Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Όλα τα φάρμακα για διέγερση δίνει ο εοππυ δεν δίνει μόνο gonal ότι γράψει ο γιατρός θα δώσει. Ναι είχα πολύ καλύτερη 

 

στις πριν 1 λεπτό, ο/η kaposetsi είπε:

Όλα τα φάρμακα για διέγερση δίνει ο εοππυ δεν δίνει μόνο gonal ότι γράψει ο γιατρός θα δώσει. Ναι είχα πολύ καλύτερη 

Ξαναδοκιμασες με γκοναλ δευτερη φορα ?  Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ρε αγαπες η περίοδος άφαντη. 21 μέρες που έκοψα τα χαπια.  Η γιατρος είπε να περιμένω λιγακι ακόμα.  Από 14 μέρες πήγαμε 21 και τίποτα  γρρρ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Εννοείται είμαστε far by ρόδινα 🤣 Συνέχεια προβλήματα, εμπόδια, πίεση, παρανοϊκές καταστάσεις, εντάσεις, αλλά γενικά είναι και πολύ δυναμική καπάτσω η πρόεδρος, οπότε την παλεύουμε. Μου δείχνει μεγάλη εκτίμηση και εμπιστοσύνη και ελπίζω έτσι να συνεχίσουμε, γιατί δεν θέλω καθόλου να αλλάξω δουλειά! Πραγματικά δεν ξέρω καθόλου για το δικό σου εργασιακό καθεστώς. Πάντως σίγουρα σε περίπτωση εγκυμοσύνης είσαι νομικά κατοχυρωμένη και δεν μπορούν να σε διώξουν. Ούτε μετά την άδεια μητρότητας, αν είναι σε ισχύ ακόμα η σύμβαση. Αυτό ειναι σοβαρό και σηκώνει καταγγελία μετά. Και αυτά τα αστειάκια μπορεί να καταλήξουν εύκολα σε δικαστήρια στο τέλος. Πολύ άκυροι ακούγονται! Αν έχεις κανένα γνωστό δικηγόρο ρώτα καλύτερα, για να ξερεις με βεβαιότητα τα δικαιώματα σου. Ή στο Συνήγορο του Πολίτη. Πάντως πιστεύω πως αφού τα έχεις ξαναβρεί στο παρελθόν με την υπεύθυνη, το ίδιο θα γίνει και τώρα. Πιαστην και εξήγησέ της την κατάσταση. Έτσι κι αλλιώς εννοείται τους συμφέρει να δουλεύεις με τηλεργασία από το να βγεις σε αναρρωτική. Τα κουτσομπολιά γράψτα κανονικότατα!!! 

καλέ θα κάνει μία ερώτηση στο πρώην υπ. διοικ. ανασυγκρότησης και θα της πουν εκείνοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η bella_donna είπε:

 

Ξαναδοκιμασες με γκοναλ δευτερη φορα ?  Σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου. 

Όχι δεν ήθελε ο γιατρός μου.

 

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ρε αγαπες η περίοδος άφαντη. 21 μέρες που έκοψα τα χαπια.  Η γιατρος είπε να περιμένω λιγακι ακόμα.  Από 14 μέρες πήγαμε 21 και τίποτα  γρρρ

νωρίς είναι ακόμη εμένα μου ήρθε στις 50 ημέρες (και αυτό με χάπι δεν είχα άλλη αντοχή να περιμένω)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Έχω κάνει ότι καλύτερο με το θέμα του βιβλίου. Δεν βάφω νύχια πλεον, και με την διατροφή προσέχω, αλλά διάβασα και ξανα διάβασα και δεν κατάλαβα ότι λεει κάτι που βασικά δεν έχουμε χιλιοπεί. Πραγματικά δεν ξέρω..... Να το ξαναδιαβάσω...

όχι, νομίζω κι εγώ ότι τα έχουμε αναλύσει εδώ όλα. καλέ, χαλάρωσε, δε χρειάζεται να το ξαναδιαβάσεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ιωάννα28iwantababy είπε:

Τόσο πολύ ε;;; Μέχρι 400 νόμιζα!!! Εγώ είμαι 29 και ο σύζυγός 32 ... Πωπω μου κόπηκαν τα φτερά τώρα .. μήπως να περιμένω να δω την αυχενική και να του πω μετά αν χρειαστεί να την κάνω;;; 

νομίζω εμείς είχαμε δώσει 400, αλλά δεν παίρνω κι όρκο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ε δεν νομίζω να κάνει κάτι τέτοιο.  Και πόσο κέρδος να έχουν από το  νιπτ? Στην Αμερική στέλνουν τα αποτελέσματα. Εσύ μπορείς να πεις ότι ζορίζεστε τώρα λίγο,  θα κάνετε την αυχενική και μετά, αν χρειαστει, θα το κάνετε 

α, κι εσύ το αμερικάνικό θα κάνεις;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, τα νέα μου σήμερα είναι πολύ καλά, αλλά και κάπως μυστήρια. Είμαι 9+1 με δίδυμα. Προχωράνε και μεγαλώνουν κανονικά και όλα φαίνονται σούπερ! Στην 6η εβδομάδα είχα πολύ μεγάλη αιμορραγία και φάνηκε μεγάλο αιμάτωμα 2.5 εκ. Στην 7η εβδομάδα πάλι ξανά αιμορραγία, το ίδιο αιμάτωμα. Δεν έχει σταματήσει από τότε το αίμα, αλλά είναι πλέον μόνο καφέ και μου είπε η γιατρός να μην ανησυχώ. Είναι μεγάλο το αιμάτωμα και θα πάρει καιρό να σταματήσουν τα καφέ. Τόσο καιρό λόγω του αιματώματος η εικόνα στον υπέρηχο ήταν μαύρη και όχι πολύ καθαρή στην περιοχή εκείνη. Σήμερα όμως που έχει αρχίσει να υποχωρεί κάπως το αιμάτωμα, μου λέει πως φαίνεται κατά πάσα πιθανότητα 3ος σάκος!!! Κενός βέβαια. Αλλά ένα σοκ το ζήσαμε! Στεναχωρήθηκα όμως γιατί μου είπε πως αν υπάρχει ακόμα στην αυχενική (σε 3 εβδομάδες) δεν θα μπορώ να κάνω PAPP A  ούτε NIPT. Εγώ φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση και τη λήψη τροφοβλάστη. Είπε βέβαια να μην προτρέχουμε και θα δούμε τότε τις επιλογές μας. Έχετε ξανακούσει παρόμοια περίπτωση με κενό σάκο και πολύδυμη κύηση;

συγχαρητήρια για τα διδυμάκια σου! Εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησε με δύο σάκους αλλά ο ένας παλλινδρόμησε κάπου στην 7η εβδομάδα. φαινόταν δηλαδή έμβρυο αλλά χωρίς καρδιακό παλμό. όταν πήγα για αυχενική στις 12 εβδομάδες δεν φαινόταν καν δεύτερος σάκος αλλά μου είχε πει ότι μπορεί να μην βγει σωστή η papp-a γιατί μπορεί να έχει παραμείνει πλακούντας από το δεύτερο. βγήκε λίγο οριακή, αλλά κυρίως λόγω ηλικίας (νομίζω 1/400 για down). Έκανα το nipt την 15η εβδομάδα (αργά σχετικά) και όλα κομπλέ. Τώρα στη δεύτερη που ήταν δίδυμη και διατηρήθηκαν και τα δύο μου είχαν πει εξαρχής ότι δεν είναι πολύ αξιόπιστη η nipt. Ωστόσο την έκανα και βγήκε πάλι καλή. Όμως δεν μπορούσαν να μου πουν με σιγουριά τα φύλα. Πχ ανιχνεύτηκε Υ χρωμόσωμα, που σήμαινε ότι τουλάχιστον το ένα ήταν αγόρι. Αυτό με είχε βάλει σε υποψίες μήπως τελικά δεν έχει νόημα να κάνει κανείς nipt σε δίδυμα. Θα δειτε πώς θα είναι τότε και αν υπάρχει ακόμα 3ος σάκος που μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα. Σίγουρα θα κρίνουν και από τις μετρήσεις στον υπέρηχο. Αν δηλαδή όλα φαίνονται φυσιολογικά και στα δύο έμβρυα μάλλον δεν θα χρειαστεί παρεμβατική εξέταση.

Είχες αιμορραγία ε; είχα κι εγώ πάρα πολύ αίμα, ποτάμι... Σταμάτησε τελείως 19η εβδομάδα. Είναι πολύ τρομακτικό, ακόμα βλέπω εφιάλτες, αλλά οι γιατροί ήταν πολύ κουλ με αυτό. Όλα  πήγαν καλά, δεν επηρεάστηκε σε τίποτα η ανάπτυξη των μωρών, μόνο η δική μου ψυχολογία

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας !!!εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!!!και μια τεράστια χοριακη °°°°♡♡♡♡♡είναι κάποια κοπέλα που ετοιμάζεται για ε.τ ;αυτές τις μέρες;σε φυσικό κύκλο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Όχι δεν ήθελε ο γιατρός μου.

 

νωρίς είναι ακόμη εμένα μου ήρθε στις 50 ημέρες (και αυτό με χάπι δεν είχα άλλη αντοχή να περιμένω)

Βιοχημική ήταν κοριτσάκι μου. Στην αποξεση μου ήρθε στις 40 μέρες αλλά στην Βιοχημική μου είχε πει η γιατρός στις 14 μέρες το πολύ απ τη στιγμή που θα σταματήσω τα χαπια. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 46 λεπτά, ο/η troia είπε:

α, κι εσύ το αμερικάνικό θα κάνεις;

Ναι το έκανα ήδη. Καλά δεν μου έδωσαν και επιλογές. Είπα θα κάνω νιπτ και μου είπε ο γιατρός θα κάνεις αυτο. Panorama της  Natera.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπόν εγώ έκανα διέγερση με Γκοναλ. Μου πήραν 3 γονιμοπποηθηκαν τσ 2 με απλή ivf και εμφυτευτηκε το ενα  κ παλινδρομησε στην 7η εβδομάδα.

Τώρα που πήγα σε νέο γιατρό μου είπε ότι θα πάμε με άλλο πρωτόκολλο κ δεν κάνουν οι γκοναλ για μένα.χρειαζομαι φάρμακο που να χει μέσα και fsh Kai lh.

@hope501να απαντήσω κ στο γκαλοπ σου....εγώ έχω 5 τατου!!!!και6 ο άντρας μου.οταν γεννήσω με το καλο θα κάνω κ άλλο με ολη μας την οικογενεια!

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Antelope είπε:

συγχαρητήρια για τα διδυμάκια σου! Εμένα η πρώτη εγκυμοσύνη ξεκίνησε με δύο σάκους αλλά ο ένας παλλινδρόμησε κάπου στην 7η εβδομάδα. φαινόταν δηλαδή έμβρυο αλλά χωρίς καρδιακό παλμό. όταν πήγα για αυχενική στις 12 εβδομάδες δεν φαινόταν καν δεύτερος σάκος αλλά μου είχε πει ότι μπορεί να μην βγει σωστή η papp-a γιατί μπορεί να έχει παραμείνει πλακούντας από το δεύτερο. βγήκε λίγο οριακή, αλλά κυρίως λόγω ηλικίας (νομίζω 1/400 για down). Έκανα το nipt την 15η εβδομάδα (αργά σχετικά) και όλα κομπλέ. Τώρα στη δεύτερη που ήταν δίδυμη και διατηρήθηκαν και τα δύο μου είχαν πει εξαρχής ότι δεν είναι πολύ αξιόπιστη η nipt. Ωστόσο την έκανα και βγήκε πάλι καλή. Όμως δεν μπορούσαν να μου πουν με σιγουριά τα φύλα. Πχ ανιχνεύτηκε Υ χρωμόσωμα, που σήμαινε ότι τουλάχιστον το ένα ήταν αγόρι. Αυτό με είχε βάλει σε υποψίες μήπως τελικά δεν έχει νόημα να κάνει κανείς nipt σε δίδυμα. Θα δειτε πώς θα είναι τότε και αν υπάρχει ακόμα 3ος σάκος που μπορεί να επηρεάσει τα αποτελέσματα. Σίγουρα θα κρίνουν και από τις μετρήσεις στον υπέρηχο. Αν δηλαδή όλα φαίνονται φυσιολογικά και στα δύο έμβρυα μάλλον δεν θα χρειαστεί παρεμβατική εξέταση.

Είχες αιμορραγία ε; είχα κι εγώ πάρα πολύ αίμα, ποτάμι... Σταμάτησε τελείως 19η εβδομάδα. Είναι πολύ τρομακτικό, ακόμα βλέπω εφιάλτες, αλλά οι γιατροί ήταν πολύ κουλ με αυτό. Όλα  πήγαν καλά, δεν επηρεάστηκε σε τίποτα η ανάπτυξη των μωρών, μόνο η δική μου ψυχολογία

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ που μοιράστηκες την εμπειρία σου! Να χαίρεσαι και τα μωράκια σου! Και εγώ έτσι γνωρίζω, πως η αξιοπιστία αυτών των τεστ μειώνεται στις πολύδυμες κυήσεις. Θα κάνουμε υπομονή τώρα και θα δούμε. Μακάρι να φύγει αυτός ο σάκος. Σίγουρα οι μετρήσεις της αυχενικής ειναι πολύ σημαντικές, αλλά όσο να'ναι με τα τεστ νιώθεις λίγη σιγουριά παραπάνω. Πάντως είμαι αισιόδοξη οτι όλα θα πάνε καλά και θα έχουμε γερά μωράκια! Και εγώ είχα ποτάμι αίμα, έτρεχε στο πάτωμα. Νόμιζα πως τελείωσαν όλα. Ευτυχώς όμως, όπως και σε εσένα, δεν επηρρεάστηκαν τα μωράκια και συνεχίζουν πολύ καλά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Ανθη7 είπε:

Λοιπόν εγώ έκανα διέγερση με Γκοναλ. Μου πήραν 3 γονιμοπποηθηκαν τσ 2 με απλή ivf και εμφυτευτηκε το ενα  κ παλινδρομησε στην 7η εβδομάδα.

Τώρα που πήγα σε νέο γιατρό μου είπε ότι θα πάμε με άλλο πρωτόκολλο κ δεν κάνουν οι γκοναλ για μένα.χρειαζομαι φάρμακο που να χει μέσα και fsh Kai lh.

@hope501να απαντήσω κ στο γκαλοπ σου....εγώ έχω 5 τατου!!!!και6 ο άντρας μου.οταν γεννήσω με το καλο θα κάνω κ άλλο με ολη μας την οικογενεια!

 

Να κανεις με όλη την οικογένεια. Εννοείται. Εύχομαι καλή επιτυχία σε όλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 ώρες, ο/η bella_donna είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου. Ακομα μια φορα θα αναφερθω στις ενεσεις της εξωσωματικης. Ξεκινησα τις ενεσεις γκοναλ αλλα δεν ειχα καλη ανταποκριση και τις σταματησα. Τωρα σ αυτο το κυκλο παιρνω αντισυλληπτικα γτ στον υπερηχο της 2ης ημερας που εκανα ειχα ενα κυστικο απο τη διεγερση . Οσον αφορα τις ενεσεις, ειχε παρει καποια κοπελα απο εσας και σε εναν κυκλο δεν την επιασα και την επιασαν στον επομενο ή πηγε κατ ευθειαν στις αλλες ενεσεις που δινει ο εοππυ; Εν τω μεταξυ για να μου δωσουν απο το φαρμακειο του εοπυ τις αλλες ενεσεις πρεπει να περασουν 4 μηνες απο οταν μου εγραψαν τις γκοναλ ασχετα που δεν ειχε εγινε ποτε η ωοληψια οποτε ετσι χανω και τον επομενο κυκλο που θα ερθει η θα συνεχισω με γκοναλ. Εχει καμια παρομοια εμπειρια που την επιασαν τα αλλα φαρμακα η ξαναδοκιμασε με γκοναλ και ειχε καλη διεγερση ;

 

στις πριν 11 ώρες, ο/η kaposetsi είπε:

Τέλεια νέα.. τώρα για τον 3ο δεν ξέρω να σου πω πρώτη φορά το άκουσα αυτό  

 

Λογικά σου έμειναν ενέσεις από την πρώτη φορά όποτε μπορεί να σου φτάσουν. Εγώ με τις gonal δεν είχα και τα καλύτερα όποτε στην δεύτερη φορά που έκανα μου άλλαξε το φάρμακο 

Κορίτσια μου να σας πω κατι…. Δεν έχει θέμα η ένεση gonal, menopur, arvekap κτλ κτλ κτλ. Όλα έχουν σχέση με τον οργανισμό, με την fsh και την Lh και γενικά τους συνδυασμούς. 

Πολλες φορές έχω διαβάσει κοπέλες να λένε «η gonal είναι χάλια» άλλες να λένε το ίδιο για την menopur κτλ κτλ. 

Τι θέλω να πω, χρειάζεται όλες να «προσέχουμε» λίγο το πως μιλάμε και το τι λέμε για τις ενέσεις γιατί μερικές φορές φαίνεται πως κρίνουμε κατι με αποτέλεσμα οι κοπέλες που κάνουν είτε την μια ένεση είτε την άλλη να έχουν δεύτερες σκέψεις και αγχώνονται. 

Οπως δεν «κρίνουμε» δημόσια τα ονόματα των γιατρών, έτσι δεν «κρίνουμε» δημόσια τις ενέσεις. 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που πέτυχαν με gonal και άλλες τόσες που πέτυχαν με menopur. 

Λιγο προσοχή στο πως γράφουμε και στο τι γράφουμε λοιπόν. 

Οποια κοπέλα έχει πρόβλημα με την «μάρκα» των ενέσεων είτε είναι τις διέγερσης είτε των αντιπηκτικών να μιλήσει πρώτα με τον γιατρό  και εδώ στο φόρουμ να ρωτάει για γνώμες και να προσπαθεί να θέτει την ερώτηση έτσι ώστε να μην κρίνει και φέρει σε σκέψεις κάποια άλλη κοπέλα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 ώρες, ο/η twinkletwinlkle είπε:

Ναι το έκανα ήδη. Καλά δεν μου έδωσαν και επιλογές. Είπα θα κάνω νιπτ και μου είπε ο γιατρός θα κάνεις αυτο. Panorama της  Natera.

εγώ είχα κανει το verify

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 38 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

@Luna777 είχες βάλει τρία; ή διαχωρίστηκε το ένα έμβρυο και απλά δεν προχώρησε; 

2 βλαστοκύστες είχα βάλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

2 βλαστοκύστες είχα βάλει. 

Φροιντιν, να σε ρωτήσω. Εσυ ειχες κάνει στο λαϊκό την εξέταση για κυστικη; Που είπαμε πληρώνουν ή στο παίδων; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 17 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Φροιντιν, να σε ρωτήσω. Εσυ ειχες κάνει στο λαϊκό την εξέταση για κυστικη; Που είπαμε πληρώνουν ή στο παίδων; 

Όχι, καλή μου. Δεν το γνώριζα και πιάστηκα κορόιδο γιατί βιάστηκα πριν κάνω έρευνα και την έκανα ιδιωτικά 200 ευρώ περίπου. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε να κάνει και ο σύζυγος. Στο Λαϊκό γίνεται εντελώς δωρεάν με παραπεμπτικό. Το ιδιο και το στίγμα Μεσογειακής Αναιμίας. Απλώς αργούν λιγάκι τα ραντεβού. Αλλά έχεις χρόνο εσύ. Για τον καρυότυπο ζεύγους είναι εντελώς δωρεάν στο Ινστιτούτο Υγείας Παιδιού (όχι στο Χωρέμειο, εκεί είναι 60 ευρώ το άτομο) πάλι με παραπεμπτικό. Η Οικονομ. μπορεί να στα γράψει. Και η γενετίστρια είναι πολύ συμπαθητική και επεξηγηματική. Κρίμα είναι, τόσα χρήματα δίνουμε γενικά, ας εξοικονομήσουμε ό,τι είναι δυνατόν.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

 

Κορίτσια μου να σας πω κατι…. Δεν έχει θέμα η ένεση gonal, menopur, arvekap κτλ κτλ κτλ. Όλα έχουν σχέση με τον οργανισμό, με την fsh και την Lh και γενικά τους συνδυασμούς. 

Πολλες φορές έχω διαβάσει κοπέλες να λένε «η gonal είναι χάλια» άλλες να λένε το ίδιο για την menopur κτλ κτλ. 

Τι θέλω να πω, χρειάζεται όλες να «προσέχουμε» λίγο το πως μιλάμε και το τι λέμε για τις ενέσεις γιατί μερικές φορές φαίνεται πως κρίνουμε κατι με αποτέλεσμα οι κοπέλες που κάνουν είτε την μια ένεση είτε την άλλη να έχουν δεύτερες σκέψεις και αγχώνονται. 

Οπως δεν «κρίνουμε» δημόσια τα ονόματα των γιατρών, έτσι δεν «κρίνουμε» δημόσια τις ενέσεις. 

Υπάρχουν πολλές κοπέλες που πέτυχαν με gonal και άλλες τόσες που πέτυχαν με menopur. 

Λιγο προσοχή στο πως γράφουμε και στο τι γράφουμε λοιπόν. 

Οποια κοπέλα έχει πρόβλημα με την «μάρκα» των ενέσεων είτε είναι τις διέγερσης είτε των αντιπηκτικών να μιλήσει πρώτα με τον γιατρό  και εδώ στο φόρουμ να ρωτάει για γνώμες και να προσπαθεί να θέτει την ερώτηση έτσι ώστε να μην κρίνει και φέρει σε σκέψεις κάποια άλλη κοπέλα. 

Προσωπικά δεν κατηγόρησα κάποιο φάρμακο απλά είπε την γνώμη μου επίσης κάποια φάρμακα δεν έχουν lh

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 7 λεπτά, ο/η kaposetsi είπε:

Προσωπικά δεν κατηγόρησα κάποιο φάρμακο απλά είπε την γνώμη μου επίσης κάποια φάρμακα δεν έχουν lh

Πάντως η κάθε περίπτωση, ο κάθε οργανισμός και ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικά και ας αποφεύγουμε τις συγκρίσεις καλύτερα διότι δεν έχουν επιστημονική βάση. Εγώ πχ πήγα πάρα πολύ καλά και με puregon και με menopur. Ο γιατρός είναι αρμόδιος να κρίνει τι ταιριάζει στην καθεμία με βάση το ιστορικό και το ορμονικό προφίλ μας. Οκ, ακούμε και τις εμπειρίες των άλλων, αλλά πάνω απ'όλα εμπιστευόμαστε το γιατρό μας. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου, τα νέα μου σήμερα είναι πολύ καλά, αλλά και κάπως μυστήρια. Είμαι 9+1 με δίδυμα. Προχωράνε και μεγαλώνουν κανονικά και όλα φαίνονται σούπερ! Στην 6η εβδομάδα είχα πολύ μεγάλη αιμορραγία και φάνηκε μεγάλο αιμάτωμα 2.5 εκ. Στην 7η εβδομάδα πάλι ξανά αιμορραγία, το ίδιο αιμάτωμα. Δεν έχει σταματήσει από τότε το αίμα, αλλά είναι πλέον μόνο καφέ και μου είπε η γιατρός να μην ανησυχώ. Είναι μεγάλο το αιμάτωμα και θα πάρει καιρό να σταματήσουν τα καφέ. Τόσο καιρό λόγω του αιματώματος η εικόνα στον υπέρηχο ήταν μαύρη και όχι πολύ καθαρή στην περιοχή εκείνη. Σήμερα όμως που έχει αρχίσει να υποχωρεί κάπως το αιμάτωμα, μου λέει πως φαίνεται κατά πάσα πιθανότητα 3ος σάκος!!! Κενός βέβαια. Αλλά ένα σοκ το ζήσαμε! Στεναχωρήθηκα όμως γιατί μου είπε πως αν υπάρχει ακόμα στην αυχενική (σε 3 εβδομάδες) δεν θα μπορώ να κάνω PAPP A  ούτε NIPT. Εγώ φοβάμαι την αμνιοπαρακέντηση και τη λήψη τροφοβλάστη. Είπε βέβαια να μην προτρέχουμε και θα δούμε τότε τις επιλογές μας. Έχετε ξανακούσει παρόμοια περίπτωση με κενό σάκο και πολύδυμη κύηση;

Ναι έχω ξαναδιάβασει για μεταφορά δυο βλαστοκύστεων και διάσπαση της μια με αποτέλεσμα τρίδυμα.

Αλλά και σε εκείνη την περίπτωση ο κενός σάκος υποχώρησε πριν την αυχενική και όλα πήγαν καλά.

Το ίδιο θα συμβεί και σε σε΄να θα δεις. Θα πάνε όλα τέλεια..🥰

στις πριν 13 ώρες, ο/η bella_donna είπε:

Καλησπερα κοριτσια μου. Ακομα μια φορα θα αναφερθω στις ενεσεις της εξωσωματικης. Ξεκινησα τις ενεσεις γκοναλ αλλα δεν ειχα καλη ανταποκριση και τις σταματησα. Τωρα σ αυτο το κυκλο παιρνω αντισυλληπτικα γτ στον υπερηχο της 2ης ημερας που εκανα ειχα ενα κυστικο απο τη διεγερση . Οσον αφορα τις ενεσεις, ειχε παρει καποια κοπελα απο εσας και σε εναν κυκλο δεν την επιασα και την επιασαν στον επομενο ή πηγε κατ ευθειαν στις αλλες ενεσεις που δινει ο εοππυ; Εν τω μεταξυ για να μου δωσουν απο το φαρμακειο του εοπυ τις αλλες ενεσεις πρεπει να περασουν 4 μηνες απο οταν μου εγραψαν τις γκοναλ ασχετα που δεν ειχε εγινε ποτε η ωοληψια οποτε ετσι χανω και τον επομενο κυκλο που θα ερθει η θα συνεχισω με γκοναλ. Εχει καμια παρομοια εμπειρια που την επιασαν τα αλλα φαρμακα η ξαναδοκιμασε με γκοναλ και ειχε καλη διεγερση ;

Εγώ έχω δοκιμάσει με Gonal, Menopur & Meriofert. Την ίδια ανταπόκριση είχα με όλα (χαμηλή) αλλά εγώ είμαι φτωχή ανταποκρίτρια. Συμβαίνει να μην ταιριάζει το φάρμακο σε κάθε οργανισμό αλλά συμβαίνει και να ανταποκριθείς καλυτερα με το ίδιο φάρμακο σε άλλο κύκλο. Καλό θα είναι ο γιατρός να δοκιμάζει διαφορετικά πρωτόκολλα ή/και φα΄ρμακα οταν βλέπει οτι δεν υπάρχει ανταπόκριση. Αν για παράδειγμα είσαι και εσύ φτωχή ανταποκρίτρια στις διεγέρσεις ι΄σως σου ταιριάξει καλύτερα ο φυσικός τροποποιημένος δηλαδή χάπια + μικρή δόση ενέσεων. Πρέπει να το συζητήσεις μαζί του.

στις πριν 12 ώρες, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ρε αγαπες η περίοδος άφαντη. 21 μέρες που έκοψα τα χαπια.  Η γιατρος είπε να περιμένω λιγακι ακόμα.  Από 14 μέρες πήγαμε 21 και τίποτα  γρρρ

Η χοριακή σου έχει μηδενίσει αγάπη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Πάντως η κάθε περίπτωση, ο κάθε οργανισμός και ο κάθε κύκλος είναι διαφορετικά και ας αποφεύγουμε τις συγκρίσεις καλύτερα διότι δεν έχουν επιστημονική βάση. Εγώ πχ πήγα πάρα πολύ καλά και με puregon και με menopur. Ο γιατρός είναι αρμόδιος να κρίνει τι ταιριάζει στην καθεμία με βάση το ιστορικό και το ορμονικό προφίλ μας. Οκ, ακούμε και τις εμπειρίες των άλλων, αλλά πάνω απ'όλα εμπιστευόμαστε το γιατρό μας. 

Φυσικά κοπέλα μου ότι μας πει ο γιατρός κάνουμε το έχω πει πιστεύω πολλές φορές σε ότι αφορά φάρμακα ότι πει ο γιατρός μας άλλο η γνώμη μας και άλλο ο γιατρός. Αυτό πιστεύω είναι αυτονόητο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

Καλησπέρα σας !!!εύχομαι καλή επιτυχία σε όλες!!!!και μια τεράστια χοριακη °°°°♡♡♡♡♡είναι κάποια κοπέλα που ετοιμάζεται για ε.τ ;αυτές τις μέρες;σε φυσικό κύκλο;

Με το καλό η εμβρυομεταφορά σου , να πάνε όλα τέλεια.

στις πριν 34 λεπτά, ο/η hope501 είπε:

Φροιντιν, να σε ρωτήσω. Εσυ ειχες κάνει στο λαϊκό την εξέταση για κυστικη; Που είπαμε πληρώνουν ή στο παίδων; 

@hope501 στο Λαικό με συνταγογράφηση είναι δωρεάν αλλά πήρε πρόσφατα μια φιλη μου να κλείσει ραντεβού και πρώτα την ρώτησαν αν είναι έγκυος. Δεν ήταν και της είπαν οτι τα ραντεβού ανοίγουν του Αγίου Πνέυματος και να ξανακαλέσει τότε.

Ο άντρας μου που είχε κάνει πριν χρόνια στο Λαικό χωρίς συνταγογράφηση πλήρωσε 50€  αλλά βρήκε ραντεβού 1 μήνα μετά αφού πήρε τηλέφωνο + 1 μήνα περίπου να βγει το αποτέλεσμα οπότε πήραμε απάντηση στους 2,5 μήνες. Δεν βιαζόμασταν όμως τότε οπότε δεν είχαμε θέμα.

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...