Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μελλοντικές Μανούλες Εξωσωματικής 2023 🙏🏼🤰🏽 & Σία ​(ΟΕ/ΕΠΕ/ΑΕ)​ 🌻​ ​ ​


hope501

Recommended Posts

Το αναρτώ πάλι, μήπως κάποια μπορεί να κάνει ανταλλαγή ή γνωρίζει κάποια.....

 

Κορίτσια καλημέρα σας,

Έχω μια συσκευασία Gonal 900 iU, η οποία λήγει 05/2023 δηλαδή σε 2μιση μήνες. 

Υπάρχει κάποια κοπέλα η οποία θα ξεκινήσει τώρα με διέγερση και έχει Gonal με ημερομηνία λήξης μετά το καλοκαίρι του 2023 ή και το 2024 κτλ και μπορεί να ανταλλάξει μαζί μου διότι δεν θα ξεκινήσω αυτό το χρονικό διάστημα με διέγερση.

Ανταλλαγή κάνω και με menopur αν χρειαστεί.

Είπα περιοχή Αθηνών για να μη "μπλέξουμε" με ΚΤΕΛ, αλλά αν χρειαστεί θα γίνει και αυτό.

Ευχαριστώ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 6.1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στις πριν 22 ώρες, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας. Καλή σαρακοστή. Ελπίζω να είστε όλες καλά !!! Μόλις αντιλήφθηκα ότι έχω ενέσεις prolutex που λήγουν 2/23. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να τις κάνω? Όποια ενδιαφέρεται μόνο την περιοχή των Ιωαννίνων μπορώ να τις δώσω. (με σειρά προτεραιότητας) γτ την προηγούμενη φορά είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω ενέσεις κ κάπως δεν συμβιβαζοσασταν μερικές. Μόνο Ιωάννινα γτ λόγω μωρού δεν μπορώ ούτε μέχρι το ταχυδρομείο να πάω. Σας ευχαριστώ!!!!!! Καλά αποτελέσματα σε όλες σας σε όποια φάση κ να είστε 🥰🥰🥰

Μπορείς να τις δώσεις στο κοινωνικό φαρμακείο της περιοχής σου... Κρίμα να πεταχτούν. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 27/2/2023 at 1:20 ΜΜ, ο/η Olia4 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα σας. Καλή σαρακοστή. Ελπίζω να είστε όλες καλά !!! Μόλις αντιλήφθηκα ότι έχω ενέσεις prolutex που λήγουν 2/23. Έχετε κάποια ιδέα τι μπορώ να τις κάνω? Όποια ενδιαφέρεται μόνο την περιοχή των Ιωαννίνων μπορώ να τις δώσω. (με σειρά προτεραιότητας) γτ την προηγούμενη φορά είχα όλη την καλή διάθεση να δώσω ενέσεις κ κάπως δεν συμβιβαζοσασταν μερικές. Μόνο Ιωάννινα γτ λόγω μωρού δεν μπορώ ούτε μέχρι το ταχυδρομείο να πάω. Σας ευχαριστώ!!!!!! Καλά αποτελέσματα σε όλες σας σε όποια φάση κ να είστε 🥰🥰🥰

Καλησπέρα κοπέλα μου!Ήθελα να σε ρωτήσω αν έκανες εξωσωματικη στο Πανεπιστημιακο στα Ιωάννινα και ποια είναι η εμπειρία σου. Είμαι αυτές τις μέρες στη διαδικασία διέγερσης,με τον κ.Ζηκοπουλο. αν θέλεις στείλε μου προσωπικό μηνυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 25/2/2023 at 10:37 ΠΜ, ο/η Zenia z είπε:

Γιατί τόσος πανικός..έχεις ήδη ένα παιδάκι. Ξεκινάς από άλλη βάση φυσικά κ θα δώσεις τη μάχη σου για να μεγαλώσεις την οικογένεια σου. Τα 2 με 3 ωάρια που φτάνουν βλαστοκύστες είναι πολύ καλά πολύ γρήγορα θα προχωρήσεις σε νεα ετ. Προεμφυτικος γίνεται σε βλαστοκύστες από όσο ξέρω αν διαθέτεις τα χρήματα γιατί όχι. Αν έχεις καλό ορμονικο προφίλ θα έχεις κ ανταπόκριση στις ενέσεις. Βοηθάει να μεγαλώσουν αυτά που υπάρχουν. Γιατί εγώ που δεν έχω πολλά ωαρια δε με βοηθάνε στο να βγάλω άλλα. Το πρωτόκολλο θα το προτείνει ο γιατρός εσύ μπορείς απλά να πεις μηπως έχει νόημα να δοκιμάσεις άλλο πρωτόκολλο άλλες ενέσεις να ανταποκριθείς καλύτερα. Σε ποια περίπτωση προτείνουν το μακρύ,το βράχυ ώστε να σου εξηγήσει τι απορρίπτει κ τι προτείνει τους λόγους κ να καταλάβεις. Αν δεν είσαι έτοιμη για διεγερση είναι κ οι φυσικοί κ αυτοί βέβαια θέλουν γερό στομάχι εναποθέτεις τις ελπίδες σου στο ένα κ μοναδικό. Όλα να πάνε καλά. 

Σ' ΄ευχαριστώ για την απάντησή σου και τα ενθαρρυντικά λόγια. Εύχομαι και σε σένα κάθε επιτυχία!

Δυστυχώς δεν φτιάχνω 2 με 3 βλαστοκύστες σε κάθε ωοληψία. Μακάρι να ήταν έτσι! Παίρνω 2- 3 ωάρια σε κάθε κύκλο (έχει τύχει 6-7, αν πετύχουμε τον μήνα) κι έτσι χρειάζομαι αρκετές ωοληψίες για να φτάσω σε βλαστοκύστες. Στα φάρμακα (ενέσεις) ανταποκρίνομαι, αλλά μόνο για να ωριμάσουν αυτά που έχω, δεν θα εμφανιστούν περισσότερα στην πορεία - τουλάχιστον σ' ό,τι έχω κάνει ως εδώ. Γι’ αυτό ρωτάω για τα πρωτόκολλα, αν μπορούν να επηρεάσουν την διέγερση ή μόνο την ωρίμανση. Έχω την εντύπωση ότι συμβαίνει, αλλά δεν είμαι και σίγουρη.

Τους φυσικούς τους αποκλείω, έχω κάνει στο παρελθόν, αλλά τώρα που αρχίζω απ την αρχή δεν υπάρχει λόγος να μαζεύω ένα- ένα. Ήδη χρειάστηκα αρκετές ωοληψίες για να φτάσω σε αυτές τις ετ που έχω κάνει, μου φαίνεται βουνό να το περάσω ξανά (συν χρήμα βέβαια). 

Θα μιλήσω και με τον γιατρό να δω τι έχει να μου πει και αυτός ... και τι προτείνει για προεμφυτευτικό. Να είσαι καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσια και καλή Σαρακοστή!

Εχει κάνει καμία προεμφυτικο στο Embryolab? Γνωρίζετε το κόστος; Και τη διαδικασία γενικά; 

Σκεφτομαστε να ξεκινήσουμε πάλι με ωοληψιες αλλά αν μπορέσουμε λέω να κάνουμε και προεμφυτικο…μου είπε η μαία σήμερα ότι πρέπει να δουμε καποια κριτηρια πρώτα και αν πληρούμε τις προϋποθέσεις να δούμε μετά κόστος κτλ…Μου φάνηκε κάπως γενικό όλο αυτό και θα ήθελα τα φωτα σας αν γνωρίζετε κατι παραπάνω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 21/2/2023 at 8:32 ΠΜ, ο/η dimsea είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια. Εξαφανισμένη σχεδόν ένα χρόνο  τώρα αλλά ήταν για καλό.... ο Άγιος όπως τον λέω Σφακ έκανε τα μαγικά του και πλέον είμαι μαμά μιας μπέμπας 4 1/2 μηνών. Δύσκολη κύηση... δίδυμη αλλά δυστυχώς το ένα μωρό φάνηκε από νωρίς ότι έχει θέμα και αυτό επιβεβαιωθηκε στην αυχενική. Πέρασα μια ψυχοφθορα διαδικασία αλλά μου έδινε δύναμη το ότι έχω άλλο ένα υγιές μωρό που για χάρη του έκανα τα πάντα. Γεννήθηκε πρόωρα λόγω όλων αυτών για ασφάλεια και έμεινε για να πάρει βάρος 14 μέρες στη θερμοκοιτιδα. Τώρα είμαστε 6,5 κιλά με κάτι μάγουλα σαν κεράσια! Εύχομαι σε όλες να το πάθετε! 💞😘

να σας ζήσουν τα μωράκια σας!!!😊

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

😊χαμογελαμε κοριτσια προχωραμε με ψηλα το κεφαλι ολες θα τα καταφερουμε δεν υπαρχει περιπτωση !!

 

χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή!!

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε κοπέλες που πέτυχαν και μετά προσπάθησαν από την αρχή για 2ο μωράκι μπορεί κάποια να με βοηθήσει???😇

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Καλησπερα κοριτσια και καλή Σαρακοστή!

Εχει κάνει καμία προεμφυτικο στο Embryolab? Γνωρίζετε το κόστος; Και τη διαδικασία γενικά; 

Σκεφτομαστε να ξεκινήσουμε πάλι με ωοληψιες αλλά αν μπορέσουμε λέω να κάνουμε και προεμφυτικο…μου είπε η μαία σήμερα ότι πρέπει να δουμε καποια κριτηρια πρώτα και αν πληρούμε τις προϋποθέσεις να δούμε μετά κόστος κτλ…Μου φάνηκε κάπως γενικό όλο αυτό και θα ήθελα τα φωτα σας αν γνωρίζετε κατι παραπάνω!!

Για κόστος κλπ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έκανα τελικά προεμφυτευτικο όμως μετά από αποβολή που είχα, είχα μιλήσει κ γω με το embryolab και τους είχα ζητήσει να ελέγξουμε τα έμβρυα όμως μου είχε πει ο γιατρός μου ότι υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να γίνει αυτό.. το ένα ήταν να υπάρχει αποδεδειγμένα κάποιο θέμα στον καρυότυπο κάποιου από τους δύο συζύγους, το δεύτερο η ηλικία και το τρίτο να είχα αποβολές λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών (νομίζω 3 αν θυμάμαι καλά).. εγώ εν τω μεταξύ νόμιζα ότι όποιος θέλει μπορεί απλά να κάνει προεμφυτευτικο αλλά μου είπε ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία, κάτι τέτοιο.. βέβαια μιλα εννοείται μαζί τους να σου τα εξηγήσουν καλυτερα γιατί έχει και κοντά 2 χρόνια αυτό που σου λέω, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει πάλι..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Sandyb είπε:

Για κόστος κλπ δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν έκανα τελικά προεμφυτευτικο όμως μετά από αποβολή που είχα, είχα μιλήσει κ γω με το embryolab και τους είχα ζητήσει να ελέγξουμε τα έμβρυα όμως μου είχε πει ο γιατρός μου ότι υπάρχουν κάποιες προϋποθέσεις για να γίνει αυτό.. το ένα ήταν να υπάρχει αποδεδειγμένα κάποιο θέμα στον καρυότυπο κάποιου από τους δύο συζύγους, το δεύτερο η ηλικία και το τρίτο να είχα αποβολές λόγω χρωμοσωμικων ανωμαλιών (νομίζω 3 αν θυμάμαι καλά).. εγώ εν τω μεταξύ νόμιζα ότι όποιος θέλει μπορεί απλά να κάνει προεμφυτευτικο αλλά μου είπε ότι έχει αλλάξει η νομοθεσία, κάτι τέτοιο.. βέβαια μιλα εννοείται μαζί τους να σου τα εξηγήσουν καλυτερα γιατί έχει και κοντά 2 χρόνια αυτό που σου λέω, μπορεί κάτι να έχει αλλάξει πάλι..

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι σίγουρα θα το δω και με το γιατρό..Μου είχε μιλήσει και εκείνος για προϋποθέσεις αλλά ήμουν μετά από αποξεση και μου λέει πάρε το χρόνο σου και θα τα δούμε όλα μετά. Είχα διαβάσει και κάτι σχετικό αλλά ήταν όλα πολύ γενικά! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 13 ώρες, ο/η Maroulita! είπε:

Ευχαριστώ πολύ!! Ναι σίγουρα θα το δω και με το γιατρό..Μου είχε μιλήσει και εκείνος για προϋποθέσεις αλλά ήμουν μετά από αποξεση και μου λέει πάρε το χρόνο σου και θα τα δούμε όλα μετά. Είχα διαβάσει και κάτι σχετικό αλλά ήταν όλα πολύ γενικά! 

κορίτσια εγω ειχα κανει ελεγχο στα εμβρυα μου αλλά μιλάμε για αρχες του 2020 στο τοτε μητερα που ηταν απο τα πιο ακριβα κεντρα εξωσωματικής. Το κοστος δεν ειναι μικρο. Ειχα δώσει καπου 700 στο μητερα για τη ληψη δειγματος και αν θυμαμαι καλα άλλα 200 για καθε εμβρυο στο εργαστηριο που εκανε τον ελεγχο (εννοειται του ιδιου ομιλου με το νοσοκομειο). Τοτε δεν ειχε προυποθέσεις και επειδη δεν βρηκαμε ποτε κατι παθολογικο στις εξετασεις μας το καναμε μηπως κ ειχαν καποιο θεμα τα εμβρυα μας κ ηταν αυτος ο λογος που δεν συνελαβα ποτε φυσιολογικα. Το κοστος ειναι μεγαλο αλλα βασει της εμπειριας μου αξιζε γιατι εμεινα με την πρωτη μεταφορα και ημουν κ καπως πιο ηρεμη στην εγκυμοσυνη οτι εχω κανει εναν ακομα ελεγχο.

Προσφατα ρωτησα το γιατρο μου απο περιεργεια κ μου ειπε οτι δεν αλλαξε ο νομος, πάντα αυτος ηταν απλα ποτε κανείς δεν τον τηρούσε, ήταν μια τυπικότητα. Κάποια στιγμη αποφασισαν να τον εφαρμοσουν κ για αυτο ξαφνικα τοσες προϋποθεσεις! Πάντως μου ειπε οτι αναμένεται να αλλάξει κ να μπορεί να κάνει έλεγχο όποιος θέλει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το 2020 έκανα προεμφυτευτικο, είχα πληρώσει 900ευρω για τη βιοψία των εμβρύων και 220 ευρώ ανά έμβρυο. Υψηλό το κόστος αλλά αξίζει! 

Προεμφυτευτικο έλεγχο μπορείτε ακόμα και τώρα να ζητήσετε και μπορείτε να κάνετε απλά δε θα αναφέρετε τίποτα σχετικό στην επιτροπή για τα φάρμακα. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 20 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

😊χαμογελαμε κοριτσια προχωραμε με ψηλα το κεφαλι ολες θα τα καταφερουμε δεν υπαρχει περιπτωση !!

 

χρόνια πολλά και καλή Σαρακοστή!!

 

θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σε κοπέλες που πέτυχαν και μετά προσπάθησαν από την αρχή για 2ο μωράκι μπορεί κάποια να με βοηθήσει???😇

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω πετύχει και ξεκίνησα μια προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Δεν μας βγήκε προς το παρόν και θα δούμε τώρα πώς ακριβώς θα κινηθούμε αποδώ και πέρα. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, ευχαρίστως.

Εσύ σε τι φάση είσαι; Έχεις ήδη μωράκι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 3 ώρες, ο/η RAM21 είπε:

Καλησπέρα κορίτσι μου. Εγώ έχω πετύχει και ξεκίνησα μια προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι. Δεν μας βγήκε προς το παρόν και θα δούμε τώρα πώς ακριβώς θα κινηθούμε αποδώ και πέρα. Αν μπορώ να βοηθήσω κάπως, ευχαρίστως.

Εσύ σε τι φάση είσαι; Έχεις ήδη μωράκι;

καλησπέρα όμορφο κορίτσι °°°

 

έχουμε μια μικρούλα πλέον 3 ετών..

τώρα είμαι σε φάση διέγερσης με το ίδιο πρωτόκολλο ανταγωνιστών το ζήτημα μου είναι ότι το 2019 είχα 11 ωάρια και τώρα μόνο 4 τι μπορεί να παίζει?

 

το Μάιο ξεκινήσαμε να προβούμε σε ε.τ με κατεψυγμένο από την 1η μας προσπάθεια αλλά το εμβρυο είπαν ότι δεν προχώρησε κατά την απόψυξη....αν και μας είχαν πει το 2019 ότι ήταν καλής ποιότητας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

καλησπέρα όμορφο κορίτσι °°°

 

έχουμε μια μικρούλα πλέον 3 ετών..

τώρα είμαι σε φάση διέγερσης με το ίδιο πρωτόκολλο ανταγωνιστών το ζήτημα μου είναι ότι το 2019 είχα 11 ωάρια και τώρα μόνο 4 τι μπορεί να παίζει?

 

το Μάιο ξεκινήσαμε να προβούμε σε ε.τ με κατεψυγμένο από την 1η μας προσπάθεια αλλά το εμβρυο είπαν ότι δεν προχώρησε κατά την απόψυξη....αν και μας είχαν πει το 2019 ότι ήταν καλής ποιότητας...

Μόνο ένα έμβρυο ήταν στην καταψυξη; αν υπάρχουν και άλλα θα έλεγα να προχωρήσετε με εκείνα. 

Ίσως έπαιξε ρόλο ο μήνα, ίσως η ηλικία βλέπετε άλλο 20-30-40 . Παρόλα αυτά το  θέμα είναι τα ωάρια να είναι ποιοτικά και όχι ποσοτικά.  Στην πρώτη μου εξωσωματική 2021 είχα 11 ωάρια και στη δεύτερη 5. 

Στην πρώτη πήρα 4 έμβρυα, στην δεύτερη πήρα 3 έμβρυα.  Αν το δούμε στατιστικά η δεύτερη διέγερση είχε καλύτερη ποιότητα  ωαρίων. Και στα δύο είχα εμφύτευσης. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 15 ώρες, ο/η Μπεμπελουκα είπε:

καλησπέρα όμορφο κορίτσι °°°

 

έχουμε μια μικρούλα πλέον 3 ετών..

τώρα είμαι σε φάση διέγερσης με το ίδιο πρωτόκολλο ανταγωνιστών το ζήτημα μου είναι ότι το 2019 είχα 11 ωάρια και τώρα μόνο 4 τι μπορεί να παίζει?

 

το Μάιο ξεκινήσαμε να προβούμε σε ε.τ με κατεψυγμένο από την 1η μας προσπάθεια αλλά το εμβρυο είπαν ότι δεν προχώρησε κατά την απόψυξη....αν και μας είχαν πει το 2019 ότι ήταν καλής ποιότητας...

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου! Και να πάνε όλα καλά εύχομαι στη νέα προσπάθεια! Μακάρι να πετύχουμε και να βγούμε επιτέλους από το μονοπάτι της εξωσωματικής!

Πόσες διεγέρσεις έχεις κάνει; Μία το 2019 και μία τώρα; Άλλους μήνες το έχεις παρακολουθήσει; Αν έχεις κάνει μόνο δύο διεγέρσεις, δεν είναι εύκολο να βγάλεις συμπεράσματα. Ο γιατρός τι σου λέει; Μπορεί να είναι τυχαίο ότι έχεις 4 αυτόν τον μήνα. Ισως τον επόμενο ή τον προηγούμενο να έχεις/ είχες περισσότερα. Σίγουρα παίζει ρόλο και η ηλικία, ενδεχομένως και το πρωτόκολλο που ακολουθείς... Κι εγώ, αν έχεις δει τα προηγούμενα ποστ μου, είμαι λίγο στα χαμένα με τα πρωτόκολλα.

Πάντως, απ' ΄την εμπειρία μου, έχω διαπιστώσει ότι κάθε μήνας είναι διαφορετικός απ' τον άλλον.  Άλλους μήνες είχα 4, ωρίμασαν δύο, άλλους είχα τρία, άλλον μήνα είχα 8. Το αποκορύφωμα ήταν τώρα τον Ιανουάριο, που πήγα για άσχετο λόγο στον γιατρό και μου βρήκε τριπλή ωορρηξία και περίπου 9ωάρια (!!). Αφού αναρωτιόταν αν πήρα από μόνη μου κλομιφαίνη (!) Μου είπε ότι γύρω στα 40 το σύστημα αρχίζει να γίνεται εντελώς απρόβλεπτο και συχνές οι πολλαπλές ωορρηξίες. Τι να πω...

Εγώ το σκέφτομαι πλέον, πριν κάνω ξανά διέγερση, να παρακολουθήσω κάποιους μήνες και να επιλέξω έναν που θα έχω αρκετά ωάρια. Όχι ότι έχει και μεγάλη σημασία, όπως λένε και τα κορίτσια, ένα και καλό θέλουμε! Αλλά όπως και να' χει, με άλλη ελπίδα ξεκινάς όταν βλέπεις ένα απόθεμα στις ωοθήκες.

Κρίμα για το εμβρυάκι σας που δεν προχώρησε. Μακάρι να είναι αυτή η τυχερή σου και να μην ταλαιπωρηθείς άλλο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα σας,ετοιμάζομαι σε λίγες μέρες για εμβρυομεταφορα.Ειμαστε σε δίλημμα για τον αριθμό των εμβρύων που θα μεταφέρουμε.Ο γιατρός προτείνει 2 για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας αλλά εμείς φοβόμαστε δίδυμη κύηση(πιθανότητα 8%) γιατί έχουμε ήδη ένα αγοράκι 2 ετων..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η nik02 είπε:

Καλησπέρα σας,ετοιμάζομαι σε λίγες μέρες για εμβρυομεταφορα.Ειμαστε σε δίλημμα για τον αριθμό των εμβρύων που θα μεταφέρουμε.Ο γιατρός προτείνει 2 για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας αλλά εμείς φοβόμαστε δίδυμη κύηση(πιθανότητα 8%) γιατί έχουμε ήδη ένα αγοράκι 2 ετων..

Τα έμβρυα συνήθως καταψυχονται σε δυάδες, απ' ότι ξέρω μόνο αν το ζευγάρι το ζητήσει μπαίνουν στη κατάψυξη μονάδες. Οπότε αν έχουν καταψυχθει σε δυάδες δεν είναι εφικτή η μονή εμβρυομεταφορα διότι θα πρέπει αναγκαστικά να αποψυχθούν μαζί. 

Καλή επιτυχία! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η peacock είπε:

Τα έμβρυα συνήθως καταψυχονται σε δυάδες, απ' ότι ξέρω μόνο αν το ζευγάρι το ζητήσει μπαίνουν στη κατάψυξη μονάδες. Οπότε αν έχουν καταψυχθει σε δυάδες δεν είναι εφικτή η μονή εμβρυομεταφορα διότι θα πρέπει αναγκαστικά να αποψυχθούν μαζί. 

Καλή επιτυχία! 

Ναι έχουν καταψυχθεί έτσι αλλά μ είπε ο γιατρός ότι το ένα που δε θα μεταφερθεί μπορεί ν τ καλύψουν πάλι.. Είμαι σε δίλημμα..Δεν μπορούμε ψυχοσωματικα να στηρίξουμε δίδυμη κύηση...Θα με ενδιέφερε η άποψη σας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η nik02 είπε:

Καλησπέρα σας,ετοιμάζομαι σε λίγες μέρες για εμβρυομεταφορα.Ειμαστε σε δίλημμα για τον αριθμό των εμβρύων που θα μεταφέρουμε.Ο γιατρός προτείνει 2 για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας αλλά εμείς φοβόμαστε δίδυμη κύηση(πιθανότητα 8%) γιατί έχουμε ήδη ένα αγοράκι 2 ετων..

Είχα βρεθεί σε ακριβώς αυτή τη θέση! είχα 3 κατεψυγμένα. μία δυάδα και ένα μόνο του. Κι ένα αγοράκι 18 μηνών από την πρώτη προσπάθεια. Ο γιατρός πρότεινε τα δύο και έτσι συμφωνήσαμε (μιας και την προηγούμενη φορά δύο εμφυτεύτηκαν αλλα΄ το ένα γεννήθηκε). Αυτή τη φορά προχώρησαν και τα δύο. Δεν σου κρύβω ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, που ήταν αρκετά δύσκολη με αιμορραγίες, ανεπάρκεια τραχήλου, κατάκλιση συν ένα δίχρονο να ζητά τη μαμά, σιχτίριζα την στιγμή που επέλεξα να μεταφέρουμε τα δύο. Επίσης ο γιατρο΄ς που με παρακολουθούσε, άλλος από τον εξωσωματικό, είπε ότι προτιμούμε τις μονήρεις κυήσεις γιατί έχουν λιγότερα προβλήματα αλλά οι εξωσωματικοί προτείνουν περισσότερα έμβρυα γιατί τους ενδιαφέρει μέχρι το σημείο της θετικής χοριακής. Τελικά βέβαια όλα πήγαν καλά και φυσικά δεν αλλάζω με τίποτα τα διδυμάκια μου. Δεν σε βοηθάω, το ξέρω αλλά πρέπει να τα βάλετε κάτω να δείτε την πιθανότητα να γίνετε ξαφνικά τρίτεκνοι. Αν έχετε τη δυνατότητα για βοήθεια, τα οικονομικά σας, ακόμα και την πιθανότητα να χρειαστεί να αλλάξετε αυτοκίνητο, σπίτι κλπ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 ώρες, ο/η peacock είπε:

Τα έμβρυα συνήθως καταψυχονται σε δυάδες, απ' ότι ξέρω μόνο αν το ζευγάρι το ζητήσει μπαίνουν στη κατάψυξη μονάδες. Οπότε αν έχουν καταψυχθει σε δυάδες δεν είναι εφικτή η μονή εμβρυομεταφορα διότι θα πρέπει αναγκαστικά να αποψυχθούν μαζί. 

Καλή επιτυχία! 

αγαπημένη!!! δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με τα νέα σου... Είσαι η πιο υπέροχη μαμά του κόσμου! Με το καλό να πλαντάξεις στο κλάμα μόλις το πάρεις αγκαλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 2 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

Είχα βρεθεί σε ακριβώς αυτή τη θέση! είχα 3 κατεψυγμένα. μία δυάδα και ένα μόνο του. Κι ένα αγοράκι 18 μηνών από την πρώτη προσπάθεια. Ο γιατρός πρότεινε τα δύο και έτσι συμφωνήσαμε (μιας και την προηγούμενη φορά δύο εμφυτεύτηκαν αλλα΄ το ένα γεννήθηκε). Αυτή τη φορά προχώρησαν και τα δύο. Δεν σου κρύβω ότι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης, που ήταν αρκετά δύσκολη με αιμορραγίες, ανεπάρκεια τραχήλου, κατάκλιση συν ένα δίχρονο να ζητά τη μαμά, σιχτίριζα την στιγμή που επέλεξα να μεταφέρουμε τα δύο. Επίσης ο γιατρο΄ς που με παρακολουθούσε, άλλος από τον εξωσωματικό, είπε ότι προτιμούμε τις μονήρεις κυήσεις γιατί έχουν λιγότερα προβλήματα αλλά οι εξωσωματικοί προτείνουν περισσότερα έμβρυα γιατί τους ενδιαφέρει μέχρι το σημείο της θετικής χοριακής. Τελικά βέβαια όλα πήγαν καλά και φυσικά δεν αλλάζω με τίποτα τα διδυμάκια μου. Δεν σε βοηθάω, το ξέρω αλλά πρέπει να τα βάλετε κάτω να δείτε την πιθανότητα να γίνετε ξαφνικά τρίτεκνοι. Αν έχετε τη δυνατότητα για βοήθεια, τα οικονομικά σας, ακόμα και την πιθανότητα να χρειαστεί να αλλάξετε αυτοκίνητο, σπίτι κλπ.

Σε θυμάμαι κ σε έχω στο μυαλό μ πάντα από την προηγούμενη εγκυμοσύνη που μιλάγαμε εδώ στο φόρουμ.. Μαζί είχαμε μείνει έγκυος,εγώ στο γιο κ εσύ στα διδυμα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 44 λεπτά, ο/η Antelope είπε:

αγαπημένη!!! δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χάρηκα με τα νέα σου... Είσαι η πιο υπέροχη μαμά του κόσμου! Με το καλό να πλαντάξεις στο κλάμα μόλις το πάρεις αγκαλιά

Κοριτσάκι μου γλυκό ❤️ ☺️ δόξα τω θεώ βρήκα τι έφταιγε και πλέον διανύω τον 6ο (μόλις μπήκα δηλ) 

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 28/2/2023 at 9:53 ΠΜ, ο/η hope501 είπε:

Το αναρτώ πάλι, μήπως κάποια μπορεί να κάνει ανταλλαγή ή γνωρίζει κάποια.....

 

Κορίτσια καλημέρα σας,

Έχω μια συσκευασία Gonal 900 iU, η οποία λήγει 05/2023 δηλαδή σε 2μιση μήνες. 

Υπάρχει κάποια κοπέλα η οποία θα ξεκινήσει τώρα με διέγερση και έχει Gonal με ημερομηνία λήξης μετά το καλοκαίρι του 2023 ή και το 2024 κτλ και μπορεί να ανταλλάξει μαζί μου διότι δεν θα ξεκινήσω αυτό το χρονικό διάστημα με διέγερση.

Ανταλλαγή κάνω και με menopur αν χρειαστεί.

Είπα περιοχή Αθηνών για να μη "μπλέξουμε" με ΚΤΕΛ, αλλά αν χρειαστεί θα γίνει και αυτό.

Ευχαριστώ!!!!!

Up.. κορίτσια..  υπάρχει διαθέσιμη; 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η Παρασκευαιδου είπε:

Up.. κορίτσια..  υπάρχει διαθέσιμη; 

Κι εγώ κάποτε είχα ζητήσει το ίδιο και δυστυχώς δεν είχα βρει κάποια κοπέλα να βοηθήσει. Ελπίζω τώρα να υπάρξει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 ώρες, ο/η nik02 είπε:

Καλησπέρα σας,ετοιμάζομαι σε λίγες μέρες για εμβρυομεταφορα.Ειμαστε σε δίλημμα για τον αριθμό των εμβρύων που θα μεταφέρουμε.Ο γιατρός προτείνει 2 για μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας αλλά εμείς φοβόμαστε δίδυμη κύηση(πιθανότητα 8%) γιατί έχουμε ήδη ένα αγοράκι 2 ετων..

Καλημέρα! Εγώ φοβόμουν τα δίδυμα ως κύηση κ επέλεξα να βάλω ένα κ ας ήταν η πρώτη μου ετ. Ευτυχώς έπιασε κ είχα μια πολύ εύκολη εγκυμοσύνη. Φίλες με δίδυμα περασαν πολύ πιο δύσκολα κ όλες γέννησαν στις 36 εβδομάδες. Όχι ότι έγινε κ κάτι έτσι; Αλλά σε κάθε περίπτωση είναι πάντα καλύτερο όσο παραπάνω μείνει το μωρό στην κοιλιά μας. Για μένα τουλάχιστον ήταν κ αυτό ένας παράγοντας. Εγώ θα έβαζα ένα. ένα υγιές έμβρυο θα πιάσει κ δεν αυξάνονται οι πιθανότητες του επειδή είναι δύο... Απλά αν τύχει να βάλεις το μη υγιές (αν υπάρχει τέτοιο) πρωτο θα χρειαστεί κ δεύτερη ετ. Αυτό ζύγισε μέσα σου, αν σας είναι πιο δύσκολο να έχεις δίδυμη κύηση ή να αναγκαστείς να κάνεις κ άλλη ετ.

Φυσικά όπως σωστά είπε η @peacock όλα αυτά ισχύουν αν τα έχετε καταψυξει ένα ένα. Εμείς το είχαμε ζητήσει συγκεκριμένα να καταψυχθουν ξεχωριστά. Βλαστοκυστες έχεις ή τριών ημερών; Γιατί παίζει κ αυτό ρόλο.

Σου εύχομαι καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...