μέρα ο άντρας μου δούλευε πρωί, απόγευμα και δε θα είχαμε χρόνο...οχι γιατι δε θέλω :blush:

η αλήθεια είναι βέβαια οτι το άγχος μου έχει μειωσει την ερωτική διάθεση...ψέματα να πω?

παρεπιπτόντως αν και τη μέρα της οωρρηξίας ήρθαμε σε επαφή 3 φορές, σήμερα αδιαθέτησα...

μα γιατι???? :(

Κορίτσια γεια σας κι από εμένα. :) Ήθελα να γράψω κι εγώ την άποψή μου γιατί έχω προσωπική εμπειρία τόσο από τα τεστ ωορρηξίας όσο και από το αγχος του να συλλάβω καθώς και τις πολυκυστικές ωοθήκες.

Lori μου, ακόμα κι αν έκανες ωορρηξία στις 19 Φεβρουαρίου και όχι νωρίτερα και δεν είχες χρόνο για έρωτα εκείνη τη μέρα δεν υπήρχε πρόβλημα γιατί το σπέρμα παραμένει ζωντανο για περίπου 72 ώρες. Βέβαια όσο πιο κοντά στην ωορρηξία τόσο το καλύτερο αλλά και πάλι ήσασταν μέσα. Το ωάριο από την αλλη, δυστυχώς "ζει" μόνον για 8 με 10 ώρες. Τα τεστ ωορρηξίας ανιχνεύουν μια συγκεκριμένη ορμόνη (δεν θυμάμαι το όνομα αυτή τη στιγμή, το γράφει όμως στις οδηγίες) η οποία αρχίζει να ανεβαίνει ΠΡΙΝ την ωορρηξία, οπότε εαν κάνεις έρωτα μέσα στο 24ωρο από την ένδειξη του τεστ θεωρείται ΟΚ. Επίσης γενικά μέσα στο μήνα θεωρείται καλύτερο οι επαφές να είναι μέρα παρά μέρα και όχι καθημερινά γιατί έτσι είναι καλύτερη η ποιότητα του σπέρματος.

Εγώ είχα πολυκυστικές ωοθήκες και απόλυτα ασταθή κύκλο. Προσπαθήσαμε ελεύθερα για 3 μήνες αλλά καθώς δεν έμενα, αποφάσισα να παρακολουθήσω τις γόνιμες ημέρες με τεστ ωορρηξίας. Τα χρησιμοποίησα για 3 τουλάχιστον μήνες και τους 2 πρώτους παρ'όλο που είχε βγει η ένδειξη στο τεστ για ωορρηξία και ήρθαμε σε επαφή τις σωστές μέρες δεν έμενα έγκυος :(!!! Θυμάμαι την απογοήτευσή μου και την αγωνία μου κάθε μήνα!

Το πιο αστείο της υπόθεσης είναι πως κάνεις έρωτα με ραντεβού κάθε φορά εκείνες τις μέρες και αυτό από μόνο του μειώνει την ερωτική διάθεση γιατί δεν υπάρχει αυθορμητισμός :lol:! Πάντως εμείς το αντιμετωπίζαμε με πολύ χιούμορ! Ούτως ή άλλως υπήρχαν άλλες μέρες μέσα στο μήνα που ήμασταν απόλυτα αυθόρμητοι!!!

Τελικά τον 3ο μήνα προσπαθειών (ή 4ο δεν θυμάμαι καλά) έμεινα έγκυος και είχα κάνει ωορρηξία την 24η μέρα του κύκλου!!! Όταν είχαμε απλά ελεύθερες επαφές ούτε που μου είχε περάσει από το μυαλό πως μπορεί να έκανα ωορρηξία εκείνη τη μέρα!!! Γι'αυτό και θεωρώ πως τα τεστ αυτά είναι πολύ χρήσιμα ή εναλλακτικά η παρακολούθηση από το γιατρό σας.

Τέλος, το θέμα του άγχους είναι σίγουρα ιδιαίτερα ανασταλτικός παράγοντας όμως είναι και θέμα ανθρώπου! Εγώ ας πούμε όσο και να μου έλεγαν όλοι να χαλαρώσω δεν ηρεμούσα με τίποτα :ohmy:, μα με τίποτα όμως :blink:!!!

Εύχομαι σε όλες να έχετε σύντομα υπέροχα νέα να μοιραστείτε μαζί μας με οποιονδήποτε τρόπο κι αν προσπαθείτε!!! Θα γίνει, θέλει τη στιγμή του κι αυτό όπως το κάθε τι! Αυτό κατάλαβα κι εγώ!

Σας φιλώ!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια γεια σας!!!Λοιπον εγω αυτο που λεω παντα ειναι μακρια απο το αγχος...αυτο μας εχει φαει!Ουτε αγωνιες τιποτα!!!Ας αφησουμε την φυση να δημιουργησει!!!Οσο το σκεφτομαστε και περιμενουμε ...και κοιταμε μια για συμπτωματα μια για θερμοκρασιες καηκαμε!!!χειροτερα γινομαστε,εκτος κι αν το ελεγχουμε αλλο αυτο...Ας κανουμε τις προσπαθειες μας ηρεμα κι ωραια κι αν θελουμε να παρακολουθησουμε με καποιο τροπο την ωορηξια εχει καλως αλλα για να μας καθησυχαζει οχι για να μας αγχωνει!Και το θαυματακι θα βρεθει στην κοιλιτσα μας!!Ας απολαυσουμε οσο γινεται τον ερωτα μας...χωρις αγχος...και θα ρθει κι αυτο!!

Αγαπη μου εσυ ποια τεστ ωορηξιας χρησιμοποιησες?24η μερα του κυκλου?Με τι κυκλο?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είμαστε λοιπόν αρκετές κοπέλες στην ίδια φάση...καλό αυτό!!!!

δίνουμε κουράγιο η μία στην αλλη..

αγάπη ευχαριστώ που έγραψες, απογοητεύτηκα λίγο γιατί περίμενα οτι θα μείνω κάνοντας τη μέρα της οωρρηξίας, αλλά θα συμβεί μία από τις επόμενες φορές...ελπίζω

τα σπερματοζωάρια ζούνε τόσο πολύ? ΄στο σπερμοδιάγραμμα που έκανε ο άντρας μου μόνο ένα 5% ζούσε μετά από 12 ώρες...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια σας και πάλι!

Λοιπόν Aristina μου εάν θυμάμαι καλά η μάρκα των τεστ ήταν Clearblue, αυτά που έχουν το χαμογελάκι την ημέρα της ωορρηξίας!

Όσο για τον κύκλο μου, όπως είπα δεν ήταν σταθερός, κυμαινόταν από 30 έως και 40 ημέρες! Τη συγκεκριμένη φορά, εφόσον η ωορρηξία έγινε την 24η μέρα, ο κύκλος μου ήταν 38 ημερών. Ο γιατρός μου, μου εξήγησε πως το κομμάτι του κύκλου ΠΡΙΝ την ωορρηξία είναι που ποικίλει στις γυναίκες. Άπαξ και γίνει η ωορρηξία, μετά μετράμε πάντα 14 ημέρες και λογικά ή έρχεται περίοδος ή φαίνεται η πολυπόθητη εγκυμοσύνη με μια εξέταση β-χοριακής!

Όσο είχαμε ελεύθερες επαφές, υπολόγιζα πως έκανα ωορρηξία την 17η με 19η ημέρα του κύκλου. Είχα βγάλει έναν μέσο όρο βάσει του ότι συνήθως – όχι πάντα – είχα κύκλο 32-33 ημερών. Τελικά, όταν άρχισα τα τεστ ωορρηξίας, μόνον τον ένα μήνα ήταν αυτές οι γόνιμες μέρες :ohmy:!!!

Lori μου, τα σπερματοζωάρια ιδανικά ζουν τόσο. Είναι πολύ σημαντικό το ότι κάνατε το σπερμοδιάγραμμα και ξέρετε τι συμβαίνει στην περίπτωσή σας! Εφόσον για 12 ώρες το σπέρμα είναι ΟΚ, δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεστε να κάνετε τρεις φορές την ίδια μέρα γιατί έτσι αποδυναμώνεται. Εκτός βέβαια αν έχετε απίστευτες ορέξεις that day ;)!!! Άλλο αυτό :laugh:!!! Κάτι που ενδυναμώνει επίσης το σπέρμα είναι αποχή για κάποιες μέρες πριν την ωορρηξία, που εσύ θα ξέρεις πότε είναι με τη βοήθεια των τεστ!!! Επίσης φαντάζομαι θα έχεις ακούσει για το μαξιλαράκι κάτω από τη μέση και τα πόδια ψηλά για κανένα μισάωρο τουλάχιστον :silly:! Για μένα που έχω μήτρα με οπίσθια κλίση επιβάλλεται!!! Πάντως ΜΗΝ απογοητεύεσαι που δεν συνέβη. Κι εγώ τον 1ο μήνα έτσι είχα αισθανθεί αλλά μετά κατάλαβα πως είναι στο πρόγραμμα κι αυτό. Το ότι κάνεις έρωτα την ημέρα της ωορρηξίας δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι θα συλλάβεις, δυστυχώς :(!! Σου εύχομαι πάντως ολόψυχα να συμβεί το συντομότερο :cheer:!

Πάντως, συμφωνώ με την Aristina στο ότι η όλη διαδικασία της τόσο στενής παρακολούθησης του κύκλου, της ωορρηξίας κτλ μπορεί να είναι ιδιαιτέρως αγχωτική εάν δεν την ελέγξουμε. Προσωπικά σε εμένα το άγχος πάντα δρούσε δημιουργικά, αυτό όμως δεν σημαίνει πως αυτό ισχύει και για όλους!!!

Σας φιλώ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ ευχαριστω αγαπη μου!Το αγχος γενικα επηρεαζει και διαφορετικα τον καθεναν...καλο ειναι να το αποφευγουμε γιατι δεν ξερουμε αν τυχον μας κανει ζημια....εσενα αγαπη μου σιγουρα δεν σε επηρεασε καθολου!:-)Και με τετοιον κυκλο!Μπραβο σου!!ειναι ατιμο ομως εγω το αποφευγω απλα μονο καμια φορα με πιανει ανυπομονησια και λεω αχ ποτε κι εγω θα κρατησω το παπακι μου αγκαλια!!

Ευχομαι ολοψυχα σε ολα τα κοριτσια να μην περιμενουν αλλο και να ερθει γρηγορα...

Πρωτα ο Θεος...φιλακιααααα :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Lori έγραψε:

είχα να μπω μέρες, τώρα είδα τις απαντήσεις σας...

foteini sakis, ειμαι 31 χρονων (31μισό για την ακρίβεια) και προσπαθούμε εδώ και 7 μήνες.

έχω κάνει προγενετικό έλεγχο και είναι οκ και ο άντρας μου σπερμοδιάγραμμα και είναι επίσης οκ (οχι τέλειο αλλά καλό. έχω πολυκυστικές οωθήκες αλλά ο γιατρός μου είπε οτι δε με επηρεάζουν.

το "τη βάψαμε" το είπα γιατί εκείνη τη μέρα ο άντρας μου δούλευε πρωί, απόγευμα και δε θα είχαμε χρόνο...οχι γιατι δε θέλω :blush:

η αλήθεια είναι βέβαια οτι το άγχος μου έχει μειωσει την ερωτική διάθεση...ψέματα να πω?

παρεπιπτόντως αν και τη μέρα της οωρρηξίας ήρθαμε σε επαφή 3 φορές, σήμερα αδιαθέτησα...

μα γιατι???? :(

mikroulaxristos καμιά φορά δημιουργούμε με το μυαλό μας συμπτώματα και πιστεύουμε οτι τα νιώθουμε στ'αλήθεια. Από τη λαχτάρα μας το παθαίνουμε!!!

μακάρι να είσαι έγκυος!

Lori ΜΟΥ ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ :)

ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΓΧΟΣ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΕΓΚΥΟΥΛΑ,ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΕΣΑΙ;)

ΣΥΖΗΤΗΣΕ ΜΕ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΑ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΣΟΥ ΙΣΩΣ ΕΚΕΙΝΟΣ ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΕΛΤΙΩΣΕΤΕ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ:)

ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ Η ΦΙΛΗ ΜΑΣ Η ΑΓΑΠΗ :)

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΜΟΝΗ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΑΛΕΥΟΥΝ:(

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΑΝΟΥΛΕΣ:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και εγω Πολυκυστηκες έχω  εκανα 1,5 χρόνο να τα καταφέρω να μεινω εγκυος  στα 33 μου έμεινα εγκυος επαρχία μενω και εγω το θέμα γιατρους και εμένα με δυσκολεύει πολύ να μπορεσω να βρω ακόμα και για τον υπέρηχο που πάω κάνω 3 ώρες πάνε έλα για μια απλη εξέταση σε ένα δρόμο χάλια όλο στροφές  σε καταλαβαίνω και εγω έτσι ήμουν οι φίλες μου είχα παιδάκια και μόνο εγω δεν είχα (από αυτές που θέλαμε παιδί ) ενώ πάνω κάτω είχαμε ξεκινήσει μαζί προσπάθειες εκείνες έμειναν έγκυες γέννησαν και εγω ακόμα πάλευα χωρίς κανένα αποτέλεσμα αλλά καποια στιγμή ήρθε και η δικιά μου η σειρά όπως να ξέρεις πως θα έρθει και η δικιά σου απλά πρέπει να βρεις και την σωστή καθοδήγηση 
    • @Diwniνα χαιρεσαι το αστερακι σου!!!! Ναι αυτο το προβλημα.μου οτι εκω με βλεπει απελπισμενη δεν με ακουει νοιωθω. Εκανα τη χαζομαρα να παω κ σε αλλη μια γιατρο εδω στην επαρχια κ εκεινη με εκανε να νοιωσω τοσο ασχημα π πρωτα μ ζητησε τα λεφτα της επισκεψης κ μετα με υφος μου ειπε δε μπορεις να μεινεις εγκυος θες εξωσωματικη κ μ προτεινε κεντρο δικο της κ γω οταν ειπα θα βρω κ αλλους γιατρους μο ο π δε με εδιωξε. Μ ειπε σκεψου να παω σε ψυχιατρο γτ μ εχει γινει εμμονη. Πηρε τοσα λεφτα απο επιεσκεψεις κ καθε φορα μας ελεγε αντε το  αλλο μηνα π θα ρθεις θα μεινεις εγκυος. Καταλαβαινετε οσες κοπελες ζειτε αθηνα το τι γινεται εδω στην επςρχια???? Της τρελης....
    • Μακάρι κορίτσι μου να έχει φωλιάσει το μικρό σας! Εγώ καλά πάω για την ώρα. Έχω όλα τα φυσιολογικά επακόλουθα των 6 μηνών! Εγώ έβαλα 3 μέσα σε 10 μέρες αλλά μάλλον δε μετράει αφού μεγαλώνει και η μπουμπού! Αυτός ο μαγικός ήχος που μας κάνει να τα ξεχνάμε όλα είναι ανεκτίμητης αξίας! Με το καλό κορίτσι μου να την ακούσετε την καρδούλα του σπόρου σας! Ουουουουου... Τέλεια πάει!!! Μπράβο κορίτσι μου. Πότε θα πάτε για υπέρηχο;
    • @arntalia να μην απελπίζεσαι. Σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μ πηρε 26 μηνες βα μεινω εγκυος στο 1ο μ παιδακι. Με εξετασεις, γιατρούς, μια σπερματεγχυση π δ πέτυχε, επιτροπη για εξωσωματικη και ηρθε φυσιολογικα ενα μηνα πριν την εξωσωματικη. Βρες τον κατάλληλο γιατρο που θα σε κατευθυνει κατάλληλα. Όταν τον βρεις θα νιώσεις με καθε εξεταση και με καθε προσπαθεια π θα σ προτείνει οτι βρίσκεσαι ενα βημα πιο κοντα στο στοχο σου. Ευτυχώς η επιστήμη εχει προχωρήσει τοσο που σχεδον καμια γυναικα δ μενει χωρίς παιδακι.
    • Βρεθηκα στη θεση σου πριν 4 χρονια καλη μου Ελενη κι ακομα χειροτερη θα ελεγα! Αποκολληση σακου (δραματικου μεγεθους,) με πληρη ακινησια για 2 μηνες φαντασου,το αιμα να μην σταματαει τις πρωτες μερες,το οποιο εγινε μελλοντικα καφε αλλα επισης το εβλεπα καθε φορα και δεν μπορουσα να το διαχειριστω ψυχολογικα! Κι ομως ολα πηγαν καλα! Οποτε αν τα καταφερα εγω που με ειχαν "ξεγραμμενη",να εισαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις κι εσυ! Μην σκυβεις ουτε να πιασεις χαρτοπετσετα! Μονιμη ξεκουραση και καθολου πιεση! Δεν εχεις μεγαλη αποκολληση αλλα προληπτικα το λεω,οσο δεν ταλαιπωρεισαι καλο θα σου κανει! Τα ουτροτζεσταν βοηθανε αρκετα! Επισης οπως μου ελεγε ο γυναικολογος μου,το καφε οσο κι αν τρομαζει σε ποσοτητα,ειναι παλιο αιμα οποτε δεν ανησυχει!🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...