Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιούνης, μπρατσακια, μπανακια, περιμένουμε πολλά καλοκαιρινά μωράκια!!!🌊⛱️🌊🏖️


Recommended Posts

στις πριν 10 ώρες, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

 Διανύοντας την 7 ή 7και κάτι? Το μόνο που με κρατάει είναι πως την προηγούμενη φορά 5+3 είδαμε σάκο και μικρό λεκιθικο και σήμερα πιο έντονο λεκιθικο. Έβλεπα τις χοριακες μου και είδα ότι με έδειχνε μια βδομάδα πίσω. Μιλησα μαζί του και μου είπε να ξαναπάω Τετάρτη να δούμε αν έχει αλλάξει κάτι και θα αφήσουμε και άλλο χρόνο. Μέσα μου έχω μια ελπίδα. Μακάρι να τα καταφέρει η κουκίδα μου. Δεν ξέρω αν θα αντέξω και 4 η απώλεια. 

Έκανα το λάθος και το είπα και στον γιο μου γιατί κάτι υποψιάστηκε και δεν θέλω να απογοητευτεί. Με ρώτησε πριν τι κάνει το νινι και του είπα δεν είναι πολύ καλά και τον έπιασε παράπονο πως είναι πολύ καιρό μόνος του και θέλει αδερφάκι. Κράτησα τα δάκρυα μου για να μην τον στεναχωρήσω.

Κορίτσι μου εγώ ήμουν 7 και 5ημερων όταν ακούσαμε καρδιά. Εύχομαι ολόψυχα να πάει καλά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!! @Antonia2 Οι εξετασεις μου χθες βγηκαν αρκετα καλυτερες, εχει πεσει η CRP πολυ (απο 25 επεσε 8.2) και η καθιζηση  (απο 70 σε 45)αλλα εξακολουθω και ειμαι πανω απτα ορια ο γαστρεντερολογος μου ειπε καλυτερα να παρω αντιβιωση γιατι φοβαται μην ανεβει η φλεγμονη παλι, ο γυναικολογος οτι αφου κατεβηκε να αποφυγω αντιβιωση- επισης εχω  δοαβασει οτι στην εγκυμοσυνη ανεβασμενη καθιζηση κλπ .. Αποφασισα να μην παρω αντιβιωση κοριτσια και ο θεος βοηθος...!!!! Παρολα αυτα αισθανομαι ατι  ελαφριες ενοχλησει εντερο αν αυξηθουν θα παρω! 

@Raf123 μου πως εισαι σημερα??

@ΜαρίαΔημήτρης Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι σημαινει αυτο που ειδες στον υπερηχο αλλα λυπα,μαι πολυ που εχεις μπει σε αυτον τον προβληματισμο.... Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο το να ξεκουραστεις οσο μπορεις να ηρεμησεις και να φροντισεις εαυτο σου με την εννοια να κανεις οτι μπορεις για να βοηθησεις κατασταση, δεν μπορεις να κανεις πολλα στη συγκεκριμενη περιπτωση...Θα σου πω απο προσωπικη μου εμπειρια οτι σκεψεις οπως΄'' με τιμωρει ο Θεος για κατι κλπ'' τις εχω κανει κι εγω απειρες φορες δυστυχως και δεν βοηθανε καθολου απλα δυσκολευουν περισσοτερο..Μακαρι πραγματικα να πανε ολα καλα κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα🙏🙏🙏❤️❤️❤️ 

μπραβο κοριτσι μου!!!!! 😁❤️❤️ πολυ χαιρομαι που επεσαν οι τιμες!!!! ευχομαι να συνεχιζουν την πτωση και να πας εντος των οριων... ο γαστρεντερολογος που σου προτεινει την αντιβιωση γτ επιμενει τοσο; φοβαται μηπως η φλεγμονη επηρεασει καπου το μωρο; γτ λογω εγκυμοσυνης η αντιβιωση αντενδεικνυται...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Hopemumtobe είπε:

Κοριτσια μου καλημερα!! @Antonia2 Οι εξετασεις μου χθες βγηκαν αρκετα καλυτερες, εχει πεσει η CRP πολυ (απο 25 επεσε 8.2) και η καθιζηση  (απο 70 σε 45)αλλα εξακολουθω και ειμαι πανω απτα ορια ο γαστρεντερολογος μου ειπε καλυτερα να παρω αντιβιωση γιατι φοβαται μην ανεβει η φλεγμονη παλι, ο γυναικολογος οτι αφου κατεβηκε να αποφυγω αντιβιωση- επισης εχω  δοαβασει οτι στην εγκυμοσυνη ανεβασμενη καθιζηση κλπ .. Αποφασισα να μην παρω αντιβιωση κοριτσια και ο θεος βοηθος...!!!! Παρολα αυτα αισθανομαι ατι  ελαφριες ενοχλησει εντερο αν αυξηθουν θα παρω! 

@Raf123 μου πως εισαι σημερα??

@ΜαρίαΔημήτρης Η αληθεια ειναι πως δεν ξερω τι σημαινει αυτο που ειδες στον υπερηχο αλλα λυπα,μαι πολυ που εχεις μπει σε αυτον τον προβληματισμο.... Η αληθεια ειναι οτι εκτος απο το να ξεκουραστεις οσο μπορεις να ηρεμησεις και να φροντισεις εαυτο σου με την εννοια να κανεις οτι μπορεις για να βοηθησεις κατασταση, δεν μπορεις να κανεις πολλα στη συγκεκριμενη περιπτωση...Θα σου πω απο προσωπικη μου εμπειρια οτι σκεψεις οπως΄'' με τιμωρει ο Θεος για κατι κλπ'' τις εχω κανει κι εγω απειρες φορες δυστυχως και δεν βοηθανε καθολου απλα δυσκολευουν περισσοτερο..Μακαρι πραγματικα να πανε ολα καλα κοριτσι μου, στο ευχομαι ολοψυχα🙏🙏🙏❤️❤️❤️ 

Καλημέρα κορίτσι μου!! Χαίρομαι πολύ που έπεσαν οι τιμές σου!! Ξεκουρασου και όλα καλά θα πάνε! Εγω είμαι καλά ήρθε η μαμα μου με πήρε από τον αδερφό μου κ πάμε σπίτι! Θα μείνω στην μαμα μου σήμερα…ευτυχως όλα καλά κ το αιμα π είχα χθες έγινε καφέ! Ο πόνος έφυγε…αλλά προληπτικά θα συνεχίσω την αντιβίωση δια στόματος για μια εβδομάδα και θα τα πούμε με την γιατρο αν όλα είναι καλά την Δευτέρα! Συνεχίζω βιταμίνες σίδηρο φιλικό οξύ και θα προσθέσω μαγνησιο! Κ τα υποθετα προγεστερονης στον κόλπο! Αυτά! Την ασπιρίνη την κόβουμε για λίγο και βλέπουμε! Αν συνεχίσει ο πόνος θα σου ελεγα να παρεις την αντιβίωση γιατί η φλεγμονή προκαλεί και πυρετό και μετά εχεις αλλες συνέπειες! Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά κορίτσι μου!!!! 😊😊😊🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️
 

το ινομυωμα το παρακολουθείτε;;; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Εχει σημασία δυστυχώς το σχήμα, ειναι κακός προγνωστικός δείκτης χωρίς όμως να σιγουρευει κάτι εκτός αν είναι και πολύ μεγάλος και δεν έχει φανεί ακόμα έμβρυο. @ΜαρίαΔημήτρηςΓια να είναι σίγουρο ότι δεν προχωράει θέλει να περάσουν 2 εβδομάδες από τον υπέρηχο που πρωτοείδατε σάκο χωρίς λεκιθικο ασκό ή 11 μέρες από σάκο με λεκιθικο ασκό. 

Εννοώ ότι είναι λογικό να μην είναι ενθαρρυντικός ο γιατρός αλλά υπάρχει ακόμα ελπίδα. 

Εμενα δεν μου είπε κάτι για τον σάκο που είναι μακρόστενος και όχι στρογγυλός.. έβαλα φωτο πως ειναι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Antonia2 είπε:

μπραβο κοριτσι μου!!!!! 😁❤️❤️ πολυ χαιρομαι που επεσαν οι τιμες!!!! ευχομαι να συνεχιζουν την πτωση και να πας εντος των οριων... ο γαστρεντερολογος που σου προτεινει την αντιβιωση γτ επιμενει τοσο; φοβαται μηπως η φλεγμονη επηρεασει καπου το μωρο; γτ λογω εγκυμοσυνης η αντιβιωση αντενδεικνυται...

Υπάρχουν συμβατές αντιβιωσεις αντωνια μου.. εγω έπαθα ωτίτιδα στον μικρό και δεν μπορούσα να μην πάρω..  ειμουν στο 1ο τρίμηνο κιολας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Καλημέρα κορίτσια ❤️❤️ Πως είστε;; @ΜαρίαΔημήτρηςμου πως είσαι;; Καλύτερα; 

Καλημέρα κοριτσι μου, είμαι λίγο καλύτερα, είπα πως δεν μπορώ να κάνω κάτι, ότι είναι να γινει θα γίνει αλλά ελπίζω σε ένα θαύμα. Θα πάω αύριο πάλι να με δει και θα κλείσω να πάω από βδομάδα και σε άλλον γιατρό .Χαίρομαι πολύ που είσαι καλύτερα. Σήμερα έχω πάλι σύμπτωμα αλλά όχι τόσο έντονα εκτός αν είναι η ιδέα μου, έχω ελαφρά πινάκια περιόδου και αναγουλα έντονη αλλά όχι συνεχόμενη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Εμενα δεν μου είπε κάτι για τον σάκο που είναι μακρόστενος και όχι στρογγυλός.. έβαλα φωτο πως ειναι

Ξέρουν οι γιατροί να κρίνουν πότε είναι δυσοίωνα επίπεδος και πότε είναι απλά λίγο πιεσμένος και βγαίνει έτσι. Μεταβλητό σχήμα έχουν οι σακοι γενικά. Μια θα είναι έτσι μια αλλιώς. Κι εμένα ήταν κάπως μακρόστενος στην αρχή. Και επίσης άργησα να δω έμβρυο και να ακούσω καρδούλα ενώ είχα πολύ υψηλές χοριακες. Αλλά όχι εκτός των ορίων. Οπότε απλά ο γιατρός ήταν συγκρατημένος με τη λογική ότι μαλλον έχω απλά μεγάλο κύκλο (που το ήξερα κιόλας). Πάντα στην αρχή αρχή όμως ειναι πιθανό να μην πάει καλά και οι γιατροί είναι συγκρατημένοι γιατί προφανώς θα έχουν δει άπειρες αντιστοιχες καταστάσεις στην καριέρα τους. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις Just now, ο/η ΜαρίαΔημήτρης είπε:

Καλημέρα κοριτσι μου, είμαι λίγο καλύτερα, είπα πως δεν μπορώ να κάνω κάτι, ότι είναι να γινει θα γίνει αλλά ελπίζω σε ένα θαύμα. Θα πάω αύριο πάλι να με δει και θα κλείσω να πάω από βδομάδα και σε άλλον γιατρό .Χαίρομαι πολύ που είσαι καλύτερα. Σήμερα έχω πάλι σύμπτωμα αλλά όχι τόσο έντονα εκτός αν είναι η ιδέα μου, έχω ελαφρά πινάκια περιόδου και αναγουλα έντονη αλλά όχι συνεχόμενη.

Εγώ νομίζω όλα καλά είναι κ ίσως άδικα σε άγχωσε! Καλά κανείς κ θα πας και αλλου να παρεις μια δεύτερη γνώμη!! Να σκέφτεσαι θετικά ότι όλα καλά είναι!!! ❤️❤️❤️ Και όσο το λιγότερο άγχος, δεν λεω να μην αγχώνεσαι γιατί είναι απίθανο αλλά προσπάθησε να το διαχειριστείς 🙏❤️❤️ Θα προσευχηθώ για σένα οπως κ για ολες μας 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Nandia- είπε:

Υπάρχουν συμβατές αντιβιωσεις αντωνια μου.. εγω έπαθα ωτίτιδα στον μικρό και δεν μπορούσα να μην πάρω..  ειμουν στο 1ο τρίμηνο κιολας

Ναι έχει 2-3 νομίζω συμβατες δεν έχει πολλες! Εγώ γενικά έχω να πάρω αντιβίωση από το καιρό που ήμουν μικρή! Και ξανά πήρα τώρα με την ουρολοίμωξη κ τώρα με το ινομυωμα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Ξέρουν οι γιατροί να κρίνουν πότε είναι δυσοίωνα επίπεδος και πότε είναι απλά λίγο πιεσμένος και βγαίνει έτσι. Μεταβλητό σχήμα έχουν οι σακοι γενικά. Μια θα είναι έτσι μια αλλιώς. Κι εμένα ήταν κάπως μακρόστενος στην αρχή. Και επίσης άργησα να δω έμβρυο και να ακούσω καρδούλα ενώ είχα πολύ υψηλές χοριακες. Αλλά όχι εκτός των ορίων. Οπότε απλά ο γιατρός ήταν συγκρατημένος με τη λογική ότι μαλλον έχω απλά μεγάλο κύκλο (που το ήξερα κιόλας). Πάντα στην αρχή αρχή όμως ειναι πιθανό να μην πάει καλά και οι γιατροί είναι συγκρατημένοι γιατί προφανώς θα έχουν δει άπειρες αντιστοιχες καταστάσεις στην καριέρα τους. 

Σίγουρα συμφωνώ κ για τον σάκο αλλά και για όλα όσα ειπες, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να σε αγχώσουν όταν σου λένε το δεδομένο, εγώ πχ αντέχω να μου πει ο γιατρος αυτά είναι τα δεδομένα μας κ το προτιμώ κιολας αλλά αντέχω να το ακούσω! Αν και η γιατρος μου πάντα είναι καθησυχαστική! Όμως έχει ασθενεις που δε το αντέχουν, όταν είναι συγκρατημένοι και ούτε σίγουροι από την αρχή καλύτερα να καθησυχάσουν την ασθενή και απλά να πούνε «θα το δούμε ξανά να του δώσουμε λίγο χρόνο» κάτι τέτοιο πχ! Σίγουρα δεν ξέρω ποιο από τα δυο είναι σωστά αλλά όταν δεν είναι σίγουροι καλύτερα να μην αγχώνουν την ασθενή! Τώρα άμα είναι σίγουροι για μια κατάσταση εννοείται θα το πουνε δεν θα κοροϊδεύουν την ασθενή 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Σίγουρα συμφωνώ κ για τον σάκο αλλά και για όλα όσα ειπες, αλλά δεν ξέρω αν πρέπει να σε αγχώσουν όταν σου λένε το δεδομένο, εγώ πχ αντέχω να μου πει ο γιατρος αυτά είναι τα δεδομένα μας κ το προτιμώ κιολας αλλά αντέχω να το ακούσω! Αν και η γιατρος μου πάντα είναι καθησυχαστική! Όμως έχει ασθενεις που δε το αντέχουν, όταν είναι συγκρατημένοι και ούτε σίγουροι από την αρχή καλύτερα να καθησυχάσουν την ασθενή και απλά να πούνε «θα το δούμε ξανά να του δώσουμε λίγο χρόνο» κάτι τέτοιο πχ! Σίγουρα δεν ξέρω ποιο από τα δυο είναι σωστά αλλά όταν δεν είναι σίγουροι καλύτερα να μην αγχώνουν την ασθενή! Τώρα άμα είναι σίγουροι για μια κατάσταση εννοείται θα το πουνε δεν θα κοροϊδεύουν την ασθενή 

Κι εγώ θεωρώ ότι είναι άλλο το συγκρατημένοι και άλλο το σου λένε τα χειρότερα χωρίς να είναι σίγουροι ή να κινδυνολογουν. Το να σε καθησυχάσει ενώ πιστεύει ότι μάλλον δε θα προχωρήσει μου φαίνεται περίεργο. Μπορει να σου πει έχουμε κάποιες μέρες ακόμα να δούμε πώς θα πάει, χωρίς κάποιον σχολιασμό περαιτέρω αλλά συνήθως δεν αρκούμαστε σε αυτό. Βγάζουμε και συμπεράσματα από το ύφος, ρωτάμε παραπάνω πράγματα κλπ. Εμένα πχ στην αρχή κάθε φορά που πήγαινα μέχρι την αυχενική έλεγε όλα δείχνουν να πηγαίνουν μια χαρά και ένιωθα ότι είμαστε συγκρατημένα αισιόδοξοι, αλλά κρατάει μια πισινή. Μετά ήταν όλα μια χαρά χωρίς να είμαστε συγκρατημένοι πια και ήταν επίσης ευδιάκριτο. Και σε κάποια φάση του είχα πει αν δεν έβλεπες κάτι οκ θα το έλεγες από την αρχή χωρίς να είσαι σίγουρος και μου είπε είμαι γιατρός, δεν είμαι ο μπαμπάς σου. Αν δω κάτι που να θα με προβληματισει οφείλω να στο πω και να το διερευνησουμε. Και έχει δίκιο. Δε γίνεται ο γιατρός να σε καθησυχάζει όταν δεν πηγαίνει καλά. Χαλάει και τη σχέση εμπιστοσύνης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 λεπτά, ο/η MyNa είπε:

Κι εγώ θεωρώ ότι είναι άλλο το συγκρατημένοι και άλλο το σου λένε τα χειρότερα χωρίς να είναι σίγουροι ή να κινδυνολογουν. Το να σε καθησυχάσει ενώ πιστεύει ότι μάλλον δε θα προχωρήσει μου φαίνεται περίεργο. Μπορει να σου πει έχουμε κάποιες μέρες ακόμα να δούμε πώς θα πάει, χωρίς κάποιον σχολιασμό περαιτέρω αλλά συνήθως δεν αρκούμαστε σε αυτό. Βγάζουμε και συμπεράσματα από το ύφος, ρωτάμε παραπάνω πράγματα κλπ. Εμένα πχ στην αρχή κάθε φορά που πήγαινα μέχρι την αυχενική έλεγε όλα δείχνουν να πηγαίνουν μια χαρά και ένιωθα ότι είμαστε συγκρατημένα αισιόδοξοι, αλλά κρατάει μια πισινή. Μετά ήταν όλα μια χαρά χωρίς να είμαστε συγκρατημένοι πια και ήταν επίσης ευδιάκριτο. Και σε κάποια φάση του είχα πει αν δεν έβλεπες κάτι οκ θα το έλεγες από την αρχή χωρίς να είσαι σίγουρος και μου είπε είμαι γιατρός, δεν είμαι ο μπαμπάς σου. Αν δω κάτι που να θα με προβληματισει οφείλω να στο πω και να το διερευνησουμε. Και έχει δίκιο. Δε γίνεται ο γιατρός να σε καθησυχάζει όταν δεν πηγαίνει καλά. Χαλάει και τη σχέση εμπιστοσύνης. 

Συμφωνώ αυτό λεω ότι με τον τρόπο του ο γιατρος να σου πει τον προβληματισμό αλλά χωρις να σου προκαλέσει άγχος χωρις λόγο αυτό λεω αφού ήδη αποκτησατε την σχέση εμπιστοσύνης! Ότι ο γιατρος είναι γιατρος κ όχι μπαμπας συμφωνώ! Τώρα να δει κάτι κ να σου λέει μια χαρά όλα ενώ δεν είναι όχι δεν συμφωνώ είναι περίεργο λες κ εσυ! Αλλά να μην είναι σίγουρος και να στο πει με τρόπο χωρις ομως να σου προκαλέσει άγχος… δε νομίζω να υπάρχουν γιατροί που να βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά κ δεν θα προχωρήσει να σου λέει το αντίθετο (έτσι θέλω να πιστεύω). Κ εμένα η γιατρος της αυχενικής μου είπε τον προβληματισμό της για τους παλμούς του μωρού αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολική κ με άγχωσε! Όταν μίλησα με την γιατρο μου, μου είπε έλα να κάνουμε το νιπτ να το ξανά ακούσουμε και να μιλήσουμε από κοντά! Όταν μίλησα μαζί της η αλήθεια είναι ότι με καθησύχασε αρκετά…τώρα π έτυχε αυτό με το αιμα μου λέει ξεκινάς σιγά σιγά κ έρχεσαι στην κλινικη θα σε παραλάβουν οι μαίες και θα έρθω κ εγώ! Μην αγχώνεσαι θα είναι από το ινομυωμα! Δεν μου είπε πχ ισως να άνοιξε ο τράχηλος κ κάνει συσπάσεις η μήτρα για αυτό πονασ Πολύ κ έλα τρέχοντας! Αν μου έλεγε έτσι εννοείται θα είχα λιποθυμήσει 🤣🤣🤣 κ όταν πήγα εκεί κ ήρθε μετά από 1 ώρα περίπου μου λέει θα κάνουμε κ κολπικο γιατί θέλω να δω και τον τράχηλο…κ μου τα εξήγησε όλα ήρεμα αφού είδε ότι όλα είναι μια χαρά! Ομως δε νομίζω να έβλεπα πχ κάτι κ να μη μ το έλεγε 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Raf123 είπε:

Συμφωνώ αυτό λεω ότι με τον τρόπο του ο γιατρος να σου πει τον προβληματισμό αλλά χωρις να σου προκαλέσει άγχος χωρις λόγο αυτό λεω αφού ήδη αποκτησατε την σχέση εμπιστοσύνης! Ότι ο γιατρος είναι γιατρος κ όχι μπαμπας συμφωνώ! Τώρα να δει κάτι κ να σου λέει μια χαρά όλα ενώ δεν είναι όχι δεν συμφωνώ είναι περίεργο λες κ εσυ! Αλλά να μην είναι σίγουρος και να στο πει με τρόπο χωρις ομως να σου προκαλέσει άγχος… δε νομίζω να υπάρχουν γιατροί που να βλέπουν ότι κάτι δεν πάει καλά κ δεν θα προχωρήσει να σου λέει το αντίθετο (έτσι θέλω να πιστεύω). Κ εμένα η γιατρος της αυχενικής μου είπε τον προβληματισμό της για τους παλμούς του μωρού αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολική κ με άγχωσε! Όταν μίλησα με την γιατρο μου, μου είπε έλα να κάνουμε το νιπτ να το ξανά ακούσουμε και να μιλήσουμε από κοντά! Όταν μίλησα μαζί της η αλήθεια είναι ότι με καθησύχασε αρκετά…τώρα π έτυχε αυτό με το αιμα μου λέει ξεκινάς σιγά σιγά κ έρχεσαι στην κλινικη θα σε παραλάβουν οι μαίες και θα έρθω κ εγώ! Μην αγχώνεσαι θα είναι από το ινομυωμα! Δεν μου είπε πχ ισως να άνοιξε ο τράχηλος κ κάνει συσπάσεις η μήτρα για αυτό πονασ Πολύ κ έλα τρέχοντας! Αν μου έλεγε έτσι εννοείται θα είχα λιποθυμήσει 🤣🤣🤣 κ όταν πήγα εκεί κ ήρθε μετά από 1 ώρα περίπου μου λέει θα κάνουμε κ κολπικο γιατί θέλω να δω και τον τράχηλο…κ μου τα εξήγησε όλα ήρεμα αφού είδε ότι όλα είναι μια χαρά! Ομως δε νομίζω να έβλεπα πχ κάτι κ να μη μ το έλεγε 

Κι εγώ συμφωνώ. Πολλοί γιατροί είναι ακραίοι. Ενας γιατρός έκανε διάγνωση καρκίνου στη μαμά μιας φίλης μου από τις αιματολογικες (αν είναι ποτέ δυνατόν χωρίς απεικονιστικη μέθοδο να κάνει διάγνωση καρκίνου) και τους το είπε κιόλας με πιθανότητες 5ετους επιβίωσης 2% και τελικά είχε απλά κύστες. Δε λέμε τώρα να πετύχεις αυτόν τον τύπο που κάποιος πρέπει να του πάρει το πτυχίο. Ούτε να σε αγχώνει χωρίς λόγο. Και η δική σου της αυχενικής ήταν υπερβολική με τους παλμούς,αλλα το αποτέλεσμα προέκυψε και από τις αιματολογικες. Σε αυτή την περίπτωση με ψυχραιμία λες έχουμε κάποιους δείκτες που χαλάνε τα ποσοστά και καλύτερα να κάνεις περαιτέρω έλεγχο για σιγουριά. Και πάλι βέβαια οι πιθανότητες είναι φουλ με το μέρος σου οπότε δε χρειαζόταν να σε πανικοβαλει σίγουρα. Τώρα αν δε βλέπει καθόλου έμβρυο θα σου πει δε βλέπω. Στη συγκεκριμένη περίπτωση θεωρώ ότι κανονικά αφού στις 5 εβδομάδες δεν είδαν έμβρυο έπρεπε να βάλουν επόμενο ραντεβού απευθείας σε 10-12 μερες ώστε να είναι σίγουρος ο υπέρηχος και να μη μεσολαβήσει αυτή η περίοδος άγχους που μεσολαβεί τώρα και να μην ταλαιπωρείται η Μαρία. Εγώ όταν πήγα στις 5+κάτι εβδομάδες και δεν είδαμε έμβρυο είχα φαγωθεί να το ξαναδούμε σε λίγες μέρες μήπως εμφανιστεί και ο γιατρός μου το ξέκοψε κι έβαλε ραντεβού σε 2 εβδομάδες γιατί έλεγε ότι αν δεν εμφανιστεί σε ενδιάμεσο ραντεβού θα αγχωθω χωρίς να είμαστε σίγουροι ότι δε θα εμφανιστεί πιο μετά. Τότε δεν ήξερα ακόμα και τον αλγόριθμο που χρησιμοποιουν για το βιώσιμη - μη βιώσιμη κύηση και ήμουν σε γκρίνια ότι είναι υπερβολικός. Τώρα το καταλαβαίνω. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η MyNa είπε:

Ξέρουν οι γιατροί να κρίνουν πότε είναι δυσοίωνα επίπεδος και πότε είναι απλά λίγο πιεσμένος και βγαίνει έτσι. Μεταβλητό σχήμα έχουν οι σακοι γενικά. Μια θα είναι έτσι μια αλλιώς. Κι εμένα ήταν κάπως μακρόστενος στην αρχή. Και επίσης άργησα να δω έμβρυο και να ακούσω καρδούλα ενώ είχα πολύ υψηλές χοριακες. Αλλά όχι εκτός των ορίων. Οπότε απλά ο γιατρός ήταν συγκρατημένος με τη λογική ότι μαλλον έχω απλά μεγάλο κύκλο (που το ήξερα κιόλας). Πάντα στην αρχή αρχή όμως ειναι πιθανό να μην πάει καλά και οι γιατροί είναι συγκρατημένοι γιατί προφανώς θα έχουν δει άπειρες αντιστοιχες καταστάσεις στην καριέρα τους. 

Εμενα στις 7&4 βδ που είδαμε έμβρυο μόνο που δεν τσιριξε από την χαρά της.. φώναζε συγχαρητήρια.. δεν ασχολήθηκε με τον σάκο.. ακουσαμε καρδούλα και όχι μια φορά.. μου λέει να ακούσουμε ξανά..  σαν να μην χορτανε να την ακούει.. εγω ειμουν πιο συγκρατημένη.. η γιατρός με τον αντρα μου μόνο πάρτι δεν έκαναν και όταν φεύγαμε μας λέει καλή μας επιτυχία ο Θεός βοηθός 

 

στις πριν 4 ώρες, ο/η Raf123 είπε:

Ναι έχει 2-3 νομίζω συμβατες δεν έχει πολλες! Εγώ γενικά έχω να πάρω αντιβίωση από το καιρό που ήμουν μικρή! Και ξανά πήρα τώρα με την ουρολοίμωξη κ τώρα με το ινομυωμα! 

Εγω νομίζω έπινα ογκμετιν.. δεν ξέρω ποιες άλλες εινσι συμβατες 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 20/6/2022 at 10:35 ΠΜ, ο/η evaioan είπε:

Εμένα μεγάλωσε στην αρχή της εγκυμοσύνης και μου κάνει εντύπωση ότι ενώ οι εμβρυολογοι μου λένε ότι αφού γεννήσω θα μειωθεί ξανά ειδικά αν θελήσω να θηλασω ο γυναικολόγος μου είπε 6 μήνες μετά τη γέννα έλα να το δούμε μήπως το αφαιρέσουμε. Εν τω μεταξύ είναι στον πυθμένα της μήτρας, αν μειωθεί όπως ήταν στα 3 εκ. δεν ενοχλεί για άλλη εγκυμοσύνη. Τι να πω; νομίζω ότι οι μελέτες στο κομμάτι ινομυωματα και εγκυμοσύνη δεν είναι ξεκάθαρες. 

Αν θηλάσεις λογικά δεν θα έχεις περίοδο για μήνες, δε συμβαίνει σε όλες δυστυχώς αλλά είναι το πιο πιθανό. Οπότε θα είσαι ουσιαστικά σε εμμηνόπαυση κ αυτά όλα μικραίνουν επειδή δεν έχουμε ορμόνες εκείνη την περίοδο. Εγώ γέννησα Φλεβάρη κ είδα περίοδο Οκτώβρη! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Nandia- είπε:

Υπάρχουν συμβατές αντιβιωσεις αντωνια μου.. εγω έπαθα ωτίτιδα στον μικρό και δεν μπορούσα να μην πάρω..  ειμουν στο 1ο τρίμηνο κιολας

Α κοριτσια μου ειμαι ασχετη...☺️ οσο ζεις, μαθαινεις!!!❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια sos  χθες 12η ημέρα ήρθα σε επαφή πρωί μετά το βραδάκι έκανα  τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά αυτό το μήνα και βγήκε εντελώς θετικό κάπου στις 12 το βράδυ ήρθα σε επαφή πάλι το βράδυ μετα το τεστ … σήμερα το πρωί δ ήρθα σε επαφή … θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί .. η γυναικολόγος μ είχε  πει πταν δεις θετικό τεστ να έρθεις σε επαφή τότε και μετά από 36 ώρες … άρα 36 ώρες είναι αύριο στις 12 το μεσημεράκι …. 
καμία συμβουλή ;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η SUNY είπε:

Κορίτσια sos  χθες 12η ημέρα ήρθα σε επαφή πρωί μετά το βραδάκι έκανα  τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά αυτό το μήνα και βγήκε εντελώς θετικό κάπου στις 12 το βράδυ ήρθα σε επαφή πάλι το βράδυ μετα το τεστ … σήμερα το πρωί δ ήρθα σε επαφή … θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί .. η γυναικολόγος μ είχε  πει πταν δεις θετικό τεστ να έρθεις σε επαφή τότε και μετά από 36 ώρες … άρα 36 ώρες είναι αύριο στις 12 το μεσημεράκι …. 
καμία συμβουλή ;;;;

Συμβουλή: να μην το σκέφτεσαι τόσο με το ρολόι και να το ευχαριστηθείτε. Το σεξ είναι ωραίο πράγμα 🎉 ευκαιρία το θετικό τεστ να κάνετε έξτρα πυκνά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμπληρώσω ότι μετά στην εγκυμοσύνη είναι και πιο δύσκολο το σεξ κι εμείς που δε σταματήσαμε ποτέ. Και έτσι λένε και για μετά, αφού γεννήσουμε. Μου λείπει να κάνω σεξ χωρίς προσοχή. Οι μη εγκυουλες απολαύστε το! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η Tokyo είπε:

Αν θηλάσεις λογικά δεν θα έχεις περίοδο για μήνες, δε συμβαίνει σε όλες δυστυχώς αλλά είναι το πιο πιθανό. Οπότε θα είσαι ουσιαστικά σε εμμηνόπαυση κ αυτά όλα μικραίνουν επειδή δεν έχουμε ορμόνες εκείνη την περίοδο. Εγώ γέννησα Φλεβάρη κ είδα περίοδο Οκτώβρη! 

Εμένα 19 μήνες μετά ήρθε περίοδος στον δεύτερο μου γιο με τον θηλασμό ☺️☺️☺️ ήταν τέλεια είχα ησυχάσει  από το αίμα κάθε μήνα 😆😆

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 26 λεπτά, ο/η SUNY είπε:

Κορίτσια sos  χθες 12η ημέρα ήρθα σε επαφή πρωί μετά το βραδάκι έκανα  τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά αυτό το μήνα και βγήκε εντελώς θετικό κάπου στις 12 το βράδυ ήρθα σε επαφή πάλι το βράδυ μετα το τεστ … σήμερα το πρωί δ ήρθα σε επαφή … θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί .. η γυναικολόγος μ είχε  πει πταν δεις θετικό τεστ να έρθεις σε επαφή τότε και μετά από 36 ώρες … άρα 36 ώρες είναι αύριο στις 12 το μεσημεράκι …. 
καμία συμβουλή ;;;;

Λοιπόν πήγα γυναικολόγο την Πέμπτη που μας πέρασε και μου είπε ξεκινάς με τεστ ωορρηξίας.. Θα κάνεις καθημερινά από την 11η ημέρα και μετά βάση κύκλου και μόλις το δεις θετικό, μετά την επόμενη ημέρα (μετά από 24 ώρες) και την μεθεπόμενη θα κάνεις σεξ... Αυτή ήταν η οδηγία του 😁😁😁 και εγώ κοντά στις γονιμες είμαι ακόμα δεν βρήκα γόνιμη εγώ ... Αντε κορίτσι πάμε δυνατά μαζί 😘😘😘😘 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια τι κάνετε; 
εγω σήμερα πήγα για Doppler ευτυχώς τελικά πήγαν όλα καλά 

ειδαμε αν τρέφεται από τον πλακούντα σωστά και ευτυχώς είναι εντάξει το μωρο τρέφεται.. μου είπε ότι είναι λίγο πιο μικρό αλλά χωρίς όμως να σημαίνει ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα 

τον ρώτησα αν θα χρειαστεί να την ξανά κάνω την εξέταση αυτός μου είπε όχι δεν πιστεύω να χρειαστεί.. εκτός αν τώρα το ζητήσει ο γιατρός σου να το ξανά δούμε γιατί μπορεί να μην του βγαίνει κάποια μέτρηση..

όποτε όλα καλά ευτυχώς έφυγε ένα άγχος είναι αλήθεια (βέβαια μέχρι να γεννήσω λίγο θα υπάρχει ) την άλλη βδομάδα θα ξανά πάω στον γιατρό μου να με δει  

@Raf123 ωραία κοπέλα μου χαίρομαι που πας καλύτερα κανε λίγο υπομονή και σιγά σιγά θα φύγουν και τα καφέ θα ξεκουραστείς κιολας πιστευω θα πάνε όλα καλά 😊 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 35 λεπτά, ο/η SUNY είπε:

Κορίτσια sos  χθες 12η ημέρα ήρθα σε επαφή πρωί μετά το βραδάκι έκανα  τεστ ωορρηξίας πρώτη φορά αυτό το μήνα και βγήκε εντελώς θετικό κάπου στις 12 το βράδυ ήρθα σε επαφή πάλι το βράδυ μετα το τεστ … σήμερα το πρωί δ ήρθα σε επαφή … θα προσπαθήσω να έρθω σε επαφή σήμερα το βράδυ και αύριο το πρωί .. η γυναικολόγος μ είχε  πει πταν δεις θετικό τεστ να έρθεις σε επαφή τότε και μετά από 36 ώρες … άρα 36 ώρες είναι αύριο στις 12 το μεσημεράκι …. 
καμία συμβουλή ;;;;

Εγώ την ημέρα που είχα θετικό τεστ ωορρηξίας ήταν απόγευμα..ήρθα σε επαφή τις δύο προηγούμενες και την ίδια μέρα το βράδυ 

Τώρα μπήκαμε 7 ο. 🥰🥰🥰🥰  Πιστεύω οι επαφές σου είναι πολύ καλές. Να κάνεις και σήμερα το απόγευμα προς βράδυ και όλα καλά θα πάνε. Αλλά η χθεσινή η πρωινή και η βραδινή ήταν πολύ καλές. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...