Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 3 λεπτά, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Συγχαρητήρια, πολύ καλά πήγες! Μέσα σ αυτές είναι τα παιδάκια σου! 

Σε ευχαριστώ πολύ 🙏🏻 Ναι αυτό σκέφτομαι, χαλάλι οτι περνάμε κορίτσια. Αυτή η χαρά δεν συγκρίνεται με τίποτα

@misofeggaro μου λυπάμαι πολύ, σου στέλνω μια αγκαλιά και να ξέρεις σε θαυμάζω πολύ 🙏🏻  πάρε βαθιά ανάσα και κάνε αυτό που λεει καρδιά σου. Εγώ το Σαββατοκύριακο θα πάω να ευχαριστήσω την Αγία μου που με βοήθησε και θα ανάψω το κεράκι μου για όλες σας♥️♥️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 1 ώρα, ο/η misofeggaro είπε:

Σκέφτομαι μήπως κάνω prp όπως το @Lacostaki

Και υπομονή θέλει και λεφτά και χρόνο. 

3 κυκλους έχω κάνει, με κλομιφεν και outrogestan και ovitrele. 

Στον πρώτο πήραμε ένα, στον δεύτερο δύο και τώρα δύο αλλά μόνο το ένα άξιζε. Και δεν έχω κανένα παγωτινι. 

Θα δω πως θα συνεχίσω, το πρόβλημα είναι και ότι δεν έχουμε άλλο σπέρμα και δεν ξέρω πως θα πείσω τον σύζυγο για παρακέντηση ή να δώσει και άλλη φορά. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο σήμερα..... 

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ όπως έχω ξανά πει το prp το έκανα εντελώς δωρεάν και τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν ποτέ θα γίνει το δεύτερο που θα είναι και αυτό δωρεαν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro μου καταλαβαίνω την απογοήτευση σου, δυστυχώς ο φυσικός θέλει υπομονή και επιμονή... 

Φιλική συμβουλή μη μπλέξεις με prp... Eιναι ακόμα σε ερευνητικό επίπεδο και με αμφιλεγόμενα αποτελέσματα. 

Συμφωνώ με @Γιάννα 36 ζήτησε από τον ντοκτορ να πάτε σε τροποποιημένο φυσικό λίγο πιο επιθετικά. 

Τώρα για τον σύζυγο εννοείται ότι ο καλύτερος τρόπος είναι να δώσει ο ίδιος δείγμα από το να γίνει παρακέντηση αυτού. Όλο αυτό έτσι κι αλλιώς είναι προσπάθεια και των δυο όχι μόνο του ενός. 

 Υπομονή κορίτσι μου.... Θέλει γερά νεύρα η εξωσωματική γενικά πόσο μάλλον οι φυσικοί... 

στέλνω όλη μου τη θετική σκέψη πάνω σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου εγώ όπως έχω ξανά πει το prp το έκανα εντελώς δωρεάν και τώρα περιμένω να με ειδοποιήσουν ποτέ θα γίνει το δεύτερο που θα είναι και αυτό δωρεαν

Τα φάρμακα από επιτροπή τα έχεις πάρει σωστά? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Σκέφτομαι μήπως κάνω prp όπως το @Lacostaki

Και υπομονή θέλει και λεφτά και χρόνο. 

3 κυκλους έχω κάνει, με κλομιφεν και outrogestan και ovitrele. 

Στον πρώτο πήραμε ένα, στον δεύτερο δύο και τώρα δύο αλλά μόνο το ένα άξιζε. Και δεν έχω κανένα παγωτινι. 

Θα δω πως θα συνεχίσω, το πρόβλημα είναι και ότι δεν έχουμε άλλο σπέρμα και δεν ξέρω πως θα πείσω τον σύζυγο για παρακέντηση ή να δώσει και άλλη φορά. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο σήμερα..... 

Κριμα που δεν γονιμοποιήθηκε θέλω να πιστεύω πως θα έρθει σύντομα ένας καλύτερος κύκλος. Να κάνεις κ prp δεν ξέρω το κόστος στο δημόσιο νοσοκομείο αλλά κ στο ελάχιστο να βοηθήσει κέρδος είναι. Όσο για το σύζυγό αντιλαμβάνομαι ότι δε νιωθει άνετα με τη διαδικασία αλλά κ πως να γίνει; μήπως για εμας είναι πιο εύκολο; Πάρε μια ανάσα σήμερα και τις επόμενες μέρες λίγο πιο ψύχραιμα με καθαρό μυαλό τα συζητατε κ προχωράτε.  Μια αγκαλιά ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η marinaP είπε:

Καλησπέρα κορίτσια μου! Σήμερα με πήραν,μου ειπαν οτι κατεψυξαν 11 βλαστοκυστες 6 ημερών!! Οι 6 από αυτές ΑΑ🥹 οι υπόλοιπες μέτριες αλλα καλές και αυτές 🙏🏻 

Μπράβο Μαρίνα!! Τα πήγατε πολύ καλά.  Με το καλό να γίνει η εμβρυομεταφορα μόνο αισιόδοξα φαίνονται τα πράγματα!! ❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η misofeggaro είπε:

Σκέφτομαι μήπως κάνω prp όπως το @Lacostaki

Και υπομονή θέλει και λεφτά και χρόνο. 

3 κυκλους έχω κάνει, με κλομιφεν και outrogestan και ovitrele. 

Στον πρώτο πήραμε ένα, στον δεύτερο δύο και τώρα δύο αλλά μόνο το ένα άξιζε. Και δεν έχω κανένα παγωτινι. 

Θα δω πως θα συνεχίσω, το πρόβλημα είναι και ότι δεν έχουμε άλλο σπέρμα και δεν ξέρω πως θα πείσω τον σύζυγο για παρακέντηση ή να δώσει και άλλη φορά. Ειλικρινά είμαι σε αδιέξοδο σήμερα..... 

Ένα κ καλό χρειάζεσαι… Μακάρι να σας έρθει γρήγορα!! Κ αν όχι σκεφτείτε κ  την δωρεά ωαρίων… ❤️

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 16/5/2023 at 5:46 ΜΜ, ο/η Γιάννα 36 είπε:

Τα φάρμακα από επιτροπή τα έχεις πάρει σωστά? 

Έχω πάρει την έγκριση όχι τα φάρμακα ακόμα δεν έχουμε συζητήσει τι φάρμακα θα πάρω θα το συζητήσουμε μετά το δεύτερο prp

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

@misofeggaro και εγώ νομίζω καλύτερα να μην μπλέξεις με prp αν ήταν αποτελεσματικό θα το έκαναν όλες μας..  Συζήτησε με τον γιατρο σου πως θα προχωρήσετε και μην απορρίψεις την δωρεά ωαρίων, αν λέμε, αν δεν κάτσει .. είναι ευλογία που μπορούμε Και με αυτόν τον τρόπο να κάνουμε παιδιά..  μιλάω εκ πείρας μιας και το πρώτο μου παιδι είναι φυσιολογική σύλληψη και το 2ο μετά από αποτυχημένες εξωσωσωματικες με δωρεά.. ούτε καν τα διαχωρίζω, το έχω ήδη ξεχάσει κιόλας! 
@Lacostaki μου κάνει εντύπωση που σε καθυστερούν τόσο πολύ, έχει ήδη 1 χρόνο και που παλεύεις με το να ξεκινήσεις κτλ.. Τα ωάρια σου λόγω ηλικίας σε λίγο θα είναι απαγορευτικά.. Ακόμα και ο μήνας έχει διαφορά.. ειδικά μετά τα 43-44… 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

@misofeggaro και εγώ νομίζω καλύτερα να μην μπλέξεις με prp αν ήταν αποτελεσματικό θα το έκαναν όλες μας..  Συζήτησε με τον γιατρο σου πως θα προχωρήσετε και μην απορρίψεις την δωρεά ωαρίων, αν λέμε, αν δεν κάτσει .. είναι ευλογία που μπορούμε Και με αυτόν τον τρόπο να κάνουμε παιδιά..  μιλάω εκ πείρας μιας και το πρώτο μου παιδι είναι φυσιολογική σύλληψη και το 2ο μετά από αποτυχημένες εξωσωσωματικες με δωρεά.. ούτε καν τα διαχωρίζω, το έχω ήδη ξεχάσει κιόλας! 
@Lacostaki μου κάνει εντύπωση που σε καθυστερούν τόσο πολύ, έχει ήδη 1 χρόνο και που παλεύεις με το να ξεκινήσεις κτλ.. Τα ωάρια σου λόγω ηλικίας σε λίγο θα είναι απαγορευτικά.. Ακόμα και ο μήνας έχει διαφορά.. ειδικά μετά τα 43-44… 

Συμφωνώ κι εγώ μαζί σου, δεν ξέρω αν είμαι εγώ αγχώδης, αλλά θα ξεκινούσα την όλη διαδικασία χθες... Όλα τα άλλα είναι απλά καθυστερήσεις. 

Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Lisaki 80 είπε:

@misofeggaro και εγώ νομίζω καλύτερα να μην μπλέξεις με prp αν ήταν αποτελεσματικό θα το έκαναν όλες μας..  Συζήτησε με τον γιατρο σου πως θα προχωρήσετε και μην απορρίψεις την δωρεά ωαρίων, αν λέμε, αν δεν κάτσει .. είναι ευλογία που μπορούμε Και με αυτόν τον τρόπο να κάνουμε παιδιά..  μιλάω εκ πείρας μιας και το πρώτο μου παιδι είναι φυσιολογική σύλληψη και το 2ο μετά από αποτυχημένες εξωσωσωματικες με δωρεά.. ούτε καν τα διαχωρίζω, το έχω ήδη ξεχάσει κιόλας! 
@Lacostaki μου κάνει εντύπωση που σε καθυστερούν τόσο πολύ, έχει ήδη 1 χρόνο και που παλεύεις με το να ξεκινήσεις κτλ.. Τα ωάρια σου λόγω ηλικίας σε λίγο θα είναι απαγορευτικά.. Ακόμα και ο μήνας έχει διαφορά.. ειδικά μετά τα 43-44… 

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Νομίζω ότι όποιος έχει παιδιά καταλαβαίνει απόλυτα αυτό που λες. Η αγάπη για την κόρη μου μεγάωσε όταν την κράτησα αγκαλιά κ μεγαλώνει μέρα με τη μέρα. Όχι μόνο τα παιδιά με δωρεά (που τα έχεις κυοφορήσει και γεννησει) αλλά και τα παιδιά με υιοθεσία είναι το ίδιο.  Τα παιδιά τα  αγαπάς επειδή τα ζεις και τα μεγαλώνεις. Το dna (κ ακόμα κ η γέννα) δεν έχουν την αξία που νομίζουμε πριν ζήσουμε τη γονεϊκότητα.  @misofeggaro μου αυτά φυσικά δεν τα λέω επειδη δεν πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις αλλά επειδή είναι η αλήθεια και πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας επιλογές!

@Lacostaki όντως πολύ δε σε λιβανίζουν; μια η επιτροπή που αργεί , μια τα prp που αργούν, μια η επανάληψη... Δε σου τα λένε και πολύ καλα΄! άλλωστε μια μετρηση της fsh διαφέρει από κύκλο σε κύκλο ΄έτσι κ αλλιώς, εντυπωση μου κανει που θελουν επειδη η fsh δεν κατεβηκε να στο ξανακανουν. Δεν εχουν καν δοκιμασει να παρουν ενα ωαριο να δουν πως προχωραει... ένα χρόνο τώρα ξεκινάς... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Tokyo είπε:

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Νομίζω ότι όποιος έχει παιδιά καταλαβαίνει απόλυτα αυτό που λες. Η αγάπη για την κόρη μου μεγάωσε όταν την κράτησα αγκαλιά κ μεγαλώνει μέρα με τη μέρα. Όχι μόνο τα παιδιά με δωρεά (που τα έχεις κυοφορήσει και γεννησει) αλλά και τα παιδιά με υιοθεσία είναι το ίδιο.  Τα παιδιά τα  αγαπάς επειδή τα ζεις και τα μεγαλώνεις. Το dna (κ ακόμα κ η γέννα) δεν έχουν την αξία που νομίζουμε πριν ζήσουμε τη γονεϊκότητα.  @misofeggaro μου αυτά φυσικά δεν τα λέω επειδη δεν πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις αλλά επειδή είναι η αλήθεια και πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας επιλογές!

@Lacostaki όντως πολύ δε σε λιβανίζουν; μια η επιτροπή που αργεί , μια τα prp που αργούν, μια η επανάληψη... Δε σου τα λένε και πολύ καλα΄! άλλωστε μια μετρηση της fsh διαφέρει από κύκλο σε κύκλο ΄έτσι κ αλλιώς, εντυπωση μου κανει που θελουν επειδη η fsh δεν κατεβηκε να στο ξανακανουν. Δεν εχουν καν δοκιμασει να παρουν ενα ωαριο να δουν πως προχωραει... ένα χρόνο τώρα ξεκινάς... 

Κορίτσια μου όλα τα έχω σκεφτεί. και σας ευχαριστώ που με νοιάζεστε. όμως αν θυμάστε η προσπάθεια που κάνω είναι με την be-live και είναι όλα δωρεάν (εκτός απο τα φάρμακα) και δεν προβλέπει τη δωρεά ωαρίων. 
Έχω κάνει ήδη 3 κύκλους και το αποτέλεσμα 0. θα συζητήσω με το γιατρό μηπως κάνουμε έναν τελευταίο κύκλο με πιο δυνατα φαρμακα και μετά μάλλον θα σταματήσω και θα συνεχίσω την αίτηση για υιοθεσία που την έχω ξεκινήσει από το δεκέμβρη του 2021. Νομίζω πως ΄έτσι θα ηρεμίσω, και έχω πραγματικα μεγάλη ανάγκη να τα βρω με τον εαυτό μου, να τον συγχωρεσω, να τον αγαπησω και να προχωρήσω. ❤️ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η Tokyo είπε:

Να τα χαίρεσαι τα παιδάκια σου! Νομίζω ότι όποιος έχει παιδιά καταλαβαίνει απόλυτα αυτό που λες. Η αγάπη για την κόρη μου μεγάωσε όταν την κράτησα αγκαλιά κ μεγαλώνει μέρα με τη μέρα. Όχι μόνο τα παιδιά με δωρεά (που τα έχεις κυοφορήσει και γεννησει) αλλά και τα παιδιά με υιοθεσία είναι το ίδιο.  Τα παιδιά τα  αγαπάς επειδή τα ζεις και τα μεγαλώνεις. Το dna (κ ακόμα κ η γέννα) δεν έχουν την αξία που νομίζουμε πριν ζήσουμε τη γονεϊκότητα.  @misofeggaro μου αυτά φυσικά δεν τα λέω επειδη δεν πιστευω οτι μπορεις να πετυχεις αλλά επειδή είναι η αλήθεια και πρέπει πάντα να έχουμε στο μυαλό μας επιλογές!

@Lacostaki όντως πολύ δε σε λιβανίζουν; μια η επιτροπή που αργεί , μια τα prp που αργούν, μια η επανάληψη... Δε σου τα λένε και πολύ καλα΄! άλλωστε μια μετρηση της fsh διαφέρει από κύκλο σε κύκλο ΄έτσι κ αλλιώς, εντυπωση μου κανει που θελουν επειδη η fsh δεν κατεβηκε να στο ξανακανουν. Δεν εχουν καν δοκιμασει να παρουν ενα ωαριο να δουν πως προχωραει... ένα χρόνο τώρα ξεκινάς... 

Με την επιτροπή εγώ άργησα γιατί ζορίστηκαμε με τα σπερμοδιαγραμμα τα του συζύγου δεν έφταιγαν οι γιατροί αλλά ναι το ξεψαχνιζουν πολύ το θέμα και για εμένα πολύ καλά κάνουν που δεν με προχωράνε από τη στιγμή που πιστεύουν ότι δεν θα πετύχει αλλά κι εγώ προτιμώ να το καθυστερήσω και να έχω περισσότερες ελπίδες επιτυχίας πάρα να προχωρήσω με την λογική του έχουμε 5% πιθανότητες να πετυχει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η misofeggaro είπε:

Κορίτσια μου όλα τα έχω σκεφτεί. και σας ευχαριστώ που με νοιάζεστε. όμως αν θυμάστε η προσπάθεια που κάνω είναι με την be-live και είναι όλα δωρεάν (εκτός απο τα φάρμακα) και δεν προβλέπει τη δωρεά ωαρίων. 
Έχω κάνει ήδη 3 κύκλους και το αποτέλεσμα 0. θα συζητήσω με το γιατρό μηπως κάνουμε έναν τελευταίο κύκλο με πιο δυνατα φαρμακα και μετά μάλλον θα σταματήσω και θα συνεχίσω την αίτηση για υιοθεσία που την έχω ξεκινήσει από το δεκέμβρη του 2021. Νομίζω πως ΄έτσι θα ηρεμίσω, και έχω πραγματικα μεγάλη ανάγκη να τα βρω με τον εαυτό μου, να τον συγχωρεσω, να τον αγαπησω και να προχωρήσω. ❤️ 

Πάντως, το θέμα με τα φάρμακα και το κόστος που δεν στα καλύπτουν μην σε απασχολεί γιατί συνέχεια κοπέλες χαρίζουν φάρμακα και μπορείς να τα συγκεντρώσεις. Αξίζει να δοκιμάσεις και μ ενέσεις. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Lacostaki είπε:

Με την επιτροπή εγώ άργησα γιατί ζορίστηκαμε με τα σπερμοδιαγραμμα τα του συζύγου δεν έφταιγαν οι γιατροί αλλά ναι το ξεψαχνιζουν πολύ το θέμα και για εμένα πολύ καλά κάνουν που δεν με προχωράνε από τη στιγμή που πιστεύουν ότι δεν θα πετύχει αλλά κι εγώ προτιμώ να το καθυστερήσω και να έχω περισσότερες ελπίδες επιτυχίας πάρα να προχωρήσω με την λογική του έχουμε 5% πιθανότητες να πετυχει...

Κοίτα από τη μια κατανοω το τι λες, από την άλλη δεν καταλαβαίνω τι γίνεται ένα ολόκληρο χρόνο με μια γυναίκα που δεν ειναι ουτε 25 ουτε 30... εγω εκανα στα 37 κ τα βρηκα σκουρα. Τωρα ουτε ξερω τι θα συναντουσα (εχω πλεον γινει 40 κ προχωράω 😂). Το μπραβο στους γιατρους που δε σε προχωρανε ειναι σχετικο, γιατι σου κλεβουν πολυτιμο χρονο και μου κάνει πραγματικά τεράστια εντύπωση που παίρνουν τέτοιο ρίσκο. Τι να πω εσύ μιλάς μαζί τους και ξέρεις τι είναι καλύτερο για σένα... εγω θα ευχηθω να πανε ολα καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια..  δεν ξέρω αν εχω μπει στη σωστή σελιδα.  Ωστόσο έκανα και εγώ πρόσφατα εξωσωματική.  Περιμένω  αποτελέσματα χοριακης την άλλη εβδομάδα.  Έχω ήδη ένα παιδάκι πάλι με εξωσωματική  πριν 2 χρόνια.

Περιμένω  περίοδο την Κυριακή  θα ήθελα να ρωτήσω  αν  είναι να έρθει θα έρθει η παίζουν ρόλο τα φάρμακα  ανεξαρτήτως  εγκυμοσύνης; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η vasiliki 16 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια..  δεν ξέρω αν εχω μπει στη σωστή σελιδα.  Ωστόσο έκανα και εγώ πρόσφατα εξωσωματική.  Περιμένω  αποτελέσματα χοριακης την άλλη εβδομάδα.  Έχω ήδη ένα παιδάκι πάλι με εξωσωματική  πριν 2 χρόνια.

Περιμένω  περίοδο την Κυριακή  θα ήθελα να ρωτήσω  αν  είναι να έρθει θα έρθει η παίζουν ρόλο τα φάρμακα  ανεξαρτήτως  εγκυμοσύνης; 

Συνήθως λόγω φαρμάκων δεν έρχεται περίοδος, σπάνια έρχεται. Εύχομαι να μην έρθει κ να πάνε όλα καλά μέχρι τέλους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ  πολύ. Έκανα ωολληψια  12 Μαΐου.  Βάλαμε εμβρυα  3 ημερών  γιατί είχα κάνει μόνο 2 ωαρια ,οπότε ο γιατρός δεν ήθελε να το ρισκάρει. Θεωρείτε ειναξ νωρίς να κάνω κάποιο τεστ; 

Την πρώτη φορά είχαμε πάει με βλαστοκυστες  5 ημερών.  Τώρα έκανα αγωγή meriofert  όμως δεν ανταποκριθηκαν  οι ωοθήκες  στα φαρμακα . Απογοήτευτηκα  η αλήθεια  γιατί είμαι μόνο 29 ετών.  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ευχαριστώ  πολύ. Έκανα ωολληψια  12 Μαΐου.  Βάλαμε εμβρυα  3 ημερών  γιατί είχα κάνει μόνο 2 ωαρια ,οπότε ο γιατρός δεν ήθελε να το ρισκάρει. Θεωρείτε ειναξ νωρίς να κάνω κάποιο τεστ; 

Την πρώτη φορά είχαμε πάει με βλαστοκυστες  5 ημερών.  Τώρα έκανα αγωγή meriofert  όμως δεν ανταποκριθηκαν  οι ωοθήκες  στα φαρμακα . Απογοήτευτηκα  η αλήθεια  γιατί είμαι μόνο 29 ετών.  

Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς για να δείξει κάτι! Λογικά έκανες εμβρυομεταφορά στις 15/5, οπότε σήμερα είναι μόλις η 6η μέρα. Οι περισσότεροι γιατροί ζητούν τεστ γύρω στις 12 μέρες με έμβρυα 4-5 ημερών. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Είναι κάποια κοπέλα η οποία με εμβρυα  3 ημερών  πέτυχε εγκυμοσύνη; 

Σίγουρα υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις: Μέχρι πριν μερικά χρόνια τα έβαζαν μέχρι 3 ημερών, όχι παραπάνω, και μια χαρά εγκυμοσύνες πετύχαιναν. Καλή επιτυχία να έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Σίγουρα υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις: Μέχρι πριν μερικά χρόνια τα έβαζαν μέχρι 3 ημερών, όχι παραπάνω, και μια χαρά εγκυμοσύνες πετύχαιναν. Καλή επιτυχία να έχεις!

Ευχαριστώ  πολύ!! Ναι μου είπε στις 14 μέρες απο την ωολληψια  να πάω για χοριακη . Εσείς εδώ κορίτσια  σε τι κατάσταση είστε; αναμένει κάποια χοριακη; 

Βέβαια να πω πως δε νιώθω και κάποιο  ιδιαίτερο  συμπτώμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η vasiliki 16 είπε:

Ευχαριστώ  πολύ!! Ναι μου είπε στις 14 μέρες απο την ωολληψια  να πάω για χοριακη . Εσείς εδώ κορίτσια  σε τι κατάσταση είστε; αναμένει κάποια χοριακη; 

Βέβαια να πω πως δε νιώθω και κάποιο  ιδιαίτερο  συμπτώμα.

Και πάλι προς το “νωρίς” είναι οι 14 μέρες από την ωοληψία. Φυσικά όποτε θέλεις κάνεις τεστ, το θέμα είναι να μην απογοητευτείς χωρίς λόγο, διότι έχουν γίνει και αυτά (αρνητικό τεστ νωρίς και μετά θετική χοριακή). Όσο για συμπτώματα, από ό,τι έχω μάθει από τα άλλα κορίτσια εδώ, δε βγάζεις άκρη. Μπορεί να είσαι έγκυος και να μην έχεις συμπτώματα, αλλά και το να έχεις δε σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι, αφού τα συμπτώματα προκαλούνται και από τα φάρμακα. Άρα το καλύτερο είναι να μην τα σκέφτεσαι και να ασχολείσαι με άλλα πράγματα (ξέρω, δύσκολο, αλλά αυτό πρέπει να προσπαθούμε). Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, και στην περίπτωσή σου μάλλον έχει ήδη καθοριστεί. Εύχομαι ολόψυχα να είναι θετικό το αποτέλεσμα.

Εγώ είμαι σε αναμονή για χοριακή, αλλά έχω μέρες ακόμα μπροστά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η Sophie80 είπε:

Και πάλι προς το “νωρίς” είναι οι 14 μέρες από την ωοληψία. Φυσικά όποτε θέλεις κάνεις τεστ, το θέμα είναι να μην απογοητευτείς χωρίς λόγο, διότι έχουν γίνει και αυτά (αρνητικό τεστ νωρίς και μετά θετική χοριακή). Όσο για συμπτώματα, από ό,τι έχω μάθει από τα άλλα κορίτσια εδώ, δε βγάζεις άκρη. Μπορεί να είσαι έγκυος και να μην έχεις συμπτώματα, αλλά και το να έχεις δε σημαίνει απαραίτητα ότι είσαι, αφού τα συμπτώματα προκαλούνται και από τα φάρμακα. Άρα το καλύτερο είναι να μην τα σκέφτεσαι και να ασχολείσαι με άλλα πράγματα (ξέρω, δύσκολο, αλλά αυτό πρέπει να προσπαθούμε). Ό,τι είναι να γίνει θα γίνει, και στην περίπτωσή σου μάλλον έχει ήδη καθοριστεί. Εύχομαι ολόψυχα να είναι θετικό το αποτέλεσμα.

Εγώ είμαι σε αναμονή για χοριακή, αλλά έχω μέρες ακόμα μπροστά μου.

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Λες το "νωρίς " λόγω 3 ημερών εμβρύων;  πάντως και βλαστοκυστες  όταν είχα κάνει κάπου στις 14 μέρες με είχε βάλει. Εσύ έχεις προχωρήσει με βλαστοκυστες;  ποτέ αναμένεις  χοριακή;; είναι η πρώτη σου φορά; 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η vasiliki 16 είπε:

Έχεις δίκιο σε αυτά που λες. Λες το "νωρίς " λόγω 3 ημερών εμβρύων;  πάντως και βλαστοκυστες  όταν είχα κάνει κάπου στις 14 μέρες με είχε βάλει. Εσύ έχεις προχωρήσει με βλαστοκυστες;  ποτέ αναμένεις  χοριακή;; είναι η πρώτη σου φορά; 

Σου εύχομαι καλά αποτελέσματα! 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Ναι, είπα “νωρίς” διότι εμένα μου μετράνε τις μέρες για τη χοριακή από τη μέρα της εμβρυομεταφοράς, όχι της ωοληψίας, οπότε σε συνδυασμό και με το ότι τα έμβρυά σου είναι 3 ημερών και όχι 5, βγαίνουν οι μέρες λιγότερες συνολικά από αυτό που ακούω συνήθως. Όχι ότι έχει μεγάλη σημασία βέβαια. Απλά αυτό με έκανε να σκεφτώ ότι οι 6 μέρες από ωοληψία είναι πολύ νωρίς για να δείξουν αποτέλεσμα.

Εμείς βάλαμε 4 ημερών και θα κάνω χοριακή τη μεθεπόμενη εβδομάδα. Είναι η 2η εμβρυομεταφορά, στην πρώτη είχαμε βάλει άριστες βλαστοκύστες, με μηδενικό δυστυχώς αποτέλεσμα. Τότε μου είχαν πει να κάνω χοριακή 11 μέρες μετά την ετ, που βγαίνουν 16 μέρες από την ωοληψία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • @Kate1992@Θέτις Κ. πολλά πολλά συγχαρητήρια κορίτσια μου με το καλό!!! Καλούς διπλασιασμούς και μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ' ένα γερό μωρό στην αγκαλιά! Kate μου εγώ ενημέρωσα την κοπέλα που μου φτιάχνει τα νύχια γιατί υπάρχουν υλικά που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει σε εγκυμονούσες και ΌΛΑ πάνε μια χαρά μέχρι τώρα που είμαι 23+5! Ο γιατρός μου μου είπε ότι απλά θέλει μπαίνοντας στον 7ο να είναι καθαρά χωρίς κανένα υλικό! Θέτις μου πραγματικά προσεύχομαι για σένα αυτόν το μήνα! Ήρθε για να μείνει κορίτσι μου αυτήν τη φορά! Θα περιμένουμε τη χοριακή σου!
    • Έχετε αναφέρει πολλά θέματα και βαριέμαι να κάνω ξεχωριστή παράθεση στο καθένα! 1ον... όσον αφορά το σκυλί, γατί, πουλί και όποιο άλλο κατοικίδιο έχει ο καθένας, επειδή σπούδαζα κτηνιατρική... είναι λάθος να τα απομακρύνεις! Μετά μπορεί να σου βγουν προβλήματα στις συμπεριφορες και του ζώου και του παιδιού! Αν ο παιδίατρος λέει κάτι τέτοιο για ένα ζώο που είναι "καθαρό" και περιποιημένο (εμβόλια, αποπαρασειτώση και καθαρισμό) να αλλάξετε παιδίατρο!!!  2ον... εγώ ακόμα εκτός απο κάτι λίγα φορμάκια που μου έχουν φέρει διαφόρων μεγεθών απο ένα κοριτσάκι που μεγάλωσε πια... δεν έχω αγοράσει τίποτα και όπως έχω ξανά πει... ούτε πρόκειται πριν τον 7ο. Κατά τη γνώμη μου θα χρειαστούμε αρκετά ζιπουνάκια (~15) και καμιά 10αριά φορμάκια. Τουλάχιστον έτσι έχω διαβάσει και μου έχουν πει στα σεμινάρια που έχω παρακολουθήσει μέχρι στιγμής! 3ον... τελικά μάλλον έχω πολλή ευαίσθητη κοιλιακή χώρα που την αισθάνομαι συνέχεια την μπουμπού!!!😂 Βέβαια ακόμα είναι πολύ ακανόνιστες και οι ώρες και οι κινήσεις... Μετά τις 27 εβδομάδες αποκτούν μοτίβο! Καλημέρα και καλό μήνα κορίτσια μου!
    • Μα δε χρειάζεται να τα έχεις σε απόσταση καλή μου! Και να ξέρεις ότι είναι πολύ προστατευτικά με τα παιδιά! Δεν κινδυνεύει το μωράκι σου απο το σκύλο σου!!!
    • Κ εγω νομιζω είναι αρκετά. Αλλα σκέφτομαι τωρα Μηπως το 0-3 είναι μεγάλο για νεογέννητο; Η μαμα μ μου ειπε να τα παρω 0-3 😝
    • Εμένα όταν είχε γεννηθεί που είχε έρθει το λαμπραντορ στο σπίτι απλά δεν την έφερα σε επαφή σε το σκυλί και χρησιμοποίησα πανες αγκαλιάς οταν ηθελα  να την πάρει κάποιος αγκαλιά για να μην έρχεται σε επαφή με τα ρούχα και με τυχόν τρίχες του σκύλου.. αλλά μετά που ξανά ήρθε ο σκύλος όταν ήταν 3 μηνών τους άφησα κανονικά να έρθουν σε επαφή ρώτησα και την παιδιατρο και μου έδωσε το οκ από την στιγμή που σκύλος ήταν με όλα τα εμβόλια που πρέπει με είπε η γιατρός 🤷‍♀️ 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...