Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ποιον καφέ και χαζομάρες..  σε ζαχαροπλάστειο για παστε παμε

Σαν τον κωσταντινου με.τη Βουγιουκλάκη ένα.πραγμα.κ θα λέμε.αυτο το.προφιτερολ!χαχαχαχα.εγω πάντως για γλυκό δε λέω όχι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 5 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Κορίτσια μου εγω είμαι 46 κιλά, αλλά εξαιρετικά φαγανη και μαγειρεύω φουλ. Ξέρετε οτι είμαι vegan, άρα η διατροφή μου ειναι λιγο διαφορετική, αλλά μπορώ να σας δώσω κάποιες ιδέες.

Για πρωινό:

Overnight oats με βρώμη, κριθάρι, σίκαλη, φυτικό γάλα, chia, κακάο, κανέλλα, ηλιόσπορους, φράουλες ή μπανάνα. 

Δημητριακά ολικής με φυτικό γάλα/λευκό φυτικό γιαούρτι χωρις ζάχαρη, καρύδια, ηλιόσπορους, κολοκυθόσπορους, κανναβόσπορο και chia και φράουλες/μπανάνα/cranberries.

Porridge με βρώμη, φυτικό γάλα, καρύδια, chia, μπανάνα/blueberries και κανέλλα.

Φρυγανισμένο ψωμί ολικής με avοcado spread (λιωμένο avocado, τριμμένο καρότο, λεμόνι, λιναρόσπορο, ελαιόλαδο, ginger/chilli και φρέσκια πορτοκαλάδα.

English breakfast. Red beans σε φρυγανισμένο ψωμι, σωταρισμένα ντοματινια και μανιτάρια με γλυκιά πάπρικα, αγγούρι και φρέσκια πορτοκαλάδα.

Καγιανά με tofu και πορτοκαλάδα

Μεσημεριανό:

Λαδερά πχ σπανακόρυζο με μπόλικο λεμόνι, φασολάκια γιαχνί, ιμάμ, γεμιστά φουρνου κτλ Πάντα προσθέτω στο σερβιρισμα φρεσκοτριμμένο λιναρόσπορο.

Μανιτάρια άσπρα/καφέ/πλευρώτους ή χειροποίητα μπιφτέκια φακής με καρύδια και βρώμη ή με κινόα, βρώμη, παντζάρι και λεμονάτες πατάτες φούρνου με μουστάρδα.

Stir fry λαχανικών (καρότο, λάχανο, μπρόκολο, μανιτάρια, πολύχρωμες πιπεριές, γιαπωνέζικο tofu) σε sesame oil με noodles ρυζιού, σως φυστικοβούτυρου/σόγιας, λευκό και μαύρο σουσάμι και καβουρδισμένα ανάλατα κάσιους.

Ταϋλανδέζικο κάρυ με coconut milk, λαχανικά, μανιταρια και ρύζι basmati. Ή ινδικό κάρυ με ρεβύθια, καρότα, lemongrass, φυστικοβούτυρο, φυστίκια, κουρκουμά και ρύζι jasmin.

Ασιατικές σούπες με μανιτάρια, λαχανικά, tofu και noodles.

Γιουβέτσι ολικής με μανιτάρια και πιπεριά φλωρίνης και διατροφική μαγιά.

Κριθαρότο ολικής με μανιτάρια, λάδι τρούφας και διατροφική μαγιά.

Όσπρια. Φακές σούπα, λεμονάτα ρεβύθια, φασολάδα, γίγαντες.

Φρέσκες αγκινάρες αλά πολίτα.

Παστίτσιο/μουσακά με ζυμαρικά ολικής, χειροποίητη φυτική μπεσαμελ και κιμά λαχανικών/ηλιόσπορου/σόγιας. Ή με καποιον από αυτούς τους κιμαδες σπαγγέτι μπολονέζ/κανελόνια/λαζάνια.

Ζυμαρικά ολικής/οσπρίων με φυτική άσπρη κρέμα, πολύχρωμες πιπεριές, μανιτάρια και διατροφική μαγιά ή με πεστο ή με κόκκινη σάλτσα ή με κοκκινιστά φυτικά κεφτεδάκια και διατροφική μαγιά.

Κινόα άσπρη και κόκκινη με ψητά λαχανικά και μανιτάρια, λάδι τρούφας και διατροφική μαγιά και συνοδευτικό φυτικό λευκό γιαουρτι χωρις ζάχαρη.

Ντολμαδάκια/Λαχανοντολμάδες με φυτική σπιτική μπεσαμέλ.

Μεξικάνικο burrito/tacοs με kidney beans, guacamole, γλυκοπατάτες/ρύζι, ντομάτα και μαρούλι.

Με το μεσημεριανό πάντοτε μεγάλη μερίδα σαλάτα φρέσκια (πράσινη με διάφορα μέσα/αγγουροντομάτα/λάχανο καρότο) ή μπρόκολο/κουνουπιδι στον ατμό με λεμόνι ή ψητό κουνουπίδι με chilli ή παντζάρια στον ατμό με καρύδια και βαλσάμικο ή βραστά χόρτα.

Βραδινό:

Χειροποίητα φαλάφελ σε αραβική πίτα ολικής με ψητή μελιτζάνα, ταχίνι ολικής ή σως φυστικοβούτυρο, λεμόνι, μαϊντανό και ντομάτα. Συνοδεύονται με ψητές γλυκοπατατες με καπνιστή πάπρικα (σαν τηγανητές).

Σουβλάκι με πίτα ολικής αλάδωτη με ψητά μανιτάρια, σως μουστάρδας, ντομάτα, μαρούλι/μαϊντανό, τριμμένο καρότο και ψητές πατάτες σαν τηγανητές.

Hot dog με μπαγκέτα ολικής με λουκάνικα tofu, ντομάτα, σπιτική μαγιονέζα, ketchup και μαρούλι. Ή αντίστοιχα burger με σπιτικό μπιφτέκι.

Σπιτική pizza με λαχανικά και μαζί πάντα πράσινη σαλάτα (μαρούλι, ρόκα, σπανάκι κτλ).

Σαλάτα με βραστά κολοκυθάκια, avocado, σως μουστάρδας, λιναρόσπορο και διατροφική μαγιά και παξιμαδάκια πολύσπορα/ολικής.

Πράσινη σαλάτα με μαρούλι, kale, πολυχρωμες πιπεριές, avocado, τριμμένο καρότο, αγγούρι, διατροφική μαγιά, κολοκυθόσπορο, λιναρόσπορο, ηλιόσπορο, παξιμαδάκια.

Μπρόκολο, κουνουπίδι, καρότο στον ατμό με λεμόνι, παξιμαδάκια και διατροφική μαγιά και λιναρόσπορο.

Ντάκο με ντομάτα, πιπεριά και ελιές.

Για σνακς:

Διάφορα ντιπς: Guacamole, σπιτικό χούμους από ρεβυθια/κόκκινη φακή με κριτσίνια ολικής και ντοματίνια, αγγουράκια κτλ.

Πολλά φρούτα: φράουλες (μόνο βιολογικές), ανανά, μάνγκο, ακτινίδιο, μήλο, πορτοκάλι, μανταρίνι, αχλάδι και ό,τι άλλο είναι εποχής. 

Ξηρούς καρπούς: 3 brazil nuts καθημερινά, μπολικα καρύδια/αμύγδαλα, macademia. 

Αποξηραμένα φρούτα: βερύκοκα, σύκα, cranberries

Αλάτι ελάχιστο και γλυκά πολύ σπάνια, κυρίως σπιτικά χωρίς ζάχαρη.

Γενικά με μέτρο τα ψωμιά. Ζυμαρικά απο αλεύρι και ρύζι 1 φορά την εβδομάδα το καθένα. Όπου μπορώ χρησιμοποιώ καστανό ρύζι ή κινόα, ακόμα καλύτερα.

Τηγανητά σπίτι ποτέ. Junk food απέξω προσπαθούμε 1 φορά την εβδομάδα. Καμια φορά μπορεί και πιο πολύ 😊 Σε εστιατόρια κυρίως τρώμε ασιατικά και ό,τι πιο υγιεινό έχει στον κατάλογο. 

Βραδινά και μεσημεριανά εναλλάσσονται. Στόχος μου είναι να υπάρχει μεγάλη ποικιλία υλικών. Και προσπαθώ σχεδόν παντού να προσθέτω λιναρόσπορο, διάφορους άλλους σπόρους, ξηρούς καρπούς και διατροφική μαγιά.

Ειναι τόσα πολλά, δεν ξέρω τι να πρωτογράψω. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!

Εγώ πάντως παρόλο που είμαι τίγκα στη ναυτία καθημερινά, έχω τρελή όρεξη και τα τρώω όλα κανονικά και ακόμα πιο συχνά 🤣. Αν μείνει άδειο το στομάχι μου υποφέρω χειρότερα. 

 

Εντάξει! Μπράβο!! Δηλαδή… Μπράβο!! Σας θαυμάζω εσας τους vegan!! Εγώ κουράστηκα μόνο που τα διάβασα!  @twinkletwinlkle Δες εδώ συνταγές να μη βρίσκεις χρόνο να βαρεθείς!! 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Ποιον καφέ και χαζομάρες..  σε ζαχαροπλάστειο για παστε παμε

Σταματα να με ξεσηκωνεις εσυ γιατι θα ερθω! Δεν θελω και πολυ εγω για τετοια!!!! Εσυ αν θελεις μπορεις με το συζυγο να απολαυσετε και το μπεργκερ της φωτο... Εχουμε ωραιο μπαλκονι με ψησταρια υγραεριου που τα μπεργκερ γινονται παιχνιδι... Ποιο καφε και ποιες παστες! Μπεργκερ θα φαμε!!!!!! Χαχαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ερωτηση κρισεως ... Τριτη ειχα κανει σεξ που ξεχαστηκα με τα ποδια ψηλα... Τεταρτη απ το μεσημερι και μετα διπλωθηκα τελειως μεχρι ντεπον πηρα και παλι πονουσα με υγρα φουλ ... Πεμπτη πονουσα πιο ανεκτα το πρωι και  σημερα ειμαι οκ .. χωρις υγρα τοσα. Ποτε εγινε η ωορηξια? Τριτη? Η τεταρτη ππυ πονουσα πολυ??? Παντα καταλαβαινω τις μερες εκεινες απ τα υγρα και τον πονο αλλα ποτε δεν εχω καταλαβει ποτε γινεται.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 19 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Σταματα να με ξεσηκωνεις εσυ γιατι θα ερθω! Δεν θελω και πολυ εγω για τετοια!!!! Εσυ αν θελεις μπορεις με το συζυγο να απολαυσετε και το μπεργκερ της φωτο... Εχουμε ωραιο μπαλκονι με ψησταρια υγραεριου που τα μπεργκερ γινονται παιχνιδι... Ποιο καφε και ποιες παστες! Μπεργκερ θα φαμε!!!!!! Χαχαχα

Έρχομαι 😂

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 14 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ερωτηση κρισεως ... Τριτη ειχα κανει σεξ που ξεχαστηκα με τα ποδια ψηλα... Τεταρτη απ το μεσημερι και μετα διπλωθηκα τελειως μεχρι ντεπον πηρα και παλι πονουσα με υγρα φουλ ... Πεμπτη πονουσα πιο ανεκτα το πρωι και  σημερα ειμαι οκ .. χωρις υγρα τοσα. Ποτε εγινε η ωορηξια? Τριτη? Η τεταρτη ππυ πονουσα πολυ??? Παντα καταλαβαινω τις μερες εκεινες απ τα υγρα και τον πονο αλλα ποτε δεν εχω καταλαβει ποτε γινεται.... 

δύσκολο στο ποτέ αλλά λογικά την ημέρα με το πόνο πιο πολύ 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Ειναι τελειοοοο και εγω το ζω σε μονιμη βαση... Και για ολα τα φαγητα..... Τα στολιζει κιολας η αγαπη μου.... Χαχαχα π.χ.... βαζω δυο τρια γιατι αλλιως ολοκληρο αλμπουμ θα βαλω .... Δεν τα λες διαιτης... Αλλα τι να καωωωωω αφου με αρεσουν.... Θα πεσει πεινα στην ετ .... 😥😥😥

IMG_20220111_214349.jpg

IMG-10fdaedfcf420d39515f2744d7ce26ba-V.jpg

IMG_20211210_220532.jpg

Πες μου ότι το σούσι το φτιάχνεται μόνοι σας😲😲😲 

Παντως όταν εγώ έτρωγα σούσι στο εξωτερικό ήταν πάντα καμία σχέση με εδώ. Π.χ. Όταν ήρθε εδώ και πήγα πρώτη φορά πλήρωσα για ένα ρολ 2-3 €. Δηλαδή χρυσοπλήρωσα το σούσι. Τώρα αν πας Γερμανία πληρώνεις τα μισά από ότι εδώ σε μεγαλύτερη ποσότητα. Έχουν και Happy Hour… να τρως να χορταίνεις. 

στις πριν 8 ώρες, ο/η Luna777 είπε:

Εκτός από mammyland meeting εμείς πρέπει να κάνουμε και business meeting 🤣🤣🤣 Έχει ψωμί η δουλειά!

Α δεν ξερω για τσίλι και κανέλλα. Θα το ψάξω. Δεν νομίζω όμως να υπάρχει θέμα για μικρές ποσότητες. Το τζιντζερ πάντως βοηθάει πολύ στη ναυτία της εγκυμοσύνης. Και το προτεινουν σε όλα τα site που διαβάζω. Στο εξωτερικό το παίρνουν και σε χάπι φαντάσου.

Η μπεσαμέλ είναι πανεύκολη. Μάλλον την έχεις πάρει με στραβό μάτι. Δες βίντεο στο youtube και ακολούθα κατά γράμμα τις αναλογίες και τις οδηγίες.  Θέλει συνεχές ανακάτεμα και καλή κατσαρόλα για να μην σου κολλήσει. Και με το που πήξει την βγάζεις από το μάτι. 

Τα λατρεύω!!! Ίσως είναι και θέμα συνήθειας. Μπορεί να μην σου αρέσει και ο φρέσκος κόλιανδρος. Διότι σε κάποιους ανθρώπους, λόγω ενός γονιδίου, θυμίζει η γεύση του σαπούνι.

Εγώ το λέω και τρίφτη και μύλο. Μάλλον βγάζω δικές μου λέξεις τελικά🤣🤣🤣

Εγώ το λέω καιρό…. Θέλω να κάνω κατι δικό μου. Δε με νοιάζει τι. Αρκεί να το κάνω σε συνεταιρισμό γιατί λεφτά για τελιος μόνη γιόκ. Διάθεση και όρεξη για τρεξιμο έχω τρελό. Αλλά για κάποιο λόγο εγώ δεν βρίσκω άτομα που να θέλουν έστω να «ρισκάρουν» να ανοίξουν κατι δικό τους. Έστω και κανάλι όπως είπα ή έστω και να γράψουμε βιβλίο. Η να ανοίξω μέχρι και day spa…. Πάντως όταν βλέπω στο ινστα πω μια μαία που κάνει συμβουλευτική παίρνει 80 ευρώ φαντάσου με όλα αυτά που ξέρουμε κτλ κτλ το τι θα βγάζουμε. 
Εγω είμαι μέσα. Εάν θέλεις ή οποία θελει και έχεις διάθεση ας επικοινωνήσει μαζί μου 😊😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

Πες μου ότι το σούσι το φτιάχνεται μόνοι σας😲😲😲 

Παντως όταν εγώ έτρωγα σούσι στο εξωτερικό ήταν πάντα καμία σχέση με εδώ. Π.χ. Όταν ήρθε εδώ και πήγα πρώτη φορά πλήρωσα για ένα ρολ 2-3 €. Δηλαδή χρυσοπλήρωσα το σούσι. Τώρα αν πας Γερμανία πληρώνεις τα μισά από ότι εδώ σε μεγαλύτερη ποσότητα. Έχουν και Happy Hour… να τρως να χορταίνεις. 

Εγώ το λέω καιρό…. Θέλω να κάνω κατι δικό μου. Δε με νοιάζει τι. Αρκεί να το κάνω σε συνεταιρισμό γιατί λεφτά για τελιος μόνη γιόκ. Διάθεση και όρεξη για τρεξιμο έχω τρελό. Αλλά για κάποιο λόγο εγώ δεν βρίσκω άτομα που να θέλουν έστω να «ρισκάρουν» να ανοίξουν κατι δικό τους. Έστω και κανάλι όπως είπα ή έστω και να γράψουμε βιβλίο. Η να ανοίξω μέχρι και day spa…. Πάντως όταν βλέπω στο ινστα πω μια μαία που κάνει συμβουλευτική παίρνει 80 ευρώ φαντάσου με όλα αυτά που ξέρουμε κτλ κτλ το τι θα βγάζουμε. 
Εγω είμαι μέσα. Εάν θέλεις ή οποία θελει και έχεις διάθεση ας επικοινωνήσει μαζί μου 😊😊

1.γιατι κάνει συμβουλευτικη η μαια????και 2.ποσαααααα παίρνει?

Εντάξει θα τρελλαθω δε γίνεται.δεν υπάρχει κανένα νομικομπλαισιο δυστυχώς στην Ελλάδα.ο καθένας.κανει ότι να ναι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Πες μου ότι το σούσι το φτιάχνεται μόνοι σας😲😲😲 

Παντως όταν εγώ έτρωγα σούσι στο εξωτερικό ήταν πάντα καμία σχέση με εδώ. Π.χ. Όταν ήρθε εδώ και πήγα πρώτη φορά πλήρωσα για ένα ρολ 2-3 €. Δηλαδή χρυσοπλήρωσα το σούσι. Τώρα αν πας Γερμανία πληρώνεις τα μισά από ότι εδώ σε μεγαλύτερη ποσότητα. Έχουν και Happy Hour… να τρως να χορταίνεις. 

Εγώ το λέω καιρό…. Θέλω να κάνω κατι δικό μου. Δε με νοιάζει τι. Αρκεί να το κάνω σε συνεταιρισμό γιατί λεφτά για τελιος μόνη γιόκ. Διάθεση και όρεξη για τρεξιμο έχω τρελό. Αλλά για κάποιο λόγο εγώ δεν βρίσκω άτομα που να θέλουν έστω να «ρισκάρουν» να ανοίξουν κατι δικό τους. Έστω και κανάλι όπως είπα ή έστω και να γράψουμε βιβλίο. Η να ανοίξω μέχρι και day spa…. Πάντως όταν βλέπω στο ινστα πω μια μαία που κάνει συμβουλευτική παίρνει 80 ευρώ φαντάσου με όλα αυτά που ξέρουμε κτλ κτλ το τι θα βγάζουμε. 
Εγω είμαι μέσα. Εάν θέλεις ή οποία θελει και έχεις διάθεση ας επικοινωνήσει μαζί μου 😊😊

Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Είναι ωραίο να μπορείς να δημιουργείς κάτι δικό σου. Δύσκολο βέβαια, και όπως λες λίγοι θέλουν και μπορούν να πάρουν το ρίσκο. Αν το θέλεις όμως να το κυνηγήσεις!!! Πιστεύω πολύ στην επιδίωξη των ονείρων μας. Εμένα η ζωή μου είναι τα ζώα και τα ταξίδια. Αν μου έλεγες να γίνουμε οι ελληνίδες David Attenborough και με την κοιλιά τούρλα θα έτρεχα στις τροπικές ζούγκλες να βρω μυστήρια πλάσματα 🤣

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Ανθη7 είπε:

1.γιατι κάνει συμβουλευτικη η μαια????και 2.ποσαααααα παίρνει?

Εντάξει θα τρελλαθω δε γίνεται.δεν υπάρχει κανένα νομικομπλαισιο δυστυχώς στην Ελλάδα.ο καθένας.κανει ότι να ναι.

😂😂😂😂 Αστα να πάνε σου λέω. Της είχα στείλει μήνυμα γιατί λέει πολύ ωραία πραγματα κτλ και μου λέει 80€….. αυτή είναι ζωή…. Δεν γινόμουν μαία και εγώ…. 

στις πριν 12 λεπτά, ο/η Luna777 είπε:

Σε καταλαβαίνω κορίτσι μου. Είναι ωραίο να μπορείς να δημιουργείς κάτι δικό σου. Δύσκολο βέβαια, και όπως λες λίγοι θέλουν και μπορούν να πάρουν το ρίσκο. Αν το θέλεις όμως να το κυνηγήσεις!!! Πιστεύω πολύ στην επιδίωξη των ονείρων μας. Εμένα η ζωή μου είναι τα ζώα και τα ταξίδια. Αν μου έλεγες να γίνουμε οι ελληνίδες David Attenborough και με την κοιλιά τούρλα θα έτρεχα στις τροπικές ζούγκλες να βρω μυστήρια πλάσματα 🤣

Μέσα. Ας γίνουμε και ας ταξιδεύουμε. Λατρεύω!!!! Αλλά κοιλιά τούρλα δεν ξέρω εάν θα είμαστε την ιδια περίοδο μιας και εσένα ήδη τουρλωνει και εμένα τουρλωνει από το μασα μασα 😂😂😂😂 

Και για να ταξιδέψουμε θελουμε 💵💵💵💰💰💰

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 9 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Ερωτηση κρισεως ... Τριτη ειχα κανει σεξ που ξεχαστηκα με τα ποδια ψηλα... Τεταρτη απ το μεσημερι και μετα διπλωθηκα τελειως μεχρι ντεπον πηρα και παλι πονουσα με υγρα φουλ ... Πεμπτη πονουσα πιο ανεκτα το πρωι και  σημερα ειμαι οκ .. χωρις υγρα τοσα. Ποτε εγινε η ωορηξια? Τριτη? Η τεταρτη ππυ πονουσα πολυ??? Παντα καταλαβαινω τις μερες εκεινες απ τα υγρα και τον πονο αλλα ποτε δεν εχω καταλαβει ποτε γινεται.... 

όταν πόναγες. αλλά έκανες καλά που έκανες σεξ πριν από αυτήν. Την ωορρηξία την καταλαβαίνεις και όταν η τραχηλική σου βλέννη (τα υγρά που λες) αλλάζουν σύσταση, από διάφανα και λεπτόρευστη γίνεται υποκίτρινη και παχύρευστη. Επίσης από τη θερμοκρασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ωχ ωχ ωχ +3μήνες 😱😱😱 αυτό δεν παίζει…. Αν και δεν είμαι τόσο γλυκατζου αλλά να, σήμερα το πρωι έφαγα ένα κομμάτι σοκολάτα. Αυριο θα φαω τούρτα παγωτο σε γενέθλια κτλ κτλ. 

Μα όταν λέμε αποφεύγουμε τη ζάχαρη, αυτό εννοούμε. Δηλ. π.χ. αν πάμε σε πάρτι γενεθλίων και μας κεράσουν τούρτα, την τρώμε, αλλά δεν τρώμε γλυκά σε καθημερινή βάση. Εγώ θυμάμαι μπορεί να είχαμε γλυκό στο σπίτι και να μην το άγγιζα καν, βέβαια ποτέ τα γλυκά δεν μου έκαναν ιδιαίτερη αίσθηση, παρά μόνο τώρα που θηλάζω...Σε καμία περίπτωση δεν γινόμαστε εμμονικές με αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Ας είναι λοιπόν Ιούλιο. Όλο και κάποια θα βρεθεί να είναι μαζί σου!!

Μια χαρά τρως και εσυ…. Που να κάτσω να φτιαξω σαρδέλα και σκουμπρί…

Ξέρω ξέρω μου τα πες και τα ξαναπάμε, αλλά πραγματικά….. εγώ σαν εσένα!! Αβοκάντο τρωω πολύ και τώρα αυτά που είδα δεν μου αρέσουν. Αυγά τρωω κάθε μέρα σχεδόν, βραστά η τηγανητά με λάδι καρύδας (μου τα κάνει το αγόρι) επίσης φρούτα αν δεν μου κόψει εγώ δεν τα τρωω 😂😂😂 είδα έναν μηλοκοφτη στα lidl που το τοποθετείς πάνω στο μήλο και το κόβει μια και καλή σε κομματάκια. Όταν του είπα να το πάρουμε μου λέει «αν το πάρουμε θα κάτσεις να κόψεις ή θα το κάνω εγώ»😂😂😂😂 Αστα σπυ λέω. Εμείς ακριβώς το ίδιο είμαστε. 

Εμένα που μου αρέσουν αυτά τα ψάρια πρεπει να μου τα φτιάξουν ή να τα παραγγείλω σε ταβέρνα 😂😂😂

εσυ πρεπει να γράψεις βιβλίο μαγειρικής για εγκύους. Και εγώ θα κάνω τη φωτογράφιση και το layout. Είπαμε. Πρεπει να κάνουμε κανάλι στο YouTube. 😂😂😂😀😀😀 

πραγαμτικα αξίζεις ένα μεγάλο μπράβο που τα φτιάχνεις όλα αυτά. Εγώ μόνο το πρωινό όπως το τρως και εσυ το τρωω και εγώ. Όλα τα αλλά «βαριεμαι» να φτιάχνω. 
Μπεσαμελ (κανονική) όσο έχω επιχείρηση μόνη δεν πέτυχε και έτσι το έριξα στην έτοιμη. Εάν και εφόσον φτιαξω κανα παστίτσιο. 
μπες μου ομως κατι, λένε κανέλα και ginger/τσίλι όχι στην εγκυμοσύνη. Το κοιταξες αυτό; Λέω εγώ τώρα….

Παιδιά, η σαρδέλα και ο γαύρος γίνονται πανεύκολα στο φούρνο μόνο με λίγο λαδάκι, αλατάκι κι αν θέλετε και ρίγανη και θέλουν ελάχιστο ψήσιμο. Μπορείτε να ζητήσετε να σας τα καθαρίσει ο ψαράς σας. Και ένα υπέροχο καλοκαιρινό γεύμα είναι χόρτα, ψητή σαρδέλα, βραστή πατάτα και βραστό κολοκύθι, ελαφρύ και μας δίνει πολλά.

Για τη μπεσαμέλ, σε αυτή τη φάση μην παίρνεις έτοιμη και γενικά καλό είναι να αποφεύγουμε τις πολύ επεξεργασμένες τροφές που έχουν πολλά συντηρητικά και πρόσθετα. Εξάλλου τα ζυμαρικά ανήκουν στις τροφές που προκαλούν φλεγμονές, οπότε εγώ σε εκείνη τη φάση έτρωγα 1 φορά την εβδομάδα.

Το καλό που κάνει η @Luna777είναι ότι τα φτιάχνει όλα μόνη της. Δηλ. δεν αγοράζει αυτά τα έτοιμα που διαφημίζει η τηλεόραση και είναι φουλ  στα  συντηρητικά. Μπορούμε κι εμείς που δεν είμαστε vegan (και είναι ίσως πιο απλό), αλλά σίγουρα απαιτεί αρκετή δουλειά στην κουζίνα.

Για την κανέλα/ginger /τσίλι εγώ δεν είχα τέτοια οδηγία, μάλιστα λένε ότι το ginger βοηθάει στις αναγούλες, αλλά δεν έκανα και υπερβολές. Δηλ. αν τύχαινε να φάω κάτι με κανέλλα, οκ, αλλά δεν την έτρωγα και σε καθημερινή βάση. Απλώς έτρωγα φυσιολογικά με λίγους περιορισμούς λόγω εγκυμοσύνης. Πολύ καυτερά π.χ. δεν έτρωγα, αλλά ειδικά στο α' τρίμηνο ήθελα να τρώω όσο πιο ουδέτερες γεύσεις γίνεται, δε μπορούσα να τρώω βαριά φαγητά και όσα μύριζαν έντονα, είχα και τρομερή δυσπεψία θυμάμαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Kateriniwk είπε:

Ααααα τι ωραια!!!!! Να το χαιρεσαι!!!!!! Δεν ξερω αλλα οταν ακουω κοριτσακια πλεον μου φερνουν πολυ χαρα!!! Ενω ολη την μεχρι τωρα ζωη μου εδειχνα ιδιαιτερη αδυναμια σε αγορια! Με εξωσωμ το εκανες το μωρακι σου???? 

Συνταγες με μουςςςςςςς!!!!!! Το αβοκαντο δεν μ αρεσει πολυ αλλα τ πατσουκιασα προχτες μεσα σε τοστ με τυρι και το ετρωγα παραλληλα με τοματινι και αυγο για να μην νιωθω ...μισο αβοκαντο χτυπησα ετσι! Σε σμουθι το παλευω γιατι ετρωγα περυσι που εκανα διατροφουλα μονη! 

Παντως και ενα αλλο που με προβληματιζει ειναι τα κιλα... Εβαλα λιγα τελευταια και ειμαι επιεικης με τον εαυτο μου εφοσον κοβει τσιγαρο και περναει αγχωτικη περιοδο...αλλα φοβαμαι λιγο οτι αν ερθει κανενα πακετο ρον ιουνιο θα μεινω με τα κιλα και τον ασσο! Απ την αλλη βεβαια δεν θελω να μου στερησω και βιταμινες με διαιατα και τετοια ....οποτε υπομονη και ευχομαι να φοραω αναγκαστικα φαρδια το καλοκαιρι....😉😉😉😉😎😎😎😎

Ναι, με εξωσωματική.

Έχω συνταγή και για μπισκότα σοκολάτας με αβοκάντο, την έχω φτιάξει και ούτε καν καταλαβαίνεις το αβοκάντο. Το χρησιμοποιούν νομίζω ( @Luna777 διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ) αντί για βούτυρο. Ένα συνηθισμένο πρωινό (και σήμερα αυτό θα φάω) είναι ομελέτα με αβοκάντο. Τα αυγά τα θέλουμε για την ποιότητα των ωαρίων (εμείς που δεν είμαστε βίγκαν) και το αβοκάντο είναι υπερτροφή, γιατί έχει καλά λιπαρά. Κάνει και καλό στη μήτρα (δείτε μόνο το σχήμα του).

Για τα κιλά, εφόσον έχεις φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, μην ανησυχείς. Αν κάνεις διατροφή και όχι δίαιτα και κιλά θα χάσεις (αν χρειάζεται) και δεν θα στερηθείς βιταμίνες. Ούτε εγώ ξέρω να σου πω πώς χάνονται τα κιλά, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα για να χάσω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Πες μου ότι το σούσι το φτιάχνεται μόνοι σας😲😲😲 

Παντως όταν εγώ έτρωγα σούσι στο εξωτερικό ήταν πάντα καμία σχέση με εδώ. Π.χ. Όταν ήρθε εδώ και πήγα πρώτη φορά πλήρωσα για ένα ρολ 2-3 €. Δηλαδή χρυσοπλήρωσα το σούσι. Τώρα αν πας Γερμανία πληρώνεις τα μισά από ότι εδώ σε μεγαλύτερη ποσότητα. Έχουν και Happy Hour… να τρως να χορταίνεις. 

Εγώ το λέω καιρό…. Θέλω να κάνω κατι δικό μου. Δε με νοιάζει τι. Αρκεί να το κάνω σε συνεταιρισμό γιατί λεφτά για τελιος μόνη γιόκ. Διάθεση και όρεξη για τρεξιμο έχω τρελό. Αλλά για κάποιο λόγο εγώ δεν βρίσκω άτομα που να θέλουν έστω να «ρισκάρουν» να ανοίξουν κατι δικό τους. Έστω και κανάλι όπως είπα ή έστω και να γράψουμε βιβλίο. Η να ανοίξω μέχρι και day spa…. Πάντως όταν βλέπω στο ινστα πω μια μαία που κάνει συμβουλευτική παίρνει 80 ευρώ φαντάσου με όλα αυτά που ξέρουμε κτλ κτλ το τι θα βγάζουμε. 
Εγω είμαι μέσα. Εάν θέλεις ή οποία θελει και έχεις διάθεση ας επικοινωνήσει μαζί μου 😊😊

Εεεε ναι ρε δεν θα σας εβαζα delivery ... Παντως δεν ειναι δυσκολο αρκει να αφιερωσεις χρονο γιατι θελει διαφορα.. κανει με καροτακια και τετοια, κανει με καβουρι, σολωμο και γαριδα... Τα σπρινγκ ρολλς ομως ειναι ετοιμα απλα τα εψησα , τα νουντλς εμεις γιατι ειναι ευυκολα.. αυτα θυμαμαι τα ειχε κανει για ενα βραδυ... Αν κανεις ... Μην χρησιμοποησεις ολο το φυκι... Γιατι βγαζει πολλα.. αλλα δεν ξερω αν μπσινει και καταψυξη...παντως βγαινουν τοσα

IMG_20220111_174255.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ναι, με εξωσωματική.

Έχω συνταγή και για μπισκότα σοκολάτας με αβοκάντο, την έχω φτιάξει και ούτε καν καταλαβαίνεις το αβοκάντο. Το χρησιμοποιούν νομίζω ( @Luna777 διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ) αντί για βούτυρο. Ένα συνηθισμένο πρωινό (και σήμερα αυτό θα φάω) είναι ομελέτα με αβοκάντο. Τα αυγά τα θέλουμε για την ποιότητα των ωαρίων (εμείς που δεν είμαστε βίγκαν) και το αβοκάντο είναι υπερτροφή, γιατί έχει καλά λιπαρά. Κάνει και καλό στη μήτρα (δείτε μόνο το σχήμα του).

Για τα κιλά, εφόσον έχεις φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, μην ανησυχείς. Αν κάνεις διατροφή και όχι δίαιτα και κιλά θα χάσεις (αν χρειάζεται) και δεν θα στερηθείς βιταμίνες. Ούτε εγώ ξέρω να σου πω πώς χάνονται τα κιλά, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα για να χάσω...

Ασχετο αλλα για σαρδελα βαλτε στο φουρνο με λογο λαδι μπουκοβο και αλατι... Παιδια γινονται σαν ψητες... Και ειναι πολυ ωραιες... @troiaειδα αυτες τις ιδεες που ανεφερες πιο βατες για μενα ειναι... Να μου λες και αλλα... 

@Luna777 εσυ μας πηγες λιγο αναποδα...πρωτα γραψε μας τη λιστα για το σουπερ και υστερα να αρχισουμε τις δοκιμες ... Πραγματικα τα εχασα τι πρεπει να ψωνισουμε... Μονο το ποριτζ τρωω που πραγματικα το θεωρω και σαν γλυκο με τον τροπο που το τρωω εγω .. μαλιστα παιρνω και αυτα τα φακελακια βρωμης που ειναι με μελι... Πολυ νοστιμο... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 57 λεπτά, ο/η troia είπε:

όταν πόναγες. αλλά έκανες καλά που έκανες σεξ πριν από αυτήν. Την ωορρηξία την καταλαβαίνεις και όταν η τραχηλική σου βλέννη (τα υγρά που λες) αλλάζουν σύσταση, από διάφανα και λεπτόρευστη γίνεται υποκίτρινη και παχύρευστη. Επίσης από τη θερμοκρασία.

Με μπερδευουν τα υγρα γιατι εχω κανα δυο τρεις μερες .. καπου ειχα διαβασει οτι οταν υπαρχει πολυ πονος ειναι γιατι εσπασε το αυγο κσι εβγαλε αιμα... Αρα εννοουν εσπασε π.χ βραδυ και γι αυτο πονας την επομενη??? Την προλαβα γιατι κραταει και 24 ωρες ... Εγω εκανα τριτη βραδυ και πονουσα τεταρτη πολυ...απλα δεν ταιριαξε και εκανα μονο εκεινη την μερα.... Μια φορα δλδ... Καλα οχι οτι περιμενω τιποτα... Αλλα να λυθει η απορια...εξαλλου τωρα τελειωσε δεν εχω αλλο κυκλο για σεξ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η hope501 είπε:

😂😂😂😂 Αστα να πάνε σου λέω. Της είχα στείλει μήνυμα γιατί λέει πολύ ωραία πραγματα κτλ και μου λέει 80€….. αυτή είναι ζωή…. Δεν γινόμουν μαία και εγώ…. 

Μέσα. Ας γίνουμε και ας ταξιδεύουμε. Λατρεύω!!!! Αλλά κοιλιά τούρλα δεν ξέρω εάν θα είμαστε την ιδια περίοδο μιας και εσένα ήδη τουρλωνει και εμένα τουρλωνει από το μασα μασα 😂😂😂😂 

Και για να ταξιδέψουμε θελουμε 💵💵💵💰💰💰

Να βρούμε σπόνσορες 🤑🤑🤑 Όλο και κάποιος εκατομμυριούχος θα διαβάζει το mammyland, τι στο καλό 🤣 

στις πριν 40 λεπτά, ο/η troia είπε:

Ναι, με εξωσωματική.

Έχω συνταγή και για μπισκότα σοκολάτας με αβοκάντο, την έχω φτιάξει και ούτε καν καταλαβαίνεις το αβοκάντο. Το χρησιμοποιούν νομίζω ( @Luna777 διόρθωσέ με αν κάνω λάθος ) αντί για βούτυρο. Ένα συνηθισμένο πρωινό (και σήμερα αυτό θα φάω) είναι ομελέτα με αβοκάντο. Τα αυγά τα θέλουμε για την ποιότητα των ωαρίων (εμείς που δεν είμαστε βίγκαν) και το αβοκάντο είναι υπερτροφή, γιατί έχει καλά λιπαρά. Κάνει και καλό στη μήτρα (δείτε μόνο το σχήμα του).

Για τα κιλά, εφόσον έχεις φυσιολογικό δείκτη μάζας σώματος, μην ανησυχείς. Αν κάνεις διατροφή και όχι δίαιτα και κιλά θα χάσεις (αν χρειάζεται) και δεν θα στερηθείς βιταμίνες. Ούτε εγώ ξέρω να σου πω πώς χάνονται τα κιλά, δεν έχω κάνει ποτέ δίαιτα για να χάσω...

Ναι το αβοκάντο μπορείς να το χρησιμοποιείς και για γλυκά. Σε συνδυασμό με σοκολάτα ειναι φανταστικό! Και πραγματικά ούτε που καταλαβαίνει κανείς τη διαφορά. Όταν το ακούς ξενίζει λιγάκι, αλλα αν το φας ειναι γιαμι! Και πολύ πιο υγιεινό εννοείται απο το βούτυρο.

@Kateriniw Καλέ εσύ έχεις τον σεφ στο σπίτι σου! Τι να τις κάνεις τις λίστες για ψώνια. Και εγώ για το sushi κόβω το μισό φύκι, αλλιώς βγαίνουν γιγάντια. Όχι οτι δεν θα τα φάμε, αλλά τα μικρά φαίνονται πιο όμορφα 😜 Για τον πόνο ωορρηξίας που λες, κανείς δεν μπορεί να σου πει με βεβαιότητα. Μπορεί να είναι και πριν, κατα τη διάρκεια ή και μετά. Το τεστακι θα δείξει. Πάντως το καλύτερο είναι να κάνετε προσπάθεια τις 2 μέρες πριν και την ημέρα της ωορρηξία. Οπότε πιστεύω μια χαρά το πετύχατε. Μακάρι να πιάσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικα εγω αυτο που φοβαμαι ειναι τα ωαρια και λιγο και το σπερμα.... Το σωμα δεν το φοβαμαι ,ανοσολογικα η Λευκου με εκανε φυλλο και φτερο στην τοτε αποβολη για ολα, καρυοτυπο , στιγματα, και ολα εκειν που ενεχουν κινδυνους ολα καθαρα ουτε τη μητρα ουτε το ενδομητριο φοβαμαι. Σε ολους τους ελεγχους και σε υστεροσαλπιγ. Και ολα φανηκαν πεντακαθαρα. Ενδομητριο ειναι το ατου μου. Εχω παχυ παντα , τοσο που με περνουσαν για εγκυο σε υπερηχους. Τα ωαρια ομως τα εχω φοβο και απο την αμη .. και απο το οτι παρακολουθησαμε κατι κυκλους δεκεμβριο ιανουαριο και φεβρουαριου και ηταν τζουφια... Του δεκεμβριου που καναμε την σπερματεγχ. Ηταν καλο σε χιλιοστα και κλπ αλλα μετρησαμε οιστροδιολη μια μερα πριν και ηταν 155 μικρη .. απλα καναμε σπερματεγχυση μονο και μονο για να πω οτι εκανα. ( Μου την εκανε ο γιατρος μου δεν πληρωσα τιποτα , απλα να μου φυγει η περιεργια , δεν ηταν η οιστροδιολη για να παει αλλου) και εκει πανω με ειδε που αγχωνομουν και με επιανε το παραπονο για ολα αυτ τα χρονια και σε συνδιασμο με την αμη και επειδη γενικα με εχει σαν παιδι του αυτος με λεει παμε για εξωσωματικη . Δεν μπορω να σε βλεπω να ταλαιπωριεσαι. Στην αρχη ειπαμε για φυσικο κυκλο. Μετα ομως που με εβλεπε με τα θεματα μου λεει οχι γιατι θα χασεις τον εαυτο σου εσυ αμα κυνηγαμε ωαρια... Ειδε και τις χαζομαρες που εκανα στη σπερματ. Με τα τεστ που απογοητευομουν και με εσπρωξε εκει. Δεν το δεχομουν στην αρχη αλλα εδειξε τρελη υπομονη και με καταφερε! Αυτος ο ανθρωπος γενικα ειναι υπεροχος! Κανει απλα λειτουργημα. Ειναι γιατρος της αστυν. Και απο εκει τον εχω λογω του αντρα μου που ειναι αστυν. Ουσιαστικα σχεδον μονο τετοιους πελατες εχει. Αυτος με εσπρωξε και στο κεντρο γιατι ειναι φιλοι του και γενικα με εχει απο πισω. Σε φαση οτι κσνουν θα με παιρνεις να διασταυρωνουμε. Κ οπου δεν μ αρεσει θα επεμβω. Εεε για τα δεδομενα μου εναν τετοιο ανθρωπο χρειαζομουν.. τωρα.... Το σπερμα εδειξε να βελτιωνεται... Τα ωαρια δεννξερω τι θα παιχτει... Κατι αλλο δεν μπορω να κανω. Οποτε καθομαι και περιμενω... Μακαρι να γινει και να μην αρχισω τις μαλακιες με τεστ και χαζα. Η ψυχολογος ειναι σε ετοιμοτητα να σηκωσει.αυτα! Τα ειπα μαζεμενα και τα αφηνα την ιστορια μου για κοντα στη διαδικασια!

Ξεχασα το σημαντικοτερο! Ειστε εσεις εδω! Εεεε τι να λεμε τωρααααααα! Εξοπλισμενη πληρως! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Ασχετο αλλα για σαρδελα βαλτε στο φουρνο με λογο λαδι μπουκοβο και αλατι... Παιδια γινονται σαν ψητες... Και ειναι πολυ ωραιες... @troiaειδα αυτες τις ιδεες που ανεφερες πιο βατες για μενα ειναι... Να μου λες και αλλα... 

@Luna777 εσυ μας πηγες λιγο αναποδα...πρωτα γραψε μας τη λιστα για το σουπερ και υστερα να αρχισουμε τις δοκιμες ... Πραγματικα τα εχασα τι πρεπει να ψωνισουμε... Μονο το ποριτζ τρωω που πραγματικα το θεωρω και σαν γλυκο με τον τροπο που το τρωω εγω .. μαλιστα παιρνω και αυτα τα φακελακια βρωμης που ειναι με μελι... Πολυ νοστιμο... 

κατέβασε τα food stories του βασιλόπουλου να πάρεις ιδέες. έχει και για πόριτζ και για σπιτική γκρανόλα και για πρωινό με αυγά, για πρωινό με γιαούρτι (αυτό με την πέτσα είναι υπερτροφή) και υγιεινά γλυκά και gluten free και πολλά άλλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Γενικα εγω αυτο που φοβαμαι ειναι τα ωαρια και λιγο και το σπερμα.... Το σωμα δεν το φοβαμαι ,ανοσολογικα η Λευκου με εκανε φυλλο και φτερο στην τοτε αποβολη για ολα, καρυοτυπο , στιγματα, και ολα εκειν που ενεχουν κινδυνους ολα καθαρα ουτε τη μητρα ουτε το ενδομητριο φοβαμαι. Σε ολους τους ελεγχους και σε υστεροσαλπιγ. Και ολα φανηκαν πεντακαθαρα. Ενδομητριο ειναι το ατου μου. Εχω παχυ παντα , τοσο που με περνουσαν για εγκυο σε υπερηχους. Τα ωαρια ομως τα εχω φοβο και απο την αμη .. και απο το οτι παρακολουθησαμε κατι κυκλους δεκεμβριο ιανουαριο και φεβρουαριου και ηταν τζουφια... Του δεκεμβριου που καναμε την σπερματεγχ. Ηταν καλο σε χιλιοστα και κλπ αλλα μετρησαμε οιστροδιολη μια μερα πριν και ηταν 155 μικρη .. απλα καναμε σπερματεγχυση μονο και μονο για να πω οτι εκανα. ( Μου την εκανε ο γιατρος μου δεν πληρωσα τιποτα , απλα να μου φυγει η περιεργια , δεν ηταν η οιστροδιολη για να παει αλλου) και εκει πανω με ειδε που αγχωνομουν και με επιανε το παραπονο για ολα αυτ τα χρονια και σε συνδιασμο με την αμη και επειδη γενικα με εχει σαν παιδι του αυτος με λεει παμε για εξωσωματικη . Δεν μπορω να σε βλεπω να ταλαιπωριεσαι. Στην αρχη ειπαμε για φυσικο κυκλο. Μετα ομως που με εβλεπε με τα θεματα μου λεει οχι γιατι θα χασεις τον εαυτο σου εσυ αμα κυνηγαμε ωαρια... Ειδε και τις χαζομαρες που εκανα στη σπερματ. Με τα τεστ που απογοητευομουν και με εσπρωξε εκει. Δεν το δεχομουν στην αρχη αλλα εδειξε τρελη υπομονη και με καταφερε! Αυτος ο ανθρωπος γενικα ειναι υπεροχος! Κανει απλα λειτουργημα. Ειναι γιατρος της αστυν. Και απο εκει τον εχω λογω του αντρα μου που ειναι αστυν. Ουσιαστικα σχεδον μονο τετοιους πελατες εχει. Αυτος με εσπρωξε και στο κεντρο γιατι ειναι φιλοι του και γενικα με εχει απο πισω. Σε φαση οτι κσνουν θα με παιρνεις να διασταυρωνουμε. Κ οπου δεν μ αρεσει θα επεμβω. Εεε για τα δεδομενα μου εναν τετοιο ανθρωπο χρειαζομουν.. τωρα.... Το σπερμα εδειξε να βελτιωνεται... Τα ωαρια δεννξερω τι θα παιχτει... Κατι αλλο δεν μπορω να κανω. Οποτε καθομαι και περιμενω... Μακαρι να γινει και να μην αρχισω τις μαλακιες με τεστ και χαζα. Η ψυχολογος ειναι σε ετοιμοτητα να σηκωσει.αυτα! Τα ειπα μαζεμενα και τα αφηνα την ιστορια μου για κοντα στη διαδικασια!

Ξεχασα το σημαντικοτερο! Ειστε εσεις εδω! Εεεε τι να λεμε τωρααααααα! Εξοπλισμενη πληρως! 

το βιβλίο it starts with the egg το έχεις διαβάσει; τον οδηγό διατροφής του site to make a mommy?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 28 λεπτά, ο/η Kateriniwk είπε:

Εεεε ναι ρε δεν θα σας εβαζα delivery ... Παντως δεν ειναι δυσκολο αρκει να αφιερωσεις χρονο γιατι θελει διαφορα.. κανει με καροτακια και τετοια, κανει με καβουρι, σολωμο και γαριδα... Τα σπρινγκ ρολλς ομως ειναι ετοιμα απλα τα εψησα , τα νουντλς εμεις γιατι ειναι ευυκολα.. αυτα θυμαμαι τα ειχε κανει για ενα βραδυ... Αν κανεις ... Μην χρησιμοποησεις ολο το φυκι... Γιατι βγαζει πολλα.. αλλα δεν ξερω αν μπσινει και καταψυξη...παντως βγαινουν τοσα

IMG_20220111_174255.jpg

καβούρι=σουρίμι; αν μπορείτε να το αποφεύγετε αυτή την περίοδο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η hope501 είπε:

Πες μου ότι το σούσι το φτιάχνεται μόνοι σας😲😲😲 

Παντως όταν εγώ έτρωγα σούσι στο εξωτερικό ήταν πάντα καμία σχέση με εδώ. Π.χ. Όταν ήρθε εδώ και πήγα πρώτη φορά πλήρωσα για ένα ρολ 2-3 €. Δηλαδή χρυσοπλήρωσα το σούσι. Τώρα αν πας Γερμανία πληρώνεις τα μισά από ότι εδώ σε μεγαλύτερη ποσότητα. Έχουν και Happy Hour… να τρως να χορταίνεις. 

Εγώ το λέω καιρό…. Θέλω να κάνω κατι δικό μου. Δε με νοιάζει τι. Αρκεί να το κάνω σε συνεταιρισμό γιατί λεφτά για τελιος μόνη γιόκ. Διάθεση και όρεξη για τρεξιμο έχω τρελό. Αλλά για κάποιο λόγο εγώ δεν βρίσκω άτομα που να θέλουν έστω να «ρισκάρουν» να ανοίξουν κατι δικό τους. Έστω και κανάλι όπως είπα ή έστω και να γράψουμε βιβλίο. Η να ανοίξω μέχρι και day spa…. Πάντως όταν βλέπω στο ινστα πω μια μαία που κάνει συμβουλευτική παίρνει 80 ευρώ φαντάσου με όλα αυτά που ξέρουμε κτλ κτλ το τι θα βγάζουμε. 
Εγω είμαι μέσα. Εάν θέλεις ή οποία θελει και έχεις διάθεση ας επικοινωνήσει μαζί μου 😊😊

συμβουλευτική για ποιο θέμα; κι εγώ προσέλαβα μαία για το θηλασμό και την πλήρωσα 150eur, αλλά χαλάλι της, γιατί ερχόταν κάθε μέρα στο μαιευτήριο και ήταν και μέσα στην καισαρική και χάρη σε αυτήν όταν βγήκα είχαμε βρει πια το ρυθμό μας, που πιστέψτε με, δεν είναι δεδομένο. Και καταφέραμε να θηλάζουμε αποκλειστικά. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Κορίτσια μου γλυκά! Σας ευχαριστώ τοοοοοσο πολύ για τα θετικά σας μνμ..δε μπορεί μέρα από όλα αυτά σίγουρα θα πιάσω!!!!!Μετά από μια μεγααααλη μέρα επιτέλους ήρθε η ώρα της χαλάρωσης κ να σας πω και τι είδαμε σήμερα στον γιατρό! Είδαμε λοιπόν πως το ένα ωοθηλακιο που είχα την 7η μέρα στα 15 χιλιοστά,σήμερα είναι 25 κ είναι κυστικό...αλλά έχω αλλά 3!!! 17-18-19 χιλιοστά!! Οπότε με το καλό πάμε την Μ.Δευτερα για σπερματεγχυση!!! Χάρηκα και ανακουφιστηκα είναι η αλήθεια!    
    • Κορίτσι μου έτσι σε θέλω να είσαι θετική ! Φίλη μου 34 χρονων όπου θα έμπαινε σε πρόωρη  εμμηνόπαυση στην 2η εξωσωματικη εμεινε έγκυος και έχει μια πανέμορφη μπεμπουλα 9 μηνων🥰 να κανεις τις απαραίτητες ενέργειες και να ξερεις ότι υπάρχουν παρά πολλοί τρόποι! Πάντως να ξερεις πως η σπερματεγχυνση είναι πολύ απλή διαδικασία ! Κανεις διεγερση παρακολούθησε με υπερήχους και συγκεκριμένη μέρα που θα ορίσει ο γυναικολόγος κανεις την σπερματεγχυνση ! Εγώ πρώτα ο θεος μάλλον τον Ιούνιο θα κάνω την Τρίτη μου σπερματεγχυνση🙏  ευχομαι κορίτσι μου πολύ συντομα να μας πεις και εσυ τα χαρμοσυνα 🥰
    • Μας βλέπω όλο για φαγητά να λέμε 😄😄 Να πάνε όλα καλά να τρώω μετά του σκασμού! Αυτό λέω στον άντρα μου, θέλω μια φορά να φάω έτσι να σκάσω από το φαγητό 😄😄 Άσχετο, πήγαμε σήμερα να δούμε για κούνια και συρταριέρα γτ δεν έχουμε κάποιον να μας δώσει δυστυχώς.. Μας άρεσαν δύο κούνιες αλλά η μία διπλάσια τιμή από την άλλη..Η ακριβή μας είπε ότι ήταν από ξύλο οξιάς και η οικονομική από mdf. Η αλήθεια είναι ότι η οικονομική πέραν από την τιμή της μας άρεσε  πιο πολύ και σαν σχέδιο, πειράζει λέτε που είναι από mdf? Θα εκπέμπει βλαβερές ουσίες κτλ;
    • Γειά σου κορίτσι μου, φυσικά κ επιτρέπεται..έχω μια πρόωρη γήρανση ωοθηκών.🥺🥺🥺 Είμαι 38 χρόνων και το ξέρω αυτό απ τα 34, που ήταν και η 1η φορά που κάναμε κουβέντα με τον γιατρό μου για το εάν θέλω να αποκτήσω παιδί. Εκείνη την περίοδο δεν ήμουν σε τέτοια φάση και η αλήθεια είναι ότι όταν το έμαθα μου κόπηκαν λίγο τα πόδια..😟☹️ Τέλος πάντων μην στα πολυλογώ.. Η μία μου ωοθήκη δείχνει αρκετά γερασμένη και δεν κάνει αυγουλακια ενώ η άλλη κάνει αλλά μάλλον όχι και πολύ καλά (τουλάχιστον αυτό επιβεβαίωσαν κ οι ορμονολογικες που έκανα). Γιαυτό λέω ότι δεν ξέρω τι ελπίδες έχω, αλλά σίγουρα θέλω να κάνω τις απαραίτητες ενέργειες για να βοηθήσω όσο μπορώ την κατάσταση. Επίσης πόσο πολύ χάρηκα που μοιράστηκες μαζί μας την δική σου εμπειρία με την σπερματεγχυση γιατί είναι κ αυτό στα άμεσα πλάνα μου. 
    • Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου❤️και σε εσενα εύχομαι πολύ συντομα μα έρθει το μωρακι σου🙏❤️ η αλήθεια είναι πως  είναι πολύ θετικο που κάνω συλληψη έστω και με σπερματεγχυνση 🙏 μέσα στο καλοκαιρι θα κάνω πάλι σπερματεγχυνση καθώς μου έδωσε το οκ ο γιατρός ! Θα του πω αν είναι να την κάνω τον Ιούνιο πρώτα ο θεος🙏
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...